foidóe (Somwit Zorgen over Burchtcomplex a STAD OMGEVING Goekoop opent Leidato WEEK EINDE Een cadeau van formaat jhoenendiscount laar Raad van State Duinen moeten vooral natuurgebied blijven Nieuwe discussie over vrouwenbeleid Nieuwbouw Hema kan beginnen Dienders CctcLcSouiont ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 I fMEENTE SOMMEERT WINKEL AAN «LEMMERWEG TE VERDWIJNEN DEN Schoenen- en kledingdiscount Piet Kerkhof aan de rlemmerweg start binnen vier weken een procedure bij de id van State tegen de gemeente Leiden. Kerkhof heeft van gemeente een brief ontvangen waarin het bedrijf wordt ge- j ïmeerd op te krassen. De gemeente heeft Kerkhof eind april vergunning geweigerd voor het drijven van een winkel. Dat n strijd zijn met het bestemmingsplan Groenoord. Kerkhof rtuigd van het tegendeel. De gemeente wil Kerkhof weg i van de Haarlemmerweg. Volgens wethouder J. Peters ïlijke ordening) hoort de winkel thuis in de binnenstad. LEIDEN Het college heeft gistermorgen besloten dat verder moet worden gediscussieerd over het per soneelsbeleid voor vrouwen. Dit onderwerp komt op de agenda van de commissie personeel, die komende donderdag wordt gehouden. Burgemeester en wet houders geven hiermee gehoor aan schriftelijke ver zoeken van J. Walenkamp (CDA) en P. Langenberg (D66). Een extra behandeling van de Nota Personeelsbeleid is nodig gebleken nadat een krappe meerderheid van de gemeenteraad maandagavond tijdens een vergade ring niet akkoord ging met het voorstel van het col lege om mannen uit te sluiten van de eerste interne sollicitatie-ronde die wordt gehouden als er een vaca ture is bij de gemeente. Kerkhof meent van niet bestemming van het stuk "let. md is winkelen in dagelijk- 'kon joederen. In de praktijk be- k** ent dat, dat er ook kleding n ig worden verkocht. Dat is vergelijkbare situaties el- rs in Nederland al geble- i". Het buurtcomité Groe- huur ird heeft steeds laten weten ikam ;n de komst van Kerkhof 2 er jjn. De bewoners willen dat op deze plek woningen rden gebouwd. khof heeft een huurove rkomst gesloten met de ei- iaar van het pand, waarin leger supermarkten waren estigd. Naar eigen zeggen ft hij er „voor tonnen" in ivesteerd. Hij wil de par- rplaats uitbreiden en de icfin Hing LEIDEN De nieuwbouw van Hema aan de Haarlemmerstraat en de Jan Vossensteeg kan be ginnen. Bezwaarschriften tegen het bouwplan zijn door de pro vincie verworpen. Deze heeft een verklaring van geen be zwaar afgegeven. De gemeente heeft gisteren de bouwvergun ning de deur uitgestuurd. Be zwaarmakers kunnen vervol gens weer schorsing van de ver gunning aanvragen bij de pro vincie, maar zolang daarover geen uitspraak is gedaan, kan de bouw van het nieuwe warenhuis worden voortgezet. De bouw gaat ongeveer een jaar duren. Aan de Jan Vossensteeg worden bovendien twee twee-kamer wo ningen gebouwd. Probleem voor de Hema is wel, dat geen ruimte beschikbaar is waar het waren huis de verkoop gedurende de bouw voort kan zetten. Er was een overeenkomst bereikt met C&A om het oude pand van C&A aan de Botermarkt te be trekken. C&A zegde die moge lijkheid onlangs op omdat door de bezwaarschriften onzeker was geworden wanneer de Hema in het pand zou trekken. Hoogleraar Storme op Cleveringaleerstoel LEIDEN Dr. M. Storme (57) is be noemd tot hoogleraar in het functione ren van de rechterlijke macht in de he dendaagse maatschappij. Storme is ge woon hoogleraar aan de Rijksuniversi teit van Gent en tevens buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Ant werpen. In Leiden wil hij aantonen dat de rechter een spilfiguur is geworden in