i!cidóe Sou/temt -p Valse aangifte speelt i*ol in Leidse wurgmoord Mon urnen tendag groot succes ALLER LEKDSl STAD OMGEVING idooi voor ovatiecentrum WETHOUDER KUIJERS: DROOMFABRIEK UNIEK rouw slaat inranders -• n zich af Storm brengt populieren onherstelbare schade toe n di - lUeirtgfj De Kamer van Koophandel (KvK) en de °°1ij 1 diversiteit Leiden (RUL) willen dat er in Leiden Eui inovatiecentrum komt. In dit centrum willen zij »on( echnologiebeleid bundelen voor het midden- en i iedrijf Mogelijkheden voor de vestiging van een 16 atiecentrum zijn er in het nieuw te bouwen labo- Uni- en bedrijfsverzamelgebouw van de Stichting Cine ro'sch Bedrijvencentrum of in het gebouw van mer van Koophandel. Het is de bedoeling om de 30. nde activiteiten op technologisch gebied te inten- en te bundelen in deze nieuwe organisatie- id Be KvK en de RUL werken al geruime tijd sa- 14' Zo hebben zij onlangs een proef opgezet met een enstr tisebank. De bedoeling van dit project is de bij de 'hank. De bedoeling van dit project is de bij vo"t%siteit aanwezige wetenschappelijke kennis ge- j; jiijker en sneller toegankelijk te maken voor het w«q fcleven dan gebeurde met het transferpunt. Bijeenkomst over bezuinigingen op gezondheidszorg LEIDEN De Leidse afdeling van het comi té Vrouwen Blijven Eisen houdt vanavond vanaf acht uur een bijeenkomst in de Burcht zaal aan de Burgsteeg 14. Centraal staan de bezuinigingen op de gezondheidszorg en vrouwenhulpverlening. Dorine Bauduin, be leidsmedewerkster van het Nederlands Cen turm voor Geestelijke Volksgezondheid, Wie- ke van de Brug van de FNV en Keetje Ruize- veld van de Wijze Ouwe Wijven geven hun visie op de bezuinigingen. Het forum staat onder leiding van Gerda van Dijk, hoogleraar seksuologie en verbonden aan de Vrouwen kliniek van het AZL. Na de pauze wordt de gemeentelijke nota „Vrouw en Gezondheids zorg" besproken, die woensdag wordt behan deld door de commissie volksgezondheid van de gemeenteraad. LEIDEN Wethouder F. Kuijers (culturele zaken) heeft zaterdag het kunstcentrum De Droomfabriek aan de Oude Singel geopend. Kuiiers noemde De Droomfabriek een uniek project. Vooral het feit dat de initiatiefnemers niet di rect aan de bel hadden getrokken voor subsidie, vond hij moedig. Het initiatief om een kunstcentrum in Leiden op te zetten is afkomstig van een aantal jongeren uit Amsterdam. Zij vinden dat er in Leiden behoefte bestaat aan een kunst centrum dat anders van aard moet zijn dan het LAK of K&O. „We willen op hoog niveau lesgeven, maar het mag niet elitair worden", vertelt Alex Milberg, één van de drie initiatiefnemers. „We presenteren een breed pakket aan cursussen op het gebied van kunst, dans, muziek, toneel, theater en oosterse dans. Het voordeel is dat alle cursussen in hetzelfde gebouw worden gegeven, waardoor de moge lijkheid bestaat met mensen van de verschillende cursussen iets groots te organiseren". stel *1 fervolg van voorpagina) EIDEN Uiterlijk on- 15<i «wogen stapte zondaga- Dnd de 35-jarige Leide- iar met een plastic tasje it Leidse politiebureau 11 de Langegracht bin- oo en. Hij wachtte op zijn eurt en vertelde vervol- ens kalm aan de recep- riiflh oniste dat hij iemand vermoord. In het itic tasje had de man rat kleren en toiletarti- elen bij zich, bedoeld m de eerste dagen van en verblijf in de politie el goed te kunnen door- ïen. toegesnelde wachtcom- di landartt herkende de man fan het vorige weekeinde oen hij aangifte van bedrei- qN* [ing en mishandeling kwam m, want ook vorige week zondag had de wachtcom mandant dienst gedaan. Ogenblikkelijk rukte de poli tie uit naar de woning aan de Juliana van Stolberghof waar de wurgmoord zou hebben plaatsgevonden. Moeite om binnen te