Plaatsing kruisraketten is nog niet van de baan Honecker: „Bezoek op het goede moment NAVO kan „successie- oorlog niet binnenskamers houden Juwelier Tiffan 150 jaar geschiedenis Zwitserland wil Tamils terugsturen BUITENLAND Libië schendt bestand Anne Frank-krant in het Duits Bonn ontken betalen losgel k voor Schmidt^1 VS: geen vertrouwen in vredes missie van De Cuellar NAVO BESLIST OVER WOENSDRECHT Studentenprotest ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 PAG N'DJAMENA Tchad heeft Libië er van be schuldigd, kort na het ingaan van een bestand in het conflict over de Aouzou-strook, dit staakt-het-vuren reeds te hebben geschonden. Volgens de Tchadische radio bombardeerden Libische gevechtsvliegtuigen na het ingaan van het bestand de steden Wour en Ounianga Kebir. Kort voor het bekend worden van de bombardementen nodigde de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE president Hissène Habré van Tchad en de Libische leider Mu- ammar al-Gaddafi uit voor besprekingen in Zambia om hun conflict bij te leggen. Eerder op de dag gaven beide landen gehoor aan een oproep van de OAE een bestand in acht te ne men. Als gevolg van dit staat-het-vuren blijft Libië vooralsnog in het bezit van de stad Aouzou, het administratieve centrum van het betwiste stuk land aan de grens tussen Libië en Tchad. De Westduitse president, Richard von Weizsacker (links), heeft gis teren in Bonn het eerste exem plaar in ontvangst genomen van de ,,Anne Frank-krant", die voor het eerst in het Duits is versche nen. Het blad werd hem overhan digd door de directeur van de Anne Frankstichting, Hans West- ra. De krant, die sinds 1979 in Nederland verschijnt aan de vooravond van de herdenking van de bevrijding, bevat informatie voor scholieren over racisme, neo-fascisme en discriminatie. De gezamenlijke ministers van cul tuur van de Westduitse deelsta ten hebben de krant aanbevolen als lesmateriaal. FOTO: ANP Russische aids-draagster tekent onthoudingsgelofte MOSKOU Een Russische vrouw die mo gelijk is besmet met het aids-virus, heeft moeten beloven zich vijf jaar lang van sex te onthouden, en loopt kans op gevangenis straf als zij de belofte niet nakomt. Dat heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Vol gens Tass is de 28-jarige Ljudmila N. uit Le ningrad na observatie van een maand in een aids-afdeling van een plaatselijk zieken huis als potentieel draagster van het aids-vi rus aangemerkt. Nadat de Sovjet-autoritei ten de gevreesde immuniteitsziekte aanvan kelijk hadden afgedaan als een typisch bij verschijnsel van westerse decadentie, blijkt uit recente regeringsmaatregelen dat men de aids-dreiging thans wel serieus neemt. Voorzover bekend zijn in de Sovjetunie drie mensen aan aids gestorven, alle drie buiten landse studenten. India bezuinigt tegen droogte NEW DELHI De rege- ring van India heeft bezui nigingen ter hoogte van een miljard gulden en een stop op buitenlandse reizen afge kondigd, om de hulpverle ning bij de rampzalige droogte te financieren. Vol gens het ministerie van fi nanciën zal met dat geld het voedsel, water en andere hulp worden bekostigd voor de miljoenen Indiërs, wie door droogte en hongers nood bedreigd worden. Pre mier Rajiv Gandhi beloofde vorige week dat geen In diërs zullen omkomen door de droogte. N BONN Het Westduitse mi UW rie van buitenlandse zaken aai ontkend dat voor de vrijlatir. Siemens-ingenieur Alfred Sc; :enl een bedrag van twee miljoei l i. lar aan losgeld is betaald. Oo K elektronica-concern Siemen weten dat de ontvoerders it n Schmidt geen geld is betaald t, Het Libanese weekblad Asf raa berichtte gisteren dat d; _:a Iraanse sji'itische