ÊeicLeSou/imit DIOK speelt met The Bassets: 50-0 De Danaïden blijft winnen Schakers Philidor leveren half werk Fleur Bakker goed voor goud en zilver Grote prijs naar Die Leythe Edward Hagen de sterkste op skeelers Kouwenho\ ontloopt massaspurt in Lisse MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 PAGINA 18 Van onze zwem medewerker LEIDEN De eerste uit een serie van acht Speedo voorronde zwemwedstrijden werd afge lopen zaterdag verzwommen in Nieuwerkerk aan de 'IJssel. Tijdens deze wedstrijden, georga niseerd voor zwemsters en zwemmers tot een leeftijd van twwalf jaar, waren het aan Leidse zijde met name de LZ-ers die domineerden. Bij de meisjes geboren in 1977 werd Fleur Bakker eerste op de 100 m vlinderslag in 1.30.6. Op de 100 m vrij werd dezelfde zwemster tweede in 1.20.0. Het is zinloos om nu al te speculeren om trent het behalen van een finaleplaats vanwege het feit dat deze afstanden in een volgende voorronde nogmaals aan bod zullen komen. De tweede dubbele prijswinnares was LZ-zwem- ster Biance Singeiing. Bij de elf-jarigen tikte ze zowel op de 100 m schoolslag als de 400 m vrij als tweede aan. Op dit laatste onderdeel moest zij haar clubgenootje Bianca Hoeks echter wel een voorsprong van bijna negen seconden toe staan. De derde plaats werd hier bezet door An drea Hoenselaar, die op haar beurt weer ver achter Bianca Singeiing finishte. Op de 100 m schoolslag wist Olga Bouwmeester het brons binnen te halen. Natasja Sierag (LZ) realiseerde op de 100 m rugslag m. geb. 78e. l.een tijd van 1.32.4, goed voor de tweede plaats. In dezelfde leeftijdsgroep, maar dan bij de jongens viel de enige Zijl/LGB erenotering te bewonderen. Mi- cha Prins mocht na het voltooien van de 100 m rug in 1.41.2 een bronzen plak in ontvangst ne men. Tijdens gecombineerde A- en B-klasse kring- wedstrijden wonnen in de A-klasse vijf LZ-ers een medaille. De tweeling Schouten bezette op de 200 m wisselslag j.o. 12 de eerste en tweede plaats, waarbij de snelste van de twee, Dennis Schouten, een tijd realiseerde die onder de AWK inschrijflimiet lag. Bij de m.o. 12 werden de drie plaatsen op het ereschavot ingenomen door het LZ-trio Angelique Hoogenboom, Ka rin Stastra en Bianca Singeiing. Vier B-zwem mers kwamen in aanmerking voor promotie naar de A-divisie. Op de 100 m vlinder voor onder 10-jarigen promoveerden zowel Remco Singeiing (LZ), als Micha Prins (Zijl/LGB) en Natasje Sierig (LZ). Naast dit drietal prijswin naars veroverde ook Zijl/LGB-er Davina Juf fermans in 1.57.2 een bronzen plak. De laatste promovenda was Pauli Venekamp (Zijl/LGB). Haar 2.44.8 op de 200 m wisselslag rti.o. 16 was tevens goed voor het goud. Bij de jongens werd haar clubgenoot Erwin Siera in een nieuw per soonlijk record tweede. Saskia van Varick (Zijl/LGB) viel tweemaal in de prijzen. Na winst op de 100 m rugslag m.o. 12 in 1.25.8, hoefde zij op de 100 m vlinder alleen Patrica van Rijn (Zijl/LGB) voor te laten gaan. Stan Spijker (Zijl/LGB) werd op de 100 m rugslag j.o. 12 tweede in 1.27.6. Fiona Morrison (Zijl/LGB) behaalde op de 100 m schoolslag in 1.31.8 eenzelfde notering. De laatste medaille was voor Saskia ter Horst. De op de 100 m rug- slag m.o. 16 uitkomende LZ-zwemster Haalde in 1.22.9 een zilveren medaille uit het water. LEIDEN De zware delegatie die de Leidse roeivere niging Die