komen had men niet, want de verdachte had de huissleutel meegegeven. In de woonkamer van de flatwoning nabij de Willem de Zwijgerlaan trof men het 31-jarige slachtoffer leven loos in een omgevallen stoel aan. Zij bleek te zijn ge wurgd. Vandaag wordt nog sectie verricht om de doods oorzaak definitief vast te stellen. Tijdens een eerste verhoor gisteravond laat, vertelde de man dat hij, sinds hij met de vrouw samen woonde, voortdurend zou zijn vernederd en getreiterd. Daarbij speelde een gelogen aangifte van vorige week over bedreiging en mishan deling van de vrouw een rol. Want zij verweet hem, dat het zijn schuld was geweest, dat het bedrog uit kwam. De vrouw was met haar vriend vorige week zondag bij de politie binnengestapt met de mededeling dat de ex- echtgenoot van de vrouw hen met een pistool had be dreigd. De man, thans inwo ner van Eindhoven, zou dat hebben gedaan in gezelschap van zijn broer. Een week eerder zouden de twee broers de vrouw op het Van der Sterrepad hebben aangeval len en geslagen. Woensdag werden de broers in Eindho ven aangehouden. Bij het verhoor stelden zij zich van geen kwaad bewust te zijn. Dat bleek op waarheid te be- rusten. Tijdens een confron tatie op donderdag herkende de 35-jarige Leidse vriend niet de Eindhovense broers, maar hij wees een Leidse po litieman aan als de dader van bedreiging. Vlot bekende hij vervolgens dat het gehele re laas uit de duim was gezogen. Zijn vriendin gaf enige tijd later ook toe het gehele ver haal over de mishandeling en bedreiging te hebben verzon nen. Zij zou dit hebben ge daan om haar ex-echtgenoot een loer te draaien en hem achter de tralies te krijgen. De Eindhovense broers wer den vervolgens op vrije voe ten gesteld en het Leidse tweetal werd ingesloten voor het doen van valse aangifte. Enkele uren later werd het tweetal op vrije voeten ge steld. Wat er zich sinds donderdag man aan de Juliana van Stol berghof. De vrouw was na de scheiding van haar man bij hem ingetrokken. Haar drie kinderen waren aan haar man in Eindhoven toegewe zen. De man vertelde van nacht zijn daad in woede te hebben gepleegd. Hij zou al geruime tijd bij voortduring door de vrouw zijn getreiterd en vernederd. Sinds afgelo pen donderdag kreeg hij de schuld van het uitkomen van het bedrog. Zondagavond kwam het tot een uitbarsting. Hij zou in een vlaag van iig< woede op haar zijn afgevlo gen en haar hebben gewurgd. Vervolgens belde hij een taxi om naar het politiebureau te onderlinge relatie ernstig verstoord geraakt. Het twee tal woonde sinds een jaar sa men in de woning van de gaan. Terwijl hij even op de taxi moest wachten, pakte hij wat kleding en toiletartike len in een plastic tas. Kenne lijk in de terechte overtui ging, dat hij in de politiecel zou moeten blijven. u, K Een 18-jarige -E if uit Leiden heeft zater- liddag om tien voor twee mannen die haar aanvie- Iran zich af geslagen. De 140 w kwam het drietal in de I ibakkerssteeg tegen. Toen Tj lannen haar gepasseerd wa- werd zij door twee van hen achteren vastgegrepen. De man probeerde haar stuk te trekken. De die aan zelfverdedi- )rt heeft gedaan, scha- j de aanvallers met enkele prichte trappen en slagen ij wist zich los te rukken on ontsnappen. Afgezien énkele striemen aan haar en rug bleef zij ongedeerd, dere voorbijgangers heb- bet voorval gezien. De poli- erzoekt deze getuigen zich tóen, telefoon 071-258888. J CHELMANS DERSCHEIDEN ir Mil DEN Professor dr. G. an lelmans is koninklijk on- gf cheiden. Voorzitter K. ,c: i. voorzitter van het college bestuur van de Leidse uni- lit, reikte hem de versier- uit behorende bij de be- j1 Hing tot ridder in de Orde '2: de Nederlandse Leeuw. Hij dit tijdens de opening van nieuwe studiejaar