verhoogt belastingen S >even in Wassenaar i wrdt duurder Noordwijk moet monumenten veel actiever beschermen £cidócSotncmt Expositie bij Hans Straathof HJ HÉ .SI Spinozahuis opgeleverd Herstel omgeving school verpleegkundigen EÏDËN OMGEVING ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 Lspolitie Hazerswoude ij nieuwbouw groepsbureau tin ^ZERSWOUDE De groepscomman- it van de rijkspolitie van Hazerswoude heer H.T. Molenaar vindt nieuwbouw l het groepsbureau in Hazerswoude tdzakelijk. Hij meldt in het verslag van rijkspolitie over de eerste helft van 1987 'lie. h al met een dergelijk verzoek tot de wdt irictscommandant te hebben gericht. n het eind van dit jaar zal het groepsbu- 20 IU een onderhoudsbeurt krijgen. „Dat laa* emt niet weg dat het bestaande gebouw ten i n niet-functioneel gebouw genoemd kan JSSJrden", aldus Molenaar. Hij is van plan i programma van eisen voor een nieuw jouwen groepsbureau op te stellen. NIEUWE WETERING Ter ere van de in gebruikname van het nieuwe chrysantenstek- bedrijf van Hans Straathof in het derde tuin bouwgebied, is er in zijn bedrijf een kleine tentoonstelling ingericht. Een chrysantenstek- bedrijf van vroeger en nu is op de expositie in foto's en via een videopresentatie te bezichti gen. De expositie is alleen vandaag nog tussen tien en vier uur te bekijken. Gisteren werd er een receptie ter gelegenheid van de verplaat sing van het bedrijf van Straathof van de Groenewoudsekade naar de Achterweg 27 in Nieuwe Wetering gehouden. Daar waren on der meer het voltallige gemeentebestuur, ver tegenwoordigers van Stiveen en de recon structiecommissie aanwezig. Monumentenzorg: geen bezwaar tegen sloop raadhuis Alkemade ALKEMADE Het gemeentehuis van Alkemade heeft geen enkele monumentale waarde. Het pand is in de loop der jaren te veel veranderd. Dit zegt Monumentenzorg in ant woord op vragen van B en W van Alkemade. Monumenten zorg spreekt in haar advies de mening van de vereniging Heemschut tegen. Heemschut zegt juist dat het raadhuis ken merken van waterschapsstijl vertoont en daarom voldoende waardevol is om behouden te blijven. Heemschut is om ad vies gevraagd door de Historische Vereniging Alkemade. Deze vereniging maakt zich sterk voor behoud van het ge meentehuis, terwijl B en W het oude pand willen slopen om het te vervangen door niewbouw. Het gemeentehuis van Al kemade bestaat uit drie samengetrokken panden: het in de vorige eeuw opgeleverde raadhuis, de vroegere woning van de gemeentesecretaris en het oude postkantoor. Volgens de Historische Vereniging moet het oude raadhuis behouden blijven. „Klerk: „Meneer, mag ik van middag vrij? Mijn grootmoe der is dood". Patroon: „Ja, maar zeg aan je grootmoeder, dat ze je financieele positie niet bevordert, als ze nog dik wijls dood gaat". „Uiltje", zei vader, „je krijgt eerstdaags nog een broertje, of wil ie liever een zusje heb ben? „Och", zei Uiltje, „als 't u hetzelfde is, heb ik liever een hobbelpaard". Verder waren er in die dagen in Nijmegen de Canisiusfees- ten en werd „het kostbaar ge beente" van de nieuwe vader landse heilige vanuit Freiburg plechtig ingehaald, begeleid door de bisschop van Genève, Lausanne en Freiburg. De re liekschrijn ging op een statie karos met rondom Maltezer ridders door de straten van Nimwegen. Het goot zo hard, dat de camera-lens van de Zondagsblad-fotograaf bedekt werd met een regensluier en daarom kwamen de kieken