Spoor van vernieling in Haagse binnenstad CDA en VVD verdeeld over behoud van kerntaken ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Boze FNV dreigt met looneisen Koning te rijk 75 ild: Gorbatsjov ernstig ek na vergiftiging HAAGS THEATER SAMENGESTELD Parachutist breekt bekken bij sprong Amsterdamse demonstranten slaags met Haagse politie m junior legonnen Blokkade Leidschendam tegen siuipverkeer Geschil tussen ambtenarenbonden Haagse fans per brommer naar Ajax £eidaeSouACvnt i Maandag 21 september 1987 78e jaargang no. 23915 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Per. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.64 per mm. kleintjes 1.0,45 per mm. e nummers!. 1,10. ilBURG Sovjet-leider Gorbatsjov heeft tijdens zijn vakantie de Zwarte Zee een ernstige voedselvergiftiging hebben opgelo- die mogelijk het resultaat was van een moordpoging. Dat yft althans het Westduitse boulevardblad Bild vandaag. Bron- voor het verhaal worden niet gegeven. blad schrijft dat Gorbatsjov zich sinds 6 augustus niet meer in openbaar heeft vertoond. Functionarissen in het Kremlin zeg- dat hij slechts zijn vakantie had verlengd, maar Bild zegt te n dat de partijleider drie weken ziek is geweest van een voed- irgiftiging en in een ziekenhuis heeft gelegen. Er zou momen- worden onderzocht of bij de vergiftiging opzet in het spel is. lartijleider zou afgelopen vrijdag vanaf zijn vakantie-oord in de per trein naar Moskou zijn terugvervoerd. Hij was zaterdag grote afwezige tijdens de plechtigheden die plaatsvonden op tode Plein ter gelegenheid van de 840e verjaardag van de stad [OU en de komende 70e verjaardag van de Revolutie. Verwacht dat Gorbatsjov aan de feesten in Moskou zou deelnemen, al- rel het protocol dat niet vereiste. DEN HAAG De nieuwe Haagse theatergroep die komend seizoen de plaats inneemt van de Haagse Comedie, is samengesteld. Hans Croiset, de artistieke leider van het nieuwe ensemble heeft overeenstemming bereikt met de Haagse-Come- die-acteurs Gaston van Herven, Guusje Eybers, Wim van den Heuvel, Anne Marie Heyligers, Vic tor Löwe, Carel van der Plas, Wim van Rooy en Jules Royaards; voorts met Bart Kiene, Will van Kralingen, Joke Last, Gees Linnebank, Hugo Maerten, Guido de Moor, René van Asten, Anne- Wil Blankers, Rick Nicolet, Adriaan Olree, Patty Pontier, José Ruiter, Gijs Scholten van Aschat, Guusje van Tilborgh, Peter Tuinman en Elsje de Wijn. Negen acteurs van het huidige Haagse ge zelschap wordt ontslag aangezegd. ROOSENDAAL Een 42-jarige sportparachutist uit Welberg is zater dagmiddag levensgevaarlijk gewond geraakt bij een sprong op een sport terrein in het Brabantse Roosendaal. Zijn parachute opende wel, maar de springer bleef met zijn hand ver ward zitten in een stuurkabel. Het valscherm kwam daardoor met ho gere snelheid dan normaal neer. Het was de in totaal zevende sprong van de parachutist. Hij heeft onder meer een gebroken bekken. Voor de sportparachutisten iri Nederland is 1987 een ongeluksjaar: tot nu toe zijn er al drie doden te betreuren. Krasse Arabier van 147 jaar overleden ABU DHABY Een burger van de Verenigde Arabische Emira ten, die zich voornamelijk voed de met honing en vissen, is zater dag op 147-jarige leeftijd overle den. Dit heeft het dagblad Al-Bayan in Abu Dhaby bericht. Volgens de krant was Muhammad Salem Joma'a de oudste man van de landen aan de Perzische Golf. De grijsaard woonde in het dorp Ghalileh en heeft zijn hele leven lang maar één vrouw gehad, die nu 95 jaar is en die hem drie dochters schonk. Muhammad Salem Joma'a was nooit ziek en tot het laatst bij zijn volle verstand. Actievoerders en de Haagse ME raken slaags op de hoek van de Hofsingel en het Bui tenhof. DEN HAAG Een uit de hand gelopen demonstra tie van het Radicaal Am sterdams Aktie Platform (RAAP) heeft zaterdag ernstige ongeregeldheden veroorzaakt in de binnen stad van Den Haag. Rond het krakerspand „De Blauwe Aanslag" aan het Buitenom in Den Haag is het vervolgens zaterdag en zondag zeer onrustig geweest. Er werden ruim veertig arrestaties verricht wegens openlijke geweld pleging en verboden wa penbezit, aldus de politie. Vijfhonderd demonstranten trokken zaterdagmiddag vanaf het Malieveld naar het Bin nenhof en lieten in de stad een spoor van vernielingen achter. Van onder meer het hoofdbu reau van de politie, het Mau- ritshuis, de Chileense ambassa de en het ministerie van fi nanciën sneuvelden enkele tientallen ruiten. RAAP