,Je ziet hier niets, i ie hoort niets iINDS 1974 AL VIJF ONTVOERINGEN OM LOSGELD Banken onredelijk bij diefstal of verlies geldpassen Gerrit-Jan moet broer en topman Appie opvolgen Ehnenland. Ceidóe Souoatit ^BLOEMENDAAL VERRAST DOOR VERMISSING HEI JN Zuid-Holland wil gifgrond Maassluis storten in Vlaardingen Ex-directeuren Thialf stoppen procedure AVONDBIJEENKOMSTEN VOOR STARTENDE ONDERNEMERS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 klJSWIJK Hoewel het zeker niet had hij het meisje gewurgd. Hij kreeg twintig vast staat dat Gerrit-Jan Heyn is ont- 'aar ce' en lbr voerd, wordt daarmee wel sterk reke ning gehouden. Hij zou dan de zesde zijn ijnds 1974, de eerste keer dat Nederland cre»|econfronteerd werd met een kidnap jet losgeld. nen n%e eerste ontvoering in ons land waarbij los- «ld werd geëist, was van de vijQarige Caroli- ïate Pessers. Deze dochter van de Brabantse si- ordt larenfabrikant en miljonair W. Pessers werd ;n jg n 1974 ontvoerd door een 19-jarige jongeman, ie 100.000 gulden losgeld eiste. Doordat hij da- renlang rond het huis had gereden kon hij moeWorden gearresteerd. Echter te laat. In paniek igeif t ïptis aten idel Caransa Eind oktober 1977 werd zakenman Maup Ca ransa gekidnapt. Het gonste van geruchten over betrokkenheid van de Rote Armee Frak- tion (RAF), de zeer actieve politieke terroris ten in West-Duitlsland destiids. Toen Caransa na elf dagen vrijkwam, bleek hij zijn ontvoer ders tien milioen gulden losgeld betaald te heb ben. Van politieke motieven was geen sprake. De daders zijn nooit opgespoord. Van der Valk Ook bij de ontvoering van mevrouw Toos van der Valk op 27 november 1983 ging het de da ders alleen om het geld. De ontvoerders stre ken 12,5 miljoen gulden losgeld op, nadat ze de 52-jarige mevrouw Van der Valk drie weken in een flat in Brussel hadden vastgehouden. De Italiaanse daders werden gepakt en veroor deeld tot respectievelijk twaalf, tien en acht jaar cel. Van het losgeld kwam maar een klein gedeelte boven water. Heineken Nadat ze drie weken apart van elkaar aan de muur vastgeklonken zaten, werden bierbrou wer Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Do- derer op 30 november 1983 bevrijd uit een loods op een Amsterdams industriegebied. De biermagnaat had 30 miljoen gulden losgeld be taald (waarvan nog altijd ongeveer zes miljoen zoek is), maar werd desondanks niet onmiddel lijk vrijgelaten. Valerie Begin dit jaar ontvoerden twee criminelen de tienjarige Valérie Albada Jelgersma dochter van de directeur van detailgroothandel Uni- gro. Ze werd twaalf dagen lang vastgebonden op een bed gevangen gehouden in Etten-Leur. Al die tijd wist de politie de zaak buiten de pu bliciteit te houden. Langdurige telefonische onderhandelingen over een losgeld van vijf miljoen gulden werd de ontvoerders noodlot tig. Valérie werd bevrijd, de daders kregen juni j.l. negen jaar. [spi J vo Vervolg van de voorpagina) b BLOEMENDAAL Op .jjgjj zijn klapstoeltje, in de u, luwte van zijn Franse t n auto, valt het J. de Vos Ij uit Santpoort, sportvisser, onb steeds zwaarder zijn aan- jrdacht bij zijn dobbertje te erj houden. „Wist ik veel dat ik uitgerekend op de stoep van de villa van Heijn een stekkie had :ocht?", zegt hij, schou- iphalend. „Een half je geleden was mijn itste zorg nog dat ik net een karper verspeeld Maar sinds dat nieuws van Heijn be kend is, komen om de ^paar minuten allerlei n" mensen vragen of ik misschien iets weet. Wij zend op zijn auto: „Ik pui heb de autoraclio aange- it. Ik ben natuurlijk ch nieuwsgierig hoe het verder gaat". In Bloemendaal en zeker ie omgeving van de Saxen- "ürgerlaan 6 waar Gerrit-Jan teijn (56) met zijn vrouw een i'ante villa bewoont aal wordt sinds gistermiddag d druk gespeculeerd o er de g verblijfplaats van deze |f) Afiold-topman. „Waar is Gerrit-Jan?" is de vraag die iedereen