de rechtsstaat ter bescherming van de rechten en vrijheden van de burger. De hoogleraar bezet dit academisch jaar de Cleveringaleerstoel. Deze leerstoel werd in 1970 ingesteld ter herinnering aan de protestrede die prof. mr. R.P. Cleverin- ga hield tegen de afzetting van Joodse hoogleraren en andere medewerkers in 1940. Katwijkertje aangereden KATWIJK Een 4-jarig Katwijks jongetje is gister middag om vier uur aangereden op de Remisestraat. Het jongetje stak plotseling de straat door. De 37-jarige bestuurder van een auto kon hem niet meer ontwij ken. Het jongetje is ter observatie naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiden gebracht. tengevel een ander aanzien i. Ook daarvoor heeft de lïng'Tneente een vergunning ge- igerd. irkhof zegt niet bang te zijn t de gemeente hem daad- rkelijk met behulp van po- ie uit het pand aan de Haar- ""L imerweg wil verwijderen, ■lover zal het niet komen", ■lörspelt de Brabander. „Wij hLi eerst de procedure voe- i bij Raad van State. Als die J?-" eft uitgesproken dat wij weg leten, dan zijn wij zo spor- met f om uit onszelf te vertrek- ilet, n. Politiedwang is meer een ni rmele dreiging". et Kerkhof heeft eind april n verzoek bij de gemeente 3ka;j gediend om te mogen begin- jka n aan de Haarlemmerweg. m «wel die werd geweigerd, gin- erd begonnen met de ver- uwing van de voormalige xii-markt. Totdat de de deu- voor het winkelend pu- fiek werden geopend, op don- dag 21 mei, werd de koop- ar provisorisch uitgestald I het parkeerterrein. LEIDEN De Burcht kampt met problemen. De gevolgen van de res tauratiewerkzaamheden in het nabijgelegen bi- biiotheekcomplex in de jaren zeventig, worden nu zichtbaar. Naar aan leiding van verschillen de verzoeken, klachten en wensen, heeft de ge meente de problemen geïnventariseerd. Woensdag brengt de com missie cultuur een bezoek aan de heuvel, waarna wordt gediscussieerd over het gebruik van De Burcht en de Burchtheuvel. In de inventarisatie van de ge meente worden als voor naamste problemen ge noemd: de onduidelijke grenzen, de ondeugdelijke grondkeringen, de scheur in de muur, de graffiti op de muur en de slechte grasmat binnen. In de loop van de jaren heb ben omwonenden delen van gemeentegrond in gebruik genomen. Daardoor is ondui delijkheid ontstaan over de vraag wie verantwoordelijk is voor het onderhoud van deze grond. Bovendien wil den enkele bewoners hun pand verbeteren of uitbrei den, waardoor „bouwsels over de grenzen zijn ge sticht", aldus de gemeente. Sommige grondkeringen waarop de heuvel steunt, zijn niet meer zo stevig, is uit een grondmechanisch- onderzoek gebleken. Een ge volg van de ondeugdelijke grondkeringen is dat omwo nenden last hebben van vocht. In de inventarisatie zegt de gemeente dat nader onderzoek moet worden ge daan naar maatregelen die kunnen worden genomen om dit probleem op te los sen. De scheur in de muur van De Burcht moet binnen niet al te lange tijd worden hersteld, vindt de gemeente. Het graffitti-probleem speelt vooral sinds het Van der Sterrepad openbaar is, waar door het gebied rondom De Burcht niet meer kan worden afgesloten. Het ter rein is altijd voor iedereen toegankelijk en „controle op gedragingen van mensen is daardoor bijzonder moei lijk", vindt de gemeente. Er wordt steeds zo snel mo gelijk geprobeerd de verf van de muren te halen, maar omdat de zachte steen de kleurstoffen opneemt blijven sporen in de steen achter. .Bovendien lijkt het schoonmaken nieuwe acties te stimuleren", denkt de ge meente. Voorts worden bin nen de muur veel honden uitgelaten. De grasmat heeft hevig gele den onder de