Toppers skeeleren in Liss< BV Leiderdorp lonkt naar promotiedivisie Druk weekeinde voor atleten SPORT LEIDENCcicPx? Qowuvnt Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee. Zaaier... doellijn passeert. Zoals zater dag, bij Quick Boys. De knal van Johan Jonker mocht er zijn. Natuurlijk. Maar Mar- ken^doelman Jan Peereboom had het leer kunnen tegen houden- En dan krijg je dus de plaatjes die wij van deze rubriek zo graag zien. Machteloos De doelman bij het handbal len is voor velen de grootste schlemiel die er in het veld staat, een recht beklagens waardige figuur. Immers, is hij niet volstrekt machteloos tegen de met het kleine balle tje smijtende horde tegenstan ders? Maken de veldspelers het soms niet zo bont, dat ze het heiligdom van de keeper inspringen om het leder nog harder en van nog dichterbij in de touwen te werpen? En mocht de arme man of vrouw eens een balletje stoppen, laat hij of zij er dan niet bijkans het leven bij? Allemaal dus niet waar. Nou ja, bepaald niet helemaal. De FOTO: WIM VAN NO.ORT handbalkeeper is in de regel niet die trieste kansloze bal- lenraper, die op de (schaarse) televisiebeelden zo duidelijk naar voren lijkt te komen. En zeker in de ogen van het kee persvolk zelf niet. Het is een groot misverstand de verdedi gers van het drie bij twee me ter grote doel als martelaren te zien. De sluitposten stoppen in een doorsnee wedstrijd een groot aantal, ook schier on houdbare, schoten. En boven dien dragen ze een flink steentje bij aan de doelpun tenproductie van hun eigen team door het aanspelen van break-outt Machteloos (2) Er is echter één uitzondering: bij een partijtje op een gras veld in het weer dat Neder land het afgelopen weekeinde nat hield. Ja, dan vertonen de dappere doelwachters zeer zielige, zeg maar menselijke, trekken. De bal verandert bij een dergelijke vochtigheid in een zwaar projectiel, dat bo vendien schijnbaar rijkelijk met groene zeep is besmeerd De verdedigers laten het bij Zaaier... Ze zijn meestal spraakma kend: de loeiers, de peuten, de zaaiers en de kanonskogels van grote afstand. Zeilen ze hoog over of een metertje of wat naast, dan vormen ze di rect gespreksstof voor „de beste stuurlui". Want die bal had natuurlijk moeten han gen. Maar vliegen ze (die bal-, len dus) de kruising in, dan zijn het direct wel de mooiste treffers van die dag of zelfs van de al verstreken en nog komende competitie. En moeten dezelfde „stuurlui" zich zelfs de grootste moeite getroosten om met een nog fraaiere eigen treffer op de proppen te komen. Onze favoriete doelpunten zijn het echter niet. Natuur lijk: Wij van Hutspo(r)t kun nen een fraai doeltreffende zaaier waarderen als wij er een zien, daar gaat het niet om. Maar, optimaal genieten is dat voor ons toch niet. Nee, het wordt pas echt mooi, echt (Hutjsport als de op zich knap gezaaide bal slechts dankzij een foutje van de vijand de dergelijk weer massaal afwe ten, zeker waar het het blok keren van schoten betreft, de keeper daardoor degraderend tot een zich in wankel even wicht houdende schietschijf, die pijnverbijtend de meeste ballen alsnog door de vingers of langs de benen voelt schie ten. Kijk, op die momenten wil zelfs een handbalkeeper toegeven een klein beetje zie lig en machteloos te zijn... Gedupeerd? „RBB D3 - VVSB D3. Met de wind mee begonnen we lek ker. Hoewel we met de rust 3- 0 achter stonden. De tweede helft ging RBB voor de. wind van afstand schieten, zodat ie dereen z'n kop liet hangen en we al gauw ver achter ston den. Toen ook de scheidsrech ter RBB nog eens ging helpen door erg thuis te fluiten. Al met al gingen we dus gedu peerd naar huis en hopen we volgende week eens op een overwinning". Het werd 10-0, vorige wéék zaterdag. En Wij van Hutspo(r)t hopen het ook. LEIDEN Het nationaal kampioenschap estafettes in Rotter dam is dit weekeinde, waarin vele atleten zich op de banen be geven, het belangrijkste