wijsbe- o- Nuchelmans is sinds gewoon hoogleraar wijsbe- te aan de Leidse Universi- ,v en tevens voorzitter van de inklijke Nederlandse Aca- le voor Wetenschappen. Volgens J. Klijnstra van de gemeentelijke plantsoenendienst worden zeven populieren aan de Jacob Catslaan zo snel mo gelijk omgezaagd. De bomen zijn door de storm van zater dag, toen er windkracht negen werd gemeten, zodanig be schadigd dat de bomen een volgende storm waarschijnlijk niet meer zullen doorstaan. Volgens Klijnstra zijn er takken van de bomen gewaaid waardoor de wind vrij spel kreeg en grip kon krijgen op de bomen. Zaterdag werden de bomen direct kaal „gezet" (foto). Dit houdt In dat alle takken werden weggezaagd. De zuid-wester storm heeft zaterdag overigens weinig schade aangericht in Leiden. Een ruit van een techni sche school aan de Dieperpoellaan waaide in en een tuinstoel werd door de storm van een dakterras van een woning aan de Minnestraat op een geparkeerde auto geblazen. Ook raak te een boom aan de 5 Meilaan uit het lood en waaide aan de Decimastraat een tak van een boom. FOTO: WIM VAN NOORT EN WISKE DE WOESTE WESPEN Postzegel vrienden De Postzegelvrienden houden vanavond in restaurant „Pos- thof" (Wassenaarseweg 1) een ruil-contact-en veilingavond. De zaal is vanaf 19.30 uur geo pend. Cursus Bij K&O begint vanavond een cursus die is opgezet voor hen die zich willen voorbereiden op het toelatingsexamen voor een academie voor beeldende kunsten. De lessen van twee uur worden op 24 maandaga vonden gegeven. Ook geïnte resseerden die niet naar een academie gaan, zijn welkom. Voor meer inlichtingen: tel. 141141. Benoeming De heer Mitsuo Uemura is be noemd tot buitengewoon advi seur van het bestuur van de Leidse Universiteit inzake de wetenschappelijke betrekkin gen met Japan. Uemura was oud-president van een Japanse bank en marketing-director Europa van Japanse onderne mers. Momenteel is hij lid van. de raad van bestuur van het Japan-Nederland Instituut in Tokio. Jubileum De Katholieke Bond voor EHBO afd. Leiden Peerke Donders vierde op zaterdag 5 september haar veertigjarig be staan. Op die dag nam W. Vrouwenvelder afscheid als voorzitter van de vereniging. Namens de Katholieke Bond huldigde de heer Wolf de da mes Cival, Vermey, Peterse en Kuyk en de heren Vrouwen velder en Van Haarlem voor hun 32-jarig lidmaatschap van Peerke Donders. Vrouwenvel der werd eveneens tot erelid benoemd. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 Slot Teylingen in Sassenheim trok zeer veel bekijks. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/REGIO De Open Monumentendag is in Leiden en omgeving een groot succes gewor den. De belangstelling voor de monumenten was groot in Leiden, Alphen aan den Rijn, Sasenheim, Lisse, Rijnsburg en Oegst- geest. Alleen in Noord- wijk viel het bezoekers aantal tegen. J. Peters, wethouder voor mo numentenzorg in Leiden, opende de monumentendag zaterdagochtend in de Harte- brugkerk met het openschui ven van een hek. De wethou der legde nogmaals de nadruk op het doel van deze eerste landelijke monumentendag. „De mensen moeten gaan be seffen dat ons land veel histo rische gebouwen heeft en op deze manier wordt de belang stelling gewekt voor deze mo numenten en de monumenten zorg". Er was een wandeling georga niseerd langs vijftien openge stelde monumenten. Aan de wandeling was een fotopuzzel- tocht verbonden. Volgens een medewerkster van de Leidse VVV, waar de wandeltocht begon, was het 's morgens al erg druk. De routebeschrijvin gen vlogen volgens haar de deur uit. Er bleek vooral veel belangstelling te bestaan voor Molen de Put, aan de le Bin nenvestgracht en voor de kel ders onder de Hoogstraat. „Vooral de Leidenaars