Buitenkliniek AZL averhuist in januari flfeidaeSowq/nt STAD OMGEVING 4= CDA: opheldering over restauratie Endegeest U ,VEEK EINDE Een cadeau van formaat Skiën populairste sport in Leiden Onduidelijkheid blijft over opsporing softdrugs itK ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 PAGINA 12 Imp rfi >kpartij op [marktbrug 1/01 NjEN Een 28-jarige inwo- van Leiderdorp is gister- i-a rond drie uur op de Turfmarktbrug bij een tpartij verwond in het lin- 3niin9 lovenbeen. De dader ver- n, vermoedelijk in de rich- jn het station. Het slacht- s naar de Narmstraat ge- waar bij een taxibedrijf iólitie werd gewaarschuwd. Siewonde man is inmiddels ;nomen in het Elisabeth zie- ,uis. Hij zou de dader van /oom #el<Part'J oppervlakkig on(j jen uit Den Haag. Over de ak van de steekpartij is «ets bekend. Agnes College viert jubileum LEIDEN De rooms-katholieke scholen gemeenschap voor mavo, havo en athe neum St. Agnes College bestaat dit veertig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een bijeenkomst gehouden op woensdag 23 sep tember in de aula van de school aan de Eij- merspoelstraat. Om 17.30 uur begint de re ceptie waarbij het mogelijk is afscheid te nemen van J. Gevers, scheidend voorzitter van de Agnes-commissie. Ook is er gele genheid kennis te maken met de nieuwe voorzitter van de Bestuurscommissie, A. van Roosmalen, 's Middags wordt vanaf 16.00 uur een bijeenkomst gehouden over het thema „School: Diplomafabriek of Vor mingsinstituut?" Sprekers zijn S. van Eijn- dhoven, directeur-generaal voortgezet-on- derwijs van het ministerie van onderwijs, rector A. Tromm van het Agnes College en J. Gevers, die ook voorzitter is van de HBO-vereniging. AZL begint met dagbehandeling LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden begint met ingang van 1 oktober met de zogenaamde dagbe handeling, waarbij patiënten komen en gaan op de dag dat zij worden geopereerd. De nieuwe behandeling be gint op de afdelingen heel kunde, Oogheelkunde, KNO, Gynaecologie en Verloskun de. In het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp bestaat sinds 7 september de moge lijkheid voor dagbehande ling. Leidse Courant maandag slecht bereikbaar LEIDEN De redactie en commerciële afdelingen van de Leidse Courant zijn maandag van 11.00 tot on geveer 12.30 uur telefo nisch slecht bereikbaar. Gedurende deze periode wordt door het Energiebe drijf Rijnland gewerkt aan verbetering van de stroomkabels in de Leidse binnenstad. Door de stroomstoring kan de LC- telefooncentrale in deze periode niet naar behoren functioneren. Bewoners gezocht voor project Centraal Wonen LEIDEN Voor een project in de Stevenshof van de Vereniging Cen traal Wonen worden bewoners ge zocht. Naar verwachting is het pro ject eind volgend iaar gereed. Er kunnen vijftien huishoudens in worden gevestigd. Het project bestaat uit volledig zelfstandige wooneenhe den en gemeenschappelijke voorzie ningen: een huiskamer, keuken, tuin en fietsenberging. Toekomstige be woners moeten staan ingeschreven bij de afdeling volkshuisvesting van de gemeente en op het moment dat zij het project gaan bewonen beschik ken over 144 urgentiepunten. Voor meer informatie: tel. 071-126090 of 174536. SYMPOSIUM INRICHTING BREESTRAAT LEIDEN De Leidse wethouders be last met de portefeuilles Ruimtelijke Ordening en Verkeer vanaf 1970 tot heden zullen op 16 oktober deelnemen aan een symposium in De Waag over de inrichting van de Breestraat. Het zijn de heren A.J. Kret ('70-'74), mr. C. Waal ('74-'84) en mr. J.A. Peters ('84- heden). Gespreksleider is wethouder D.J. Tesselaar. De discussie begint om 13.40 uur. Het symposium wordt gehou den ter