IBM komt met nieuwe superchip „Overheid stimuleert hi-tech niet goed" Soft ware zwakste schakel Star Wars COLORADO SPRINGS Compu ters die in staat zijn miljarden han delingen per seconde uit te voeren, moeten gaan uitmaken of het Stra tegisch Defensie Initiatief (SDI), be ter bekend als „Star Wars", van president Reagan technisch haal baar is. Dat moet en kan niet an ders gebeuren dan aan de hand van oorlogssimulaties. Het compu terproject waarvoor een compleet nieuw complex aan de voet van de Rocky Mountains in Colorado Springs wordt gebouwd, gaat vol gens het Amerikaanse ministerie van defensie een miljard dollar kosten. Het is de organisatie van SDI er al les aan gelegen om de geloofwaar digheid van het project omhoog te duwen, dan wel te consolideren. SDI heeft al stormen van kritiek van deskundigen van allerlei disci plines doorstaan. Vooral de ont wikkeling van de sensoren, deelt- jesstralers, kinetische energiewa pens, gevechtsleidingsatellieten en de laserwapens, die de eenmaal gelanceerde vijandige raketten met enorme energiestoten in de ruimte zouden moeten vernietigen, lijken nog in de kinderschoenen te staan. En wat er al op dit gebied bestaat, is nog volstrekt ontoereikend. Maar wat dat betreft staan de ont wikkelingen niet stil en de meest pessimistische cinicus kan bevroe den dat de techniek vroeg of laat zo ver is dat dergelijke apparatuur zonder al te grote problemen kan worden vervaardigd. Elk onderdeel in het Star-Warsproject kan zowel in de onderzoekslaboratoria als door middel van proefnemingen uitvoerig worden getest voordat er het predicaat „gevechtsklaar" aan gegeven kan worden. SOFTWARE Met een belangrijk onderdeel van Star Wars kan dat echter niet: de software, de computerprogram ma's die, als ze eenmaal zijn opge start, honderdduizenden objecten in het oog moeten houden, infor matie moeten analyseren en moeten beslissen welke wapens op welke doelen moeten worden inge- k\ zet. Dat computerprogramma zou zo ingewikkeld worden en zo uit voerig - ter vergelijking: het lang ste militaire programma tot op he den bestaat uit circa twee miljoen regels, Star Wars zou een pro gramma vergen van circa 35 mil joen regels - dat de kans vrijwel uitgesloten is, dat het foutvrij is. Elk computerprogramma dat na uitvoerige testen van «de fabrikant op de markt wordt gebracht, bevat desondanks zogenaamde „bugs", fouten. Dat is welhaast onvermijde lijk, zelfs bij een programma van enkele honderden regels. In de praktijk komen die fouten succes sievelijk naar voren; ze kunnen ja renlang sluimeren, voordat ze worden ontdekt. Wat dat betreft is de praktijk de enige echte test- bank. Maar uiteraard kan dat met Star Wars niet. Dat maakt de soft ware, en daarmee het hele project onbetrouwbaar. Dat beweert al thans dr. David Parnas, voormalig medewerker van SDI, die als infor- matica-deskundige veertien jaar aan defensieprojecten heeft ge werkt. Software moet het hele ruimte schild tegen de vijandelijke kern wapens besturen. Al zijn de detec- tiesatellieten nog zo geavanceerd, al zijn de wapens nog zo effectief, kortom met de best denkbare hardware kan het ruimteschild van Reagan toch een illusie blijken, als de software de computers verkeer de beslissingen doet nemen, zo beweert Parnas. Een foutloos computerprogramma is theoretisch niet onmogelijk en al zitten er toch fouten in, dan nog hoeven ze niet per se tot een we reldramp te leiden, aldus Parnas. Maar er is geen enkele manier om erachter te komen hoe de software zich gedraagt en dus hoe effectief SDI is. Behalve dan in de praktijk. Simulatietechnieken kunnen wel de aanwezigheid van fouten aantonen, maar nooit de afwezigheid. En juist dat maakt dit defensiesysteem on betrouwbaar, beweert Parnas. SEMI-AUTONOOM Zover wil men bij de National Test Facility, waar luchtmacht-kolonel Richard Paul de leiding heeft, niet '"aan. Wel realiseert men zich de kwetsbaarheid van centrale data- wapens zijn wellicht het meest aandacht trekkende onderdeel in het Star- Wars- aysteem, maar