Paus zeer duidelijk over „slaapkamer vraagstukken Ceidae Soman kerk wereld Boeiende ontmoeting bisdom Rotterdam en theologiestudenten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Actie Memisa tegen AIDS in derde wereld Drie Russische baptisten gedoopt in Tjeukemeer Opmerkelijke ommezwaai £eidóe0otvuvnt maandag 14 september 1987 pagis [js Beumer: „Basisbeweging moet zich van activisme ontdoen' HENGELO De progressieve kerkelijke groepen moeten zich :he geloof ontdoen. Solidaritef pit neemt de radicaliteit en het engagement van dergelijke groe- van het activistische geloof ontdoen. Solidariteit en spi: teit moeten de plaats innemen van het activisme. Juist dan pen toe. Dat zei de hervormde pastor Juijen Beumer zaterdag in Hengelo op de landelijke themadag „Gaan wij aan volg zaamheid ten onder?". Deze dag werd georganiseerd door de basisgemeente Hengelo, die in 1978 mede door Beumer werd opgericht. Volgens hem viert wetticisme hoogtij in de basisbeweging. „Er moet zoveel", zei Beumer, die activisten verweet op korte-ter- mijnsuccesjes te mikken: „Als de kruisraketten er maar niet komen. Dat wordt blind activisme, handelen zonder zin en doel. Het doen om het doen. Dan loop je jezelf voorbij, je ver vreemdt potentiële bondgenoten en je optreden krijgt intole rante trekjes", aldus Beumer. Het activisme roept volgens Beumer „overgeestelijkheid" op aan de andere kant van de kerk. In plaats van volgzaamheid adviseerde Beumer de navolging van Christus. „In de navol ging gaat het niet om succes, maar om trouw. Haalbaarheid is een woord dat in de Bijbel niet voorkomt. Het Evangelie is geen successtory, maar de omgang met de verborgen God", al dus Beumer. Hij zei dat de traditionele kerkdienst teveel een dienst van het hoofd is, terwijl de bijeenkomsten van de Basis beweging teveel diensten van de handen ziin. Als ideaal ziet Beumer een dienst waarin hart, hoofd en handen gelijk op- De mens ziet onze daden, God onze beweegredenen Paul van Kempen UTRECHT De hulporga nisatie Memisa is een actie gestart om geld bij elkaar te krijgen voor voorlichtings- en preventieprogramma's ter bestrijding van de AIDS-epi- demie in de derde wereld. Ze heeft ook een speciaal num mer van haar tijdschrift over tropische ziektes gewiid aan de AIDS-situatie in Afrika. Dit blad geeft praktische in formatie aan enkele duizen den Nederlandse gezond heidswerkers in ontwikke lingslanden. In de derde wereld worden steeds meer kinderen met AIDS besmet. Naar schatting sterft in Afrika al 15 procent van de zuigelingen aan deze ziekte. Globaal betekent dit dat er dit jaar een half mil joen baby's aan AIDS zullen doodgaan. Van alle kinderen wier moeder besmet is loopt de helft het dodelijke virus tijdens de zwangerschap op. Het gevaar voor een Afri kaans kind om AIDS te krij gen is vele malen groter dan dat voor een Nederlands kind. AIDS wordt in Afrika ook door heteroseksueel ge- slachtverkeer overgebracht en de ziekte komt er onder vrouwen bijna even vaak voor als onder mannen. Voorlichting over en preven tie van AIDS zijn van het grootste belang omdat vooral in Afrika de moeizaam be reikte verbetering van de ge zondheidszorg op het spel staat, aldus Memisa: in som mige landen is zelfs sprake van een regelrechte bedrei ging voor de maatschappelij ke en economische orde. De AIDS-epidemie kan rampza lige gevolgen hebben voor welk ontwikkelingsprogram ma dan ook. Memisa is met 200 artsen en para-medici in negentien ontwikkelingslanden de grootste particuliere organi satie in Nederland voor me dische ontwikkelingssamen werking. Daarnaast verleent ze financiële steun aan enke le honderden projecten in 65 landen die gericht zijn op verbetering van de primaire gezondheidszorg voor de ar men (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het buitengewoon slechte weer, de zeer strenge veiligheidsmaatregelen en het strakke reissche ma zijn er de oorzaak van dat het-bezoek van paus Johannes Paulus II aan de VS tot dusver niet zo succesvol is verlopen als de katholieke bi- schoppen van Amerika hadden gehoopt en ver wacht. In San Antonio (Texas), waar de paus gisteren een eucha ristieviering hield, kwamen de ruim half miljoen