evenement. In de Maasstad heeft zeker de 4 x 1500 meter ploeg van Bataven een goede kans heeft op een medaille. Han Kulker tal deel uitmaken van die ploeg alvo rens met vakantie te gaan. In Lisse treedt De Spartaan op als gastheer voor de NKS-inter- land tegen het Duitse DJK. In de Nederlandse ploeg meerdere regionale toppers, waaronder Ellen Silverentand. HAc houdt in Helmond het nationaal kampioenschap voor C en D competitieploegen. De Spartaan is daar met drie ploegen on- ijfeld heel luidruchtig aanwezig. Maar ook de twee plW van AAV'36 zullen niet helemaal zonder supporters gaan, 9 de regionale tweestrijd in het Brabantse voortgezet wordt Het Amsterdamse Blauw Wit houdt haar jaarlijkse „Nation» Spelen", een soort individueel kampioenschap van Neden voor D-junioren. Met name de Bataven Mare de Boer (bij speerwerpen) en Christian Tamminga (bij het verspringen)' nen voor prettige verrassingen zorgen. Voor degene die aan dit alles niet genoeg heeft, of daar niet mee mag doen, is er in Haarlem nog de massale TROS-Iooft dit jaar voor de derde keer in Haarlem afgewerkt wordt i LEIDEN De hegemonie van Luba Leiden, de club die al jarenlang het bas- ketbalgezidht van de Leidse regio bepaalt, dreigt het komend seizoen te worden doorbroken. Leiden zal het in de le di visie moeten gaan opne men tegen ondermeer Leiderdorp en Lisse. De butant Leiderdorp, dat zich ten opzichte van het vorig seizoen behoorlijk heeft versterkt, lijkt nu al een maatje te groot voor Leiden. Leiderdorp wil niets liever dan direct doorstoten naar de promotiedivisie. De club barst zowat uit zijn voegen van het talent en een kampioenschap van de eerste divisie kan de broodnodige ruimte scheppen om dat talent vast te houden. Het behalen van dat kampi oenschap zal evenwel niet meevallen. De competitie in de le Divisie West is verreweg de sterkste van de vier afdelin gen die ons land op dit niveau rijk is. Bovendien krijgen de wedstrijden tegen Luba Lei den en Lisse nog een extra verbeten tintje door het regio nale karakter ervan. Leiderdorp heeft wel verre weg de beste papieren. De ba sisvijf van het kampioensteam van verleden jaar is aangevuld met niet mis te verstane na men als die van Erik en Mar cel Huybens, Henk Jan Piket, Loet de Ruiter en kadet Je roen van Veen. Daardoor is een in de breedte erg sterk team ontstaan en juist dat kan in een mogelijke kampioens- Coach Peter Paulides: „Pas als Leiderdorp de winsterstop zonder al teveel kleerscheuren haalt, durf ik voorzichtig aan het kampioenschap te gaan denken". FOTO: WIM VAN NOORT strijd de doorslag geven. Waar andere teams bepaalde posities nauwelijks kunnen vullen, staan er bij Leiderdorp op elke plek twee man te trappelen. Voor coach Peter Paulides moet dat een geruststellende gedachte zijn. Leiderdorp kan zich immers in deze situatie zonder pijn een blessure per mitteren. De debutant oefende in de voorbereiding maar liefst twintig keer. „Tien sterke spe lers vormen immers nog geen sterk team", vindt Paulides, die de grootst mogelijke moei te heeft de concurrentiestrijd in zijn ploeg binnen de perken te houden. „Als we zonder al te veel kleerscheuren de win terstop halen, dan durf ik voorzichtig aan het kampioen schap te gaan denken", stelt hij. Leiden Als het aan Luba Leiden ligt worden de „dorpers" geen kampioen. Leiden is er erg op gebrand Leiderdorp in de competitie achter zich te hou den. Met name door het ver trek van enkele talentvolle ju nioren, die aangetrokken door het succes van Leiderdorp, naar „de buren" overstapten, krijgt men bij Leiden een wat wrange smaak in de mond bij het noemen van Leiderdorp. Of Leiden er ook in zal slagen het succes van de „stadgenoot" te doorkruisen, is zeer de vraag. Het vertrek van Bert Kragtwijk en Herman den Hete betekent namelijk een flinke aderlating voor Leiden. Versterking van buitenaf heeft de ploeg vooralsnog niet kunnen vinden. Leiden is nog