Soincuit Historisch akkoord over Euroraketten [oodmaatregel toet studenten teller aan ielage helpen Zetelverdeling Slachthuis Leiden failliet ran gaat efenen Golf an Oman £eidóc0ou/ia/nt t KAMER TEGEN TIJDELIJKE PLAATSING OP WOENSDRECHT LizaMinelli treedtopinRAI Afscheid van de „Jannen" jeidato verwelkomt 40.000ste bezoeker Monster Loch Ness kri jgt weer visite Eigen bijdragen kraamzorg en psychotherapie omhoog Bankoverval Vrijdag 18 september 1987 78e jaargang no. 23913 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel, 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (mcl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1.10. HET WEER Af en toe zon en vrijwel over al droog. Minimumtempera tuur ongeveer 13 graden, mid dagtempera tuur rond 19 gra den. Overwegend matige wes telijke wind. Zon op: 07.20; onder: 19.47. Scheveningen hoog water: 1.40 en 14.22; laag water: 9.35 en 22.09 uur. Donderdag 24 september verschijnt deze krant met de bijlage Wonen. PTERMEER Het jsterie van onderwijs via een sterk vereen- idigde procedure een groep studenten op g termijn hun studie- ts uitbetalen. Dit moet laas bieden aan stude- len die nog geen stu- oelage hebben ontvan- Dit heeft minister jjnan gisteren verte- woord igers van de irersiteiten en hoge- olen laten weten. rde regeling komen on- anderen studenten in oerking die sinds juli i beurs meer hebben ge- pn omdat zij volgens de stratie in Groningen hun Uing in 1987 zouden ndigen, terwijl zij zich iddels voor een andere die hebben ingeschreven, tren heeft Deetman louden dat er geen we- ;e problemen waren de studiefinanciering, verweet het PvdA-ka- M rlid Vermeend deze week „onrust te zaaien waar reden voor is" nadat in een brief (mede na- het CDA) had ge- binnen twee weken rteren hoe de minis- financiële en admini- ive chaos rond de stu- ïciering wil oplossen, de Kamer is deze van Deetman Minister W. Deetman. FOTO: DIJKSTRA met enige verbazing gadege slagen. Deskundigen van de onder wijsinstellingen en ambtena ren van de centrale directie studiefinanciering in Gro ningen hebben vandaag in een technisch overleg de de tails van dit zogenoemde „bypass-plan geregeld. De di recteur-generaal hoger on derwijs en wetenschappelijk onderzoek, dr. R.J. in 't Veld zal de voorgenomen maatre gel aanstaande maandag pok bespreken met vertegen woordigers van de studenten. Deetman zal daarna een de finitieve beslissing nemen. Wedden op paarden ook via teletekst DEN HAAG De Britse kansspe lorganisatie Ladbroke wil teletekst- voorzieningen inschakelen voor het wedden op paardenraces. Het wed den op paarden wordt dan recht streeks mogelijk vanuit de huiska mer. Ladbroke Totalisator is ruim een jaar geleden in Nederland ge start met wedkantoren waarmee het wedden op paardenraces ook buiten de koersbanen mogelijk is gewor den. In het hoofdkantoor van de to- talisatororganisatie in Den Haag wordt binnenkort een rekencen trum ingericht waarop uiteindelijk zo'n 1000 terminals rechtstreeks verbonden zullen zijn. LEIDEN Het Slachthuis Lei den bv aan de Pasteurstraat is failliet. De werknemers zijn gis teren geïnformeerd. Curator is mr. M. Teekens jr. uit Leider dorp. De oorzaak van het faillis sement zijn de slechte bedrijfsre sultaten over '86. De grootste schuldeisers zijn de NMB en de gemeente Leiden. De curator zoekt naar een constructie om de activiteiten van het slachthuis voort te zetten. De werkzaamhe den zijn in afwachting van de be sprekingen gewoon voortgezet. Volgens curator Teekens zal er sprake zijn van een enorme kapitaalvernieti ging als het slachthuis inderdaad wordt opgeheven. Het gaat dan vooral om de kostbare inrichtingen van de ruimten aan de Pasteurstraat, niet al leen van het slachthuis zelf, maar ook van de aanpalende ondernemingen die van de diensten van het slachthuis ge bruik maken. Het Leidse slachthuis is overigens het enige slachthuis in Zuid- Holland waar nog ritueel geslacht kan worden. Het raadslid J. Laurier van Links Lei den heeft vragen gesteld aan het ge meentebestuur. Het raadslid meent dat de werkgelegenheid van een honderd tal mensen in het geding is: niet alleen de personeelsleden van het slachthuis, maar ook de werknemers van onder nemingen die nauw samenhangen met de firma. 