[WR-topman eist rectificatie an lid enquêtecommissie Samenwerking bij expeditie in Perzische Golf is uniek Frank Goversmet strenge tailleurs ONLAND/BUITENLAND CcidócSommit rvoersbond FNV: opkracht bovenaan Douane vangt 20.000 huiden België dicht voor radioactief afval erbod werp-ster via proefproces fijzigingen veranderen te weinig BELGIË EN NEDERLAND VORMEN HOMOGEEN SMALDEEL VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 £HT De Vervoersbond FNV zet bij het cao voor 1988 het behoud van koopkracht bovenaan, jndsbestuur blijft verdere arbeidstijdverkorting als werkgelegenheidsinstrument zeer belangrijk maar in hoeverre dit punt tot nu toe num- n in het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de prioriteit heeft moet in de discussies blijken. Dat ie Vervoersbond FNV in de discussienota „CAO at" waarin de cao-koers voor volgend jaar wordt it Blijkens de nota die de komende weken e leden wordt besproken gaat de bond voor idjaar uit van een loonruimte van 2,5 procent. !an is drie kwart procent nodig om de prijsstij- iij te houden en de koopkracht te handhaven. De ende 1.75 procent zou kunnen worden besteed erverdeling van arbeid en verbetering van ar- imstandigheden. Bovendien vraagt men één pro- xtra loonsverhoging. Postbank controleert computernetwerk scholen ZOETERMEER De Postbank wordt de administratieve beheerder van com puterprogramma's voor het NIVO-pro- ject (nieuwe informatietechnologie voortgezet onderwijs). In dit project werken het ministerie van onderwijs, drie computerfabrikanten en onderwij sorganisaties samen om de ongeveer 2.200 scholen voor lbo, mavo, havo en vwo eind 1988 een computernetwerk te bezorgen. De samenwerkingsovereen komst is gisteren getekend. Elke school met NIVO-computers kan bij de Postbank geld vragen voor de aankoop van computerprogramma's. Minister Deetman (onderwijs) stelt hiervoor 2.000 gulden per school beschikbaar. Met de verstrekking van programma tuur is vier miljoen gulden gemoeid. De Groene gered AMSTERDAM Het noodlijdende week blad „De Groene Am sterdammer" is voor lopig gered van de ondergang. Drie za kenlieden, onder wie initiatiefnemer W. Smit van Datex, heb ben het blad ieder een ton geschonken en de vorige maand begonnen actie voor meer abonnees „loopt als een trein", volgens hoofdredacteur M. van Amerongen. De Groene Amsterdam mer lijdt een verlies van drie ton per jaar. SCHIPHOL - De douane op Schiphol heeft dezer dagen 20.000 huiden van een be schermde diersoort uit Zuid- Amerika in beslag genomen. Het betreft de Reuze Teju, een hagedisachtige. De huiden za ten samengeperst in twintig houten vaten. De bij de zen ding horende papieren maak ten melding van handgemaak te voorwerpen. De zending werd verdacht bevonden van wege de aangegeven route: Rio de Janeiro, Londen, Amster dam en tot slot Mexico. De huiden vertegenwoordigen een waarde van circa 240.000 gulden. BRUSSEL België heeft zijn gren zen voorlopig gesloten voor radio actief afval, op last van staatssecreta ris voor milieu Miet Smet. De maat-, regel heeft te maken met een cor ruptieschandaal in het Studiecen trum voor Kernenergie in het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Mol. Begin deze week kwam aan het licht dat het hoofd afvalverwerking in Mol is betrokken bij het schandaal rond het Westduitse transportbedrijf Transnuklear. Hij zou smeergeld en dure auto's in ontvangst hebben ge nomen in ruil voor zijn medewer king bij het geknoei met radioactief afval, dat onder meer is geloosd in het riviertje