mensen die men daar had verwacht, niet opdagen. Volgens voor zichtige schattingen trotseer den "slechts" 300.000 mensen de hitte van 35 graden die over de Westover Hills bij de stad hing. Nog voor de vie ring begon, moesten 200 mensen door de hitte over mande mensen zich naar de eerste-hulp-posten begeven. Onder de menigte, die door de paus in het Spaans werd toegesproken, bevonden zich tienduizenden Mexicanen. De paus hield de gelovigen onder meer voor de traditio nele biecht weer in ere te herstellen. De Amerikaanse bisschoppen hebben al het verwijt te ho ren gekregen dat ze de paus iet verkeerde tijdstip naar de VS hebben gehaald. Juist in deze tijd van het jaar is het weer wei nig stabiel. In de staten rond de Golf van Mexico komen in september vrijwel dage lijks zware onweersbuien voor, terwijl de hitte er tege lijkertijd ondraaglijk is. De massale eucharistievie ring afgelopen zaterdag in New Orleans werd door hoosbuien getroffen en weer hield veel mensen ervan de mis op de terreinen van de "V«*v op het Terwijl het plensde, begeeft de afgelopen zaterdag. universiteit van die stad bij te wonen. De politie schatte dat slechts 130.000 mensen aan de eucharistieviering deel namen. In San Antonio, waar gisteren evenmin het verwachte aantal gelovigen kwam opdagen, waren al eerder twee torens van het hoofdaltaar door de wind omver geblazen. De resten van de peperdure, uit buizen en. plexiglas bestaande bouw werken moesten inderhaast worden opgeruimd. In plaats daarvan werden inderhaast reuze-vaandels rond het al taar geplaatst. Geen twijfel Het is de Amerikaanse ka tholieken intussen duidelijk dat Johannes Paulus II - in tegenstelling tot wat bij zijn aankomst werd verwacht - zeer duidelijk is in het uit dragen van zijn boodschap. Het zijn vooral wat in de VS "de slaapkamervraagstuk ken" wordt genoemd, waaro ver de paus zich zonder te- paus zich per pausmobiel naar het altaar op de campus van de universiteit van New Orleans FOTO: AP rughoudendheid tot de Ame rikaanse gelovigen richt. Voorzover die boodschap in windvlagen, slagregens en onweerbuien al verloren zou zijn gegaan, liet de paus za terdag in New Orleans, waar hij zich in de Superdome tot 50.000 jongeren richtte, geen twijfel bestaan over de stand punten die hij vooral op het stuk van de seksuele- en hu welijksmoraal inneemt. "Je zus en de Kerk houden jullie Gods plan van menselijke liefde voor en zeggen jullie dat sex een door God gege ven geschenk is, dat slechts voor het huwelijk is bestemd. Wereldse stemmen pogen jul lie te misleiden met krachti ge slogans. Ze zeggen dat jul lie 'niet realistisch' zijn, 'bui ten de tijd staan', 'achterlijk' en zelfs 'reactionair' zijn", al dus de paus. Gedurende de eerste vier da gen van zijn Amerikaanse reis heeft Johannes Paulus nu stelling genomen in nage noeg alle kwesties die de Amerikaanse kerk verdeeld houden. Hij heeft zich uitge sproken tegen het materialis me, tegen abortus, tegen het gebruik van voorbehoeds middelen (en alle andere kunstmatige vormen van ge boortebeperking) en tegen voorhuwelijkse geslachtsge meenschap. Hij voegde daar gisteren vermaningen over de traditionele biecht aan toe. Overigens maken, volgens voortdurend gehouden opi niepeilingen onder Ameri kaanse katholieken, die uit spraken weinig indruk. Een meerderheid van de praktise rende katholieken zegt grote bewondering en respect voor Johannes Paulus hebben, maar blijft het - onder ver wijzing naar het "eigen ge weten" - met hem oneens over de "slaapkamervraag- stukken". Voor de zwarte katholieken van de VS is het pausbezoek een schitterend succes is ge bleken. Die werden door Jo hannes Paulus bevestigd in hun opvatting dat de zwarte bevolking nog steeds ten ach ter is gesteld. De paus zei: "Zelfs in dit rijke land rust een onevenredig deel van de economische achteruitgang op de schouders van de zwar te gemeenschap. Een veel te groot aantal jongeren krijgt geen gelijke kansen als het gaat om onderwijs en redelijk betaald werk". Ook de voor de "Spaanse" katholieken van Amerika is het pausbezoek een onge kend hoogtepunt. Bij zijn mst in Te aankomst i Texas gisteren, ging het er "Spaans" aan toe. De paus werd