bezighoudt, nu de politie heeft bekendgemaakt iat vanaf woensdagochtend kwart over acht niets meer van hem is vernomen. Op weg naar zijn tandarts in Koog aan de Zaan parkeerde ferrit-Jan (of was het ie- ind anders?) zijn groene |bdi-200 keurig langs de •#ge Duin en Daalseweg, een smalle weg die een grote duinrug het „Kopje" op en af slingert. Bovenop deze ■oo dutnrug werd de auto achter gelaten, leeg en afgesloten. Sindsdien is niets meer van hem vernomen en op deze plaats houdt het spoor op. Twee rechercheurs van het bijstandsteam van de Rijks politie Noord-Holland kregen de opdracht de gehele nacht te posten op de duinheuvel, in een druilerige regen, ijsbe rend in de eerste herfstblade ren. „Vanaf het moment dat we hier staan komen op de paar minuten inwoners van Bloemendaal, maar ook men sen uit Amsterdam of Haar lem, vragen waar de auto van Heijn heeft gestaan. Ik kan u natuurlijk niet vertel len wat onze opdracht hier is en hoe ver we al zijn met het onderzoek. Maar morgenoch tend zijn we hier nog. Geen erg spannende taak, maar het moet gebeuren", zegt één van hen gisteren. Villa De villa van Gerrit-Jan Heijn en zijn vrouw ligt een kleine kilometer landin waarts, in een sjieke wijk waar de huizen ten miste een paar honderd meter van el kaar af staan. Vanaf de weg Enkele maanden geleden, naar van AH. Topman Appie haalde daarbij kritisch op de vingers. is de villa nauwelijks zicht baar. De beplanting in de tuin onttrekt het gebouw, dat slechts één etage heeft, gro tendeels aan het oog. Toch is het riante onderkomen geen vesting. Het tuinhek zwaait gewoon open en een onbe waakt tegelpad voert naar de achterdeur. Acht vuilnisbak ken en een „bel" om de kin deren binnen te roepen als het eten klaar is. Camera's, prikkeldraad of waarschu wingsborden ontbreken. De tuinstoelen staan nog buiten, het lijkt of de familie Heijn zojuist vertrokken is voor een avondwandeling. Maar volgens de jongeman die het huis in deze benauw de dagen beheert, is de villa al vanaf woensdagmiddag niet meer bewoond. „Ik pas een beetje op de winkel, ver der is er niemand thuis. Nee, mevrouw Heijn is bij fami lie". Het feit dat de villa zo gemakkelijk toegankelijk is, wuift de jongeman weg met we mogen aannemen in betere tijden, was het feest ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan wat extra boodschappen in huis en broer Gerrit-Jan rekende af. De „echte" cassière keek hem FOTO: PERSUNIE de opmerking: „U bent hier op eigen risico gekomen". Oppervlakig In Bloemendaal is Gerrit-Jan Heijn, anders dan bijvoor beeld directeur Martin Schroder van Martinair,- nau welijks bekend. Ook de be woners van de huizen in de directe omgeving tasten over het doen en laten van de Ahold-topman in het duister. „Ach", zegt de heer Kingma, die al tientallen jaren schuin naast de villa van Heijn woont: „Dit is geen buurt waar je elkaar ziet en hoort. Kijkt u maar uit de ramen. Wat ziet u? Groen, groen, groen en verder niets! Je ziet hier niets, je hoort hier niets. Ik woon nog het dichtst bij Heijn, maar er zit toch nog zo'n tweehonderdvijftig me ter tussen zijn huis en het mijne. We kennen de familie oppervlakkig, van es een praatje hier en daar. Nee, ik geloof niet dat Heijn erg voorbereid was op een kid nap. Honden heb ik bij hem in de tuin nooit gezien. Body guards ook niet, al begin je er zo langzamerhand wel aan te denken". De buurman van de welge stelde Heijn is een eenvoudi ge rijksambtenaar, zoals hij dat zelf uitdrukt. Lachend: „Het is niet allemaal grootka pitaal wat hier woont. Ik heb dit huis lange tijd geleden voor een prikje op de kop ge tikt en zelf opgeknapt. Maar in de loop der jaren is hier toch wel een wat angstige sfeer ontstaan. Ik bedoel maar: sinds die ontvoeringen van Caransa, Van der Valk en Heineken is men hier een beetje waókzamer geworden. Een jaar geleden bijvoorbeeld werd