Haagse „hoogmogende Heren" naar Dordrecht om Statenbijbel te halen V1 Ceidoe Sou/tam J kerk wereld brieuen hi lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ROLLEN OMGEKEERD BU HERDENKING 350 JAAR STATENVERTALING beroepingen Paus bezoekt Indianen in noorden Canada JosipTerelja in Nederland VOKS bezorgd over conciliair proces Overleg moet uit het slop AlS gevolg daarvan dreigt nu de derde partij bij het ov leg, de vakbeweging, de zaak nog eens verder in het hond te laten lopen. Looneisen zijn niet uitgesloten, zo heeft FJ voorzitter Pont dit weekeinde laten weten. Maar wat zou ,j logica van zo'n opstelling zijn? Looneisen en de daaruit gende loonkosten voor de bedrijven zullen het herstel var or economie opnieuw stagneren. Dat zal op zijn beurt tot gei g hebben dat het weer op orde brengen van de overheidsfin ciën wordt vertraagd. En daar zou weer uit voortvloeien er nog verder bezuinigd zal moeten worden. De meest kw bare groepen zouden daardoor nog verder komen te zitten de hoek waar de klappen vallen. Koeler EcidócGoiMcmt MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 PAGINKJ Hervormd predikant loopt met keppeltje op STEGGERDA De hervormde predikant ds. P. G. Pranger uit Steggerda in Friesland verraste zaterdag de classis (regiona le vergadering) door met een keppeltje op zijn hoofd op de ver gadering te verschijnen. Desgevraagd vertelde ds. Pranger dat hij het keppeltje al sinds de zomer draagt. „Ik zie het als een signaal voor de mensen om me heen om het jodendom serieus te nemen". Hij besloot voor zichzelf zoveel mogelijk van de ge woonten van de Askenazische Joden in West-Europa te volgen. Hij spreekt nu driemaal daags de joodse gebeden uit, houdt re kening met de reinigingsvoorschriften, de huwelijkswetten en zal nooit melk en vlees bij elkaar bewaren. Religieuze partijen stappen uit gemeenteraad Jeruzalem JERUZALEM Twee religieuze partijen zijn gisteren uit de gemeenteraad van Jeruzalem gestapt uit protest tegen de ver toning van films in de stad op de sabbat, zo heeft de Israëlische televisie gemeld. De vertegenwoordigers van de Nationale Re ligieuze Partij en van de ultra-orthodoxe Shaas-partij deelden hun vertrek mee tijdens een raadsvergadering. Israëlische lei ders stelden gisteren een speciale commissie in die zich moet buigen over de spanningen tussen orthodoxe en liberale ioden in Jeruzalem. Ultra-orthodoxe joden hebben het de afgelopen maand verscheidene malen aan de stok gekregen met de poli tie tijdens betogingen tegen de in orthodoxe ogen ontheiliging van de sabbat Gewoonten maken oud. Jong blijf je door de bereidheid tot verandering A. Hörbiger DORDRECHT In de zelfde kerk waar bijna 370 jaar geleden werd besloten tot het vervaar digen van een Neder landse vertaling van de bijbel, werd afgelopen zaterdag de herdenking van 350 jaar Statenverta ling gevierd. De zeventiende eeuwse vertalers hadden twintig jaren nodig om het resul taat te kunnen aanbie den aan de „Hoogmogen de Heren Staten Gene raal der Verenigde Ne derlanden". Dat gebeur de in 1637 op het Bin nenhof in Den Haag. Af gelopen zaterdag waren vertegenwoordigers van de Eerste en Tweede Ka mer van de Staten Gene raal naar de kerk in Dordrecht gekomen om een speciale herden kingsbijbel in ontvangst te nemen. Hun gang naar Dordrecht te kent de veranderde omstan digheden; in de zeventiende eeuw bepaalde de overheid welke de officiële godsdienst was; godsdienst was een staatszaak. Zaterdag kwamen volksvertegenwoordigers naar de kerk om daar de filechtigheid te vieren. Eigen- ijk had dat in 1637 ook al ge moeten, vonden de vertalers. De