733.000 mensen zoeken een baan DEN HAAG - In ons land zijn 607.000 werklozen op zoek naar een baan van 20 uur of meer. Een baan van 20 uur of minder wordt ge zocht door 126.000 werklo zen. Te zamen zijn dit 733.000 werklozen. Dat blijkt uit de eerste resultaten van de zogenoemde Enquête Be roepsbevolking (EBB), die het Centraal Bureau voor de Statistiek sinds januari van dit jaar houdt ter vervan ging van de tweejaarlijkse Arbeidskrachtentelling (AKT). Ziekenhuizen zien brood in revalidatie WIJK AAN ZEE - Als ziekenhuizen winstbeogende instellingen met aandeel houders zouden worden, valt er goed geld te verdienen op de ruime markt van de revalidatie, zo is vandaag gemeld ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Vereniging van Revalidatiecen tra in Nederland. Deze ziekenhuizen denken daarbij vooral aan bejaarden, sportliefhebbers en recreanten als klant en aan plannen voor modderbaden, fit ness-centra en „body-cultuur". Voor een ziekenhuis zou zo'n afdeling, bemand door fysiotherapeuten en vooral ergothe rapeuten, een „patiënten-trekker" kun nen zijn. Ziekenhuizen die al met een re validatiecentrum samenwerken zijn daar zeer tevreden over. ■■■Hl WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn het „in principe" eens gewor den over de afschaffing van de kernraketten voor de korte en mid dellange afstand (INF) in Europa. Er moet nu alleen nog worden ge sproken over detail kwesties. Het nu bereikte akkoord heeft ook de weg vrijge maakt voor een nieuwe top ontmoeting van de Ameri kaanse president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov, la ter dit jaar in Washington. De bekendmaking van het principe-akkoord volgde na drie dagen van besprekin gen in Washington tussen de Amerikaanse en Russi sche ministers van buiten landse zaken, Shultz en Sje- vardnadze, die gisteren vele uren uitliepen. Aan het slot ervan hadden de beide mi nisters vannacht bovendien nog een nieuwe, onver wachte ontmoeting met pre sident Reagan. Overigens zal het nog wel enkele we ken duren voor een defini tieve verdragstekst is opge steld. De stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, verklaarde dat er ook reden is voor optimisme over een overeenkomst inzake de in tercontinentale kernwa pens. Bovendien zullen de VS en de Sovjetunie op 1 december „volledige" on derhandelingen beginnen over een definitief verbod op alle kernproeven. Met het op handen zijnde INF-verdrag zullen de 332 Amerikaanse kernraketten die de afgelopen jaren al zijn geplaatst in de Bondsre publiek, Groot-Brittannië, Italië en België worden ont manteld. De Sovjetunie ver nietigt van haar kant 462 projectielen met kernlading die op Westeuropa zijn ge richt plus 221 andere raket ten die China en Japan be dreigen. Volgens NAVO-bronnen zou de plaatsing van 48 kruisraketten op Woens- drecht door moeten gaan, totdat het akkoord door de VS is geratificeerd. Maar een meerderheid in de Tweede Kamer bestaande uit CDA en PvdA vindt dat bij een akkoord direct ge stopt moet worden met de bouw van de kruisraketba sis in Woensdrecht. CDA- defensiespecialist Frinking: „Het zou toch van de gekke zijn om door te bouwen, te doen dus alsof je wilt plaat sen, terwijl je weet dat die 48 raketten er toch niet zul len komen". Pag.5: Ministers tegen stoppen van bouw op Woensdrecht De bekende Amerikaanse show-ster Liza Minelli zal op vrijdagavond 13 no vember een eenmalig con cert geven in het Rai Con grescentrum in Amster dam. De voorverkoop van het om 21.00 uur begin nende concert is gisteren gestart. De organisatie is in handen van het Haagse organisatiebureau Wim Bosman. FOTO: SP HERAN Iran heeft [gebreide oefeningen ngekondigd in de Golf in Oman, het gebied lar de Belgisch/Neder- idse vlooteenheid vol os plan over ongeveer n maand mijnen gaan ruimen. De Golf van nan ligt ten zuidoosten m de Perzische Golf, aar zich tot dusverre de Beste oorlogshandelin- ïn hebben afgespeeld, ilgens opperbevelhebber ussayn Alaie van de Iraan- Revolutionaire Gardisten de vlootoefening bedoeld n de maritieme kracht van an te tonen. „Wij zijn ge- ons te weren tegen de imende militaire aanwe- Jheid n de wateren rond- n de Golf", aldus Alaie. De lening zou als codenaam bben meegekregen: „O lam, wij beantwoorden Uw iep". Veiligheidsraad van de renigde Naties vergaderde teren over de vredesmissie n secretaris-generaal Pe- i de Cuellar, maar er wer- n geen mededelingen ge- an over het eventueel int- llen an een internatio- al wapenembargo. Ook iteren werd aan het front tóen Iran en Iraq weer fel- strijd geleverd. Iraq bom- rdeerde twee olievelden, 'rt na de beschieting van n Iraanse olietanker gister- htend. Iran maakte be nd dat het Iraakse steden «nbardeerde als vergelding •or de Iraakse aanvallen. [•I: Samenwerking Echtgenotes, vriendinnen en ouders moesten van morgen iets wegslikken toen onze 'Jannen' in