hier een man gesigna leerd die alle dure huizen fo tografeerde. De politie werd overstróómd met telefoontjes! Achteraf bleek dat die man gewoon een fotoboek over Bloemendaal aan het maken was". Supermarkt Het dorp Bloemendaal zelf kent maar één supermarkt, jawel: een Albert Heijn-fili- aal. De kinderen van Gerrit- Jan worden daar wel eens gesignaleerd, weet Eric, de vervangend bedrijfsleider. Jan Gerrit zélf vertoonde zich zelden in de winkel straat. Hooguit ééns per jaar voor een kort bezoekje aan de winkel in golfattributen Holland Golf Center. De man achter de toonbank: „Ik heb hem hier wel eens gezien en hij had voor zover ik kan zeggen nooit een bodyguard of iets dergelijks bij zich". In de snackbar aan de andere kant van de straat is de ver missing van Heijn het ge sprek van de avond. De scho lieren Tjarko, Michaël en Rob weten te vertellen dat de politie donderdag al een buurtonderzoek bij het „Kop je van Bloemendaal" heeft gehouden. Ook op de openba re Mavo in Bloemendaal in formeerden rechercheurs of iemand een groene Audi-200 had gezien omstreeks woens dagochtend acht uur. Tjarko: „Een naam werd er niet bij gezegd. Ik denk dat ze bij ons op school zijn geweest omdat we het leuk vinden de dui nen bij het Kopje te verken nen. Munitie zoeken en zo". Michaël: „Er is een oude bunker, waarvan de onderste verdieping afgezien van de vleermuizen nog hartstikke gaaf is. Ik hoorde dat de poli tie daar óók geweest is". Brrrr Maar het spoor van Gerrit- Jan Heijn loopt zoals gezegd nog dood. Met een helikopter en speurhonden kamde de politie donderdag zo onopval lend mogelijk de Kennemer- duinen uit, maar dat leverde volgens een woordvoerder niets op. De meer welgestelde bewoners van Bloemendaal vrezen intussen dat mogelijk binnenkort iemand anders slachtoffer van een ontvoe ring kan worden. „Het is hier prachtig en zo rustig, maar langzamerhand krijg je het gevoel dat achter elke boom een kidnapper kan schuilen", zegt een mevrouw die 'sa- vonds toch nog haar hond uitlaat. „Het idee alleen al dat ontvoerders je meestal maandenlang schaduwen voor ze toeslaan, brrrr!". Dan vervolgt ze: „Ik hoop maar dat iedereen zich vergist en de hele zaak gewoon een ba gatel blijkt te zijn. Ik moet er niet aan denken dat ik straks nog een bodyguard met mijn kinderen mee moet sturen' J. de Vos uit Santpoort heeft intussen zijn hengeltje alweer gedemonteerd. „Zodra het donker wordt gaan de mug gen steken", zegt hij. Aan de overzijde van de sloot schar relt een groep ganzen door een uitgestrekt maaiveld. De Vos heeft niets gevangen, maar een mooier panorama kan hij zich bijna niet wen sen. Zegt: „Morgen zit ik hier weer, prima stek. Hoop al leen dat het dan wat rustiger PAUL KOOPMAN HAARLEM Gerrit- Jan Heijn is een broer van Albert Heijn, de pre sident van Ahold. GJ Heijn is de tweede man van het concern, dat als bekendste werkmaat schappij Albert Heijn heeft. Binnen Ahold heeft hij als portefeuille: ..het coördineren van centrale taken". Hij .runt" derhalve geen takken. In 1989 wordt topman Albert Heijn 62 jaar, de leeftijd waarop hij zal terugtreden. Dan ihoet Gerrit-Jan nu 56 jaar worden. voorzitter Of er interne problemen waren binnen en of buiten het bedrijf, is niet bekend. Of bij Ahold een crisis-cen trum is ingericht, evenmin. De vraag wordt niet beant woord door een woordvoer der van het concern, even min of Ahold de vermissing heeft gemeld. Aangenomen mag worden dat dat Ahold is geweest, aangezien Ger rit-Jan woensdagochtend niet op diverse afspraken verscheen. Gerrit-Jan Heijn, de jonge re broer van Albert is gebo ren op 14 februari 1931. Hij is getrouwd en heeft twee zonen en twee dochters. De kans bestaat dat in 1993, als Gerrit-Jan 62 is, één van de kinderen tot de directie toe treedt. De kinderen van Al- bert hebben, zoals hij on langs liet weten, „niet zo'n trek"; ze