Dit is je dood, Vissertje >Hulshoff Dolman hekelt haar kloverij Kamer WENLAND Najaarsoverleg edt weinig hoop Overdreven voorstelling van korten gezinszorg amer niet koord met irtraagde mg reiding ej n PTT uif te snel ED maakt igtuigbom nschadelijk Van Rooy wil desnoods EG -vergelding voor VS-protectionisme NAJAARSOVERLEG STAAT IN TEKEN VAN LOONMATIGING Leden Onkruit aangehouden in gebouw NS PROFT... het meest komplete programma vöor huis èn kantoor PROPI QeidóaQowuvnt WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 HAAG - Vice-voorzitter Johan Stekelenburg van de FNV weinig in het najaarsoverleg dat de vakbeweging vrijdag werkgevers en kabinet voeren zal. „Goed overleg vergt, dat en toe naar je overlegpartners luistert. Met wat nu voorligt ;i( ien we niet uit de voeten en het kabinet weet dat of had dat j weten jenburg zei dit gisteren tijdens een informele bijeenkomst Ie Nederlandse financiële top bij F. van Lanschot Bankiers '00& Haag, waar van gedachten gewisseld werd over de Mil- hej nnota. lisc (eer uit de Miljoenennota versterkt volgens hem „de armoe- de mensen aan de onderkant", omdat de overheid om- van de bezuinigingen niet langer wil meebetalen aan be- ijke voorzieningen als gezinszorg en de tandarts. MINISTER RUDING: Minister Ruding DEN HAAG - Minister Ruding vindt dat er een „overdreven in druk" wordt gegeven van de door het kabinet voorgestelde bezuini ging op de gezinszorg. „Wij halen slechts 3,5 procent er af. Daarna blijft er nog 1,4 miljard gulden over de gezinsverzorging", aldus Ruding gisteravond voor de AVRO-televisie. De minister is het er evenmin mee eens dat er sprake is van het opwerpen van een drempel. De mensen met de laagste inkomens zullen in de eerste drie maanden, dat zij een beroep doen op de gezinszorg, gemiddeld 14 gulden extra moeten betalen aan eigen bijdragen. De bijdrage zal gemiddeld stijgen van ƒ156,- tot 170,-. Een dergelijke verho ging is volgens Ruding geen onoverko- menlijk bezwaar, te meer omdat naar de mening van het kabinet ook de mensen in de omgeving van de betrok kene, in het kader van de „zorgzame samenleving", wat meer hulp zouden kunnen bieden. Ruding erkende wel, dat er misschien over de vormgeving van deze bezuini ging nader gepraat moet worden. Daar voor moet men zich echter tot minister Brinkman (WVC) wenden, die de ge zinszorg in zijn portefeuille heeft. Daarmee leek Ruding in te spelen op de kritiek van zijn eigen partij. CDA- voorman De Vries heeft al laten weten, dat zijn fractie op dit punt met eigen voorstellen zal komen. Naar verluidt denkt het CDA aan een verhoging van de algemene eigen bijdrage, een kor ting op het budget van instellingen voor gezinszorg en beperking van re gelgeving in deze sector. 'erf i HAAG Minister t-Kroes (Verkeer en erstaat) krijgt onvol- nde steun van de fede Kamer voor haar da: i om op de spreiding 31 de PTT naar Gronin- ,e ruim 50 miljoen gul- te bezuinigen en de Je' ilaatsingsoperatie met e 11 ar te vertragen. Zowel Wi CDA als de PvdA zul- zich ertegen verzetten. fl-woordvoerder Eversdijk t er geen bezwaar tegen i g minder Haagse ambte- :n naar het Noorden gaan. et 1 nt dat is alleen meer goed ini de werkgelegenheid in we ningen. Maar aan het tem- aUi van de spreiding plus de ej,j jiteit van de arbeidsplaat- s mag niet getornd worden", morgen werd ook bekend de vakorganisaties Abva- o, CFO, AC en CMHA het deg met de bedrijfsleiding de postdienst van de PTT w ben opgeschort. Aanleiding 'lri recente aanwijzing door op uister Smit-Kroes van de is ligingsplaatsen van vijf toe- oK listige regio's (Groningen, t Bosch, Rotterdam, Am- rdam en Utrecht) waarin postbedrijf in het kader t een reorganisatie wordt gedeeld. Smit-Kroes koos «Groningen ten koste van nQe ter compensatie van unugingen op de spreiding idfPTT naar deze plaats, tonden zijn verontwaar- fli d over het feit dat de mi- ul ter de beslissing heeft geno- n terwijl zij daarover nog in rleg waren met de bedrijfs- ing van PTT Post. De bon- jj zijn voorstander van de n mng van zes regio's. it n ENBERGEN Een kort ep ing moet gaan uitmaken of ick duif van Machiel van der lei gen uit Steenbergen ten echte buiten de prijzen is allen bij een vlucht vanuit )r Franse Chateauroux. De 11 meldde