Vakbeweging houdt looneis als stok achter de deur Ingewikkeld voorstel Van Dijk Beloften kabinet worden niet geloofd Wehkamp QeidóaQowuvnl lium voor asielzoekers igelijk geen incident lD eist nog 3 miljard lastingverlaging Haarlemse politieman niet vervolgd DISCRIMINATIE OP GROND VAN LEVENSOVERTUIGING MAG Rijk stoot diensten RCC en DAR af Hoogleraar tegen vermogens belasting RUZIE EN EEN KLAP VAN LUBBERS OP DE TAFEL 35jaar WEHKAMP post uwju bi Ie urn bon vóór S oktober! Max Heijmans: sfeervolle herfstcollectie inderbijslag dekt lerhoudskosten niet 1 '7 Kabinet eist uitleg Deetman over chaos studiefinanciering AGp i: PIERENLAND ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) HAAG „Ik houd mijn vast voor alle vreselijke quenties voor asielzoe- van jls praktijken als valium n jten vaker voorkomen en 'incident vormen. Het hier om zaken waarover angel klingen met betrekking sluit m eigen land juist bij ons ie bes n klagen". zei advocate epub ater uit Den Haag giste" est*® fnclusie dat het hier mo- t voo geen incident betreft, Ti porden getrokken uit de :ten spondentie die de advoca- u vei cr ^eze ^wes^e met de Jdiike Marechaussee en de betrokken arts heeft erd. De laatste gaf haar genl de bewuste injectie met diazepam (valium), luitenant P. Verdonk Koninklijke Marchaus- ""S "l ntwoordde de raadsvrou- teste ^gevraagd dat hij of zijn ?n e« geschikten de arts geen sitie hebben gegeven maai o'n injectie aan de asiel- er toe te dienen. De arts ntegen stelt dat hij hier- wél is verzocht door de s We fhaussee van het zoge- i de „reisbureau" op ihol, de afdeling die uit- igen regelt .Volgens de Aan cus zou hij een en ander .humanitaire redenen" li moeten doen. De asiel- tenoerzou namellJk weerstand en geboden toen men "weer op het vliegtuig 'I 'Afrika wilde zetten, rsel De lezingen van de mare chaussee en de arts over deze affaire lopen echter op meer punten uiteen. Zo schreef eer ste luitenant Verdonk mr. La ter het volgende: „De arts spreekt de betrokkene door gaans buiten aanwezigheid van personeel van de Konink lijke Marechaussee. Ook in de door u bedoelde situatie was dat het geval". De arts verze kerde de advocate echter stel lig dat de marechaussee op dat moment op de achtergrond aanwezig was. Om meer duidelijkheid over de gang van zaken te krijgen heeft mr. Later de Directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie om na dere informatie verzocht. In een aangetekende brief vroeg ze J. van Wijk, hoofd van de afdeling Toezicht Uitvoering Vreemdelingenzaken, waarom de marechaussee indertijd een arts heeft ontboden. Verder wilde ze weten welke op dracht de marechaussee de arts heeft gegeven. Tot nu toe heeft ze twee brieven aan het ministerie gestuurd, maar nog geen enkele reactie ontvan gen. Mr. Later hierover: „Het is het toppunt dat je hierover niet meteen wordt teruggebeld. Wat er met mijn cliënt is ge beurd, is uiteindelijk volstrekt onrechtmatig. In een land dat beweert de mensenrechten te respecteren mogen dit soort dingen toch niet voorkomen?" PETER VIERING g et P rake iatioi •uk» i fan onze parlementaire redactie) (NIK WD-fractie- Ier Voorhoeve eist dat *ari kabinet in de jaren 5e 019 en 1990 de belastin- waP i' nog met in totaal 3 ine! jard gulden verlaagt. gens hem is het kabi- ep? daartoe op grond van regeerakkoord ver- vei dit. „Of het CDA een x dere belastingverla- ignu leuk vindt of niet, Ij tide afspraak. En bo- rh Én is het bitter nodig en r de groei van de e H Igelegenheid", zei jrhoeve vanmorgen in n toespraak tot de ■partijraad in Bun- Voorhoeve betoogde dat voor al de lasten voor het midden- en kleinbedrijf omlaag moeten, alsmede de belastin gen die drukken op de bruto lonen in het bedrijfsleven. De fiscale toptarieven dienen vol gens hem eveneens te worden verlaagd. De fractieleider toonde zich tevreden met de wetsvoorstellen inzake eutha nasie en gelijke behandeling (anti-discriminatiewet), waaro ver het kabinet overeenstem ming heeft bereikt. „Zo kun nen twee potentieel moeilijke taken in dit nieuwe parlemen taire jaar tot een goed einde worden gebracht. Dan is er een vooruitzicht op een stabie le coalitie, die het herstelbe leid dat in 1982 