teidóeSomcuit Gifgrond aan Langegracht moet worden afgegraven X r STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) weidse Universiteit woedend over nieuwe bezuinigingen Slimme EHBO-kit ■tanen kampen met vertraging Andijviedieven vast in modder ndividuele lip raakt de knel" GEMEENTE: VERVUILING KAN GEVAAR OMWONENDEN OPLEVEREN g' Hijskraan in Rapenburg Alle bewoners willen op Trekvaartplein blijven p CetcLc Qowuvnt t WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 (EN Een groot aantal treinen die rijden tussen Lei en Utrecht heeft vanmorgen .vertraging opgelopen, ras ook gistermorgen het geval. De oorzaak is volgens ^oordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen een ig in de rails tussen Zoeterwoude en Alphen aan den T)e problemen begonnen rond half zeven en waren en over negen opgelost. In totaal reden zeven treinen vertraging liep op tot een half uur. Door de storing l„gen 5le seinen op rood, waardoor de machinisten wa- jedwongen langzaam te rijden in verband met de vei- 'id. De wissels konden bovendien niet automatisch jen bediend en ook sommige spoorbomen werkten VVat er precies aan de hand was, kon de woordvoer- vanmorgen nog niet vertellen. „Gisteren was er sprake «rat wii noemen een rijrichtings-storing, je zou het Sluiting kunnen noemen. Omdat nu weer sprake is van zelfde type storing, vinden wij dat er „grof materiaal" te pas moet komen om de oorzaak op te sporen". LEIDEN Uit een kas van een tuindersbedrijf aan de Roomburgerweg zijn gister ochtend 30 kroppen andijvie gestolen. De dieven hadden echter moeite om de plaats van het misdrijf te verlaten, hun auto bleef in de modder steken. De daders lieten auto en groente achter. In de loop van de ochtend deed een 57- jarige Leidse vrouw aangifte van vermissing van haar auto. Dit bleek de auto te zijn waarmee de dieven de andij vie wilden vervoeren. Burgemeester irriteert SP-raadslid LEIDEN Het SP-raadslid K.T.M. Vergeer heeft zich geërgerd aan de uitspraken van bur gemeester mr. C.H. Goekoop tijdens de opening van de Leidato Huishoudshow. Burgemeester Goekoop maakte daar gekscherende opmerkin gen over opmerkingen van raadsleden over zijn bijbaantjes waarvan de honoreringen in de ge meentekas zouden moeten vloeien. Het socialis tische raadslid schrijft aan Goekoop dat de bur gemeester zich moet realiseren dat hij drie keer een modaal salaris ontvangt en dat vele ingeze tenen niet kunnen kiezen tussen een buiten landse vakantie en de aanschaf van huishoude lijke zaken. „Voor mensen met de laagste inko mens moet het wrang zijn, dat een burgemees ter schertst over zijn bijbanen", aldus het raads lid. Die daarbij vaststelt dat de burgemeester meer dan een volledige werkweek zou hebben als hij echt voor het belang van deze groep Lei- denaren zou opkomen. Volkenkunde verlengt expositie LEIDEN De tentoonstelling „De jaargetijden van de mens" blijft een maand langer in het rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat. Deze ju bileumexpositie wordt eerst op 25 oktober gesloten. Op de ten- toonsteling wordt een beeld gegeven van een aantal be langrijke gebeurtenissen in een mensenleven en hoe die over de gehele wereld op an dere wijze luister wordt bijge zet. Vanaf 27 september, dus na de orspronkelijk geplande sluitingsdatum, krijgt elke 150e bezoeker de speciale ten- toonstellingsgids gratis aange boden. Aantal auto- inbraken loopt op LEIDEN In to- taal zijn er bij de Leidse politie giste ren 23 meldingen binnengekomen van auto-inbraken in de Merenwijk. Drie Leidse jon gens, 16, 17 en 18 jaar oud, die gister nacht zijn aange houden omdat zij in Kiekendiefhorst au to's openbraken, worden over de au tokraken in de Me renwijk aan de tand gevoeld. Dronken automobilist met parkeerproblemen LEIDEN Een 40-jarige Lei- denaar heeft gisteren in dron ken toestand bij het parkeren van zijn auto aan de Heren straat een andere auto bescha digd. De man was al lange tijd bezig zijn auto goed in het par keervak te krijgen. Hij ramde daarbij meerdere malen een auto van een 24-jarige Leidse. Omstanders riepen de hulp van de politie in. Toen deze in de Herenstraat arriveerde, deed de man nog steeds verwoede po gingen zijn auto goed te parke ren. De man werd meegenomen