2 Succes voor Europese ruimtevaart Nieuw aanbod aan mbtenaren tijdens ormeel overleg 11 t/m 201 Met de paplepel Bescherming ozonlaag volstrekt onvoldoende Voorlopig voldoende schepen voor de Golf" DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND bij deze krant én op vijf bokken Eutief afgeschoten MILIEUBEWEGING NIET TEVREDEN OVER MONDIAAL AKKOORD: dreigbrieven: meer kaartjes voorfeyenoord pporters Den Haag ouden huis Budapest GESLAAGDE LANCERING ARIANE 2 Trouwe toeschouwers Niet te missen Ontvoerings zaak Hei jn in stroom versnelling Boosheid om „Schande" op AVRO-tv minuut stilte wegens uitlating le pen BUSSTAKING IN SOVJETUNIE £cidócSoiwcuit Qowuvnt Woensdag 16 september 1 78e jaargang no. 23911 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244 Voor abonnementen: 071-313677 Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur}.}. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties- (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1.10. HET WEER Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in de loop van de dag vanuit het westen opkla ringen. Minimumtemperatuur omstreeks 15, middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Zon op: 07.16; onder: 19.51. Scheveningen hoog water: 11.56 en 00.31; laag water 5.17 en 17.58 uur. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA - Voor de Reewild-trofeeën- die in mei is gehouden tijdens de Fair in Exel, blijken 64 bokken te zonden die tot het foute afschot worden gerekend. Dat is een van het totaal. Voor de trofeeën - werden de schedels ingezonden 50 bokken, 83 procent van het to- al in de Achterhoek geschoten Het stichtingsbestuur van de betreurt het dat niet alle afschot- linghouders de geweien hebben ronden. „Tegenover de ruim 26.000 had het ook anders gekund, dijk heeft deze niet-inzendende ep niet begrepen dat de toekomst i ons jachtbedrijf afhangt van het Ben van een gesloten groen front, is jammer", aldus het bestuur in een lichting. MONTREAL Ministers van mi lieuzaken van de Verenigde Naties, onder wie de Nederlandse bewinds man Ed Nijpels, hebben gisteren in de Canadese stad Montreal een ak koord bereikt om de aantasting van de ozonlaag tegen te gaan. Het ver drag, dat door de lidstaten nog gera tificeerd moet worden, is het eerste mondiale akkoord op het gebied van milieubescherming. Nederland se milieubewegingen noemen de overeenkomst echter „volstrekt on voldoende". Het verdrag staat een vermindering voor van de produktie van chloorfluorkoolstof- fen (CFK's) met vijftig procent. CFK's zijn „naar alle waarschijnlijkheid" de hoofdoorzaak van de afbraak van de ozonlaag, die de aarde beschermt tegen de kankerverwekkende, ultraviolette stra ling. CFK's worden verwerkt in onder meer spuitbussen, koelkasten, airconditio ners en piepschuim. Lucas Reijnders, woordvoerder van Na tuur en Milieu in Utrecht, vindt de vijftig procent reductie in het jaar 2000 veel te weinig. Het moet tenminste 85 procent zijn, wil de afbraak van de ozonlaag tot staan worden gebracht. „Wanneer de ozonlaag met één procent verdwijnt, neemt de kans op huidkanker met vier procent toe. De kans op staar neemt met één procent toe", aldus Reijnders. Een grotere hoeveelheid ultraviolette straling, die door het ontbreken van ozon op aarde komt, heeft negatieve gevolgen voor alle flora en fauna, dus met inbegrip van land- bouwoogsten en visproduktie. Pag. 4: „Akkoord ozonlaag is politiek compromis" Olifant loopt vrouw omver GENEVE Ge schrokken van het blaffen van een hond is een olifant die door de straten van Genève werd gevoerd, op hol ge slagen en heeft een vrouw omver gelopen. Het 45-ja- rige slachtoffer moest zich in een ziekenhuis laten onderzoeken. De olifant, veertien jaar oud, maakte reclame voor cir cus Knie. EINDHOVEN Zowel bij PSV als bij de Eindhovense politie zijn onlangs anonieme dreigbrieven