zich afgelopen za- n lag anderhalf uur eerder zijn soortgenoten. Volgens Zuid Nederlandse Bond - r Duivensport is een zo e.voorsprong een onmoge- fwestatie. De bond besloot op de duif te diskwalifice- Doping wordt uitgesloten, lat de duiven al op donder- in de manden zijn gedaan, tijdsverschil met de vlucht aardoor te groot. Aangeno- i wordt dat de duif voor de mg is ontsnapt. Dat een ntuele ontsnapping van de 1 niet is opgemerkt en dus niet is gemeld verandert tr volgens de bond niets l Duivenmelker Van der gen laat het nu uitzoeken een kort geding. )E De Explosieven Op- mmgs Dienst (EOD) heeft ermiddag in Ede een vlieg- jbom van 500 pond uit de eede Wereldoorlog onscha- 'jk gemaakt. De bom was uidagmiddag tijdens graaf- 'kzaamheden ontdekt. Bij 'onschadelijk maken van bom werden bewoners van 8 woningen en vee in een aal van 150 meter geëva- ®rd. Eveneens was er van !r tot vijf uur geen treinver- w mogelijk tussen Ede en arn. POOLONDERZOEKERS OVERLEVEN AANVAL IJSBEER MIDSLAND „Tijd om te denken heb je op zo'n moment niet. Maar het flitste wel even door me heen: dit is je dood, Vis sertje. Maar we hebben het overleefd. Een won der mag ik wel zeggen. Noorse jagers hebben me wel verteld dat de laatste twintig jaar niemand zo'n confrontatie met een ijsbeer heeft kunnen na vertellen". George Visser, beheerder van het Biologisch Station te Midsland op Terschelling keerde gisteren op Schiphol terug van een vijfweekse ex peditie naar de eilanden groep Spitsbergen in het Noordpoolgebied. Samen met de bioloog Piet Oosterveld uit Zeist verrichtte hij daar on derzoek. Een ontmoeting met een jonge ijsbeer kostte de beide mannen bijna het le ven. Visser kon gisteren met een naar huis, maar Ooster veld is in het VU-ziekenhuis te Amsterdam opgenomen voor verder herstel. Visser ziet het angstige avon tuur met de poolbewoner, op zondag 6 september, nog als een boze droom. „Als ik mijn ogen dichtknijp zie ik het weer haarscherp voor me". Maar hij kan het verhaal nu tamelijk nuchter onder woorden brengen. „We had den al verscheidene ijsberen gezien, ook vlakbij onze hut", vertelt hij. „Op die bewuste dag kwam er weer een beer dichtbij. Het was een jong exemplaar, van zo'n 150 kilo. Hij zat aan onze rubberboot en begon het ding aan flar den te scheuren. Oosterveld ging naar buiten om het dier met een fakkel te verjagen. Geweren hadden we niet, maar met brandende fakkels als afweer hadden we steeds goede resultaten". Als een pijl „Ik stond voor het raam en zag de beer als een pijl naar de deur schieten. Ik ook naar de deur en daar zag ik het beest rechtop staan met de poten op Piet zijn schouders en diens hoofd flink toegeta keld half in de bek. Wat je op zo'n moment doet en denkt en hoe lang alles duurt weet je achteraf nauwelijks meer. Ik had de deur dicht kunnen gooien. Dan was mijn maat dood geweest. Ik pakte een paar fakkels en ben er mee naar buiten gegaan. Intutief stak ik de beer een fakkel in de bek en met de andere schroeide ik zijn nekharen. Het beest reageerde nauwe lijks, maar werd wel even af geleid. Ik pakte hem nog in zijn nekvel. Maar dan voel je hoe vreselijk sterk zo'n dier is Wat moet zo'n klein man neke als ik tegen zo'n knaap beginnen", aldus Visser. „Wat er verder gebeurde weet ik niet zo goed meer. De poolonder- zoekers Piet Oosterveld (links) en George Visser gisteren op Schiphol bij hun terugkeer uit Spitsbergen. Oosterveld raak te zwaar gewond bij een gevecht met een ijsbeer. Hij is opgenomen in het VU-zieken huis te Amster dam. We waren ongeveer zeven meter van de deur en we slaagden er beiden in die te bereiken. De beer en ik strui kelden ook nog over een draad van een schuurtje. Pas later voelde ik dat hij me toen nog flink in de kont ge beten moet hebben". Visser en Oosterveld wisten net op tijd de deur dicht te gooien en met een balk te blokke ren. „M'n maat was er slecht aan toe. Zijn hoofd was erg toegetakeld. Hij heeft wel een kwart van zijn bloed ver loren. Ik heb hem zo goed mogelijk verbonden. Dat was een moeilijk werkje Ik ging bijna van mijn stokje", ver telt Visser. „Piet bleek toch een ijzersterke knaap te zijn. Hij heeft de volgende paar dagen in een soort sluimer toestand op zijn bed gelegen en alleen maar