Leythe afvaardigde naar de race van Lei derdorp naar de Vlietlanden, is zijn belofte gisteren nagekomen. Moeiteloos wonnen de vier roeiers de bei de heats van 12,5 km, zodat hun vereniging een video recorder rijker werd. Op papier was de ploeg al van zeer hoge kwaliteit: met Olympisch kampioene Valeria van Groningen en wereld kampioenschappen frequenterende ploegmaten als Ronald Florijn en Jos Compaan en de jonge Jaap Krijtenburg kon deze vier de overwinning niet ontgaan. De afstand legden zij twee maal af in resp. 44.16 min. en 49.57 min., onaantastbaar voor de Proteusploeg die tweede werd. In meerdere opzichten week deze wedstrijd af van de nor male lange-afstandswedstrijden: deelnemende ploegen roei den mixed en moesten een keerpunt nemen, wat hoogst on gebruikelijk is voor wedstrijdploegen. Het keren leidde zon dag tot onvermijdelijk gedrang en betekende tijdverlies voor verschillende ploegen. De organiserende vereniging Asopos de Vliet moest dit on dervinden, toen de ochtendploeg van de sterkste vertegen woordiging bij dit keerpunt volledig stil kwam te liggen. De roeiers, waaronder Daphne van der Pol (nationale lichte vier) lieten 50.41 en 52.12 min. noteren. Vierde werd vervol gens Njord, met Hazelbag en Bienfait uit de oude vier (53.00 en 51.39 min.), vijfde Asopos met een mix van ouderejaars dames (57.01) en tweedejaars heren die 55.26 lieten klokken. LISSE Edward Hagen ein digde gisteren in Lisse als eer ste in het skeeler evenement, dat na de wielerwedstrijden in de Poelpolder verreden werd. De Lissenaar liep met nog drie ronden te gaan bij ex-kern ploeglid Egbert Post weg en won onbedreigd. Al na een tiental minuten re den Hagen en Post weg van de overige rijders, die georgani seerd waren in een negen man sterke achtervolgende groep. Hoewel vanuit de achtervol gende groep Dirk Maarse en Marcel Kooi nog probeerden om bij de twee koplopers te komen was het gat van dertig seconden al te groot om te dichten. Met nog drie ronden te gaan demarreerde de 18-ja- rige Hagen en hield daarna Post op een tiental seconden achter zich. De Nederlands kampioen op de skeelers Jan Eise Krom kamp reed op het laatst ook nog weg van zijn medevluch ters en werd hiermee derde. Dick Hoeve en Dirk Maarse werden vierde en vijfde. ^LIIlHIUIIIIIi|||l!llilllllll!IIIIIJ||!liniillllllllllllllllll!llllllllllllllllllllirilll liiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiü LEIDEN Het heet een streekderby, de wed strijd in de ereklasse rug- by tussen DIOK en The Bassets. Het klassever- I schil is echter nog zo groot, dat het die naam I uitsluitend mag hebben I op geografische gronden. I DIOK ging in het sfeer- loze duel op zijn gemak langs de harde werkers uit Sassenheim, en won met de sprekende cijfers van 50-0. De enige spor- j tieve smet op de wed- strijd werd gelegd door Leidenaar Kees Koe- mans. Na een zware overtreding tegen Tinus Harskamp mocht hij zich al na drie minuten gaan douchen. De actie werd de „prop" door zijn teamgenoten niet in dank afgenomen. Dick Al- tink vertaalde dat duidelijk: „Ja, een domme actie van Kees. Had ie nooit mogen doen. We hebben nog mazzel, dat het niet tegen een zwaar dere tegenstander gebeurt". De overtreding kost de inter national automatisch drie duels. Misschien zelfs wel meer, als de tuchtcommissie daartoe besluit. Het