Minister Schut wist niets van gefingeerde stichtingskosten Vergrijzing betaalbaar Geen Italiaans bescherming voor Nederlandse schepen „Steaming", nieuwe criminele plaag in Londen Arabieren in Israel vormen vredes- lobby ÏJNENLAND/BUITENLAND ZeidócOowiant POLITIE MACHTELOOS TEGENOVER TERREUR JONGE BENDES „WEL JAMMER, MAAR HET MOCHT NIET" Schut minister tegen heug en meug Transplantatie van zaadbal lin China KONINKLIJK mus DE GRAAF: 'gö- Aquino heeft hulp van volk ,hard nodig' VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 Aanslag Een Parijse recher cheur onderzoekt de omgeving van een Kuwaytse bank in de Franse hoofd stad, die gisteren zwaar werd be schadigd door een bomexplosie. Ook nabijgelegen pan den en geparkeer de voertuigen lie pen flinke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het is niet duidelijk wie de aanslag heeft gepleegd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zij stormen letterlijk met tientallen op je af en omsinge len je zorgvuldig, zodat ie niet meer weg kunt. Verzet aantekenen heeft geen zin. De jeugdige bende berooft haar slachtoffer van alles wat ook maar enige waarde heeft. Korte tijd later zijn de boeven weer weg en sta je beduusd te kijken. Dergelijke massale overvallen zijn een criminele nieuwigheid, die vandaag de. dag in Londen iedereen kan overkomen. De nieuwste tactiek van straatschuimers wordt „steaming" genoemd. Die benaming is afgeleid van de uitdrukking „to steam in" ergens op af stormen, afkomstig uit het Oost-Londense dialect. „Steaming" dreigt de meest geliefde sport te worden van Britse werkloze jongeren. Zo heeft zich tijdens het recente „carna val" in de Londense kleurlingenwijk Not- ting Hill een onrustwekkend aantal geval len van „steaming" voorgedaan, waarbij één slachtoffer werd doodgestoken omdat hij zijn blikje cola niet wilde afstaan. Meer dan 50 wapens werden in beslag genomen, soms bij jongeren van nauwelijks 16 jaar. Op het hoofdkwartier van Scotland Yard lag het resultaat van deze vangst keurig uitgestald. Naast grote en kleine messen, dolken en kettingen werd een bijl, traan gas, twee nagemaakte revolvers en een zweep in beslag genomen. „Steaming"-overvallen worden niet alleen in Londen gepleegd. Zij zijn ook een plaag in andere grote Britse steden waaronder Liverpool, Birmingham en Cardiff. De meeste daders zijn zwarte jongeren. Vol gens Scotland Yard komen dergelijke jon gelui vaak speciaal naar Londen om daar enkele goede slagen te kunnen maken. „Steamers" verlaten zich op zuiver nume riek overwicht, terreur en de snelheid van hun optreden. Vanaf een afstand kie zen zij geschikte slachtoffers uit. Moeders met jonge kinderen en tieners die hele maal alleen op straat lopen, zijn dankbare doelwitten. De daders van dergelijke aan slagen, soms meer dan vijftig man sterk, weten maar al te goed dat voorbijgangers elkaar toch niet helpen. De Britse politie kan niet veel doen tegen massale overvallen van dit soort. Er zijn telkens zoveel daders bij betrokken, dat hun identificatie grote moeilijkheden op levert. Premier Thatcher, die nu negen iaar aan het bewind is, heeft al herhaalde lijk beloofd van haar land opnieuw een veilig oord te maken, maar voor de Britse overheid blijft dat kennelijk een onbe reikbaar doel. DEN HAAG Ir. W.F. Schut, in het kabinet-De Jong minister van volks huisvesting van '67 tot '71, heeft nimmer ge hoord dat zijn departe ment oogluikend toe stond, dat beleggers af trekposten voor „geacti veerd onderhoud" of „bouwrente" op de stich tingskosten van premie- huurwoningen mochten toepassen. Schut, die als minister een vurig voorstander was van kwalitatief betere woningen, bekende gisteren tijdens het verhoor van de enquête-com missie dat hij het verschijnsel geactiveerd onderhoud op zich wel toejuichte, maar dat het volgens de geldende bouwsubsidieregeling '68 niet was toegestaan die als aftrek post op te voeren. De voormalige bewindsman vertelde de commissie, dat hij al die tijd in de veronderstel ling is geweest, dat het met de premiehuurregeling '68 wel goed zat: „Ik ben mij er nooit bewust van geweest dat de regeling kon worden mis bruikt. Daar heb ik geen ogenblik aan gedacht". Schut zei zich ook niet gerealiseerd te hebben