CDA niet tevreden over bescherming mnneniagers sep; Reagan wil veel meer geld voor de Contra's Druppel Justitie niet afkerig van meer particuliere bewakers MAAK KENNIS famer akkoord met milieuheffing op loodvrije benzine MILJOENEN NOTA 88 ich Honecker schenkt uwin, krijgt gitaar PvdA: winstdeling tot 2000 gulden belastingvrij Explosie bij Kuwaytse bank in Parijs olitieschool oor vrouwen Restauratie van kasteel Endegeest en Jelgersmakliniek Donderdag 10 september 1987 78e jaargang no. 23906 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312DD Leiden,Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,36. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. Lcsse nummers f. 1,10. HET WEER Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Minimumtempera tuur omstreeks 13, middagtem- peratuur circa 19 graden. Zuidwestenwind, aan de kust krachtig tot hard. Zon op: 07.07, onder: 20.06; hoog water Schev.: 06.04 en 18.28; laag water: 02.02 en 14.14. jN De Oostduitse leider Erich Honec- vandaag op bezoek in zijn geboortestad aarland, heeft de plaatselijke dierentuin origineel geschenk gegeven: een vrouwt- (euw van vier jaar. Het dier, dat in de die- uin van Oost-Berlijn geboren en getogen aat gezelschap bieden aan een 20-jarige w die „Prins" heet. Het personeel van de mtuin hoopt dat de dieren op den duur oed met elkaar overweg kunnen, dat ze „Duits-Duitse" welpen zullen zorgen, rigens gaat Honecker morgen niet met handen naar huis. Bij zijn bezoek aan Krtal kreeg hij gisteren een gitaar aan- n door rockzanger Udo Lindenberg. 5: Honecker Meer armslag voor be- (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Maximaal tweedui zend gulden netto, dus belasting- en premievrij, is het bedrag dat elke werknemer van een winstgevend bedrijf per jaar zou moeten ontvan gen. Dat kan in baar geld, maar ook in aandelen of andere waardepapie ren, aldus het PvdA-kamerlid dr. Willem Vermeend. Hij heeft een ini tiatief-wetsvoorstel van deze strek king opgesteld, dat vandaag „in klei ne kring" door de kamerfractie zal worden besproken. Doel van zijn voorstel is bij cao-on derhandelingen loonrondes te voor komen en op deze manier een bij drage te leveren aan de loonmati ging. Vermeend spreekt in de me morie van toelichting de veronder stelling uit steun te krijgen van CDA en VVD, omdat zij niet afwijzend staan tegenover dergelijke initiatie ven. Hetzelfde geldt voor werkge vers- en werknemersorganisaties. Overigens is niet alleen de loonmati ging een belangrijk voordeel van het voorstel; ook vanwege het feit dat de schatkist er niet voor hoeft te bloe den maakt het voorstel goede kans van slagen. De bestaande winstde- lingsregelingen waarover wel belas ting en premie betaald moet worden, mogen op de aanslag voor de ven nootschapsbelasting in mindering gebracht worden; aat is in het voor- stel-Vermeend niet het geval. Dit betekent dat de werkgever welis waar belasting over de winstuitke ring moet betalen, maar uiteindelijk is deze evenals de werknemer voor deliger uit. Een nadeel van de rege ling is dat er twee categorieën werk nemers kunnen ontstaan en ook twee categorieën bedrijven, „rijke" en „arme". Dit kan er echter toe lei den dat de arbeidsproduktiviteit in minder kapitaalkrachtige bedrijven toeneemt. FINANCIËN VERNIETIGT HONDERDDUIZENDEN FOLDERS WEGENS FOUTJE DEN HAAG De belastingdienst van het minis terie van financiën heeft onder druk van de ban ken enkele honderdduizenden exemplaren van de informatiefolder over rente-inkomsten vernietigd. De banken hadden bezwaar tegen de stelligheid waarmee werd beweerd dat zij verplicht zijn de fiscus te melden hoeveel rente over 1987 aan klanten is vergoed. De belastingdienst heeft in middels een herziene versie gemaakt waarin deze zinsnede „zachter" staat geformuleerd. De banken hadden