Huisvesting zet sneldoorstromende eerste burgers" voor het blok pen bij ontvangsten" 'tïïLn' ■émm Wettelijke regeling BURGEMEESTER VAN DULST VAN HAARLEMMERMEER: Geen klacht Mobiliteit Huurmarkt ZUINIG £eidóc(3ou/tct/nt ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1961 Niet alleen Aae» rissen «er nen er wei berichten in imp A F HOOFDDORP - Burgemeester drs Aad van Duist van Haarlemmer meer woont sinds enige tijd ge woon in een rijtjehuis in Hoofd dorp, op een steenworp afstand van Schiphol. Een voor zijn maandsalaris (ruim 11 mille) in fei te te goedkope huurwoning van 925 gulden. Maar de uit Tietjerk steradeel afkomstige opvolger van Hans de Boer had geen andere keus. Zijn qua oppervlakte bijna grootste en qua bevolking (ruim 90.000 inwoners) en bedrijvigheid snelst groeiende ge meente van ons land biedt nog geen „duurdere" huurwoningen. Een zelfde riante koopwoning als hij in Friesland had, zou wellicht verkrijgbaar zijn, maar zou wegens de ligging op peperdure randstedelijke grond het budget van het vroegere Haagse CD A-raadslid ver te boven gatfn. Er zat voor van Duist, na diens benoe ming vorig jaar, aanvankelijk niets an ders op dan voorlopig te bivakkeren in één van de „airporthotels" en pas in de weekeinden terug te keren naar zijn ge zin in Tietjerksteradeel. Van Duist sloot daarvoor met het hotel een voor de gemeentelijke financièn aan trekkelijke overeenkomst. Niettemin do ken er deze zomer voor Van Duist wei nig vleiende verhalen op over de hoge nota's die hij zou hebben ingediend. „Pure flauwekul", volgens Van Duist, omdat men zonder nadere controle en commentaar van de burgemeester uit de losse pols zou hebben berekend dat een verblijf in een hotel per dag zo ongeveer 300 gulden kostte, zodat Van Duist de gemeente gedurende enkele maanden op hoge kosten zou hebben gejaagd. De burgemeester had echter afgesproken dat hem slechts het werkelijke verblijf in het hotel zou worden doorberekend. Dus niet de dagen dat hij wel zijn kleding liet hangen, maar de vrije tijd thuis door bracht of voor de gemeente op reis was. Bovendien wist hij na overleg met de hoteldirectie de verblijfsprijs terug te brengen tot 115 gulden per dag. Ook verzuimde men te melden dat er een rechtspositionele regeling is, waarin staat dat een burgemeester voor tijdelij ke huisvesting een maximaal bedrag mag declareren, gelijk aan 90 procent van de pensionkosten en niet meer dan de helft van het maandsalaris. Van Duist bleef daar ver onder. Die negatieve publicaties bezorgden de burgemeester wel een „vieze smaak in de mond", maar vormen tegelijkertijd de drijfveer om eens te wijzen op de huisvestingsproblemen van pas benoem de „eerste burgers". Van Duist onder Burgemeester Aad van Duist van Haarlemmermeer poseert voor een imposant nieuw bedrijvencomplex in Hoofddorp: „In Tietjerksteradeel had ik een prima woning. Daar had ik de ruimte om gasten thuis te ontvangen. Soms is dat nodig, want dan kunnen bepaalde zaken vlotter worden geregeld". FOTO: DIJKSTRA vond als geen andere magistraat het ge mis van een adequate ambtswoning, ter wijl er sinds jaar en dag in Hoofddorp een fraaie, maar inmiddels verouderde villa staat die vroeger als „burgemees tershuis" dienst deed. „Kijk", legt burgemeester Van Duist uit. „In Tietjerksteradeel had ik een prima koopwoning. Daar had ik de ruimte om gasten thuis te ontvangen. Soms is dat nodig, want dan kunnen bepaalde zaken vlotter worden geregeld". „Ook moet ik zeggen dat een burgemees ter uiteraard niet voor zijn plezier in een hotel gaat zitten en zijn gezin enkele da gen per week achter laat. Het is ook voor de burgemeestersvrouw geen pretje, want die kan zich onvoldoende inleven in de nieuwe gemeente en moet wachten totdat er een geschikte woning gevonden is", aldus Van Duist. