eet in de handen van [ederlandse filmmakers ïddie Murphy ip herhaling Een verwende meid sjlM CatdaeGotntmi MMEKEER TIJDENS FILMDAGEN UTRECHT? Goede films van Frans Weisz, Rudolf v. d. Berg en Paul Verhoeven kverly Hills Cop II" X Sheila McCarthy In „I've heard the mer maids singing". door Bert Jansma Jordaanprijs voor „Zjoek" Er komt nog een Nderlandse film aan. Gemaakt met geld van het Fonds voor de Ne derlandse Film en de VPRO: „Zjoek" van regisseur Erik van Zuylen. De film is alleen nog op het festival van Lo carno een offiële vertoning gehad, maar is nu al beprijsd. Van Zuylen ontvangt op 15 november de L.J. Jordaan prijs van de Stichting Am sterdams Fonds voor de Kunst, groot 10.000 gulden. Het juryrapport wordt opge nomen in het boekje „De Kunstprijzen Amsterdam 1987". Van Zuylen baseerde zijn, grotendeels rond Den Haag opgenomen film, op twee boeken van een Russi te worden. Vandaar in het nieuwe nummer een nogal laat stuk over de nieuwste James Bond-film, naast een interview met scenario schrijfster Karin Loomans („Op Hoop van Zegen") en stukken over een commertci- al naast een visie op Het Der de Net Want Skrien (een uit gave van Openbaar Kunstbe zit) is tenslotte van filmblad- puur tot film-en televisietijd schrift geworden. Het nieuwe nummer ligt in de winkels voor een lagere kennisma- kingsprijs. Michael Douglas over Jan de Bont Pieter van Lierop schrijft in de Filmdagenb-krant een ko lom over reacties van buiten landse regisseurs en acteurs over Nederlanders met wie ze werken. Cameraman Jan de Bont krijgt opvallend veel waardering. De uitspraken van Michael Douglas (produ cent van het door De Bont gedraaide „Jewel of the Nile") „Jan de Bont is werke lijk de beste cameraman met wie ik ooit gewerkt heb. Mijn enige kjlacht over Jan is dat ik drie weken in de woestijn een huisie met hem heb moeten delen en dat Jan naar de raarste muziek luis tert die ik ooit gehoord heb. Hij heeft een recorder die te vens als wekker fungeert. Dus 's morgens in alle vroeg te schetterde meteen die rare muziek door de tent Ik ging hem daarmee jennen. Wan neer hij in bad zat met die muziek - als we tenminste water hadden - en hij net goed onder het zeepsop zat, riep ik: Jan, zet in godsnaam die muziek zachter!?'. sche psychiater, Alexander Luria: „The mind of a mne- monyst" en „The man with the shattered world". Van Zuylen combineerde die twee „gevallen" (een man die alles kan onthouden en een sol daat wiens geheugen in de tweede wereldoorlog volko men verdwenen is) in één film. Hoofdrollen spelen Hans Dagelet, Felix-Jan Kuypers, Rudolf Lucieer en Guusje van Tilborgh. Nieuw gezicht filmblad Skrien Filmblad Skoop zit in de pro blemen en weet niet of er nog een nummer komt, film blad Skrien krijgt een nieuw gezicht. Het blad wil af van net oude „image" dat het vol zou staan met saaie semiolo- gische beschouwingen over film, krijgt een aantrekkelij ker uiterlijk en wil leesbaar der zijn zonder commercieel 0/STUDIO: „Beverly i Cop II" met Eddie Wy, Judge Reinhold Brigitte Nielsen. Regie: iy Scott. - Wy Hills Cop II verschilt lelijks van numero I. Aan er>e kant heel vervelend, de andere kant: geef ze Mijk in Hollywood. De re- K in Amerika bewijzen dat •waarin Murphy te zien is d oplevert en de eerste vertoningen in Nederland iele nachtvoorstellingen) •n overal stamp- en stamp- Een gemakzuchtig publiek zich blijkbaar opperbest jrtrouwd water. En Cop II o vertrouwd dat het af en lijkt of je het van a tot z al *n hebt. fphy komt als Detroit-de- ^e Axel Foley toch weer •i.l6nniet wezen moet: na- |k Beverly Hills, waar po- man Bogomil (solidair met V in I) zwaar gewond wanneer hij enkele frau- ontdekt die later betrok- zullen blijken bij de Al- Crimes. Murphy kan r z n Hollywood-collega's ■«innen, want hij durft nu F maal meer: Geeft grote r*en, lacht pompeuze auto riteiten in hun gezicht uit, overtreedt de wet minstens even vaak als de heren die hij bestrijdt. Alleen gaat het bij hem met dat bekend hiklachje en een grijns van Vaals tot Ro- deschool. En met de misdaden komen de boosdoeners niet verder dan de F. Het verhaal laten we voor wat het was, de stijl is interessan ter. „Beverly Hills Cop II" is een soort kruising tussen film