zo slecht over. VAANDELS (links): „De afd Leiden van den Ned.R.K- Volksbond, Rapenburg, orga niseerde een vaandeltentoon stelling". en i 10RDWIJK De wc wrdwijkers moeten vol- 'uH ,d jaar meer betalen n onroerend goedbelas- 'SCM '8 en reiniginêsheffin- 5 n. De onroerend goéd- lasting stijgt met vijf ocent. De reinigings- :e belastingverhogingen noodzakelijk, volgens het iten stijgen met vijf I- Hocent en de afvalstol ^■heffing met 30 procent. Hervan moet het ophalen afvoeren van het afval 1988 voor negentig' pro- jt worden betaald. De /jarktgelden stijgen met ,5 procent. Verder gaan [e andere retributies en 2 |astingen met twee pro- 14,nt omhoog. Alleen de jjg rkeergelden en de toe ristenbelasting worden niet verhoogd. Deze zijn college van B en W in de nota van aanbieding, om de begro ting voor 1988 sluitend te krij gen. Om dit te bereiken moet nog 120.000 gulden worden be zuinigd. Het college komt nog voor de begrotingsbehandeling met voorstellen om dit tekort te dekken. Verder heeft de ge meente Noordwijk het bedrag voor onvoorziene uitgaven be perkt tot 125.000 gulden. Het college waarschuwt dat dit be tekent dat commissies en col lege voorzichtiger moeten zijn bij het tussentijds toekennen van subsidies. In 1988 wordt begonnen met de herinrichting van de Hoofdstraat. Het gedeelte tus sen de Bomstraat en de Huis ter Duinstraat wordt een win- kelerf. Ook de reconstructie van de Van Panhuysstraat wordt aangepakt en de Grent wordt geasfalteerd. De Nieuwe Zeeweg wordt ook gerecon strueerd. Er komen daar veili ger oversteekplaatsen voor fietsers en voetgangers. De Voorstraat tussen het Linden- plein en de Zeestraat wordt opnieuw ingedeeld. Daardoor komt een einde aan het chaoti sche parkeren waar het aan zien van de Voorstraat van te lijden heeft. Op het kruispunt Beeklaan Boekerslootlaan worden verkeerslichten ge plaatst. De gemeente Noordwijk streeft er verder naar in het schooljaar 1988/1989 de nieu we openbare school, een af splitsing van het Louise de Co- ligny, in Noordwijk te openen. Dit moet nog door de Leidse gemeenteraad worden bespro ken. Noordwijk is ook bezig met het inventariseren van het openbaar groen. Uit onder zoek blijkt dat Noordwijk rela tief veel geld uitgeeft aan het onderhoud hiervan. Behalve inventariseren zal onder ande re gekeken worden hoe de on derhoudskosten beperkt kun nen worden, of wijkverenigin- gen kunnen worden ingescha keld en of strookjes groen kunnen worden verhuurd dan wel verkocht. In 1988 gaat Noordwijk door 'met het bouwen in plan Vin- keveld. Tot 1 januari 1990 mag het aantal woningen toenemen met 134 per jaar. In 1988 worden er zelfs 162 woningen gebouwd. Dit hoge bouwtempo heeft consequenties voor de ja ren negentig want de totale Noordwijkse woningvoorraad mag tot het jaar 2000 toene men met 2000 panden. Het col lege hoopt echter dat tijdens de evaluatie van het streek plan Zuid-Holland West in het volgend decennium bij de pro vincie een ander beleid zal gelden wat betreft de woning bouw. Mocht dat niet gebeuren dan kan Noordwijk vanaf 1990 nog maar 57 woningen per iaar bouwen. Overigens heeft het *n P' invloed op de lijst met woning zoekenden. Deze lijst daalde vorig jaar met 25 personen on danks dat 564 woningzoeken den van de lijst konden worden afgevoerd. Het college verwacht niet dat het aantal woningzoekenden in de ko mende jaren zal dalen. roei ASSENAAR De in- n5t> oners van