Arabische Liga houdt top over Golfoorlog FBI „strikt" terrorist met drugs en vrouwen Koningin Beatrix is nog goed voor 8,9 miljard Duizenden militanten in ban van Le Pen 'ersvri jheid in Nicaragua hersteld CeidacSoutant ichat Titanic i Frankrijk Filipijnse leider doodgeschoten Airbus zakt door neuswiel Jager VS in Golf van Oman neergestort ZM overgebracht naar het vliegdekschip Saratoga... LIBANON [CORSICA Middellandse Zee AANHOUDING LIBANESE KAPER Twaalfde op ranglijst rijkste mensen NEW YORK Sultan Hassanal Bolkiah van Brunei is de rijkste man ter wereld met een geraamd vermogen van ruim 50 miljard gulden. Koningin Beatrix is twaalfde op de ranglijst van meest vermogende lieden ter wereld, met een kapitaal van ongeveer 8,9 miljard gulden. Dit heeft het Amerikaanse tijdschrift Fortune in zijn jongste uitgave ver meld. Beatrix is niet de rijkste vrouw ter wereld, zoals wel eens beweerd wordt. De Britse koningin Elizabeth II is volgens Fortune goed voor 22,2 miljard gulden. Maar zij zou haar vermogen mede danken aan haar grote zuinigheid. „Zii draait de lichten in het paleis uit om geld te besparen', schrijft het tijdschrift Tweede rijkste man ter wereld is koning Fahd van Saudia- rabië, die, evenals de sultan van Brunei, zijn weelde vooral te danken heeft aan de olierijkdom van zijn land. Als zes tiende op de lijst prijkt de Nederlandse zakenman Godfried Brenninkmeyer. wiens vermogen op bijna zeven miljard gulden wordt geraamd. De jongste multimiljardair is de volgens Fortune de 31-jarige Amerikaan William Gates, de oprichter van het computer softwarebedrijf Microsoft. Hii heeft inmiddels bijna 2,5 mil jard gulden vergaard. Canadezen en Amerikanen zijn trou wens toch dominant op de ranglijst van persoonlijke rijk dom. Van de 25 meest welvarende personen ter wereld ko men er welgeteld 15 uit de VS of Canada. Drie multimiljar- dairs komen uit het Midden-Oosten, twee uit Groot-Brittan- nië, drie uit West-Duitsland en twee uit Nederland (konin gin Beatrix en Brenninkmeyer). J en per vliegtuig naar een legerbasis bij Washington gebracht. In internationale wateren wordt Younis aan boord gelokt van een schip bemand met FBI-agenten... Buitenland MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 UENT De „schat van de Ti- c" is zaterdag in Frankrijk aan- >men en onder politie-escorte Parijs overgebracht. De ruim voorwerpen die uit het wrak de in 1912 vergane oceaanreus irden opgediept, zullen 28 oktober iet park van La Villette tentoon- eld worden. De eerste bezichti- »van de voorwerpen, waaronder kleine kluis en een zak met sie- ^»n, wordt rechtstreeks op de inse tv uitgezonden. Veel voor erpen worden bewaard in een Itoplossing, om te voorkomen dat de atmosfeer lijden. Pfeiffer negeert rechter: nieuwe beschuldigingen KIEL Ondanks een gerechterlijk verbod heeft Reiner Pfeiffer gisteren nieuwe beschuldigingen geuit tegen zijn voormalige baas, minister-presi dent Uwe Barschel van Sleswig-Hol- stein. In het weekblad Der Spiegel vertelt Pfeiffer hoe Barschel eerder dit jaar een vals persbericht liet opstellen, dat op vervalst briefpapier van de Groenen aan de media werd toegezon den. De actie was bedoeld om een wig te drijven tussen de Groenen en de so ciaaldemocraten. Der Spiegel publi ceerde gisteren ook nieuwe bijzonder heden over de afluisterpraktijken te gen Engholm, die in opdracht van Bar schel zouden hebben plaatsgevonden. Keizer Hirohito onder het mes TOKYO De 86-jarige keizer van Japan, Hirohito wordt morgen voor het eerst in zijn leven geopereerd en wel aan de darmen. Dit heeft het kei zerlijke paleis in Tokyo van daag bekendgemaakt. De art sen van de hoogbejaarde kei zer hebben tot de operatie be sloten omdat Hirohito de afge lopen weken problemen kreeg met het spijsverteringsproces. Pas tijdens de operatie zullen de artsen kunnen vaststellen waar het probleem precies ligt. Het is niet duidelijk of de ziek te het bezoek van prineses Margriet aan Hirohito, medio oktober, in gevaar brengt. MANILA Op de Filipijnen is za terdag een bekende linkse studenten leider doodgeschoten, nadat hij had aangekondigd demonstraties te orga niseren tegen de grote invloed van het leger op het beleid van