uitvallen van Koemans betekende ter- plekke, dat DIOK met 14 man stond. De mannen van coach Theo Snijders begonnen rustig en bekeken (Altink: „Daar was ik het niet mee eens"). Met speels gemak, maar in een wedstrijd met de matte uit straling van een zomera vondpartijtje, voerde DIOK de score voor de wisseling al op tot 20-0. Er werd gedrukt door Diederik de Renardel, Remco Roest, Dik Berghout en Pieter Korver. Mark Mi- chelse kwam pas laat op gang met zijn kicks, maar verzil verde de laatste twee wel. Na de pJiize ging het er wat feller aan toe. Met name Frank Beers liet zich gelden bij The Bassets. Zo sterk zelfs, dat eenzelfde straf als Koemans hem boven het hoofd hing. Hij mocht echter blijven. Het was tegelijk ook het enige echte verzet, wat de „hangoren" konden ple gen. Want speltechnisch wa ren de bezoekers op alle on derdelen de mindere van hun gastheren. DIOK de monstreerde nu wel enkele keren, hoe „modern" rugby gespeeld hoort te worden. Met snelle lijnaanvallen en intercepties werd The Bassets op een 50-0 nederlaag getrac- teerd. De Renardel, Richard Huisman (knappe intercep tie), Berghout, Roest en nog maals De Renardel verzorg den de tries. Michelse miste nu geen enkele keer meer de conversie: 50-0. LSRG won de lastige uit wedstrijd van de Utrechtse studenten, USRS. Ondanks een redelijk veldoverwicht Yves Kummer passt op full-back Mark Michelse. DIOK overklaste The Bassets op alle fronten. FOTO: WIM VAN NOORT van de thuisclub zouden de Leidenaars scoren. Tony Boersma drukte in de tweede, helft, Peter van Langeveld converteerde. Hans van de Brande drukte nogmaals, llllillllllllllllllllllllllll toen de thuisclub wederom aandrong: 0-10. Minerva speelde in Den Haag, omdat het eigen veld was afge keurd. HRC 2 won met 10-6 door een interceptie in de al lerlaatste minuut. De Leidse try was een mooie en werd verzorgd door Martijn Prins. Ernst Delfos schopte de con versie raak. TJEERD SCHEFFER LEIDEN TOP heeft zich door een 12-11 zege op KVS verzekerd van een plaats in de midden moot van de hoofdklasse. De Danaïden blijft de meest opvallende over gangsklassen want ook Groen Geel werd geklopt (8-9). Pernix bemachtigde tegen VES met 10-10 het eerste punt en Fides Pacta leed een teleurstelende 7- 11 nederlaag tegen Trek vogels. Fiks en De Alge mene behielden hun on- feslagen status en Zuider- wartier boekte ten koste van Velocitas haar eerste overwinning. De tweede opeenvolgende zege van TOP in het sleutelduel te- fen KVS (12-11) stemde coach Ingel toch niet tot volle tevre denheid. „Wij hebben het ons zelf onnodig moeilijk gemaakt, omdat de conditie van sommi- ?e spelers onvoldoende was. iaardoor miste de aanval de nodige concentratie en liet de verdediging teveel ruimte toe," stipte hij als minpunten aan, die zich in hoofdzaak in het laatste half uur openbaar den. Anne van der Zaag (2), Karin Westerbeek, Ria en Frank Nijenhuis hadden in het vierde kwartier de stand van 6-7 (rust) op 11-8 gebracht, wat een goede basis voor winst leek. Deze voorsprong werd even snel verspeeld en de aan val kwam niet meer verder dan een benutte strafworp van Anne van der Zaag. Dit enige wapenfeit was net goed genoeg voor winst, omdat KVS on danks een lengteoverwicht evenmin meer aan scoren toekwam. Tijdens de eerste helft liet een hard werkend Pernix tegen VES tweemaal