ontvoerden Schmidt voor diens vrijlating 1 miljoen dollar zouden hebber, 'bi< (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Verenigde Staten hebben geen enkel vertrouwen in een succesvolle afloop van de vredesmissie van de VN-leider in het Golfge- bied. Dat verklaarde minister van buitenlandsen zaken George Shultz gistermiddag, vrijwel op het moment dat VN-secre- taris-generaal Perez de Cuel lar in de Iraanse hoofdstad Te heran arriveerde. Wanneer Perez de Cuellar in derdaad met lege handen thuiskomt, zullen de VS zich sterk gaan maken Voor een VN-wapenembargo tegen Iran, aldus Shultz. De minister wilde niet ingaan op kritiek van Amerikaanse regerings functionarissen, dat een wapenembargo nog geen einde maakt aan de oorlog tussen Iran en Iraq. Evenmin wilde hij zeggen of Washington nog aan maatregelen denkt die het wapenembargo zouden kun nen aanvullen. Overleg Hoge ambtenaren van buiten landse zaken en defensie van de zeven landen van de West- europese Unie (WEU) zullen dinsdag in Den Haag de situa tie in de Golf en een Europees Veiligheidshandvest bespre ken. Soortgelijk overleg op 20 augustus leidde tot het Neder landse beginsel-besluit mijnen vegers naar de Golf te sturen. De zeven WEU-landen Frankrijk, Groot-Brittannië, de Bondsrepubliek Duitsland, Italië en de Benelux-lan- den besloten toen ook con tact te blijven onderhouden over de Golf. De WEU-ministers van bui tenlandse zaken en defensie komen op 26 en 27 oktober in Den Haag, onder Nederlands voorzitterschap, opnieuw bij een. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WASHINGTON/DEN HAAG Als dit najaar een INF-akkoord wordt gesloten, zullen de NAVO-ministers moeten uitmaken of het nodig is om door te gaan met plaatsen van raketten totdat de VS en de Sov jetunie het verdrag beide hebben bekrachtigd. On der die mogelijk nog te plaatsen raketten vallen ook de 48 voor Woens- drecht bestemde raket ten. Een principe-akkoord over de INF-raketten betekent dus niet, dat daarmee de plaatsing van raketten op Woensdrecht automatisch van de baan is. Een en ander viel op te maken uit de woorden van de Amerikaan se delegatieleider bij de on derhandelingen in Genève, Max Kampeiman. Hij werd gisteren met behulp van een directe beeldverbidning met Washington ondervraagd door Europese journalisten. Ratificatie Het voornaamste probleem is, dat een eventueel wapen- akkoorH eerst moet worden goedgekeurd door de Ameri kaanse Senaat. Pas als dat achter de rug is wordt het of ficieel van kracht. Deskundi gen houden er rekening mee dat deze zogeheten ratificatie pas eind 1988 zal zijn afge rond. En volgend jaar moeten, volgens de NAVO- planning, in Nederland de kruisraketten worden ge plaatst. Volgens een woordvoerder van het ministerie van de fensie in Den Haag is het echter „zeer onwaarschijn lijk" dat na het sluiten van een INF-akkoord nog raket ten in Nederland worden ge plaatst. Ook niet wanneer de Senaat nog niet zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het verdrag. Onderhandelaar Kampeiman verklaarde desgevraagd dat hij niet verwacht dat de rati ficatie veel moeilijkheden zal opleveren. Nederland is overigens niet het enige land dat nog kruis raketten moet stationeren. Op grond van het NAVO- dubbelbesluit uit 1979 zijn sinds eind 1983 108 Pers- hings-II en 208 kruisraketten opgesteld in de Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, Italië en België. Er moeten voor het einde van 1988 nog 256 kruisraketten worden ge plaatst. Verstoord De Amerikaanse toponder handelaar durfde overigens niets te voorspellen over de kans op een INF-akkoord. Hoewel enige weken geleden nog gedacht werd dat de zaak