Hadden hier belangstelling voor. Dat komt waarschijnlijk doordat zij de restauratie-werkzaamhe den aan de kelders lange tijd hebben kunnen volgen en nu nieuwsgierig zijn wat er van is geworden. Hetzelfde geldt voor de molen. Begin dit jaar werd de molen weer in oude staat hersteld en men is daar ook benieuwd naar", aldus de medewerkster van de VVV. Foto's Ook in Lisse was de belang stelling groot. Voor het mu seum voor de Bloembollen streek bijvoorbeeld, maar ook voor 't Huys Dever, kasteel Keukenhof, de Nederlands Hervormde Kerk en de Mavo Uitermeer. Het gebouw van Uitermeer is wel geen monu ment, maar in de school werd een foto-expositie gehouden waarin het Lisse van weleer onder de aandacht werd ge bracht De museumboerderij aan het Jan Kroonsplein in Noord- wijk kreeg afgelopen zaterdag ruim 350 bezoekers te verwer ken. De overige drie openge stelde monumenten, de vis serskapel in de Hoofdstraat en de beide Jeroenskerken in Noord wijk-Binnen werden slechts matig tot slecht be zocht. Een vijftigtal belangstel lenden maakte van de moge lijkheid gebruik een histori sche rondwandeling onder deskunde leiding door Noord- wijk-Binnen te maken. Een verrassing was het feit dat de bewoners van het oudste huis van Noordwijk, gebouwd rond 1550, aan de Voorstraat 19, alle deelnemers aan de wandel tocht uitnodigde hun huis van binnen te bekijken. Het pand is eigendom van de vereniging Hendrick de Keyser te Am sterdam en werd tien jaar ge leden volledig gerestaureerd. Mevrouw A. Vink-van Ros- sum won de fotozoektocht. Zij krijgt een spaarbankboekje met 100 gulden. Grote belangstelling was er voor het Slot Teylingen dat met z'n markante silhouet het dorpsbeeld van Sassenheim- west bepaalt. Dat de bezichti ging van een historisch waar devol object een ongekende ervaring is, mag bekend zijn, maar dat het oversteken van een slotgracht per pont bij windkracht 9 een aparte sen satie oplevert, zal de circa 500 bezoekers die het bezienswaar dige slot trok stellig nog lang heugen. P.F. de Baan, secreta ris van de Stichting Slot Tey lingen: „We hebben erg veel bezoekers gehad. Terecht, want Slot Teylingen is met z'n uit 1300 stammende ringmuur en donjon een van de histo risch en architectonisch meest waardevolle bouwwerken van ons land". Binnen niet al te lange tijd zal een tentoonstel lingsgebouwtje binnen de mu ren van Teylingen verrijzen. Verder staan nog op het pro- framma: het aanbrengen van antelen op de ringmuur, het leggen van een plavuizen vloer in de donjon en het glas- dicht maken van de venstero peningen. Ook ligt het in de bedoeling het terrein van de ruïne beter toegankelijk te maken. Emotioneel Enige honderden belangstel lenden gingen in Alphen aan den Rijn op pad om de negen opengestelde momumenten te bekijken. De monumentendag was vooral voor veel bejaar den een emotionele dag. Met bussen werden zij langs de monumenten gereden. Voor veel bejaarden kleefden er herinneringen aan de oude ge bouwen en kerken. Wethou der Brussen voerde een groep je fietsers, met onder anderen de burgemeester en wethou ders Mollema, aan op de fiets tocht langs 27 monumenten. De reacties van het publiek op de fietstocht waren zeer posi tief. In totaal werden 120 rou tebeschrijvingen op het Al- phense Stadskantoor afge haald. Daarnaast gingen veel mensen op eigen gelegenheid naar een van de opengestelde monumenten. Opvallend was het grote aantal bezoekers dat naar de Oudshoornse kerk kwam. De Vereniging Oud Oegstgeest heeft een tweetal routes door Oegstgeest uitgezet: een fiets en een wandelroute met na druk op monumenten, karak teristieke gebouwen en fraaie groene zónes. De fietsroute is 16, de wandelroute 7 kilometer lang. De routebeschrijvingen werden