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken wijst er op dat er sinds 1 juli 1981 een regeling geldt die de burgemeester met ambtswoning ver plicht om 12 procent van zijn bezoldi ging af te dragen aan „huurpenningen", wat voor van Van Duist zou neerkomen op ruim 1300 gulden per maand. De burgemeester zou dat er graag voor over hebben als daar enig modern wooncom fort tegenover zou staan. Binnenlandse Zaken plaatst daarbij de kanttekening dat het al of niet hebben van een ambts woning „een autonome zaak van het ge meentebestuur is". Van Duist is overi gens niet de enige burgemeester die met huisvestingsproblemen worstelt. De vroegere burgemeester van Coevorden en staatssecretaris van Defensie, de in het vooijaar tot burgemeester van Hui zen benoemde drs. W. K. Hoekzema lo geert ook al weer geruime tijd in een Goois hotel. Maar Hoekzema zegt daar geen proble men mee te hebben. De verkoop van zijn woning in Drenthe wil weliswaar niet vlotten, maar de oud-staatssecreta ris hoopt dat „varkentje" toch op rede lijke termijn te kunnen wassen. „Ik zou trouwens de laatste zijn die er over zou klagen, want op mijn voorstel heeft de gemeente Coevorden in de jaren zeven tig de toen bestaande ambtswoning afge stoten, omdat het onderhoud van het huis nogal kostbaar was en de gemeente lijke kas dat niet kon trekken", aldus Hoekzema. Zijn Rotterdamse collega Bram Peper, goed voor een maandsalaris van 14.374 gulden plus een ambtstoelage van 600 gulden, woonde ook jarenlang in een rij tjes-huurwoning van ongeveer 930 gul den in de wijk Ommoord. Onlangs be trok hij in diezelfde wijk een ietwat ach teraf gelegen koopwoning. In Rotterdam doet zich daarmee nog steeds het gemis aan een ambtswoning sterk voelen, zeker als het gaat om de ontvangst „in minder ambtelijke sfeer" van bepaalde gasten van 's werelds grootste havenstad. Wat dat betreft heeft Den Haag zijn achtereenvolgende magi straten heel wat beter ondergebracht. Burgemeester mr.dr. Ad Havermans be trok na zijn „overstap" uit Doetinchem de riante en zeer representatieve, temid den van veel groen gelegen ambtswoning aan de Klatteweg in de Hofstad en is daar zeer tevreden over. Een ideale situ atie, waarvan Van Duist in Hoofddorp alleen maar kan dromen. In Leiden ligt de zaak weer anders. Daar is geen ambtswoning, maar dat wil bur gemeester mr. C.H. Goekoop ook niet. Hij woont met zijn gezin nog steeds in Amsterdam, maar heeft wel een Leids adres. Dat is dan een kamer nabij de Pieterskerk, waar de Leidse burgemees ter na langdurige vergaderingen kan neerstrijken. In 1973 was er een debat tussen de mi nister van binnenlandse zaken en de Tweede Kamer over de ambtswoning. De bewindsman wilde destijds precies weten hoeveel ambtswoningen er waren en liet een onderzoek instellen. Uit de in 1975 gepubliceerde uitslag van het on derzoek bleek dat er van de 840 burge meesters die er destijds nog waren (thans zijn er 714) er 663 in een ambtswoning woonden en bijna 180 zelf voor huisves ting moesten zorgen. Om allerlei rede nen is dat laatste aantal nogal toegeno men. „Maar dat heeft wel consequenties", al dus Van Duist. „Wat men namelijk wel eens vergeet is dat een burgemeester ver plicht is om in zijn eigen gemeente te wonen". Het feit dat de ambtswoningen verdwijnen leidt volgens Van Duist nu tot een nieuwe discussie. Want onder de huidige commissarissen der koningin zijn er enkele die zeggen dat er eigenlijk weer ambtswoningen zouden moeten ko men, omdat de mobiliteit van burge meesters daardoor wordt bevorderd. „Want", vervolgt Van Duist, „er zijn collega's die zeggen „ik hoef niet meer naar een andere gemeente. Ik kijk wel uit, want het kost me schatten geld. Er zijn burgemeesters die carrière willen maken. Iedere keer ziet zo'n burgemees ter zich weer geplaatst voor hetzelfde probleem. Hij heeft een huis gekocht en moet het verkopen. Men