vrijwel rond was, bleek uit Kampeimans woorden dat het optimisme in Washington toch weer is weggeëbd. Hij waarschuwde voor de ge dachte dat een overeenkomst „onvermijdelijk" is gewor den. Kampeiman zei te ho pen dat het komende bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Sje- vardnadze, aan Moskou weer vaart in het geheel zal bren gen. Kampeiman toonde zich met name verstoord over de jong ste uitlatingen van de Sovjet- russische ontwapeningsdes- kundige Viktor Karpov. Deze liet weten dat niet al leen de 72 kernkoppen op de Westduitse Pershings-1A die nen te worden vernietigd, maar ook de 400 voor derge lijke raketten bestemde kop pen die nog op Amerikaans grondgebied liggen opgesla gen. Een geïrriteerde Kampeiman beklemtoonde dat hij niet via de pers met Karpov wil on derhandelen. Hij zei het ge voel te hebben dat de Sovjet unie aftast of zij via propa ganda niet extra voordelen kan binnenslepen. Aan de uitlatingen die verschillende zegslieden in Moskou doen, is inmiddels nauwelijks meer een touw vast te knopen, al dus Kampeiman. Strategisch Desondanks vertrouwt Kam peiman erop dat de proble men rond een INF-akkoord kunnen worden overwon nen. Hij sprak tegen dat Mos kou misschien mikt op een volgende president. De Sov jetunie weet dat juist de (con servatieve) president Reagan als geen ander in staat is om een verdrag door de Senaat te krijgen. Kampeiman meent verder dat voor het einde van het i'aar ook een overeenkomst tan worden gesloten over de halvering van de strategische kernbewapening (raketten voor de lange afstand). De onderhandelaar liet blijken een dergelijk verdrag eigen lijk belangrijker te vinden dan een overeenkomst over de vooral in Europa opgestel de INF-wapens. De strategi sche kernwapens, waarmee de supermogendheden el- kaars grondgebied direct be dreigen, zijn het meest be dreigend, aldus Kampeiman. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul zijn studenten gisteren op nieuw slaags geraakt met de politie. De studenten riepen tegen de rege ring gerichte leuzen en gooiden brandbommen naar de politie (foto), die de betogers met traangas probeerde te verdrijven. Ondanks het door de autoriteiten aangekon digde democratiseringsprogramma hebben de studenten gezegd zich tegen de regering van president Chun te zullen blijven verzetten. Zij vinden dat de hervormingen niet ver genoeg gaan. FOTO: AP Een geanimeerd gesprek tussen Erich Honecker (links) en zijn tegenpool, de Beierse Franz-Josef Strauss. FO MUNCHEN/BONN ,,Op het juiste moment, doelmatig en nuttig". Met deze woorden sloot de Oostduitse leider Erich Honecker gisteren zijn be zoek af aan de Duitse Bondsrepubliek. Op de laatste dag van zijn rond reis ging hij eerst naar de Beierse premier Franz-Jo- sef Strauss. Na een bezoek aan het concentratiekamp Dachau keerde Honecker naar Oost-Berlijn terug. Westduitse politici zijn vooral nog opgewonden over een uit spraak die de DDR-leider eer gisteren deed tijdens zijn ver blijf in de deelstaat Saarland. Hij zei toen dat de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek „niet is zoals die zou moeten zijn". Hij ging nog een stap verder met te zeggen dat er een tijd kan komen dat de grens tussen de twee Duitse staten niet langer mensen scheidt, maar hen verbindt. Eerder had Honecker alle ge dachten aan een versoepeling van de grensbepalingen afge wezen door te verklaren dat „socialisme en kapitalisme zich verhouden tot elkaar als water en vuur". De laatste dag van zijn bezoek was er overigens een die de gecompliceerde verhoudingen tussen beide landen symboli seerde. Honecker ging op be zoek bij de Duitse communis tenvreter nummer