evenementen die op het terrein worden gehouden. „Herstelwerk zaamheden, die in 1986 zijn uitgevoerd, zijn geheel teniet gedaan". De gemeente vindt dat moet worden bekeken of er goede alternatieven voor De Burcht zijn, zodat de ge- bruikersdruk vermindert. Dat geldt overigens ook voor het Van der Werfpark, aldus de gemeente. Burgemeester C. Goekoop wekte gisteravond op de Leidato een slapende dame. De daarop volgende stevige omhelzing ondergaat hij vrolijk. LEIDEN Burgemeester mr.C.H. Goekoop van Leiden heeft gisteravond met een gloedvolle speech de 26e Lei dato Huishoudshow geopend. De Leidse burgemeester nam recente uitspraken van lokale gemeenteraadsleden op de korrel door ook deze openings handeling als een soort bij baantje aan te merken en ver zekerde eenieder, dat de ver diensten van deze activiteit in de gemeentekas zouden vloei en. Hij verrichtte de openings handeling in de zogenaamde Theatertent die naast de Groe- noordhallen is opgetrokken en waar gedurende de beurs da gelijks shows worden gegeven. Met een groot model wekker maakte hij een slapende dame wakker, waarna hij assisteerde in een voorproeve van een vlotte modeshow. Op de beurs zijn zo'n 120 standhouders aanwezig, die tot en met zondag 20 september dagelijks hun waren aanprij zen, uiteenlopend van nieuwe modellen aardappelschillers tot aan complete slaapkamers. De Leidato is dagelijks geo pend van 13 tot 17 uur en 's a- vonds van 19 tot 22.30 uur; zondag alleen van 11 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt zes gulden (de helft voor kin deren en 65-plussers). Met bijdragen van: Frank Buurman, Willem Buijteweg, Janet van Dijk, Pieter Eve- ein, Kees van Herpen en Arie Schakenbosch. Baantjes (1) niet om onder werktijd ergens anders geld te verdienen en zijn werk te verwaarlozen. Zal Goekoop de vragen over de invallen in koffieshops met lichte verbazing hebben ver nomen, deze verwijten moeten hem als een dreun in de oren hebben geklonken. Was hem immers niet een uit breiding van zijn werkzaam heden voor Leiden gewei gerd? Had hij niet moord en brand geschreeuwd, zelfs ge dreigd op te stappen omdat hij zo weinig voor Leiden mocht betekenen? Precies, en omdat zelfs dat dreigement niet hielp, besloot Goekoop zijn Het wordt hem in Leiden be- »ald niet makkelijk ge in maakt, Cees Goekoop. Het l'* lijkt wel of hij geen goed meer kan doen. Zeker niet als hoofd van de politie. Besluit de politie bijvoorbeeld kof- «i fieshops regelmatig te contro- v- leren op de aanwezigheid van jlrugs, dan roepen D66 en Links Leiden dat de politie wel belangrijker zaken te doen heeft. Dat is natuurlijk no niet prettig werken. Vooral up met als blijkt dat korte tijd la- b ter omwonenden en winke liers in de Haarlemmerstraat klagen, dat het een ontzetten- de puinhoop is bij een koffies- 3 hop waar met drugs wordt ge- et rommeld en dat de politie er te veel strenger moet optreden. 3an vraag je je als burge- neester toch af wat die raads leden nu eigenlijk willen. Die vraag zal Goekoop zich maandagavond ook wel ge- Bteld hebben, toen hem door het CDA en D66 werd ver- f zocht een lijst op te stellen met al zijn nevenfuncties. Baantjes die Goekoop er naast zijn werk als burgemeester bij doet. Baantjes die soms een aardige bijverdienste opleve ren, maar soms ook helemaal niet. In elk geval baantjes die meer of minder tijd kosten en daar ging het de twee fracties in eerste instantie om. Die baantjes zijn wel leuk, zo stel den zij, maar houdt Goekoop *el genoeg tijd over om zijn burgemeesterschap naar be horen te vervullen? Nee, wis ten zij al. En dat noemden zij een