Jijksbegroting 1988 draagt zwaar stempel vanRuding Cabinet baseert bestrijding van Werkloosheid op natte-vingerwerk Nederlandse pers stond al vóór 1940 onder zware druk van nazi's KENLAND HeidócQoutant kaa JP DE KAM IN „HET GEHEIM VAN DE SCHATKIST": Computersysteem verhoogt verkeerscontrole politie u*\t!u,r notttns ne> ila J Heu, been i mimhien een- beu- irjeiman frzlnr MBEj ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 HAAG Juni 1986. De fractie in de Tweede Ka- s in vergadering bijeen, tweede kabinet-Lubbers in de steigers en het ont- regeerakkoord ligt ter deling op de fractietafels, leste fractieleden zijn ge- ja te zeggen tegen dit ird. Hier en daar wordt een kanttekening ge- 9 L maar van ernstige be- IV* n is nauwelijks sprake. ias gekozen CDA-kamer- Onno Ruding, is echter linst tevreden. In een voerig betoog zet hij vele fs op de in het ontwerp- ,rd aanwezige i's en eist Igens enkele fikse aan- pingen van de tekst, wetende dat Lubbers zou vragen ook in diens de kabinet de rol van iistbewaarder op zich te n, had de nieuwe regeer den tussen CDA en i met meer dan gewone telling gelezen. Daarbij ontdekt dat het pakket nraken, zoals het er nu u niet bepaald waterdicht erd voor vier jaar 11,9 miljard aan ombuigingen van de rijksuitgaven voorgesteld. Het begrotingstekort zou daar door met bijna 2 procent kun nen dalen. Een nobel streven, maar daar koop ie niks voor, vond Ruding. Wa voor dat zich in die vier jaar een paar fikse tegenvallers zouden aandienen. Dan kon ie die mooie bezuinigingsdoel stelling wel vergeten. Het ont- werp-regeerakkoord bood im mers geen enkele rek om te genvallers op te vangen. En dan zou hij, Onno Ruding, als minister van financiën met de gebakken peren zitten. Daarom eiste Ruding tijdens die fractievergadering de ga rantie dat de afgesproken be zuinigingen daadwerkelijk zouden worden uitgevoerd, welke nare tegenvallers de lucht boven het kabinet ook zouden verduisteren. En zo werden uiteindelijk in het de finitieve regeerakkoord enke le passages opgenomen die er niet om logen. De kern daar van luidt: overschrijdingen, te genvallende inkomsten en niet-gerealiseerde bezuinigin gen moeten worden gecom penseerd door extra ombuigin gen. Het hoofdstukje waarin deze harde garantiebepalingen staan draagt de veelzeggende titel ,3udgettaire discipline". ■ant^stel^je De wind eronder Nu we inmiddels ruim een jaar verder zijn, kunnen we duidelijk zien hoezeer de be grotingsdiscipline van Ruding een stempel drukt op het kabi netsbeleid. De minister van Financiën heeft er goed de wind onder, zo blijkt uit de Miljoenennota die afgelopen dinsdag is gepresenteerd. De gevreesde tegenvallers zijn in derdaad gekomen. Door de blijvend lage dollarkoers kre gen we bijvoorbeeld veel min der voor ons geëxporteerde aardgas dan aanvankelijk was aangenomen. Ook slaagden sommige ministers er niet in hun bezuinigingsopdracht voor het jaar 1987 naar behoren uit te voeren. Sterker nog, enke len overschreden hun begro tingen met honderden milioe- nen. Er waren ook méévallers (o wonder!), maar daarover straks meer. Toen de tegenvallers dit voor jaar bekend waren geworden en in het kabinet werden be sproken, pakte minister Ru ding het regeerakkoord er maar weer eens bij. Fiir herinnerde hii zijn collega's aan het hoofdstukje over de budgettaire discipline. Er zat niets anders op: er moest extra bezuinigd worden. Vele be windslieden zuchtten en kreunden. Sommigen wezen op het feit dat er ruim twee miljard meer aan belasting was binnengekomen. Dat was toch een prachtige meevaller? Kon die niet gebruikt worden om enkele gaten in de begro tingen van de ministeries te dichten? Ruding was echter onverbid delijk. Afspraak is afspraak, zo hield hij zijn collega's voor. Die extra bezuinigingen gaan door, want het totale tekort op de rijksbegroting moet en zal dalen. We kunnen niet bezig blijven, elk