dat het controle aspect in de regeling ontbrak: „Met onze pogingen om vlot te werken kon dat ook niet. Bovendien was de regeling zo ingewikkeld, dat ik daar niet aan toe kwam". Hypersolide De premiehuurregeling '68 die, toen hij in '67 als minis ter aantrad, klaar lag om in een ministeriële beschikking te worden omgezet, vond Schut aantrekkelijk: „Hoe duurder de huizen, hoe min der subsidie. Dat sprak mij wel aan. Ik had de indruk van een hypersolide regeling, waar het zinloos was om daar ooi? maar een méter van af te wijken". Dat het verlagen van de stichtingskosten niettemin gunstig kon zijn voor beleggers had hij „niet eens durven veronderstel len". Gisteren realiseerde hij zich dat wèl: want beleggers kre gen méér subsidie voor rela tief luxe woningen, die met (gesubsidieerde) lage huren voor leegstand werden be hoed. De latere marktwaarde van die kwalitatief goede wo ningen schroefde het rende ment voor de beleggers flink op, zo constateerde Schut gis teren. Iets anders dan het gesjoemel met stichtingskosten was vol gens Schut het feit, dat blijk baar kwalitatief betere wo ningen werden gebouwd. Iets waar hij „an sich" een warm voorstander van was. „Dat was op zich een goede zaak. Ook voor de volkshuisves ting. Natuurlijk niet voor Fi nanciën, want die moest meer subsidie uitkeren", voegde Schut er snel aan toe. „Een dergelijke manoeuvre hadden we via een aanpas sing van de regeling mogelijk moeten maken. Ik moet con stateren dat de regeling niet perfect was. Er waren te wei nig mogelijkheden voor voortreffelijke zaken als het geactiveerd onderhoud". Maar u erkent wèl dat zulke aftrekposten niet waren toe gestaan?, vroeg commissie voorzitter Klaas de Vries nog eens voor de zekerheid. „Dat was zo, maar het was wel jammer", antwoordde Schut. Nooit geweten De commissie werd gisteren opnieuw geconfronteerd met twee voormafige topambte naren van Volkshuisvesting, die ook al beweerden nooit te hebben geweten dat er op grote schaal met bouwsubsi- die-aanvragen werd gesjoe meld. Laat staan dat zij daar toestemming voor hadden ge geven. De heer K.J. Biesma, tussen 1947 en 1982 werk zaam op de afdeling particu liere bouw, ontkende met klem dat beleggers zoals het ABP afspraken met hem zou den hebben gemaakt over be paalde aftrekposten om de stichtingskosten van bouw projecten kunstmatig te ver lagen. Vorige week beweerden de voormalige ABP-directeur Masson en voorzitter Van Spronsen van de beleggersor ganisatie ROZ dat Biesma be hoorde tot de groep ambtena ren die op de hoogte was van de betreffende afspraken. Biesma: „Ik heb dat met de grootste verwondering ge hoord. Ik kan met zekerheid verklaren dat ik nooit aan wezig ben geweest bij een ge sprek met beleggers, waarbij is gesproken over aftrekpos ten als „geactiveerd onder houd". Mij was alleen bekend dat het ABP één procent aan bouwrente mocht opgeven inplaats van vijf procent, zo dat de stichtingskosten lager uitkwamen". „Lange tijd heb ik zelfs niet geweten wat geactiveerd on derhoud was", verklaarde de ex-topambtenaar. „Toen ik het begrip een keer omving in de wandelgangen van net ministerie heb ik nagevraagd wat het inhield. Na uitleg liet men mij weten dat de gel dende subsidieregeling die aftrekpost uitslootOver de opmerking van belegger Van Spronsen, dat die aftrekpost een publiek geheim was, zei Biesma: „Dat kan best zo zijn geweest, maar dan een voor mij wel goed bewaard ge heim". Verbazing Mr. A. Steensma, die hoofd was van de afdeling financie ring woningbouw en later de scepter zwaaide over de di rectie woningbouw, toonde gisteren eveneens verbazing over de beweringen van de beleggers. Ook hij zei dat er maar één aftrekpost officieel aan het ABP was toegestaan, namelijk de bouwrente. „Dat beleggers ook andere aftrek posten toepasten, wist ik niet". Het begrip „geacti veerd onderhoud" kende mr. Steensma wel, maar hij was dat alleen aan het begin van de jaren zeventig tegengeko men bij de subsidie-aanvra gen van woningbouwvereni gingen. Die hebben toen te noren gekregen dat ze dat niet mochten doen. Steensma gaf voorts toe dat aanvragen van beleggers veel minder vaak en veel globaler werden gecontroleerd dan die van woningbouwverenigingen. Herhaaldelijk beantwoordde