Nog geen levensteken van Gerrit-.Tan Heiin Sjevardnadze en Shultz gematigd optimistisch PREI EN VARKENSSCHNITZEL Leidenaar wurgt vriendin Links en rechts hi-tech chandaal egeleidt temmen- erlies CDU Politie-circus Generale repetitie jinks èn echts rijden ip Cyprus VIER „SERIEUZE" CLAIMS BINNENGEKOMEN Werp-ster verwondt supporter FC Utrecht Hockeydames prolongeren Europese titel hi-^odip 33 3- hi-t ff CeidóeGoivta/nt 4 Maandag 14 september 1987 78e jaargang no. 23909 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0.45 per mm. e nummers 1.1,10. ïdt: ver- een trie, oris testauratie monumenten scaal aftrekbaar ■RECHT De restauratie van monumentenpan- i wordt vanaf volgende maand fiscaal aftrekbaar ir iedere particulier die inkomstenbelasting moet italen en voor elk bedrijf dat onder de vennoot- lapsbelasting valt. Dit was het cadeautje dat mi- ter Brinkman van welzijn, volksgezondheid en Ituur meebracht ter gelegenheid van de officiële ening van de eerste Open Monumentendag afge- ien zaterdag in Utrecht. De fiscale aftrek kan in vooraf laten bereken door het Bureau Monu- intenwoningen in Zeist, dat vanaf volgende and Fiscaal Bureau Monumenten heet. Prins sus kreeg ter gelegenheid van de opening de eer van een serie van zeven reisboekjes aangeboden, ize serie zal jaarlijks worden uitgegeven om een eed publiek te informeren over monumenten. g 7: Monumentendag groot succes. Rond het Binnenhof werd gisteren druk geoefend voor Prinsjesdag. Paarden en rijtuigen legden in de druilerige regen de route af die koningin Beatrix en prins Claus morgen met de gouden koets zullen volgen. foto: anp Brigitte Bardot op Dierendag naar Nederland VAALS De voormalige Franse filmster Brigitte Bardot komt op Dierendag, zondag 4 oktober, vrijwel zeker naar Nederland om in het Limburgse Vaals een grootscheepse internationale de monstratie tegen de plezierjacht luister bij te zetten. Het terugge trokken sekssymbool zet zich de laatste jaren fanatiek in voor die renbescherming en natuurbe scherming. Ir. W.L. Jansen, voor zitter van de Stichting Kritisch Faunabeheer, riep zaterdagmid dag tijdens zijn jaarrede in Hol ten de donateurs op om 4 oktober massaal naar Vaals te komen. IEL/BREMEN De estduitse christen-de- ocratische partij van indskanselier Helmut ohl heeft gisteren bij «lstaatverkiezingen in eerdere opzichten te- mslagen moeten incasse- n. CDU leed niet alleen een voelig stemmenverlies; in hleswig-Holstein is de lijst ekker van de CDU, premier we Barschel, er door een me- •rker van beschuldigd dat zijn politieke tegenstander Hlfieeft laten bespioneren. Het eekblad Der Spiegel bericht- zaterdag dat Barschel een n zijn medewerkers op- acht had gegeven de lijst ikker van de SPD, Björn Dgholm. e gaten te hou den. Over de gehuwde Eng- olm gingen praatjes dat hij ieksueel zou zijn en dat hij Ch aan belastingfraude zou bben schuldig gemaakt. Bar- il heeft de aantijging in toonaarden ontkend en juridische aanklacht aan- kondigd tegen Der Spiegel zijn medewerker, die even- zegt over bewijzen te be- 'een. Alle partijen in iwig-Holstein vinden dat zaak eerst moet worden uit- met zocht, alvorens Barschel een n of lieuwe regering mag forme- j en *n. Bondskanselier Kohl gaf „bittere nederlaag" van de DU toe, maar weet het deba- e onder meer aan een „on- wij erdragelijke lastercampag- H", waarmee hij de publicatie m Der Spiegel bedoelde. 5: Zware nederlaag ICOSIA De Turkse epubliek van Noord-Cy- ys overweegt het links ijden af te schaffen en schts rijden in te voeren. wijziging zou twee ver- Bersstelsels tot gevolg heb- sn op Cyprus, dat qua op- irvlak ongeveer een kwart 'an Nederland beslaat. Op et zuidelijke gedeelte van et eiland, dat tot 1960 een ritse kolonie was, wordt na- lelijk nog gewoon links ge iden. Cyprus is verdeeld in en Grieks- en een Turkscy- hotisch deel sinds een mis- tkte couppoging en de daar- volgende Turkse inval in >74. HAARLEM De poli tie twijfelt er niet langer aan dat Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn ont voerd is. Maar omdat er dit weekeinde verschil lende claims zijn bin nengekomen, is nog steeds geen contact met de ontvoerders