We zitten allemaal in hetzelfde schuitje99 Waar blijven dan al die autoradio's Vonhoff acht wetgeving bewakingsdiensten nodig Einde aan chaos inkomens diplomaten pinkwater jëschadigt ioleringen KONINKLIJK HUIS JNENLAND HaidóQ Sou/aiut enFNV enstander )FI-nummer MINISTER VAN DEN BROEK: Spoedige berging ,Gifschip' Junior i MIJN EN JAGERS VERTROKKEN Twijfel over juiste uitgaven Slachtoffer buikschot overlijdt na operatie AERSFOORT - Drinkwater roorzaakt door de vaak hoge lfaateoncentraties schade in rioleringen. Dit wordt nog irêrgerd door de lozing van Ifaathoudend afvalwater, de ename van de gemiddelde mperatuur van dit water en randeringen in ons voe- ngspatroon, waardoor meer 'avelverbindingen in faeces i urine voorkomen, zo blijkt t onderzoek van het raadge- ind ingenieursbureau DHV i Amersfoort. Door grote ansporten naar regionale zui- ■ringen en te ruime riolen lijft het afval ook langer in e rioleringen, waardoor de intasting van de leidingen «neemt. Volgens schattingen voor de modernisering van riolen ongeveer vijftig mil- rd gulden nodig 19 september Prins Claus opent in Noordwijk aan Zee een tentoonstelling gewijd aan het 10-jarig bestaan van de werkgroep ont wikkelingssamenwer king Noordwijk-Burkina Faso. Mr. Pieter van Vpllenho- ven opent de golfbaan Het Rijk van Nijmegen tn Groesbeek. rrERMEER De vakcen- FNV is als enige in de jè Verzekeringsraad te- dè koppeling van het soci- nummer aan het al be nde fiscale nummer tot zogenoemd SOFI-num- De SVR bleek gisteren in iderheid vóór koppeling, nummer dient om de com- lieatie tussen uitvoerings peil in de sociale zeker- onderling en tussen de foeringsorganen en de :vers te bevorderen. (Van onze' parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt een einde aan de chaos bij de inkomens van de 1100 Nederlandse diplomaten in het buitenland. Nog voor 1 januari 1988 zal een nieuw systeem voor de berekening van de inkomens worden ingevoerd. Minister Van den Broek heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer gezegd. In totaal ontvangen de diplomaten jaarlijks circa 220 miljoen gulden. Met zijn toezegging kwam de minister te gemoet aan de kritiek die woordvoerders van de vier grote fracties woensdag had den geuit. In een rapport van de Algeme ne Rekenkamer was gesteld dat de diplo maten in feite individueel bepaalde inko mens genoten, waarbij grote schillen op traden tussen diplomaten met vergelijkba re functies. Controle op de juistheid van de inkomens was volgens de Rekenkamer onmogelijk. Het nieuwe beloningssysteem gaat uit van de salarisschalen zoals die in Nederland voor ambtenaren worden gehanteerd. Daarbij is al rekening gehouden met de huwelijkse staat van betrokkene en kin derbijslag. Op basis van de plaats waar de betrokkene is gestationeerd, worden de salarissen verhoogd met toeslagen voor de inflatie in het land waar men werkt, voor ziektekosten, reiskosten en representatie. Van den Broek gaf ook toe dat tot nu toe alleen marginale controle op de juistheid van de inkomens is uitgeoefend. DEN HAAG Rijkswater- staat heeft gistermiddag in samenspraak met het minis terie van milieubeheer, de kustwacht en het directo raat-generaal voor de scheepvaart en maritieme zaken besloten het maan dagavond op negen kilome ter uit de kust van Kijkduin gezonken vrachtschip „Ju nior" zo snel mogelijk te lichten. Belangrijkste mo tief voor het besluit is dat de lading veel giftiger is dan werd aangenomen op grond van de cijfers die de versche pende firma Heijmans uit Den Bosch aanvankelijk verstrekte. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 KLAAS WILTING OVERHELING: AMSTERDAM Natuurlijk is Klaas Wilting, woord voerder van de Amsterdamse politie, voorstander van een krachtige bestrijding van heling. Dat minister Korthals Altes van justitie de Tweede Kamer heeft la ten weten de handel in gestolen goed te gaan aanpak ken, juicht hij dan ook toe. Maar met het afgekondigen van „maatregelen" kom je er niet, zegt hij. „De menta liteit moet om; het zijn de burgers die het circuit in stand houden". Bii het woord „heling" gaan de gedachten al snel naar donkere achteraf-kamertjes, waar mannetjes met sluik vet haar, omringd door blinkende horloges en opgestapelde radio's, de scepter zwaaien. Maar Klaas Wilting ziet een heel