Wassenaar JjJ neten volgend jaar meer «ai an betalen voor elektri- eit (0,4 cent per kWh), bat lolrecht (12,5 procent) SJ 1 voor bepaalde hande dei iigen die op de secretarie om (orden verricht (5 pro- JjJ ent). Daarnaast moeten is- woners. die hun vuilnis g in zakken aanbieden io n de reinigingsdienst 1" iervoor meer gaan beta- m van de gaan de tarie- echter omlaag. Dit blijkt begroting van 1988 die gemeentebestuur van heeft ge- rioolrecht wordt ver- omdat Wassenaar, net andere gemeenten, dat dit kostendekkend zijn. De begroting toont tekort van bijna 900.000 Deze tekorten onder meer veroor- fsJfckt door hogere kosten verzekeringen, kopieer en onderhoud soft- en hardware lagere winstuitke- van de nutsbedrijven (361.000) en lagere uitkering van het Rijk voor onder meer sociaal-cultureel werk (340.000). Meevallers zijn er echter ook. Zo verwacht de ge meente dat de energiekosten 180.000 gulden lager zullen zijn en wordt verwacht dat het exploitatietekort van het gemeentelijk zwembad 160.000 gulden lager zal uit komen. Burgemeester en wethouders stellen voor het tekort te dekken met onder meer ruim 170.000 gulden uit de algemene reserves en de verhoging van het elektrici teitstarief, dat 280.000 gulden moet opleveren. De onroe rend goedbelasting gaat vol gend jaar overigens niet om hoog. De hondenbelasting waarschijnlijk wel, maar al leen als de gemeenteraad be sluit een veegmachine voor hondepoep te kopen, die per jaar 75.000 gulden zal kosten. Wethouder C.P.M. Barning (financiën) wil een ontmoe digingsbeleid voeren en denkt dat bij aanschaf van de machine de hondenbelas ting ongeveer zal worden verdubbeld. Voor een hond betaalt men momenteel 65 gulden. De gemeenteraad vergadert op 9 november over de be groting. RIJNSBURG Door het luik van het Spinozahuisje weer aan te brengen op de plaats waar hij het in het voorjaar afhaalde, gaf burgemeester F. Jonkman gistermiddag symbolisch aan dat de restauratie beëindigd is. De officiële opening van het Spinozahuis in Rijnsburg zal op 19 en 20 september plaatsvinden tijdens een open huis. Het gerenoveerde pand, dat ingericht is als museum, zal dan van half elf tot vijf uur geopend zijn. Na het bevestigen van het luik prees burgemeester Jonkman het initiatief van de Vereniging Het Spinozahuis om het gebouw uit de 17e eeuw te restaureren. C. de Deugd, voorzitter van de betreffende vereniging, vertelde dat de landelijke inzamelingsactie voor het Rijnsburgse monument 230.000 gulden had opge bracht. De restauratie kostte 130.000 gulden. Het resterende geld is nodig voor het te vormen onderhoudsfonds voor het gebouw en de inventaris. Ook de restauratie van de boekerij moet hiervan worden betaald. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDSCHENDAM Rond om de schoolgebouwen van het middelbaar onderwijs aan verpleegkundigen aan Prinsenhof 15, 17 en 19 in Leidschendam is 40.000 gul den nodig voor wijziging van de riolering en herstel van de betegeling. De losliggende tegels en brokken daarvan zijn de afgelopen maanden gebruikt als projectielen voor het ingooien van ruiten en dat heeft al tot duizenden guldens glasschade geleid. De gemeenteraad heeft vorig jaar mei 215.000 gulden be schikbaar gesteld voor invul ling van het wensenpakket van de nieuwe gebruikers en voor achterstallige onder- houdswerkzaam heden Onder: „Moeder: „Wat doe je daar toch; wat sta je nou te kij ken?" Kind: „Ik