Langs Omwegen Bet was een dolle boel, september 1787, oed Nieuws Telefoon Aiert eerste lustrum ALLER LEI(DS) Hoen de Pruisen Oranje kwamen helpen Storten slib voor rijksweg 11 gestopt BÉIDEN OMGEVING Watertoren in steigers LEIDSCHENDAM IS FINANCIEEL GEZONDE GEMEENTE EckbcSotrumt VRIJDAG 18SEPTEMBER 1987 PAGINA IS N )E VIERSPRONG HEEFT WEEREEN VERHAAL OVEREEN BOEIENDE RUNSTREEKSE EPISODE vro ie Pt i) enkele malen eerder putte Ij voor deze rubriek uit pu- ikaties in De Viersprong, i iJjKaues in ljc viersprong, P «rartaalorgaan van de His- ernsl orische Vereniging voor Al phen aan den Rijn en Om- treken. De auteurs in dit ge- chrift weten er vaak iets loeiends van te maken. In iet augustusnummer van De fiersprong schreef B.J. van Vliet een bijdrage, gewijd aan fen roerige periode in ons jf land, deze maand precies 200 aar geleden. Hij deed dit al twee vorige artikelen. Het over de perikelen tussen gezinden en Patriot- ik deze keer weer. Ik im er graag iets uit over. opvallend aspect is, dat ik in die tijd de „sterke j" niet veel kon uitrichten jij rechtloosheden. Je kon bij d rustig de boel kort en slaan, maar de politie niets" of „stond mach- i". Terug naar de turbu- ente septemberdagen van J 787, twee eeuwen geleden, [eibel tussen de republikein se Patriotten, met de vrij- teidsboom al in gedachten, en de „volkse" aanhangers van Oranje een traditione le dynastie die toen beli- haamd was in de zwakke fi guur van stadhouder (eerder talhouder) prins Willem V, de vader van de latere eerste - voor 15 jaar slechts ko ning der Verenigde Neder- inden. Willem I. Kort gezegd: Willem V zat m verongelijkt met wat hobby's e kniezen, ergens in Nijme gen. Het boterde niet best tussen de stadhouder en de liberale „betere stand" in de j Verenigde Provinciën. In Den Haag lustten de regen ten hem niet meer. Daarom Ihad Willem z'n rococo-biezen I gepakt. Geheel tegen de zin [van zijn gemalin, Wilhelmina i Pruisen, de fikse zuster de Pruisische koning. ;mijn dan spoedde zich t oostwaarts, teneinde hulp van haar koninklijke ir in te roepen. Het moest »r Oranje Boven worden, tr zoals u weet hielden r Patriotjes" de prinses inbaar koets aan omtrent de tollandse Goejanverwel- lis (of een paar kilometer lerop; daarover wordt nog steeds gestreden in histo rische kringen). Ze mocht weer terug. De Pruisische majesteit was J uiteraard zeer verbolgen J over de smaad, zijn zus aan- -4 gedaan, en zond zijn getrain- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Piclcrs Alphen aan dan Rijn in hal middan dar 18a eeuw. Prent van da Gemeentelijke Archiefdienst Leiden. de legerscharen naar die domme Hollanders. De Prui sen walsten over de Staatse provincies alleen bij Gor- kum en Amsterdam werd enige tegenstand van beteke nis geboden heen eh brachten de domme August Willem weer naar zijn Haag se zetel. Ik zeg nou maar wat, het kwam er echter wel op neer. Men schreef toen sep tember 1787. Hier vat B.J.van Vliet (die zich niet opwerpt als typische Oran jeklant) de draad op. „Doortrekkende en inge kwartierde soldaten gaven overlast in onze streek. Schrijnender was het optre den van oranjegezinde lieden die de kans schoon zagen om af te rekenen met plaatselijke Patriotten. Op zondag 16 sep tember trokken veel vluchte lingen uit Utrecht door Zwammerdam en Alphen. Utrecht was gevallen. Leiden besloot op maandag de poor ten te laten bewaken door de schutters in verband met de naderende vijand". Alleen de Herepoort ging dicht; het huisraad van de patriottische schepen Blok ging per pak schuit naar Amsterdam. De Leidse magistraat sinds 1574 niet zoveel emoties meer gewend zocht diezelfde dag nog contact met Woer den. Patriottische comman dant Subjard wilde de Utrechts-Hollandse grensstad blijven verdedigen: munitie was er genoeg, maar man schappen kon hij goed ge bruiken. Oranje brutaal In Alphen werden de oran jeklanten