afgelopen zaterdag, tij dens monumentendag, voor het eerst uitgegeven. Ze wer den door totaal een kleine honderd deelnemers gevolgd. De reacties waren onverdeeld gunstig. De vereniging had er een opdracht aan verbonden hetgeen tot gevolg had dat er aan het eind van de middag zes prijzen werden uitgereikt door de voor voorzitter van Oud-Oegstgeest, de heer De Soeten. De eerste Open Monumenten dag in Rijnsburg is bijzonder succesvol verlopen. Kwamen de bezoekers in de vroege morgenuren maar mondjes maat naar de opengestelde monumenten toe, 's middags liep het in ieder geval storm. Het was de plaatsvervangend commandant der Rijkspolitie opperwachtmeester J. Kleine die 's morgens om kwart voor negen in de hal van het raad huis het startschot gaf. Hii reikte na zijn openingswoord de prijzen uit aan de winnaars van de fotowedstrijd „Door het oog van de camera" over de nieuwe en oude bebouwing van Rijnsburg. De eerste prijs ging naar de heer G. de Roos uit Noordwijk. De Roos had een foto van de Dubbelebuurt ingeleverd. Bij de diverse mo numenten werden zo'n 1000 bezoekers geregistreerd. Ruim 300 personen beklommen de toren, terwijl zeker een even groot aantal mensen het mu seum bezochten. Herfstcursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt dit jaar weer een herfstcursus in Leiden. In deze cursus komen typische herfsverschijnselen aan bod, zoals vruchten en za den, paddestoelen, vogeltrek en bladval. De cursus is be doeld voor natuurliefhebbers, voorkennis is niet nodig. Van 21 september tot en met 7 no vember worden vier theorie avonden gehouden en vier ex cursies. De kosten bedragen f30. Voor opgave en /of infor matie: Dineke Bruin, Aken- werf 14, tel. 071-215123. Schaatsen Het nieuwe schaatseizoen gaat binnenkort weer van start in de Leidse IJshal aan de Von dellaan. Abonnementhouders van het schaatsdistrict kunnen vanavond van zeven tot negen uur in de ijshal terecht voor een nieuw abonnement, op vertoon van hun oude abonne ment Nieuwe abonnement houders kunnen terecht op maandag 21 september, even eens van 19.00 tot 21.00 uur. Cursus Buurthuis de Vrolijcke Arke (Pieterkerkchoorsteeg 15) be gint morgen met cursussen En gels. De lessen duren een uur en worden gegeven aan de hand van Teleaccursus Follow Me. De beginnerscursus is van af 19.00 uur 's avonds, de ge vorderden beginnen om 20.00 uur. Voor meer informatie, tel. 123271. LAK Het LAK start binnenkort met een groot aantal cursussen. De inschrijving voor deze cursus sen en workshops hebben plaats op dindsdag 15 septem ber van 19.00 tot 21.00 uur en op woensdag 16 september van 19.00 tot 20X10 uur in het LAK- theater (Cleveringaplaats 1). Voor meer informatie: ma. t/m vrij: 14.00 tot 17.00 uur, tel. 124890. Riagg Enkele afdelingen van de Ri- agg-zuid-holland-noord ver huizen morgen en woensdag naar het adres: Lammen- schansweg 15, Leiden. Het nieuwe postadres wordt post bus 1172, 3202 BD, Leiden. De volgende afdelingen krijgen dit nieuwe adres: Jeugd-, volwas senen- en ouderenzorg voor Leiden en Randgemeenten (tel. 350650), psychotherapie voor het gehele werkgebied (tel. 350660), financiële administra tie en inkoop (tel. 350780), di- rektie en direktie- en bestuurs- secretariaat (tel. 350665). Schouwburg Vrouwen geven morgenavond om 20.15 uur een theatervoor stelling en een concert in de Leidse Schouwburg. De optre dens zijn georganiseerd in het kader van het symposium The Art Machine Exposures on the Art Scene. Barbara Duyfies en Lisa Mar cus brengen The Perfect Port rait, geïnspireerd door het werk van de fotografe Diane Arbus. Deze voorstelling geeft een beeld van twee vrouwen aan de zelfkant van de maat schappij.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7