de Nete. De Nete mondt uit in de Schelde. HAAG Drs. B. pen, algemeen direc- van de Nationale Wo- raad, eist dat vice- atter drs. J. van Rey de parlementaire en- ecommisie-bouwsub- bepaalde uitspraken ficeert". De NWR- teur meent dat hij Van Rey in het foar is neergezet als ad die het niet zo neemt met de waar open woensdag werd ien voor de tweede maal fd door de enquêtecom- Van Rey confronteerde oen met een informatie- li van de NWR uit janu- 1, waarin de aangeslo- woningbouwcorporaties len geïnformeerd over de dieregeling van 1968 voor liehuurwoningen. „In bij- ere gevallen is de minis- lereid de stichtingskosten nieuwbouwprojecten de berekening van de bij- ïlabsidie) met een zeker #te verminderen, waar door tot een hogere bijdrage en dientengevolge een lagere huur kan worden gekomen", aldus het bulletin. Volgens Kempen, zo schrijft hij in een brief aan Van Rey, vormde de gewraakte zin zin niets anders dan een weergave van een circulaire, waarin mi nister Schut begrip toont voor het feit dat de stichtingskosten soms buiten ieders schuld ex treem hoog oplopen, in het bij zonder als gevolg van hoge grondkosten. De NWR-directeur meent dat Van Rey „had behoren te we ten" dat hij in feite sprak over een officiële brief van de mi nister. „Zoals u inmiddels zult hebben begrepen heeft u door herhaalde, indringende en ui terst suggestieve vraagstelling over de betekenis van het ge stelde in het NWR-bulletin bij velen de indruk gewekt dat er licht zit tussen de verklarin gen die ik respectievelijk op 3 en 16 september il. voor de en quêtecommissie neb afgelegd", aldus Kempen in zijn brief. Onderzoekje De vraag of drs. B. Kempen de waarheid sprak toen hij zei nooit iets te hebben afgeweten van malafide praktijken door woningbouwverenigingen. wordt overigens steeds interes santer. Gisteren onthulde het oud-kamerlid J.N. Scholten (ARP, CDA, zelfstandige frac- toegeschenen... tie met Dijkman) dat ook de bewoners van „corporatie- land" heel goed in de gaten hadden hoe zij meer rijkssubsi die in de wacht moesten sle pen. daar in de Kamer iets aan te doen. Het gedrag van de be leggers had hem „honorabel" Een eigen onderzoekje had Scholten, die zelf jarenlang voorzitter is geweest van een kleine woningbouwvereniging in Andel, Giessen en Rijswijk (waar hij van 1964 tot 1973 ook burgemeester was) die weten schap verschaft. Destijds had Scholten daar overigens geen weet van, verklaarde hij. Maar daarmee was de koek nog niet op. Gisterochtend zat in het bankje ing. L.M. de Beer, sinds jaar en dag volks huisvestingspecialist van de Tweede-Kamerfractie van de VVD. Deze verraste de toe schouwers met de mededeling dat hij, in tegenstelling tot zijn collega's Nypels (D66), Kom brink (PvdA) en Scholten wel degelijk had afgeweten van zaken als 1 procent bouwrente en „geactiveerd onderhoud", waarmee de beleggers hun ontvangsten uit de subsidiepot plachten te vergroten. Nee, De Beer had er nooit aan gedacht Gelijk krijgen Het verhoor van de reeds ge noemde J.C. Kombrink (40), jarenlang volkshuisvestings- deskundige van de PvdA-frac- tie, was om andere redenen in teressant. Kombrink maakte allereerst heel duidelijk waar om in de politiek gelijk heb ben, niet hetzelfde is als gelijk krijgen. In 1972 had zijn partij een regeerakkoord gesloten met D66 en PPR: Keerpunt '72. Door de haast waarmee dit moest gebeuren kwam er in het stuk te staan dat er een nieuw subsidiesysteem voor huurwoningen moest komen op basis van zogeheten (infla- tiebestendige) indexleningen. „Mijn