(asten in Alkemade niet omhoog Opbrengst overval niet bekend Polyvroom wil meer vrijheid bij overwerk Fietspad langs Wijde-Aa geopend 3DEN OMGEVING CcidócSouottnt JIE VOOR [PAUWHOF EERSTE SLEUTEL WONINGEN AAN DE BEZEMBINDER Bewoners Postwijk willen drempels '5 atsraad 3 «teert **auini| '"iiiiiii 1 Mfiai*! *i ZATERDAG 19SEPTEMBER 1987 PAGINA IS MONNIKENWERK (links): „Dressuur op den grooten Sint Bernard". beeldhouwde koorbanken, een mooie boekerij en een museum waar alle oudheden enz., gevonden op den St.Ber- nard, ondergebracht zijn. Het is aangenaam hier eenige da gen te verpoozen en uit te rusten verre van het gewoel der groote steden". Luim. „Een muzikant vroeg, toen hij dronken naar huis ging, aan een dienstmeid, die hem ontmoette, waar de mu zikant Flesch woonde. „Malle vent, dat ben je zelf!", riep zij. „Stomme meid", stotterde hij, „dat weet ik wel, maar waar PRINSJESDAG (boven): „De leden van den Raad van State op weg naar de zitting in de Ridderzaal". KINDERWERELD (onder): „In de lappenmand maar vroo- lijk en gezond!" de kerel woont, weet ik niet". „Een onderwijzer verklaarde op school de beteekenis van wit als kleur. „Waarom bij voorbeeld is een bruid 't liefst op haar trouwdag in 't wit ge kleed?", vroeg hij. F geen antwoord kwam, ver klaarde hij: „Omdat wit vreugde beteekent, en de hu welijksdag de meest blijde ge beurtenis is in het leven van een vrouw". Onmiddellijk werd hij onderbroken door een kleinen jongen, die vroeg: „Maar meester, waarom dra gen de mannen dan juist dien dag altijd zwart?" HAAR Een aantal schappers en kunste- gaat actie voeren om te omen dat De Pauwhof, erkcentrum voor beoefe- van kunsten en weten- 0,5 pers in Wassenaar, dicht torn* Voor een noodzakelijke juwing van De Pauwhof srtd) n geld meer. Het bestuur "de Overvoorde-Gordon- ,g heeft over sluiting nog geen beslissing ge- '.5 i. Klinkende namen als ^in Dijk, Ank van der Belcampo en Martinus [f hebben van het rust- spiratiepunt gebruik ge- ssis\ ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder G. Brussen heeft gisterochtend de eerste sleutel van een project woningwetwonin gen in Alphen uitgereikt. Mevrouw I. de Koning viel de eer te beurt de eerste sleu tel in ontvangst te nemen. Het gaat om vijftig twee-kamerappartementen in zes woonlagen aan de Bezembinder. Wethou der Brussen meldde dat dit voorlopig het laatste project van woningwetwoningen in Alphen is. Bijzonder aan het gebouw zijn de geheel overdekte galerijen, die een be sparing in de stookkosten met zich mee brengen. Verder heeft het gebouw een voor Alphen uniek systeem van luchtver versing, dat ook een aanzienlijke energie besparing voor de huishoudens betekent. SASSENHEIM Bewoners van de Huifkar en de Post koets willen verkeersdrempels in deze twee straten. Vol gens de bewoners doen zich gevaarlijke situaties voor op de hoeken Palfreniersweg/Huifkar en Postkoets/Huif kar. Automobilisten zouden zonder snelheid te minderen vanaf de Palfreniersweg en de Huifkar de bocht nemen. Het college van B en W wil niet op dit verzoek om ver keersdrempels aan te leggen ingaan. In beide straten zou alleen verkeer komen dat ook in de buurt zou moeten zijn. Bovendien betwijfelt het college of een hoge snel heid gehaald kan worden in de twee bewuste bochten omdat die vrij scherp zijn. Ook de lengte van de weg tot de twee bochten is te kort om erg hard te rijden. Het col lege is verder bang dat als verkeersdrempels in de Post wijk worden aangebracht ook bewoners van andere stra ten in Sassenheim drempels willen hebben. De commis sie verkeer bespreekt komende maandag de verkeers drempels in de Postwijk. Accord eoniste