en disco. Regisseur Tony Scott (die al met dat bijltje hakte in „Top Gun") heeft de geluids knoppen wijd open en het dreunt en het bonkt de hele film door als in een danstent. De montage is razendsnel, van pats-boem. Je zit met je ogen te knipperen, je wordt er ner veus van: Tony Scott regis seert als het jongetje dat stam pij maakt om maar aandacht te trekken. Murphy is leuk, dat wel, al zijn z'n grappen af en toe op het randje. Enig ver schil met Cods I is dat Judge Reinholds rol als die keurige rechercheur Billy Rosewood uitgebouwd is. En hoe het sukkelaartje uit I heeft nu een wapenarsenaal waarvan hij aan het eind van de film lich telijk parodistisch, als een wat intellectuele Rambo gebruik maakt BERT JANSMA Anthony Qulnn speelt Stradivarius Anthony Quinn. specialist in de meest uiteenlopend nationali teiten, mag nu weer eens op als Italiaan. Een beroemde nog wel, die 250 jaar geleden overleed: Stradivarius. Quinn neemt In het Noord-Italiaanse plaatsje Cremona zijn film op over het leven van de beroemde Italiaanse vioolbouwer Antonio Stradi vari, die leefde van 1644 of 1648 tot 1737. Patricia Rozema: Canadees-Nederlandse verrassing. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 11 M.E.D.I.A.-programma: Mesu- res pour Encourager le Deve lopment de lTndustrie de pro duction Audiovisuelle. Wat daar aan feitelijks uitkomt is overigens voorlopig nog on duidelijk. Maar dat er steeds meer Europese filmers en pro ducenten ook geneigd zijn „Europees" (co-produkties) te gaan denken is een feit. Maar het gaat niet alléén om geld. Ook om talent. Dat is er in Ne derland in ruime mate. Het feit dat een klein land met een betrekkelijk jonge filmindus trie al zoveel internationaal geaccepteerd talent heeft afge leverd zegt wel wat. Paul Ver hoeven is nu „top of the bill" in Amerika en kan bijna niet meer over de stapel toegezon den scripts heenkijken, Jan de Bont is een top-cameraman in de V.S. (o.m. nieuwe „Madon- na"-film), Robby Müller (vaste man van Wim Wenders) hoort bij de top in Amerika én Duitsland, Fons Rademakers kreeg een Oscar voor „De Aanslag", Warner Bros kocht ongezien „Een maand later". Scenario Als het op dat gebied aan iets schort is net de kunst van het scenarioschrijven. Men wordt er zich gelukkig steeds sterker van bewust. Het blad Skrien begon kortgeleden een serie interviews over die problema tiek met scenaristen, produ cent Gys Versluys' Riverside Productions geeft jonge talen ten steun uit een „talent fund" (dat droeg ook bii aan de ont wikkeling van het scenario van „Zoeken naar Eileen") en ook het Productiefonds wil bij dragen in verbetering van de situatie op scenariogebied. Niet door verhoging van de bijdra gen, schrijft men daar, „omdat zulks op zichzelf geen waar borg is voor een verbetering van het niveau in de totaliteit. Wel zal op grond van het posi tieve karakter een hogere bij- hdrage mogelijk zijn, indien zulks voor de ontwikkeling tot een scenario nuttig kan worden geoordeeld". Bijbelse taal bijna, maar scenaristen zouden dan langer aan een goed project kunnen werken, er zouden meerderen bijge haald kunnen worden als het niet wil kloppen. Zo kunnen we tenminste posi tief besluiten. De Nederlandse filmwereld is een kwetsbare wereld. De flop van de een kan de werkloosheid van de ander betekenen. Het recente verleden bewijst dat er teveel onbeschermde valkuilen zijn. Filmmakers kunnen genade loos floppen, hebben hun ideë- en en werk toch te weinig ge toetst aan de werkelijke moge lijkheden van publiek en bio scoop. Het wereldje van pro ducenten en regisseurs staat inderdaad met zweetdruppel tjes op het voorhoofd aan de vooravond van een aantal pre mières. Maar met films als „Een maand later", „Zoeken naar Eileen" en zéker „Ha- vinck" kan élke filmindustrie trots voor de dag komen. BERT JANSMA „Who's that girl": - mm i,ir- Nieuwe „Eddie Murphy": Kruising tussen film en disco. - Hoe zit het met die Neder- iilm? Niet zo lang kon je nog be lezen als zou het met de publie- voor de van eigen bodem, daarna floppen een prod uk ties (van Ni- van der Heyde, Pim en debutant Rood). Tijdens de Nederlandse in Utrecht (tot net 25 september) de schijnwerpers dan ooit op de Ne- Janse film. Eén