hebben een geheel andere richting gekozen. Gerrit-Jan is echter in de zaak van de familie groot geworden. Hij volgde de HBS-B, Nijenrode en be drijfskunde in Berkeley (USA). Op 1 sept '54 kwam hij in dienst van toen nog Albert Heijn NV, tot eind '57 was hij directie-as sistent bij Sterovita (later als onderdeel van AH opge heven). In 1958 werd hij rayonleider Albert Heijn in Den Haag, van 1959-1960 had hij de leiding over alle AH Supermarkten, van '61- '62 was hij staflid van de raad van bestuur van Al- bert Heijn (later Ahold) en sinds 1962 is hij lid van de raad van bestuur. (Vice- president). Voorts is hij oor- zitter van de vereniging voor grootbedrijven in le vensmiddelen (VGL), be stuurslid van de raad voor het filiaal- en grootwinkel bedrijf (RFGB), waarvan broer Albert voorzitter is, bestuurslid van de Europese Groep van Levensmidde- lenbedrijven (Gemas) en pres.commissaris van auto mobielbedrijf Riva. Omzet Onder de Ahold-parapluie vallen bedrijven als Miro, Alberto, Etos, de AC-res- taurants en de Amerikaan se detailhandelsketens Bi- Lo en Giant Food Stores. Ahold is de grootste detail- handelsorganisatie van ons land met een omzet van rond de 11,5 miljard gulden per jaar. De omzet van het Ahold- concern bedroeg in 1986 11,4 miljard met een winst van 130 miljoen. Er werken ruim 52.000 medewerkers, omgerekend als full-timers gaat het om binna 32.000 volledige arbeidsplaatsen. Begin deze week maakte Ahold de cijfers over het tweede kwartaal 1987 be kend. De winst bedroeg 26,9 miljoen (in '86: 28,3). De halfjaarwinst bedroeg nu 62,2 miljoen ('86: 65,7). De omzet in Nederland steeg met 3,9 procent, in de VS met 7,6 pet. Maar door de lagere dollar kwam het re sultaat toch lager uit. VLAARDINGEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen het ernstig vervuilde havenslib waarop de Maassluisse woonwijk Steendijkpolder is gebouwd na afgraving storten in de Broekpolder in Vlaardingen omdat deze toch al sterk vervuild is door verontreinigd havenslib. De Vlaardingse wethouder Goudriaan (milieu) zei gisteren er weinig voor te voelen' dat Vlaardingen de grootste vuilnisbelt van ons land wordt. Het is volgens hem nauwelijks denkbaar dat de gemeenteraad van Vlaardingen toestemming geeft voor het storten van de gifgrond in de Broekpolder, waar volgens de huidige plannen in de toekomst een recreatiegebied moet ko men. In de Broekpolder is reeds een golfterrein aangelegd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA AMSTERDAM De al gemene voorwaarden die banken en de Postbank stellen aan de niet-nalati- ge consument bij diefstal of verlies van de betaalpas zijn onredelijk bezwarend. De banken hebben finan cieel voordeel van de nieuwe elektronische be- taalapparatuur. Dan past het niet om nog niet on dervangen risico's als diefstal en verlies door te schuiven naar de consu ment. Dit schrijft mr. J. de Boer van het ministerie van justitie deze week in het Nederlands Juristen Blad. De algemene voorwaarden van de banken en Postbank bepalen dat tot het tijdstip van melding de consument het vol ledige risico draagt van ver lies, diefstal en misbruik of vervalsing van de bankpas, de PIN-code en de diensten. „Dit is een strenge regeling die af steekt tegen de regels die de banken hanteren met betrek king tot gegarandeerde euro- cheques en girobetaalkaarten. Daar lijdt de consument bij verlies of diefstal van uitslui tend de cheques geen schade. Als ook de pas gestolen of ver loren wordt komt tien procent voor rekening van de consu ment met, bij girobetaalkaar ten, een maximum „eigen" schade van 300 gulden. Wan neer de consument niet nalatig of onzorgvuldig is geweest, zijn die algemene voorwaar den onredelijk, aldus De Boer. Uitgangspunt bij een redelijk systeem voor gevallen van diefstal of verlies van geldpas sen is, volgens De Boer, dat een bepaald, niet al te