volgens een woordvoerster van het minis terie bezwaar tegen de formulering van de belas tingdienst omdat de verplichting nog geen een feit is. Dat is pas zo als een nieuw wetsartikel in de Staatscourant is afgekondigd. De folder in de nieuwe versie kan bij de belastingtelefoon worden aangevraagd. PARIJS Een krachtige ontploffing heeft vanmorgen in Parijs zware schade aange richt aan een kantoor van de Kuwaiti French Bank. De explosie verbrijzelde de ruiten van aangrenzende gebouwen en van auto's die in de buurt stonden geparkeerd, maar persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De politie vermoedt dat het om een bomaanslag gaat, maar tot dus verre heeft niemand zich voor de ontplof fing verantwoordelijk gesteld. Een jaar ge lede^ werd de Franse hoofdstad getroffen door een reeks bomaanslagen waarbij in to taal dertien mensen omkwamen. Voor die golf van aanslagen stelde zich een groepe ring verantwoordelijk die de vrijlating eist van een aantal terroristen uit het Midden- Oosten. LUCHTHARTIGHEID VAN EEKELEN WEKT IRRITATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is niet tevreden met de afspraken die de regering met Groot-Brittan- nië heeft gemaakt over de bescher ming van de Nederlandse mijnenja- gers die naar de Perzische Golf gaan. Voor het CDA is het daarom nog geen uitgemaakte zaak dat de Nederlandse schepen daadwerkelijk ingezet zullen worden. De mijnenjagers Maassluis en Hellevoet- I sluis mogen, ondanks een veroordeling van dit besluit door Iran, volgende week wel vertrekken uit Den Helder, maar als I ze een maand later de Perzische Golf na- I deren, moet de regering de Kamer de ze- Prins Andrew mag niet naar Golf LONDEN Koningin Elizabeth en pre- I mier Margaret Thatcher van Groot-Brit- I tannië hebben het prins Andrew, hertog van York, verboden dienst te doen aan I boord van het fregat „Brazenin de Per zische Golf. Andrew, die in de Falkland- oorlog helikopterpiloot en nog onge- trouwd was, heeft volgens de Britse I massabladen in het weekeinde vergeefs I geprobeerd zijn moeder om te praten. Op het kasteel van Balmoral in Schotland, waar koningin Elizabeth optrad als gast- vrouwe van premier Thatcher, hebben I beiden definitief een streep getrokken L door Andrews plannen. Als getrouwd lid van de koninklijke familie die voor de op- volging in aanmerking komt, kan de her- tog zich niet in dergelijk „politiek vaar- j water" begeven. kerheid kunnen geven dat de Engelse fre gatten de Nederlandse schepen onder alle omstandigheden te hulp zullen komen. „Onbeschermde schepen mogen van ons de Golf niet in", aldus CDA-woordvoer- der Frinking gisteren na afloop van een overleg met de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Van Eekelen (de fensie). Blijken er ook straks geen sluitende af spraken te zijn, „dan moeten de miinenja- gers maar wat gaan oefenen of havens aandoen voor vlagvertoon", zei Frinking, die evenals de woordvoerders van PvdA en D66 duidelijk geïrriteerd was door de „luchthartigheid" van Van Eekelen. Vandaag wijdt de Tweede Kamer in vol tallige zitting een afrondend debat aan de kwestie van de mijnenjagers. Gisteren werd echter al duidelijk dat CDA, VVD en D66 zullen instemmen met het vertrek van de schepen. De PvdA en de kleine linkse fracties zien de zin van de operatie niet in en zullen tegenstemmen. De minis ters zullen nadere besprekingen voeren met Groot-Brittannië en de andere Euro pese landen die in de Golf actief (zullen) zijn. Iran heeft gisteren verklaard dat niet nog meer oorlogsmaterieel naar een klein ge bied als de Perzische Golf moet vertrek ken. Iran reageerde hiermee op het be sluit van Nederland en op de goedkeuring door de Italiaanse senaat een vlooteenheid te sturen. België neemt volgende week een beslissing. Frankrijk dringt aan op te rughoudendheid. Iran