Paus slaat verzoenende toon aan \l v )l kerk wereld Amerika overspoeld met pauselijke souvenirs brieuen lezers >weer Cubaanse kerken hebben revolutie overleefd Ccidóc Soman GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSoutcwt Katholieke universiteit moet identiteit waarmaken Homoseksuelen zijn in het hart van de kerk Middeleeuwse boekbanden in het Catharijne Convent EMILIO CASTRO: beroepingen Onverzettelijk als de Muur b m VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 PAG1 Kerken op de bres voor goede kerkmuziekopleiding LEIDSCHENDAM „Buitengewoon precair" en „in reëel gevaar". Zo dreigt de toekomst van de opleiding kerkmu ziek er volgens de grote kerken in Ne derland uit te zien. De synodebesturen van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk alsme de de rk bisschoppenconferentie en de tot kerkmusicus en worden de „desas treuze gevolgen van de nieuwe bekosti gingssystematiek van het ministerie van onderwijs en wetenschappen afgewend", aldus de kerken. De kerken stellen de minister voor kerkmuziekstudenten cen traal in te laten schrijven bij de hoge school voor de kunsten in Utrecht. In deze hbo-instelling is vorig jaar het Ne- Raad van Kerken dringen bij minister derlands instituut voor de kerkmuziek Deetman van onderwijs en wetenschap- opgegaan, waar sinds 1978 rooms-katho- pen daafom aan op een andere opzet van lieke, lutherse, hervormde en gerefor- de opleiding. Daardoor kan er meer een- meerde kerkmusici werden opgeleid. Tot heid en niveau komen in de opleidingen nu toe konden aspirant-kerkmusici zich ook bij 12 conservatoria in het land laten inschrijven. Voorts zouden aan vier con servatoria 'lesplaatsen' moeten worden gecreëerd. Door de financieringsregeling dreigt bovendien ruim een kwart van het aantal docenten van het Nederlands instituut voor de kerkmuziek het veld te moeten ruimen. Ook zijn ze niet blij met de plannen van minister Deetman de maximale studieduur van kunstvako pleidingen terug te brengen tot vier jaar. Volgens de kerken is zes jaar een abso luut minimum voor de opleiding kerk muziek. Een slim politicus formuleert zijn beloften zo, dat ook het niet nakomen er van hem als een verdienste kan worden aangerekend. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Paus Johannes Paulus II heeft aan het begin van zijn tweede bezoek aan de Verenigde Staten een bij zonder verzoenende toon aangeslagen. Bij zijn aan- IR. VAN LIESHOUT: NIJMEGEN Ir. W. van Lieshout, voorzitter van het College van Bestuur van de Nijmeegse katho lieke universiteit, meent dat Nijmegen er niet aan zal ontkomen werk te maken van haar identi teit. „Niet zelden zullen we keuzes moeten maken op basis van discussies die nog niet helemaal zijn af gerond. Wezenlijk is dat wij daarmee bezig durven te zijn en dat we de dis cussie over onze identiteit uit de taboe-sfeer weten te halen." De identiteitsvraag dient vol gens Van Lieshout aan de orde te komen bij de leraren opleiding. „Het is duidelijk dat de Katholieke Universi teit in deze een directe die nende functie heeft ten be hoeve van het katholieke on derwijs." Capaciteit en pro gramma van onze lerarenop leiding moeten aangepast zijn aan de behoeften van het ka tholiek onderwijs. De identiteit moet verder tot uiting komen in de inrichting van een volwaardige theologi sche faculteit, aldus Van Lies hout. „De theologische facul teit kampt met het probleem dat zij een gering aantal stu denten heeft. De eis van vol waardigheid leidt tot de nood zaak van differentiaties die echter pas betaalbaar zijn bij een