brutaal. Het dertig man tellende Alphense exer citiegenootschap vroeg de collega's van Oude Wetering om assistentie. De Oude We- teringers weigerden. De Al phense Patriotten kregen het te verduren. Voorlopig mate riële schade. Later ook plun deringen. Pieter Goekoop was secretaris van het Al phense (exercitiegenoot schap. Hij heeft het geweten, die patriottische rot. Dron ken lieden zwalkten onder wijl langs de Lage Zijde. Op Dingsdag 18 sept. ontstond s morgens een oproer van „200 panbakkers, steenbakkers en burgers". Oploop voor de deur van Goekoop, die uit voorzorg een oranje lint op z'n hoed deed. Maar er werd desondanks bij hem vernield. Bij de Oranje Sociëteit hoor de hij gejuich bij elk bericht over een ontwapend patriot tisch genootschap. Het leek wel op verkiezingsuitslagen. Zelf werd Goekoop geplaagd met opmerkingen als „Piet, ben je oranje genoeg in je hart? Gelderse troepen, zo Prui sisch als wat, hadden Gor- kum ingenomen. Overal wa ren militairen op de terug tocht. In die omstandigheden wilde Leiden geen troepen meer de stad uitsturen. Die waren nodig voor handha ving van de rust. De poort- wacht werd ingetrokken om niet de indruk te wekken, dat de stad zich wilde verzet ten. Op woensdag 19 sept. na men de Pruisen bij Bodegra ven de Wierikkenschans in bezit. De herstellers van het Oranjeregime naderden. Donderdag 's middags lieten de inwoners van Zwammer dam de vlag van de toren wapperen. Dolle Donderdag? Het bericht ging, dat enige huzaren van de Rijngraaf Van Salm, de bevelhebber van een patriottisch leger, in omliggende dorpen de vlag gen van de torens haalden. De burgers vroegen om hulp van de Pruisen uit de Wie rikkenschans, maar die assis tentie kwam niet 's Avonds arriveerden een paar huza ren van Van Salm bij de her berg van Zwammerdam waar ze wilden overnachten maar midden in de nacht werden ze door een comman do Pruisische zware huzaren van hun bed gelicht. Twee Patriotten wisten te ontsnap pen. Leidse doodstraf Die donderdag stak ook Lei den de oranjevlag uit. De boze magistraat, op haar qui vive, zette de doodstraf op „molestaties en ordeversto ringen". Er waren wat on duidelijke troepenbewegin gen. Leiden vertrouwde op de eigen schutterij en het pa triottisch Genootschap-te- paard, die veel diensten draaiden. In Zwammerdam werd het vrijdag de 21ste me nens: daar klepperden over de mulle straatweg Pruisi sche huzaren en jagers bin nen. Het „Hoch, Hoch!" was er niet van de lucht, neem ik aan. Ze arresteerden de schout en twee regenten, per sten mensen geld af, eisten drie wagens met twee paar den bespannen en bovendien „wijn en drank". Dat is nog een tijdje zo doorgegaan, met die geëiste wagens, paarden en drank. Militair vertoon, met gepruikte officieren. Kwartiermakers van het 2e bataljon Zwitserse garde zochten woonruimte en de volgende dag kwam het ba taljon zelf: 250 man sterk. Men was gelukkig op door reis. Maar de Pruisen bleven doortrekken of slapen, en koetsen en paarden vorde ren. Wat een toestand, in de Rijnstreek, september 1787. Een naar incident op 3 okto ber '87. „Op de avond van die dag kwamen schout Bun- ninck van de Nieupoort en de schout van Piershil met vier huzaren in Zwammer dam. Ze zeiden Patriotten te willen opsporen, maar het leek er meer op dat ze wilden plunderen, brandstichten en mensen opjagen". Die schout Buninck vooral maakte het bont, vernielde en mishan delde' Aldus sommige bron nen. „Hij sloeg, sleepte men sen over straat en vloekte daarbij heftig. Ook hitste hij de huzaren op om bij de re monstrantse predikant de ruiten in te gooien en er in te breken. Niemand voelde zich veilig; men vluchtte zelfs het water over". Mooie schout. De Zwammerdamse magi straat (die je toen nog had) heeft nog geprobeerd de man te kalmeren door te bena drukken, „dat er geen pa triottisch genootschap meer was". Maar het was een fraai heerschap, die