president Corazon Aquino. Lean Alejandro was secretaris-generaal van de militante Nieuwe Patriottische Alliantie ofwel de Bayan. Hij werd in zijn auto van dichtbij doodgeschoten door een pas serende wagen; zijn chauffeur raakte zwaar gewond. De Bayan vindt dat de regering Aquino steeds rechtser wordt onder druk van de militairen en organiseerde al eerder acties daar tegen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. België krijgt munt van vijftig frank BRUSSEL Met ingang van morgen is in België een nieuw muntstuk van vijftig frank ver krijgbaar, ter vervanging van het bestaande briefje van die waarde. De nieuwe, nikkelen munt is dikker, maar iets kleiner dan de bestaande vijf-frank munt en is ten behoeve van blinden en slechtzienden voorzien van een sterk gekartelde rand. Op de nieuwe munt, die past in een ten dens naar steeds grotere munt stukken, die ook in andere lan den doorzet, werd in België al lang aangedrongen door de auto maat-industrie. Benjamin Siamese tweeling opnieuw onder het mes BALTIMORE Eén van de jonge tjes van de Westduitse tweeling die met het hoofd aan elkaar vastzat, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het academische ziekenhuis in Bal- timore opnieuw geopereerd. De wond aan het achterhoofd van Benjamin Binder werd gesloten met huid en spieren die van de rug gehaald wer den. De operatie duurde zes en een half uur. Benjamin werd van 5 op 6 september in een operatie van 22 uur van zijn broer Patrick gescheiden, maar had niet genoeg huid op het achterhoofd. De gezondheid van de tweeling wordt geleidelijk beter, maar zij is nog zeer zwak. Hongaars parlement eens met belasting BUDAPEST Het parlement van Hongarije heeft zaterdag goedkeuring gegeven aan het in voeren van inkomstenbelasting en btw. Hongarije is het eerste, Oosteuropese land dat hiertoe over gaat. De stemming in het parlement kwam na een zitting van vier dagen, die door waarne mers als „vurig" is omschreven. Tien afgevaardigden stemden te gen en 21 van de 387 parlementa riërs onthielden zich van stem ming. Gemiddeld gaan de Honga ren dertig procent inkomstenbe lasting betalen en een btw-tarief van 15 tot 25 procent. (Van onze correspondent Bob van Huët) LE BOURGET Onge veer 30.000 militanten van het extreem-rechtse Na tionale Front hebben dit weekeinde op het vlieg veld Le Bourget bij Parijs hun traditionele blauw- wit-rode feest gehouden. Stands van ondermeer oud-Algerije-strijders, dis sidente katholieke funda mentalisten, monarchis ten, Petainisten en voor malige Poujadisten geven een beeld van wie zich al lemaal achter het vaandel van Le Pen hebben opge steld. De gezichten staan tijdens de bijeenkomst gespannen: het Front is in gevaar. De deelne mers gaan tekeer tegen de pers, die oorzaak zou zijn van de hetze tegen Le Pen, sinds diens uitspraak dat de holo caust slechts „een detail" van de Tweede Wereldoorlog is ge weest. Met bombastische mu ziek en opzwepende teksten is de congreszaal van Le Bourget op het kookpunt gebracht. An derhalf uur is leider Le Pen aan het woord, scheldend op de pers. Dr zaal explodeert bijna wan neer Jean-Marie Le Pen zijn speech met grote gebaren be sluit en de Marseillaise inzet. De oververhitte militanten zijn in alle staten. Een Franse journalist wendt het hoofd af en zegt: „Het enge van Le Pen is dat hij zo verschrikkelijk overtuigd is van zichzelf en de simpele oplossingen die hij heeft bedacht voor alle grote problemen. Of het nu om bui tenlanders gaat, aids of defen siezaken, hij heeft panklare oplossingen, die in werkelijk heid echter niet te verwezen lijken zijn". Bruno Megret, de campagne leider van presidentskandidaat Le Pen zegt dat de militanten het hebben begrepen en „het bedrog hebben doorzien". Hij is er van overtuigd dat de poli tieke carrière van Jean-Marie Le Pen niet is geschaad door de hetze van de afgelopen week. Jean-Marie Le Pen is overi gens niet welkom op het par tijcongres van de Britse con servatieven, dat volgende maand in Blackpool wordt ge houden. Hij is uitgenodigd door enkele leden van de con servatieve partij, onder wie Sir Alfred Sherman, voormalig adviseur van premier Marga ret Thatcher. Maar partijvoor zitter Norman Tebbit ver klaarde nadrukkelijk dat Le •pen niet welkom is. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. IJNIS Iran, dat de edesresolutie van de Ü-veiligheidsraad nog eeds niet aanvaard eeft, riskeert een diplo- latieke breuk met de rabische wereld. Dit |alt af te leiden uit het jlanieme besluit van de ■rabische Liga om 8 no- Bember een speciale top conferentie over de Golfoorlog te beleggen, fcteren verliep het ulti matum dat de Liga had jesteld voor een staakt- ■et-vuren in de oorlog •lussen Iran en Iraq. Tijdens een eerdere vergade- mg van de Arabische Liga J rerd gedreigd alle betrek- 5' jngen met Iran te verbre- n, en als dit land zich niet zou «erleggen bij een bestand in >0 de Golfoorlog. Alleen Syrië tn Libië, oude bondgenoten van Teheran, matigden zich in hun kritiek op de weer- aifarstige houding van de aya- imrilahs. Gisteren leek met «name Syrië opnieuw niet be- Ittid tot het instellen van •ancties. „De Israëlische Kressie tegen de Arabische Bereid zou ons meer zorgen ^fceten baren", zei minister flp buitenlandse zaken Fa- V/nik al Chareh. Volgens een woordvoerder van de Liga moeten de Ara bische leiders op 8 november de knoop maar doorhakken. Volgens waarnemers heeft de Iraanse aanval op een Saoe- dische olietanker gisteren, het land in de Arabische we reld nog meer geïsoleerd. De laatste vredesmissie van VN- tecretaris Perez de Cuellar aan Iran en Iraq leverde bo vendien bitter weinig op. De Cuellar maakte bekend dat Iran alleen bereid is tot een „pauze" in de Golfoorlog, in afwachting van een onder- Miljardenorder Iraq voor tweede oliepijpleiding BAGHDAD Iraq heeft een gisteren contract ondertekend voor de bouw van een tweede olie-pnpleiding door Saudiara- bië. De duizend kilometer lange pijpleiding zal 1,15 mil joen vaten olie per dag moeten vervoeren, bijna twee maal zo veel als de bestaande leiding. Een consortium van Italiaanse, Franse, Japanse en t Zuidkoreaanse bouwconcerns s gaan de „klus" voor rond de I twee miljard gulden klaren. Via de pijpleiding wil Iraq zijn olie-export onder alle om- standigheden veiligstellen eb opvoeren tot het „oude" ni- veau van drie miljoen vaten j per dag. LsTAND NOG VER WEG ANAGUA De minis- ;rs van buitenlandse za- en van vijf Middename- Ikaanse landen zijn er bij lun tweedaagse beraad in icaragua niet in geslaagd tot een afspraak te ko- te moedigen naar Nicaragua terug te keren. President Ortega van Nicara gua blijft intussen van de VS eisen dat zij hun militaire steun aan de Contra-beweging staken. Hij beschuldigde presi dent Reagan ervan met voort- *en over een "gelijktijdige T di8,.steun te! vre" fi,0_ j- .,„1 J _r_ desplan te willen saboteren. ondigmg van een Ortega riep het Amerikaanse aakt-het-vuren. Wel Congres op „eens en voor al" Onden zij het eens een einde te maken aan die 'orden over andere as- steun, ecten van het vredesplan ^an ^et s'ot van ^et twee* 'oor Middenamerika. Als ebaar van „goede wil" eeft de Sandinistische re eling dit weekeinde de ersvrijheid hersteld. olgens de Nicaraguaanse mi- kter D'Escoto is tevens over stemming bereikt over een 'geling van het vluchtelin- wiprobleem, een regionaal eüigheidsplan en plannen '°or sociale en economische ntwikkeling. Zo gaat Nicara- Ua zijn grenzen verder open lellen. De douanepost Las lanos, de enige grensover gang naar Honduras, krijgt uimere openingstijden om ■ontra-rebellen, die van de re ling in Managua amnestie 'ebben gekregen, verder aan beraad in Nicaragua werd bekend gemaakt dat een speciale commissie op 15 okto ber bijeen zal komen om de meest netelige kwestie van het vredesplan een staakt het vuren opnieuw te bespre ken. De sandinistische rege ring heeft beloofd dat zij op 5 oktober aan een gesprek met de Nicaraguaanse oppositie zal beginnen, maar de Costari- caanse president Oscar Arias heeft aangedrongen op nog grotere spoed. Volgens het vredesplan moet uiterlijk 7 november een be stand van kracht worden tus sen de regering en verzet in Nicaragua en El Salvadore, moet amnestie worden afge kondigd voor politieke gevan genen en een aanzet worden gegeven tot democratisering. Technisch personeel heeft zich in grote getale naar de airbus ge spoed, die