bijbel was immers een kerkelijk boek en ze hadden het werk gedaan in kerkelij ke opdracht. Maar met name het gewest Holland stond er op dat de bijbel een Statenbij bel werd. De staten vonden dat zij het hoofd en de be schermheren waren van Gods heilige kerk in de lage landen. Door hun beleid en autoriteit was het werk tot stand gekomen. Vandaar. De herdenking in Dordrecht was een bijzondere ervaring. Niet alleen door de histori sche plek, maar ook door de uitstekende referaten die werden gehouden. En omdat het een belevenis is om met De voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, dr. A. Kruyswijk, overhandigde aan de vice-voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp. prof. dr. L.M. de Rijk (I) en drs. H. Evers- dijk (r) een herdenkingsbijbel. Ook de Tweede Kamerleden B. de Vries (CDA), M. Leerling (RPF) waren aanwezig, evenals de Eerste Kamerleden J. van der Jagt (SGP) en H.G.R. Barendregt (SGP). Ook de ministers F. Korthals Altes (justitie), C.P. van Dijk (binnenlandse zaken) en staats secretaris H.E. Koning (financiën) waren aanwezig. Mr. W. Scholten vertegenwoordigde de Raad van State. mensenwoord. Daarom moest het Nederlands een voertuig worden voor het Hebreeuws en het Grieks. Hier en daar zou de taal misschien wat on duidelijk worden, maar daar voor waren de „kanttekenin gen", de verklaringen die de vertalers er bij leverden. Gemeenschap Prof. dr. A.Th. van Deursen, hoogleraar nieuwe geschiede nis aan de VU in Amsterdam sprak over de Statenverta ling in het dagelijks gebruik. Dat de vertaling al snel was ingeburgerd in het officiële circuit, is duidelijk. Mede doordat de bijbel een verta ling van de Staten was ge worden, werd hij gebruikt op alle synodevergaderingen, landelijk en provinciaal. Als het aan de boekhandelaren lag, bleef de gewone man nog verstoken van de nieuwe vertaling. Ze hadden nog duizenden exemplaren liggen van de zogeheten Deux Aes- bijbel de nederduitse ver taling van de hoogduitse bij bel van Luther en wilden die eerst nog graag slijten. Het heeft volgens prof. Van lijke. Ze zeggen niet de an der, maar elkaar hoe het moet en daarmee zichzelf. Tussen de ander en zichzelf is geen verschil. Want er wordt gedacht vanuit de ge meente, de gemeenschap. Het individu verliest zichzelf in de gemeente en begint daar een nieuw leven. In dat den- ken-in-gemeenschap is het niet nodig over „persoonlijk eken. Wie veertienhonderd mensen te zingen met een prachtig or gel; zoiets komt nog maar zelden voor. Het was ook een bijzondere bijeenkomst door dat reformatorische christe nen elkaar althans één dag konden vinden op iets ge meenschappelijks. Ds. E. Overeem, voorzitter van de synode van de Gereformeer de Kerken en ds. H.J. Vele- ma, de voorzitter van de laatstgehouden synode van de Christelijke Gereformeer de Kerken, zaten vlak bij el kaar. En dat gebeurt niet zo vaak. De Statenbijbel wordt nog steeds gebruikt in orthodoxe protestantse gemeenschap pen. De leden van de Gere formeerde Gemeenten en ook de helft van de christelij ke gereformeerden gebruikt de Statenvertaling. Het me rendeel van de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk geeft ook de voorkeur aan de Statenvertaling. De overige protestanten in ons land gebruiken de vertaling van het Nederlands Bijbelge nootschap uit 1951 of „Groot Nieuws", een bijbel in heden daags Nederlands. In de orthodoxe gerefor meerde gezindte is de Staten vertaling een punt van dis cussie. Het Nederlands Bij belgenootschap verzorgde in 1977 een enigszins gemoder niseerde versie, zeer tot on genoegen van de Gerefor meerde Bijbel