s? IW 54 goed voor conomie, milieu erkeersveiligheid en lijnsburger slachtoffer an goedheid GEEN EXTRA GELD VOOR JAG LEIDEN Belastingen gaan ook in de komende jaren omhoog Si 1DEN OMGEVING CeidócSou^tont Expositie Bartels verlengd Hoftuin viert tweede lustrum Oran jefeest loopt op rolletjes IfcDEPUTEERDE JANSEN: quarellen in gemeentehuis hordwijkerhout Van der Nagel mag kas bouwen NOORDWIJKS CHEF FINANCIEN REINDERS NEEMT AFSCHEID WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 11 ,utfabriek moet nder herrie maken jefc - IJK De firma H. van Leeuwen moet decibellen produceren in zijn houtbe- achter de woningen aan de Randweg. Dat de Kroon beslist nadat de Katwijker M. jjeelen bij de Raad van State bezwaar had ^en etekend tegen de vergunning die de ge- m°i ite Katwijk in 1986 aan Van Leeuwen ver- je Van Beelen werd gesteund door 20 om- inden. Het bedrijf hoeft niet te verhuizen, bezwaren spitsten zich toe op het aantal 'j# «Hen dat de houtfabriek was toegestaan, op emeente Katwijk meende dat 70 decibellen ?r' i fabriek en 45 op een meter afstand en vijf ,nu r hoogte van de woningen af toelaatbaar ie Kroon meent echter dat 55 decibellen S tn het bedrijf het maximaal toelaatbare is ezien aan de houtfabriek een zomerhuisje KATWIJK De expositie van Hans Bartels in het Kat- wijks Museum in de Voor straat is verlengd tot 26 sep tember. Er zijn inmiddels 5000 bezoekers geweest. Bartels werkte rond de eeuwwisseling in Katwijk waar hij veel zee gezichten maar ook portret- en figuurstudies maakte. Veel werk van hem is afkomstig uit Erivé collecties van Katwij- ers. Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang kost 1,50. Scholengemeenschap krijgt geen steun SASSENHEIM - De scholengemeenschap Het Rijnlands Sassenheim krijgt geen 2000 gulden voor een toneelvoorstelling die opge voerd gaat worden door de leerlingen van de tweede klas. De school had om deze een malige subsidie gevraagd omdat het Rijn lands dit najaar het 15-jarig bestaan viert. Een van de activiteiten rond dit lustrum zou een project zijn in de vorm van een vijf uur durende toneelopvoering. Dit project kost ruim 4000 gulden. J. Henskens (PvdA) ver tolkte de mening van de raadscommissie welzijn gisteravond door te stellen dat de emeente hier niet aan kan beginnen. F. lagman, hoofd van de afdeling welzijn, wees de commissieleden op het feit dat een zelfde subsidie in 1982 definitief is afge schaft voor het basisonderwijs. RIJNSBURG Winkelcentrum de Hof- tuin viert deze week zijn tweede lustrum. Dit wordt gevierd met een groot aantal activiteiten. Vandaag is de kermis van start gegaan achter de Hoftuin op het ge lijknamige plein; deze duurt tot en met za terdag. Tevens kan men tot vijf uur nog terecht op de braderie. Vrijdag staat in het teken van de koopavond met een muzi kaal optreden van de bekende zanger Lee Towers. Dit optreden begint om zeven uur in de Hoftuin achter de Voofhof. Zaterdag is er vanaf tien uur gelegenheid om mee te doen aan een lego-bouwwedstrijd voor de jeugd bij van den Anker. Tevens worden dan achter de Hoftuin spelen ge houden van het Gereformeerd Jeugdver- band. SASSENHEIM Het Oranjefeest kende ook gisteren een goed verloop. De kinderen van 4 tot 6 jaar oud genoten in Kasanova van de kindervoorstellind door de toneelgroep Pankras. De vis wedstrijd voor 65-plussers in het oude zwembad telde circa 20 deelnemers. W. Baak was eerste met 141 centimeter, G. van der Mey tweede met 113, en A. Koppier derde met 31 centimeter. A. Moerkens had de grootste vis, een brasem van 37 centimeter. De belangstelling voor de kermis, die gisteravond om zeven uur werd geopend, was al direct groot. Tevens werd begonnen met het broekhangen, dat in totaal drie avonden plaatsvindt. Eerste deelnemer was het bestuurslid van de Oranjevereniging W. van Ruiten met 1 minuut en 4 seconden, die gevolgd werd door z'n collega G. van Niekerk, die het 37 seconden uithield. Om half acht werd er door Adest Musica en drie muziekgezelschappen uit de omgeving, vanuit diverse punten