ander decor voor zich als hij aan heling denkt: „De burger die voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten en op het Waterlooplein een fiets koopt voor honderd gulden, terwijl die duidelijk achthonderd gulden gekost heeft. Het gekke is dat als iemand trots laat zien een nieuwe videorecorder te hebben gekocht voor vijfhonderd gulden, nie mand de vinger heft. Integendeel, de mensen zeggen dat hij dat weer mooi geflikt heeft. Er worden in Amsterdam per jaar 50.000 autodiefstallen gepleegd, waarbij 40.000 autoradio's gesto len worden. Waar blijft dat spul? Vergeet niet dat iedereen die gestolen goed koopt, zich i schuldig maakt aan heling". Kofferbak Hoewel Wilting het betrappen en bestraffen van helers hoog op ziin verlanglijstje heeft staan, legt hij bij de bestrijding van heling de nadruk op het gedrag van de potentiële slachtoffers. „Waarom regis treren mensen hun spullen niet? Daar staat of valt de zaak mee: een landelijke registratie. Zolang de mensen hun goede- ren niet merken, kunnen we Klaas Wilting met veel beginnen. Onlangs foto: pers unie hielden we nog een man aan met een hele stapel autoradio's in zijn kofferbak; duidelijk gestolen. Maar omdat ze niet als zoda nig geregistreerd stonden, konden we hem niks maken. Laat de verzekeringsmaatschappijen die registratie verplicht stellen en alleen dan uitbetalen. Nu blijft de politie met een heleboel appa ratuur zitten en dat wordt uiteindelijk dan maar verkocht' Het is Wilting een raadsel hoe het gemeentebestuur van Bever wijk de zwarte markt (die bekend staat om zijn „criminele koop jes") in die plaats kan tolereren. „Er is een aanvraag ingediend rkt t om die markt te verplaatsen naar een industriegebied in Am sterdam. Wij hebben de gemeente met klem geadviseerd dat niet te doen; anders schep je gewoon een helers-klimaat". De Am sterdamse politie heeft juist dit jaar de grootste helers-tempel op gedoekt; op het Waterlooplein werd een samenscholings-verbod van kracht om de helers te verdrijven. Dat lukte, maar ze doken vervolgens weer op in de cafés en coffee-shops in de omgeving. Maar ook daar zit de politie hen weer op de hielen, zegt Wilting. Want van incidentele acties ligt de gemiddelde heler niet wak ker. „Je moet het projectmatig bestrijden, daar heeft Korthals Altes groot gelijk aan. Zo hebben wij het ook gedaan. In de eer ste plaats hebben we op de Zeedijk regelmatig cafés gesloten waarvan we wisten dat er geheeld werd. Vervolgens hebben we het Waterlooplein, dat bekend stond als een helers-domein, g schoond. Maar we weten wel dat het zich daarna gedeelteli het Waterlooplein, dat bekend stond als een helers-domein, ge schoond. Maar we weten wel dat het zich daarna gedeeltelijk verplaatst heeft, het is nog niet opgelost. Daarom hebben we bij voorbeeld eergisteren nog een coffee-shop „De Vlooien markt" gesloten. Dat heeft duidelijk onrust veroorzaakt in het helers-wereldje". Gruthokker Minister Korthals Altes heeft, op basis van een advies dat de rechterche-adviescommissie hem eerder dit jaar gaf, een aantal suggesties gedaan waar de politie mee uit de voeten zou kunnen. Zo zou de politie bij het verhoor van een dief ook eens moeten vragen waar de buit eigenlijk gebleven is. „Doorrechercheren", noemt de minister dat. Wilting lacht schamper. „Dat is een open deur intrappen. Natuurlijk vragen we door, dat doen we altijd al". Een tweede suggestie: het intensief controleren van plaatsen waarvan het sterke vermoeden bestaat dat er regelmatig ge heeld wordt. „Dat is hetzelfde laken een pak", zegt Wuting. „Dat doet de politie uiteraard al. Denk maar aan het Waterloo plein". Het verplicht stellen van een opkoopregister voor hande laren in auto's, bromfietsen, audio-visuele apparatuur en antiek, zit daar dan misschien iets in? Wilting: „Ja, zo'n uitbreiding van het aantal gruthokkers handelaren die moeten bijhouden van wie ze hun spullen kopen is een goede zaak. Alleen al het instellen van zo'n registratie-plicht werkt preventief. Maar toch is zo'n maatregel zonder controle eigenlijk niks. En controle be tekent weer meer politiewerk. Terwijl de overheid bezig is poli tiemensen eruit te werken. Dat lossen we weer op met automati sering, schrijven ze dan in hun rapporten. Ja, prima hoor, maar een computer loopt nog steeds