tuinier, mam mie". Moeder: „Maar dat is toch geen tuinieren!" Kind: „Jawel, zoo doet pappie 't ook". NOORDWIJK De ge meente Noordwijk moet actiever aan het werk met het beschermen van monumenten en karak teristieke panden in Noordwijk. Er moet een monumentennota worden opgesteld en een monumentencommissie in het leven worden ge roepen. Dat stelt de Ver eniging De Oude Dorps kern in de gistermiddag aan burgemeester J.M. Bonnike aangeboden No titie Beschermd Dorpsge zicht. Volgens De Oude Dorps kern wordt nu door de ge meente Noordwijk gewacht op het moment dat de mi nisteries van WVC en VROM besluiten de kern van Noordwijk-Binnen aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. De gemeente moet dan binnen een iaar een bestemmingsplan klaar hebben voor de oude kern. Door het opstellen van een monumentennota en het in stellen van een monumen tencommissie worden alvast voorbereidingen getroffen voor dit bestemmingsplan, aldus de notitie. De Vereniging De Oude Dorpskern stelt dat aller eerst een inventarisatie van het oude centrum moet plaatsvinden. Behalve het vaststellen van de grenzen van het beschermd dorps gezicht moet onder meer worden gekeken naar de inrichting van de openbare ruimte, de structuur van de straten en de panden die onder Rijksmonumenten zorg vallen of die beeldbe palend zijn. Ook moet over elk pand een waardeoor deel worden uitgesproken. Daarbij moet rekening worden gehouden met de historische, volkskundige of wetenschappelijke waarde of schoonheid van het pand. Hierna moet het gemeente bestuur een keuze maken wat er beschermd moet worden en in welke mate. Zo kan er besloten worden alleen een gevel te bescher men, een karakteristiek on derdeel hiervan of het hele pand. Aan de hand van deze keuzes en na inspraak kan een bestemmingsplan om het centrum te bescher men worden opgesteld, meent de Vereniging De Oude Dorpskern. - van het begin van deze eeuw 'as er nog geen sprake van onze" zure regen die in onze agen het bomenbestand over k 'e kl'ng jaagt. Maar geloof nu 'iet, dat het toen allemaal ft jais en vree in de natuur was. D jee nee. Men leze in het Geïllustreerd Zondagsblad" 'an zaterdag 12 september »25 slechts de uitgebreide in- ormatie over „De denne-uil haar bestrijding". De den- |e"Uil, moet u weten, was en 5 een vlindertje met venijn in et broze lijfje. Op 't oog een ardig nachtuiltje, maar o zo 'erraderlijk van inborst 'oor zover je bij een vlinder an een inborst kunt spreken, kt Zondagsblad ging nader n op een groot probleem. Dat de mensch heerscher zou ajn over alle andere schepsels s slechts betrekkelijk waar. is de mensch er in ge ragd, zijn groote vijanden in 'e dierenwereld door deci deren of volledig uitroeien 00 goed als onschadelijk te )aken. Zoo gemakkelijk als l't lukt bij leeuwen, tijgers en anters, zoo moeilijk is 't de ktne en kleinste der schade- )ke dieren te bestrijden. Om "et te spreken van de legioe- van bacillen, infusoriën ander klein gedierte, dat schadelijke denne-uil en de nonvlinder waren die noodza kelijk. De denne-uil, die zich door haar karakteristieke grijs-gele teekening onder scheidt, richt door haar rup sen in de pijnboombosschen de grootste verwoestingen aan. Deze veelvratige rupsen bepalen zich niet tot het eten van dennenaalden, maar zij verteren ook de jonge twijgen, zoodat een boom, die door hen overvallen wordt, reddeloos verloren is. De tot nog toe gebruikelijke