in de gemeente een rondgang gemaakt met als finish de Essenlaan. Van daaruit ver trok de lampionoptocht, waaraan door veel kinderen werd deel genomen. Jongens betrapt bij poging tot inbraak LEIDSCHENDAM - Twee jongens van veer tien en vijftien jaar uit Nieuwegein zijn gister middag aangehouden wegens een poging tot inbraak in een pand aan de Voorburgseweg in Leidschendam. Zij wer den betrapt door de be woner van het pand, ter wijl ze bezig waren met een schroevendraaier de keukendeur open te bre ken. De jongens vlucht ten en de bewoner waar schuwde de politie. Die kon het duo aanhouden op de Dam laan. Co op J' SENHEIM - „De se- daire weg 54 zal bij- ren aan een hogere eersveiligheid met voor fietsers, maar aan het bevorderen de economie. In deze fik wordt jaarlijks 500 ,rt joen liter benzine ge likt door auto's die in file staan. Dat is slecht r de economie, het mi- en het humeur. Daar et iets aan gebeuren", stelde gedeputeerde T. Jansen gistermiddag in Motel Sassenheim. Even daarvoor had hij in de nabijheid van de Put van Menten met een bulldozer de eerste hoop zand op het tra ject van de nu nog toekom stige secundaire weg ge bracht. Helemaal perfect ging dit ongewone werk de gedeputeerde niet af, want de echte bulldozerbestuurder moest het grootste deel van het zand op zijn plaats bren gen nadat de gedeputeerde was uitgestapt. Verder ont hulde Jansen een bord bij het begin van de nieuwe weg. De weg, die voor de bouwvak van 1988 klaar moet zijn, loopt van het via duct bij Sikkens in Sassen heim naar het tolhek in Warmond. Jansen benadrukte gister middag nogmaals de slechte oost-west verbindingen in de Bollenstreek. „Toen ik vijf jaar geleden gedeputeerde werd heb ik besloten dat daar iets aan gedaan moest worden. Deze weg vormt on derdeel van die verbeterde oost-westverbindingen. Over enige maanden beginnen we aan de secundaire weg 4 tus sen Katwijk en Leiden. Ver der staat de secundaire weg 2 die de steenfabriek tussen Lisse/Hillegom met Nieuw- Vennep moet verbinden, op de planning. In totaal steekt de provincie de komende vier jaar 60 miljoen gulden in de infrastructuur van de Bollenstreek". Wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest deed de provincie alvast een suggestie aan de hand waar eventueel ook geld aan gespendeerd zou kunnen worden. Hij sprak de wens uit dat in de toekomst een fiets/voetbrug wordt aangelegd vanuit de nieuw bouwwijk Haaswijk naar het recreatiegebied langs de Haarlemmertrekvaart. „Oegstgeest is bereid hier over met de provincie te pra ten", stelde hij. N HAAG/RIJNS- RG Het voorarrest j drie maanden werd vo indelijk ook de straf r, r een 57-jarige Rijns- vc ger, die gisteren voor ,pl Haagse rechtbank d geleid. De man, die d beschuldigd van ieplichtigheid aan een koverval in zijn woon- 1 its en van heling van tolen geld kwam daar- gelijk vrij. jj bankoverval werd op 12 van dit jaar gepleegd op londsspaarbank in Rijns door de jeugdige buiten- se crimineel „Appie". De sburger had Appie nog de- de dag uit de jeugdgevan- iJis in Zutphen opgehaald, man, een werkloze banket- ker, verleende zijn mede- ra tking aan de opvang van |dige criminelen en Appie fcCht onder zijn hoede een dagen verlof opnemen, a i dat verlof maakte Appie Ier gebruik door een flinke veeQ id geld op te nemen de Bondsspaarbank; 168.450 Jen om precies te zijn. De isburger beweerde niets- moedend met zijn protégé het winkelcentrum in isburg te zijn gereden om boodschappen te doen. wijl hij een scheerapparaat 1 ophalen bij een winkel f Appie echter onder be- iging met geweld het per- eel van de Bondsspaarbank zak met bankbiljetten te futselen. jer keerde terug r zijn auto en even later lm de jeugdige bankover- ler terug, die de zak met d op de achterbank wierp, tvolgens ging het naar Am- [dam, waar Appie in een i een oude schuld vereffen- hij gaf zijn voogd een geld- frag van bijna 7000 gulden tontanten. „Dat bedrag was hij mij nog schuldig. Hij heeft in de afgelopen jaren herhaal delijk geld van mij geleend en ook goederen van