demonstreerde tegen de politiek van bezuinigingen die dinsdag in de Troonrede is aangekondigd. De politie be sloot na het begin van de ver nielingen de demonstratie ver der te verbieden en sloot het Binnenhof, het eindpunt van de demonstratie, af. Dit leidde tot vechtpartijen tussen een aantal betogers en de politie. Een deel van de demonstran ten heeft zich daarna in de Haagse binnenstad verspreid. De ongeregeldheden duurden voort tot diep in de nacht. Zondag was het wederom ru moerig in de stad. Supporters van FC Den Haag die uit de hoofstad waren verwijderd om een handgemeen met Ajaxie- den te verhinderen, trokken naar „De Blauwe Aanslag". De ME van Den Haag, gesteund door collega's uit Amsterdam, moest charges uitvoeren om verdere gewelddadigheden te voorkomen. EN HAAG Het bergings- drijf Smit Tak is het afgelo- n weekeinde begonnen aan berging van het met zwaar rontreinigde grond geladen achtschip „Junior" op circa egen kilometer voor de kust n Kijkduin. s duikers benutten elk dood om vanaf de bergingssche- n „Zeeleeuw" en „Dolfijn" „trekdraden" voor de kan- Stroppen onder de romp van ft op zijn bakboordzijde lig- ide schip te bevestigen. De jvende bokken Taklift 1 en tullen het vrachtschip vol ts de huidige planning aan- ande woensdag of donder- g rechtop trekken, waarna ft ophijsen begin volgende eek wordt verwacht, zo deel- woordvoerder D. Kaake- «n van Smit Internationale steren mee. ort nadat het schip vorige maandag was gezonken twintig meter diepte, mstateerden duikers van nit Tak bij een inspectie ter lorbereiding van een ber- ngsaanbod, dat de lading kte. Die lekkage is volgens wrdvoerder Kaakebeen het gelopen weekeinde niet leer waargenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG-BUNNIK De regeringspartijen CDA en VVD verschillen van mening over de vraag wat er moet gebeuren met de bestaande kerntaken van het Nederlandse leger, nu de plaatsing van kruisra ketten vrijwel zeker van de baan is. De discussie gaat vooral over het al dan niet handhaven van de kernbommen die beho ren tot het munitie-arse naal van de vliegtuigen F- 16 en Orion. VVD-fractieleider Voorhoeve zei zaterdag tijdens een partij- raadvergadering in Bunnik dat alle huidige kerntaken nu logischerwijze gehandhaafd moeten worden. CDA-defen- siespecialist Frinking liet dit weekeinde echter weten dat zijn fractie die opvatting niet zonder meer onderschrijft. „Als de kruisraketten er niet komen, betekent dat volgens ons niet automatisch dat we alle bestaande kerntaken moeten behouden", aldus Frinking. Pag. 4: Regeerakkoord over atoomtaken niet duidelijk (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees n de aanbieding Andijvie, kilo fundertartaar, 1 IQ lOOgawxs Boze bewoners in Leidschen- dam-Zuid hebben vanmorgen het kruispunt Nieuwstraat- Damhoudersstraat geblok keerd. Ze willen hiermee pro testeren tegen het siuipver keer dat de files op de snel wegen probeert te omzeilen. Volgens de bewoners kunnen de problemen worden opge lost door de aanleg van de Verlengde Landscheidings- weg. Hoewel het verkeer door de actie vertraging op liep, spreekt de politie van „een rustig verlopen actie". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu het najaarsoverleg geen cen trale afspraken heeft op geleverd, is de kans heel groot dat de FNV- vak bonden looneisen gaan stellen. Dit heeft FNV- voorzitter Hans Pont za terdagavond gezegd voor de KRO-televisie. Volgens Pont kan alleen de Twee de Kamer de looneisen nog voorkomen, door het kabinetsbeleid bij te stu ren. Pont stelde drie voorwaarden aan de Kamer: er moet alsnog een akkoord komen over de salarissen van de ambtenaren; mensen met sociale uitke ringen moeten net zo behan deld worden als mensen met werk; de aantasting van het mini- numloon moet achterwege blijven. Komt daar allemaal niets van terecht, dan zullen de FNV- bonden zich alleen richten op het vergroten van het inko mens van hun leden. Volgens Pont zullen de looneisen ove rigens beperkt blijven; er zal nergens meer gevraagd worden dan wat een bedrijf of bedrijfstak kan dragen. Maar de'FNV-voorzitter wees er wel op dat het in de cao-onderhan delingen gaat om „mensen die al werk hebben". Dezen zou den minder dan de vakcentra le oog hebben voor hun colle ga's bij de overheid of voor de mensen met een sociale uitke ring. Pag. 3: Grimmige stemming bij bonden DEN HAAG - De kans op een akkoord tussen minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en