gelegenheid van het afscheid van de heer Ch.F. van der Weijden, hoofd van de directie Stadsvernieu wing. Na afloop om 16.00 uur wordt in het Waaggebouw een receptie gehou den. LEIDEN D66 en Links Leiden zijn niet tevreden met het antwoord van bur gemeester C. Goekoop over de hoeveel heid tijd die de Leidse politie besteedt aan de opsporing van softdrugs. De frac ties zijn er niet van overtuigd dat de Leidse politie daar terecht zoveel werk van maakt, als zij vermoeden. Daarom hebben zij Goekoop naar nog meer cijfers gevraagd over het beslag dat dit werk op de politie legt en de resultaten van deze activiteiten. Ook willen zij weten of mensen die bij controles zijn aangehou den, zijn bestraft. n(o.t f het LEIDEN De Buiten- [kliniek van het Acade- :h Ziekenhuis Leiden irhuist in januari vol- id jaar naar het AZL- ein in Leiden. De kli niek is nu nog gevestigd in Noordwijk. In de kli niek worden chronisch !ke kinderen ver- leegd. oude Buitenkliniek De idenhof in Noordwijk tel le 30 kinderbedden, maar dit aantal is door de bezuini- ioperaties van het rijk vorig jaar al teruggebracht tot 14. Felle acties van ouders i andere betrokkenen om buitenkliniek in Noord- wijk geopend te houden zijn tevergeefs geweest. De nieuwe 'Buitenkliniek' op het AZL-terrein wordt on- Idergebracht in het voormali- ge Balanspaviljoen. De ver bouwingen zijn momenteel in volle gang. Ook is begonnen met het inrichten van een grote tuin. Een gedeelte van de weg tussen het oude Ba lanspaviljoen en de vijver voor de Kinderkliniek wordt ingericht als kinderspeeltuin, die door de patiënten van beide klinieken kan worden gebruikt. Voor de financie ring van de kinderspeeltuin zal waarschijnlijk Leiden Lions het AZL de helpende hand toesteken. De officiële opening van het nieuwe onderkomen van de Buitenkliniek heeft plahts begin maart. Ter gelegenheid daarvan zal een symposium worden gehouden. De totale verbouwing van het Balan spaviljoen kost ruim een mil joen gulden. De actievoerende ouders, verenigd in de Stichting In standhouding Buitenkliniek, hebben zich inmiddels neer gelegd bij de verhuizing van Noordwijk naar Leiden. „We hebben ons verzet noodge dwongen laten varen. Maar dat betekent niet dat we nu stoppen. Integendeel. Destijds verzetten wij ons tegen de verhuizing. We zijn ook met een geld-inzamelingsactie be zig geweest in de hoop dat we twee miljoen bij elkaar konden krijgen om De Lin- denhof in Noordwijk geo pend te houden. We hebben dat bedrag niet bijeen kun nen krijgen, wel een bedrag van enkele tonnen waarvoor we concrete plannen heb ben", aldus mevrouw N. Bak keren van de stichting. Zij noemt de nieuwe huisvesting in het Balanspaviljoen accep tabel. „Maar het is een inte rim voorziening. Men is nog steeds van plan om de kinde ren in '92 onder te brengen Ingeklemd tussen de oude gebouwen van het Academisch Ziekenhuis ligt het Balanspaviljoen. Op de voorgrond de hui dige kinderkliniek. De schutting gaat verdwijnen en tussen beide paviljoens wordt een gemeenschappelijke tuin met speeltuigen aangelegd. foto: wim van noort ïpmg de nieuwbouw van het AZL. De gedachte om de kinderen op een dakterras tussen de luchtkokers te laten spelen, is niet van tafel. En tegen dat voornemen richten onze ac ties zich thans". LEIDEN Het CDA wil weten hoe de gemeenten Leiden en Oegstgeest heb ben besloten dat kasteel Endegeest en de Jelgers- makliniek mogen worden gerestaureerd door de Leidse aannemer IBB- Kondor. De christen-de mocraten W. Hettinga en C. Kramp vragen zich af of Leiden er financieel wel heeft uitgehaald wat er in zit en hebben het college schriftelijk om op heldering gevraagd. De twee gemeenten