slechte zaak, temeer daar Goekoop voor zijn functie als burgemeester dik wordt be taald. Baantjes (2) Met name hei toekomstige voorzitterschap van de natio nale Monumentenraad is het CDA en D66 een doorn in het p°g. „Een baan die hem een naive dag per week kost, ze ker wetenriep democraat pex Langenberg luidt. En voegde daar aan toe dat Goe koop de verdiensten van zijn bijbaantjes voortaan in de ge meentekas moet storten. De gemeente betaalt hem immers overmatige vrije tijd een nut tige invulling te geven. Mis schien is het waar dat Goe koop inmiddels zoveel bij baantjes heeft verworven, dat, zoals wordt geklaagd, schrif telijke vragen met vertraging worden beantwoord en noti ties op zich laten wachten. Wie dit Goekoop verwijt zou er echter beter aan doen zich te wenden tot degenen die dit proces in gang hebben gezet door hem gemeentelijk werk te weigeren. Die bijbaantjes, in feite zijn ze hem opgedron gen. Mis(s) Zijn de Voorhoutse vrouwen verstandig of gewoon lelijk? De organisatoren van de ver kiezing van Miss Voorhout 1987 zullen zich die vraag wel niet hebben gesteld. Die had den het veel te druk met het zoeken naar kandidaten voor de miss-verkiezing, die vorige week zaterdag moest plaats vinden. Even zag het er nog naar uit dat de wedstrijd we gens gebrek aan deelneem sters moest worden afgelast, maar uiteindelijk konden toch nog zes dames worden opge trommeld. Omdat een kandi date het op het laatste mo ment liet afweten, paradeer den vorige week zaterdag vijf aspirant-missen over het po dium in het overvolle, likke baardend toekijkende paro chiehuis. Winnaar werd de Katwijkse Annemarie van El- ten, Sharon Loefen uit Sas- senheim werd tweede en de Voorhoutse Y vette Mulder moest genoegen nemen met de derde plaats. Vorig jaar was de titel ook al voor een niet-Voorhoutse; toen werd een dame uit Sassenheim uit geroepen tot de mooiste in woonster van Voorhout. Een Katwijkse als miss Voorhout? Hondepoep (1) Het zal al die mooie vrouwen (want die zullen er heus wel zijn) uit Voorhout kennelijk een zorg zijn. Die kijken wel uit om mee te doen aan een vleeskeuring die elke miss verkiezing toch is. Met de emancipatie gaat het in Voor hout in elk geval de goede kant op. Eens keken de bewoners van dit huisje aan de Leidsae Lange- brug zowat elke politieman dagelijks in de ogen. Dat is nu verle den tijd, want het politiebureau is verhuisd naar de Lange- gracht. Thans kijken de bewoners uit op een gapend gat dat straks opnieuw, en volgens zeggen uiterst aantrekkelijk, wordt ingericht. Slechts het opschrift „Huize Dienderzicht" herinnert nog aan de politiemannen van de overkant. FOTO: WIM VAN NOORT Circa 1,6 miljoen honden in Nederland poepen jaarlijks 160 miljoen kilogram bij el kaar. Dat is voldoende om 160 voetbalvelden vol te smeren met een laag van 2 centimeter dik. Dat onsmakelijke beeld illustreert het feit dat dage lijks ontelbare uitwerpselen op de openbare weg worden gedeponeerd en niet, of in elk geval niet direct, in het riool terecht komen waar ze eigen lijk thuishoren. In navolging van een groot aantal andere gemeenten wil len nu ook Warmond en Oegstgeest hieraan paal en perk stellen. In Warmond, waar zonder blikken of blo zen jaarlijks nog altijd een „Strontrace" wordt afge werkt, bevindt men zich nog in een pril stadium. De pro gressieve wethouder me vrouw C. Dalhuizen heeft in het huis-aan-huis verspreide periodiek van Progressief Warmond een interessante suggestie gedaan. Schaf de hondenbelasting af en ver plicht de hondenbezitters zelf de uitwerpselen van hun trouwe viervoeter op te rui men. Een