Stichting, die een eigen versie uitgaf en vo rige week een eigen herden king hield in Leerdam. Eerbied De christelijke gereformeer de hoogleraar prof. W. van 't Spijker hield op de herden king in Dordrecht, georgani seerd door het Nederlands Bijbel Genootschap, een be toog over het ontstaan en de aard van de Statenbijbel. De reden voor het maken ervan was de onvrede met de ver taalde Luther-bijbel. Die was niet gereformeerd genoeg. Luther had het Woord van God vertaald zoals dat weer klank had gevonden in zijn eigen ziel. Van daaruit ver taalde hij de bijbel naar het volk toe, in hun taal. Hij bracht het Woord naar de mensen. De gereformeerden, in de lijn van Zwingli en Cal- vijn, hadden de tegenoverge stelde lijn. Zij wilden de mensen naar het Woord brengen, vanuit een diepe eerbied voor dat Woord. De Schrift in de oorspronkelijke talen, Hebreeuws en Grieks, was immers een produkt van de ingeving van de Heilige Geest. Eigenlijk zouden de mensen in de Nederlanden Grieks en Hebreeuws moeten leren om ten volle Gods waarheid te kunnen ontdek ken. Maar dat was niet haal baar, dus was een letterlijke vertaling de enig mogelijke oplossing. Men was er van overtuigd: een Woord van God dat verkeerd vertaald is, is niet van God, maar is een Deursen geruime tijd ge duurd voordat alle gelovigen een Statenbijbel in huis had den. De achtergrond daarvan is dat een boek, en zeker ook een bijbel, in de zeventiende eeuw een groot bezit is. De culturele elite bezit meerdere boeken, de laag daaronder enkele met vast en zeker de bijbel maar de grote massa heeft geen enkel boek. Toch heeft de Statenbijbel uiteindelijk de huiskamer be reikt. Ook doordat de taal zo „huiselijk" was. De vertalers wilden de oorspronkelijke ta len bedoeld voor alle ge bruikers ervan vervangen door de taal die het volk sprak. De bijbel is immers bestemd voor de gemeente. Opvallend dat in de goedkeu ring (approbatie) van de Sta ten bijna alle mogelijkheden voor gebruik worden ge noemd, maar niet het per soonlijk gebruik, thuis. Dat wekt bij ons verbazing, maar niet in de zeventiende eeuw. Calvinisten van de zeven tiende eeuw leggen de na druk op het gemeenschappe- gebruik" te spreken, over de gemeente spreext, heeft het over zichzelf. Katholieken De herdenking in Dordrecht was een protestants „onder onsje"; er was geen officiële katholieke vertegenwoordi ging. Eigenlijk ook wel be grijpelijk; de idealen van de Statenvertalers waren im mers „ketters" en in de noor delijke Nederlanden waren de katholieken een kleine minderheid, zonder enig recht. De katholieken woon den in het zuiden, in de zoge heten generaliteitslanden (Staats Brabant en Staats Vlaanderen), de gebieden die door de Staten Generaal be zet werden gehouden en ver dedigd tegenover onder meer Frankrijk. De katholieken hadden trou wens naast de Hiëronymus- bijbel (latijn, vierde eeuw) ook een vertaling in het Ne derlands in gebruik: de Leu vense bijbel en de bewerking daarvan, de Moerentorf-bij- bel. Calvinisten en katholieken hebben gezamenlijk de in vloed ondergaan van de Sta tenvertaling in de Neder landse taal. Een groot aantal nu nog gebruikte woorden en uitdrukkingen is de doorwer king van de bijbelvertalers van de zeventiende eeuw. De zegwijze: „Daar kraait geen haar naar" komt uit het ver haal van Petrus die Jezus verloochende en als iemand zegt: „Ik zal eens een boekje over die man opendoen", ci teert het bijbelboek Openba ring (hoofdstuk 20 12). Ook „in zak en as zitten" komt uit de bijbel (Esther) en wie de uitdrukking „ter elfder ure" gebruikt, uit zich bijbels (Mattheus 20). LÜTSEN KOOISTRA Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bilthoven als predikant voor bijzondere werkzaamheden; Hoofd van de dienst Geestelijke Verzorging in het ziekenhuis Berg en Bosch: mevrouw drs. M.E. Lub- bers-van der Sommen, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen: naar Haatten, D Breure, kandidaat te Heijningen die bedankte voor Streefkerk; naar Akkerwoude en Mummerwoude: A. Naijen te Goudriaan en Ottoland. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Blokzijl (part-time): mevrouw drs. J.W. Hogenhuis-van 't Riet. kandidaat te llsselmuiden die dit beroep heeft aangenomen; te Gameren-Zuilichem: drs. P. B. Koekkoek, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. P.B. Koek koek. kandidaat te Kampen en me vrouw drs. J.W. Hogenhuis-van 't Riet, kandidaat te llsselmuiden. Gereformeerd# Kerken vrijge maakt Beroepen te Drachten-noord: A. van der Sloot te Vollenhoven-Kadoelen. Aangenomen naar Brouwershaven: drs. W. F. Wisselink, kandidaat te Zwolle die bedankte voor Lutten en voor Zuidbroek. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Middelburg: J. Planting te Leeuwarden. Bedankt voor 's- Gravenhage-Scheveningen: P. Beekhuis te Rotterdam-Kralingen. FORT SIMPSON Tijdens een bezoek aan de Indianen en Eskimo's in het hoge noorden van Canada heeft paus Johannes Paulus steun betuigd aan hun strijd voor zelfbestuur en recht op land. De paus maakte speciaal op zijn teruweg naar Rome waar hij vanmiddag aankwam een omweg over de Northwest Territories om een belofte uit 1984 in te lossen, toen zijn toestel wegens mist niet kon landen in Fort Simpson. De paus werd verwelkomd door duizenden Indianen en Eskimo's, van wie er velen al dagen op het eiland kam peerden. Als in een traditio nele Indiaanse ceremonie ze gende de paus water, vuur, wind en aarde. Hij riep zijn gehoor op het materialisme van de moderne tijd te ver werpen en de traditionele waarden, zoals de eerbied voor de aarde en de kracht van het gezin, te bewaren. Voor zijn vertrek uit Detroit op zaterdag pleitte de paus in het bijzijn van vice-president Bush voor een wettelijk ver bod op abortus. In een ge sprek met rooms-katholieke leken had de paus gezegd dat katholieken die na een schei ding hertrouwd zijn niet in aanmerking komen voor het ontvangen van de h. commu nie. Paus Johannes Paulus II heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat Florida, Bob Martinez, gevraagd gra tie te verlenen aan een man die wegens roofmoord ter dood is veroordeeld, zo is af gelopen weekeinde in krin gen van de rooms-katholieke kerk in Florida vernomen. Volgens een woordvoerder van de Florida Catholic Con ference heeft Martinez het gratieverzoek ten gunste van James Card, die in 1981 ter dood veroordeeld werd, ech ter afgewezen. Card zou aanvankelijk al op donderdag ter dood worden gebracht, maar de executie is op last van een districtsrecht bank in Talahassee uitgesteld en zou nu vandaag plaats hebben. De voorzitter van het centraal comité van de met Rome ver bonden Oekraïns-katholieke kerk, Josip Terelja, (44) is za terdag in Nederland aange komen. Hij heeft meer dan twintig jaar in gevangenis doorgebracht. Terelja is on dergebracht bij relaties van Oostpriesterhulp. Hij zal bin nenkort naar Canada emigre ren. BUSSUM Binnen het Vre desoverleg Kerk en Samenle ving (VOKS) bestaat grote bezorgdheid over het conci liaire proces over vrede, ge rechtigheid en het behoud van de schepping (JPIC), waartoe de Wereldraad van Kerken heeft opgeroepen. Het VOKS is bang dat, net als met de discussie over kernbewapening, de „kerke lijke elite' met haar „sympa