methode van het vergaren der rupsen had alleen beteek- enis binnen beperkt gebied, daar zoo'n middel tegen 'n le ger van millioenen, ja milliar- den vijanden niets uithaalt. Men is daarom op de gedachte gekomen, vanuit vliegtuigen over de door de rupsen aange vallen bosschen ammoniak- arsenitaat te strooien. De eer ste proefnemingen van het Zoölogisch Laboratorium der Forstwirtschaftlichen Acade mie in Eberswalde leverden prachtige resultaten op. Rup sen en vlinders werden door het, voor menschen onschade lijke, gif gedood, zoodat wijd uitgestrekte boschterreinen van den ondergang gered konden worden". AMPERE: „André Marie Ampère, de grootmeester der electro- techniek. Tot de weinige mannen, wier namen de volledige ge schiedenis der electriciteit vormen en aan wie haar ontwikkeling te danken is, behoort op de eerste plaats deze geleerde, wiens geboortedag dit jaar voor de 150e maal herdacht werd". Een stevige dosis Scherts van daag. „Een juffrouw had zon der op te letten plaats geno men in een coupé Rooken. Zij zag hoe een man naast haar bedachtzaam zijn pijp ging stoppen en ze zeide: „Rooken maakt me altijd ziek". De man stak net op en na eenige rustige halen merkte hij laco niek op: „Nou juffie, dan zou ik het ook nooit meer doen, als ik u was". „Houdt ge van novellen?", vroeg een minnaar aan zijn meisje, terwijl hij haar smach tend aankeek. „Dat kan ik niet zeggen", antwoordde zij, „want ik heb ze nooit gegeten. Maar ik weet wel, dat ik heel veel houd van nieuwe ha ring". „Kleine Jan is bij zijn oom op bezoek, die kort geleden ge trouwd is: „Zeg oom, waar is nu uw vliegmachine?" Oom: „Vliegmachine? Wat bedoel je eigenlijk Jantje?" Jantje: „Ja oompje, pa heeft gezegd dat u met tante Marie er ingevlogen bent". Burgemeester J.M. Bonnike heeft gistermid dag in de Museumboerderij van het Genoot schap Oud-Noordwijk (GON) de prjzen uitge reikt van de foto/tekenwedstrijd. Deze wed strijd werd ter gelegenheid van Monumenten dag door het GON en de vereniging De Oude Dorpskern georganiseerd. Prijzen waren be schikbaar gesteld door Noordwijkse winke liers en bedrijven. In de categorie schilderen en tekenen vanaf 12 jaar kende de jury de eerste prijs toe, een diner voor twee perso nen, aan de 16-jarige Sylvia Eichelsheim (op Onder redactie van Ton Pieters. REVEREND FATHER: „Rev.fa- ther J.A.Teunissen, van Leid schendam, die op 71-jarigen leeftijd nog in de Missie werkt, viert zijn 40-jarig priester feest". met 't bloote oog moeilijk is waar te nemen, beteekent de strijd tegen lastige en schade lijke insecten een zware taak, die in lang niet alle gevallen een goed resultaat oplevert. De talrijkheid en de snelle voortplanting van het insect vormen de grootste bezwaren. In Duitschland heeft men bij de bestrijding nieuwe metho den toegepast. Vooral bij den strijd tegen de buitengewoon de foto). Tweede in deze categorie werd Willy de Groot. Ze kreeg een spaarboekje met hon derd gulden. De derde prijs bestond uit zes weken bloemen. Deze werd toegekend aan Dick Schaap. Het schilderstuk van W. Wasse naar kreeg van de jury een eervolle vermel ding. In dezelfde categorie tot 12 jaar ontving Monique Staal een gelijke onderscheiding voor haar geschilderde St. Jeroenskerk. Eer ste prijswinnares in de categorie fotowedstrijd werd Erna Eichelsheim. Ze legde beslag op een waardebon plus een fotopakket. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15