wat gedron ken". De Terschellinger liep zelf ook een paar flinke vleeswonden op aan beide armen en zijn achterwerk. De twee onderzoekers beleef den vervolgens een paar el lendige dagen. „Het expedi tieschip de Plancius zou ons op woensdag weer afhalen. Ik heb eigenlijk niet meer geslapen. Ik was doodsbang dat zij een rubberboot aan land zouden zetten. Dat was drama nummer twee gewor den, want de ijsbeer zwierf nog steeds rond", vertelt Vis ser. Hij kwam ook steeds weer bij de hut. We hadden alleen maar een mobilofoon voor contact op korte af stand. Het schip kwam woensdagmiddag in zicht. Ik heb de kapitein meteen ge waarschuwd niemand aan land te zetten. Vanaf het schip is toen een helicopter opgeroepen. Die kwam ons twee uur later afhalen. Toen die landde kwam de beer weer aanzetten. Een jager heeft het dier toen gedood. Wij zijn vervolgens naar een ziekenhuis gebracht". „Ik moet zeggen dat de No ren ons uitstekend hebben opgevangen. Maar iedereen was wel zeer verbaasd dat we dit avontuur hadden over leefd. Bij die mensen merk je pas hoe de angst en ontzag voor ijsberen er in zit. Ik kan me dat nu goed voorstellen". Vrijwilligers De beide mannen waren eind juli als vrijwilligers naar Spitsbergen (Svalbard in het Noors) vertrokken om daar onderzoek te verrichten voor de Nederlandse Stichting voor Arctisch Natuurweten schappelijk Onderzoek. Ze zouden zich bezig houden met de effecten van rendier- begrazing voor de vegetatie op de toendra's van het het eiland Edgeoya. De reis ging deels met het vliegtuig en deels met het expeditieschip de Plancius. „Edgeeya is een onbewoond eiland van onge veer 5.000 vierkante kilome ter Er staat op de noordwes telijke kaap sinds 1968 een vrij grote hut die toen ge bruikt is voor ijsberenonder- zoek. De populatie werd door bejaging zwaar bedreigd. In 1973 is het dier beschermd verklaard. Daarna is de po pulatie tot waarschijnlijk een 5.000 exemplaren uitge groeid", vertelt Visser. „Mo gelijk zwerven daardoor nog wel wat hongerige exempla ren rond. Vooral de jongere en onervaren dieren worden dan gevaarlijk." „Ons onderzoek richtte zich vooral op de vegetatie en de rendieren We waren daar als vrijwilligers, want de stichting zit financieel niet erg ruim. Vóór het avontuur met de ijsbeer hebben we nog aardige onderzoeken kunnen doen". Visser wist dat de ex peditie niet zonder risico's was in verband met de ijsbe ren. „Ik ben overigens meer een liefhebber van de war mere landen, maar dit was toch wel een uitdaging. Ik weet niet of ik het weer zal doen". DURK HIBMA DEN HAAG Als het Con gres in Washington akkoord gaat met de voorstellen voor een nieuwe handelswetgeving, dan moet die met vergelijkba re EG-wetgeving worden be antwoord. De tijd is lang ach ter ons dat de VS op handels politiek gebied de lakens uit deelde. Deze dreigende taal aan het adres van Washington uitte staatssecretaris Van Rooy voor buitenlandse handel gis teren in Den Haag. Zij sprak ter gelegenheid van de ope ning van de 36ste leergang buitenlandse betrekkingen in het instituut „Clingendael". Van Rooy vindt dat de han- delsbeschermende maatrege len in de Verenigde Staten steeds zorgwekkender vormen aannemen. De nieuwe han delswetgeving, die momenteel bij het Congres in behandeling is, weerspiegelt volgens haar op tal van punten een hang naar protectionisme. „Ver schillende onderdelen van deze wetgeving zijn onvere nigbaar met de verplichtingen die de VS in het kader van de Gatt zijn aangegaan", zo zei zij. De Gatt is de internationale afspraak over handel en tarie ven. Volgens Van Rooy is de rege- ring-Reagan zich terdege be wust van deze situatie. „Hope- S'k slaagt zij er alsnog in de angresleden ervan te over tuigen dat met deze ontwerp- wetgeving niemand is gediend en zeker de VS zelf niet". Mocht dit echter niet lukken, dan dient de EG zich te bera den op een passende reactie. Van Rooy vroeg zich af of de EG in het verleden soms te passief heeft gereageerd op nieuwe invoerbeperkingen in de VS, bijvoorbeeld op het ge bied van de staalimporten. Van Rooy gaat deze week naar Washington en zal daar trach ten regeringskringen duidelijk te maken hoe schadelijk der gelijke handelswetgeving is. E KNOLLEN Dolman FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Kamer voorzitter D. Dolman heeft gisteren ter gelegen heid van de start van het nieuwe parlementaire jaar, uitgehaald naar zo wel het kabinet als de Ka mer zelf. Hij verweet het kabinet al in de zomer maanden begonnen te zijn met vooraankondigingen over de begroting 1988. Ook hekelde hij de slech te financiële administratie bij de overheid. Zijn mede-kamerleden kregen het verwijt vaak te veel met details bezig te zijn en te weinig met toekomstig beleid. Volgens de voorzitter staat de Kamer voor een krachtproef nu men heeft besloten alle be grotingen financieel nauwkeu rig na te pluizen. Door deze „feitenonderzoeken" heeft men zich veel extra werk op de hals gehaald, aldus Dolman. Hii zei te hopen dat dit alles zal leiden tot meer openheid, meer zuinigheid en een doel treffender bestuur. Volgens Dolman wordt de ver sterkte aandacht voor het fi nanciële management bij de overheid gunstig beoordeeld. Hij waarschuwde de kamerle den echter zich niet te veel op het financiële management te concentreren. „Wij zij geen boekhouders doch politici'zei hij. Dolman riep op minder tijd te verdoen aan het doorzeuren over details. „Levendigheid, publieke belangstelling, die nen wij niet met eindeloze in terrupties en haarkloverijen, maar met krachtige confronta ties over hoofdzaken", meende Dolman. Hij pleitte dan ook voor korte actuele debatten tussen de behandeling van alle begrotingen door. DEN HAAG Loonmatiging in 1988 is de inzet van het kabinet tijdens het overleg met vakbon den en werkgeversorganisaties dat vrijdagmiddag plaatsvindt. Minister De Koning (sociale za ken) zegt dit in een brief aan de Stichting van de Arbeid. De Koning betoogt dat het kabinet er in de begroting voor 1988 alles aan ge daan heeft om loonmatiging mogelijk te maken. De minister wijst in dit ver band ondermeer op de belastingverla ging van 1,3 miljard gulden die met name de lagere inkomensgroepen be reikt en de zeer scherpe vaststelling van de sociale premies. De premies gaan in 1988 over het geheel genomen voor werknemers met 0,1 en voor werkgevers met 0,4 procent omhoog. Daardoor is koopkrachtbehoud moge lijk. UTRECHT De Utrechtse, politie heeft gisteren zeven le den van de actiegroep Onkruit aangehouden omdat zij een zaal in het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht bezet hielden. Met hun actie, die een uur duurde, wilden de zeven plannen buit maken over de rol van de spoorwegen bij de oorlogsvoor bereiding. De Onkruit-leden boden geen verzet tegen hun arrestatie, 's Middags moesten zij voor de politierechter in Utrecht ver schijnen waar zij tot zes weken voorwaardelijk werden ver oordeeld wegens een inbraak medio mei in een NS-bunker in Maarsbergen. Handgranaten ontdekt bij kleuterschool AALTEN De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) be gint morgen met het opruimen van de munitie die gisteren werd gevonden bij een kleu terschool in Aalten. Vandaag hebben de kleuters elders les gehad. Bij graafwerkzaamhe den werden enkele tientallen handgranaten en fosforbom- men en een grote hoeveelheid kogels uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE Als u hoge eisen stelt ten aanzien van kwaliteit en vprmgeving, kunt u bijna onbeperkt kiezen uit het profi- programma; van een enkel buro tot een meer dan komplete werkplaats. Opval lend aan dit programma is de exclu sieve fraaie softline-uitvoering, waar door het zich positief onderscheidt van de veelal kille zakelijke systemen. Wij stellen het zeer op prijs u uit gebreid te kunnen informeren en adviseren over het PROFI-programma. Nieuwe Rijn, tel. 071 -1331OO. Buro 160*72 cm 428.- Typtafe" 160x45 cm 260.- Kasten van rechts naar links Kast mes 2 deuren 117*82*36 cm 531.- Kast met twee g'ankjn^i09x64x36cm 191.. Kast met open vak en twee iaden 117x44x38cm 507 - -m Vac, mal ticac anders denken over wonen Oen Haag: Spui Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard Lelden: Nieuw Rijn Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat Leldechendam: Winkelcentrum Leidschenhage Eindhoven: Winkelcentrum Woensel Hilversum: Groest Zwolle: Onepistolengang. Voorschoten: produktie-en distributiecentrum

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3