dagje >n filmmakers, toe- i uwers en recensenten t vette krantekoppen voor het oprapen: ijiederlands Film zit in Dal. Nederlandse I makers zijn Doodner- t Bestaat de Neder- se Film eigenlijk Wel? ch jaarlijks even wil be- op de Nederlandse situ- sest eigenlijk maar niet ijken naar hoe hij dat tjaar gedaan heeft. De slaat je om het hart, je kan wat titeltjes en cij- s aanpassen en je hebt betzelfde beeld. Kopre- lorig jaar in deze krant it Nederlandse speelfilm: huilen dan juichen". Je II hem zó kunnen laten Om maar bij het jui- althans de lichtpunten, [innen: Utrecht is in elk ™een keerpunt in de ten- in de laatste maanden, van Brakels ope- „Een maand later" erk en bovendien een komedie over mense relaties. Frans Weisz met zijn komende re- ivinck' een héél erg -filming van het boek Brouwers, Rudolf rg filmde een zeer id „Zoeken naar Ei- Paul Verhoevens „Ro- is dan wel een film van lerlander, en opzienba- ectaculair, een Neder- film kan je het niet l Verhoeven wist eersteling in de VS al Amerikaanser dan ins te zijn. En dat is :n geringe prestatie. En ^bben ze in Utrecht nog Nederlandse namen uit itenland. De ex-Limbur- in Australië werkende ix, die in een zeer vrije itatie van de documen- het leven van Vincent Gogh filmde (met John Is prachtige vertelstem on- de beelden), en er is ene icia Rozema. Een in Cana- Dpgegroeide Nederlandse met haar eerste grote film „I've heard the mer- singing" in Cannes dit al verraste. men zijn aardige dingen voor Boven: Thom Hoffman en Kenneth Herdigein in „Zoeken naar Eileen". Rechts: Willem Nijholt en Caroline van den Berg in „Havinck". de mensen. Nadeel is weer dat die films straks allemaal ach ter elkaar de bioscoop ingaan. En dan mag je je hart weer vasthouden. De films van Van den Berg en Weisz zijn toch tere producten, waarin geen voetval wordt gedaan om het publiek koste wat kost langs de kassa's van de bioscopen te krijgen. En dan wacht ons in november nog Rob Houwers produktie „Over geluk gepro- ken" (naar de bestseller van Marijke Höweler) en begint volgend jaar de horror-thriller „Amsterdamned" van Dick Maas (geruchten als zou die film al dit jaar klaar zijn worden ontkend bij First Floor Productions, het kantoor van Maas en Laurens Geels). Dat kan best weer eens hit a la „De lift" worden, maar voorlo pig zijn we nog niet zover. Voorlopig is de stemming tus sen de regisseurs in Utrecht wat anstig. Frans Weisz: „Je kan al een hele serie films ge maakt hebben, maar bij elke film in Nederland heb je weer het gevoel dat je examen aan het doen bent. En staat het zweet je weer in de handen". Nouchka van Brakel: „Die flops van de afgelopen tijd zijn natuurlijk heel erg voor de makers van die films, maar extra vervelend is dat het ook uitstraalt naar het publiek. Dat krijgt iets van: o dat zal wel weer niks zijn met die Neder landse film". Zeven stadions Het gekke is dat je op alle vra gen „ja" en „nee" kunt ant woorden. Ja, er zijn problemen rond de Nederlandse film. Aan de andere kant is het verras send dat er inmiddels toch een speelfilmproductie ontstaan is, aJ hangt die met uiterst tere fi nanciële draadjes aan elkaar. Nee, het is niet waar dat het publiek geen Nederlandse film wil zien. „Flodder" zit vlak onder het „all time record" van „Turks Fruit": bijna drie miljoen bezoekers. En Nouch ka van Brakel zegt terecht: „Ik was in Italië en daar hoor de ik al die verhalen over Ma donna en die volle stadions. Dan denk ik: Met „Van de koele meren des doods" heb ik dan toch zeven Turijnse sta dions vol gehaald". (De film trok meer dan 700.000 bezoe kers). In principe kón het wel met de speelfilm in Nederland. Het Productiefonds voor Ne derlandse films kwam kortge leden met de exacte cijfers van '86: De nationale film had een recette-aandeel van 14 procent in de opbrengst van het totale bioscoopbezoek (voor de Ame rikaanse film was dat 80 pro cent, voor films uit alle andere landen tezamen 7 procent). LUXOR: „Madonna" met Madonna, Griffin Dunne en John Mills. Regie: James Foley. Stadions laat ze volstromen, haar muziek klinkt over de hele wereld, maar acteren kan ze niet. Dat mag je tenmisnte concluderen uit „Who's that girl", een van die warhoofdig- absurde komedies die