Van de Nieu poort. Hij moet de huzaren hebben toegeroepen: „Allons, hoesaren hij sprak zowel Frans als Duits plondert het huys maar!" Pruisen in Leiden Allez dan: Leiden zag de eer ste Pruisen op zaterdag 22 september. Een afdeling hu zaren en jagers trok, gadege slagen door het medelevende grauw, onder schutterse be geleiding van de Koepoort naar de Marepoort. Drie da gen later de meesten gin gen rustig naar bed, er was toch geen teevee wist de schutterij een orangistisch oproer in de kiem te smoren. Je wist werkelijk niet meer wie nu feitelijk het heft in handen had. Daar trok ook het le bataljon van het regi ment van Saksen-Gotha de stad binnen. De één riep „Hup Oranje", en de ander „Leve de vrijheid". Er was werkelijk geen touw meer aan vast te knopen. Althans voor mn niet. De lui van Saksen-Gotha werden door de magistraat in de eed geno men en vervolgens onderge bracht in openbare gebou wen. Als kersverse stadssol daten, die de waakdiensten van de schutterij overnamen. Op 1 oktober, vlak voor de herdenking van Leidens Ontzet, werd de patriottische schutterij ontbonden. B.J.van Vliet maakt melding van heel wat plunderingen in het Alphense. Met naam en toenaam. Ook buitenplaatsen moesten eraan geloven: van dr.Couperus, doctor Dreux, Hendrik van Loene, Willem de Bie, Hendrik van Zwieten, Hendrik Voorbij. „Niemand verbood het geweld", heet het. Pieter Goekoop had 't helemaal te verduren. Hij kreeg maar liefst 74 Pruisen ingekwartierd, die heel goed doorhadden dat ze met een Patriot te doen hadden. „Voor veertig gulden en de belofte van goede bediening werden ze afgekocht". Daar na kwamen er nog andere Pruisische gezelschappen het leven van Goekoop verzuren. Alphen kreeg ook, begin ok tober, nog 200 krijgsgevangen Amstelveners op bezoek. Pa triotten, gepakt bij de strijd om Amsterdam dat zich pas op 3 oktober aan de Pruisen en Oranje overgaf. Pieter Goekoop, de veelge plaagde, sloot z'n tabaks- en snuifwarenwinkel rond 5 ok tober, wegens wanbetalende klanten. Twee keer een ruit bij hem nog ingegooid. De burgerwacht liet het toe. En nog veel meer. Het artikel in De Viersprong staat er bol van. De geschiedenis her haalt zich; er is geen nieuws onder de zon: 1787, uitwijke lingen naar Frankrijk, de Franse periode, 1940-45 met weer „zich ruw gedragende" Pruisische krijgslieden. Waar maken we ons nog druk om! Toch tof, dat Jan Rap, de „grootste patriottische belha mel van Woubrugge" in okt. 1787 in Den Haag gevangen werd gezet. Alleen is niet be kend waar z'n maat is geble ven. Rijn- en Veenstreek spraken een woordje mee in de geschiedschrijving. U merkt het. Men kan er meer over te weten komen door lid te worden van de Hist.Vere- niging voor Alphen a d.Rijn en Omstreken. Dan krijg je namelijk De Viersprong di rect in de bus. 3 J -PHEN AAN DEN RIJN rAlphense Goed Nieuws Te- >n bestaat vijf jaar. In die heeft de instelling ruim ertigduizend telefoontjes itvangen. 011 litiatiefnemer van de Goed 115 ieuws Telefoon die be- 'f ikbaar is via nummer 01720- Ü48 is de Volle Evangelie emeente in Alph?n. Het is de (doeling om dag en nacht te- s fonisch geestelijke bemoedi- ng te kunnen geven aan ensen die daar behoefte aan tn. Dit gebeurt door le- (n van de Volle Evangelie emeente die via een tele- foonbeantwoorder iets vertel len over de manier waarop zij omgaan met hun geloof in het dagelijks leven. Verder kan via het nummer folders en an dere lectuur aangevraagd worden. Van verzoeken om persoonlijk contact is in de af gelopen vijf jaar ruim duizend maal gebruik gemaakt. Het voorbeeld van de Alphense Goed Nieuws Telefoon, die ge heel op vrijwilligers draait, is inmiddels na voorlichtingsa vonden in Alphen door enkele andere gemeenten overgeno men. Ter gelegenheid van het jubileum krijgen mensen die de Goed Nieuws Telefoon deze week bellen desgewenst gratis een Verhaal toegezonden uit het