naar het bureau voor de blaas- test en de bloedproef, maar dit werd door hem geweigerd. Inbraak in flat LEIDEN Bij een inbraak in een flat aan de Obrechtstraat zijn 5000 gulden, een paspoort, een draagbare radio, een foto toestel, een herenhorloge en enkele andere sieraden wegge nomen. De inbraak werd gis teren op klaarlichte dag ge pleegd. De daders zijn binnen gekomen door het openbreken van de voordeur. De bewoners troffen bij hun thuiskomst laat in de middag de ravage aan. Ook een andere deur in de zelfde flat bleek geforceerd te zijn. De politie heeft ook daar de woning onderzocht, maar kon niet zeggen wat er ver mist werd omdat de bewoners niet aanwezig waren en nog geen aangifte hebben gedaan. ECTEUR SCHOOL- CELEID1NGSDIENST: DEN De individue- iulp aan leerlingen in basisonderwijs in Lei- dreigt in de knel te en. Dat is de mening L. de Bil, directeur de Schoolbegelei- isdienst Rijnland in Leiden, over de uinigingen die de ge- ente wil opleggen aan SBD. gemeente wil de jaarlijkse idie van de SBD van 000 gulden terugbrengen 280.000 gulden. Bij de zullen daardoor 3,5 van 3 banen verdwijnen. Met resterende bedrag kunnen leerkrachten worden [esteld op de Leidse basis- jen. Zij moeten een aantal n overnemen van de SBD. van die taken is de indivi- le begeleiding van leerlin- De gemeente denkt dat tk deels over te kunnen la- leerkrachten. De Bil eest dat zij daartoe niet in at zijn. „Leerkrachten zijn opgeleid voor dat soort f, stelt hij. „Schoolbege- sdus hebben daar een spe kje opleiding voor gevolgd", ■ól§ks De Bil zullen de leer- lkrer,:e:i aanvullende scholing WdjgAebben en dat kost extra «dingen zullen in de toe- mst langer moeten wachten individuele hulp, verwacht Bil. „We werken al met wachtlijst. Leerlingen eten soms drie maanden chten voordat wii hen kun- helpen. Het komt ook dat dat pas na de grote antie kan. Dat is een slech- ak, omdat we daarvoor al ten besluiten of een leer- blijft zitten of niet". Als ilannen van de gemeente irgaan, blijven meer kinde met problemen zitten, irziet De Bil. Hij gelooft t dat de aanstelling van een ciale kracht die een halve per week op school aan lig is om hen te helpen, doende is om de achteruit- g in de hulp een halt toe te pen. t belooft allemaal weinig ids voor de toekomst", vindt directeur van de SBD. „De aliteit van de begeleiding zeker dalen". De SBD be- eidt in Leiden ongeveer 350 i rlingen op 50 scholen. De chtlijst telt zo'n 35 namen. Bil vreest dat de gemeente plannen kan doorzetten Kier daarvoor op de vingers worden getikt van hoger- td. „De gevolgen van dit eid zijn verhuld. De proble- n worden pas op de lange Hr duidelijk. Dan blijkt dat niet de goede weg is", irnpunt van de problema- k is volgens De Bil dat Lei- 3 voor begeleiding minder d beschikbaar wil stellen fhet minimale bedrag dat overheid voor „sobere snstverlening" heeft vastge- ld. De Bil: „Ik begrijp daar its Van. Als de overheid een nunum bedrag vaststelt, ig je er rustig van uit gaan t dat verre van royaal is. iden denkt daar nog onder kunnen gaan zitten. Onbe- jpelijk". De andere gemeen- die in de SBD zijn verte- awoordigd, Oegstgeest, Lei- tdorp, Voorschoten en Zoe- *oude, hebben volgens De I besloten in geen geval nder dar, het minimum be- 1 van .00 gulden 50 per ling uit te trekken voor geleiding. LEIDEN De grond tussen de Langegracht en de Maresingel, van het Huigpark tot aan de Koningsstraat is sterk vervuild. Vooral op het terrein van het Energie bedrijf Rijnland (EBR) komen sterke concentra ties gif voor. Het gaat daarbij vooral om organi sche, vluchtige stoffen die door het grondwater kunnen worden ver spreid. Uit het oogpunt van veiligheid is het daarom noodzakelijk het gif te verwijderen. De verontreiniging is veroor zaakt door de Leidse gasfa briek die jarenlang hier heeft gestaan en in 1984 werd afge broken. De kosten van afgra ven van de gifgrond bedra gen minimaal tien miljoen gulden, waarvan het rijk het grootste deel betaalt. De ge meente Leiden onderzoekt thans de verschillende afgra vingsmethodieken. Bij de produktie van gas kwamen produkten als teer, lood, cyaniden en kankerver wekkende stoffen in de grond terecht. Volgens wet houder J. Peters (milieu), be staat er geen direct gevaar