een ruime voorsprong (4-1 en 6-3) schie ten, omdat diverse kansen en een strafworp onbenut bleven. De Leidenaren kwamen later zelfs 7-8 en 8-10 achter, maar Rudger Kuipers, topscorer met drie doelpunten, en Janneke Mulder en Lian Tieleman (bei den tweemaal trefzeker) maakten ruim voor tijd 10-10. Daan Vreeken ontving een gele kaart voor het trappen van de bal naar het midden vak na een Leidse treffer. De start van De Danaïden bij Groen Geel was even verras send als ijzersterk, want Erik Kromhout, Ingrid van Haren, Kitty Dool, Heiko Locher en Erik Peters zorgden na zeven dertig minuten voor 0-5. Deze voorsprong ontstond uit goede, ruim opgezette aanvallen en bleef door topschutter Krom hout (3) tot 5-8 behoorlijk ruim. Daarna kwam de gere nommeerde thuisclub opzet ten, zodat de marge nog maar net voordelig bleef: 8-9. Fides Pacta maakte in het middenvak zoveel plaatsfou- ten, dat Trekvogels ruim schoots de gelegenheid kreeg om met 7-11 te winnen. Robin Sommeling (2), Henny Piket en Nico Pikaar hielden hun club met 4-3 tot even na rust aan de leiding, wat gezien de kansen en het lengtevoordeel veel te weinig was. Deze nala tigheid werd in het slotkwar- tier fataal, toen de bezoekers bewezen veel beter met de kansen te kunnen omgaan en vermelde fouten genadeloos afstraften. Direct uit de uitworp kwam Fiks via Theo Vreeken, ma ker van vier doelpunten, tegen Rozenburg op 1-0, wat het spectaculaire begin vormde van een erg eenzijdige wed strijd. Agda Nonhebel, Tanja Reitsma (2), Diederick van Veen en Nico van Weizen maakten het verschil langs 5-1 (rust) met 11-5 in de score kenbaar. Zuiderkwartier had een ster ke periode van twintig minu ten genoeg om Velocitas naar een kansloze 11-7 nederlaag te voeren. Simone van der Kaay, Kitty van der Mark, Dirk Jan de Kreek, Aldo Spadon en Wil de Wit brachten hun twaalftal met ondermeer enige geruislo ze afstandschoten van 3-2 naar 7-2, waarbij een gemiste straf worp de machteloosheid van de tegenstander illustreerde. De Leiderdorpers kwamen in de vinnige tweede helft dank zij Paul Robert Nugteren, Ste ven de Ronde en Jan Schef- fers tot 10-6 terug, voordat een stafworp van Erik van Lunte- ren alle onzekerheid wegnam. Crescendo liet tegen OSCR met 5-5 eigenlijk een punt schieten, want Marlies Brou wer, Pieter Baak, Wijnand en Henk Alberts hadden een 4-1 voorsprong opgebouwd. De ploeg van Lennie Slegtenhorst verviel na rust (4-3) in het oude euvel van schotloosheid,' op een goal van Alphons Cor- nelissen na. De Algemene kende met doelpunten van Annemieke Molloy, Jeroen de Boer, Mar cel van Duyvenbode en Re- mon Terwiel een sterke ope ning bij Merwic (1-4), maar moest na 6-6 opnieuw begin nen. Alfred Lambooy en Mol loy legden met elk een hat trick vervolgens de basis voor een 8-11 zege. Poulegenoot KNS gaf in de eerste twintig minuten goed verweer tegen ALO (3-2) om dan geheel van de wijs te ra ken door het professionele, ir ritante spel van de thuisclub. (Edwin Kooien met twee straf- worpen en Edwin van Leeu wen waren de enigen die 'scoorden in het 13-3 verlieè. Pas in de tweede helft maakte Tempo korte metten met Wei devogels en verhoogde haar voorsprong van 1-3 naar 2-9. Invaller Edo Kuipers en Erik Pons hadden er met ieder drie treffers een belangrijk aandeel in en ook Joke Boot, Ronald Drieduite en Rob Wilschut