de gezamenlijke ambtenarenbon den is bijzonder klein. AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur vindt het jongste voorstel van de minister onaanvaardbaar en weigert dit aan zijn leden voor te leggen. In het NOS-Journaal wees Van der Scheur erop dat de minister de hogere ambtena ren er 1,3 procent en de lagere ambtenaren er slechts 0,3 procent bij wil geven. „Onze bond zal deze verschillen niet accepteren," aldus Van der Scheur. De bond van christelijke ambtenaren, CFO, betreurt de houding van de AbvaKabo. Voorzitter Ton de Jong zal het voorstel van minister Van Dijk wel aan zijn leden presenteren en hij acht de kafcs groot dat zij er ,ja" tegen zulleo zeggen. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele I buien, mogelijk met onweer. I Minimumtemperatuur rond 16 I graden, middagtemperatuur I ongeveer 19 graden. Matige I zuidwestenwind. De komende dagen verdere daling van tem peratuur. Zon op: 7.25; onder: 19.40.1 Scheveningen hoog water: 3.42 I en 16.08; laag water: 11.54 en I 24.00 uur. AMSTERDAM Het ver bod van de Amsterdamse burgemeester Van Thijn aan Haagse voetbalfans om het duel Ajax - FC Den Haag bij te wonen heeft niet alleen voor veel problemen en hoge kosten gezorgd. De Amsterdamse pohtie-woord- voerder Klaas Wilting meld de gisteren in het stadion De Meer met een brede glim lach dat het zwaar bekriti seerde burgemeestersbesluit ook tot creatieve oplossingen heeft geleid. Zo toog een groep van 35 Hagenaars per bromfiets naar de hoofdstad. „Op een gegeven moment zijn we ze kwijt geraakt", al dus de zegsman. „Daarom weten we niet of ze het sta dion zijn binnengekomen". Degenen die eerder in de week in Amsterdam een kaartje hadden gekocht kon den gisteren zonder proble men het stadion in. Maar de ruim 400 Haagse fans die probeerden per trein in Am sterdam te komen, keerden (onder meer per bus) onver richter zaken terug naar Den Haag. Daar konden ze in het Zuiderpark nog net zien hoe een club met 4-2 ten onder ging. Overigens was het aantal Hagenaars in De Meer uiterst gering. Bij de twee treffers en bij de wissel van de geblesseerde Leidse verdediger Lankhaar Haag a het speelveld voortijdig te verlaten. Nadat diverse vuurwerkbommen bij het Haagse doel waren ontploft, werd het de Hagenaars te gortig en drongen zij er bij arbiter Van der Laar op aan het duel te staken. „FC Den Haag wordt onrechtvaardig behandeld", oordeelde voor zitter Stoop gistermiddag. „Bij ons in Den Haag lopen ze voor minder van het veld en was de wedstrijd al lang gestaakt geweest", vond Loek van Driel, die als enig Haags bestuurslid in Am sterdam aanwezig was. In het F-side vak (gevuld met louter Ajax-aanhang) ontstond een vechtpartij waar politie aan te pas moest komen. Het resultaat: een zestal arrestaties en enkele licht gewonden, ook onder de politiemensen. Eén Haag se supporter werd gearres teerd. Hij trapte een ruit stuk van een van de stads bussen. iger L bracht helemaal niemand de handen op elkaar. Dat ge beurde evenmin toen FC Nadat een trein vol fans van FC Den Haag in Amsterdam tot stilstand was gebracht, werden bussen van het gemeentelijk vervoersbedrijf ingezet om hen - onder begeleiding van ME - terug te voeren naar Den Haag. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) DODELIJK ONGEVAL LEIDSCHENDAM De 52- jarige J.E. de Rijke uit Zoeter- meer is zaterdagochtend om gekomen bij een verkeerson geval in Leidschendam. Het slachtoffer reed op de Oost- vlietweg in een groep fietsers mee. De groep moest op een gegeven moment plaats maken voor een tegemoetkomende vrachtwagen die bestuurd werd door een 36-jarige Voor burger. Het slachtoffer werd echter geschampt door het voertuig en kwam ten val..Hij liep daarbij zwaar hoofdletsel op. Koningin Elizabeth van Engeland, op vier na de rijkste wereldburger, draait in het paleis de lichten uit om geld te besparen. Een bijzonderheid, die de Leidse Courant voor u heeft gelezen in het Ameri kaanse tijdschrift Fortune, dat vandaag meldt wie de rijkste mensen ter wereld zijn. De allerrijkste is de sultan van Brunei en onze eigen koningin Bea trix komt pas op de twaalfde plaats. Gelukkig kun nen de lezers van de Leidse Courant - nuchter als ze zijn - de zon heel goed in het water zien schij nen. Sterker nog: ze voelen zich met een (proef abonnement alleen al de koning te rijk. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. 0^1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1