bezorgd waarin meer kaartjes worden geëist voor de Rotterdamse suppor ters voor de wedstrijd PSV- Feyenoord op 27 september. Daarin wordt gedreigd met ernstige ongeregeldheden in de Eindhovense binnenstad als niet op de eis wordt ingegaan. PSV stelt voor de wedstrijd slechts 500 kaarten beschik baar voor de vrije verkoop in Rotterdam. De politie heeft de zaak in onderzoek. DAPEST Ongeveer hon- d supporters van FC Den g, die gisteren na een bus van meer dan twintig uur (udapest arriveerden, zijn na «regeldheden door de politie iun hotel gehaald. De direc- van hotel Flora, die door misverstand had gerekend de overnachting van gezin met kinderen in plaats van horde voetbalaanhangers, de hulp van de politie in, at de Haagse supporters een ital douches hadden ver- li Volgens secretaris Ben i van de supportersvere- w werden sommigen met elektrische wapenstok naar ten geslagen. Woordvoerder LPeerdeman van het betrok- sn reisbureau HPB uit Hoorn: r lij hebben intensief contact «had met Hongarije. Veel wil er niet over kwijt, want ik j ilmijn touringcars weer onbe- "%digd terug. Maar naar wat er van gehoord heb, leek het het hotel wel oorlog. Op de viel alles wel mee. de buschauffeurs zijn lts een paar kleine ver dingen aangericht". Peerde- UB kon er na moeizame on dingen in samenwer- symet FC Den Haag-voorzit- r Dé Stoop toch voor zorgen et de aanhang van FC Den laag elders onderdak kreeg, si groot gedeelte van de sup- rters heeft de afgelopen cht doorgebracht in een pen- n, zestien kilometer buiten idapest. Stoop nam de kosten or zijn rekening. KOUROU De Euro pese ruimtevaart heeft vannacht een groot succes geboekt met de succesvolle lancering van een Ariane-draag- raket, die twee satel lieten in een baan om de aarde heeft ge bracht. Het Europese ruimtevaartprogram ma heeft bijna zestien maanden stilgelegen, na het verloren gaan van de telecommuni- catiesatelliet Intelsat. Een nieuwe misluk king zou waarschijn lijk catastrofaal zijn geweest voor de Euro pese ruimtevaart. Even leek het vannacht opnieuw fout te gaan, toen de lancering wegens een technische storing moest worden uitgesteld. Maar na een oponthoud van een uur en drie kwartier kon de Ariane-raket om 02.45 uur Nederlandse tijd als nog worden gelanceerd. Korte tijd later werden de twee communicatiesatel lieten, uit Europa en Au stralië, in hun baan om de aarde gebracht. Op de lanceerbasis in Frans-Guyana en bij de Europese ruimtevaartorga nisaties ESA (European Space Agency) en Aria- nespace in Parijs was men uiterst ingenomen met de voorspoedig verlopen ope ratie. Hierdoor behoudt Arianespace, het bedrijf dat de lanceringen van sa tellieten verzorgt, een voorname plaats op de markt voor de lancering van commerciële satellie ten. Arianespace heeft tot 1991 de lancering van 46 commerciële satellieten op het programma staan. Pag. 5: Weg blijft open voor Europees ruimte- (Van onze parlementaire redactie) EN AAG Minister an Dijk (binnenlandse iken) heeft vanmorgen i het Haagse Promenade- otel informeel overleg tvoerd met de ambtena- inbonden over de ar- eidsvoorwaarden voor 987 en 1988. Van Dijk eeft de bonden een bod an bijna tweehonderd liljoen extra gedaan (bo- enop de 795 miljoen die beschikbaar was), zodat r toch nog een loonsver- oging voor alle ambtena ren uit de bus kan komen. Die komt neer op gemid deld een tientje per maand netto. Vorige week hebben Van Dijk en de centrales van overheids personeel ook al enkele malen onofficieel met elkaar rond de tafel gezeten. De informele discussies, die met opzet niet in het ministerie plaatsvinden, worden gehouden omdat de formele contacten tussen mi nister en bonden op 2 septem ber waren vastgelopen. Alleen de centrale voor mid delbare en hogere ambtenaren (CMHA) heeft enkele weken geleden een voorlopig akkoord met Van Dijk gesloten. Daarbij werd een loonsverhoging