mii gestolen om verdovende middelen te kunnen kopen", aldus de Rijnsburgse banketbakker gis teren. De Rijnsburger had ver der niet gevraagd naar de her komst van het geld. „Ik dacht dat hij het gekregen had bij de verkoop van een auto". Offi cier van justitie en rechter Van Rossem namen echter geen genoegen met die verkla ring. „De alarmbellen hadden bij U toch wel moeten gaan rinkelen toen U, nota bene van iemand die net uit de ge vangenis komt, een dergelijk geldbedrag in contanten kreeg voorgelegd". De officier van justitie achtte het onwaarschijnlijk dat de voormalige banketbakker iets had afgeweten van de overval. „Iemand die als chauffeur fungeert bij een overval gaat niet, zoals inderdaad is ge beurd, even op zijn gemak een scheerapparaat ophalen". De advocaat van de verdachte was van mening dat hem ook geen heling in de schoenen ge schoven kon worden. „Mijn cliënt is het slachtoffer gewor den van zijn eigen goedheid. Hij zet zich al jaren in voor deze jeugdige buitenlandse cri minelen. Appie is éen makke lijke prater. Hij heeft mijn cliënt een rad voor de ogen ge draaid". De rechtbank achtte heling echter bewezen, en werd het eens over een straf ter lengte van het voorarrest. De Rijnsburger kon aan de hand van het kenteken van zijn auto worden opgespoord; een getuige zag hem met Ap pie wegrijden. Vanaf het mo ment van zijn aanhouding werd hij in voorarrest gehou den. „Ik hoop wel dat het U duidelijk is geworden dat U deze begeleiding van criminele jongeren niet aankunt", voeg de rechter Van Rossem de Rijnsburger nog bij wijze van afscheid toe. K)RDWIJKERHOUT Mieke van den Brink-Dekkers uit rdwijkerhout en Isabella Dekkers-Hoovers uit Boxtel expose- i vanaf vrijdag in het gemeentehuis van Noordwijkerhout. eke van den Brink exposeert aquarellen, geschilderd in ver- lillende perioden van naar leven. Haar aanvankelijk realisti- he werk is te zien op zestien aquarellen. Vier recente aquarel- laten haar nieuwe werkwijze zien waarbij de emoties een hngrijker rol spelen dan het weergeven van de werkeliik- 'd. Isabella Dekkers merkte op de kweekschool dat zij aanleg kt tekenen had. Pas tegen haar zestigste verjaardag begon zij te tekenen. Na een periode met olieverf geëxperimen- lrd te hebben, is zij overgestapt op aquarellen. Het schilderen i landschappen uit haar directe omgeving is haar grote hob- expositie is te bezichtigen tot en met 31 oktober op werk en van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Bur- toeester F. Winkel opent de expositie vrijdagavond. SASSENHEIM - Het JAC in Leiden krijgt geen ex tra subsidie van de ge meente Sassenheim. Het JAC had hierom gevraagd omdat sinds enige tijd be taalde krachten in dienst zijn. Het grootste gedeelte van deze kosten worden betaald door het ministe rie van WVC. Het JAC komt echter nog wat geld tekort en had de diverse gemeenten daarom om een extra bijdrage ge vraagd. Aanvankelijk had Sassen heim de aanvraag aangehou den omdat men wilde zien wat de andere gemeenten zouden beslissen. Aangezien een groot aantal gemeenten de extra subsidie inmiddels hebben geweigerd, besloot gisteravond de commissie welzijn de aanvullende subsi die van bijna 450 gulden af te wijzen. Het JAC ontvangt desondanks toch nog ruim 1100 gulden van Sassenheim. Extra geld wilde de commis sie gisteravond ook niet be schikbaar stellen voor het werk van de Stichting Basis educatie Volwassenen. Deze stichting ontvangt geld van de rijksoverheid waardoor betaalde krachten kunnen worden aangesteld. Voor de periode 1 augustus tot 1 de cember wilde de stichting een aanvullende subsidie van ruim 5000 gulden hebben. De commissie welzijn stelde gisteravond unaniem vast dat de stichting eventueel maar vrijwilligers moet in schakelen. Wethouder C. Maris: „Tot voor kort werd de volwasseneneducatie al leen gedaan door vrijwilli gers. Dat kan dus best". De commissieleden toonden zich gisteravond uiterst verbolgen over het argument van de stichting dat bij weigering van de subsidie deelnemers- wachtlijsten moeten