is ingezet, kan voortzetten", aldus Voorhoeve. Grote nadruk legde de fractie leider op de bestrijding van de criminaliteit. op eho HAARLEM De Haarlemse politieman die 13 juni j.l. een 21-jarige automobilist na diens dollemansrit in de binnenstad van Haarlem in de buik schoot, zal niet straf rechtelijk worden vervolgd. De automobi list, wiens strafzaak deze week is aange houden voor een nieuw psychiatrisch on derzoek, verwondde bij het drama bijna twintig mensen. Uit een onderzoek van justitie is gebleken dat de politieman en zijn collega's eerst op andere manieren hebben geprobeerd de man tot stoppen te dwingen. Toen dat faalde, heeft de agent drie keer gericht naar beneden geschoten. DEN HAAG Positieve dis criminatie en in bepaalde ge vallen discriminatie op grond van levensovertuiging blijft geoorloofd volgens de Algeme ne Wet Gelijke Behandeling, waarover het kabinet gisteren overeenstemming heeft be reikt. De regering werd het eens over een wetsvoorstel om discriminatie op grond van godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, ge slacht, burgerlijke staat en seksuele geaardheid tegen te gaan. Het voorstel wordt eerst om advies naar de Raad van State gestuurd alvorens het aan de Tweede Kamer wordt voorgelegd. De uitzonderingsbepalingen zijn met name van belang voor leerkrachten in het (christe lijk) onderwijs. Ook is een be paling opgenomen voor de sec tor van de bejaardenzorg, waar van bewoners kan worden ge vraagd de grondslag van de instelling te respecteren. Volgens de verontwaardigd reagerende Nederlandse Vere niging tot Integratie van Ho moseksualiteit (COC) worden op onaanvaardbare wijze uit zonderingen op het discrimi natieverbod toegelaten, wat naar het oordeel van de vere niging in striid is met artikel 1 van de grondwet. „In het onderwijs en de be jaardenzorg wordt iemands toelating weer afhankelijk van het oordeel van de regenten over zijn of haar levenswijze of seksuele voorkeur", aldus het COC. DEN HAAG Het kabinet heeft besloten het rijks computercentrum (RCC) met ingang van 1989 om te vormen tot een nv. Een jaar later wil de overheid de eigen aandelen aan derden verkopen. Tevens wordt een onderzoek gestart naar de moge lijkheden om de directie automatisering rijksbelas ting (DAR) naar derden af te stoten. Met ingang van 1989 moet de DAR dan een nv ziin. Bij het RCC werken 744 mensen van wie 610 in Apel doorn en nog eens 134 in Heerlen. Bij de DAR, ge vestigd in Apeldoorn, werken ongeveer 2100 men sen. Het RCC regelt de uitbetaling van talrijke subsidies tot een bedrag van 70 miljard gulden per jaar. Bij de verzelfstandiging van de DAR wordt alleen gedacht aan de automatiseringstaken en niet aan de fiscale werkzaamheden. TILBURG De vermogens belasting in Nederland moet worden afgeschaft. Dat stelde prof.mr. D. Juch (47) uit Breda gisteren in Tilburg bij het aan vaarden van zijn ambt als hoogleraar belastingrecht aan de Katholieke Universiteit Brabant. Volgens Juch komt afschaffing van de vermogens belasting tegemoet aan de dringende wens tot vereen voudiging van de belasting wetgeving: ambtenaren van de Belastingdienst zouden jaar lijks driekwart miljoen aansla gen minder te verwerken krij gen, rechters krijgen minder belastingzaken op het bord en ruim een half miljoen belas tingplichtigen kunnen een eenvoudiger aangifte invullen, aldus Juch. Bovendien bete kent het een verlaging van de belastingdruk. Ziekenfondsraad tegen verhoging eigen bijdrage DEN HAAG Een grote meerderheid van de Zieken fondsraad is tegen het voorstel van staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) om de inkomensafhankelijke eigen bijdrage van 65-plussers bij op name in een verpleeghuis fors te verhogen. Het voorstel komt erop neer dat de maxi male eigen bijdrage (die dus geldt voor verpleeghuispatiën ten boven de 65 die naast hun aow nog een goed pensioen, inkomen of vermogen hebben) 2200 gulden per maand wordt. Momenteel is die maximale ei gen bijdrage nog 1350 gulden. (Vervolg van de Voorpagina) DEN HAAG FNV- voorzitter Pont heeft gis teravond in het najaarso verleg laten doorscheme ren desnoods met een looneis te zullen komen, als de gevraagde loonma tiging