voor ambtenaren met een inkomen boven modaal afgesproken. Hiertegen rezen echter bij de ambtenarencentrales van FNV en CNV en ook in het kabinet ernstige bezwaren. Overigens is de tijdelijke verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar, waarover Van Dijk en de CMHA het eens werden, nau welijks een punt van discussie meer. Mochten de informele bespre kingen openingen bieden voor een overeenkomst waar alle ambtenarencentrales achter kunnen staan, dan zal het re guliere overleg op het ministe rie op 23 of 30 september worden hervat. Prinses Juliana en haar jongste dochter Christina waren ook gisteren weer bij de trouwe toeschou wers van de koninklijke rijtoer door de Haagse binnenstad. Vanuit het Kabinet der Koningin aan de Korte Vijverberg zagen zij de Gouden Koets met koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem- Alexander aan zich voorbijtrekken. Even leek het alsof deze man tegen de vlakte was gegaan bij de aanblik van een groepje deelneemsters aan de Miss America- verkiezingen in Atlantic City en dat de missen zich vervolgens vergewisten van 's mans toestand. De werkelijkheid was anders. De man bleek een enthousiaste fotograaf, op wiens verzoek de missen zich letterlijk over hem bogen. Op die manier kon hij ze niet missen. FOTO: AP Nederlandse vrachtwagen als „Blumenbomben (Van onze correspondent) BONN Bij politiecontroles van vrachtwagens in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfaien heeft een Nederlandse chauf feur een snelheidsrecord ge broken. Voor de wagen met bloemen (de Duitse politie sprak van een „Blumenbom ben") werd een snelheid ge meten van 122 kilometer per uur. Voor vrachtwagens geldt op de Duitse autosnelweg een maximumsnelheid van 80 ki lometer per uur. HAARLEM De mysterieuze ontvoeringszaak van Ahold- topman Gerrit-Jan Heijn lijkt gisteren in een stroomversnel ling te zijn geraakt. Het in Haarlem gevestigde beleids centrum besloot op uitdrukke lijk verzoek van de familie Heijn „met onmiddellijke in gang elke vorm van publici teit' te stoppen. Het valt aan te nemen dat er nu daadwer kelijk onderhandelingen aan de gang zijn met de ontvoer ders. De veranderde houding tegenover de pers lijkt op die tijdens de slotfase van de ont voeringszaak van Heineken en Doderer. Ook het gegeven dat Ahold's eerste man Albert Heijn (60) gisteren voor het eerst weer op het hoofdkan toor in Zaandam verscheen, waar ook een crisiscentrum is gevestigd, en dat een ander lid van de Raad van Bestuur vati Ahold zich naar het Haarlem se politiebureau spoedde, kan er op wijzen dat de familie Heijn inmiddels contact heeft met de echte ontvoerders. Zo als bekend kwamen er na de verdwijning van de 56-jarige Gerrit-Jan Heijn vier serieuze claims binnen, waarvan er nu drie als duidelijke nep zouden zijn afgevoerd. Een woord voerster van de politie in Den Haag ontkende dat het vertrek van de bij voorbaat als onder handelaar aangewezen com missaris Cazemier naar Haar lem er op duidt dat de familie Heijn reeds contact heeft met de ontvoerders. Pag. 5; Eis 2,5 jaar tegen he ler geld zaak-Van der Valk HILVERSUM - Er zijn gister avond ruim honderd boze tele foontjes binnengekomen bij de AVRO naar aanleiding van de uitzending van het Duitse tv* spel „Schande" in een Neder landse bezetting. Dit stuk han delt over - de ontvoering van een dochtertje van een fabri kant, dat later vermoord wordt aangetroffen. „De men sen trokken een parallel met de kidnapping van de heer Heijn en vonden het ongepast dat we het tv-spel uitzonden", aldus een woordvoerder van de AVRO vanochtend. „Er is door de programmaleiding gis termiddag nog over vergaderd, maar er is besloten om het toch uit te zenden. Reden was dat we ons niet konden voor stellen dat we de familie Heijn met uitzending hadden kun nen kwetsen, omdat we er min of meer vanuit gingen dat deze