scoorden. De aanval van Fluks creëerde door te weinig agressie en loopvermogen onvoldoende kansen om ONDO (sGr) lan ger dan één helft bij te benen (rust 3-5). Franciska Imthorn, Lida Tukker, Thilly Vink en Marleen en Anne Passchier konden een geflatteerde 5-13 nederlaag dan ook niet ver hinderen. LEIDEN In de eerste ronde van de KNSB-competi- tie heeft Philidor Leiden de winst gemist tegen SMB uit Nijmegen. Coen Stehouwer verspeelde een stuk waardoor Philidor in een 5-5 gelijkspel moest berusten. Van de Leidse teams kwamen alleen LSG 1 (5,5-4,5 te gen BSG 2) en Voorschoten 1 (4,5-3,5 tegen Capelle a/d IJssel) tot een overwinning. In de hoofdklasse begon de kampioen van het afgelopen seizoen, Volmac Rotterdam, met een zege op de clubgenoten. Volmac 2 beperkte de schade tot 7-3. Rini Kuijf en Jeroen Piket wonnen beiden, John van der Wiel speelde remise en Marcel Piket ver loor. Philidor Leiden had eergisteren het puntverlies geheel aan zich zelf te wijten. De vooruit gespeelde partij van Peter Gelpke had Leiden op een voorsprong gezet. Zaterdag volgden twee vlotte remises van RAG de Graaff en Henk van Maaren. Punten van Piet van der Spek (voormalig Eindhoven), Heieen de Greef en Hans Kuijf brachten Philidor op een 5-4 tussenstand. Daarna maakte Coen Stehouwer echter de fout in betere stelling op winst te blijven spelen in plaats van met remise genoegen te ne men. Dat kostte hem de partij en Philidor een matchpunt. LSG 1 heeft haar eerste-klasse debuut tegen BSG 2 glansrijk doorstaan. Vijf remises en twee zeges van Leon Konings en Dirk Sikkel zorgden voor een voorlopig 4,5-4,5. De enige afgebroken partij van Adrian Clemens zal LSG de winst bezorgen. Clemens heeft een elementair toren-eindspel op het bord staan. Het staat weliswaar niet letterlijk in de boeken, maar is toch eenvoudig te winnen. In de tweede klasse C verloren zowel LSG 2, als Philidor 2. Bij LSG 2 sloeg op vijf borden het blunder-virus toe. Slechts Michel Hockx verloor op een terechte wijze. Aan de Leiidse zijde werd door Christjan Mannien en Theo Piket iets terug gedaan, wat echter de 6-2 nederlaag tegen Overschie niet meer kon voorko men. Ook Philidor 2 had een slechte dag. Het Witte Paard 2, uit Sas van Gent, is geen bijzonder team, maar bleek wel te sterk voor Philidor. Toch was een gelijkspel een rechtvaardiger uit slag geweest. Henriette de Greef verspeelde echter een vol punt door een stuk weg te geven. In de derde klasse C treden maar liefst drie regionale teams aan. Voorschoten 2 is zwakker geworden in vergelijking met het vo rige jaar en voor overleving moet worden gevreesd. De eerste uitslag, 1,5-6,5 tegen Pat Mat uit Beverwijk, bevestigd die vrees. Alleen Wiebe Wiebes (oud LSG), Reinier Thierry en Hans Lin deboom bewaarden op hun borden het evenwicht en scoorden een half puntje. LSG 3 speelde wisselvallig en mag uiteindelijk op een 4-4 gelijkspel hopen, tegen de Amstel uit Amsterdam. Een snelle overwinning van Ian Johnson (paardvangst in 13 zet ten) was een stap in de goede richting. Toch kwam LSG 3 niet verder dan voorlopig 3-3. De twee afgebroken partijen zijn beide een moeilijk dame-eindspel. Joop Bakker staat verloren en Klaas Hagendijk staat weliswaar gewonnen, maar minder ge wonnen dan Bakker verloren staat. ASC, de Alphense Schaak Club, debuteerde matig. De eerste