er niet toe leidt dat niet alleen de modale en hogere inkoméns maar ook de minima hun koop kracht behouden zien. La ter krabbelde hij terug, door na afloop te verkla ren „absoluut geen loon explosie" te willen. Niettemin staat volgens een FNV-zegsman een dergelijke eis toch nog als stok achter de deur. De kosten voor scholing en voor andere maatregelen ter stimulering van de werkgele genheid moeten volgens Pont in de eerste plaats uit de nu beschikbare ruimte komen. Dat kan van bedrijfstak tot be drijfstak verschillen en is af hankelijk van arbeidsproduk- tiviteit en prijsontwikkeling. De noodzaak de lonen te mati gen leidde tot een stevige bot sing in het overleg. Op het moment dat de vakbeweging Premier Lubbers nodigt de gesprekpartners voor het najaarsoverleg uit te beginnen: v.l.n.r. de heren Pont (FNV), Lubbers, Van Lede (VNO) en Hofstede (CNV). foto: anp vers en werknemers het te la ten bij het uiting geven aan hun goede bedoelingen. Lub bers kenschetste het overleg later tijdens zijn wekelijkse persconferentie als „meer dan een hearing". Volgens hem stond al bij voorbaat vast dat een akkoord er niet in zat. Het ging er vooral om eikaars op vattingen weer te geven en de loonmatiging ter discussie stelde, liet werkgeversvoorzit ter Van Lede weten op zijn beurt niets meer te zien in de taakopdracht van de werk groepen. Daardoor kwam er een bom onder het kabinetsbe leid te liggen, zoals uiteengezet in de Miljoenennota. Volgens een van de deelne mers aan het overleg greep op dat moment een nogal geïrri teerd geraakte premier Lub bers in door met zijn vuist een harde klap op de tafel te ge ven en uit te roepen „dat het zo niet ging". Kort daarop werd het overleg geschorst om de gemoederen tot bedaren te laten komen. Omdat een open lijk conflict helemaal tot niets zou leiden, besloten werkge- een bijdrage te leveren aan de debatten die de Tweede Ka mer begin oktober aan de Mil joenennota zal wijden, aldus de premier. Pont sprak er zijn spijt over uit dat het niet gelukt was met concrete afspraken te komen. Hij weet dat aan het kabinet, dat er niet in geslaagd was de in het vooruitzicht gestelde lastenverlichting aan de laag ste inkomens ten goede te la ten komen, die te kampen hebben met dalende huursub sidies en stijgende kosten voor ondermeer de gezinszorg. Hij zei het najaarsoverleg te be schouwen als „een tussenba lans" en af te wachten wat de Tweede Kamer zal zeggen. Werkgeversvoorzitter Van Lede verklaarde zich bereid „door te gaan met de werk groepen". Het matigen van lo nen en een „intelligente" ver deling van arbeid is van groot belang voor het stimuleren van de werkgelegenheid, zei hij. Een „intelligente" arbeids verdeling sloeg volgens hem op het „maatwerk" dat straks in het afzonderlijke cao-over leg afgeleverd moet worden, nauwkeurig rekening hou dend met de wensen en de mogelijkheden van de diverse bedrijfstakken. CNV-voorzit- ter Hofstede zei zijn hoop te richten op de werkgroepen „nu we in elk geval niet met ruzie uit elkaar zijn gegaan". (ADVERTENTIE) FEESTPOST-OIMTVANGERS OPGELET: zo'n jubileum is éénmalig zo'n aktie ook... HAAG De kinderbijslag gaat wel omhoog met 6 procent blijft veel te weinig om alleen al de onderhoudskosten te rinen betalen. Voor een gezin met twee kinderen met een in nen op bijstandsniveau kan met de kinderbijslag gemiddeld helft van de onderhoudskosten van de kinderen worden vol- an. Gerekend over alle huishoudens wordt gemiddeld voor ,i t onderhoud van elk kind 10 tot 20 procent uitgegeven van de eil ale kosten van het huishouden. Dit heeft de Nederlandse Ge- sraad becijferd nadat de economen drs. H. Pott-Buter en drs. Groot van de Universiteit van Amsterdam „Kosten van Kin- en" hadden bekeken. De Gezinsraad is voorstander van een wnenspolitiek, waarbij de kinderbijslag is aangepast aan de rkelijke hoogte van de kosten van kinderen. ÏKNOLLEN ik 2DU Of£ DeUK. 20 MAAR UêjSGOOOJ, VAN Bij de presentatie van de na- jaarscollectie van de couturier Max Heijmans in zijn Amster damse salon kreeg je het ple zierige gevoel dat nu de herfst mag komen. De opening met een sfeervolle tabaksbruine combinatie kan al direct als een treffer worden be