thie voor bevrijdingstheolo- gieën" de kwestie geheel naar zich toetrekt. Het Vre desoverleg vindt bovendien dat het proces tot nu toe uit munt in vaagheid. De Raad van Kerken in Ne derland heeft in januari dit jaar een stuurgroep benoemt die het proces moet begelei den en coördineren. Het is de bedoeling dat in 1990 een we reldconferentie over het the ma wordt gehouden. „Zijn alleen politieke uitspra ken te verwachten of komt het bijbelse begrip gerechtig heid aan de orde", aldus drs. R. Jobse, lid van de raad van advies en beleid van het VOKS, zaterdag op een lan delijke bijeenkomst van het Vredesoverleg Kerk en Sa menleving in Bussum. Het VOKS werd in juni dit jaar opgericht door enkele oud- ICTO-leden. Het VOKS wil de komende tijd kerkleden stimuleren deel te nemen aan het conci liair proces. Voorzitter W.C. de Vries van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) heeft zaterdag een „hartstochtelijk" beroep ge daan op de Tweede Kamer fracties van CDA en VVD de defensiebegroting volgend jaar met 3 procent te laten stijgen. In de troonrede is een verhoging met een half pro cent voorgesteld. Nederland zou moeten tonen dat het grote waarde hecht aan de eenheid in de NAVO, aldus De Vries. f 3neven graag kort en Juidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- Jen stukken te bekorten Politie Het zal meer mensen gebeu ren, maar het blijft elke keer toch weer een verbijsterende ervaring. Afgelopen zaterdag bezoek ik een bioscoop aan het Carnegieplein in Den Haag. Het regent dat het giet en d(j?r het late tijdstip is er in de ver re omgeving geen parkeerplek meer te vinden. Goede raad is dan duur, maar ten einde raad je auto dan maar ergens neer zetten blijkt nog veel duurder. Want bij terugkeer zit er een bon onder de ruitenwisser van je ondanks alles ordentelijk geparkeerd vehikel. Helemaal doodrenkt van het water, on leesbaar derhalve, maar het blijft een bekeuring. Je vraagt je dan op zo'n moment wel af waar de kreet „Goed dat er politie is" vandaan komt. Heb ben ze daar nu echt niets an ders te doen dan bonnen uit delen op een plek waar ze op grond van ervaring weten een ruime oogst te hebben? Een andere uitdrukking schiet je op zo'n ogenblik te binnen: „Het lijkt wel een politie agent, als je hem nodig hebt zie je hem niet". J. Jansen, VOORBURG De bomen en het bos Halverwege september ver schilt de mate van doorzichtig heid van onze loofbomen nog niet van die in het voorjaar en zomer. Toch is het een mate van doorzichtigheid die men vroeger bij veel bomen pas in de herfst begon waar te ne men. Hoe komt dat? Het ant woord ligt onder de bomen op de grond. Kleine dode takjes liggen daar. Het hele jaar door vallen ze uit de bomen, jaar in jaar uit. Het zijn de twijgen die bladeren hadden moeten voortbrengen. Door de jaren heen komen de bomen op die manier steeds dunner in blad. Gemeentebesturen moesten eens in Den Haag gaan klagen, omdat hun dure groenvoorzie ningen eraan gaan. Het ver baast mij, dat er jaarlijks in de „Week van de zure regen" al tijd maar weer over „de bos sen" wordt gesproken. Dit jaar is er officieel gerapporteerd, dat er over 23 jaar geen bossen meer zullen zijn. Het lijkt mij minder dan de halve waar heid. Wanneer ik om mij heen kijk, kan ik niet aan de indruk ontkomen dat er over 23 jaar gewoon geen bomen meer zul len zijn. Dat duurt nog lang, maar toch niet langer dan van 1964 tot nu. De regering voelt vanuit haar filosofie weinig aandrang om zelf maatregelen te nemen. Maar een regering is, ongeacht haar filosofie, de enige die met succes maatregelen kan nemen om verder verval van