bepaalde studentenom- vang." Er zal, aldus Van Lies hout, een beleidsplan voor de middellange termijn moeten worden opstellen zodat de fa culteit, maar ook heel katho liek Nederland weet wat de rol en de functie van de Nij meegse theologische faculteit zal zijn. Personalia bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd: W.B.A. Oostrum tot psstor in het be jaardencentrum „De Meerpaal" te Vlaardingen met gelijktijdig eervol ontslag als rektor in het Sint Francis- cus Gasthuis te Rotterdam; H.G.J.B.M. Schel bergen SJ tot rek- tor van het Centrum voor Priestero pleiding te Voorburg: C.J.J. Hillenaar SJ tot administrator paroechlalls (tij delijk bestuurder) van de parochie O.L. Vrouw Visitatie te Bleiswijk; J.W.M. Nijman wederom voor een periode tot lid van het Advieskollege voor Ambtskandidaten in het bisdom Rotterdam; M.J.A.J. van Zaal tot 1 oktober verlenging van zijn benoe ming als tijdelijk bestuurder van de parochie H. Hart van Jezus en kape laan van de parochie St. Liduina en O.L. Vrouw Rozenkrans te Schie dam; J.L.M. Ammerlaan tot deken van het dekenaat Zuid-Hollandse Ei landen; L.F. Kramer SJ wederom voor een periode als pastoor van de St. Agathaparochie te Lisse; Ir. F.J.M. Bokelman SJ wederom voor een periode als lid van het pastorale team in de Interparochiële Vereni ging Rotterdam-Oost/Capelle; Th. G. Hulspas tot pastoor van de paro chies H.H. Petrus en Paulus en „De Verlosser" te Reeuwijk; H M. Hofstede SDB tot tijdelijk be stuurder van de parochie O.L. Vrouw Visitatie te Schiedam; H. Pot OFM wederom tot pastoor van de paro chie H. Leonardus a Portu Mauritio te Leiden. De bisschop verleende machtiging aan: Dr. J.H. van Leeuwen om medewer ker te zijn in de pastoraal In de paro chie St. Franciscus te Oudewater. De bisschop verleende goedkeuring aan de arbeidsovereenkomst en ker kelijke zending aan: Mevr. E.C.I. Klinkhamer als pastoraal werkster in dienst van de Stichting Dekenaat Schiedam; A.P.J.J. Snep vangers voor wederom een periode als assistent-pastoraal werker in het dekenaat Bollenstreek. Mevr. J.E.B. Bruins als pastoraal werkster in de St. Adrianusparochie te Naaldwijk; J.J.M. Batist als pastoraal werker in de parochie H. Bemadette te Rijs wijk. De bisschop verleende eervol ont slag aan: J.H.M. Smit als deken van het deke naat Zuid-Hollandse Eilanden; P. Lutje veld SJ als jongerenpastor van de vier parochies in Voorburg; J.M. de Koning als pastoor van de paro chie H.H. Petrus en Paulus te Reeu wijk en uit de gewone pastorale be diening van het bisdom wegens emeritaat; J.F.M. Herrewljn als pastoor van de parochie „De Verlosser" te Reeuwijk en uit de gewone pastorale bedie ning van het bisdom wegens emeri taat. komst gisteren in een zeer zonnig Miami, waar hij luid werd toegejuicht, vooral door vertegen woordigers van de Spaan stalige gemeenschap, maakte de paus geen en kele toespeling op de conflicten en verschillen van inzicht in de Ameri kaanse kerkprovincie. "Ik kom niet alleen naar de katholieken van Amerika, maar ook naar de mensen die een ander geloof hebben en allen die van goede wil zijn", aldus Johannes Paulus. Voorts zei hij naar de VS te zijn gekomen als "viend van de armen, de zieken en ster venden". En tenslotte merkte hij op dat hij bovendien het tweehonderdjarig bestaan van de Amerikaanse grondwet kwam meevieren- Verschillende katholieke geestelijken spraken na afloop van de welkomsceremonie de hoop uit dat "de paus deze toon de komende tien dagen zal handhaven". Volgens deze geestelijken zal dat een zeer gunstige invloed hebben op de