druk op zoek naar een behoor lijke bezetting voor de center- positie. Maar het lijkt niet erg waarschijnlijk dat er alsnog „voldoende lengte" gevonden zal worden. De voormalige topper Leiden zal daarom de nodige moeite hebben zich te handhaven. Met Lisse, Racing Beverwijk en het Haarlemse DSS zullen de plaatsen 5 tot en met 8 moeten worden ver deeld. De ploegen van Zee macht, Early Bird, ASVU én Leiderdorp zullen ongetwijfeld te sterk zijn voor het Leidse forwardteam. Lisse Lisse overigens heeft op 6 sep tember zijn visitekaartje afge geven aan DSS. De Lissenaren versloegen de Haarlemmers tijdens een toernooi met 25 LEIDEN De voormalig kernploegleden Yep Kra mer en Robert Vunderink en de jonge Lisser mara thonschaatser Edward Ha gen doen morgen mee aan de skeelerwedstrijd in Lisse. Met een groot aan tal andere marathon- cracks gaat het drietal om 16.00 uur van start op het parcours rond winkelcen trum Poelmarkt. Het rol- schaatsfestijn wordt om 12.30 uur vooraf gegaan door een wielerwedstrijd voor veteranen, gevolgd door een amateurkoers om 14.00 uur. In totaal ko men ruim 170 wielrenners in actie, waaronder een groot aantal streekfavorie- ten. Het skeeleren staat dit jaar voor de tweede maal op het programma in Lisse. Nadat de wedstrijd vorig jaar als experi ment voor een duizendkoppig publiek werd verreden, is de wedstrijd dit jaar geplaatst op de nationale kalender voor de categoriën A- en B-rijders van skeelerwedstrijden. Er komen morgen dan ook een groot aantal heel sterke skeelers en schaatsers aan de start. De or ganisatoren, de Lissesche IJs club, de Ren- en Tourvereni ging Bollenstreek en de Hard- draveriivereniging Lisse en Omstreken, zijn erin geslaagd om de ploeg van De Klerk aan de start te krijgen. Daarin rij den, naast Yep Kramer en Ro bert Vunderink, Nederlands kampioen op kunstijs 1987 Lex Cazemier en natuurijs-specia- list Rein Jonker. Daarnaast zal Dirk Maarsen, kampioen van Nederland op de 100 km. mee doen. Tot het deelnemersveld behoren ook enkele dames. Zo is er Marianne Baart uit Rij- senhout. Tot nu toe was zij vrijwel onyerslaanbaar en is zij de fiere leidster van het da mesklassement. Het skeeleren, waarbij er gere den wordt op schaatsen waar van het glij-ijzer vervangen is Edward Hagen: morgen op skeelers. door een viertal achter elkaar gemonteerde wieltjes, is de laatste jaren bij zowel rijders als publiek erg populair ge worden. Geen wonder overi- fens, want de wedstrijden ennen meestal een spannend en daardoor boeiend verloop. De organisatie van de wed strijd in Lisse verwacht dan ook, mede door het sterke deelnemersveld, een grote pu blieke belangstelling tijdens de 45 minuten en 5 ronden lange wedstrijd. De organiserende vereniging de Bollenstreek heeft ook wat het wielrennen betreft gezorgd een goed bezette Ronde van Lisse. Zowel bij de ami als de veteranen zullen i veer negentig renners i Poelpolder aan het vertrd men met daarbij vele kam bers voor de zege. Bij de amateurs worden li Vermeij en Peter Hogen goede kansen op de ein< toegedicht, gezien de goed sultaten die beide renner cent boekten. Zo beb Vermeij afgelopen zonchj derde seizoenszege, nadl Bollenstreker een groot deelte van de koers vooru reden had. De ervaren I Hogervorst schreef de zati daarvoor de uiterst stert zette ronde van Berkel op naam. In deae wedstrijd ki Vermeij overigens als i over de streep. Ook de andere 'thuisrj van de Bollenstreek m echter niet uit het oog v ren worden; André van 1 Eric Stroombergen en ft van der Tang hebben dit zoen meer dan eens gel met de besten mee te kui Bert Spoor kan een va outsiders zijn; de Haarlet schreef het afgelopen einde ondermeer een kot Rotterdam op zijn naam win Kistemaker is tem een andere gevaarlijke voor de lokale favoriet*! Oldenzaler werd onlang! nieuwe Nederlandse stt ten-kampioen. Bij de veteranen liggen dl ken wat overzichtelijker, rel Teeuwen uit de Zilk it betreft de Bollenstreken grote kanshebber voor de Hillegommer Rhett van 1 die altijd goed rijdt op soort rondjes als de Poelpc mag met zijn sprintcap* ten eveneens een favorieti toebedacht worden. 