jaar opnieuw geld te lenen om de begrotingseind jes aan elkaar te knopen. Denk eens aan de gigantische bedragen aan rente en aflos sing die dat jaarlijks kost! En de vluchtweg van bezuinigen op de sociale uitkeringen en ambtenareninkomens was ook afgesneden. Het regeerak koord is daar heel duidelijk over: de koopkracht van deze groepen mag over de gehele kabinetsperiode genomen niet dalen. Er zat dus maar één ding op: snoeien in de rest van de over heidsuitgaven! Toen enkele collega's bleven tegenstribbe len, met name Deetman (on derwijs) en Nijpels (VROM), die hun begrotingen het meest overschreden hadden, wierp Ruding zijn ultieme wapen in de strijd. Als er niet voor vier miljard extra omgebogen zou worden (bovenop de in het re geerakkoord voor 1988 afge sproken bezuiniging van drie miljard) moest men maar een nieuwe minister van financiën zoeken! Deze houding leidde niet tot een echte crisissfeer, doordat Ruding naast dit mes ook een cadeautje op tafel legde. Hij was bereid de jongste belas tingmeevaller voor een deel te gebruiken voor lastenverlich ting. De VVD juichte. Einde lijk gerechtigheid voor haar achterban. Het CDA was ook blij, mits er bijzondere aan dacht gegeven zou worden aan de inkomenspositie van gezin nen met kinderen. Zo werd uiteindelijk besloten tot verla ging van de loon- en inkom stenbelasting en verhoging van de kinderbijslag. Boven dien zou een andere wens van het CDA in vervulling gaan, namelijk een verhoging van de vakantieuitkering voor uit keringsgerechtigden. Zo kreeg Ruding het - dreigend en fle mend - voor elkaar dat er in totaal zeven miljard zou worden bezuinigd op de rijks begroting-1988. Merkwaardig Voor grote groepen burgers heeft dit echter vérstrekkende gevolgen. Zij bevinden zich in de merkwaardige situatie dat ze een extraatje krijgen, zon der dat ze daar per saldo echt beter van worden. Want wat het kabinet met de ene hand geeft, pakt het met de andere and weer af. De bezuinigin gen op gebieden als volksge zondheid, volkshuisvesting, onderwijs en welzijn hebben tot gevolg dat de burgers voor allerlei dingen méér moeten gaan betalen. Op die manier zal de zo nood- zakelijke heilzame injectie in 's lands economie waarschijn: lijk achterwege blijven. Dé koopkracht van alle burgers bij elkaar blijft door de bank genomen vrijwel gelijk. Daar- oor kunnen de bedrijven niet groeien en krijgt dus ook de werkgelegenheid geen extra impuls. In zijn deze week verschenen boek „Het geheim van de schatkist" maakt het voorma lig PvdA-kamerlid Flip de Kam (belastingdeskundige) duidelijk dat politiek vooral het manen van keuzes is. Elke maatregel heeft z'n voor- en nadelen. Die moet je in de po litiek tegen elkaar afwegen. Twee simpele voorbeelden: verlaag je de huursubsdidie, dan tref je de laagste inko mensgroepen, maar als je dat niet doet dan daalt het begro tingstekort onvoldoende. Wil de overheid een nieuwe weg aanleggen, dan wordt daarmee werkgelegenheid gecreëerd, maar aan de andere kant slokt zo'n project ook weer veel be- grotingsgeld op. Voor de meeste politici is het maken van dit soort keuzes moeilijk. Zo niet voor minister Ruding. Hij kiest altijd voor het omlaag brengen van het begrotingstekort Heel gedisci plineerd. De bijstandsmoeder die deze week op televisie aan Ruding uitlegde hoe zij met een inko men van 1350 per maand een huishouden met twee kinde ren draaiende probeerde te houden, kreeg een vriendelij ke. bijna medelijdende glim lach van de minister. Maar zijn antwoord kwam gewoon op het volgende neer: 't is jam mer, maar helaas. DICK VAN RIETSCHOTEN AMSTERDAM - Het na- tionaal-socialistisch bewind in Duitsland hield zich al van de machtso vername m 1933 tot aan het begin van de Tweede Wereldoorlog sterk bezig met de perskritiek in het buitenland, dus ook in Nederland. De nazi's pro beerden enerzijds kritiek in de buitenlandse pers te