gelegd. De politie, die vier claims „serieus" noemt, roept de ontvoerders daarom op mid dels een levensteken te be wijzen dat ze Gerrit-Jan Heiin in handen hebben. Nadat de verdwijning van Heijn vrijdagmiddag bekend was gemaakt, ontving de Haarlemse politie ruim 150 reacties. Daaronder waren de gebruikelijke „grappen" van pseudo-kidnappers, maar ook een aantal be trouwbare tips en eisen om losgeld. „De gouden tip heb ben we echter nog steeds niet binnen en van de claims zijn er vier die inderdaad van de echte ontvoerders af komstig zouden kunnen zijn", zegt politiewoordvoer der Geelhof. De politie houdt de mogelijkheid open dat Heijn naar het buiten land ontvoerd is, of dat er buitenlanders in het spel zijn, en heeft daarom gister middag Interpol ingescha keld. Uit angst de ontvoerders in de kaart te spelen met het prijsgeven van te veel de tails houden de politie en het Ahold-concern de kaken stijf op elkaar zodra ze vin den dat vragen al te vrijpos tig worden. „We moeten te rughoudend zijn", meldt po- litie-woordvoerder A. Geel hof stellig, „want we praten niet over tuinkabouters; er is iemand gegiizeld en in het uiterste geval staat er een le ven op het spel". Dat de ont voerders worden gezocht in de Amsterdamse onderwe reld, waar volgens geruch ten ook de ontsnapte Heine- ken-ontvoerder Frans H. niet bevestigen. Volgens hem is er niet „nu opeens in teresse voor dit soort men sen". „Iemand als Frans H. zoeken we al een hele tijd, en dat geldt ook voor de ont voerders van Caransa. We gaan niet pas als er weer een ontvoering heeft plaatsge vonden na welke criminelen nog vrij rondlopen; daar zijn we altijd op gespitst". Pag. 3: Ontvoeringen lok ken dwazen en zieners. De Westduitse motorpolitie heeft meer in z'n mars dan verkeer-regelen en bekeuringen uitdelen. Dat bleek zaterdag in West-Berlijn, waar vijftig agenten vijf rijdende motoren beklommen. Met deze presta tie hebben zij een vermelding verdiend in het Gui- ness-recordboek. foto: ap UTRECHT Een 69- jarige supporter van de FC Utrecht is gister middag tijdens de wedstrijd Utrecht-Ajax gewond geraakt door een metalen werp-ster die uit het vak van de Ajax-supporters werd gegooid. Hij liep snij- wonden in de linker kaak, bloeduitstortin gen en kneuzingen op. In het tumult dat ontstond na het ontploffen van een stuk vuurwerk maakte een 68-jarige supporter van Utrecht een val waar bij hij lichtgewond raakte. In de treinen naar de twee zogenoemde risicovolle wedstrijden (Utrecht-Ajax en FC Den Haag-FC Den Bosch) hebben zich geen problemen voorgedaan. (ADVERTENTIES) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 /IQ 100 gram A.K7 F** 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WASHINGTON De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn in Washington begonnen aan drie dagen van besprekin gen. Het is de bedoeling dat zij de laatste hindernissen uit de weg ruimen voor een akkoord over de kernra ketten in Europa. Zowel de Russische minister Sjevard nadze als zijn collega Shultz is gematigd optimistisch. „Wij zijn hier gekomen om de mouwen op te rollen en aan de slag te gaan", aldus de Russische bewindsman bij aan komst in Washington. Hij zei dat een INF-akkoord binnen handbereik lijkt, maar dat „enkele vragen" moeten worden opgelost. Voor president Reagan heeft Sjevardnadze een brief bij zich van partijleider Gorbatsjov. Die zal hij morgen overhandigen, wanneer hij door president Reagan op het Witte Huis wordt ontvangen. Overeenkomst Wanneer Shultz en Sjevardnadze succes boeken lijkt niets de komst van Gorbatsjov naar de VS nog in de weg te staan. In Washington wordt gehoopt dat zo'n top nog dit jaar kan plaatvinden. „Wat de topontmoeting betreft hangt alles af van de resultaten van ons werk hier", aldus Sjevardnadze. De beide ministers zullen in elk geval een overeenkomst on dertekenen over het uitwisselen van informatie om het per ongeluk uitbreken van een kernoorlog te voorkomen. De overeenkomst kwam in mei tot stand aan de onderhande lingstafel in Genève. HET WEER Af en toe zon en vooral in het noorden nog een enkele bui. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden, middagtem- peratuur ongeveer 19 graden. Matige westenwind. Zon op: 07.13; onder. 19.56. Scheveningen hoog water: 9.01 en 21.19; laag water 3.38 en 14.14 uur. LONDEN - Het Nederlands dameshockeyteam heeft giste ren in Londen de Europese ti tel geprolongeerd. Evenals in de herenfinale twee weken geleden in Moskou moesten strafballen de beslissing bren gen. Na zeventig minuten was de stand tussen Engeland en Nederland gelijk: 1-1. In de verlenging van een half uur scoorden beide ploegen één keer. Keepster Det de Beus stopte vervolgens drie van de vier strafballen. Van de Ne derlandse penalty-specialistes miste alleen Sophie von Wei- Ier. Eredivisie In de Nederlandse voetbal competitie is de kampioen ver verheven boven de middel maat. Zo hoort het ook, maar de afstand die PSV in zes competitieronden al met speels gemak heeft afgedwon gen, lijkt de rest van de eredi visie te hebben gedegradeerd tot middelmaat, of minder. Ook Ajax, dat in Utrecht met 2-1 zijn derde nederlaag leed en op bijna een kwart van de competitie al zes punten ach terstand heeft op de koploper. FC Den Haag, dat gisteren thuis met 3-2 verloor van FC Den Bosch, bezet met vier punten de veertiende plaats op de ranglijst. Italië De Nederlandse voetballers in Italiaanse dienst is het in de eerste competitiewedstrijd 19 september verschijnt deze krant met de bijlage goed vergaan. Met een schit terende kopbal bekroonde Ruud Gullit zijn Italiaanse competitiedebuut. Zes minu ten later tekende Marco van Basten uit een strafschop voor zijn eerste treffer in de be- faamdste competitie van Eu ropa. De doelpunten, ver in npet De doelpunten, de tweede helft, brachten AC Milan langs Pisa: 1-3. Gullit werd uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Tennis Wegens voortdurende regen val hebben de organisatoren van de Open Amerikaanse tenniskampioenschappen gis teren moeten besluiten de fi nalepartij van het herenen kelspel tussen de Tsjechoslo- waak Ivan Lendl en de Zweed Mats Wilander een dag te verschuiven. Het duel op Flushing Meadow staat nu voor vanavond op het pro gramma. In de damesfinale klopte de Amerikaanse Marti na Navratilova haar West duitse tegenstandster Steffi Graf met 7-6, 6-1. W Met een spelletje backgammon tegen zijn vrouw Sonia leeft Mats Wilander in New York ontspannen toe naar de naar van avond verschoven tennisfinale tegen Ivan Lendl. Wilander kan de eerste Zweedse winnaar van de US Open worden, iets waar in zelfs Björn Borg nooit is geslaagd. foto: ap LEIDEN Een 35-jarige man uit Leiden heeft bekend zijn 31- ërige vriendin gisteren in de vooravond te hebben gewurgd, at gebeurde in zijn woning aan de Juliana van Stolberghof. Hij deed gisteravond zelf aangifte bij de politie. De man en de vrouw waren vorige week al eerder bij de politie geweest om aangifte te doen van bedreiging door de ex-echtgenoot van de vrouw. Die aangifte bleek verzonnen te zijn en was bedoeld om de voormalige echtgenoot een loer te draaien. Het uitkomen van dit bedrog bleek mede een rol te hebben gespeeld in de moord. De man vertelde tijdens een eerste verhoor bij voortduring door de vrouw te zijn vernederd. Gisteravond werd het hem teveel. In een vlaag van woede zou hij op haar zijn afgevlogen en haar hebben gewurgd. Pag 7: Valse aangifte speelt rol in Leidse wurgmoord. Overal in Enropa rijden de auto's tegenwoordig rechts, behalve dan in Engeland. Erg is dat niet, want het is toch maar een eiland. En breng die mensen daar maar eens op andere gedachten. Ei genaardiger is het nu te vernemen, dat op een an der eiland binnenkort niet alleen links, maar tege lijkertijd ook rechts wordt gereden. Een spookach tig vooruitzicht. Het linkse rijden dateert daar nog uit de tijd dat Engeland er nog wat te vertellen had. Maar omdat het eiland thans verdeeld is in een Grieks en een Turks deel ontstaat deze vreem de verkeerssituatie. Om welk eiland het gaat, leest u vandaag in de Leidse Courant. Dat links en rechts los te koop is, maar waarop u ook linea rec ta een (proefabonnement kunt nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: j Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1