hebben met IBB-Kondor een principe overeenkomst gesloten die in houdt dat de aannemer de gronden van het psychiatrisch ziekenhuis koopt van eigenaar Leiden. In ruil daarvoor worden het monumentale kas teel Endegeest, de Jelgersmak- liniek en villa Rijnzicht geres taureerd. Ook worden 45 luxe woningen gebouwd. Endegeest staat op het grondgebied van Oegstgeest. Het CDA vraagt zich af waar om voor IBB-Kondor is geko zen en niet voor bijvoorbeeld Menno Smitsloo, een andere Leidse projectontwikkelaar, die een miljoen gulden meer zou hebben geboden voor de operatie. Daarvan zijn de kos ten niet openbaar gemaakt. Ook wil het CDA weten of IBB-Kondor wel genoeg erva ring heeft in het restaureren van gebouwen en op welke manier is vastgelegd dat de Leidse aannemer werkelijk het voor restauratie bestemde bedrag op verantwoorde wijze besteedt. Ook wil het CDA weten hoe problemen kunnen worden voorkomen die nu aan de orde zijn bij het Stadsbouwhuis, waar een schade van ruim een miljoen gulden zeer waar schijnlijk niet verhaald kan worden op IBB-Kondor, die wordt verweten dat hij on deugdelijk werk heeft afgele verd. Het CDA heeft het colle ge ook gevraagd of de bouw van de 45 woningen ten koste gaat van het Leidse contin gent. LEIDEN Skiën blijkt in Leiden verrweg de populairste sport te zijn. De kring Leiden van de Nederlandse Ski Vere niging heeft meer leden dan de Leidse voetbalverenigingen bij elkaar: 6500 tegen 4500. Dat blijkt uit een verslag van let bijdragen van: Julia van ohemen, Frank Buurman, anet van Dijk, Pieter Eve- lin en Joop Peetere. nd Oerbevolking )e Leidse afdeling van de li- erale jongerenorganisatie 0VD hield recentelijk een lijeenkomst waar ene heer RE. Waterman zou spreken )ver zijn kustuitbreidings- Ênnen. De spreker werd tangekondigd als lid van Ge deputeerde Staten van de iroVincie Zuid-Holland, naar enig onderzoek bracht aft het licht dat Waterman en simpel lid van Provincia- e Staten is. Niettemin leek r sprake te zijn van een re- Ohitionair plan. Dat bleek iet zo te zijn. Waterman tde de oplossing gevon- De vlieger ging niet op, zowel figuuurlijk als letterlijk. Zie Vlieger. I neende len te hebben voor een ventueel dreigende overbe- olking van ons lage landje: iet opspuiten van zand in zee im zo nieuw land te creëren, [olgens Waterman had hij lij de politieke machthebbers en willig oor gevonden. In Ik# geval was de Leidse OVD razend enthousiast, taar dat was het dan wel, fant verder kreeg Water- nan vanuit Leiden geen en- file bijval. Dat kon ook niet, '<®t de met verve aange kondigde bijeenkomst werd e?pcht door niet minder dan ier toehoorders: twee be- tuursleden, een jongedame m de LC-verslaggeefster. En Ie jongedame stapte na een twartiertje nog op ook. Zij 'erkeerde in de veronder- teUjhg dat Waterman, die offers vol documentatiema- eriaal had meegetorst, het «f hebben over kunstuit- feïding. Dat ene lettertje naakte voor haar een wereld RTvari verschil. Vaterman deed er nog aan 'at hij kon. Hij promoveerde elfs de meegebrachte affi xes tot kunst, maar dat was llemaal aan dovemansoren ezegd. 'och liet Waterman er zich 'iet van onthouden om voor iet gedecimeerde gehoor een angdurig exposé te geven ver het geweldige plan om 'ederland van zijn ruimtege- rek af te helpen. Toch had 'aterman beter kunnen we ten. Hem werd in Leiden im- ners overduidelijk aange- °°nd, dat er van dreigende oerbevolking geen enkele iprake is. Verhuizen (1) J Verhuizen kan in Voorscho en zonder van pand te ver anderen. Dat merkte Mark Wiebes, die onlangs van de gemeente te horen kreeg dat hij voortaan op het adres Schoolstraat 21 woont in plaats van Schoolstraat 17. Dat