onderdrukken en ander zijds daarin propagandis tisch getint materiaal te „lanceren". Dit betoogt Paul Stoop in zijn 'proefschrift „Nederlandse pers onder druk. Duits buitenlands persbeleid en Nederland 1933- 1940", waarop hij deze week aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de letteren. Het nazi-bewind gebruikte bij zijn pogingen de Nederlandse pers onder druk te zetten on der meer diplomatieke kana len. Langs deze weg protes teerden de Duitsers regelmatig tegen „gruwelberichten" en spotprenten en dreigden met politieke en economische ge volgen, zonder dat die overi gens concreet tot uitvoering werden gebracht. Maar ook te gen de inhoud van openbare redevoeringen, verkiezingsaf fiches, tentoonstellingen, bro chures en boeken protesteer den Duitse diplomaten. De Nederlandse regering, vooral het ministerie van bui tenlandse zaken, nam daarte gen geen vastberaden houding aan, maar toonde begrip voor de Duitse gevoeligheden. Daardoor droeg zij er, naar de mening van promovendus, toe bij dat in de loop der jaren het klimaat in de pers angstig en terughoudend werd. In enkele gevallen kwam het tot proces sen in ons land wegens beledi- fing van een „bevriend staats- oofd". Ontslag Op krantedirecties oefenden de Duitsers ook rechtstreeks druk uit. Wat de NRC en di verse historici tot op heden loochenen blijkt volgens Stoop toch waar te zijn: Duitse pres sie zorgde er mede voor dat de NRC de bekende redacteur buitenland Marcus van Blan- kenstein, vanwege diens felle anti-nazihouding, eind 1936 ontsloeg. De tot dusver niet geraadpleegde Duitse bronnen laten zien dat in de „affaire Van Blankenstein" Duitse pressie en opportunisme van de NRC-directie wel degelijk een grote rol hebben gespeeld. Bij hun pogingen de pers te in filtreren konden Duitse propa- ganda-instanties gebruik ma ken van diverse Nederlandse collaborateurs. Het enige grote succes was echter de activiteit van de .journalist" Werner von Rheinhaben voor De Tele graaf tussen 1937 en 1939. Zware druk De Nederlandse corresponden ten in Berlijn stonden volgens Stoop onder bijzonder zware druk. Hij beschrijft in zijn proefschrift de werkomstan digheden van de correspon denten en de conflicten van velen van hen welke in twee gevallen tot uitwijzing leidden, namelijk J.L. van Looi van Het Volk en G. van der Schueren van De Maasbode. Aan de hand van twee voor beelden schetst Stoop hoe cor respondenten op verschillende wijze op de Duitse druk rea geerden. Zo doorzag de NRC- correspondent H.J. Noorde wier de Duitse propaganda al vroeg. Uit vertrouwelijke rap porten die hij tussen 1933 en 1935 voor de Nederlandse re gering schreef, blijkt dat hij over uitgebreide informatie over de Duitse herbewapening beschikte. In de NRC was ech ter maar weinig over dit on derwerp te lezen, aldus de be vindingen van Stoop. Noorde wier en/of de redactie maak ten geen enkel direct gebruik van deze gegevens, waar schijnlijk omdat de militaire berichtgeving bij de Duitsers het gevoeligst lag. „Terwijl Noordewier uit de vertrouwelijke rapporten als integere en scherp observeren de correspondent naar voren komt, blijkt uit archiefstukken dat hij zich tegenover de Duit se autoriteiten uitdrukkelijk van zijn vriend en collega Van Blankenstein distantieerde en ten koste van deze trachtte, zijn eigen positie in Berlijn te versterken Blokzijl Een ander geval was Max Blokzijl, (aanvankelijk ge heim) lid van de NSB. Deze onderhield al vroeg intensief contact met de nazi-ideoloog Rosenberg en diens buiten lands-politieke afdeling. Blok zijl speelde volgens Stoop con sequent de dubbele rol van „kritisch-liberaal" correspon dent van het Algemeen Han delsblad enerzijds en pro-na- tionaal-socialistisch medewer ker van de regionale pers aan de andere kant. De Neder landse sociaal-democratische pers wees al vroeg op deze dubbele rol van Blokzijl, maar dat had geen ingrijpende