een, Franz- Jozef Strauss, die Honecker evenwel met groot ceremo nieel ontving. Overigens was die vriendelijke ontvangst niet zó vreemd. De afgelopen jaren hebben Strauss en Honecker elkaar It, igv met zekere regelmaat DDR ontmoet. De eigei ge premier van Beieren in 1985 voor vette koppfr] de Westduitse kranten een krediet van ruim ee jard mark voor de DDRi gelen". Alvorens hij naar Oost-l_ terugvloog, bracht Hon nog een bezoek aam het malig concentratiekamp chau. Daar legde hij een ter nagedachtenis ai slachtoffers van het bewind. In Dachau war. voormalige slachtoffers het nazi-regime en voorn ,u gevangenen uit Dachau wezig, met wie Honecker uitgebreid onderhield, Oostduitse partijleider zelf gevangen gezeten 1935 tot 1945. „Ik wens succes met uw strijd tega n( hij. i neo-nazisme arm u allen". zei hij. „Ik - n BERN Zwitserland is van plan 3.000 uit Sri Lanka ge vluchte Tamils, die tot nu toe vergeefs hebben geprobeerd politiek asiel te krijgen, naar hun land van oorsprong terug te sturen. Het voornemen is gebaseerd op de huidige situatie in Sri Lanka, die sinds de ondertekening eind juli van een vredesplan aanmerkelijk minder gespannen is. De afgelopen jaren hebben ongeveer 4.500 Tamils in Zwitserland politiek asiel gevraagd. De meeste verzoeken zijn officieel afgewezen, met als argument dat de bewuste Tamils in hun thuisland geen „vervolging" hoeven te vrezen. Tot nu echter waren de Zwitserse autoriteiten niet tot repratiëring overgegaan. Daar mee zal nu volgens de regering komende herfst een begin worden gemaakt. „Nederland moet J, Chilenen opneme DEN HAAG Neds j moet asiel aanbieden aam tien politieke gevangen Chili ter dood zijn vr deeld. Dat is het oordec actiegroepen, die samen het Chilicomité Nederla» tie voeren om de mense*™ toegelaten te krijgen. 1 boden al verscheidene ai Europese landen asiel aai Chileense dictator Pino die gisteren veertien jaar den door een militaire sl greep aan de macht k* laat ter dood veroordeeld; vangen vertrekken, mils ander land zich bereid 1 verklaard hen op te BRUSSEL In de strijd om de benoeming van een nieuwe secretaris-gene raal van. de NAVO begin nen de gevechtshandelin gen zich voor het eerst in de historie van het bond genootschap in de open baarheid te voltrekken. Naar het oordeel van een hoge NAVO-functionaris in Brussel heeft de opvolging van de 68- jarige Brit Lord Carrington, die in juni volgend jaar terug treedt. tot een „irritatie" ge leid die met het oog op een eensgezinde opstelling bij wa- pengesprekken met de Sovjet- Unie uiterst ongelegen komt. In de Westduitse media wordt al enige tijd uitgebreid gespe culeerd over de kandidatuur van minister van defensie Manfred Wörner, die onlangs naar voren werd geschoven door Bondskanselier Kohl. Twee weken voor de Kohl- lobby doorbrak Noorwegen echter als eerste de gedragsco de om een kandidaat voor de topfunctie in alle beslotenheid te nomineren. Op 14 augustus liet het land tot verrassing van iedereen weten dat ex-premier Kaare Willoch in is voor de opvolging van Carrington. Volgens diplomaten in Brussel staan de kansen van Wörner er het beste voor, omdat de Bondsrepubliek nog nooit een secretaris-generaal heeft gele verd. Aan de andere kant heeft Bonn in de persoon van generaal Altenburg de voorzitter van de militaire commissie aan wie alle NAVO-commandanten ver antwoording schuldig zijn al de hoogste militaire functie in handen. Ook minister Tindemans van België (buitenlandse zaken) was enige tijd in de race. Maar kort nadat Kohl Wörner naar voren had geschoven, ver klaarde Tindemans dat hij geen interesse had in de func tie. Maar volgens NAVO-di- plomaten is alleen al de touw