Sowa/nt Iedereen heeft recht op een 3 oktober- harinkie Verder kijken dan je neus lang is Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Onderzoek naar speciekwaliteit stadsbouwhuis )nrust in ïotel Inbraak in slagerij Jongens betrapt ARBEIDSBUREAU HEEFT CONSULENT VOOR WERKLOZE ACADEMICI VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 abonnees van krant die gis mond de Zuidhol- se jury vormden het NCRV-pro- nma Star(t) '87. Blijken hier hun enwaardering de deelnemers de talentenjacht die van de vak- en de publieks- '5 in de overige erlandse provin- ^De jurering had is in het gebouw Sijthoff Pers in »ijk. Groot was verbazing over de schillen in waar- ing, al kwam de lindelijke uitslag overeen met oordeel van onze jfS. Met dit ver- il dat de roodha- Kelly Ray bij hen de eerste plaats digde en Shannah Ie tweede plaats, vijl in de eind- ischikking Shan- op de bovenste eindigde en daarom uit handen van presentator Jan Rietman de gouden microfoon kreeg. Na afloop van het televi sieprogramma werd de jury rondgeleid door het SP-kran- tenbedrijf en kreeg daarmee een im pressie van de wijze waarop de krant da gelijks wordt ge maakt. Op de foto van links naar rechts zittend: mevrouw N. Remmerswaal uit Sassenheim, de heer A. van Wijk uit Rijs wijk, mevrouw en meneer S. Vroom uit Leiderdorp: staand vlnr: de heer R. de Kleine uit Den Haag, de heer A. van der Meer uit Pijnacker, de heer R. van Noort uit Leiden, de heer F. van Vliet uit Leider dorp, mevrouw P. de Vries uit Delft en de heer J. Leune, ad junct-hoofdredacteur van onze krant, die als voorzitter fun geerde. Het 10e jury lid, mevrouw N. Berkhout uit Maas land, moest wegens verplichtingen elders het gezelschap on middellijk na de uit zending verlaten en staat daarom niet op de foto. FOTO: JEROEN DE JONG Een 30-jarige heeft gister- voor enige onrust in een hotel aan De man daar een kamer ge- mrd en volgens de poli van zeven uur tot elf gebruik gemaakt van diensten van „een van Escort Service", noest daarvoor 750 betalen. Toen de rouw de kamer verliet, ntdekte ze dat haar por- uit haar tas was pdwenen. Ze ging terug de kamer van de Lei die beweerde dat niet bleek dat niet zijn: de man over- de lege porte- aan de eigenares- het hotel. De ge- politie on- de kamer van de maar vond het et. Wel bleek zijn portemonnee 900 te bevatten. Daar- rd de man aange- De vrouw wilde doen, zij zag hier toen de man haar den gaf. Hij bleef ontkennen dat hij t de diefstal had te De Leidenaar is voorstel ouwenwervmg Het college van B zal een nieuw voorstel lienen over de werving van luwelijk personeel bij de ge- snte Leiden. Het college zal irbij rekening houden met mening van een meerder- id van de gemeenteraad, dat fel mannen als vrouwen inen solliciteren in de eer- ronde. Deze ronde is voor houden aan werknemers n de gemeente. De commis- financiën verklaarde zich leren akkoord met dit voor van wethouder P. Borde gemeenteraad wijzigde het •orstel van het college vorige eek maandag op twee pun- t Voor een meerderheid n bet college waren die pun- onverenigbaar, voor het IA niet. Wethouder Borde- ijk verklaarde dat het door raad gewijzigde voorstel ir hem „onuitvoerbaar" i- Die mening handhaafde gisteravond. Een deel van raad verklaarde toen dat suwen nog meer voorrang een sollicitatie moesten ijgen, een andel deel vond mannen niet mochten rden uitgesloten in de eer- rónde. rdewijk wilde niet vooruit •en op de inhoud van het uwe voorstel, waarover de 'd zich in november zal uit een. Hij zei wel, dat het 'lege „het zeker zal lukken 'de punten in het nieuwe orstel te verwerken. Zelfs al die voor ons onverenig ^opening lidse Houtschool IDEN De Leidse Hout- tooi aan de Adriaan Pauw- a?lLhoudt mor8en van 11-00 15.00 uur een heropenings- De school heeft een ver ging ondergaan waarbij 66 lokalen werden vergroot, kleuterplein is aangelegd ingang is gemaakt voor ers rnet kinderwagens of ^gebruikers. Het feest be ft uit een rommelmarkt en w°rden spelletjes gedaan. Er terras, een knutselhoek, f creche, er zijn tentoonstel- fk1 iPn er 's <^ans en muziek- hele feest wordt in en rond school gehouden. LEIDEN De gemeente Lei den heeft de hoop nog niet op gegeven dat zij de ruim een miljoen gulden schade aan het stadsbouwhuis niet helemaal zelf