opgewacht met Latijnsameriaanse muziek en met emotionele toejuichingen van een bevolkingsdeel dat zowel de Kerk als de Paus zeer is toegedaan. Verwacht wordt dat het moeilijkste deel van de paus reis nog moet komen. Vooral bij zijn bezoek aan Los Ange les en San Francisco deze week zullen ontevreden ka tholieken, feministische vrouwen en homoseksuelen van zich doen horen. Ongeveer tweehonderd belangstellenden onder wie tiental len surfers kwamen af op de dooppelchtigheid. Op het tijd stip van de opname werd David Chailo gedoopt. SINT-JOHANNESGA Drie Russische baptisten zijn zater dag in het Tjeukemeer, in Friesland, gedoopt. Heieen (22 jaar), Noach (22 jaar) en David (17 jaar) willen op die manier laten zien, dat ze in Nederland bewust tot geloof zijn geko men, hoewel ze nog maar drie weken in Nederland zijn. De drie dopelingen horen bij de familie Chailo, die onlangs de Sovjet-Unie heeft verlaten, omdat ze er geen vrijheid van godsdienst hadden. Vader Chailo is jarenlang voorganger ge weest van een niet-geregistreerde baptistengemeente in de Sovjet-Unie en is. sinds enkele maanden ontslagen uit een psychiatrische inrichting. Er verblijven nog zestien familieleden in de Sovjet-Unie. De familie hoopt, dat de achterblijvers binnenkort toestemming zullen krijgen om ook naar Nederland te komen. Zolang die toestemming er nog niet is, wil de familie Chailo niet in de publiciteit treden en verblijven de Russen op een geheime plek in Friesland. „De kinderen Heieen, Noach en David hadden in hun moe derland nog niet bewust voor het geloof gekozen", vertelt de heer H. Koekoek, voorzitter van Christian Solidarity Interna tional. „Maar toen ze in Nederland christenen leerden ken nen, die vanuit hun overtuiging voor hen klaar stonden, meenden ze niet langer apathisch tegenover het geloof te kunnen blijven. Vandaar dat ze zich nu laten dopen". De Stichting Kruistochten en Christian Solidarity Internatio nal organiseerden de dienst bij het Tjeukemeer. Ds. Gerhard Hamm uit Bonn ging voor bij de plechtigheid; uitgeweken Russen uit Bonn vormden een koor dat Russische liederen zong. Israëlische politie slaags met betogers JERUZALEM De Israeli- sche politie heeft zaterdag meer dan zes uur slag gele verd met orthodoxe betogers in Jeruzalem, die protesteer den tegen het vertonen van bioscoopfilms op de sabbath. De politie maakte gebruik van traangas en waterkanon nen om de stenengooiende betogers te verdrijven. Twee mensen werden gearresteerd. Het was het vijfde achtereen- Volgende weekend dat de „sabbathoorlog" uitbarstte. Leiders van de religieuze ge meenschap hadden opgeroe pen tot gebedsbijeenkomsten over de hele stad. Op de meeste plaatsen kwam het niet tot incidenten. Niet-or- thodoxe Israëliërs, gesteund door de burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, zeggen dat zij het recht heb ben om uit te gaan op de sab bath, die duurt van zonson dergang op vrijdag tot zons ondergang op zaterdag. Zij zien de protesten als religieu ze dwang. Katholieke theologiestudenten op de ontmoetingsdag met bisschop R. Bar (links). Naast hem de Haagse deken J. Kwaaitaal, bisschoppelijk gedelegeerde voor de proesteropleiding, en drs. A. Hertogh, benoemingenadviseur van het bisdom. milan konvaunka DEN HAAG „Priesters, pastorale wekers en werksters horen bij elkaar, ook in de op leiding al, want zij zien zich geplaatst voor dezelfde men sen, de geloofsgemeenschap waaraan zij gelijkelijk dienst baar willen zijn." Dit zei mgr. R. Ph. Bar van Rotterdam af gelopen zaterdag aan het be gin van de ontmoetingsdag van theologiestudenten in een van de zalen van het station Den Haag Centraal. De studenten volgen hun stu die aan zes verschillende in stituten, alle buiten het bis dom. 