heeft vanmorgen een Cyprische olie tanker bij Dubayy aangevallen en zwaar beschadigd. Het was een vergelding voor aanvallen van Iraq op Iraans grondgebied, die weer dienden als antwoord op de re cente Iraanse raketaanval op Kuwayt. Pag. 4: „Waarom zou iemand een mij- nenjager aanvallen?" N HAAG Het minis- le van binnenlandse za- is met een tienjarig ject gestart dat tot doel ft meer vrouwen bij de itie aan te stellen. Het t zowel om vrouwen een baan zoeken als vrouwen die eerder bij politie hebben gewerkt ar afhaakten bijvoor- ïld omdat zij kinderen gen. nieuwkomers krijgen een Saai voor hen ingerichte id-opleiding van twintig nden, waarna ze voorlopig vijf zogeheten „opvang en" in Smallingerland, ïgelo, Utrecht, Venlo en versum terecht kunnen. De uwen die al politie-erva- hebben, krijgen een op- kursus. De vrouwen 'den „boven de sterkte" ge- m aatst, overigens voorname- in gemeenten met 40.000 50.000 inwoners. UllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Muziek-en danstheater feestelijk geopend Na een middag vol feestelijkheden op het grote voorplein heeft koningin Bea trix gisteravond in Den Haag het nieu we muziek- en danstheater geo pend. Prins Claus vergezelde zijn echtgenote, die weer voor het eerst sinds haar ziekte in het openbaar op trad. Koningin en prins werden ver welkomd door bur gemeester Haver- mans (geheel links), commissaris van de koningin Patijn van Zuid-Holland (geheel rechts), en de voorzitters van de Stichting Resi dentie Orkest, drs. B. Henny en van de Stichting Neder lands Danstheater, drs. J. Knopper (half verscholen achter de konin gin). Pag. C Groot feest rondom nieuw cultuurpa- leia. FOTO: TJERK HERINGA ADVERTENTIE 11t/m20 HET GEZINSEVENEMENT VOOR DE GEHELE RANDSTAD... Openingstijden dagelijks van 13.-17 00 uur 19.-22.30 uur Op de beide zondagen van 11.00-17.00 uur WASHINGTON Presi dent Reagan is van plan de steunverlening aan de Nicaraguaanse Contra's meer dan te verdubbelen als het Middenamerikaan- se vredesplan mislukt. In plaats van de 100 miljoen dollar die de „vrijheids strijders" het afgelopen jaar ontvingen, zou 270 miljoen dollar moeten worden vrijgemaakt. Het voorstel voor extra steun aan de Contra's wordt eind deze maand aan Congres ge daan, zo is in Washington ver nomen. Overigens bestaat in het Congres veel verzet tegen het opvoeren van de hulp. President Reagan lanceerde begin augustus een eigen vre desplan voor Midden-Ameri- ka, waarin hij aanbood de Amerikaanse hulp aan het verzet op te schorten, mits het Sandintètische bewind vrede zou sluiten met de Contra's. Nu de besprekingen over het Middenamerikaanse vredesini tiatief maar traag vorderen, wil Reagan president Ortega van Nicaragua kennelijk de duimschroeven aandraaien. In het Witte Huis is naar ver luidt in stilte zeer verheugd gereageerd op de aankondi ging dat Ortega 7 november in Moskou de viering van de Russische revolutie zal bijwo nen. Twee jaar geleden ging het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, dat eerst tegen hulp aan de Contra's was, na een soortgelijk bezoek over stag. „Men hoopt dat zoiets nu weer zal gebeuren", aldus een functionaris die anoniem wil de blijven. LEIDEN/OEGSTGEEST Het monumentale kasteel En degeest en de Jelgersmakli niek worden voor miljoenen guldens opgeknapt. Leiden, ei genaar van het psychiatrisch ziekenhuis, en Oegstgeest, op wiens grondgebied de gebou wen staan, hebben in principe overeenkomst bereikt met de Leidse bouwer IBB Kondor. Die koopt de in zeer slechte staat verkerende Jelgersmak liniek en enkele stukken grond, waarop 45 luxe wonin gen worden gebouwd. Met de opbrengst van die verkoop kan het kasteel door het Leid se bedrijf worden gerestau reerd. De restauratie van de panden staat al jaren op het verlanglijstje van Oegstgeest. Pag 13: Deal