worden aangelegd. „Iedere keer weer proberen ze met dreigen sub sidie binnen te halen", aldus een boze PvdA-woordvoer- ster J. Henskens. Maris ver zekerde de commissieleden ervan dat de betrokken ge meentebesturen het aanleg gen van wachtlijsten niet zouden accepteren. De gemeente Sassenheim voelt er ook niets voor om de Leidse Stichting Samenwer kingsverband tegen seksueel geweld te subsidiëren. De raadscommissie welzijn wees gisteravond unaniem het verzoek om 3000 gulden sub sidie van de stichting af. Het geld zou worden gebruikt voor hulp aan slachtoffers van seksueel geweld, maar ook voor ondersteuning van andere hulpverlenende orga nisaties. De Sassenheimse commissieleden vreesden dat door honorering van het sub sidieverzoek dubbel werk zou worden gedaan. Wethou der C. Maris: „In Lisse worden trainingen gegeven aan maatschappelijke wer kers en leerkrachten om met slachtoffers van seksueel ge weld om te kunnen gaan. Er is geen noodzaak om de Leidse stichting ook te steu nen". Dit standpunt werd ge deeld door de gehele com missie welzijn. VALKENBURG De ge- meenteraad is gisteravond schoorvoetend akkoord gegaan met het verlenen van een bouwvergunning aan de firma H. van der Nagel. Deze mag nu in 't Joght een kas bouwen. Hierdoor wordt het uitzicht voor de bewoners van het Duinzicht ernstig belemmerd. De raad moest wel akkoord gaan omdat de provincie de bouw destijds heeft goedge keurd. Alleen P. Mizee (VVD) stemde tegen. De bouwvergunning werd afge geven voordat Duinzicht werd bebouwd. B en W hebben ge tracht de schade voor de bewo ners te beperken door Van der Nagel een lokatie in de directe omgeving van het bestaande bedrijf aan te wijzen. P. Mizee stelde dat de provincie de Duin- rustbewoners komt tegemoet door bij de nieuwe weg S4 ver laagd aan te leggen, terwijl nu het landelijk gebied over een lengte van 120 meter wordt aangetast door kassen. Wethou der H. van der Nagel wees op het feit dat de provincie de uit breiding van het kassenbedrijf nu eenmaal heeft goedgekeurd. H. Dijkhuizen (CDA): „We staan voor het feit dat we er niets tegen kunnen doen". Wel vroeg hij om maatregelen als er na een aanvraag niet direct ge bruik wordt gemaakt van de verleende bouwvergunning deze na bepaalde tijd in te trek ken. De CDA'er H. Dijkhuizen had zich er over verbaasd dat de lantaarnpalen tijdens de feestdagen niet getooid waren met vlaggen, zoals door B en W was toegezegd. Loco-burge meester Vos kon hem gerust stellen. Er is een prijsopgave gevraagd voor 60 vlaggen die het dorp volgend jaar zullen De toegangsweg naar het Bo tenpad krijgt een parkeerver bod aan beide zijden van de weg, voor auto's breder dan 1.90 meter. B en W hadden voorgesteld het parkeerverbod in te stellen voor de Noordzijde van de weg. D. de Vries (CDA) kwam met een ander voorstel. De raad steunde zijn voorstel met een parkeerverbod aan bei de zijden van de weg. NOORDWIJK „Ik ben mij ervan bewust niet overal even geliefd te zijn. De afdeling finan ciën moet nu eenmaal het voortouw nemen als het om bezuinigingen gaat, want de gemeentelijke begroting moet sluiten. Ik zie heus wel dat door be paalde bezuinigingsmaat regelen sommige afdelin gen min of meer worden afgebroken. En daar kom ik dan zelf wel eens mee in de knoei". Aan het woord is J. Rein- ders, sinds 1982 hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Noordwijk. Ko mende vrijdag is hij voor het laatst te vinden achter zijn bureau op de eerste ver dieping van het nieuwe raadhuis. Hij maakt dan op 57-jarige leeftijd, na veertig dienstjaren bij de gemeente lijke overheid, gebruik van de VUT-regeling. Reinders, afkomstig uit het Gelderse Zelhem bij Doetin- chem, is niet het prototype van een boekhouder die voortdurend stoeit met cij fertjes. „Daar zijn wij van fi nanciën ook niet voor", zegt hij lachend. „De boekhou ding hoort huis bij de afde ling comptabiliteit Hij rolt een sigaret en gaat er eens goed voor zitten. „Finan ciën" zegt hij, „heeft te ma ken met de bedrijfsmatige kant van de gemeente". Ter wijl hij een gulden uit zijn zak haalt legt hij uit dat zijn afdeling op twee manieren bezig is. Wijzend op beide kanten van het muntstuk zegt hij: „een gulden heeft ook een ideële en een mate riële kant. Beide zijden kun J. Reinders: „Het kan zo niet doorgaan met de bezuinigingen". je niet scheiden. 