partijgenoot Van den Doel en het D66-kamerlid Ny pels gingen een kamertje in en toen ze er een uur later weer uit kwamen stonden de index leningen in Keerpunt". De PvdA was echter geen seconde van plan het door haar nooit serieus genomen troetelkind van drs. Erwin Nypels een fai re kans te geven. Maar omdat Keerpunt heilig was, liet men FOTO: ANP het aan de regering over de D66-fractie te „overtuigen". Welnu, de ministers Duisen- berg (PvdA-financiën) en Gruijters (D66-volkshuisves- ting) werden niet moe argu menten van stal te halen om aan te tonen dat indexlenin gen (die een belegger achteraf de inflatie zouden vergoeden) geen goede zaak zouden zijn. En toen de regering lang ge noeg aan het woord was ge weest, had de PvdA-fractie doodleuk tégen een motie van D66 gestemd, waarin het in voeren van de indexleningen werd bepleit Misvatting Kombrink maakte van de ge legenheid gebruik een „mis vatting" uit de wereld te hel pen. De grote beleggers waren niet vanwege de DKP uit de woningmarkt gestapt maar omdat zij allang geen brood meer zagen in de bouw van dure huurwoningen. „Zij had den veel meer belangstelling voor het bouwen van premie koopwoningen. Daar was toen zeer veel vraag naar. Daar sprongen ze bovenop". De „beleggersstaking" had bo vendien het voordeel dat de pensioenfondsen en verzeke ringsconcerns heel sterk ston den in hun eis dat de regering meer subsidie moest geven op de bouw van huurwoningen. Dat gelukte uiteindelijk ook in 1980, toen staatssecretaris Brokx het beleggersrendement verhoogde met anderhalf pro cent Toen was de DKP ineens wel aanvaardbaar, zeker nadat ook nog eens de markt voor koopwoningen in was gestort, aldus Kombrink. RIK IN T HOUT Op het helrode plankier in de Amsterdamse Stadsschouwburg toont couturier Frank Govers zijn nieuwe, strenge wintercollec tie. De mannequins waden behoedzaam door de nevelslierten in hun tailorinade getailleerde mantelpakken met kokerrok of wij de rok. Sommige pakken zijn versierd met een Russisch-aan- doende bontrant of een hoge bonthoed. Bij zo'n streng zwart of bruin of mosgroen ensemble wordt een zijden crêpe blouse ge dragen, die soms door een kleine halsstrik even boven het jasje uitkomt. Af en toe zijn de schouders gedecoreerd met kostbare, maar ook een beetje enge, lange bontstaarten. Een grijs pak is zelfs gegarneerd met een enorme kraag van lange grijze veren. De coupe van de pakken is heel gevarieerd. De taille is soms niet en soms wel aangegeven. Ook wordt wel een heuplang rechtvallende top met rechte rok gecombineerd. Een felrode wollen japon wordt gedragen met een lila bonthoed. Onder de aanzwellende tonen van een heftig jubelend mannen koor laten de mannequins dofgroene fluwelen capemantels en japonnen zien. Onder trompetgeschal worden een mooie lila- groen geruite mantel en ensemble van dezelfde wollen stof ge toond. De rok van de hiervoor genoemde combinatie bestaat uit drie horizontale lagen boven elkaar. Vioolmuziek begeleidt gemakkelijk zittende zevenachtste swag- germantels, met borduursel op de kop van de mouw. Gelukkig is het heel even stil als de Schotse ruit in de spotlights verschijnt. De echte Schotse Hooglandersruit is verwerkt in een mantel met daarbij een grote brede sjaal, die over één schouder hangt en in dezelfde ruit, maar dan in een iets vergrote versie, is gedessineerd. De koorzang die de entree begeleidt van een dieppaarse fluwelen kniebroek, die gecombineerd wordt met een paarse zijden blouse met col, voltrekt zich op top-geluids- A