hoogstwaarschijnlijk niet zou kijken. Bovendien: wanneer we wel gewijzigd hadden, had een ander deel van de kijkers ons boos opgebeld. Het komt er gewoon op neer dat we de reactie van het grote publiek onderschat hebben". Soldaten in de Bondsrepubliek Duitsland drinken aanzienlijk meer melk dan een jaar geleden. Dat komt niet, omdat ze zelf denken met melk meer mans te zijn. maar meer, omdat de minister van Defensie ze liever melk ziet drinken dan iets an ders. En dan doen ze dat. Moderne zelftap-appara- ten maken het hen daarbij gemakkelijk. Ze tappen steeds per man, één kwart kan. Of Nederlanders zich ook zoiets met de paplepel zouden laten ingie ten, valt sterk te betwijfelen. Neem nou deze krant, die u zojuist hebt gekocht. Ook al hebt u de Leid- se Courant zelf gemakkelijk uit een of andere stan daard kunnen halen, u leest hem toch niet, omdat wij zeggen dat u dat zo nodig moet? EN HAAG/KUWAYT De vijf landen van de Westeuropese mie (WEU) die marine-eenheden beschikbaar hebben gesteld '°or de Golf zijn van mening dat deze „voor het moment, en fzien de huidige dreiging" voldoende zijn. Dat is gebleken na verleg van hoge ambtenaren van de zeven WEU-landen, giste- en in Den Haag. r is niet gesproken over plannen voor het versterken van de larine-eenheden die al in de Golf zijn. Wel is informatie uitge lid om de onderlinge samenwerking te versterken. Niet be- end is of ook op politiek niveau van gedachten is gewisseld ver samenwerking met de Amerikaanse vloot in de Perzische «If. Marinecommandanten doen dat wel. Intussen hebben Ne- lerland en België afgesproken dat een Belgische officier het Mnmando krijgt over de Nederlandse en Belgische mijnenjagers lie op weg gaan naar de Golf. De operationele leiding berust bij 'et hoofdkwartier van de commandant zeemacht in Den Helder, 'et Nederlands-Belgische verband, dat volgende week vanuit net Kanaal gezamenlijk opstoomt naar de Golf, krijgt daar be- merming van Britse fregatten. Daartoe is met de Britten nauwe •ctische samenwerking afgesproken. n de Golf zelf wordt gevreesd voor een hervatting van de tan eroorlog, nu secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ja- ler Perez de Cuellar het gebied heeft verlaten. Hij brengt van- verslag uit aan de Veiligheidsraad over zijn mislukte vre- *smissie. "L Pokerface Perez de Cuellar. STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft vanmorgen een minuut stilte in acht genomen wegens de jongste uitlating van de rechtse afgevaardigde en leider van het Franse Nationale Front, Jean-Marie Le Pen, over de gaskamers in de Tweede Wereldoorlog. Dit gebeurde op voorstel van voorzitter Lord Plumb „uit respect voor alle slachtoffers van racisme, vooral in de EG". Afgelopen zondag had Le Pen voor de Franse radio verklaard dat het al dan niet bestaan van gaskamers „een detail kwestie is in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog". MOSKOU Een Sovjetweekblad heeft vandaag gemeld dat buschauffeurs in een plaats ten zuiden van Moskou in staking zijn gegaan uit protest tegen een nieuw loonsysteem, dat verla ging inhoudt als zij niet op tijd rijden. „Maar hoe kunnen wij ons aan de roosters houden als de meeste bussen er uitzien als tanks na een slag en de gemiddelde leeftijd ervan dezelfde is als die van mijn schoonmoeder", zo liet het blad een der chauffeurs zeggen. Over dit soort acties van werknemers de term sta king werd in het bericht niet gebruikt wordt tot dusverre slechts zelden iets gemeld in de Sovjetmedia. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teiefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:- Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): ADVERTENTIE Openingstijden dagelijks van 13.-17.00 uur 19.-22.30 uur Op de beide zondagen van 11.00-17.00 uur 125 STANDHOUDERS 200 STANDS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1