gehuldigd SASSENHEIM De 41-jarige M. Vonk is gisteravond in de Kastanjehof in Sassenheim ge huldigd. Zij is pre cies 25 jaar actief als accordeoniste bij DSVP. Na een toe spraak door voorzit ter G. de Zwart kreeg ze van de penningmeester W. van Putten een her inneringsbord over handigd. Verder ontving ze een oor konde en een bos bloemen. OEGSTGEEST De overval op het filiaal van de ABN aan de Lijtweg in Oegstgeest heeft gistermorgen een geldbedrag opgeleverd, waarvan de hoogte nog niet bekend is. Er werden vijf geldcassettes buitgemaakt die nog niet door het bankper soneel waren opengemaakt, omdat ze afkomstig waren uit de nachtkluis. Omdat in de nachtkluis in de regel geen al te grote bedragen worden ge stopt, omvat de buit vermoede lijk niet meer dan enige dui zenden guldens. De twee overvallers stonden het personeel op te wachten bij de ingang van de bank. Even voor openingstijd verscheen een vrouwelijk personeelslid, dat naar binnen werd gesleurd en onder bedreiging van een vuurwapen werd gedwongen de vijf geldcassettes uit de nachtkluis te halen. De over vallers stapten vervolgens in een zwarte Ford Sierra, die een dag tevoren was gestolen in Den Haag. Het tweetal reed met hoge snelheid naar de ge meente Leiden. Zij kwamen in eerste instantie niet verder dan de Kagerstraat, waar de auto uit de bocht vloog en een vuil container raakte. De overval lers stapten uit en pakten een paar fietsen van scholieren om daarmee de vlucht voort te kunnen zetten. Deze waar schuwden de politie, die de naaste omgeving uitkamde, maar dat leverde geen resultaat op. Het vermoeden bestaat dat de bankovervallers naar het Leidse NS-station zijn gefietst en een trein hebben genomen. De politie heeft door de ge beurtenissen op de Kagerstraat een redelijk goed signalement van de twee overvallers gekre gen. Bij de overval op de bank zelf droeg het tweetal overi gens nog bivakmutsen. Het ge troffen filiaal van de ABN- bank aan de Lijtweg was vrij dag verder gesloten. Maandag zal het weer geopend zijn. pralJKEMADE In tegen- lling tot wat in de Heijarenbegroting was jekondigd, gaan de hten in Alkemade •Ateïgend jaar niet omhoog. staat in de nota van t/no4bieding bij de begro- rsl,ifg voor 1988. Ook de lf£ erige gemeentelijke be- TÏngen blijven gelijk. Jannen voor het nieuwe pergen de nodige investe- i. Het college van B en zo gauw mogelijk be- met de verlenging van fietspad langs de Oud slaan. De grond daar- is al aangekocht en de •WÉegging van een provincia- ibsidie wordt binnenkort racht. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met van het provinciale ipad langs de Leidseweg. "8 moet er ook meer dui- leid komen over de mo- leden om het bedrijfs- i in Roelofarendsveen uit te breiden. Twee nieuwe locaties zijn daarbij naar vo ren gekomen: de grond tussen het Westeinde en de Alkema- delaan en het „land van Bon tje". Het college gaat zich hier nog nader over beraden. Al kemade staat in het streek plan Zuid-Holland Oost aan gemerkt als „economische steunkern" en kan daarom aanspraak maken op een uit breiding van het industrieter rein. De bibliotheek De Bloemlezer kent een grote bloei, constate ren B en W in de aanbie dingsnota. Zij overwegen dan ook het boekenbestand en de administratie te automatise ren. De vrijwilligers dreigen anders het werk op den duur niet meer aan te kunnen. Het college streeft er wel naar een deel van de extra investering die dit vergt terug te krijgen door het verhogen van de contributie en/of leengelden. De toenemende bezuinigingen die het rijk heeft aangekon digd in het kader van de nieuwe welzijnswet, nood zaakt het college om de tarie ven en