terkte. De vocale sentimenten laaien eveneens hoog op i bij de presentatie van korte, rode en groene lakmantel- Bes, waaronder wij- j de kanten rokken j gedragen worden. Verrassend zijn strenge mantelp, ken, waaronder een chique met paillet ten gedecoreerd I topje schuil gaat. De I avondkleding ziet er perfect uit. Flu welen gedrapeerde japonnen, zijden avondcreaties met een sleepje of een asymmetrische rok en nieuw is ook de brede zijden gefronste bandeau, die in de taille gedragen wordt. Erg stijlvol is een serie lange zwarte avondjaponnen, met een strak lijfje en lage hals, en heel grote brede lange hoepelrokken. Veel modellen uit deze collectie hebben een opmerkelijk fraaie coupe en er is een ongewoon grote variatie in de belijning. In vergelijking met andere collecties is Frank Govers deze keer op vallend terughoudend met kleur. De bruid draagt dit jaar een droefgeestig grijze, geborduurde kanten japon met knoopjes middenachter gesloten en een kort sleepje. PHIA BARUCH Frank Govers FOTO: MILAN KONVALINKA 1ECHT Politie en tie in Utrecht willen een proefproces berei- dat de zogeheten p-sterren in ons land den verboden. Aanlei- tot deze stap is een dent afgelopen zondag de voetbalwedstrijd FC ïcht-Ajax, waarbij een irige man door een p-ster werd gewond. werp-ster is in ons land of meer een rage gewor- door de tv-serie The Mas- Vooral de jeugd gebruikt raag als projectiel en dan 1 met eigenhandig aange- rple punten. Tien jaar ge leden al werd er vergeefs een poging gedaan om de werp ster onder de Wet Ongewenste Handwapens te laten vallen, maar de rechter achtte daar toen geen termen voor aanwe zig. Nu doen politie en justitie opnieuw een poging het ge vaarlijke projectiel verboden te krijgen. De werper van de ster bij de voetbalwedstrijd kon overigens niet worden op gespoord. Politie en justitie zit ten nu te wachten op het eerstvolgende werpincident dat als basis voor het proefpro ces kan dienen. Justitie in Utrecht kan volgen de week een brief verwachten van ongeveer twintig sport scholen in Nederland. Daarin wordt gevraagd om de werp sterren niet te verbieden voor beoefenaren van de oosterse ninja-sport. Initatiefnemer tot dit schrijven is eigenaar P. Ga- towinas van sportzaak Hercu les Fitness Promotion in Utrecht. In overleg met de ge meentepolitie van Utrecht heeft Gatowinas deze week „enkele duizenden" werp-ster- ren die hij voor de verkoop had liggen, teruggestuurd naar de importeur. Een tak van de oosterse vechtsport ninja be staat uit het gooien van werp sterren op een bord dat aan de muur hangt. Daarrriee zijn "punten te halen. De werp-ster- ren die voor deze wedstrijd- vorm worden gebruikt, zijn erg bot. 'ARTHEID ZUID-AFRIKA: APSTAD Leiders i de belangrijkste anti- rtheidorganisaties in idafrika hebben de wij ngen in het apart- dststel afgewezen, die eren door een presi de commissie zijn ïgesteld. .regering realiseert zich aj niet kan blijven regeren de apartheid oude stijl, komt ze met een aantal kleine bijstellingen op de proppen", zo vatte Azhar Ca- chalia van het Verenigd De mocratisch Front (UDF) de kritiek samen. „Er is geen sprake van enig werkelijke, fundamentele verandering". Aan de adviezen, die zelfs wanneer zij volledig worden gevolgd, de zwarte meeder- neid vrijwel rechteloos laten, is drie jaar gewerkt. De wijzi gingen betreffen onder meer een vervanging van de wet op de groepsgebieden, die multi- raciale woongebieden toestaat, kiesrecht op lokaal niveau, af schaffing van gescheiden openbare voorzieningen en