zaterdag op het Filipijnse vliegveld nabij Manila door zijn neuswiel zakte. Het toestel van de Filipijnse Luchtvaart Maat schappij was kort daarvoor geland en reed op het moment van het ongeluk langzaam over de landingsbaan. Alle tweehonderd passagiers konden zonder letsel het vliegtuig verlaten. FOTO: EPA tfó K Mom oim KU5MN Gfi ■CSU KUNXEU WQM 0©0 NIET UI SEN ik. Geao WtGSWTOfc WW EEN \Ctt! CW\ EESOCE-IE 20EÉSM Geao Overzicht van het transport in drie stappen van de Libanese kaper Younis. BAYRUT Drank, vrou welijke FBI-agenten en drugs zijn uiteindelijk de vermeende Libanese ter rorist Fawaz Younis fataal geworden. Younis kon geen weerstand bieden aan een feestje met deze ingrediënten op een luxueus jacht, en werd al dus in de armen van de Amerikaanse justitie ge lokt. Deze nadere bijzon derheden omtrent de ar restatie van Younis wer den het afgelopen week einde bekend gemaakt. horige week wilde het Ameri kaanse ministerie van justitie niet meer zeggen dan dat de Libanees op een schip was aangehouden, en via het vlieg dekschip Saragota naar de VS zoek naar de schuldvraag: „Zij spraken nadrukkelijk over de noodzaak van be rechting, straf en herstelbeta lingen". Iraq wil onder deze voorwaarden niet akkoord gaan met een bestand, omdat het land vreest dat Iran een voorlopig staakt het vuren slechts zal gebruiken om zijn leger te hergroeperen. Perez de Cuellar heeft niettemin nog niet alle hoop opgegeven. „Ik probeer nog opheldering van Iran te krijgen over de voorwaarden die gesteld worden voor het staken van de vijandelijkheden", aldus De Cuellar. Morgen zal de VN-secretaris met de Iraanse president Ali Khamenei spreken tijdens diens bezoek aan de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in Newyork. Inmiddels is een Italiaans smaldeel van drie fregatten en een bevoorradingsschip het Suez-kanaal gepasseerd op zijn reis naar de Perzische Golf. Drie Italiaanse mijnen vegers en een hulpschip, die eveneens zaterdag de noorde lijke toegang van het Suez- kanaal bereikten, hebben hun tocht door het kanaal om Archieffoto van Fawaz Younis in gevechtsuitrusting FOTO: AP werd overgebracht. Nu blijkt het uitstapje van de Younis van begin tot eind door FBI- agenten in scene te zijn gezet. Aan boord van het luxueuze jacht werd de feestvierende Arabier naar internationaal water gevaren. Daar aangeko men, waren de vrouwelijke FBI-agenten gerechtigd hun passagier in te rekenen. Het was de eerste arrestatie van federale agenten buiten het Amerikaanse grondgebied. De Libanese minister van jus titie Nabih Berri heeft de arre- tatie van Younis, die terecht moet staan voor de kaping van een Jordaans vliegtuig in 1985, fel veroordeeld. „Zo'n daad riekt naar piraterij", zei hij. Volgens Berri zou Jordanië aan Libanon beslist een ver zoek tot uitlevering hebben gedaan als dat „broederland" bewijzen had voor de schuld van de shi'iet aan de kaping. WASHINGTON Een ge vechtsvliegtuig van de Ame rikaanse marine is op een trainingsvlucht boven de Golf van Oman neergestort. Over het lot van de twee inzitten den of de oorzaak van het on geluk is nog niets bekend. De jager verongelukte vrijdaga vond toen het naar het vlieg dekschip „Ranger", wilde te rugkeren. Helikopters zochten het afgelopen weekeinde naar overlevenden, maar die zoek actie leverde niets op. De Amerikaanse marine ver klaarde geen enkele aanwij zing te hebben dat het toestel is neergeschoten. onduidelijke redenen uitge steld. De Syrische president Hafiz al-Assad maakte in een giste ren gepubliceerd interview bekend in april van dit jaar een geheime ontmoeting te hebben gehad met zijn aarts vijand president Saddam Hu- sayn van Iraq. Maar volgens Al-Assad had de ontmoeting niet bijgedragen tot beëindi ging van het tien jaar oude conflict tussen de twee lan den. Deze soldaten aan boord van een Russische mijnenveger hebben hun uniform uitgetrokken om te kunnen profiteren van het zonnetje in de Golf van Oman. Iran maakte gisteren bekend dat in internationaal water drie mijnen waren opgevist en onschadelijk gemaakt. Het was voor het eerst in weken dat melding werd gemaakt van mijnen in de Golf.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5