subsidies van de ge meente zeer kritisch opnieuw te bekijken. Een deel van die bezuinigingen zal door de plaatselijke verenigingen op gebracht moeten worden. Een subsidieplan wordt zo spoedig mogelijk opgesteld. Een bestemming voor de voormalige Ignatiusschool en de jeugdherberg De Trek schuit verwacht het college met het verschijnen van de accommodatienota in oktober dit jaar definitief te kunnen invullen. Rond de jaarwisseling ver schijnt er een nieuwe discus sienota waarin de eventuele renovatie van het binnenbad van het sportcomplex De Tweesprong uitgebreid aan de orde komt. Daarin wordt ook de bouw van een tennishal nader bekeken. Surfsteiger Het overleg om samen met watersportvereniging Braas- semermeer een surfsteiger aan te leggen is op niets uitge lopen. Geprobeerd wordt om van visclub 't Looze Vissertje toestemming te krijgen voor een nieuwe locatie. Naar aanleiding van klachten over geluidsoverlast door be zoekers van café's, wordt overwogen of voor sommige horeca-instellingen wellicht tijdelijk een sluitingsuur moet worden ingesteld. Het college voegt daaraan toe dat „hou ders van horeca-inrichtingen in eerste instantie zelf verant woordelijk zijn voor de open bare orde en rust in en in de directe omgeving van hun café". In verband met de on geregeldheden rond de jaar wisseling, gaat de politie sa men met de plaatselijke mid denstanders een „plan de campagne" opstellen om ef fectiever te kunnen ingrijpen in dergelijke gevallen. Dit jaar zijn er problemen ge weest rond het functioneren van het maatschappelijk werk in Alkemade. Wachtlijsten en de opheffing van het spreek uur in de gemeente waren het gevolg van een onderbezet ting van de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Aar- en Veenstreek. Wanneer de uitbreiding van het perso neel evenwel een lastenver zwaring voor Alkemade met zich meebrengt, overweegt het college het contract met Aar- en Veenstreek te beëin digen. De noodzaak drastisch te be zuinigen heeft ook gevolgen voor de aanleg van riolerin gen. Op de Witte Singel is aanleg van riolering technisch en financieel in 1988 wel mo gelijk. De Noordkade is echter voorlopig van het programma afgevoerd, omdat difc een te kostbare en storingsgevoelige zaak blijkt te zijn. Ook de aanleg van een riool voor ne gen woonboten, de huizen langs de Zwarteweg, het Ven- nemeer en langs de Voorweg wordt uitgesteld. Het is de bedoeling dat in het voorjaar van 1988 een begin gemaakt wordt met de bouw van de rioolwaterzuiverings installatie in de polder het Noordveen. Daarmee komt er een eind aan de jarenlange ongezuiverde lozing op de ringvaart van de Haarlem mermeer. De gietwaterleiding in de ringvaart wordt dan rond augustus 1989 ge sloopt, evenals de overbelaste rioolwaterzuiveringsinstallatie van Rijpwetering. Tijdelijk neemt een transportleiding van Rijpwetering naar het Noordveen de zaken waar. Om de inzameling van klein chemisch afval te bevorderen, gaat de gemeente een proef met de „ecocar" doen. Deze zal voorlopig een jaar lang maandelijks op bepaalde tij den en plaatsen in de ver schillende dorpen neergezet worden. Tenslotte doet het college in de aanbiedingsnota nog mel ding van een stankhinderon- derzoek bij een bedrijf aan de Lasso en controle-acties bij verfspuiterijen en laboratoria naar de verwerking van het chemisch afval door deze be drijven. bravoure hanteerde aad mr. E.H. Toxopeus i) gisteravond de vei- er in gebouw Ons Huis. iht een gravure van het Academiegebouw on- hamer en wist de prijs schroeven tot 325 gul- 0De Zoeterwoudenaar '■J* idit tijdens de veiling voor ^Zoeterwoudse missionaris- m De reguliere veilingmees- 