houdt er niets aan over, maar legt er steeds op toe. Het is niet goed te voorkomen. Want er zijn maar twee mogelijkheden: of er is een ambtswoning die vrij snel kan worden betrokken of je moet zelf voor huisvesting zorgen. In beide gevallen moet men toch vrij snel beginnen. Je wordt benoemd en je hoort half april dat je per 16 mei moet beginnen. Soms heb je het geluk dat je heen en weer kunt gaan rijden". „Maar", aldus Van Duist, „als je van de regio naar de Randstad wordt verplaatst is dat heen en weer reizen bepaald niet aantrekkelijk. Dat zou me dagelijks zes uur per trein en per auto vier uur kos ten, terwijl je voor elke reis 175 kilome ter moet declareren en dat kost ook heel meeaten oog beter kaa vervatten. Zelfs al is bet raeentehois modern en voor representatieve doe te den bruikbaar, dan aoc kan met een ontvangst ttrai» soms een heel ander effect «orden bereikt. Het con tact is daa veei persoon!ijker. Daarom moet bet buis van een burgemeester niet te kleta rijn, zodat hg een niet te grote groep mensen kan ontvangen. Daarnaast is het gewenst dat de burgemeester ook over een behoorlijke werkkamer beschikt". wat geld. Dan kies je voor de oplossing om in de week tijdelijk te worden ge huisvest. Dat kan in een pension, waar je weinig privacy hebt of je kunt een ap partement huren, maar dat is in de Randstad erg duur. Bovendien heb je dan een huishoudelijke hulp nodig. Kortom, we hebben het berekend. Het aanbod van appartement met bijkomen de kosten was ongeveer gelijk aan het bedrag dat ik moest betalen voor die af-, spraak met het airporthotel. Voor een appartement had ik uiteraard een maand huur moeten betalen. Met het hotel kon ik afspreken dat ik er op bepaalde dagen niet zou zijn en dan behoefde ik ook geen logies te voldoen". „Dat betekende", vervolgt Van Duist, „dat ik nooit meer dan gemiddeld vier nachten per week betaalde en zeker niet kwam aan het bedrag van drie ton dat in sommige publicaties werd vermeld. Het kwam uit op ongeveer 20 mille. Men kan zich voorstellen dat ik me „goed ge pikt" voelde dat ik notabene als een soort profiteur werd afgeschilderd. Overigens is Van Duist er wat woonge not betreft behoorlijk op achteruit ge gaan. Van Duist: „Als het huis dat ik in Friesland bewoonde, in Hoofddorp zou staan zou het acht ton waard zijn, maar daar kreeg ik er, nadat het tien maanden te koop had gestaan, nog niet de helft voor". In Haarlemmermeer, in gemeentelijke brochures aangeduid als de „springplank naar Europa" is geen brede huurmarkt. Het is een gemeente waar het aantrek ken van bedrijvigheid geen enkele moei te kost, omdat vele ondernemingen graag in de buurt van Schiphol gevestigd zijn. Genoeg redenen dus voor een geva rieerd woningaanbod. Maar aspirant- huurders zoals burgemeester Van Duist kwamen tot nu toe bedrogen uit. Van Dulst's ervaring heeft er mede toe geleid dat de gemeente gaat zorgen voor een kwalitatieve duurdere huursector, omdat daarvoor ook grote belangstelling bestaat bij tijdelijk in ons land verblij vende managers van buitenlandse on dernemingen. Van Duist: „Het gekke is dat men de ambtswoning heeft afgeschaft, omdat men statussymbolen overbodig vond en het de gemeente meer kostte dan het op bracht. Maar die zogenaamde status wordt al weer gecompenseerd door de democratisering van het korps. Boven dien blijft het de vraag of een gemeente voor dit soort functies geen woning moet hebben mét representatieve moge lijkheden. Het grote publiek verlangt ei genlijk wel enige status. Dat hoor je nu weer doorklinken. Aan de ene kant wil men het dus niet, maar aan de andere kant zeggen ze: „Dat is onze burgemees ter die kan hier toch niet zo maar gaan wonen". ALEX SNELLEMAN door Bert van Velzen Volgens de overlevering heb ik een oudoom gehad die als een karikatuur van de vrek Tartuffe door het