sterk verdeelde Kerk van de VS. President Reagan en zijn vrouw Nancy ontvingen de paus in Miami. Reagan maak te in zijn welkomstoespraak enkele bedekte opmerkingen over de scheiding van kerk en staat. Hij zei: "De staat moet respect hebben voor de menselijke vrijheid, omdat dat in overeenstemming met de wil van God is". Reagan maakte ook enkele toespelin gen op de situatie in Midden- Amerika. Algemeen werd aangenomen dat de spannin gen in dat gebied hoofdonder werp van gesprek zijn ge weest tijdens het onderhoud dat de kerkleider gisteren met de Amerikaanse president had. Bij dat gesprek is ook van gedachten gewisseld over het vraagstuk van de ontwa pening. delijke grenzen van hun land oversteken om een glimp van Johannes Paulus op te van gen. De uit de groep van de Hispanics voortkomende bur gemeester van San Antonio (Texas) zei: "Ik denk dat onze Traditioneel Waarschijnlijk zullen de eer ste dagen van het bezoek van de paus aan de VS een zeer succesrijk verloop krijgen. De paus reist dan vanuit Miami naar New Orleans en vervol gens naar Texas en Arizona. Daar wonen honderdduizen den "Hispanics" die allemaal traditioneel katholiek zijn en reihalzend naar de komst van de paus uitzien. Bovendien zullen tienduizenden Mexi caanse katholieken de noor bevolkingsgroep niet gaat de monstreren. Wij zullen de paus zeer hartelijk ontvangen. Misschien dat men in onze kringen nog wat al te traditio neel en te gemakkelijk denkt. Men kan ons zelfs verwijten dat wij, althans ogenschijnlijk, geen oordeel hebben over de zeer ernstige vraagstukken die de noordelijke katholie ken bezighouden. We hebben daarom waarschijnlijk geen vermaningen van de paus te verwachten". Als het al tot confrontaties tussen de paus en de liberale katholieken van de VS zal komen, dat gebeurt dat vol gende week in Los Angeles en San Francisco. Aangeno men wordt dat vooral de ka tholieke vrouwen zeer van zich zullen doen spreken. In kringen van de Amerikaanse katholieke vrouwenbewegin gen leeft bet uitgesproken verlangen de vrouw een veel grotere plaats in de Kerk toe te bedelen en haar zelfs tot het priesterambt toe te laten. Veel Amerikaanse bisschop pen en priesters hebben, na de verzoenende toespraak van de paus gisteren, vrijwel hardop gezegd te hopen dat de paus niet op een confronta tie met de liberale Ameri kaanse katholieken zal aan sturen. Bij het vorige pausbe zoek in 1979 stelde Johannes Paulus zich aanvankelijk ook zeer verzoenend op. Maar bij een bezoek aan Philadelphia verandere hij plotseling van 'hij de Ameri- toon en hield kaanse katholieken zijn ui terst behoudende boodschap voor, waarin hij zich onder meer sterk afzette tegen ge boorteregeling en abortus. In een ontmoeting met pries ters benadrukte ae paus op nieuw dat zij trouw aan het leerambt (de paus) moeten zijn. Alle pastorale problemen moeten hun oplossing vinden op basis van het concilie en de wereldbisschoppensynode. MIAMI In een ongewoon openhartig gesprek met jour nalisten aap boord van zijn vfiegtuig dat hem naar Miami bracht, nam de paus het op voor homoseksuelen. Hii ver wierp de gedachte dat zij verstotelingen zijn. „Zoals alle mensen die lijden, zijn zij in het hart van de kerk". Ook verdedigde hij de audiëntie van de omstreden Oos tenrijkse president Kurt Waldheim afgelopen juni. Hii achtte dat geen beoordelingsfout. Het was „noodzakelijk elk volk en elke natie dezelfde achting te tonen. Hij Waldheimkwam als een democratisch gekozen presi dent" De paus zei dit op vragen van journalisten. De audiëntie leidde tot furieuze reacties van