de lasers zijn machteloos als in de computer programma's fouten zitten. FOTO: AP verwerking. Inmiddels is men daar van afgestapt en gekomen tot semi-autonome gevechtseenheden. Elk station volgt zijn eigen doel en neemt autonoom een beslissing, maar laat dat wel weten aan zijn buurman, om zoveel mogelijk een gelijktijdige beslissing te voorko men. Voornaamste doel van deze koerswijziging is dat de structuur van de besluitvorming in het sy steem transparanter wordt. Hoe het systeem ook wordt opgezet, feit blijft dat het alleen onder aca demische omstandigheden kan worden getest, al zal om fouten zo veel mogelijk uit te sluiten, gebruik worden gemaakt van bestaande gegevens naast gesimuleerde. LUUD VAN DER HAM Technici van de Amerikaanse com putergigant IBM hebben een be langrijke stap gezet op de weg naar superchips die de superchips van vandaag verre in de schaduw stellen. De industrie, zoals het sa menwerkingsverband van Philips en Siemens, werkt op dit moment aan het produktierijp maken van geheugenchips met een capaciteit van 1 en 4 megabit. Door de nieu we techniek van IBM kan er met nog kleinere afmetingen worden gewerkt en komen chips van 256 megabit en nog groter in zicht. Voorlopig gaat het nog om experi mentele ontwikkelingen en kan er niet worden gezegd wanneer deze chips ook werkelijk in produktie komen. Wel is inmiddels een pro totype, dat groter is dan 256 me gabit, gemaakt. De afmetingen hiervan zijn uiterst bescheiden. De onderzoekers hebben gebruik ge maakt van onderdelen die duizend keer kleiner zijn dan de dikte van een mensenhaar. Hiermee is een gebied betreden waarvan het be staan met eerdere kennis in de verste verte niet kon worden be vroed. Het werken met een enkel klein onderdeel was al wel eerder be reikt. Het is echter voor het eerst dat alle vitale onderdelen in minia tuur werden uitgevoerd. Sommige ervan zijn niet breder dan een paar honderd atomen. Een vergelijking toont aan wat de waarde van deze ontwikkeling Is. Zou er in de auto industrie hetzelfde kunnen worden gedaan dan betekende dat het zeer sterk verkleinen van de motor en tegelijkertijd het sterk opvoeren van het acceleratievermogen. Met chips zoals ze nu worden ontwik keld, kunnen computers in de toe komst nog kleiner en sneller worden. Kleiner en sneller zelfs -dan men nog niet zo lang geleden als onmogelijk beschouwde. MILJOENEN Circuits, gebaseerd op de nu toe gepaste een tiende micron tech niek, kunnen miljoenen logische circuits waarbij honderdduizenden elementen een plek kunnen vinden op slechts één enkele chip. Vervol gens bereikte men de ontwikkeling van onderdelen van een kwart mi cron en die nieuwste mijlpaal be staat uit transistoren met onderde len van een tiende micron. KRACHTIG Bij de nieuwe transistoren is geme ten dat deze een duidelijk en zeer sterk elektronisch signaal kunnen uitzenden. Die waargenomen waar de vormt de maatstaf voor het ver mogen. In combinatie met de ui terst kleine afmetingen zijn de cir cuits de kleinste en krachtigste die ooit op deze manier werden ver vaardigd. De volgende stap is een transistor met een ingewikkelder samenstelling. Theoretische berekeningen hadden voorspeld dat de fysieke grenzen zouden worden bereikt. Bij kamer temperatuur was te verwachten dat de spanning om de kleine transis toren aan en uit te schakelen ook groot genoeg zou zijn om ze te be schadigen. Door ze sterk te koelen veranderen de fysieke kenmerken en is een lagere spanning nodig om het circuit toch te laten werken. Bij een temperatuur van min 196 graden Celsius neemt de snelheid van de signaaldragende elektronen belangrijk toe en kunnen de tran sistoren veel sneller werken. Verder zijn speciale lithografische technieken ontwikkeld om de ver bindingen tussen de vele elemen ten te maken. Hierbij worden elek tronenbundels toegepast die ge richter kunnen werken dan de la sertechnieken die op dit moment bij de vervaardiging van chips worden toegepast. Tegenwoordig mag men dan al werken met on derdelen die duizend keer dunner zijn dan de doorsnee van een men senhaar, met de geavanceerde li thografische techniek kan men zelfs verbindingen tot stand bren gen die weer eens vijftig keer klei ner zijn. PIETER TAFFIJN elementen bevatten. De schakels nelheden worden daarbij terugge bracht tot tien picoseconden. Een picoseconde is een biljoenste deel van een seconde. Daarmee is de nieuwe chip tien keer zo snel als de huidige. Om de ultra-dunne verbin dingen aan te brengen worden ge avanceerde methoden gebruikt. Tijdens de werking worden de cir cuit?