schouwd. Een kort jasje wordt gedragen met een wijde rok met dubbele strook en een tweedsjaal. Hoewel de heer sende trend zeker in zijn col lecties vertaald wordt, behoudt deze couturier volledig zijn ei gen discrete en tijdloze stijl. Dat is ook nu weer merkbaar aan belijning en details. Een 7/8ste geruite getailleerde tweedmantel heeft een smal zwart fluwelen kraagje en wat bredere fluwelen manchetten. Daaronder wordt een over vloedig uitwaaierende zwarte organzarok gedragen. Als er iets prachtigs in diamantblauw nadert en de show steelt valt niet direct te concluderen of dit een wollen japon of mantel betreft. Vermoedelijk allebei. In elk geval maakt een grote elegante stola het geheel nog intrigerender. Een swagger van Max Heijmans is ook niet geposeerd zoals je dat vaak in oude films tegenkomt. Zijn collecties ziin juist helemaal van deze tijd. Een swagger van Max Heijmans heeft een slankmakende extra kop op het achterpand en is voorzien van schoudertressen. En van _-en diep paars met havanna- bruine gestreepte wollen stof maakt hij een boeiend hoofd zakelijk horizontaal gestreept ensemble. Wie dit pak draagt wordt vast door iedereen met overgave bestudeerd vanwege de ingenieuze vlakverdeling. En dan hoort daar een ruime vertikaal gestreepte mantel van dezelfde stof bij met een licht verbrede schouderlijn en ceintuur die men achteloos los over de schouders kan slaan. Soms vallen er lange pauzes in zo'n modeshow, maar het wachten op Arpège, een zwart satijnen cocktaildress met een tweelaags rok en halflange wijde zwarte mouwen is de ex tra vulling voor de parkeer- meter toch ruimschoots waard. Bij de serie cocktailjaponnen is de bolle licht gedrapeerde rok gecombineerd met een korte rechte onderstrook. Vooral een groot grafisch zwart-wit dessin is hier kunstzinning toegepast. En werkelijk adembenemend is een creatie voor de avond. Miss Dior bestaat uit een champagnekleurig fluwelen manteltje, aan de randen ge- Deze mannequin toont een avondtoilet van Max Heymans dat met duizenden goudkleurige pailletjes is bestikt. foto: anp met een semi-transparante kanten top die als twee losse zwarte engelachtige sluiers op de rug wappert. Ondeugend! Maar voor wie het kan dragen: heel erg mooi! PHIA BARUCH garneerd met parels. Het wordt gedragen op een wijde zwarte rok met een transpa rante kanten top. Na een vlammende rood/goude crea tie voor de avond verschijnt een zwarte kanten avondjapon (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In het in gewikkelde voorstel van minister Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) aan de vier ambtenarencentrales is sprake van zowel bruto loonsverhogingen als ver laging van de pensioen- premiebijdrage van de ambtenaren. Het kost 300 miljoen gulden. Van Dijk heeft nog 50 miljoen over voor andere maatregelen, bijvoorbeeld een onregel matigheidstoeslag. Van Dijks voorstel ziet er als volgt uit: - ambtenaren met een jaarin komen tot 32.000 gulden gaan 0,4 procent minder pensioen premie betalen (van 1 naar 0,6 procent), - ambtenaren die tussen de 32.000 en 52.000 gulden verdie nen gaan een half procent minder pensioenpremie beta len (van 10,6 naar 10,1), - ambtenaren die meer dan 52.000 gulden verdienen gaan eveneens een half procent minder pensioenpremie beta len (van 9,6 naar 9,1), - ambtenaren die 2.567 gulden per maand verdienen (het maximum in schaal 2) krijgen een bruto-loonsverhoging van 0,15 procent, - ambtenaren die tussen de 2.643 gulden per maand (schaal 3 met 12 periodieken) en de 4.878 gulden per maand (schaal 10 met 9 periodieken) verdienen krijgen er bruto 0,4 procent bij. Voor ambtenaren die 4.878 gulden of meer verdienen is er een semi-generieke loonsver hoging die oploopt van negen gulden tot 139 gulden bij inko mens van ruim 11.000 gulden. De koopkrachteffecten van dit pakket bedragen bij benade ring 0,3 procent tot modaal, een half procent tot 1,5 maal modaal, 0,8 procent tot 2 maal modaal, 1,1 procent tot 3 maal modaal en 1,3 procent daarbo ven. In guldens is dit niet aan te geven, omdat het netto-ef fect afhangt van de individue le situatie van de ambtenaar. 