Amerikaan se joden. Daarop schreef de paus een verzoeningsgezinde brief aan de voorzitter van de Amerikaanse bisschoppen conferentie, aartsbisschop John May van St. Louis. Bo vendien nodigde hij Amerikaanse rabbijnen voor een ge sprek uit in Castel Gandolfo. Dat nam veel bezwaren weg bij liberaal ingestelde joden. Orthodoxe rabbijnen zijn echter niet tevreden gesteld en hebben vandaag de bij eenkomst met de paus in Miami alsnog geboycot. In het Catharijneconvent in Utrecht is gisteren een tentoonstel ling geopend van oude boeken die afkomstig zijn uit de collec tie van het Augustinermuseum in Freiburg. De collectie werd al opgezet op het eind van de dertiende eeuw en geeft een goed beeld van de kunstproductie en de religieuze belevingswereld in de Middeleeuwen. Educatief medewerkster A. Haverkamp toont twee schitterende boekbanden uit 1449 die deel uitmaken van de tentoonstelling. FOTO: ANP VAN HOLY SEE TOT POPECORN WASHINGTON De tien daagse reis van de paus wordt niet alleen beheerst door de 45 toespraken die de paus in negen steden houdt en zijn ontmoetingen met duizenden katholieken en niet-katholie- ken, maar ook door ongeloof lijke hoeveelheden trivia en souvenirs. De Amerikaanse zakenlieden hebben nagenoeg alles wat denkbaar is verzon nen om een slaatje uit het met veel publiciteit omgeven pausbezoek te slaan. De t-shirts met alle mogelijke afbeeldingen van de paus - zowel vroom als satirisch van aard - spannen de kroon, on middellijk gevolgd door pau selijke base-ballpetten en an dere hoofddeksels. Het aantal buttons met afbeeldingen van de paus is niet te tellen. Ook zijn er tienduizenden speciaal voor het pausbezoek ontwor pen rozekransen in de handel gebracht. De kroon spant variant op ïlijl waarschijnlijk een pauselijke tuinsproeier. Dat is een kunst stoffen pauspop uit de ge spreide handen waarvan het water sproeit. Zeer in trek is ook het Holy See Mask (Het Heilige Stoel Masker). Voor de aanduiding "Holy See" is een enigszins afwijkende ver taling mogelijk. Het betekent dan zoiets als "het heilig kij ken". Er is daarom een kar tonnen masker op de markt geworpen bestaande uit een tiara, waaraan een reusachti ge bril is bevestigd die "het heilig kijken" mogelijk maakt. Zeer populair zijn ook de manshoge pauspoppen waarmee men zich kan laten fotograferen. Intussen is er ook op ruime schaal een pau selijk voedsel in de handel ge bracht. Het gaat hier om een net in Amerika veel genuttigde popcorn, dat voor deze gelegenheid "Pope- corn" is genoemd. De Amerikaanse souveniija- gers komen derhalve royaal aan hun trekken. Opmerke lijk is overigens dat in de VS nauwelijks kritiek is gehoord op de gigantische kosten van het pausbezoek. Inclusief de soms zeer vergaande veilig heidsmaatregelen die in alle negen steden die de paus be zoekt zijn genomen, gaat de tiendaagse trip ongeveer 40 miljoen dollar kosten. "Dat is nog geen dollar per katho liek", stelde een Amerikaanse prelaat opgetogen vast. JO WIJNEN GENEVE De Cubaan se kerken hebben drie decennia communistische revolutie vrij goed „over leefd" en kunnen de toe komst optimistisch tege moet zien. Dat conclu deert Emilio Castro, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, na een bezoek van acht dagen aan Cuba. In vergelijking met de Sov jet-Unie heeft de kerk in P Cuba wezenlijk meer vrij- }jfc\ heden, aldus Castro. Vooral het kerkelijk jeugd werk heeft veel mogelijkhe den op het eiland. Terwijl het in de Sovjet-Unie verboden is kerkelijke bijeenkomsten te houden voor jongeren onder de achttien jaar, ondervinden