Steensma vragen van de commissieleden met „dat was me niet bekend" of „dat kan ik me niet herinneren". Wel wist hij nog dat hij twee keer een gesprek heeft gevoerd met ars. J.P.M. Spoor van de DEN HAAG De voormalige ARP-minister Schut had in 1967 helemaal geen zin om tot het kabi net-De Jong toe te treden. Schut capi tuleerde omdat hii niet de moed haa om nee te zeggen, zo vertelde hij gis teren tegenover de enquêtecommissie bij de aanvang van zijn verhoor. Ir. W.F. Schut vreesde met gro ten vreze dat Aan- tjes, die aanvanke lijk in de running was voor de mi nisterspost van Volkshuisvesting, hem als staatsse cretaris voor Ruimtelijke Orde ning wilde aan trekken. „Toen dat niet doorging, dacht ik dat de bui was overgedreven. Het was voor mij alsnog een teleur stelling, dat Bies heuvel mij op zon dag belde of ik no- tabene minister wilde worden. Ik had tot maandag twaalf uur de tijd om te beslissen. De volgende mor gen heb ik Bies heuvel gebeld en gezegd: ik heb niet de moed om nee te zeggen", zo vertel de Schut twintig jaar na dato. Algemene Rekenkamer, die belast was met een onder zoek naar mogelijk misbruik van subsidieregelingen door het ABP. De inhoud van die gesprekken kon hij zich niet meer voor de geest halen. „Maar", voegde Steensma er aan toe, „ik weet nog wel dat ik dacht: de Rekenkamer controleert het ABP, dus dat zit wel goed". Steef Weijers, vice-voorzitter van de commissie, wilde na alle tegenstrijdige verklarin gen nu weieens van Schut weten, of de heren beleggers en ambtenaren wellicht een spelletje opvoeren voor de enquêtecommissie. Weijers: „De beleggers zeggen ja, de ambtenaren nee. Wordt hier soms een komedie opge voerd?". Schut kon nem daarover geen duidelijkheid verschaffen: „Het is inder daad merkwaardig dat twee partijen elkaar zó absoluut tegenspreken. Ik ben net zo vol raadsels als u". FRANS WEERTS DICK VAN RIETSCHOTEN SBURGH In China is len erin geslaagd met succes altransplantaties te ver- !hten. Volgens de vooraan- inde Chinese chirurg Zhan Bing-Yan zijn al bij dertien "hinezen testikels getrans- inteerd en één van de pa tiënten zou al een bevruchting tot stand hebben gebracht. Volgens Zhan, die dit op een internationaal congres in de VS bekendmaakte, waren in de meeste gevallen vaders of broers de donor. 12 september Prins Claus woont in Utrecht de nationale ope ningsmanifestatie van de Open Monumentendag bij. DEN HAAG De toenemende vergrijzing hoeft geen onaanvaardbare kosten met zich mee te brengen door dat het niet nodig is dat de premies voor de oudedags voorzieningen tot 2010 Sterk stijgen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken zei dit vandaag in Borne tij dens een toespraak voor directeuren van Rabobanken. De Graaf, die zich baseerde op recent gepubliceerde verkennin gen van het Centraal Planbureau, noemde als voorwaarde dat er een redelijk tempo van economische groei wordt gehaald. Ver der moet er vooruitgang worden geboekt bij de bestrijding van de werkloosheid. Minder optimistisch was de Graaf over de premies van de pensi oenfondsen. Momenteel is de verhouding tussen rendement en loonsstijging gunstig voor de pensioenfondsen, maar dat zal niet altijd voortduren, zo zei hij. Ooit zal het nodig zijn hogere premies vast te stellen. Wat de ontwikkeling van de aow-kosten betreft, heeft het planbureau becijferd dat deze bij een hoge groei van de wereldhandel op 5,5 procent van het nationaal in komen zullen liggen in 2010 en bij een lage groei op zeven pro cent. Op het ogenblik wordt zes procent van net nationaal inko men aan aow uitgegeven. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN SitndMTd Uttgcv»rl|/Wav®ry Production» Premier Lubbers leidt zijn Italiaanse collega over het Binnenhof. Rechts van hen de ministers Van den Broek en Andreottl. FOTO: ANP DEN HAAG - Nederland se schepen in de Golf be hoeven niet te rekenen op bescherming door Itali aanse oorlogsschepen. Dit heeft de Italiaanse pre mier Goria aan premier Lubbers duidelijk ge maakt bij zijn kennisma kingsbezoek aan Den Haag. „Onze schepen zijn er om onze eigen schepen te beschermen", aldus De situatie in de Golf was vrij wel het enig onderwerp van gesprek op het Catshuis. Italië neeft besloten tot het zenden