KNSB-partij ging nipt verlo ren tegen een zwakke tegenstander (VVV Alkmaar). Piet de Jong was de boosdoener. Hij speèlde goed, stond ook gewonnen maar vergat op zijn klok te kijken, zodat het vlaggetje een einde maakte aan zijn partij. Voor Alphen scoorden Onno van Dijk, Gert Jan Baas, Mark Petrelli en Thiemen Apeldoorn (remise). Voorschoten 1 heeft als "slow-starter" een serieuze stap gezet op weg naar het kampioenschap. De jonge tegenstander, Capelle aan de IJssel, werd met 4,5-3,5 de nek omgedraaid. Aart Huizer veroverde een kwaliteit, Gert Bot en Bert Houweling wonnen in de aanval en Frank de Herder kreeg een punt cadeau. Sander Hilarius zorgde voor de matfchpunten door briljant naar eeuwig schaak te schwindelen. LISSE Joost Kou hoven ontliep gistere Lisse solo de dreiging een massaspurt, nada negen man sterke groep in de kraag wal grepen. De Westlai ontsnapte anderhalve de voor het einde vai wedstrijd en werd meer bedreigd door aanstormende pel waarvan Ruud Wem als eerste over de kwam. Voor de ogen van een opgekomen publiek viel renners in Lisse niet m op het razendsnelle pa in de Poelpolder uit de zi van het peloton te Talloze keren probe groepen weg te komen, even zovele malen kon h< loton weer orde op zaken len. Met nog dertig kiloi te gaan werd de enige sen ontsnapping op touw Negen renners reden na premiesprint weg uit het" ton; ook Joost Kouwenh bevond zich onder hen. II regio plaatsten André Reek en de Swiftrenners Verhagen en Richard zich in deze kopgroep. Hoewel de voorsprong i meer dan twintig seconden droeg, leek het er op a de goede ontsnapping P' worden. Toen de samet king even stokte was het ter met de koopman t de vluchters werden, meti tien ronden te gaan, pardon door het peloton gi pen. Kouwenhoven was e tegen het einde nog bij r het peloton te verrassen, *1 mee de zege een feit Ruud Wennekes won des van het peloton voor de 4 0( rige Nico Toussaint. Lissec André Hogervorst kwam als negende over de sD Voorhouter Ronald van over de stn in Tang eindigde als elfde, Stroombergen, Jan-Hen: Lagerweij en Tom de J eindigden respectievelijk veertiende tot en met zes:!ri de. Bij de veteranen raakten U gen man tegen het einde de koers voorop; Jan Set mans was de snelste spriJ vóór ex-Nederlands kamp Jan van der Horst en i Kenke. j" Zaterdag stond het Nederk jjj kampioenschap voor il n teams op het program® j, Dronten. De RTV de Bo- K streek leverde een zeer go prestatie door als zesde te! digen in de tijdrit over 64 i meter. De ploeg bestaande 6E professional Martin Schalt gisteren nog zevende in Belgische Leuven, Marco'1 meij, Peter Uitendaal, Ad Hogervorst en André Reek bleek uiteindelijk n een halve minuut tekort te men voor een plaats bij dei ste drie clubs. De LWV S J kwam tot een 45e plaats, t w verbeterde haar prestatie vorig jaar hiermee aanmC lijk- Liefhebber Gerrit Klein' $ti beleefde een uitermate sue ige vol weekeinde; de Lissen n won zowel gisteren in B eei als zaterdag in Schevenini 11 In Edam sprong Klein' n| vlak tegen het einde weg' id< de andere vijftien leiden Schcveningen bleef hij del m in een vier man sterke 1 uij groep. Noordwijker Ton 1 len Duivenbode werd tweede,1 Ooi wijl zijn plaatsgenoot John* Ion der Meer nog vierde Adrie Kruger werd daar W veteranen tweede.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18