Kangoeroe moet dans ontspringen c NEDERLANDS EUROPARLEMENTSLID IN HET GEWEER Ceidae Qowtwnt tS&?~ lOfe* ibïï'iï* Wreedheden In het geweer Se»'- Illegaal Hondevoer Geen controle or male ren schutters de dieren mogen doden en dat dit gebeurt volgens van tevoren vast gestelde quota. Maar dat er in een land met een zo grote uitgestrektheid onmo gelijk naast elke schutter een agent kan staan, moet ook de regering toegeven. Het wemelt in de onherbergzame bin nenlanden van de landingsstrips, waar iedereen kan halen en brengen wat hij wil en waar goed geld zou worden ver diend met de illegale handel in kangoe roes. Regelmatig duiken daarover in de Australische pers berichten op. Actiegroepen houden vol dat de ver schillende staten die over een grote mate van zelfstandigheid beschikken, maar een loopje nemen met de aantallen kan goeroes die maximaal per jaar gedood mogen worden. Als er al gecontroleerd wordt, gebeurt dat incidenteel en gebrek kig. De officiële aantallen die mogen worden gedood, worden eens per jaar vastgesteld, maar elk jaar worden die fors overschreden. Op grond daarvan gaan vele bestrijders van de kangoeroes- ïachtingen er van uit dat de illegale jacht en slacht net zo omvangrijk is als de for meel goedgekeurde. Zij zeggen dat er vo rig jaar in totaal tussen de vier en zes miljoen kangoeroes zijn gedood. De re gering in Canberra houdt het op 2,7 mil joen. Dat er bovenop de officiële miljoenen nóg eens zo'n aantal jaarlijks worden ge dood in de illegale jacht wordt door de regering fel bestreden. Bijna vergoelij kend wordt echter altijd in één adem ge wezen op de grote maar onbewezen schade die kangoeroes zouden berokke nen aan de boerenbedrijven. Bovendien schermen de autoriteiten met een rap port van de eigen Australische dierenbe scherming waarin wordt vastgesteld „dat het afschieten van kangoeroes als een van de menselijkste vormen van het do den van dieren kan worden beschouwd" en dat er dus geen enkele reden is het 'Kangaroo Management Program', zoals het afschieten van de dieren officieel heet. wegens wreedheden te stoppen. Europarlementariër Muntingh is in zijn rapport echter tot de conclusie gekomen dat er wel degelijk sprake is van ernstige wreedheden bij het doden van de dieren. „Van de commerciële jagers is 90 pro cent part-time. Velen hebben weinig schietervaring en dragen aanzienlijk bij tot wreedheid bij de jacht. Vooral de jacht op Tasmanië, waar jaarlijks een miljoen dieren wordt afgeslacht, is zon der meer zeer wreed te noemen* Er wordt hier veel door recreanten voor hun plezier gejaagd; daarbij wordt ge bruik gemaakt van hagel en te lichte buksen en zelfs van gif. Jaren studie van het lot van de Australi sche kangoeroe heeft Muntingh tot de overtuiging gebracht dat Europa in het geweer moet komen tegen de slachtin gen. In de tweehonderd jaar die Austra lië nog maar bestaat, heeft de bevolking al kans gezien zes soorten compleet uit te roeien en minstens dertien, vooral kleinere soorten (de wallabies), uiterst zeldzaam te maken. Controle op de handel in kangoeroepro- dukten kan volgens de Nederlandse Eu roparlementariër preventief werken. Daarom wil hij via het parlement berei ken dat Europa de kangoeroes op de lijst van beschermde diersoorten Iaat plaat sen, waardoor de handel automatisch aan banden komt te liggen. Tegelijk moet Europa het initiatief nemen tot een verdrag tegen wreedheid, zodat de cen trale regering van Australië en die van haar deelstaten duidelijk wordt dat de wrede slachting onder de kangoeroes Eu ropa nu echt te ver gaat. ARJEN BROEKHUIZEN Van de grote kangoeroes worden drie soorten nog niet direct bedreigd ter rmo i b» XX' DEN HAAG - Na de zeehondjes gaat het nu om de kangoeroes. Om 1 dit nationale symbool van Austra- lië van de ondergang te redden i moet Europa de handel in kangoe- ;N?! roeprodukten (vooral huiden en vlees) op korte termijn aan banden T leggen. Met een reeks beperkende maatregelen moet worden voorko- men dat zeldzame soorten kangoe- roes geheel worden uitgeroeid en de thans nog vaak voorkomende |J soorten uiterst zeldzaam worden. Een gedeeltelijk invoerverbod en strenge controles zijn daarbij onontbeerlijk. Dat is de strekking van een resolutie die het Europees Parlement in Straatsburg vol- i gende week behandelt. Zij is opgesteld door het Nederlandse Europarlementslid Hemmo Muntingh (socialistische frac- I tie), die de afgelopen twee jaar intensief onderzoek heeft verricht naar het trieste 0 lot dat veel kangoeroes in Australië treft. Europa neemt momenteel nog 70 tot 80 procent van de totale uitvoer aan kan goeroeprodukten uit Australië af en is daardoor in belangrijke mate verant- woordelijk voor wat er met dit spring- 5l dier gebeurt. Jaarlijks vinden bijna meer o, dan een miljoen huiden hun weg naar de j landen van de Europese gemeenschap. s Vooral Italië en West-Duitsland zijn gro- j te huidenkopers. De Bondsrepubliek 4 koopt ook nog veel vlees voor menselij