'Rotterdam' heeft wel een eigen centrum voor pries teropleiding in Voorburg, maar beschikt niet over een eigen theologische universiteit zoals de theologische hoge scholen sinds het begin van dit jaar mogen heten. In Den Haag waren er zater dag 27 studenten te gast bij het voltallige bisdombestuur. Het totaal aantal katholieke theologiestudenten uit het Rotterdamse ligt overigens beduidend hoger. Dit keer waren het vooral de jongeren, over twee weken komt op de zelfde plaats een groep van rond veertig studerenden bij een die op latere leeftijd theo logie zijn gaan studeren en dit veelal gezien hun beroep in de weekenden of avonden moeten doen. Zullen die straks allemaal aan het werk kunnen in het bis dom? De kersverse benoemin genadviseur, de heer A. Her togh, rekende de aanwezigen voor dat hij meteen al twintig afgestudeerden zou kunnen plaatsen. Kandidaten zullen wel in samenwerkingsverban den moeten kunnen opereren. Hij voorziet bovendien dat voor de pastoraal werkers en werksters meer gespeciali seerde taken zullen zijn weg gelegd, ook binnen het ver band van de parochie, in op bouwwerk, katechese en dia conie. Studenten hadden nu einde lijk de gelegenheid elkaar iets te vertellen over de plaats waar zij studeren. Amsterdam 'doet' veel jodendom in het studiepakket, in Utrecht ge niet de oecumene grote be langstelling vanwege de dwarsverbindingen met de theologische faculteit van de rijksuniversiteit. In Rolduc vinden studenten het een voordeel dat studie- en ge bedsleven zo sterk bijeen ge bleven zijn. De UTP in Heer len geeft het pastoraat het volle pond en missie- en ont wikkelingswerk krijgen er ei gen accenten. Tilburg is op zoek naar een nieuw begin en vindt daarbij steun van Nij megen. En dan is er die ene student die aan de Gregoriana in Rome studeert en een ver blijf aldaar geestverruimend vindt, ook al omdat men dan eens buiten Nederland stu deert. Zoals altijd gebeurt het voor naamste ook hier in de pau zes, in de wandelgangen. Er worden over en weer contac ten gelegd en uitnodigingen gedaan. Hoogtepunt van de dag is onbetwist het gesprek 's-middags over de spirituali teit in de opleiding. Duidelijk voelbaar is bij de studenten de behoefte om in je bestaan iets te realiseren van rust, regel maat en continuïteit. Zoals een van de aanwezigen het uitdrukt: „Dat maakt het je mogelijk met je leven voor God te treden, maar dan met alles wat je om je heen hebt aangetroffen in onze gesecula riseerde samenleving bd lee MEVROUW Sint, sinds kort voorzitter van de PvdA, zich onlangs opmerkelijk kritisch opgesteld tegenover politieke verleden van haar partij, die zich „ideologisch fa' het defensief heeft laten dringen". Nog opmerkelijker ecl is, dat vanuit de PvdA geen enkele reactie is gekomen haar uitlatingen, noch van de kant van de afgezwaaide ding (Joop den Uyl en Max van den Berg), noch van de van de huidige fractievoorzitter, Wim Kok. de analyse van mevrouw Sint laat aan duidelijkheid n te wensen over. Het ontbrak de partijleiding aan visie, hield krampachtig vast aan verouderde denkbeelden en zich meeslepen door de waan van de dag. In feite ontmasi de de nieuwe voorzitter de PvdA-oude-stijl als een do| sche, conservatieve partij. Een partij die de uitdaging maatschappelijke veranderingen niet heeft aangekund,! dat ze die verkeerd inschatte en oude oplossingen wilde passen op nieuwe problemen. DAARBIJ beperkt mevrouw Sint zich niet tot de soci economische problematiek. „We hebben de gebeurtenis van de jaren zeventig beschouwd als van tijdelijke aard het ontging ons dat hier veel meer aan de hand was, na lijk een structureel veranderde arbeidsmarkt. We dack met eenduidige maatregelen, zoals het beter verdelen het beschikbare werk, de problemen te kunnen oplos* n maar de vraagstukken zijn daarvoor veel te ingewikkeld PvdA heeft de werking van het marktmechanisme om schat en te veel op de overheid geleund. Ik zeg nu: „Zoi h markt als kan, zoveel overheid als nodig is", aldus de Pvi n voorzitter. 1 Zo'N standpunt werpt vragen op voor de toekomst. V) f' wanneer moet de overheid het marktmechanisme uitschai 1' len? De arbeidsmarkt werkt nauwelijks door allerlei oi g heidsmaatregelen die voornamelijk het gevolg zijn van fixatie van de socialisten op het gelijkheidsideaal. Daard liepen de loonkosten op met als gevolg een grote werkli z heid. De recente voorstellen van het socialistische kamerlid meend om winstdeling belasting- en premievrij te ma voor winstgevende bedrijven, sluit naadloos aan op de lingname van de PvdA-voorzitter. Vermeend stelt de mi lijkheid aan de orde van verschil in beloning voor werk mers