voor de omwonenden. De concentraties van het gif zijn niet overal even hoog en lig gen niet aan de oppervlakte. Gevaar is er wel bij werk zaamheden in de grond. Handcontact met de vervuil de grond en dan met name op het EBR-terrein, bijvoor beeld bij het leggen van lei dingen, is gevaarlijk. Dit zei wethouder Peters gistermid dag tijdens een persconferen tie. De vervuiling van de grond aan de Langegracht nabij het EBR-gebouw werd geconsta teerd in een onderzoek dat begon in '82 en dit jaar is af gerond. Het terrein is voor namelijk verontreinigd met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak) en cy anide. Op twee plaatsen bij het EBR-gebouw werden zeer sterke concentraties aangetroffen. Dat kwam om dat op deze plekken vroeger de met afval gevulde gashou ders en teerputten stonden. Het grondwater op 12 en 13 meter diepte is hier sterk verontreinigd. Ook de grond onder de toe gangsweg naar de parkeer plaats tussen het Stadsbouw- huis en de flats is zeer sterk verontreinigd. Hier lag vroe ger een haven, waarin het vuil als in een trechter werd opgestuwd. Ook waar eens de gashouders stonden, tussen het slachthuis en de Konings straat, werd gif ontdekt: be halve pak- ook loodvervui- ling. De concentraties zijn hier overigens lager dan op het EBR-terrein, maar het gif kan zich verspreiden naar de woonwijken. De grond van het Huigpark is niet ver vuild. Zowel de gemeente als een projectgroep, waarin onder meer de bewoners en betrok ken bedrijven zitting hebben, gaan zich nu beraden over de oplossing van het probleem. Men bespreekt vier varian ten. De goedkoopste daarvan (kosten tien miljoen gulden) behelst het afgraven van al leen de „gevoeligste" delen van het terrein en het nemen van maatregelen om contact met de vervuilde grond tegen te gaan. Om verspreiding van het vervuilde grondwa ter te voorkomen dient het te worden geïsoleerd met zuive ringsinstallaties. De vervuil de grond blijft echter grond- deels aanwezig en het duurt enkele tientallen jaren voor dat de situatie goed onder controle is. De duurste oplos sing kost 24,5 milioen gulden. Dit betreft het afgraven van alle vervuilde grond en alge hele zuivering van het grondwater. Dit karwei vergt één jaar. De twee andere varianten zijn een combinatie van de uitersten. De rijksoverheid dient de kosten van het reinigen te betalen. De gemeente Leiden dient tien procent van de on- derzoeks- en saneringskosten bij te dragen. Vooralsnog hebben de gemeente en het EBR een uitgesproken voor keur voor volledig afgraven. „Voordat het rijk uiteindelijk een beslissing kan nemen en er met de werkzaamheden begonnen kan worden zijn we al weer een jaar verder", aldus Peters. ■■■■■■Bi De beroemdste gracht van Leiden heeft dezer dagen een enigs zins ludiek aanzicht. Midden in het water van het Rapenburg staat een grote hijskraan, die betonnen heipalen voor de funde ring van de nieuwe walmuren de grond inslaat. De kraan is geplaatst op een aantal drijvende bakken die in het water liggen. Volgens een woordvoerder van de afdeling civiele werken van de gemeente „zou er voor de kraan wel ruimte zijn op de kant, maar heien vanaf de kant brengt problemen met zich mee. We willen niet dat de woningen last hebben van de trillin gen. Als de kraan op de weg zou staan, dan zou een aantal be woners hun huizen niet kunnen bereiken en bovendien zouden fietsers en voetgangers niet kunnen passeren". De walmuren van het Rapenburg worden vervangen omdat er „aanzienlijke scheuren" ontstonden in de oude walmuren, aldus de woordvoerder. Tegelijkertijd wordt volgens hem een centraal rioolstelsel aangelegd. „Het riool van de huizen kwam recht streeks uit op de gracht. „Volgens de wet mag dat niet meer. Sinds de jaren zeventig zijn we daarom bezig systematisch ook In de binnenstad centrale rioleringen aan te leggen, die uitkomen op de rioolwaterzuiveringsinstallatie". Dat werk gaat, zo zegt de woordvoerder, de laatste tijd minder snel, omdat er minder mak kelijk subsidie voor wordt gegeven. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden aan het Rapenburg voor de bouwvakvakantie van 1988 zijn afgerond. In totaal kost het project tussen de 2 en 2,3 miljoen gulden, schat de gemeen telijke woordvoerder. „Daar zit dan alles bij. Ook de voorberei ding en het toezicht, bijvoorbeeld. Zo worden alle woningen tij dens de werkzaamheden in de gaten gehouden; we controleren of er iets met de panden gebeurt. Als dat zo is, dan leggen we het werk stil, dat hebben we overigens tot nu toe nog niet hoe ven doen". Volgende week wordt begonnen met vernieuwing van de dam- wanden in het Galgewater. Daartoe zijn de woonboten tijdelijk verplaatst. Lantaarnpalen worden weggehaald en vanaf deze week geldt een tijdelijk parkeerverbod. Verwacht wordt dat de werkzaamheden in juli volgend jaar zijn voltooid. FOTO: TEJO RINQERS LEIDEN Alle mensen die wonen in het woonwagencen trum Trekvaartplein willen daar blijven. Ook al lopen ze daarmee het risico dat iedereen van het woonwagenkamp moet vertrekken. Dat lieten de woonwagenbewoners gisteren weten tijdens een bijeenkomst waarop wethouder H. de la Mar (woonwagenzaken) het stand punt van het college bekend maakte. Het college wil dat het aantal plaatsen op het Trek vaartplein wordt teruggebracht van zeventig naar veertig plaat sen. Daarnaast moeten er nog dertig andere standplaatsen ko men, verdeeld over een of twee nieuwe kampjes in Leiden. De la Mar gaf gisteravond aan dat hij eerst bij het rijk en bij de provincie heeft gepleit voor handhaving van het hele kamp. Toen hij inzag dat dat politiek niet haalbaar was, heeft hij het huidige voorstel gedaan. Het college heeft onlangs met dit voorstel ingestemd. Oorspron kelijk wilde de gemeente dat er behalve veertig plaatsen op het Trekvaartplein vijftien plaatsen elders in Leiden zouden komen en vijftien in de regio. Op voor waarde dat het kamp aan het Trekvaartplein gehandhaafd blijft, is het college akkoord ge gaan met dertig plaatsen elders in de stad. Moet het grote woonwagenkamp verdwijnen, dan wil het college vasthouden aan het provinciaal plan dat zegt dat in Leiden niet meer dan 41 standplaatsen moeten komen. Volgens een woord voerder van de gemeente staan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland achter de plannen van de gemeente Leiden. Het riik wilde het kamp aan het Trek vaartplein opheffen, maar staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting sluit handha ving niet langer uit ÖDEN De Leidse üversiteit is woedend 'er de nieuwe bezuini gen die haar in de mil- •enennota zijn opgelegd °or minister Deetman inderwijs). De universi- zegt de bezuinigingen iet meer aan te kunnen wil daarover gaan pra- ;n met de minister. In ,(n eerste reactie op de isteren gepresenteerde Mjoenennota stelt de universiteit dat het toege kende budget voor 1988 een voortzetting betekent van „de financiële erosie waaraan de universiteit de afgelopen jaren al is bloot gesteld". De universiteit stelt veronge lijkt dat met de thans lopende maatregelen de grens van de bestuurlijke mogelijkheden zijn bereikt. Om welk bedrag het gaat, is de universiteit niet geheel duidelijk. „De cijfers kunnen op meerdere manie ren worden uitgelegd", stelt P. Bückmann, hoofd afdeling voorlichting van de universi teit. „Maar het is duidelijk dat het om ettelijke miljoenen gaat". „Indien deze begroting en de bezuinigingen ongewijzigd worden uitgevoerd, ontstaat een onaanvaardbare situatie", zo stelt de universiteit. Die zegt dat, mede door haar plaats in de randstad, zij ook in de toekomst een groot aantal stu denten moet opvangen en „een breed en vaak uniek" terrein van onderzoek op in ternationaal niveau wil voort zetten en versterken. Volgens Bückmann heeft Deetman bij de vaststelling van de nieuwste bezuinigingen te veel gekeken naar kwanti teit. „Leiden heeft kwalitatief veel te bieden. Op dat punt moet er voor ons nog wat te halen zijn". Bückmann hoopt dat „de wolkbreuk aan bezui nigingen" kan worden afge zwakt tot „een stevige bui". „Dit is in elk geval te gek. Het mes wordt nu ook gezet in on derwijs en onderzoek dat geen geld kost, of zelfs geld ople vert". Volgens Bückmann is er bijna geen enkele vakgroep of faculteit die raad weet met de aangekondigde bezuinigingen. De problemen wegen het zwaarst voor de faculteiten ge neeskunde, letteren en sociale wetenschappen. Zolang het overleg met Deet man nog niet heeft plaats ge had, zal de universiteit bezui nigen op de aanstelling