de bo men in ons land, en daarmede ook van de bossen, tegen te gaan. Als de regering het aan de vervuilers overlaat, gebeurt er niets of gebeurt het te laat. Niet omdat het dezen aan goe de wil ontbreekt, maar omdat zij nu eenmaal afwachten of de concurrentie meedoet; men heeft geen zin om in zijn en tje kosten te gaan maken. Ook zijn er vervuilers, die hele maal niet in staat zijn om kos ten te maken, omdat zij inves teringsschulden hebben bij de bank en in een vicieuze cirkel zitten. Hun vervuilende pro- duktie kan ook alleen door de overheid verminderd of beëin digd worden door financiële compensatie. Boos wijzen naar vervuilers is onwerkelijk, we zijn allemaal direct of indirect klanten van veehouderij, olieraffinaderij en auto-industrie. Maar daar om behoeft een raffinaderij nog niet te worden ontzien. Als de eerbied voor de belas ting die een raffinaderij be taalt, groter is dan de liefde voor het groen in onze dage lijkse omgeving, dan is het duidelijk welke kant het op gaat. Dat geldt ook voor de CDA-kiezers op het platteland die zouden moeten worden ontzien. Wie volgens de laatste rapporten ongeveer de helft van de zure regen veroor zaakt, behoort niet te worden ontzien. Het gaat niet aan en het is verregaand brutaal, dat omwille van de knip van één enkele beroepsgroep en de grotelijks bewonderde omzet ten van bepaalde bankinstel lingen ons landschap zo wordt gehavend. Met begrip nog maals voor die producenten die in een vicieuze cirkel zit ten. Van de toegezegde vijf tienhonderdmiljoen gulden voor nog meer autowegen zou, in het belang van de leefbaar heid in dit piepkleine landje, toch beter een deel bestemd kunnen worden voor het scha deloosstellen van boeren die hun bedrijf door nu nog afwe zige overheidsmaatregelen moeten inkrimpen of beëindi gen. Hun ontbladeringstech- nieken hangen me de keel uit. C.A. Soharten, ZUTPHEN. loor [ome r;ng «i Het najaarsoverleg is mislukt doordat de drie partijen,föor' gering, werkgevers en werknemers, het niet eens kon akk worden over een gezamenlijk te volgen lijn, onder meer ils betreft de loonontwikkeling van volgend jaar. Mede als e da volg daarvan stagneert nu ook het verdere overleg in de verse werkgroepen van de drie sociale partners, die zici fjjL geruime tijd buigen over de vraag hoe specifieke werkl 0m< heidsproblemen kunnen worden opgelost. Die besprekingen in de werkgroepen stagneren echten alleen door het mislukte najaarsoverleg. Bij het beraad ii werkgroepen kwam men toch al niet veel verder d< weinig meewerkende houding van de vertegenwoort van de werkgevers. Keer op keer geven zij, zowel bij de tegen woo rdigers van de werknemers als bij die van het net, de indruk weinig haast te hebben met speciale plan om gezamenlijk de groep langdurig werklozen aan weri helpen. Die houding heeft het klimaat bij het eind v« week mislukte overleg nadelig beïnvloed. lage: tk EEN andere negatieve factor was ongetwijfeld de van Troonrede en Miljoenennota. Naast koopkrachtbei voor de meeste groepen staat er immers ook een reeks ni we bezuinigingen voor de deur, onder meer op de huursui dies en de gezinszorg. Die bezuinigingen zullen tot gei hebben dat veel toch al kwetsbare groepen er volgend op achteruit zullen gaan. Minima die dan zowel met ven) dering van de huursubsidie als met beperkingen bij het kenfonds te maken zullen krijgen, staan volgend jaar niet geringe problemen. tm 01 De vakbeweging althans FNV-voorzitter Pont zich nu in feite op het standpunt: als het kabinet dan t r niet voldoende voor de minima doet, laat die minimal ook verder maar barsten. Dan moet het geld