de Cubaanse kerken geen en kele belemmering bij het or ganiseren van diensten voor kinderen en jongeren. De kerken kunnen bovendien talloze eigen publicaties over een breed scala van onder werpen verspreiden. Volgens Castro zijn er onder de tien miljoen Cubanen min stens 100.000 protestanten verdeeld over 54 kerken en kerkelijke groeperingen. Zij kunnen over ongeveer hon derd predikanten beschikken. De grootste protestantse kerk van het land is de unie van baptisten. Twee kerken, de presbyteriaanse en de metho distische, zijn lid van de We reldraad van Kerken. Castro heeft verder geconstateerd dat steeds meer jongeren zich aansluiten bij de kerk en dat ook bij staatsinstellingen de interesse voor het „fenomeen religie" groeit. Een groot probleem voor de Cubaanse christenen is dat De kerken op Cuba kunnen weer op waardering van het regime rekenen. FOTO: CP „alles via de communistische partij loopt". De christenen mogen nog steeds niet in deze een miljoen leden tellende n meewerken. Daardoor maatschappelijke in vloed van de kerken relatief gering. Tijdens een anderhalf uur du rend onderhoud met presi dent Fidel Castro is de secre taris-generaal verzekerd dat de „misverstanden" tussen de staat en de kerk de laatste ja ren afnemen. Voorts is de Wereldraad toegezegd dat de kerkelijke begeleiding en het religieuze onderricht voor buitenlandse studenten in Cuba zal worden vergemak kelijkt. Het gaat hierbij vooral om talrijke naar Cuba uitge weken Lutherse families uit Namibië. Emilio Castro heeft de Cu baanse autoriteiten een rap port over schendingen van mensenrechten in Cuba van Amnesty International over handigd. Meer bijzonderhe den wilde Castro daar niet over kwijt. De secretaris-ge neraal verzekerde echter dat er zich binnen de protestantse kerken geen problemen op het gebied van de mensen rechten voordoen. Een reden daarvoor kan zijn dat de ker ken tot overeenstemming zijn gekomen met het „tropisch socialisme" van Fidel Castro en niet meer van „hen en ons" spreken, maar van een gemeenschappelijk Cuba. Vredescollecte in Gereformeerde Kerken voor alle vredesgroepen LEUSDEN Met ingang van volgend jaar wordt in de Ge reformeerde Kerken in Ne derland elk jaar in september een aparte collecte voor vre deswerk gehouden. De helft van de opbrengst komt ten goede aan het Interkerkelijk Vredesberaad. De rest is be stemd voor andere vredes- groeperingen, zoals het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) en Kerk en Vrede. Hiertoe heeft het breed moderamen van de ge reformeerde synode besloten, op voorstel van de deputaten (deskundigen) oorlogsvraag- stuk en personele zaken, fi nanciën en organisatie. De de putaten willen met de collecte tegemoet komen aan bezwa ren tegen de manier waarop tot nu toe het werk van het IKV door de Gereformeerde Kerken werd gefinancierd. Plaatselijke gereformeerde kerken zijn overigens niet verplicht de vredescollecte te houden. Zij wordt slechts aan bevolen. Nadariandaa Harvormda Kerk Beroepen te Yerseke, S.van den Oever te Dordrecht. Beroepen te Rotterdam-centrum ten behoeve van wljkgemeente Maas kant. tevens voor arbeid onder de vrijzinnig hervormden half-time en als studentenpredikant te Rotterdam half-time. drs.T.R.Noorman. predi kant buitengewone werkzaamheden, campuspastoraat TH te Enschede en voorganger vrijzinnig hervormden te Hengelo, wonende te Hengelo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wetsinge-Sauwerd, drs.W.van der Wel, kandidaat te Sauwerd, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: drs.W.van der