van de eeuw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van justi tie staat er niet afkerig tegenover als voor het bewaken van winkels en ande re bedrijven nog meer dan nu het geval is, particuliere bewakingsdiensten inge schakeld worden. Dat blijkt uit de op vattingen van mr. H.P. Mayer, hooid stafafdeling juridische zaken, die hij gis teren uitsprak op een forumdiscussie in Utrecht. Het departement deelt niet de kritiek van de Rotterdamse hoofdcommissaris van politie J. Blaauw, die in een reactie waarschuwde „voor Amerikaanse toestanden waarbij iedereen aan houdingsbevoegdheden krijgt". Mayer heeft, al dus de woordvoerder, er alleen op willen wij zen dat „de criminaliteit in ons land net zo hoog als in de aangrenzende landen, waar veel vaker particuliere bewakers worden ingescha keld". De bewaking van Schiphol zou naar de mening van Mayer heel goed in particuliere handen kunnen komen „om de controle te ver groten en daardoor het veiligheidsgevoel bij mensen". ADVERTENTIE OR ANTON PHILIPSZAAL O E N HAAG RESIDENTIE ORKEST zondag 13 sept 1415 uur Dirigent Hans Vonk Ravel Suite II Daphnis et Chloé Haydn. Symfonie 94 "Mit dem Paukenschlag" Strawinsky Le Sacre du Printemps maandag 14 sept - 20.15 uur Dirigent. Hans Vonk m.m.v Haags Matrozenkoor Tsjaikowsky Integrale balletmuziek De Notenkraker Toegangskaarten: di t/m za 11-15 uur en op de koncertavonden van 19-21 uur. Kassa Dr. Anton Philipszaal, Houtmarkt 17, tel 070-609810 EN HAAG Vanaf 1 nuari 1988 zal een liter Jtmale benzine zonder °d aan de pomp drie :nt meer gaan kosten. De r ^fde Kamer legt zich J deze milieuheffing op torstel van minister Nij- pels neer, zo bleek giste ren bij de voortzettting van het debat over het wetsvoorstel om een hef fing op brandstoffen in te voeren. De regeringsfracties blijven het niet prettig vinden dat au tomobilisten die gekozen heb ben voor een auto die op onge lode benzine rijdt daarvoor ge straft worden. Maar de argu menten van minister Nijpels om normale, ongelode benzine in prijs gelijk te trekken aan de literprijs van I^urosuper ga ven de doorslag. Eurosuper be vat evenmin lood. Op de oppositie ter linker zijde 'na neemt de Kamer genoegen met de mogelijkheid dat er in plaats van een fosfaatverbod in waspoeder een heffing op fosfaat kan komen om de con sument aan te sporen goedko pere wasmiddelen zonder fos faat te kopen. Over de heffing is binnen het kabinet al over- ing t meest betrokken ministers De Korte (Economische Zaken), Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en Ruding (Finan ciën). Nijpels gaf overigens te kennen eerst nog eens te wil len proberen om met milieuor ganisaties en individuele fabri kanten van wasmiddelen tot een vrij overeen' iiwillig uit te vo ikomst te komen. De minister maakte verder be kend ook een heffing te willen leggen om enkele bestrijdings middelen die in de landtx>uw worden gebruikt. Daar is nu onderzoek naar gaande. Een druppel op een betonnen sokkel, die bij hoog water in de golven verdwijnt. Het idee alleen al vraagt om moeilijkheden. En ja hoor. De Vlissin- gers vinden het nationaal milieumonument, dat door een Belgische kunstenares is ontworpen en op 21 september door minister Nijpels wordt onthuld, maar niks. Ze verwachten dat het ding gevaar op levert voor kinderen, surfers en zwemmers. Een kleine milieuramp dus. Het is ook nog een dure grap, want het gaat 365.000 gulden kosten. U leest er vandaag over in de Leidse Courant, de krant waarop u toch al van plan was een (proefabonne ment te nemen. Dat lijkt dan misschien een drup pel op een gloeiende plaat, maar dat is toch verkeerd ingeschat. De druppel die de emmer doet overlopen is het nou ook weer niet De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £eidóe£oino/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1