op het ogenblik weer „in" zijn in Hol lywood, nu rond Madonna ge modelleerd. De film begint wanneer ze de gevangenisdeu ren pesterig achter zich dicht doet, nadat ze vier jaar opge knapt heeft voor een moord die ze niet gepleegd heeft. Ze komt terecht in de Rolls Royce van advocaat Griffin Dunne, die nèt een Ameri kaanse poema heeft opgehaald voor klant Sir John Mills en op weg is naar zijn eigen socie- ty-huwelijk. Hij trouwt de dochter van zijn baas, en hij is nu net de frauderende miljo nair die Madonna met de moord opgescheept heeft. Dat weten wij, maar de hoofdper sonen pas aan het slot, nadat ze door Harlem hebben rond- fezworven belaagd door een omisch moordenaarsduo, ge holpen door de brullende maar lieve poema en de Rolls stukje bij beetje, elke keer wanneer die geparkeerd wordt, hebben zien afbreken. Een van de aar digste dingen uit de film. Een „running gag", evenals de twee politiemensen die Ma donna en Dunne ademloos maar inactief volgen terwijl ze de grootste pan creëren, om pas aan het slot in actie te ko men. Madonna loopt in merkwaar dige kledij de hele film door met één expressie: het pruil mondje en het stemmetje van een meisje van vijf wier lolly is afgepakt. En als ze niets zegt liikt ze voortdurend naar haar „fans" te knipogen van „kijk mij eens goed zijn". Dat is zó aanstellerig en onecht dat je haar wel van het doek kan schieten. Het zit bovendien enige echte menselijkheid in de film in de weg. Het had - met een andere ster en een an dere regsiseur - best gek kun nen worden. Nu kan ie je nau welijks voorstellen aat tussen Dunne en Madonna iets moois ontstaat, dat het geplande so- ciety-huwelijk zal ondermij nen. Dunne speelt met de moed der wanhoop tegen een partner die alleen zichzelf ziet De titelvraag „wie dat meisje is" dient dan ook beantwoord te worden met een verwend kreng. BERT JANSMA Madonna: pruilmondje en kinderstemmetje. „Een m Veertien procent is niet gering wanneer je daarbij bedenkt dat de Nederlandse films kwantitatief maar 3,5 procent van de totale filmpresentatie in een jaar uitmaken. Geen eenheidsworst Gunstig, maar ook daar moet je je niet op verkijken. De hoogte wordt voornamelijk be paald door één kassa-kraker. Zo zullen de cijfers van '87 weer sterk beïnvloed worden door het enorme succes van „Flodder". Film is nu eenmaal geen eenheidsworst, en dé film bestaat niet Evenmin als dé Nederlandse. Zoveel regis seurs, zoveel stijlen. De een heeft een boodschap aan een groter publiek dan het andere. Net als met boeken. De een maakt een hit, de ander haalt een redelijk publiek, de derde is voor de liefhebbers. Maar een film is zo'n kapitaalinten sief medium dat géén van die films zonder steun uit het Pro- duktiefonds kunnen, en maar weinige die steun (want dat is de opzet) uit de opbrengst weer kunnen terugbetalen aan dat Fonds. Een aantal voor beelden uit '86: „Blonde Dol ly", „Een maand later" en „Van geluk geproken" kregen acht ton, „Nitwits" kreeg 750.000, evenals „Zoeken naar Eileen". Het Productiefonds van de Ven en Edwin de Vries: and later". dekte met z'n financiële bij dragen in '86 32 procent van de totale begrote filmbudget ten. Overigens zijn tv en video steeds sterker medeproducen ten van de film geworden. Acht procent van de Neder landse filmkijker ziet film in de bioscoop, 69 procent op tv, 22 procent op video. Maar de opbrengsten van films in het algemeen komen nog steeds voor 80 procent uit de bio scoop. Vandaar dat dit jaar dan ook het Coproductiefonds Binnenlandse Omroep defini tief tot stand kwam (eind juni '87), waarin Productiefonds en omroepen tot meer bij de reële verhoudingen passende pro- duktiebijdragen moeten ko men. Internationaal talent Geld, het gaat om geld. Film krijgt in Nederland nog steeds weinig steun (in '86 17 miljoen per jaar, tegen 150 miljoen voor muziek en dans, en 56 miljoen voor theater en mime). Dus daar zou best eens wat aan mogen veranderen. Bo vendien wordt er op Europees niveau ook hard gedacht aan een nieuwe manier van steun voor de Europese film, wil die niet volkomen ten onder gaan bij het geweld van de Ameri kaanse. Er is sinds kort een Europese commissie met een

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11