Wel, kandidaat te Sauwerd. Beroe pen te Arnhem (geestelijk verzorger Martinushof) mw. drs. D.J. Bakker, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidbroek, drs.W.F.WIsselink, kandidaat te Zwolle. Na twee dagen officieel en drie dagen min of meer priv de Bondsrepubliek te hebben rondgekeken, is de Oostdi staats- en partijleider Erich Honecker vandaag naar zijn] teruggekeerd. Daarmee is een einde gekomen aan een zoek dat tevoren al „historisch" werd genoemd. Duidelij echter dat die kwalificatie slechts van toepassing is gew op het feit dat voor het eerst sinds de Duitse deling een 0 duitse partijleider officieel in Bonn te gast is geweest. De houd van de besprekingen met bondskanselier Kohl en akkoorden over nauwere samenwerking kunnen moeilijk „historisch" worden aangemerkt. OPVALLEND tijdens het officiële gedeelte van het bcj was niet de vriendelijke sfeer (die was er niet), maai openhartigheid van beide leiders. Vanaf hun eerste ontn ting heeft bondskanselier Kohl aan Honecker duidelijk maakt dat zijn regering niet van plan is het in de grond vastgelegde ideaal van de Duitse hereniging op te geven, andere woorden: Honecker en zijn toekomstige opvol blijven welkom, de DDR wordt als staat erkend, maai DDR is in Westduitse ogen geen buitenland en zal dat niet worden. Verder heeft Kohl zijn Oostduitse gasten herhaling gewezen op de schendingen van de mensenred in de DDR en gevraagd de Berlijnse Muur af te breken ZOALS te verwachten viel heeft Honecker op zijn b elke verwijzing naar de Groot-Duitse gedachte resoluut de hand gewezen. Hij is wat dat betreft net zo onverzett als de Muur, die hij in 1961 zelf heeft laten bouwen. Hij zijn gastheren op de DDR volledig diplomatiek te erkeni Hij waarschuwde tegen „zoete dromen" over hereniging,i dat er twee verschillende Duitslanden bestaan met ven lende sociale en maatschappelijke stelsels en behorend twee tegengestelde machtsblokken. Honecker drukte Westduitsers op het hart zich bij deze realiteit neer te leg Overigens hebben de meeste Westduitsers, zonder het q lijk toe te geven, die realiteit van de twee Duitslande^ tuurlijk al lang aanvaard. Anders was immers het bei van Honecker en het ceremonieel dat hem daarbij ten- viel, helemèèl niet mogelijk geweest. INTUSSEN blijft de vraag wat het bezoek van Honet aan de Bondsrepubliek heeft opgeleverd. Waarschijnlijk weinig. Weliswaar zijn enige akkoorden gesloten over a were samenwerking, maar die waren er anders ook heus gekomen. Daar was geen „werkbezoek" van Honecker i nodig. Ook hier geldt waarschijnlijk dat de verpakking langrijker is dan de inhoud. Honecker en Kohl hebbes eerste, psychologisch zo belangrijke horde genomen. Bi leiders hebben enigszins hun hart kunnen luchten. Daani is wellicht ruimte ontstaari om te zoeken naar mogelijkha voor nauwere (economische) samenwerking, waaraan c gens vooral de DDR behoefte heeft. DaT klinkt allemaal nog heel er vaag en dat is het eigei ook. Aangezien een hereniging politiek onhaalbaar en gens velen ook uiterst ongewenst blijft, zijn de bevolkin van beide Duitslanden het meest gebaat bij normale me lijke contacten. Andere landen in Oost- en West-Europa den daar ook van profiteren. Maar zolang de politieke lei van de Bondsrepubliek en de DDR nog geen goede bi zijn valt van die normalisering, die met name van de l van" de DDR moet komen, voorlopig niet veel schokkend verwachten. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behcudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Zuid-Afrika De Jonge (Klaas) is niet van wege onschuld vrijgekomen maar door middel van een ge- vangenenruil. In Nederl zal nog onderzocht worde deze wapensmokkelaar i het terroristische ANC hier strafbaar is. In Zuid-A ka zou hij zijn verdiende i hebben gekregen. Nu hindernis voor de verbetf van de betrekkingen Zuid-Afrika is opgeruimd de Nederlandse regering ginnen met het herstellen het Cultureel Verdrag en beëindigen van de toch werkende sancties en de sinvestering. Ondertussen de apartheid geleid worden afgebroken. H. Donker, DEN HAAG. Plaatselijk regen DE BILT (KNMI) - Bepalend voor het weer van zaterdag is een in activiteit toenemende depressie ten zuidwesten van Ierland. Deze depressie trekt het komend weekeinde via Engeland naar zuid-Noorwe- gen. Dit systeem zorgt voor een krachtige zuidwestelijke stroming, die zachte vochtige lucht aanvoert met veel be wolking. Uit deze bewolking valt plaatselijk regen of motre gen. Volgens de laatste prog noses valt de meeste regen in de nacht van zaterdag op zon dag. De temperatuur is ko mende nacht vrij hoog, onge veer 16 graden, in de middag ongeveer 21 graden. De zuid westenwind wordt boven land krachtig, maar aan de kust enige tijd hard of stormachtig, kracht 7 of 8. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor zater dag en zondag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Zaterdag in Zweden nog hier en daar zon. Overi gens veel bewolking en perio den met regen. Langs de Deense en Noorse kust enige tijd storm. Middagtemperatuur tussen 11 en 19 "graden. Groot-Brittannië en Ierland: Veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera tuur van 13 graden in het noorden tot 20 graden in het zuidoosten. Benelux: Zaterdag veel bewol king en enige tijd regen. Zon dag ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur zaterdag 20, zondag ongeveer 18 graden. Frankrijk: In het noorden en noordwesten af en toe regen. Elders perioden met zon en meest droog. Middagtempera tuur van 19 graden in het noorden tot 30 hier en daar in het zuiden. Spanje en Portugal: Drooj zonnig. Middagtempera tussen 29 en 36 graden, in noordwesten iets minder b Italië, Joegoslavische i Droog en zonnig. Middag! peratuur rond 29 graden. Alpengebied: Perioden zon en op de meeste plaat droog. Middagtempera! rond 25 graden. Duitsland: Vooral in het n den af en toe regen. In het den perioden met zon en wel steeds droog. Middag! peratuur van 17 graden N de Oostzee en Noordzee tl graden bij de Alpen. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mms Min I Amsterdam Ibew 18 12 De Bilt regenbui 18 13 Eelde onbew 16 10 Eindhoven zw.bew. 19 12 Den Helder hbew. 17 14 Rotterdam hbew. 17 14 Twente hbew. 16 12 Vlissingen hbew. 18 14 Zd. Limburg regen 19 13 Aberdeen l.bew. 16 10 Athene onbew. 32 22 Barcelona onbew. 28 19 Berlijn zw.bew. 21 12 Bordeaux mist 28 12 Brussel zw.bew. 19 13 Dublin Ibew 17 11 Frankfort rw.bew. 22 14 Genève Ibew 24 10 Helsinki regen 17 11 Innsbruck zwbew. 23 11 Klagenfurt mist 22 9 Kopenhagen onbew 17 11 Lissabon onbew. 32 19 Locamo onbew. 24 14 Londen Ibew. 20 13 Luxemburg niet ontv. Madrid onbew. 32 17 Malaga zwbew. 28 21 Mallorca onbew. 32 17 Malta l.bew. 22 Moskou onbew. 16 3 Mdnchen rw.bew. 22 8 Nice hbew. 26 20 Oslo Ibew. 15 3 Parijs zwbew. 22 13 Rome mist 29 17 Split onbew. 28 17 Stockholm hbew. 14 9 Warschau regen 20 13 Wenen zwbew. 23 15 Zurich zw.bew. 2» 12 Casablanca niet ontv. Cyprus onbew. 28 21 Istanbul l.bew 26 18 Las Palmas onbew 36 23 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 29 0

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2