ke consumptie. Nederland deed dat voor het laatst in 1982, maar veel kangoeroes komen nog steeds ingeblikt als honde- en kattevoer Europa binnen. a/8"ch°Eu"''Pa Link3; 's„ Hel In 1984 toonde het Europees Parlement zich al bezorgd over het lot van de kan goeroes die vaak ten prooi vallen aan ui terst wrede slachtingen. Toen werd al op maatregelen aangedrongen, waartegen de Australische regering protesteerde. Euro parlementariër Hemmo Muntingh werd benoemd als speciaal rapporteur. Hij is na een diepgaande studie tot de conclu sie gekomen dat als de afnemers van kangoeroeprodukten de Australische au toriteiten niet tot beschermende maatre gelen dwingen, het er voor veel kangoe roesoorten erg somber uitziet. nemen zij een loopje met de bescher ming van de dieren en laten zij een om vangrijke non-professionele en uiterst wrede jacht op de kangoeroes toe. Al in 1984 vroeg het Europees Parlement daar aandacht voor, maar in de situatie lijkt sindsdien niets verbeterd. Jaarlijks worden in Australië minstens drie miljoen kangoeroes afgeslacht. Vol gens Muntingh gaat het om minstens 2,5 miljoen kangoeroes die voor commercië le doeleinden worden gedood, maar hij wijst daarnaast op een beduidende ille gale jacht op het dier. De controle van de Australische regering op de kangoe- roejacht schiet volgens Muntingh te kort. „In twee staten wordt jaarlijks een buitensporig hoog aantal dieren afge schoten: bij de commerciële jacht in Queensland en de niet-commerciële jacht op het eiland Tasmanië. Uit offi ciële cijfers blijkt dat alleen al in Tasma nië jaarlijks ruim een miljoen kangoe roes worden gedood', aldus het Europar lementslid. Muntingh wijst in dit verband op een rechterlijke uitspraak van juni vorig jaar toen het afschietprogramma van de staat Queensland, dat ministerieel was goed gekeurd, door de rechter onwettig en on juist werd verklaard waarna de export van kangoeroeprodukten korte tijd werd stopgezet. Ook de autoriteiten van het eiland Tas manië krijgen van Muntingh kritiek. Volgens hem deugen hun tellingen niet. Australië motiveert de jacht op zijn na tionale symbool met twee redenen. Al lereerst zijn de kangoeroe uit op het zelf de voedsel als schapen die een groot deel van de Australische veestapel uitmaken. Vooral in de wat drogere tijd verorberen de kangoeroes zulke hoeveelheden gras en drinken zoveel van het soms schaarse water, dat er voor het vee weinig of niets overblijft. Bovendien zouden de spring- dieren nogal wat schade aanrichten aan omheiningen en gewassen. De boeren die in sommige staten van Australië, zo als Queensland en Tasmanië, een mach tige politieke factor vormen, klagen daar net zoveel over de schade door kangoe roes als hun Nederlandse collega's over het weer. Toch valt in de regeringsrapporten maar één cijfer te vinden. In een officieel stuk uit 1983 wordt de jaarlijkse schadepost geschat op 148 miljoen Australische dol lars, dat is zo'n 220 miljoen gulden. Hemmo Muntingh is van dit verhaal in elk geval niet erg onder de indruk: „Er is weinig of niets van dit soort beweringen door wetenschappelijk onderzoek onder bouwd en er zijn zeer weinig kwantita tieve studies naar de schade gedaan. Bij gebrek daaraan kan de omvang van de kangoeroejacht niet evenredig aan de schade worden beschouwd". Bijkomende reden voor het afschieten van miljoenen kangoeroes is een puur economische: de huiden zijn geld waard en het vlees wordt veelal verwerkt in honde- en kattevoer. In het verleden is ook wel eens een stuk kangoeroevlees voor biefstuk verkocht. In de hamburge rindustrie in Amerika werd in 1981 kan goeroevlees aangetroffen. De Australi sche regering kreeg het schaamrood op de kaken toen dat uitkwam en zegt sindsdien te kunnen garanderen dat Au stralische biefstuk echt van de koe komt. Actievoerders tegen de jacht beweren echter dat nog steeds kangoeroevlees als biefstuk of ander gekwalificeerd vlees op buitenlandse markten wordt gebracht, vooral in de Derde Wereld. Tot woede van de regering in Canberra riep één van hen onlangs in de Verenigde Staten en Canada op tot een boycot van Australi sche produkten, vakanties en de natio nale luchtvaartmaatschappij Qantas en op die manier tegen de behandeling van kangoeroes te protesteren. De kangoeroe-industrie wordt volgens parlementslid Muntingh overigens be heerst door een klein aantal personen. „Nationaal gezien is ze van weinig bete kenis voor de Australische betalingsba lans. Er zijn maar zo'n 2 tot 3000 com merciële jagers, grotendeels part-time. De regulering van de jacht is echter niet perfect. De waardedaling van de Austra lische dollar heeft de vraag naar huiden in 1986 hoog doen oiopen. Een grotere verkoop zal een stevige impuls geven aan de jacht. Dat benadrukt het belang van strikte controle op de jacht en de in dustrie". Die controle is tot nog toe ver te zoeken. Officieel zegt Australië dat alleen erva

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21