- met behulp van vloeibare stikstof gekoeld tot min 196 gra den Celcius om de geleiding te be vorderen. Volgens de ontwikkelaars van de chips zijn uitgebreide weervoor spellingen waarvoor veel reken werk nodig is, mogelijke toepassin gen. Ook zouden machines met de nieuwe circuits in staat kunnen zijn continu gesproken teksten te her kennen. Vooral dat laatste wordt algemeen beschouwd als een uit daging voor de grote computers die nu op de markt zijn. Ruim twee jaar geleden werd een vorige stap op het pad van de mi niaturisering gezet. Toen werden experimentele circuits ontwikkeld waarvan de basisonderdelen klei ner waren dan een halve micron, vijf keer zo groot als bij de nieuwe. Deze techniek biedt uitzicht op het ontwikkelen van geheugenchips van 16 megabit of het maken van De verbindingen van de test apparatuur aan deze ultra-kleine superchip vormen als het ware een elek tronische madelief. De onderdelen op deze chip (midden) zijn duizend keer dunner dan een mensenhaar. FOTO: ANP Ir. Potma: „De overheid strooit met geld als het om het stimuleren van hi-tech gaat, maar op de verkeerde manier". FOTO: CEES VERKERK DELFT - „Begrijp me niet verkeerd: ik vind het prima dat het Rijk geld geeft voor de stimulering van hi-tech. Maar daarbij wordt elke keer een kardinale fout gemaakt: zo'n minister denkt dat de ontwikkelingen vanzelf vol gen als er geld wordt gege ven. Dat is een denkfout. De overheid moet juist nieuwe technologie stimuleren door zelf regels op te stellen. Het bedrijfsleven stort zich daar dan vanzelf op. Voorbeeld: leg nu als Rijk vast dat over vijf jaar alle nieuwbouwwo ningen een boiler op zonne- energie moeten hebben die niet meer mag kosten dan de huidige boiler. Ik garandeer je dat over vijf jaar Neder land een bloeiende zonneboi lerindustrie heeft die boilers maakt voor zo'n vijftienhon derd gulden. Maar nee, wat doet een minister, die zegt tegen één bedrijf: jullie ma ken goede zonneboilers, le dereen die bij jullie koopt, krijgt subsidie van ons. Re sultaat is dat die fabrikant comfortabel achterover ieunt en dat concurrenten echt niet meer gaan proberen iets be ters te ontwerpen". Ir. T. Potma, directeur van het Centrum Energiebespa ring en Schone Technologie in Delft heeft een duidelijke mening. Zijn centrum, dat opdrachten uitvoert voor Rijk en bedrijfsleven, doet onder zoek naar de nieuwste tech nieken om allerlei milieupro blemen aan te pakken. Het bureau doet research waar het bedrijfsleven vaak niet aan begint, of omdat er te veel mankracht en dus geld in gaat zitten, of omdat het Rijk zulk onderzoek bepaald niet aanmoedigt. Een groot aantal deskundigen in Delft buigt zich dagelijks over heel praktische problemen. Zoals het systeem om energie te rug te winnen uit de energie die vrijkomt als een bus of vrachtwagen remt. Deze techniek levert enorme brandstofbesparingen op. Een ander voorbeeld is een experiment met éen nieuwe motor die, als alle theorieën blijken te kloppen, zuiniger maar vooral veel stiller is dan de huidige motoren. Voor beelden te over van onder zoek in Delft. Theo Potma meent dat hele bedrijfstakken zijn te stimule ren als er maar gericht wordt gesubsidieerd en als de over heid bereid is vooruit te den ken. „Het sterkste voorbeeld van het rondstrooien van subsidies vind ik wel het nieuws van enige tijd geleden dat het Rijk zeshonderd mil joen gulden beschikbaar stelt voor het stimuleren van de micro-elektronica. De dag dat dat nieuws bekend werd, haalde