van drie mijnenvegers, twee fregatten, een bevoorradings schip en een bergingsschip, toen onlangs een Italiaans schip werd beschoten. Deze week is de Italiaanse senaat akkoord gegaan met het be sluit, maar om een meerder heid hierover te bereiken is overeengekomen het vertrek van de Italiaanse eenheden zo lang mogelijk uit te stellen. Terwijl de Nederlandse rege ring sterk de nadruk legt op het handhaven van de vrijheid van scheepvaart, maakte Go ria gisteren duidelijk dat het Rome gaat om Italiaanse sche pen te escorteren: „Italië on derneemt een defensieve ope ratie om Italiaanse zeelieden te beschermen". Perez de Cuellar Secretaris-generaal Javier Pe rez de Cuellar van de Verenig de Naties heeft voor zijn ver trek naar Iran en Iraq gezegd „tal van ideeën" te hebben om de twee landen over te halen tot een staakt het vuren. „Ik hoop een zeer uitgesproken re actie te ontlokken op mijn ideeën", zei de 67-jarige Peru aanse diplomaat. De Veiligheidsraad heeft Iran en Iraq gevraagd ter gelegen heid van het bezoek van de VN-chef een gevechtspauze in acht te nemen, maar niettemin laaide de tanker- en steden oorlog weer in alle hevigheid op. In de „dag der wrake" be stookte Baghdad gisteren meerdere Iraanse economische doelen, waarbij 61 burgei n. Iran op jers om het leven kwamen, zijn beurt, viel een Cyprische supertanker aan. Perez de Cuellar, die van avond in Teheran arriveert, ontweek de vraag of de nieu we oorlogshandelingen zijn missie zouden ondermijnen. „Als het tijdens mijn verblijf in het gebied maar rustig is zei de VN-topman. Volgens di plomatieke waarnemers is de vredesmissie van Perez de Cuellar de laatste mogelijkheid voor een regeling van het con flict. Behalve de Verenigde Staten zou ook de Sovjetunie er bij Iran op aangedrongen hebben de vredesresolutie van de Veiligheidsraad te aanvaar den. MANILA President Co- razon Aquino heeft gister avond in een televisierede een emotioneel pleidooi gehouden om de steun van het „gewone volk" te winnen in de ernstigste regeringscrisis uit haar bijna tweejarige bewind. Nadat woensdag het vol tallige kabinet was opge stapt en ook een groot aantal adviseurs en hoog geplaatste ambtenaren hun functies hadden neer gelegd zei Aquino in een speciale uitzending: „Ik heb u allen hard nodig". Vanmorgen was nog niet dui delijk op welke wijze Aquino van plan is haar regering te reorganiseren en de steun van het voltallige leger te herwin nen. Er deden geruchten de ronde dat ook de stafschef van het leger, generaal Ramos, zou aftreden. Drie van de 21 opge stapte ministers zouden niet in het nieuwe kabinet terugkeren en ook de fel bekritiseerde se cretaris Joker Arroyo een persoonlijke vriend van Aqui no zou zijn baan verliezen. De ontslagen en vervangingen komen na de mislukte militai re staatsgreep van vorige maand. De 54-jarige Aquino moet nu volgens waarnemers alle zeilen bijzetten om haar gezag te herwinnen. Behalve uit legerkringen wordt ook uit het bedrijfsleven steeds vaker kritiek geuit op het beleid van de president. JERUZALEM In Sha- far-Am, een Arabisch dorp in Israël, is gisteren de Beweging voor Vrede in het Midden-Oosten op gericht. Deze vredeslobby van Israëlische Arabieren wil de Israëlische en Ara bische regeringen onder druk zetten om het vre desproces in de regio ver der op weg te helpen. Het parlementslid Zeidan At- she sprak van een uniek initiatief van Israëlische Arabieren sinds de op richting van Israel in 1948. Bij de oprichtingsbijeenkomst waren veertig prominente Is raëlische Arabieren aanwezig, onder wie twee parlementsle den, hoofden van plaatselijke raden en religieuze en seculie re rechters. De bedoeling is dat de lobbygroep gespreks bijeenkomsten arrangeert tus sen Israëlische politici, Pales- tijnen van de Westelijke Jor- daanoever en Arabische lei ders om vaart te zetten achter het vredesproces in het Mid den-Oosten. Atshe: „We zijn trotse Israë liërs en trotse Aarabieren, en als zodanig zien wij een rol voor ons weggelegd in het vre desproces. We willen een te genwicht vormen voor ex treemrechts en extreemlinks die de zaak van de vrede geen goed doen". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIT UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7