maar gaan n mensen die werken, nog loon hebben en ook in staat i looneisen te stellen. Wanneer de FNV die houding nietl varen zullen de zwaksten in onze samenleving ook bij vakbeweging in de kou komen te staan. Het overleg tussen de drie partijen, die terecht als partners worden aangeduid, moet weer uit het slop k( De Tweede Kamer bespreekt over twee weken tijdens gemene beschouwingen de begrotingsplannen van het net. Wellicht kan de Kamer de meest pijnlijke bezuini punten uit de voorstellen verwijderen; wij hebben d; deze kolom al eerder voor gepleit. Indien dat gebeurt vakbeweging dat signaal oppakt door mee te werken broodnodige loonmatiging, dan zullen ook de werkgi hun lakse houding moeten laten varen. Door toedoen het parlement zou dan toch nog veel ten goede ki worden gekeerd. DE BILT (KNMI) - Vandaag is waarschijnlijk de laatste dag van dit jaar dat de tempera tuur ons land de zomerse waarde bereikt heeft. Aan het warme weer wordt een eind gemaakt door een onweerssto ring die gisteren boven noord- Spanje tot ontwikkeling kwam en vannacht boven ons land terecht komt. Morgenochtend kan het nog onweren in het oosten van het land. Vanaf morgen stroomt koele oceaan- lucht naar ons toe. In de loop van de week gaat de tempera tuur verder omlaag en zater dag komt het kwik waar schijnlijk niet veel hoger dan een graad of 15. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: verander lijk bewolkt. Vooral in zuid- west-Noorwegen af en toe re gen. In de middag: 13 tot 18 graden. Denemarken: af en toe zon. Vooral morgen enkele buien; 17 tot 20 graden. Britse Eilanden: wisselend be wolkt. Vooral in het noorden en westen enkele buien. In de middag: 15 graden in het noordwesten tot 21 graden in het zuidoosten. Noordwest-Frankrijk, Bene lux, noordwest-Duitsland: wis selend bewolkt. Een enkele bui; 19 tot 23 graden, woens dag iets lager. Rest van Frankrijk en Duits land: perioden met zon maar vooral morgen ook plaatselijk regen of onweer met name meer naar het zuidoosten. Morgen 23 tot 28 graden, woensdag iets lager. Alpengebied: vanuit I 'd noordwesten meer bewoü en plaatselijk regen of on* Meer naar het zuidoosten e' dinsdag nog zonnig. In de s' len morgen 25 tot 30 gra woensdag iets koeler. Nul- den-grens vanuit het we dalend van 4000 meter ha '8 naar 3500 meter hoogte. Spanje en Portugal: in Pc gal en noordwest-Spanje wolking en plaatselijk een lK elders vrij zonnig. Middag! r peratuur tussen 23 grade het noordwesten tot 32 g" in het zuidoosten. Italië, Joegoslavische zonnig. In noordwest-ItalÜ ter plaatselijk regen- ol weersbuien. Middagtera tuur 28 tot 33 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGE Weer Max Min Amsterdam zwbew 21 15 De Bilt zw.bew. 22 16 Eelde zw bew 20 13 Eindhoven mist 24 15 Den Helder zw bew 19 17 Rotterdam zw.bew. 21 16 Twente regen 21 15 Vlissingen zw.bew. 23 16 j Zd Limburg h bew. 24 17 Aberdeen zwbew 11 11 Athene onbew. 30 20 Barcelona niet ontv. Berlijn l.bew. Budapest 1 bew 29 16 <i Bordeaux zw bew. 29 18 Brussel mist 25 16 Dublin regen 20 15 Frankfurt mist 26 13 Genève onbew 30 10 Helsinki zwbew 11 7 Innsbruck onbew. 26 10 Klagenfurt mist 27 12 Kopenhagen h bew. 15 5e Lissabon l.bew. 28 19 Locarno onbew. 25 13 Londen zw.bew 23 17 Luxemburg mist 24 15, Madrid niet ontv Malaga niet ontv. Mallorca niet ontv. Malta onbew 34 21 Moskou zw.bew. 10 4 Mtlnchen onbew. 27 14 Nice h.bew. 19 Oslo i.bcw. 16 1 Parijs l.bew. 30 18 Rome mist 27 18 Split onbew. 31 17 Stockholm onbew. 13 3 Warschau mist 10 6 Wenen l.bew. 30 15 Zurich mist 27 13

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2