moet betalen. Afhankelijk van de uitkomsten van een onderzoek naar de samenstel ling van de specie die is ge bruikt bij de bouw van het stadsbouwhuis, wordt besloten de hulp in te roepen van een juridisch adviseur, die gespe cialiseerd is in problemen als bij het stadsbouwhuis. Dat is gisteravond besloten door de commissie financiën. Het technisch onderzoek, dat wordt uitgevoerd door het Amsterdamse bureau Koning Bienfait, kan aan het dag licht brengen dat het stads bouwhuis in juridische zin ge heel of gedeeltelijk is vergaan, danwel dat er sprake is van verborgen verbreken op het moment dat de gemeente ver klaarde dat de aannemer zijn werk negen jaar geleden „goed en vakkundig" had uitgevoerd en daarmee de kansen op schadevergoeding grotendeels verspeelde. Alleen als een van die twee constateringen wordt gedaan, kan de gemeente eventueel een gedeeltelijke schadevergoeding door de Leidse aannemer, IBB Kon- dor, tegemoet zien. Dat is in middels de conclusie van een ander juridisch onderzoek, waar de raadscommissie finan ciën onlangs om had verzocht. L. Beijen (PvdA) deed alvast de suggestie het voegwerk uit te hakken en opnieuw te doen. „Ik denk dat dat niet meer dan 30.000 gulden kost", schat te de socialist. Het technisch onderzoek kost zo'n 3.500 gul den. W. Hettinga (CDA) voor spelde „dat de stenen binnen twee jaar spontaan uit de ge vels komen". Ambtenaar H.J. Deurhof verklaarde dat het pand aan de Langegracht na de oplevering meerdere malen behandeld is met een vocht werende laag, maar dat dat niet had geholpen tegen het lekken, één van de ernstige mankementen aan het stads bouwhuis! De commissie ging akkoord om voor 650.000 gulden maat regelen te treffen om het ener gieverbruik in het stadhuis en het stadsbouwhuis te beper- kèn. Met name in het stads bouwhuis wordt bijzonder one conomisch omgesprongen met energie. Toen de koelinstalla tie pas was geïnstalleerd, blies deze in de winter buitenlucht met een temperatuur van min 15 graden Celsius het gebouw binnen. Volgens Deurhof is dat slechts één middag het ge val geweest. Vrouw verleent geen voorrang LEIDEN Doordat een 28- jarige Leidse automobiliste geen voorrang verleende, is een 16-jarige bromfietser uit Wassenaar gisteren gewond geraakt. Met een gebroken linkerbeen en een hecht- wond aan zijn hoofd is hij overgebracht naar het AZL. Het ongeluk gebeurde rond kwart over vijf. De vrouw reed over de Vijf Meilaan en sloeg linksaf om een par keerplaats op te gaan. Zij zag daarbij de bromfietser die over het fietspad reed over het hoofd. De brommer is geheel vernield. Hippocrates studieprijzen LEIDEN In het AZL zijn van middag de prijzen uitgereikt van de stichting Hippocrates Studiefonds. In totaal ontving het fonds 33 inzendin gen, waarvan er vijf een prijs kre gen. Dat waren de heren W.J.A. Dhert en B.J. van Royen voor een gezamenlijke inzending, de heer R.J. Schlemper uit Leiden, mevrouw EP. van Rees en de heer W.J. Schievink uit Amsterdam en de heer S.K. Singh uit Rotterdam. De stichting is voortgekomen in 1947 uit het Leids dispuut voor medische stu denten Hippocrates en heeft tot doel de medische wetenschap te stimule ren. De oud-leden van het studen tengezelschap storten jaarlijks een bijdrage in het fonds, waarmee de prijzen worden betaald. LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag een flinke slag geslagen in een slagerij aan de Hoge Rijndijk. De daders namen zes kazen, vijf os- sehaasjes, twee bovenbil- len (kogelbiefstuk), twin tig kilo tartaar en twee kassaladen met wisselgeld mee. De totale waarde van de buit bedraagt ruim 6000 gulden. De inbrekers kwamen binnen via een klein raampje. LEIDEN Drie jongens wil den er gisteravond rond half acht vandoor gaan met de geld- bak uit de telefoonautomaat van een warenhuis aan de Aal markt. Bedrijfsrechercheurs be trapten het trio echter en kon den de 15-jarige jongen die zich met de bak uit de voeten wilde maken in ziin kraag grijpen. De knaap werd overgebracht naar het bureau. Een tweede knul, een 16-jarige inwoner van Lei den, kon in het politiebureau worden aangehouden, waar hij kennelijk naar toe was geko men om zijn vriendje op te ha len. De derde dader is nog op vrije voeten. Hoeveel geld er in de bak zat, is niet bekend. Wegen Stevenshof