boekje „Dat geloof ik graag" van Addy Raaphorst. Verder staan de medewerkers met een stand op de Jaar markt en op de zaterdagse markt op 19 september. Die middag i^er van drie tot vier tevens een muzikaal optreden bij de ingang van de Aarhof. Een speciale Goed Nieuws dienst in De Ark sluit zondag de jubileumweek af. Aanvang 20.00 uur. respreksavonden ver ontwapening SIDEN De Raad van Ker- Leiden wil het gesprek ontwapening weer op ng brengen door middel van cyclus van vier gespreksa- iden. De eerste drie bijeen- •msten hebben een informa nt karakter, waarbij een des- radige inleider een deel van Vt bewapeningsprobleem be- cht De laatste gespreksavond 'gewiid an mogelijkheden deel te nemen aan activi sten ter bevordering van de tede. f bijeenkomsten worden ge iden in de Vredeskerk wrggravenlaan) en in De Re- nboog (Watermolen). Ph. Everts geeft een alge- de beschouwing van de po- «eke en militaire situatie van indaag op 21 september in de redeskerk en op 23 septem- t in De Regenboog. Dr. J. fvers uit Leuven spreekt op oktober in De Regenboog op 13 oktober in de Vredes- rk over de huidige en moge- ke toekomstige gevolgen van 'ücleaire) bewapening. De rol "i de kerken wordt belicht !°r prof.dr. H. Heering op 2 ivember in De Regenboog en 3 november in de Vredes- r*- ..Actiemodellen voor edesbevordering" komen n de orde op 23 november in Regenboog en op 24 no- ernber in de Vredeskerk. Chili Front Leiden PvdA en Links Leiden heb ben positief gereageerd op het verzoek van het Chili Front Leiden aan de gemeente om zich in te zetten voor veertien ter dood veroordeelde Chi leense politieke gevangenen. In navolging van de gemeente Wageningen zou volgens het Chili Front, ook Leiden een brief moeten sturen naar de minister van Buitenlandse Za ken waarin de bewindsman wordt gevraagd alles in het werk te stellen om de levens van de ter dood veroordeelden te redden. Eén van de moge lijkheden is aan deze Chilenen politiek asiel in Nederland te verlenen, onder andere in Leiden. Hyperventilatie Voor mensen die last hebben van hyperventilatie heeft Lei den nu gespreksgroepen. Deelnemers kunnen elkaar bijstaan door ervaringen uit te wisselen en mogelijke oplos singen te vinden voor hun klachten. Wie interesse heeft, kan contact opnemen met Joke de Jongh: tel. 071-763387; Wiepke Vermeulen: tel. 071- 316928 of het buurthuis Morschwijck: 071-765656. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag een bijeenkomst in de Grote Zaal van het Leid se Volkshuis (Apothekersdijk 33). Tijdens de bijeenkomst worden er dia's getoond door Wim van der Broek. De bij eenkomt begint om 10.30 uur en de toegang is 2,50 gulden inclusief twee kopjes koffie. Introducées zijn toegestaan. Studiehuis De stichting het Studiehuis Leiden en omstreken geeft een aantal cursussen voor vol wassenen waaronder Neder lands, Engels, typen en reke nen. Ook zijn er bijvoorbeeld lees- en schrijfgroepen, en wordt Nederlandse les gege ven aan buitenlandse mannen en vrouwen. Voor meer infor matie: tel. 071-130494 of 124095. Rondleiding Langs de tentoonstelling 'Kunst door vrouwen' in Ste delijk Museum De Lakenhal (Oude Singel) wordt zondag om 15.00 uur een gratis rond leiding verzorgd. Er zijn wer ken te zien van twaalf kunste naressen vanaf 1640 tot heden. De watertoren aan de Hoge Rijndijk in Leiden staat momenteel in de steigers in verband met een opknapbeurt. Volgens een woordvoerder van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) moet de buitenkant van de toren worden opgeknapt: „Het met selwerk was aangetast, de stukken beton vielen naar beneden". Rondom de toren is zeil gespannen omdat de losse stukken be ton van de buitenkant worden afgeslagen. „Dat beton vliiegt eraf en als er geen zeil omheen zou zitten, dan zouden de omwonen den te maken krijgen met een enorme stofboel", verklaart de LDM-woordvoerder. De