trekkerij tussen Wörner en Willoch goed voor nieuwe spanningen binnen het bond genootschap, zelfs wanneer zij hun strijd verder achter de coulissen voortzetten. Mogelijk zal al in december de knoop worden doorgehakt op de bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van de lidstaten in Brussel. Een ding staat slechts vast: Carringtons opvolger wordt een Europeaan, omdat de VS blijven vasthouden aan de tra ditie dat de opperbevelhebber van de Europese NAVO-strijd- krachten een Amerikaan is en de politieke leider een Europe aan moet zijn. FLIP «M wmw W ft 0EELTE. yflfc-TIQ 2o NEW YORK In een land waar sommige win kels vol trots vermelden: „opgericht in 1955", is het heel wat als een win kel z'n honderdvijftigste verjaardag viert. Maar Tiffany is dan ook geen gewone winkel. De be faamde juwelier op de Fifth Avenue in New York herdenkt deze maand het heugelijke feit dat de jonge Charles Tiffany in 1837 z'n win kel in snuisterijen open de. New York was toen nog een vrij primitief stadje, maar Charles Tiffany wist zijn naam te vestigen. Al spoedig werd zijn winkel de belangrijkste leverancier van juwelen en luxe goede ren aan de mensen met macht en veel poen in de Verenigde Staten. Op den duur werd Tiffany zelfs de belichaming van Ameri kaanse élégance. Veel meis jes die in die tijd werden geboren kregen de naam Tiffany. De film „Breakfast at Tiffany's" van Truman Capote, waarin Audrey Hepburn als Holly Golight- ly met een smachtende blik staart naar al het moois dat in de etalage ligt uitgestald, was de meest grandioze re clame die een winkel zich kan wensen. Ondanks al z'n rijkdom men, is het art-deco gebouw in New York overigens minder indrukwekkend dan de andere vestigingen van Tiffany en heeft de winkel meer weg van een gewone juwelier. Dat heeft voornamelijk te maken met het feit dat alles in vitrines uitgestald ligt. Zo kan ie dereen zich inbeelden dat hij of zij geïnteresseerd is in sierraden zoals het hals snoer met smaragden en di amanten, dat vorige week in de aanbieding was voor slechts 940 duizend gulden. Alleen de heel speciale klanten worden ijlings be- geleid naar een privéka- mertje, om in alle besloten heid hun keuze uit de col lectie te bepalen. Wij presenteren onze han delswaar. Zo gaat dat nu eenmaal in Amerika", legt directeur Gilligan uit. Over de prijzen valt niet te on derhandelen. Dat bepaalde de eerste Tiffany en die tra ditie is voortgezet. Waar mee overigens niet alle klanten even blij waren. Toen president Eisenhower in de jaren vijftig iets kocht voor zijn vrouw, vroeg hij of er niet zoiets was als een presidentiële korting. „Abraham Lincoln vroeg ook niet om een korting", werd hem verteld en daar mee was de kous af. Madonna De leiding van Tiffany praat niet graag over de huidige klanten, maar het is bekend dat iedereen, van Madonna tot het Britse Ko ninklijk Huis regelmatig binnenstapt. Klanten uit vervlogen tilden is een an der verhaal. Op het mo ment doen vier tentoonstel lingen van beroemde Tiffa- ny-ontwerpen uit de schiedenis de ronde do: het land. Er is nog geen filiaal in rijs, maar volgende ma zal de tweede Europese w tiging geopend worden München. De Japanse is ten van de wereld beroep juwelier bestaat uit vijfé zaken en in de Verenig Staten zijn er buiten Hf York nog eens zes filialet Het gaat zo goed met bedrijf, dat deze maand een eigen parfumlijn woi geïntroduceerd, in navt ging van grote modehuil en bekende filmsterren, geur zit in het bek lichtblauwe doosje, wi vanouds de sierraden den verpakt en dat het h* delsmerk van Tiffany is worden. CHARLES BRENNt The Times, Lonét

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4