levert voor Wiebes en zijn huisgenoten wat proble men op en het ligt dus voor de hand dat hij niet zonder enig gemor met de adreswij ziging akkoord wilde gaan. Wiebes wilde op z'n minst de reden van de aanpassing ver nemen. Hij schreef een brief aan de gemeenteraad waarin hij om tekst en uitleg vroeg. Is het eigenlijk wel nodig om voor een dergelijk akkevietje de gemeenteraad in te scha kelen? Had Wiebes niet de eenvoudige weg kunnen kie zen en even kunnen bellen naar de betreffende gemeen telijke afdeling? Volgens Wiebes ging dat niet. Twee ambtenaren wisten er van, maar de ene was ziek, de andere op vakantie. Een poging om de burgemeester te raadplegen mislukte even eens: de heer Cannegieter was eveneens ziek. Vandaar dat Mark zijn brief aan de gemeenteraad schreef. Het probleem van zijn adreswijzi ging moet nu volgens de re gels behandeld worden: eerst in de commissie openbare werken, dan in de commissie bestuurszaken en tenslotte ter afdoening tijdens de raadsvergadering. Verhuizen (2) Navraag bij een derde ambte naar leert noe de zaak in el kaar zit: Er zijn enkele wo ningen bijgekomen in de Schoolstraat en daardoor is de bovenwoning van Mark Wiebes opgeschoven. Eén en ander houdt ook verband met de hernummering van de woningen aan Treubplein en Treubstraat, die in de loop der tijd een erg onlogische nummering hadden gekre gen. De hernummering is ook op verzoek van bewo ners in gang gezet. „Zelf zijn we er niet gek op om straten te gaan hernummeren. We hebben alle betrokken bewo ners overigens wel persoon lijk benaderd over.de wijzi ging, maar kennelijk is de heer Wiebes niet veel thuis. Zoals gebruikelijk kan hij een vergoeding krijgen voor kosten die aan de adreswijzi ging verbonden zijn, zoals nummerplaatje, eventueel nieuw briefpapier en adres- wijzigingskaarten", aldus de woordvoerder van de ge meente. De gemeente Voorschoten valt kennelijk niet veel te verwijten. Toch is het plezie rig dat er per 1 oktober een voorlichtingsambtenaar komt die de contacten met de bur gerij kan verbeteren. Dan zijn brieven aan de gemeen teraad over dit soort gevallen niet meer nodig. Vlieger Wat doe je, als je het mini mum jeugdloon verdient en je hoort dat het omlaag gaat? Dan baal je „als een stekker". Maar gelukkig, er zijn nog mensen die bereid zijn je te steunen in de strijd tegen het groot-kapitaal. Want dat is natuurlijk de schuld van al les. Die helpers zijn onder meer te vinden in de Jongerenbe weging. Een groepering die is aangesloten bij de FNV en het zal niet verbazen actie voeren hoog in het vaandel heeft staan. Je kunt immers lijdelijk blijven toekijken hoe „de regering hun vriendjes de werkgevers extra winst wil toestoppen over de rug van de jongeren heen", maar daar kom je niet verder mee. Actie voeren dus, en liefst zo duidelijk mogelijk. De bood schap moet over komen. Zo ook jongstleden dinsdagoch tend. Een groepje jongeren was op het wel uiterst ludie ke idee gekomen om vanaf het podium in de Rijn voor het Waaggebouw vliegers op te laten. „Zelf in elkaar ge zet", meldde een actievoerder met een blik waar de tevre denheid over het eigen werk van af droop. Ze zouden wel eens even laten zien dat het zo niet langer kon met de jongste minima. Die vlieger ging dus niet op. Letterlijk en figuurlijk. Wat, getuige de teksten op het vliegerdoek, een uiterst se rieuze zaak was, werd een la chertje. Passerend publiek aanschouwde hoe een hand vol strijdbare jongeren keer op keer pogingen ondernam de vliegers op te laten. Te vergeefs. Het bleef bij het ge fladder van een aangescho ten eend, die af en toe een onbedoelde duik in het water neemt. En dat was te voor spellen. De