con sequenties voor hem, consta teert Stoop. Blokzijl werd in 1941, tijdens de bezetting, hoofd van de afdeling perswe zen van het ministerie van nazi-propaganda in Nederland en in 1942 „persgildeleider". Hij werd vooral berucht van wege zijn radiovoordrachten „Brandende Kwesties", die als een grof voorbeeld van land verraad en collaboratie wer den beschouwd. Na de oorlog werd Blokzijl ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. Beziet men de groep van Ne derlandse correspondenten over de gehele periode, dan moet men volgens Stoop con cluderen dat de omstandighe den in Berlijn in de loop der jaren slechter werden: de link se pers was er vanaf 1934 en de Katholieke Maasbode vanaf 1936 niet meer officieel verte genwoordigd en de Standaard nad vanaf 1939 een NSB'er als medewerker in Berlijn. Het aantal - half-gecamoufleerd of openlijk - met de nazi's sym pathiserende persvertegen woordigers nam tegen het ein de van de jaren dertig daaren tegen toe. AMSTERDAM - Een nieuw computersysteem - TOBI AS geheten - waarmee processen-verbaal automatisch worden verwerkt, bespaart de rijkspolitie in Amster dam zoh 80 procent van haar administratieve werk zaamheden. „We besparen 80 procent tijd op de admi nistratieve werkzaamheden", aldus een woordvoerder. De Amsterdamse verkeersgroep van de rijkspolitie controleert automobilisten in een groot gedeelte van Noord-Holland. Voort aan hoeft een agent bij een verkeersovertreding alleen nog en kele gegevens op een formulier te vermelden. Die gegevens worden ingevoerd in de computer die vervolgens zelfstandig ac cept-girokaarten naar de automobilist stuurt, controleert of de adressering deugt, de automobilist in bezit is van een rijbewijs en via de kamer van koophandel nakijkt of de aangehouden auto een particuliere of een bedrijfsauto is. Bovendien checkt de computer of de auto APK-gekeurd is. Als de automobilist niet betaalt, stelt de computer na zes weken een proces-verbaal op en stuurt die naar het openbaar ministerie. „Door de tijdsbesparing kunnen we nu ons „traffic eye" regel matig gaan inzetten. Dat is een supersnelle wagen die er van buiten uitziet als een gewone personenwagen maar van binnen volzit met elektronische apparatuur en een foto-camera waar mee verkeersovertreders betrapt kunnen worden. Die auto zet snelheidsduivels, afsnijders en mensen die rechts inhalen onver wacht op de foto, waarna zij een proces-verbaal kunnen ver wachtenx. Max Blokzijl tijdens zijn berechting FOTO: ARCHIEF SP EN WISKE DE WOESTE WESPEN I HAAG De be- doelstelling het kabinetsbeleid, [Verminderen van het werklozen tot in 1990, is onhaal- De berekeningen deze doelstelling erd zijn niet meer ptimistisch natte- verk. Werkelijk al- >et meezitten, wil de Teerde werkloos- i 1990 zelfs maar in komen van het lilioen. irijft de belastingdes- drs. Flip de Kam, _ilig PvdA-kamerlid, in leze week gepubliceerde Het geheim van de de vroege zomer van rhet regeerakkoord van preede kabinet-Lubbers igesteld, berekende het Planbureau dat de ssheid bij voortzetting Jet bezuinigingsbeleid in i nog even hoog zou zijn als T6, namelijk 710.000. Met en vliegwerk hebben 'ilitiepartners CDA en oen een aantal bereke- I opgesteld waardoor al- fop papier de werkloos- Id in vier jaar zou dalen tot 1 half miljoen, {tijdverkorting 1 nieuwe banen opleve- ital deeltijdbanen hmet 18.000 kunnen i uitgebreid, het resul- [I van het Jeugdwerkgaran- i gokte men op 50.000 i banen en speciale Sgelen ten behoeve van rig werklozen (om- en Icholing bijvoorbeeld) zou- 160.000 arbeidsplaatsen op- Vervolgens kwam nog ruim 30.000 nieuwe en tekort, maar ook daar rd na enig speurwerk een ossing voor gevonden: door aanpak van fraude zou het art werken verminderen en halve de „witte werkgele- iheid" toenemen. Zo werd indelijk toch het eindcijfer 1500.000 werklozen bereikt jjj loonmaak gens De Kam is het nu al