20JKoos Paardekooper (links) verreweg het grootste van de veilingavond voor tening. Met succes. Aan van de veiling was de gulden opbrengst al M overschreden. Tot de ver- iU ile goederen behoorde et, paplam (jong schaap) voor gulden, een goudse kaas 0 v 260 gulden en een avond plassen voor 100 gulden. de diners voor •sonen, op 31 oktober liken in Dons Bosco, de hand. Vanavond uur begint de tweede veilingavond. foto: henk v.d. ende SASSENHEIM Onnodig belemmerend en niet aanvaardbaar, zo noemde J. Schotanus gisteren bij de Raad van State twee voorschriften uit de hinderwetvergunning die in september 1985 aan Polyvroom b.v. is verleend. Het bedrijf aan de Koetsiersweg in Sassenheim mag niet meer dan vijftig dagen per jaar over werken. Als er een langere werkdag wordt gemaakt, moet dat 72 uur van te voren bij de gemeente worden gemeld. De ge meente wil op deze wijze kunnen controleren of het bedrijf niet te vaak 's avonds doorwerkt. Belangrijkste reden voor deze bepalingen in de vergunning is de uitstoot van verdampte oplosmiddelen door de drukkerij. Per dag mag een maximale hoeveelheid de lucht in gaan. Op advies van de Directeur Generaal voor de Milieuhygiëne (DMGH) werd besloten het bedrijf naast de normale werkdagen van 7,5 uur toe te staan vijftig dagen over te werken. Dit aantal is geba seerd op een opgave van Polyvroom dat er maar enkele weken per jaar wordt overgewerkt. Dit laatste werd tijdens de bijeen komst voor de Raad van State door Schotanus ontkend. „Over werk is niet te plannen. De toekomst van het bedrijf ziet er goed uit en het kan best dat er veel meer dagen overgewerkt moeten worden". Ook tegen het aanmelden van overwerk had Poly vroom bezwaren. „Overwerk kan plaats vinden doordat een ma chine kapot gaat of plotseling een order moet worden afgele verd", aldus Schotanus. Het bedrijf wil wel meewerken aan het vooraf melden van overwerk maar vindt dat de stringente tijd seis van 72 uur moet worden geschrapt. Gemeenteambtenaar A. Haasnoot stelde nadrukkelijk dat het Sasssenheim erom gaat dat in elk geval overwerk vooraf wordt gemeld. Ook stelde Haas noot dat Polyvroom een wijziging van de vergunning kan aan vragen als mocht blijken dat 50 dagen overwerk te weinig is. Gedeputeerde T. Jansen heeft gistermiddag in stijl, dus per rijwiel, het fietspad langs de Wijde Aa in Woubrugge officieel geopend. De politie van Woubrugge vroeg tijdens de ope ningshandeling op opvallende manier aandacht voor de con trole op fietsverlichting die zij vanaf 1 oktober gaat houden. Halverwege het pad werd Jansen tot zijn grote verrassing „aangehouden" en zijn rijwiel terdege aan een inspectie on derworpen. Hij kon zijn tocht pas vervolgen op een ander rij wiel dat wel deugdelijke verlichting voerde. Met de opening van het fietspad is er een einde gekomen aan de ruim twee jaar durende reconstructie van de dijken van de Oudendijkse en de Piaspolder in Woubrugge. Vorig jaar juni werden de dijken reeds opgeleverd en voor het publiek open gesteld. De toplaag van het gedeelte van het fietspad langs de Wijde-Aa en de drainage moest nog worden aangebracht. De gedeputeerde stelde het fietspad, dat door een gebied van grote natuurhistorische waarde voert, open voor fietsers. Aan de waterkant van het rijwielpad bevindt zich gedeeltelijk het natuurreservaat De Oeverlanden. Aan de andere kant is het dijklichaam met waardevolle planten waaronder de moe rasorchidee. De dijk is zo gereconstrueerd, dat de orchidee voldoende vocht krijgt om te blijven groeien. FOTO: WIM VAN NOORT Onder redactie van Ton Pieters. stond 't met het leefkli- van „den grooten Sint tetDardsberg", Zwitserland, «o'n 