worden geasfalteerd LEIDEN Wegens asfalte- ringswerkzaamheden zijn vol- tende week enkele wegen in de tevenshof afgesloten. Verkeer wordt omgeleid via de Dobbe- dreef. Maandag 21 september worden deklagen aangebracht in de buurt van winkelcentrum Stevensbloem. Dinsdag worden werkzaamheden verricht aan de Petronella Moensweg, de C. van Bruggenweg en de Belle van Zuylenstraat in vlek 14, woensdag aan het fietspad van de Esther de Boer van Rijks traat in vlek 6. Donderdag zijn de fietspaden langs de Rie Kra merlaan en de Maria Voskade in vlek 15 aan de beurt LEIDEN Luid schreeuwend, om het bandje bij de ingang van de Stadsgehoorzaal te overstemmen, vertelde een echte Leidse gister middag op de Breestraat dat ze al vanaf half drie voor de deur van de Stadsgehoorzaal stond om als één van de eer sten bonnen voor haring en wittebrood af te ha len. Ze was inderdaad de allereerste in de lange rij wachtenden. „Ik haal bonnen voor vijf gezinnen, allemaal bejaarde mensen die hier zo lang niet kunnen staan. Maar zij hebben toch ook recht op een 'harinkie' op 3 oktober? Ook voor twee studenten neem ik wat mee. Die heb ben toch geen tijd om in de rij te gaan staan. Bovendien weet ik niet anders, want ik doe dit al jaren". Dat deden velen met haar want er werd om haar heen instem mend geknikt. Dat Léidens Ontzet nog al tijd goed gevierd wordt, be wees ook dit jaar de lange rij Leidenaars die gister middag vanaf vier uur bij de Stadsgehoorzaal stond. Het lange wachten werd wat minder saai gemaakt door een dixieland-band die door de hele Breestraat te horen was. Tot negen uur 's avonds kon iedere inwo ner van Leiden een bon af halen, die op 3 oktober kan worden ingewisseld voor een half brood en twee ha ringen. De meeste Leide naars waren gisteren al vol ledig in de ban van het 3 Octoberfeest. Volgens H. Meijer van de 3 October-Vereeniging heb ben zich dit iaar 17.500 per sonen ingeschreven voor de haring en wittebrood. Dat betekent dat er 5000 broden en 35.000 haringen worden opgehaald op 3 oktober. Vo rig jaar schreven bijna 20.000 mensen zich in, dat was volgens H. Meijer van de 3 October Vereeniging „een absoluut record". „We zitten nu weer op het nor male niveau". Traditiegetrouw vormde zich gisteren bij de Stadsgehoorzaal een lange rij in de Breestraat. In totaal schreven 17.500 personen zich in voor de uitreiking van de haring en wittebrood. Een dixieland-bandje maakte het wachten draaglijker. FOTO: WIM VAN NOORT Nieuwe onderdelen Een cartingrace op het Le vendaal, een wielerkoers met prominente oud-ren- ners zoals Wim van Est, Wout Wagtmans en Gerben Karstens en straattheater op de Breestraat. Dat zijn nieuwe activiteiten die dit jaar op 3 oktober worden gehouden. Voor het eerst zal iemand van katholieke huize voorgaan in de her denkingsdienst die wordt gehouden in de Pieters kerk. De dienst wordt ge leid door prof.dr. G. Post humus Meyjes en de Nij meegse hoogleraar prof. dr. J. Bots spreekt over de in ternationale betrekkingen in de middeleeuwen. De op tocht heeft dit jaar als motto We are the world", een op tocht die gaat „over de we reld". Thema en samenstel ling verwijzen naar het 150- jarig jubileum van het Rijksmuseum voor Volken kunde. Enkele objecten van het museum zijn te zien, zo als het Boeddha-beeld dat jarenlang bij de ingang van het museum stond. De route van de optocht is dit jaar enigszins gewijzigd. Start en finisch zijn op de Burggra- venlaan, de groepen gaan niet dezelfde kant op als andere jaren maar er wordt in tegengestelde richting gelopen. Het vuurwerk wordt afgestoken in het Ankerpark. Honderd jaar lang was het Schuttersveld de plaats waar dit gebeurde, maar vanwege de bebou wing moest worden uitge weken naar een andere lo- katie. LEIDEN Het moet heel frustrerend zijn om na een studie van een jaar of zes tot de ontdekking te ko men dat niemand je nodig heeft. Dat geen enkele werkgever zit te wachten op jou en je op de univer siteit opgedane kennis. Een troost is dan dat je niet de enige bent; in juni stonden in totaal 17.442 werkloze academici gere gistreerd. Het is de taak van de zeven Regionale Punten Academici werk gevers met hen in contact te brengen. Regionaal Consulent voor Leiden en omgeving is drs. A.W.J. van der Geijn. Van der Geijn