milieurechercheur zou dat moeten controleren. In de Warmondse gemeente raad tekent zich inmiddels al een meerderheid af voor dit voorstel. PW is er voor, het CDA staat er tamelijk positief tegenover. De VVD vreest dat het te veel geld gaat kosten. Hondepoep (2) De milieurechercheur krijgt het overigens niet gemakke lijk: naast de jacht op illegale uitwerpselen moet hij ook let ten op parkeerovertredingen en vuilniszakken die te vroeg zijn buitengezet. In Oegstgeest wordt het hon- depoepprobleem officieel aan gepakt: er is een pakkende nota over geschreven. In Oegstgeest bestaat er al een hondentoilet, aan de Irislaan, waarin 11.000 gulden werd geïnvesteerd. Tot nu toe voe len weinig honden zich echter geroepen daar hun behoefte te doen; de stoelgang van de trouwe viervoeter laat zich niet dwingen, de hond gaat door de knieën waar het hem het beste uitkomt. De Oegst- geester „Poepnota" doet di verse suggesties om het hon- devuil beter te kanaliseren. De aanschaf van een poepzui- ger, zoals in enkele grote ge meenten is gebeurd, lijkt in Oegstgeest, dat 200 kilogram hondepoep per dag voor de kiezen krijgt, geen haalbare kaart. Dat geldt ook voor de instelling van „drollevan- gers", vrijwilligers die poep inzamelen en per kilo betaald krijgen. De gemeente ver wacht daar geen gegadigden voor te vinden. Meer realisti sche maatregelen zijn het plaatsen van borden op plaat sen waar honden niet mogen poepen, bepaalde gebieden aanwijzen waar dat (onaange- lijnd) wel mag en het ver strekken van gratis poepgrij- pers aan degenen die honden belasting betalen. Deze aan pak kost de gemeente om streeks 10.000 gulden. De vraag blijft echter of de Oegstgeester hondenbezitter zich ertoe kan brengen uit werpselen op te rapen, zelf als dat tameliik hygiënisch kan gebeuren floor middel van de grijper „Doggy Toilet", die werkt met pjastic zakjes. Prijs Echte minima zijn arm, het kabinet is arm, lagere ambte naren zijn arm, het onderwijs is arm, de gemeente Leiden is arm. En het AZL is arm. Het ziekenhuis moet zo sterk in krimpen, dat enige tijd gele den werd besloten het aantal snacks dat per dag werd aan geboden in het personeelsres- taurant terug te brengen tot één. Dan zou in elk geval de kwaliteit van het voedsel niet lijden onder de bezuinigingen. Het zou allemaal een bespa ring opleveren van 48.000 gul den. „De snacks zijn vrij ar- beids-intensief en meerdere snacks presenteren zou een extra formatieplaats beteke nen", verklaart Cicero, het Birsoneelsblad van het AZL. at is natuurlijk zo klaar als een klontje: 500 kroketten be reiden kost minder tijd dan 250 kroketten en 250 saucij zenbroodjes aanbieden. Logisch of niet, het personeel was er niet blij mee. Uit een enquête is gebleken dat 75 procent van de restaurantbe zoekers 25 procent meer wil betalen als het assortiment weer wordt uitgebreid. De ho- teldienst van het ziekenhuis overweegt aan de wens van de meerderheid van het per soneel te voldoen. „Wanneer die ongezonde, maar vaak niet te versmaden snacks weer in de kantine zijn, is echter nog niet bekend", meldt Cicero. Pluim Wethouder Dick Tesselaar van Leiden heeft deze week weer eens een pluim ver diend. Hij gaf opnieuw een staaltje van helder denken weg, dat bij zoveel van zijn collega's node wordt gemist. Waar het om gaat? Om de po sitie van de vrouw natuurlijk, en in het spoor daarvan alle mensen met een andere huidskleur, afwijkende seksu ele geaardheid, geloofsrich ting, lichamelijke afwijking of welke minderheidsgroepering dan ook. Natuurlijk zal ook Tesselaar vinden dat minder heidsgroeperingen beschermd moeten worden, een