62 jaar geleden? Heel goed blijkbaar, want het Geïllustreerd Zondagsblad" 'an 19 september 1925 had er ««v.aardig verhaal over. Het nige dat er in ontbrak was let beroemde vaatje met tap- "Tntje en brandewijn dat de ernardshonden om de nek naaden teneinde gevonden kchtoffers te verkwikken. Haar daar heeft het Zondags blad zich kennelijk niet aan willen stoten. /Een der in de litteratuur foeest bekende bergen van ^'itserland is de Groote Sint Jernard, waarvan men de kinderen reeds op school ver- elt en waarvan de klooster- ingen met de tot het opspo- 'en van verdwaalden in de jergpassen gedresseerde hon- 'en tot interessante en boei ende verhalen aanleiding ge ven. k St.Bernardsberg was reeds bekend bij de oude Romeinen, ®e den berg toewijdden aan Jupiter, en zoo bevatten het ®useum en de boekerij van bet hospitium nu talrijke overblijfselen, gevonden bij jpgravingen, zooals medailles, veldjes, die van die Romei- Ren dagteekenen. De H.Ber- BRAILLE: „Louis Braille, ae uitvinder van het blinden- schrift. Hij werd in 1809 te Couvray in Frankrijk geboren, verloor op 3-jarigen leeftijd het gezicht en wijdde een groot deel van zijn leven aan de verzachting van het lot der blinden". nardus van Menthon bouwde er in 945 een hospitium voor de reizigers die zich van Italië naar Frankrijk, Zwitserland of omgekeerd begaven en be val zijn kloosterlingen, die hij daar achterliet, hulp te ver- leenen aan de reizigers die den berg overstaken en des winters in sneeuw en ijs de verongelukten op te zoeken. Napoleon trok den berg over om te gaan oorlogvoeren in Italië en volgde weldra den ouden Romeinschen weg, ter wijl sedert 1854 een nieuwe rijweg bestaat, 'n heele ge schiedenis om met geheel 'n leger over dezen bergpas te trekken. Tegenwoordig met. de Fordauto's van uit Zwitser land en Italië is de berg in twee uur opgeklommen. Ook heeft de auto de eenzaamheid van het hospitium op den berg verbroken. In Juli en Augustus komen dagelijks meer dan honderd groote en kleine auto's den berg op en vertoeven daar zooveele vreemden, dat het niet meer mogelijk was aan de Kanun niken van den H.Bernardus, die daar wonen, allen in het hospitium te ontvangen en te onderhouden. Zoo is het tweede gebouw van het hospitium veranderd in een hotel den Gr.St.Bernard, in niets verschillend van an dere hotels. Aangenaam is het daar een paar dagen te ver blijven, te wandelen in de bergen, te spelen met de goe dige, groote St.Bernardshon- den, die daar den geheelen dag loopen te spelen en hon derdmaal gekiekt worden door allen die een camera bij zich hebben. Maar half Sep tember wordt de weg voor au to's al weer ontoegankelijk en van October tot half Juni kan men er ski-rijden en komt er geen vreemdeling meer op den berg dan alleen voetreizi gers die geen trein kunnen betalen. De kloosterlingen hebben hun liefderijke taak gemoderniseerd. Overal op den St.Bernard en in de om liggende bergen hebben ze hutten laten oprichten, telefo nisch verbonden met het hos pitium, en waar ook overvloe dig hout om te stoken en le vensmiddelen voorhanden zijn". Nog steeds geen woord over die brandewijn. Het was de tijd van Sobrietas en het grapje: „Ach(t) vader, drink niet meer!" „Zoodoende worden ze (de monniken) even opgescheld en begeven zich met hunne honden naar de hut waar rei zigers een onderkomen von den. In den winter gaan ze toch nog steeds op verken ning uit in sneeuw en ijs, ook om de honden te dresseeren. Het hospitium dat nog steeds, ook al is er een hotel, arme voetreizigers liefderijk en gastvrij opneemt, heeft een mooi kerkje met prachtig ge-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15