1TENQUETE LUKT: [Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De Neder- Ddse bevolking hecht Jinig geloof aan de be fte van het kabinet dat koopkracht volgend ar zal toenemen. Slechts stien procent van de on- srvraagden verwacht DEN HAAG Minister Deet man (Onderwijs) heeft zijn col lega's in het kabinet gisteren tekst en uitleg moeten geven over de problemen rond de studiefinanciering. Volgens premier Lubbers was er op 1 juni van dit jaar een achter stand in de behandeling van 30.000 tot 40.000 brieven van studenten. Die achterstand was voor 1 september verdwe nen. In juli zijn echter op nieuw 200.000 brieven binnen gekomen. Deze zouden binnen twee maanden verwerkt worden. Dat is niet gelukt. Premier Lubbers ontkende be richten als zou minister Deet man drie jaar geleden al ge waarschuwd zijn voor de pro blemen die nu zijn ontstaan. Medio 1986 werd tot de huidi ge opzet besloten na positieve adviezen van de directie stu diefinanciering op Onderwijs, de firma die de computerpro gramma's voor de uitkeringen aan studenten leverde (Vol- mac) en het rijks computer centrum (RCC), aldus Lubbers. De noodmaatregel die minister Deetman van onderwijs heeft voorgesteld om de problemen met de studiefinanciering te verlichten heeft alleen zin als tegelijkertijd naar een structu rele oplossing wordt gezocht Wanneer de noodmaatregel op zich blijft staan zullen de pro blemen alleen maar toenemen. Dit heeft een woordvoerder van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) gisteren meegedeeld. Het gevaar bestaat volgens de studenten dat de noodmaatre gel, een voorschot in de-vorm van een renteloze lening via een sterk vereenvoudigde pro cedure, nieuwe moeilijkheden oproept. „De CDS zit al lang aan de grens van haar moge lijkheden, terwijl de nood maatregel extra werk met zich meebrengt zodat ander werk blijft liggen. Dat blijkt nu al, want de „terugbelservice" zal worden afgeschaft", aldus de bond. een stijging van het eigen inkomen; 48 procent denkt dat het gelijk zal blijven en 31 procent ver wacht een daling. Dit blijkt uit een enquête van het bureau NSS Markton derzoek, uitgevoerd in op dracht van de TROS-ra- dio. Ook op andere punten blijkt het kabinet weinig geloof waardig over te komen. Een meerderheid (57 procent) vindt dat het kabinet te weinig doet om de werkloosheid te bestrnden. Bijna driekwart van de mensen gelooft niet in de belofte van de regering dat het aantal werklozen volgend jaar met 25.000 zal worden te ruggedrongen. Dit getal is ove rigens nog slechts de heltt van hetgeen er volgens het regeer akkoord bereikt zou moeten worden. Het kabinetsbeleid voor 1988 als geheel wordt evenmin erg gunstig ontvangen. Twintig procent beoordeelt de plannen uit de Troonrede en de Miljoe nennota als positief; 34 procent zegt „matig" en 23 procent velt het oordeel „slecht" of „zeer slecht". De aangekondigde drastische bezuinigingen zijn ook weinig populair. Een meerderheid (57 procent) meent dat het geld voor de be lastingverlaging beter gebruikt kan worden om enkele bezui nigingen ongedaan te maken. Het meest bezwaarlijk vindt men de maatregelen op het ge bied van de gezinszorg, het verdwijnen van de tandarts- hulp uit het ziekenfonds en de invoering van een eigen bij drage bij specialistenhulp. Het overgrote deel van de be volking (77 procent) denkt overigens dat het kabinet de rit zal uitzitten. Slechts 17 pro cent verwacht een kabinetscri sis vóór 1990. Harttransplantaties opnieuw verdubbeld LEIDEN Het aantal harttransplantaties in Nederland zal zich dit jaar vrijwel zeker weer verdubbelen. Vorig jaar wer den in de academische ziekenhuizen van Rotterdam en Utrecht 2Ï harttransplantaties verricht, tegen 10 in 1985. In de eerste helft van dit jaar hebben al 24 patiënten een hart transplantatie ondergaan. Deze gegevens komen volgende week aan de orde op een internationaal congres van Euro transplant, dat bemiddelt bij orgaantransplantaties in vijf Eu ropese landen. Eurotransplant, dat gevestigd is in Leiden, heeft dat congres georganiseerd om zijn 20-jarig bestaan te vieren. Ook andere transplantaties gebeuren steeds vaker dank zij meer maar nog altijd niet voldoende donoren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3