2o is het ook op financiën". Achterhoek Reinders' ambtelijke loop baan begon veertig jaar ge leden in de Achterhoek toen hij leerling ambtenaar werd in Zelhem. Na zeven jaar klom hij op naar de finan ciële afdeling van de ge meente Veenendaal. Weer zeven jaar later verhuisde het gezin Reinders naar het hoge Noorden. In Ferwerde- radeel kreeg hij de afdeling financiën uitgebreid met personeelszaken, onderwijs en maatschappelijke zorg te bestieren. Begin zestiger jaren sollici teerde hij in Noordwijk en FOTO: HENK VAN DEN ENDE werd sous-chef op financiën, een afdeling die toen nog gecombineerd was met on derwijs en personeelszaken. „Noordwijk was toen nog echt dorps", herinnert hij zich. Maar dat is in de loop der jaren volgens hem wel veranderd. De werkzaamhe den veranderden mee. Na een organisatorisch onder zoek binnen de gemeente kwamen onderwijs en per soneelszaken op eigen benen te staan en dat was een ver andering ten goede. In 1982 werd Reinders hoofd van de financiële afdeling. Een moeilijke baan, moet hij zonder meer toegeven. Maar wel een baan die leuk is „want je hebt overal een vinger in de pap". Met zijn staf van 14 mensen hield Reinders een wakend oog over de financiële mid delen van de gemeente en zorgde ervoor dat bepaalde dingen wel en andere din gen juist niet uitgevoerd werden. Voor de komende jaren voorspelt Reinders in ieder geval belastingverho- fingen of nieuwe belasting- effingen. „Want", zegt hij, „het kan zo niet doorgaan met de bezuinigingen. De dienstverlening mag niet verder afgebroken worden". Wat Reinders het meeste dwars zit is de demotivatie van mensen op afdelingen die door bezuinigingen fors aangepakt zijn. Hij noemt in dat verband maatschappelij ke zorg en gemeentewerken. Gat Onder het rollen van een vers sigaretje zegt hij beslist niet in een gat te zullen val len na zijn afscheid. Hij ver telt een echte natuurliefheb ber te zijn. Hij is lid van een imkersvereniging en houdt bijen. Verder vertelt hij veel van tuinieren te houden, bonsai-boompjes te kweken en stenen te verzamelen. Als bewijs van het laatste liggen er in zijn kamer op een Kast een klein aantal ertsen en gesteenten. „Gewoon gevon den" zegt hij, „beslist niet professioneel gezocht". Hoe wel Reinders zegt het erg naar zijn zin te nebben in Noordwijk sluit hij het be slist niet uit op een gegeven moment weer richting de Achterhoek te trekken. Het boerenland oefent toch een onweerstaanbare aantrek kingskracht op hem uit. Eén van de meest positieve dingen die de chef financiën tijdens zijn Noord wijkse loopbaan meemaakte was de ingebruikname van de nieuwbouw van het raad huis. Een volgens hem fi nancieel zeer geslaagd pro ject „Alle afdelingen zijn nu in één gebouw onderge bracht en dat is juist voor mijn afdeling van groot be lang. De voelhorens van fi nanciën liggen nu eenmaal overal en hoe dichterbij ie dereen is hoe beter". Verenigingsle ven Reinders heeft veel gedaan voor het Noordwijkse vere nigingsleven. Hij was pen ningmeester van JOIN, heeft aan de wieg gestaan van SKAN en hielp mee de Noordwijkse Woningbouw vereniging op te richten. In stellingen waar zijn hart naar uitging en waarvan hij zelf zegt veel aan gehad te hebben. Het was volgens hem in dat verband niet al tijd even gemakkelijk om de zaken als ambtenaar en als burger te scheiden. „Er is een moment geweest dat ik door mijn betrokkenheid bij SKAN in conflict dreigde te komen met collega's. Dat was voor mij het sein ermee te stoppen". Vrijdagmiddag vanaf vier uur zijn vrienden, bekenden en collega's welkom in het Noordwijkse raadhuis om Reinders voor het laatst als chef financiën de hand te drukken. MARIJKE DEN HOLLANDER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11