in verschillende bedrijven. Hij pleit voorts voor doorbreken van de in zijn partij zo fel omstreden „kopp gen". Hij wil een prikkel invoeren voor harder werken er voorstander van de arbeidsmarkt zijn werk te laten d Enkele jaren geleden zou zo'n voorstel stormen van pro in de rijen van de sociaal-democraten hebben opgeroep Op het gebied van de vredespolitiek is de kritiek van vrouw Sint ook niet mals, waarbij zij impliciet het onwril re kruisrakettenstandpunt afwijst. De kortzichtige reactk het rapport van de Club van Rome (afzien van economi groei) vindt in haar ogen ook al geen genade. Het meest: ressante van haar analyse is evenwel de algemeen n schappelijke. „De bevrijding van de knellende banden de burger (de individualisering) heeft grote voordelen bracht, maar we waren blind voor de nadelen. Daarop te het CDA beter dan wij ingehaakt met zijn zorgzame leving", aldus mevrouw Sint. HERORIËNTATIE dus bij de PvdA, terugkeer van de n teitszin. Maar hoe zit het met de visie op de grondslag partij? Er wordt nog druk gestudeerd, aldus de voorzitter, daarbij niet verder komt dan „eerlijk delen" een basi dachte te noemen. De studie zal dan voornamelijk i gaan over wat eerlijk delen is. Alleen zorg voor en medf den met de zwakken in de samenleving, of bijvoorbeeld i maatregelen om die zwakken weerbaar en sterk te mal door voor hen prikkels in te bouwen en scholing verplick stellen? De discussie daarover binnen de PvdA zal ongefi feld een boeiend verloop hebben. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Vergele ken met de afgelopen dagen ziet het weer er voor morgen een stuk beter uit. Naast af en toe zon is er, vooral in het noorden van het land, eerst nog een enkele bui. De tempe ratuur daalt komende nacht tot een graad of 13. De mid- dagtemperatuur wordt onge veer 19 graden. Het lagedruk gebied dat tijdens het week einde voor veel wind en regen zorgde, trekt snel via Finland oostwaarts. Tegelijkertijd breidt een hogedrukgebied bo ven Frankrijk zich uit tot onze omgeving waardoor het weer een wat aangenamer karakter krijgt. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur rond 15 graden. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur van 12 graden in Schotland tot 19 graden in Zuid-Engeland. Benelux: Van tijd tot tijd zon, maar ook nu en dan regen. Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Duitsland: In het noorden kans op regen, elders zonnige perioden. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Frankrijk: In het noordwesten kans op een bui, elders zonni ge perioden. Middagtempera-" tiiur van 19 graderv in het noordwesten tot 32 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Zonnig, maar woensdag in het noord westen wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 23 graden in net noordwesten tot 35 gra den in het binnenland. Langs de Middellandse zeekust oi veer 30 graden. Italië, Joegoslavische Griekse kust: Zonnig en i dagtemperaturen rond 32 den. Alpengebieden: Zonnig middagtemperaturen streeks 27 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max dig 1 Amsterdam h.bew 19 14 De Bilt 19 Eelde iwbew. 16 11 Eindhoven regen lbew. 20 16 1 Den Helder 15 10 Rotterdam xw.bew. 18 15 Twente regen 18 13 Vhssingen motregen 19 16 Zd Limburg Aberdeen SC. 20 17 18 9 Athene 19 Barcelona onbew 28 18 Berlijn regen 18 15 Bordeaux lbew 35 16 Brussel regen 20 17 Dublin onoéw. 17 11 Frankfort 25 19 Genève lbew. 31 15 Helsinki xw.bew. 10 6 1 Innsbruck onbew. 29 10 Klagenfurt mist 26 12 Kopenhagen 19 7 Lissabon lbew 38 23 Locarno 25 14 Londen l.bew 17 10 Luxemburg xw.bew. 23 16 Madrid onbew. 37 17 Malaga onbew. 29 18 Mallorca mist 31 16 Malta onbew. 30 21 Moskou regenbui lbew. 14 8 1 Munchen 29 15 Nice hbew 27 20 Oslo xw.bew. 20 4 Parijs zw.bew. 26 19 Rome onbew. 29 18 Split onbew. 30 18 Stockholm onbew. 14 7 Warschau regen 21 12 Wenen l.bew. 31 14 Zurich h.bew 30 15 1 Casablanca niet ontv. Cyprus onbew. 29 20 Istanbul onbew. 28 17 Las Palmas onbew. 35 0 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 29 22 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZJÖ THEATER, RECREATIE, EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2