is sinds een jaar in Leiden werkzaam. „De universiteitssteden Gro ningen, Utrecht, Amsterdam, Nijmegen en Tilburg hadden al eerder een Regionaal Punt. Hoogstwaarschijnlijk komt binnenkort de zevende consulent in Delft", zegt Van der Geijn. De regionale cen tra worden ondersteund van uit het landelijk bureau in Rijswijk. Van der Geijn werkt voor de arbeidsbu reaus in Den Haag, Zoeter- meer, Leiden, Lisse, Alphen aan den Rijn, Gouda en Woerden. Omscholingscursussen opzet ten, bemiddelen tussen werkgevers en werkzoeken den en persoonlijke adviezen geven. Dat zijn in grote lij nen de taken die Van der Geijn verricht. Hij heeft een heel leuke baan, vindt hij zelf en dat komt vooral om dat de mensen met en voor wie hij werkt zo enthousiast zijn. „Ik vind de motivatie Drs. A.W.J. van der Geijn bij de vacaturebank voor academici in het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Omscholing is belangrijk om dat er „een discrepantie be staat tussen de vraag van de arbeidsmarkt en het aanbod van academici", vertelt hij. In de Leidse regio wonen veel werkloze psychologen. Ook artsen, meesters in de rechten, biologen en mensen die een taal hebben gestu deerd komen niet zo gemak kelijk aan de slag. Tussen van de ingeschreven acade mici heel goed", zegt hij. „Je hebt natuurlijk altijd uitzon deringen, maar over het al gemeen krijg ik ontzettend positieve reacties. Mensen willen écht wel aan de slag, denk ik". Van der Geijn be grijpt de aarzelingen die mensen hebben om een om scholingscursus te gaan vol gen: „Het valt niet mee om wat anders te gaan doen als je zes jaar hebt gestudeerd. Dat is best moeilijk. Ik vind het dan ook heel terecht dat mensen niet meteen beslui ten een heel andere cursus te gaan doen". Toch benadrukt hij het belang van een „bre de opstelling": „Als je blijft vasthouden aan een bepaalde functie, als je ie blijft richten op een bepaald vakgebiedje dan lukt het niet". 1979 en 1986 steeg het aantal werkloze academici van bij na 5.000 naar bijna 18.000. Dit jaar is er sprake van een lichte daling van de werk loosheid, maar voor volgend jaar wordt weer een toename verwacht. Dan studeren mensen af die in 1982 begon nen en niet langer dan zes jaar over hun studie mogen doen. Ook studenten die nog volgens het oude systeem studeren komen dan op de arbeidsmarkt, verklaart Van der Geijn. In het gewest Lei den stonden in augustus 1191 afgestudeerden ingeschre ven. Meer dan dertig procent was langer dan een jaar werkloos. Voor die werklozen organi seert het arbeidsbureau cur sussen. Deze week is een ma- nagementscursus begonnen en een opleiding tot pro grammeur/ systeemanalist begint in december. De kos ten van de opleiding worden betaald door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Aan de cur sussen gaat een uitgebreide selectie vooraf. Onlangs heeft Van der Geijn naar werkgevers in het ge west een folder en een brief gestuurd met informatie over het Regfionaal Punt. „Uit onderzoeken van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek blijkt dat 30,6 procent van de vacatures moeilijk vervulbaar zijn", zegt Van der Geijn. „Veel werkgevers zijn onbekend met de ver schillende opleidingen die er zijn", is zijn ervaring. „Werkgevers roepen al gauw om economen, terwijl voor bepaalde functies bijvoor beeld organisatiesociologen ook heel geschikt zijn", zegt Van der Geijn. JANET VAN DIJK Slaaghwijk schakelt huurcommissie in LEIDEN De Werkgroep Stookkosten WVL/PCW van de wijk Slaaghwijk heeft besloten de huurcommissie in te scha kelen om te proberen een eind te maken aan de te hoge stookkosten in de wijk. De huurcommisse moet uitmaken of de woningbouwverenigingen in gebreke zijn gebleven met het onderhoud en vernieuwen van de verwarmingsinstalla ties. Door het achterstallig onderhoud deugt de installatie niet en lopen de stookkosten enorm op. De Werkgroep houdt zich al jaren bezig met de te hoge stookkosten van de bewo ners in de wijk Slaaghwijk. Wanneer de huurcommissie in het gelijk wordt gesteld, hopen de bewoners van de wijk geld terug te krijgen. Wanneer dit laatste niet gebeurt wil men de kantonrechter inschakelen. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats Tele)oon:(\oor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13