idelijk dat deze progno- zullen uitkomen, al alleen al doordat de Iverkorting stokt het volgens hem moge doelstelling van een half miljoen te halen. Hij doet daarvoor het kabinet de vol gende truc aan de hand: zorg ervoor dat de gegevensbestan den van de gewestelijke ar beidsbureaus worden „ge schoond". Onderzoek heeft immers uitgewezen dat er vaak mensen in de kaarten bakken zitten die al lang weer werk hebben, maar dit nooit aan het arbeidsbureau hebben gemeld. Naar schatting zal het officiële werkloosheidscijfer na een grote schoonmaak van de werldozenbestanden in één klap met ruim 200.000 kunnen dalen. Overigens noemt De Kam het gehele financiële en sociaal- economische gedeelte van het regeerakkoord een kaarten huis. De meeste veronderstel lingen zijn zo onzeker (bijvoor beeld over de hoogte van de olieprijs en de opbrengsten van de voorgenomen afslan king van het overheidsappa raat) dat er maar weinig nodig is om het wankele bouwwerk ineen te doen storten. Het meest vervelende is volgens de schrijver, dat in het regeerak koord geen enkele reserve is opgenomen om tegenvallers op te vangen. Dit betekent dat elke tegenvaller per definitie moet worden gecompenseerd door nieuwe bezuinigingen. Keuzes maken Definities Wat is politiek? Daar zijn een heleboel definities van in om loop. Eén van de betere is, dat politiek bestaat uit het maken van beleidskeuzes. Daarover vooral gaat het boek „Het ge heim van de schatkist". In hel dere bewoordingen schetst De Kam voor welke dilemma's een kabinet, en met name het tweede kabinet-Lubbers, wordt geplaatst. Méér bezuini gen (en de bevolking armer maken) of het begrotingste kort laten oplopen (en de staat armer maken)? Belastingen en premies verlagen of juist ver hogen? Allerlei subsidies af schaffen of de inkomens be vriezen? In feite is het boek van De Kam een beknopte cursus bin nenlandse economie. De hel dere, soepele stijl die de schrij ver hanteert maakt „Het ge heim van de schatkist" uiter mate geschikt voor gebruik op middelbare scholen. Maar ook voor de gemiddelde krantenle zer die zijn politieke en econo mische kennis wil verdiepen, is het boek een nuttig hulp middel. Van beleidsterrein naar be leidsterrein stappend legt De Kam uit wat de voor- en nade len van allerlei politieke keu zes zijn. Daarbij laat hij slechts één keer een steek vallen In het hoofdstuk „Werkverschaf fing" schrijft hij dat de „wa genbegeleiders" die in de grote steden de laatste jaren weer in trams en bussen zijn versche nen, betaald moeten worden door de tram- en buskaartjes duurder te maken óf door ho gere overheidssubsidies aan het openbaar vervoer te ver strekken. Geen woord over de zogeheten „inverdieneffec ten": een belangrijk deel van het geld voor de nieuwe con troleurs komt immers vrij doordat er veel minder zwart en grijs wordt gereden en doordat de kosten wegens van dalisme in het openbaar ver voer dalen! De Kam maakt er soms geen geheim van, welke economi sche en politieke keuzes hij zelf zou maken. Hij vindt on der meer dat het belastingsys teem drastisch moet worden vereenvoudigd, dat de sociale premies (die van ieders inko men worden ingehouden) moeten worden verlaagd, dat bepaalde subsidies voor bedrij ven en voor het kopen van woningen moeten worden af geschaft en dat de staat zelf veel meer zou moeten doen om werkgelegenheid te schep pen en de koopkracht van de burgers (met name de laagst betaalden) te vergroten. Mis schien kan de PvdA in de toe komst nog eens een beroep op hem doen als zij een minister van financiën of economische zaken zoekt. DICK VAN RIETSCHOTEN „Het geheim van de schat kist". Flip de Kam. Uitgeve rij Contact. Prijs: 29,90 De Kam raadt aan de gegevens bestanden van de gewestelijke arbeidsbureaus te schonen. FOTO:PERS UNIE V Ml Muiilerd juiretnhiif uurtje orfttrmnieh by Vrnwiryd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7