niet over straat en jaagt de helers geen enkele angst aan". STEVO AKKERMAN Nederland in het jaar 2050 „Nieuw Neder land, onderwerp van ontwerp" is de naam van de gisteren door premier Lubbers geopende ten toonstelling over de inrichting van Nederland in het jaar 2050. Voor deze expositie in de Beurs van Berlage te Am sterdam zijn vier scenario's uitge werkt: Kritisch Nederland, Dyna misch Nederland, Zorgvuldig Ne derland en Ont spannen Neder land. Deze ma quette toont de IJ-boulevard als snelweg-tracé in het hart van de hoofdstad. De tentoonstelling ('s maandags ge sloten) duurt tot en met 1 novem ber. FOTO: ANP DEN HAAG Rijksaccoun tants hebben grote twijfels over de juiste besteding van 42,6 miljard gulden door diver se ministeries. De accountants hebben geen verklaringen wil len afgeven over de correcte uitvoering van de betrokken departementale begrotingen over 1986. Het betreft de vol gende ministeries: Buitenland se Zaken, Binnenlandse Za ken, Financiën, Verkeer en Waterstaat, Economische Za ken en Sociale Zaken. Het be drag van 42,6 miljard gulden is circa 35 procent van alle uitga ven op ae ministeries in 1986. (ADVERTENTIE) DEN HELDER - Wee moedig nagestaard door familieleden zijn vanoch tend stipt om tien uur de 92 opvarenden van de mijnenjagers Maassluis yn Hellevoetsluis ver- i trokken naar de Perzi sche Golf. Begeleid door een helikopter, blazend op de scheepshoorn ver beten ze de marineha- ~yen. 'Hoewel hier en daar wel een 'traan rolde, verliep het af- DEN HAAG Hadden artsen of verpleegkundigen van het Haagse Bronovo-ziekenhuis op 6 juni kunnen voorkomen dat de 23-jarige M. Dietrich uit Den Haag zou overlijden aan de gevolgen van een schotwond in zijn buik? Die vraag was gisteren van groot belang in de strafzaak tegen een 28-jarige Hagenaar, die 's nachts op het slachtoffer een pistoolschot loste in de Scheveningse discotheek „Le Cocon". Rekening houdend met het feit dat de operatie van de man wel iswaar geslaagd was, maar de nabehandeling mogelijk had ge faald, eiste de Haagse officier van justitie, mr. H. Vos, wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf tegen de verdachte. De eis zou beslist hoger zijn uitgevallen als er bij hem geen twijfels wa ren gerezen over de medische behandeling in het Haagse zie kenhuis. Overigens koos hij voor het standpunt dat de verdachte indertijd een fataal schot heeft gelost. „Iemand die 's nachts met een geladen pistool naar een dancing gaat verspeelt zijn recht. Hij kan zich niet beroepen op een moeilijke situatie". De Hagenaar stelde dat hij die nacht verzeild was geraakt in een ruzie met een aantal bezoekers. Er zou aan de bar deining zijn ontstaan over de rekening. De verdachte voelde zich aangeval len, hij trok in een impuls zijn pistool een zogenaamde Baby Browning ter grootte van een pakje sigaretten en loste een waarschuwingsschot. Toen zijn aanvaller hierna toch nog op hem af kwam, schoot hij gericht op diens been. Deze kogel trof de aanvaller in de buik, waardoor de heupslagader werd ver scheurd. Het slachtoffer werd met spoed geopereerd in het Bronovo-zie kenhuis. Volgens verdachtes raadsman, mr. R. van Heijningen, waren de reanimatie en de operatie succesvol, maar de nabehan deling wellicht niet. Hij beriep zich wat dit betreft op een rap port van een traumataloog van het Academisch Ziekenhuis Lei den. Deze getuige-deskundige verklaarde dat over de nabehan deling in het medisch ziAenhuisverslag niet of nauwelijks wordt gerept. De raadsman meende dat er derhalve van dood slag geen sprake kan zijn. Verder stelde hij dat zijn cliënt uit noodweer heeft gehandeld. Vonnis op 1 oktober. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GRONINGEN - De culiere beveiligingsbran che is volwassen gewor den en kwalitatief sterk verbeterd. Maar wettelijk is er met betrekking tot deze diensten, die in de toekomst nog belangrijker zullen worden, vrijwel nog niets geregeld. Daar om is het noodzakelijk dat er een wetgeving komt waarin de bevoegdheden van deze diensten - onder meer tot het dragen van wapens - worden gere geld. Dat betoogde commissaris van de koningin H. Vonhoff giste ren bij de presentatie van het bedrijf Seceurop Nederland in Groningen. Dit bedrijf heeft een vestiging in Groningen ge opend waar twintig mensen