plaats die de ac tievoerders hadden uitge zocht was volstrekt onge schikt, de vliegers waren misschien wel ergens voor te gebruiken, maar zeker niet voor een geslaagde lancering in het luchtruim. Hopelijk voor de Jongeren beweging bevonden zich on der de passanten geen leef tijdgenoten die het minimum jeugdloon verdienen. Want of die zich nu gesteund voelen door zulke acties, dat is zeer de vraag. Passage (1) De Passage, het overdekte winkelcentrum aan het Lan ge Voortplein in Oegstgeest is een waar doolhof geworden door de uitstallingsdrift van de winkeliers. De klant moet zich zigzaggend een weg zoe ken en invaliden en moeders met kinderwagens kunnen er soms helemaal niet door. In foto: tejo rin gers geval van brand zou zelfs een levensgevaarlijke situatie kunnen ontstaan. Oegstgees- ter N. Broker, die tracht een Consumentengroep Oegst geest van de grond te krijgen, heeft een jaar lang actie ge voerd tegen de uitspattingen van de Passage-winkeliers. En met succes, want ver huurder Kok Beheer heeft de winkeliers nu aangezegd voortaan niet meer dan 80 centimeter, gerekend vanaf de winkelpui, te gebruiken voor het uitstallen van goe deren buiten de winkel. Wie zich ondanks deze aanzeg ging toch nog te buiten gaat, zal hard worden aangepakt. „Deze gunstige afloop voor de klant luidt als het ware een nieuw tijdperk in. De Passage zal een klantvrien delijker gezicht krijgen en het winkelcentrum zal in aanzien stijgen", aldus een opgetogen Broker, die ook de Oegstgeester brandweer aan zijn zijde heeft gekregen. Passage (2) Niet iedereen is het met de heer Bröker eens. Mevrouw I. Hesper, die een door de heer Bröker huis aan huis verspreide brief over het on derwerp heeft ontvangen, vindt dat de Oegstgeester consumentenvoorvechter verkeerd en pompeus bezig is. „Als echtgenote van een gehandicapte man in een rol stoel is het mij nog nooit overkomen dat ik mij zigzag gend een weg door de Passa ge heb moeten banen. Juist voor gehandicapten, die zich minder makkelijk in winkels kunnen bewegen is het pret tig, wanneer ook daarbuiten wat te bekijken valt", stelt mevrouw Hesper in een brief aan de heer Bröker. „Ik hoop in de toekomst niet verder met dit soort demagogie te maken te krijgen", verklaart zij afsluitend. Ook de werk groep Oegstgeest zonder Ob stakels was niet blij met de concurrentie van de heer Bröker, getuige een woedend telefoontje aan zijn adres. De Oegstgeester laat zich echter niet uit het veld slaan. „Ik heb mij wekenlang zwijgend laten uitschelden, honen, uit lachen, enzovoort, maar ik ga rustig door, gesteund door vele anderen", zo zegt hij. Naiëf Raadsleden geven soms blijk van een grenzeloze naïviteit. Vers in het geheugen ligt nog de opmerking die het Leidse WD-raadslid Marijke Wijn bergen maakte tijdens een commissievergadering over de begroting van sociale za ken en maatschappelijke aangelegenheden. Onder werp was het Meidenhuis. Marijke waagde te veronder stellen dat die naam iets dis- criminerends in zich had, er was toch geen enkele jonge vrouw die zich „meid" wilde laten noemen. Waarmee ze maar weer eens aantoonde nooit af te dalen van haar louter en alleen door jonge dames bewoonde ivoren to ren. Dat zij niet het enige raadslid is dat weinig weet van de wereld buiten de eigen stulp en het stadhuis, bleek woens dagavond tijdens een verga dering van de commissie cul tuur, volksgezondheid en groen waar de problemen rond De Burcht aan de orde kwamen, 's Middags al kre gen de commissieleden een rondleiding over het terrein, om met eigen ogen te kun nen zien dat het complex kampt met grote problemen. Hoe die moesten worden op gelost, kwam 's avonds aan de