Den Helder voor enkele maanden af scheid moes ten nemen. De mijnenja- gers Maas sluis en Hel- levoetsluis voeren om tien uur pre cies uit de marinebasis weg op weg naar Oosten de, waar ze zich voegen bij de Belgi sche schepen die eveneens naar de Golf zullen ver trekken. Pag. 3: „We zitten alle maal in het zelfde schuitje" (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. \IIDEN Het echtpaar Van Erkel uit Zoetermeer is gister- vond ingehaald als 40.000ste bezoeker van de Leidato Huis- vdshow in de Groenoordhallen. De organisatie verwacht van- *8 of morgen de 50.000ste bezoeker te kunnen huldigen. Dins- gwerd de 30.000 al bereikt. De prijswinnaars van de hobbyex- Mie en poppententoonstelling zijn: P.C. Vooys (schilderij met '0; C.E. Sikkens (schelpen); L. Stikkelorum (modelbouw) en evrouw C.A. Kors-van Werkhoven Zeven jonge vrouwen totsten zich voor de finale van de Miss Rijnland-verkiezing. ef z'jn Wilma Ouwehand, Jacqueline van der Berg, Arlette ouwmeijer, Cindy van Kins, Angelique van der Kroft, Jolan- waasdorp en Lavine Borsboom. De finale vangt zaterdaga- 'd aan om tien voor tien. De huldiging van de winnares 'ordt verwacht om half elf. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nessie, het Schotse monster dat zich sedert onheuglijke tijden schuilhoudt in het 216 meter diepe Loch Ness, krijgt volgende maand alweer visite van weten schappers. Gewapend met geavanceerde sona- rapparatuur en grafiek- printers zullen liefst zes tig nijvere technici van 9 tot 11 oktober het ge heimzinnige meer dag en nacht doorkruisen met een vloot van twin tig motorboten. Het Loch Ness is bijna 37 ki lometer lang en wordt bij de aanstaande expeditie, die „Deepscan" is gedoopt, voor het eerst over de gehele lengte, breedte en diepte „doorgespit". Daarbij zal niet alleen gezocht worden naar het legendarische monster, dat zich het liefst rond kom kommertijd vertoont. De Anglo-Amerikaanse ex peditie heeft ook andere, meer serieuze, doeleinden. Volgens de leider van de operatie bevinden zich tal van interessante en nog niet geïdentificeerde voorwerpen op de bodem van het meer. Zo willen de wetenschappers ook een antwoord vinden op de vraag wat het voorwerp van wel negen meter hoog is dat zich naar verluidt in het zuidelijk bekken van het meer bevindt Pag. 5: Meer ook zonder monster legendarisch (ADVERTENTIE) RIJSWIJK Ziekenfonds verzekerden die kraamzorg en psychotherapie nodig hebben gaan meer eigen bijdrage beta len. De eigen bijdrage voor in terne kraamzorg gaat van 39,50 gulden naar 50 gulden en die voor wijkkraamzorg van 15,80 gulden naar 20 gulden. De bijdrage voor psychothera pie komt van 5 op 10 gulden. OEGSTGEEST Twee man nen hebben vanmorgen een overval gepleegd op het filiaal van de Algemene Bank Ne derland aan de Lijtweg in Oegstgeest. Even voor de ope ningstijd om negen uur ston den zij voor de bank te wach ten. Om negen uur werd een medewerkster van de bank mee naar binnengesleurd die onder bedreiging een nog on bekende hoeveelheid geld moest pakken. De hogere eigen bijdragen zijn nodig omdat de Tweede Ka mer bij het schrappen van de tandartsenzorg voor volwasse nen uit het ziekenfondspakket de halfjaarlijkse controle wilde behouden. Dat kost 70 miljoen gulden en die kosten moeten nu elders bespaard worden. Hiervoor zijn, behalve deze hogere eigen bijdragen, nog twee andere maatregelen no dig die al eerder bekend wer den: de esthetische chirurgie gaat uit het ziekenfondspakket en kinderen kunnen voortaan nog maar één fluoride-applica tie per jaar krijgen. De meeste sectoren zijn vorig jaar onder de uitgestippelde fi nanciële grenzen gebleven. De specialisten hebben de ge raamde kosten echter opnieuw sterk overschreden (structu reel met 64 miljoen gulden), terwijl ook de kosten van de geneesmiddelen nog steeds on beheersbaar zijn (107 miljoen te veel uitgegeven). Er zijn vijftig raadszetels te koop. Niet dat er raadsleden zijn die hnn zetels tegen een geringe vergoeding ter beschikking stellen, omdat ze zich zelf niet meer zien zitten. Nee, in Maastricht heeft de raadszaal nieuw meubilair gekregen en wil men de zetels na 2S jaar trouwe dienst aan de man brengen. Voor honderd gulden per stuk of meer - bestemd voor een goed doel - kunnen de (oud- )raadsleden hun eigen stoel kopen. Om daarmee thuis het gevoel te hebben, dat ze het nog steeds in Maastricht voor het zeggen hebben. Of om er de krant in te lezen. Dat kan de Leidse Courant niet zijn. En dat vinden ze daar maar w&t jammer. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1