werken. Volgens Vonhoff komt de po litie steeds minder toe aan de taak die vroeger was wegge legd voor de wijkagant, name lijk de bescherming van goe deren van particulieren. „Het is tegenwoordig ondoenlijk voor de politie om die taak uit te blijven voeren. Daarom zal steeds meer een beroep op be wakingsdiensten worden ge daan", aldus Vonhoff. Mogen BV Leiden vraagt toestemming voor genetische veldproeven LEIDEN Het biotech- nologische bedrijf Mogen bv Leiden heeft als eerste in Nederland toestem ming gevraagd voor het doen van veldproeven met genetisch gemanipu leerde planten. Op enkele - nog niet vastgestelde - lokaties in Nederland wil Mogen komend voorjaar vermeerderingsproeven doen met enkele aardap pelrassen. Mogen is er als eerste in ge slaagd het aardappelras Bintje genetisch te manipuleren. Mo gen hoopt dat het gen de pro- duktie van een enzym zal sti muleren dat resistentie tegen bepaalde ziekten kan opwek ken. De proeven moeten aan tonen of de ras- en verwer kingseigenschappen van de aardappelen na introductie van het gen behouden blijven. Dat is van belang om het poot- materiaal uiteindelijk in de handel te kunnen brengen. Voor dergelijke proeven is toe stemming van de overheid vereist vanwege de onbekende en mogelijke risico's die mens errmilieu kunnen lopen. scheid van de Jantjes van ochtend niet al te emotioneel. Velen van hen hadden thuis al uitgebreid afscheid geno men en misschien waren ze ook wat geremd door de aan wezigheid van hun hoogste baas, minister Van Eekelen van defensie. Op de valreep wenste hij de officieren, on derofficieren en manschap pen een „behouden vaart en een succesvolle missie" toe. „De Nederlandse bevolking zal de verrichtingen in het Midden-Oosten nauwlettend en belangstellend volgen", al dus de minister tegen de keu rig in gelid staande mannen. „Wat moeten we nu weer op de wal doen", had een ma troos ongeduldig gemopperd toen alle hens op de kade bij een geroepen werd om Van Eekelen en vice-admiraal Van Renesse aan te horen. De bemanning wilde weg. Niet omdat de jongens zo'n zin hadden in de reis, maar Familieleden nemen afscheid van een opvarende. FOTO: CEES VERKERK om het „pijnlijke" afscheid, aandachtig gevolgd door de pers, te verzachten. Niet vrolijk „Het is verantwoord u te la ten gaan en ik heb het volste vertrouwen in u", zei van Eekelen. Maar zo optimis tisch was de luitenant ter zee J. van Middelaar vlak voor vertrek niet, toen hij zich in zijn hut aan het omkleden was. „Nee, ik ben niet zo te vreden", zei hij. „Vijf maan den is een lange periode en het blijft gevaarlijk daar. Ik hoorde net op de radio dat de oorlog tussen Iran en Irak weer in alle hevigheid is los gebarsten... Nee, hier had ik geen rekening mee gehouden toen ik tekende als kortver- bander. Dat is net zo iets als het kopen van een auto; je weet dat je er een ongeluk mee kunt krijgen". Ook Hans ter Zweege, de enige dienstplichtige aan boord, die de officiershut met Van Middelaar deelt, ging met gemengde gevoelens op weg naar de Golfoorlog. Dat Iran vanochtend nog strijd baar een oefening is begon nen om Amerika en West- Europa te waarschuwen, maakte hem niet vrolijker. „Je weet niet wat er staat te gebeuren. Nee, die spanning is niet aantrekkelijk. Ik ben geen thrillzoeker". Ter Zweege had een stapel plastic halters voor zijn voe ten liggen, om de bemanning de nodige lichaamsbeweging te geven. „Deze heb ik afge lopen week nog moeten ko pen, die we aan boord had den waren magnetisch en dat kan natuurlijk niet op een mijnenjager". En kwartiermeerster Dirk Harting terwijl hij zijn sok ken aantrok: „Ik heb er geen spijt van dat ik beroeps ben geworden. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje: we gaan omdat we moeten. We moeten er maar het beste van maken. Mijn vrouw is er niet zo blij mee natuurlijk. Maar ze is er vrij nuchter on der, hoor. Dat is het risico als je met een marineman trouwt". Harting verwachte niet elke dag aan het gevaar te zullen denken, maar: „Ik hou er wel rekening mee" zei hij. Korporaal Hoogervorst van het Korps Mariniers deed dat minder. „Ik ben verantwoor delijk voor de luchtbeveili- ging. Maar ik denk niét dat er echt gevochten zal worden". STEVO AKKERMAN I9AU££N DAT KRAWTlS. UOKeN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3