beetje helpen dus of een steuntje in de rug geven. Maar compleet doorslaan is niet alleen onver standig, dat is zelfs dwaas. We hebben in deze rubriek al eens eerder geschreven over malle Leidse voorstellen om toch maar vooral homosexue- le onderwijzers voor het openbaar onderwijs aan te trekken om vanuit Leiden het landelijk evenwicht wat te herstellen. Nog vers in het ge heugen ligt het liberale raads lid dat op de kieslijst van de laatste gemeenteraadsverkie zingen werd gepasseerd om dat hij wel geschikt werd ge acht maar een vertegenwoor diger van een minderheid de voorkeur kreeg. Terwijl diens capaciteiten door eenieder ge ringer werden geacht. In die zelfde lijn werd deze week in de gemeenteraad gesproken over een voorstel om de vrou welijke ambtenaren het al leenrecht te geven bij sollici taties bij de gemeente. En dat laatste ging zelfs Tes selaar te ver. Heus, de linkse lijsttrekker is verre van vrouwvijandig, hij zal nimmer zeggen dat het enige recht van de vrouw in de keuken staat of andere krenkende zinsnedes produceren die vol gens de feministen onze man nenmaatschappij zo oneerlijk maken. Een steuntje in de rug, dat vindt hij goed. Hel pen, dat is prima, maar om daarmee maar gelijk alle mannen in het verdomhoekje te plaatsen ging maandag avond zelfs Tesselaar te ver. Waar zijn collega's en partij genoten zich braaf aan de rokken van wethouder Hen- riëtte van Dongen vastklamp ten, stemde hij vrolijk mee met de tegenstanders. En hielp daarmee met nauwelijks verholen genoegen het colle ge-voorstel voorlopig om zeep. LEIDEN Lokale overheden moeten ervoor zorgen dat de dui nen vooral behouden blijven als natuurgebieden. Dat zei J. Pieters, vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw en visserij gistermiddag op het symposium dat onderdeel was van het Euro pees Duincongres in de Stadsgehoorzaal. Pieters sprak namens mi nister G. Braks, die vanwege dringende verplichtingen elders niet aanwezig kon ziin in Leiden. In zijn toespraak benadrukte Pieters de waarde van de duinen voor de natuur en de gevaren waarmee duingebieden te maken hebben. „Aan de zeekant vormt het water een gevaar, aan de kant van het land worden de duinen vooral bedreigd door activiteiten op het gebied van recreatie. De dagjesmens die door de duinen wandelt, fietst of daar de natuur bekijkt kan de natuur schaden. Om schade te voorkomen, ondersteunt minister Braks het plan om recreatie-zones te creëren", aldus Pieters. „Dat houdt in dat toeris ten alleen toegelaten worden in de minst waardevolle gedeelten van de duinen". Pieters zei dat de minister van landbouw er op vertrouwt dat lokale bestuurders zullen toezien dat de duinen als natuurgebied behouden blijven. Het rijk overweegt volgens Pieters, een plan op te stellen voor het gebied tussen Katwijk en Den Haag, waarin duidelijk wordt ge maakt welke gedeelten natuurgebieden moeten zijn. De rijksover heid hoopt dat op deze manier een einde wordt gemaakt aan het versnipperd beleid en dat de natuurlijke waarde van de duingebie den weer zal toenemen. Voorts zei Pieters dat het ministerie het initiatief van de Stichting Duinbehoud om te komen tot oprichting van de Europese Kust- en Duin Unie, van harte ondersteunt. Na zijn toespraak kreeg Pieters het eerste exemplaar overhandigd van het jubileum-fotoboek „Duinen: van zand tot landschap" van de Stichting Duinbehoud, die dit jaar tien jaar bestaat. Ben luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: SaamVoorletters Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer er I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13