van rassenscheiding in het bedrijfsleven. De meeste lei ders van de zwarten, Aziaten, en kleurlingen nemen echter geen genoegen meer met halve maatregelen en willen afschaf fing van alle apartheidswet- ten. Het advies komt op een moment dat het Britse Geme nebest en de VS overwegen de sancties tegen Zuidafrika te verscherpen. SKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Sundcard Ultg«v»rll/W«v#ry Production# (Door kapitein ter zee b.d. A.H.Lind) DEN HAAG Wanneer volgende week zowel Bel gische als Nederlandse marineschepen vanuit Het Kanaal koers zetten naar de Perzische Golf, zal daarmee aan de operaties ir dat gebied voor het eerst een smaldeel gaan deelnemen dat is samen gesteld uit eenheden van twee landen die onder ge meenschappelijke leiding nauw samenwerken. Het smaldeel is bovendien zo samengesteld dat het een uiterst welkome aanvul ling zal vormen op de zee- strijdkrachten die al in het Golfgebied aanwezig zijn. De Belgische eenheid bestaat uit twee mijnenjagers/vegers en een ondersteuningsschip. De twee vaartuigen voor de mijnenbestrijding, de „Boves- se en de „Breydel", zijn wel iswaar van oudere datum (1950-1960), maar desondanks bijzonder goed voor hun taak uitgerust. Deze schepen in eerste instantie gebouwd om als mijnenveger in diep water te opereren zijn namelijk enkele jaren geleden ingrij pend gemoderniseerd. Er kwam apparatuur aan boord voor het .jagen" van mijnen, waaronder sonar-opsporing en de onbemande onderzeeërtjes waarmee ook de twee Neder landse jagers „Hellevoetsluis" king voop de Nederlandse ma rine-eenheid, omdat met dit schip de logistieke voorziening van de mijnenjagers één van de grootste problemen waarmee de marineleiding werd geconfronteerd is ge regeld. Commandovoering De leiding en coördinatie van de Belgisch-Nederlandse ope ratie komt in handen van de Commandant Zeemacht Ne derland, vice-admiraal J. van Renesse. Als de mijnbestrij- dingsvaartuigen in het gebied zijn aangekomen, zal hij moeten bepalen in welk ge bied operaties noodzakelijk zijn en hoe ze moeten worden uitgevoerd. Van Renesse zal daarbij de commandant van het Engelse smaldeel in de Golf raadplegen, aangezien Britse fregatten de bescher ming van de Belgische en Ne derlandse mijnenjagers voor hun rekening nemen. Het commando ter zee wordt gevoerd door overste Guy Busard, die volgens de Belgi sche overheid perfect Neder lands spreekt. Een satelliet verbinding zorgt er voor dat snel contact gelegd kan worden tussen het hoofdkwar tier in Den Helder en het Bel gisch-Nederlandse smaldeel. Verder is de Nederlandse overste H.J. Hioolen afgevaar digd voor de coördinatie tus sen de verschillende vlooteen- heden (o.m. Britse en Franse) ter plaatse. Mijnendreiging De Amerikaanse mijnenve- gende helikopters bij de kon vooien en de aanwezige Fran se mijnenvegers hebben intus sen de laatste paar weken al leen nog maar lege oliedrums en ander metalen afval kun nen ontdekken. Dat kan er op wijzen dat Iran voorlopig ge stopt is met het leggen van mijnen in het gebied en het gevaar geweken is. Maar dat neemt niet weg, dat het bewind in Teheran op elk mo ment een nieuw „mijnenoffen- sief" kan openen. Waarbij Iran naar verluidt ook moderne grondmijnen zou kunnen in zetten. Het is bovendien niet denkbeeldig dat de Iraanse Revolutionaire Gardisten g( Dp eigen houtje dus buiten het regime in Teheran om actie zal ondernemen. Er zijn tekenen dat de acties van de Revolutionaire Garde in het verleden niet altijd door de geregelde Iraanse strijd en „Maassluis" zijn uitgerust. Doordat de Belgische schepen nog beschikken over de volle dige veegapparatuur voor het opruimen van verankerde mij nen vormen zij een welkome aanvulling op de Nederlandse mijnenjagers. Die zijn immers vooral toegerust voor het op sporen en onschadelijk maken van grondmijnen. Het Belgische ondersteunings vaartuig „Zinnia" vormt even eens een broodnodige verster- De ene mijn is de andere niet Zeemijnen zijn er in vele soor ten. De „verankerde mijn" bij voorbeeld, zweeft onder het wateroppervlak en is met een kabel aan de zeebodem veran kerd. Een „grondmijn rust op de zeebodem. Zeemijnen kun nen ook simpelweg op het wa teroppervlak drijven. Er zijn ook verschillen in het ontstekingsmechanisme. Het eenvoudigst is de „contact mijn", die bij aanraking met de scheepshuid tot ontploffing komt. Van de „invloedsmijn die reageert op het passeren van een schip, bestaan er vele variaties. Enkele voorbeelden: 0 De „magnetische mijn" wordt tot ontploffing gebracht doordat een passerend schip het aardmagnetisch veld ver stoort 0 De „magnetische inductie mijn" werkt op dezelfde wijze als de magnetische mijn. 0 De „trekmijn" ontploft als een schip over de drijvende kabel vaart die aan de mijn bevestigd is. 0 De „akoestische mijn" komt tot ontploffing door geluids trillingen. 0 De „drukmijn" reageert op Trekmijn de drukverstoringen in het water, die ontstaan door de boeggolf, de hekgolf en de zui ging in het midden van een voorbij varend schip. 0 De „combinatiemijn" explo deert door een combinatie van al deze invloeden. 0 Een van de meest gevreesde types is de „homing-mijndie Magnetische inductiemijn krachten gesteund werden. Maar ook als tijdens de Neder lands-Belgische operatie geen nieuwe mijnen in de Golf „op duiken", is de gezamenlijke expeditie nog niet vergeefs. Het zal immers voorlopig noodzakelijk blijven grote ge bieden in de Golf te controle ren op de aanwezigheid van mijnen, óók als er geen acute dreiging is. En om zeker te kunnen weten dat bepaalde vaarroutes veilig zijn, is het daardwerkelijk opsporen van mijnen net zo belangrijk als het aantonen dat ze er met lig gen. In de toekomst zou een uitgebreid mijnenjaag/veeg- potentieel deze controlerende taak op zich kunnen nemen, met een bijdrage van Neder land en België. Bescherming De noodzakelijke bescherming van het Belgisch-Nederlandse smaldeel is, zoals gemeld, toe gezegd door de Britse regering en de admiraliteit. Bij elke veegoperatie zal nagegaan moeten worden of een Iraakse of Iraanse dreiging bescher ming door Britse schepen no dig maakt. Aangenomen wordt, dat de risico's in inter nationale wateren en buiten de bekende oorlogszones be perkt zijn. In internationaal water is in elk geval tot dus verre niet één koopvaardij schip dat onder marinebe scherming voer, aangevallen. Toch zal men rekening moeten houden met een even tuele aanval, waarbij het voor de leiding in Den Helder moeilijk kan zijn de dreiging juist in te schatten. Het advies van de Britse admiraliteit, die een grote ervaring in het ge bied heeft opgebouwd, zal daarbij ongetwijfeld zwaar we gen. Veel zal echter ook af hangen van de taxatie van de Belgische en Nederlandse commandanten. Die verant woordelijke taak zal hen niet licht vallen. zodra een schip voorbij vaart (De auteur is stafmedewerker zich los maakt van zijn anker van het Nederlands Instituut en als een torpedo op zijn doel voor Internationale Betrek- a/stevent kingen Clingendael).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7