van nieuw personeel om de finan ciële problemen op korte ter mijn het hoofd te bieden. Bückmann ziet nog andere mogelijkheden om te bezuini gen. „We kunnen een beroep doen op het bedrijfsleven. Ik denk aan een vorm van spon soring, waarbij bedrijven ge bruik maken van de kennis van de universiteit". Ook het binnenhalen van meer studen ten kan volgens Bückmann bijdragen aan de oplossing van de problemen. „Dan moeten we ons wel beter profileren", stelt hij. Tenslotte zou de uni versiteit de capaciteit van vak groepen en faculteiten kunnen vergroten, of beter benutten, gelooft Bückmann. Vengeance treedt zaterdag op in het LVC. FOTO: CBS Promotie M. Oort promoveert vandaag aan de Leidse Universiteit op een proefschrift over radio melkwegstelsels. Oort conclu deert dat het waarschijnlijk nog tientallen jaren zal duren „voordat we de oorsprong en evolutie van de radiomel- kwegstelstels echt begrijpen". In Leiden wordt sinds de ja ren zeventig gewerkt aan de bepaling van de evolutie van populaties van deze stelsels. Incon tinen tie In het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt vrijdag een geho gehouden over incontinentie. De bijeen- minisymposium komst is bedoeld voor inconti- nenten, hun familieleden en leden van de gezondheidszorg. Diverse artsen zullen het woord voeren, terwijl de af sluiting gebeurt door een fo rum. Het symposium begint om 10.00 uur Voor aanmel dingen: tel: 03449-1935. Ons Buiten De turnvereniging Ons Buiten houdt in haar verenigingsge bouw (achter de Marnixstraat) op 18, 19 en 20 september de jaarlijkse tentoonstelling van produkten van de volkstuin. De opening wordt verricht door P. Visser, ere-voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland. De ope ningstijden zijn: 18 september van 20.00 tot 22.00 uur, 19 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur en 20 september van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Ruilen Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag weer een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, prentbriefkaar ten, luciferm erken, sigaren bandjes en dergelijke. Er I wordt van 19.00 tot 22.00 uur geruild m de aula van de Dr. Van Voorth uysensch ooi aan de Marnixstraat 104. De toe gangsprijs bedraagt 1,50de jeugd t/m 15 jaar betaalt 1. Voor meer inlichtingen: tel. 071-312513. Buurthuis Informatie over de activitei ten die dit seizoen worden ge houden in buurthuis Op Eigen Wieken, is vrijdag 18 septem ber verkrijgbaar. Van 16.00 tot 22.00 uur staan in het gebouw aan het Valkenpad 2 verschil lende stands opgesteld. Van 20.00 tot 24.00 uur speelt een band in de jongerenruimte. De toegang is gratis. LVC De New Adventures en de hardrockformatie Vengeance treden zaterdag 19 september op in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66. New Adventures werd aan het eind van de jaren zeventig bekend, maar verdween enige jaren van het toneel. Venge ance komt uit Brabant en bracht onlangs de derde elpee uit: „Take it or leave it". Het LVC is geopend vanaf 22.00 uur. Kaarten kosten 12,50. Chili Front Het Chili Front Leiden houdt op vrijdag met het Nederland se steuncomité van het Pa triottisch Front Manuel Rodri guez (FPMR) een informatie- en discussieavond over de ac tuele situatie in Chili. De bij eenkomst wordt gehouden in de Burchtzaal en begint om 20.00 uur. Er worden onder andere videobeelden vertoond over de oppositie in Chili. Film In de kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt morgen avond de Spaanse film „Por que se van vertoond. De film gaat over de problemen die ontstaan in Spaanse bergdor pen als de vrouwen daaruit wegtrekken naar de stad. Zij vinde het werk op het land te zwaar. De voorstelling begint om 20.15 uur, de toegang be draagt acht gulden (K&O/CJP zes gulden). Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande 'Naam: Adres: .Voort: t "f 1 i (voor controle bezorging)1 J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs, i Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald pen t Postcode/plaatse •Telefoon-, maand automabsch betalen f 23,04 'O kwartaal per acceptgiro f 68,93 i Stuur als dank de fotocamera naar Naam: J Adrese 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9