hoog be drag voor risico van de consu ment is, ongeacht of de consu ment nalatig is geweest of niet. Dit dient vooral als prikkel om kaart en code zorgvuldig te be waren en diefstal of verlies meteen te melden, aldus De Boer. Daarnaast zou men kun nen denken aan een verho ging van de risico-limiet bij onzorgvuldige bewaring door de consument van kaart en code of bij niet-melding van verlies of diefstal binnen twee dagen na ontdekking. Het zijn dan wel de banken die die on zorgvuldigheid moeten bewij zen, meent de jurist. Een onbe perkte draagplicht zou, in zijn ogen, bij voorbeeld kunnen gelden bij het niet-melden van verlies of diefstal binnen bij voorbeeld vier weken na het afschrijvingsbericht, of bij mis bruik door bepaalde familiele den of huisgenoten en bij han delen door de consument met de opzet schade te veroorza ken. „De sinds 1967 gegarandeerde betaalcheque is een goed voor beeld van bankrecht, uitge dacht en ingevoerd door ban ken en bestand tegen kritiek van een buitenstaander. Aan de banken is nu de uitdaging eenzelfde resultaat tot stand te brengen bij de nieuwe elektro nische betaalvormen", aldus De Boer. „Sleutelgrap" in rijdende auto: twee zwaar gewonden APELDOORN Een „sleutelgrap" heeft gisteren ertoe geleid dat twee inzittenden van een personenauto met ernstig letsel in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De chauffeur van de wa gen, de negentienjarige jongen uit Apeldoorn, reed op het moment van de „grap" op de bochtige weg tussen Apeldoorn en Hoender- loo. Volgens getuigenverklaringen haalde de bestuurder bij wijze van geintje de sleutel uit het contact. Daardoor schoot het stuur in het contactslot. De wagen vloog in de berm en knalde tegen een boom. Een achttienjarige inzittende uit Apeldoorn, werd met diverse fracturen in het ziekenhuis opgenomen. Een ander inzittende, een zeventienjarige jongen uit Twello liep hersenletsel op. De bestuur der van de wagen kon na behandeling in het ziekenhuis huis waarts keren. HEERENVEEN De gerech telijke procedure die de ex-di recteuren J. van der Zwan en W. Rijkaart van Capelle van het ijsstadion Thialf van Heer enveen hadden aangespannen tegen de raad van commissa rissen is stopgezet. Volgens de beide interim-managers, die uit hun functie werden onthe ven toen Thialf in ernstige fi nanciële moeilijkheden ver keerde, hebben ze het geld niet meer om de procedure voort te zetten. Het getuigen verhoor van een bankdirec teur, de burgemeester H.B. Reinders van Heerenveen en gedeputeerde H. Bruinsma- Kleywegt gaat nu niet door. De ex-directeuren besloten tot gerechtelijke stappen, toen vanuit de raad van commissa rissen ernstige kritiek op hun beleid werd geleverd. Tijdens een persconferentie werden de twee uitdrukkelijk verant woordelijk gesteld voor finan cieel en organisatorisch wan beleid. Dat is door hen steeds bestreden. Data en locaties 29 september; De Beurs, Haven 4, Lisse 13 oktober; Tripodia, Hoornseplein 155, Katwijk Tijd zaal open: 19.30 uur aanvang: 20.00 uur einde: 22.30 uur Organisatie Kamer van Koophandel, Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en het Verbond van Nederlandse Onderne mingen. Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de volgende on derwerpen door deskundige inleiders besproken: ondernemingsplan, financiering, vergunningen, admi nistratie en belastingen. Een pas gestarte ondernemer vertelt zijn ervaringen. Programma en aanmelding: afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 071-250500 Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Maximaal aantal deelnemers: 50 Televizierring voor Mies Bouman Uit handen van cabaretier Paul van Vliet ontving Mies Bou man gisteravond de gouden Televizier-ring 1987, een publieksprijs van de Avro, die zij *'-.or de tweede keer mocht ontvangen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3