het NOS-journaal een paar ondernemers voor de camera en vroeg hun reactie. Zij bleken helemaal overdon derd, wisten niet te vertellen wat ze met dat geld zouden gaan doen maar waren uiter aard dolblij.. Dat geldstrooien noemen wij technology push, een flinke duw om vernieu wingen te steunen. Vervol gens gaat de overheid ach terover zitten en verwacht dan dat die bedrijven gaan ontwikkelen en hun eigen af zetmarkten creëren". De directeur van het centrum is van mening dat het Rijk met het „geldstrooibeleid" veel kansen laat liggen om hele bedrijfstakken in de vaart der volkeren op te sto ten. „Ik heb net dat voor beeld van de zonneboilers aangehaald. Maar zoiets kan ook met klimaatregelaars voor gebouwen. Als je een goed systeem ontwerpt, kun je in een groot gebouw per jaar tienduizenden guldens terugverdienen op stookkos ten. Waarom schrijft de over heid nou niet voor dat alle nieuwe grote gebouwen een energieregelaar moeten heb ben. Over een paar jaar zit die hele industrietak in de lift, dat kan ik je op een briefje geven. En voor ons centrum is belangrijk dat je enorm be spaart op energieverbruik". STUREN Als Nederland die industrieën niet een duwtje in de rug geeft, dan is het straks wel een ander land, is de theorie van de Delftenaar. Steeds meer regeringen beginnen volgens hem in te zien dat je de industrie kunt sturen. „Kijk naar Denemarken. In dat land is de windmolenin dustrie gigantisch ontwikkeld omdat de regering besloot dat windmolenenergie moet worden beloond met een flin ke vergoeding. Elke kilowatt uur die een molen in Dene marken aan de elektriciteits centrale levert, brengt zes tien cent op. In ons land is dat maar acht cent. Vind je het gek dat de Denen dertig procent van de windmolen- markt in het Amerikaanse Californië in handen hebben. En het gaat baar niet om kleine bedragen. Nederland speelt met een marktaandeel van twee procent nauwelijks een rol in die streek". De kansen voor windmolenbe drijfjes in ons land zijn echter nog niet verkeken, meent Potma. „Elk jaar komt er een elektriciteitsplan uit. Laat de regering daar nou inzetten dat ons land over tien jaar voor bijvoorbeeld drie pro cent afhankelijk moet zijn van windenergie". KANSEN Mocht het verhaal er nu wat somber uit gaan zien, Neder land laat niet alle kansen lig gen. Toen de regering de lo zingsheffing instelde waar door bedrijven moesten gaan betalen voor het spuien van afvalwater, maakte de indus trie voor waterzuiveringsin stallaties een enorme sprong voorwaarts. De Nederlandse bedrijven staan volgens Pot ma op technisch gebied in ternationaal gezien boven aan. Als straks in andere lan den het besef doorbreekt dat hun bedrijven niet langer zo maar op zeeën en rivieren kunnen lozen, dan stromen de orders in ons land binnen:-: Potma realiseert zich dat een j grote groep mensen zal roe pen dat het opstellen van nieuwe overheidsregels ge heel tegen het regeringsbe leid is. Het Rijk probeert juist steeds minder betuttelend te zijn. „Ik vind die kritiek niet terecht. Als je in mijn lijn doordenkt, dan moet je juist concluderen dat een groot aantal regelingen kan ver dwijnen. Kijk maar weer even naar de zonneboiler: nu heëtr^ het Rijk allerlei regels opge steld om dat ene bedrijf te beschermen dat nu nog goe de boilers levert. Ik vind dat je gewoon in de bouwveror dening een bepaling op moet nemen dat een huis een zon neboiler moet hebben. Be drijven vechten dan onderling wel uit wie de beste maakt". Als de directeur van het Cen trum voor energiebesparing eenmaal aan het opsommen is, komt er geen eind meer aan. Statiegeld invoeren op batterijen, stel regels op voor bestrijding van zure regen zodat die industrietak zich kan ontwikkelen en ga zo maar door. „Af en toe word ik moedeloos als ik zie dat we zoveel kansen laten lig gen. En als je dan een grijn zende ondernemer ziet die zeshonderd miljoen in z'n handjes krijgt om een super chip te ontwikkelen, dan denk ik wel eens ROEL DEN OUTER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 32