orde. Fantastische voor stellen werden gedaan. Zo wilde Corrie Kramp van het CDA bordjes laten neerzetten met de tekst: Gelieve niet op het gazon te lopen. Bordjes op de muur zouden moeten aangeven dat het verboden was het bouwsel onder te kliederen met spuitbussen. PvdA'er Christa de Boer vond dat De Burcht 's nachts niet afgesloten hoefde te worden „want om graffiti op de muren te kunnen spuiten, heb je toch daglicht nodig". Borgsommen vragen, zodat mensen hun troep opruimen, was een andere suggestie die werd gedaan. Ook toen werd weer de indruk gewekt dat de Leidse gemeenteraad be staat uit een stelletje wereld vreemde wezens, dat nog in sprookjes gelooft Zo dromen vrouwen als Corrie Kramp na vergaderingen dat ze Doornroosje zijn en over honderd jaar wakker worden gekust door een verre prins. En mannetjes als Alexander Geertsema dromen ervan als Grote Boze Wolf alle vijan den te kunnen verslinden. Jammer is alleen dat raadsle den nog in dromenland ver keren als ze wakker zijn. de gemeentelijke directie sport en recreatie. Het aantal georganiseerde sporters in Leiden is vorig jaar toegenomen met 2545 perso nen. In totaal waren op 31 de cember 1986 36.341 mensen aangesloten bij de 141 sport verenigingen die Leiden telt. De stijging is vooral toe te schrijven aan de ski-vereni ging, die het aantal leden zag groeien van 4688 naar 6500. Het verslag van de gemeente lijke directie sport en recreatie werd samengesteld aan de hand van een enquête onder de Leidse sportverenigingen. De directie constateert dat „de dalende tendens bij veel tak ken van sport tot stilstand is gekomen", hetgeen „hoopge vend" wordt genoemd. De grootste ledenwinsten boekten korfbal-, roei- en schaatsverenigingen. Ook het ledental van rugby-verenigin- gen en sportscholen nam rela tief flink toe. Na skiën is voetbal de meest beoefende sport in Leiden. Hengelsport is goede derde en daarna volgen zwemmen en tennis. Ook werd de stijging van de contributies onderzocht, mede in verband met de verhoging van de tarieven voor accom modaties. Uit het verslag blijkt dat de meeste volleybalvereni ging hun contributie verlaag den en dat de contributie voor basketball flink steeg. IJshoc key blijft de duurste sport in Leiden. Symposium over machtsverhouding in man-vrouw relatie LEIDEN De vakgroep Vrouwenstudies en de Werk groep Vrouwen en Autonomie van de Leidse universti- teit houden op 24 en 25 september een symposium on der de naam „The Gender of Power". Het symposium wordt gehouden naar aanleiding van de benoeming van Els Postel-Coster en Joyce Outshoom tot hooglera ren in de Vrouwenstudies. Beiden zullen geven leiding geven aan de onderzoeksprogram ma's waarin het thema macht in relatie tot de veranderende man-vrouw verhoudingen centraal staat. Het symposium wordt gehouden om een balans op te maken van de huidige discussie over dit thema en te komen tot een verdere uitwerking ervan. Er zijn enkele buitenlandse sprekers uitgenodigd die verschil lende meningen vertegenwoordigen over de machtsverhoudin gen in de man-vrouw relatie. Er worden tevens workshops ge houden waarin Nederlandse en in Nederland aanwezige buiten landse onderzoekers vertellen over de wijze waarop zij bij hun eigen onderzoek met het begrip macht omgaan. De kosten voor deelname aan het symposium bedragen 80 gulden, voor studen ten en haanlozen 60 gulden. Voor inlichtingen: ma. van 10.00 tot 16.00 uur tel. 071-273484. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer ils J Naam: nieuwe abonnee ingaande Voorletters: Adres:. Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CcicLc Somatvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13