0 Pronk, vorig jaar nog win van een amateurwedstrij met zijn ervaring ook i niet uit te vlakken. Kruger en Jan Zwaan z$ mannen van Swift, die inl se elkaar de bal toe te kufl spelen in de finale. Evert I penveen, onder andere J naar van de ronde vanl lofsarendsveen, is eveol een potentiële zegekandid( DAMES GRASSHOPPERS ALSFAVORIET COMPETITIE IN punten verschil. De Lisser ploeg kreeg versterking van Ferry Huurman en Franck Wessels, die beiden afkomstig zijn van Hillegom '85, en staat onder leiding van Frans Broekhof, die Luba Leiden vo rig jaar naar een tweede plaats leidde. Met name de 2.04 me ter van Huurman komt goed van pas, want het ontbreekt Lisse met name aan lengte. De ploeg kan iedere tegenstander aan, maar komt door het leng tegebrek waarschijnlijk niet in aanmerking voor een topposi tie aan het eind van de rit Zaterdag 19 september breekt het basketbalspektakel los. Luba Leiden krijgt DSS op be zoek en behoeft zich, naar het schijnt, daarover niet al teveel zorgen te maken. Leiderdorp reist af naar Beverwijk om te proberen tegen de plaatselijke Racing de eerste uitzege te boeken. Voor Lisse staat een reisje naar Early Bird in Pur- merend op het programma. Dames In het land der blinden is Een oog koning, een uitdrukking die in de promotiedivisie bij de dames maar al te waar lijkt te zijn. Degradant Green Eagles mag bij gebrek aan beter dit jaar weer meedoen, terwijl kampioen Groningen samen met promovendus Cheetah het komend seizoen in de eredivi sie uitkomen. Het vorig sei zoen op de derde plaats geëin digde Grasshoppers uit Kat wijk is daarmee „automatisch" favoriet voor het kampioen schap. De nieuwbakken coach Han Wallaart van de Katwijkse formatie geeft de favorietenrol die zijn ploeg toe is gevallen schoorvoetend toe, alhoewel hij een belangrijke slag om de arm wil houden. „Aan onze te genstanders zal het niet liggen. Ik denk dat we het sterkste team op de been kunnen bren gen, maar ik vrees dat we een te klein aantal speelsters heb ben om zonder schade het sei zoen door te komen. Zijn vrees is niet ongegrond. In de voorbereiding immers kon Wallaart ternauwernood met vijf speelsters uit zijn acht vrouwen tellende selectie aan treden tegen Cheetah. Het bleek voldoende om de eredi- visionist in een uit en thuis ontmoeting te verslaan (50-56, 65-54) Het is desondanks teke nend dat in Katwijk nog steeds andere zaken dan bas ketbal de voorkeur genieten en dat daarmee regelmatig de eigen glazen worden inge gooid. Het Noordwijkse MSV zit, sa men met Lisse, duidelijk op het vinketouw. Beide teams hebben ten opzichte van verle den jaar een flinke aderlating moeten doen. MSV verloor Annelies Schaap (Grasshop pers), Marielle Ruigrok (Lisse) en Marjolein ter Laak (ge stopt). Lisse moet het komende seizoen stellen zonder Ada van Leeuwen, Marleen van der Meer en schutter Marion de Bruin. Toch is voor beide Den Bosdi op bezoek in een uitpuilend Vijf Meihtf Toen bepaalde BS Leiden nog wel h« gezicht van het het Leidse basketbal. FOTO: WIM VAN Nt teams de voorbereiding gevend. MSV verloor ter wernood van Noordkop(! en veegde twee weken gi de vloer aan met de vroi van BVO (48-83), terwijl I met wisselend succes, t maal oefende tegen debi DAS. Coach Feitsma van voorzag voor de comjK echter geen problemen deze tegenstander. „Wij voor de tweede plaats", i hij resoluut. „De competii belangrijk afgezwakt en il eigenlijk alleen MSV als bedreiging voor de t* f>lek". In hoeverre Feitsa ijk heeft, wordt van dij de eerste competitiedag duidelijk, als Lisse en MSI kaar treffen in het opetl duel van de nieuwe jaarf JOHAN STEENVOO ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 PAGI1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16