leven is gegaan. Zo zitten er in elke stamboom wel een paar voze takken. Hij had zijn in een hoedendoos verborgen vermogen getoond aan een huishoudster, die hem in de laatste jaren van zijn barre leven feduldig had verpleegd. Het was van aar, zo had hij gelispeld. Maar toen hij de ogen voorgoed had gesloten en de huishoudster, tijdens een pauze in het schreien, de doos had geopend, was deze leeg. Het vermoeden is gerezen dat hij net geld aan een priester hee, gegeven die hem in zijn moeilijk stervensuur heeft bijgestaan, als losgeld om zijn dorre ziel aan de greep des duivels te onttrekken. Vrekkigheid komt in de beste families voor. Een roemruchte Amerikaanse geldgnoom, wijlen Hetty Green, droeg de bijnaam „de boze heks van Wall Street" omdat zij zich kleedde in een rafelige zwarte jurk. Ofschoon haar vermogen tegen de Eerste Wereldoorlog op 100 miljoen dollar werd geschat, voedde zij zich vrijwel uitsluitend met koude havermout. Zij was te gierig om het op te warmen. Er zijn nogal wat schatrijke mensen met vrekkige trekjes. De Hertog van Windsor betaalde nooit van zijn leven een restaurantrekening en hij had een speciaal werktuigje laten ontwikkelen waarmee hij het allerlaatste restje tandpasta uit een tube kon persen. Ik heb de indruk dat ook Koningin Elizabeth aan de zuinige kant is. Sam Walton, de rijkste Amerikaan (met volgens het blad „Forbes" een vermogen van 5,6 miljard gulden) leefl in de stijl van een arme loodgieter. J Paul Getty liet een paleis met 72 kamers volstorten met kostbare kunst en hij liet in de gastenverblijven munttelefoons plaatsen. In het reclameblad Ariadne is het resultaat van een onderzoekJ gepubliceerd waaruit men kan opmaken dat de doorsnee Nederlander geen dolle dingen doet met zijn geld: 1 procent heeft ooit één kunstwerk gekocht voor meer dan 5000 gulden: 1 procent heeft ooit in een casino meer dan 5000 gulden verspeeld: 8 procent had wel eens gegeten voor meer dan 200 gulden per persoon en 2 procent had een horloge gekocht van meer dan 2000 gulden. Het schijnt dat de grens tussen wijs en onwijs gedrag hier te lande ongeveer ligt bij een fles wijn van 30 gulden. Bij de bruiloft van Maria Niarchos werden 12000 flessen champagne en andere wijn opengetrokken. Het feest, zo lees ik in het blad Cosmopolitan (spiegel van de ziel van de Amerikaanse vrouw op zoek naar een onbekommerde levenstijl) heeft een miljoen gulden gekost. Maar dat is maar een schijntje in vergelijking met de 60 miljoen gulden die sheik Zayid ibn Said investeerde in het huwelijk van zijn zoon Mohammed en prinses Salama. Er waren 20.000 gasten en de festiviteiten duurde een week. Maar zelfs de buitensporig rijken op aarde doen naar verhouding weinig dolle dingen. In de Villa a'Oro te Hong Kong, die 130 miljoen gulden heeft fekost, staat inderdaad een gouden adkuip en keizer Bokassa heeft bij een Parijse juwelier ooit een paar met parels bezaaide schoenen aangeschaft voor 190. 000 gulden. De sultan van Brunei, vermoedelijk de rijkste man ter wereld met een inkomen van 300 miljoen gulden per dag, heeft er ook moeite mee om zijn geld op opvallende wijze uit te geven. Hij heeft een nieuw huis laten bouwen, met 1.788 kamers en twee met bladgoud bedekte reusachtige koepels. Hij heeft er 2000 telefoons in laten installeren en 65.000 vierkante meter marmer en het geheel kostte hem 850 miljoen gulden, drie dagen werk dus. Maar het leven op deze schaal is en blijft zeldzaam. Een Amerikaans psycholoog bepleit bij het uitgeven van geld, op welk niveau dan ook, „beheerste extravagantie", want mensen zouden daar gezonder en blijer van worden. Dinsdag, als de miljardennota is gepresenteerd, weten we of er, een keertje maar, een fles wijn van meer dan 30 gulden vanaf kan. Neen, we doen geen dolle dingen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22