herstelwerkzaamheden nemen volgens hem ongeveer dertien weken in beslag en kosten 195.000 gulden. In 1964 werd de bui tenkant van de watertoren ook gerepareerd. De toren werd aan het begin van deze eeuw gebouwd. In verband met de reparatie krijgt een klein gedeelte van de stad rond de Hoge Rijndijk tijdelijk geen water uit de toren maar via het grote toevoernet, waar'de hele verdere stad ook water van krijgt. Volgens de LDM-woordvoerder bestaat de kans dat de waterto ren helemaal niet meer wordt gebruikt, en dat deze te koop wordt aangeboden. Door allerlei oorzaken loopt de 28 meter hoge toren met een Inhoud van 1,2 miljoen liter water niet meer vanzelf leeg. Om ervoor te zorgen dat het water regelmatig wordt ververst, worden „kunstgrepen" toegepast. „Eigenlijk zouden we een nieuwe pomp in de toren moeten In stalleren, die de toren leeg blaast. Maar de vraag is of je nog wel zoveel geld in de toren moet stoppen. We willen de waterprijs immers zo laag mogelijk houden en hebben de watertoren niet echt nodig, ook niet in geval van calamiteiten". De woordvoerder verwacht dat eind dit jaar een onderzoek over de toekomst van de watertoren wordt afgerond. FOTO: TEJO RINGERS LEIDSCHENDAM „Uit ver gelijkingen van cijfers met an dere gemeenten blijkt dat Leid- schendam een financieel gezon de gemeente is. De gemeente heeft bovendien een vrij hoog verzorgingsniveau dat betaal baar is en dat pok volgend jaar zo goed als zonder tariefsverho ging en subsidievermindering kan draaien". Dat zei burge meester W.F. de Vreeze van Leidschendam gisteren bij de presentatie van de begroting voor 1987 en de meerjarenbe groting. ,3ij de gunstige cijfers moet er wel rekening mee worden gehouden dat we af hankelijk blijven van wat ande ren, bijvoorbeeld het Gemeen telijk Energiebedrijf, bijdra- geq", aldus de burgemeester. Het overschot van 1986 van bij na drie miljoen gulden is name lijk voor de helft te danken aan bijdragen van het GEB. Dat de Leidschendams verbruikers aan het eind van dit jaar 1.3 miljoen gulden terugkrijgen is volgens De Vreeze in Nederland „waar schijnlijk een uitzondering". De vier miljoen gulden die nu in totaal zijn gereserveerd vqor verkeerstechnische maatrege len zijn niet voor een brug waar dan ook over de Vliet, zoals de Leidschendamse ondernemers graag willen, maar voor recon structie van de Oude Trambaan en aanleggen van een „groene golf" op de Noordsingel. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Rijks waterstaat is na protesten van de provincie gestopt met het storten van slib voor de aanleg van rijks weg 11 in Alphen. Twee weken geleden heeft de provincie grondmonsters genomen waaruit bleek dat het om verontreinigd zuiveringsslib uit Noord- Holland ging. In de regel mag dit afval niet over provinciegrenzen worden vervoerd. De uitslag van de bodem monsters kwam begin deze week binnen. Tussen rijks waterstaat en de provincie ontspon zich toen een discus sie over de geldigheid van de genomen monsters. Volgens rijkswaterstaat zijn de mon sters en met name de plaatsen waar zij van afkom stig zijn niet representa tief. Na overleg werd beslo ten opnieuw een onderzoek in te stellen. Afgelopen dins dag zijn daarom weer nieuwe monsters genomen. Deze zijn naar een laboratorium in De venter gestuurd, die als enige voor een snelle uitslag kon zorgen. Uiterlijk volgende week dinsdag wordt deze verwacht In principe geldt in Neder land dat elke provincie het probleem van de verwerking van afvalstoffen binnen de eigen grenzen op moet los sen. Bovendien geldt in Zuid-Holland een meldplicht voor het over de provincie grens vervoeren van veront reinigd slib. Illegaal vervoe ren van dergelijke stoffen is dus niqt toegestaan. Geen krent ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. tetefoonnr.071-12 wordt nog d 1-122248 en uw krant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15