Zeidóa Somont LDM wil water winnen uit Valkenburgs meer X STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Winkeliers nog lang niet tevreden over Breestraat Slimme EHBO-kit 51 1 Celstraffen - eëist voor «iassaroof v. Boddaert Centrum dringt aan op nieuw onderkomen AANTAL BUSSEN MOET WORDEN GEHALVEERD 3 dia WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 Ifomfietsers op «63 kaar geklapt S,UUI IDEN Twee bromfietsers zijn gis- 111 ivond rond elf uur tegen elkaar ge- ,t op de kruising Witte Singel - Ipkade. De politie kon slechts een ichtige reconstructie geven van het al omdat beide bromfietsers, een ,.ige jongen uit Leiden en een 16-ja- 'jongen uit Leiderdorp, nog niet in caa at zijn hun verhaal te doen. De Leidse 1 gen liep een zware hersenschudding n een gebroken kaak. De jongen uit Jerdorp heeft eveneens een hersen- 5e|1 udding opgelopen. Beiden liggen in 'Diaconessenhuis en kunnen zich van ongeluk niets herinneren. De politie nioedt dat zij met zeer grote snelheid elkaar zijn ingereden. Van de brom- niet veel over. Fi ntoonstelling 0 %mst door ouderen Gemeente moet verplaatsing benzinepompen vergoeden LEIDEN De gemeente Leiden moet garagehouder Janson aan het Levendaal zo'n 25.000 gulden betalen voor het verplaatsen van zijn benzi nepompen. Dit is besloten door de af deling rechtspraak van de Raad van State. Janson moest de pompen ver plaatsen toen de gemeente de bus baan op het Levendaal aanlegde en eiste daarom dat de gemeente de kos ten zou vergoeden. De gemeente wil de dat niet, omdat Janson aan de ge meente geen huur hoefde te betalen, maar een aanmerkelijk lager bedrag aan precariorechten. De Raad van State stelde echter dat die regeling de pomphouder geen aanmerkelijk voordeel opleverde en gaf Janson ge lijk. Galerie AZL gesloten LEIDEN De galerie van het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt tijdelijk gesloten. De reden van de sluiting is de reorganisatie in verband met de bezuinigingen. Verwacht wordt dat de galerie in januari 1988 weer geopend kan worden. Het AZL heeft nu, in verband met de bezuinigingen, voorgenomen de galerie onder te brengen in een door het bedrijfsleven gesponsorde Kunststichting AZL. Behalve het houden van tentoonstellingen zal deze stichting zich ook bezighouden met het beheer van de interne kunstuitleen en de opbouw van een kunstcollectie voor de openbare ruimten in het ziekenhuis. Fietser beklemd Bakfiets remt brandweerauto LEIDEN Een 39-jarige fietsende vrouw uit Leider dorp is gistermiddag door een auto met aanhanger klem gereden en daarbij verwond. Zij stond aan de rechterkant van de rijbaan te wachten op groen licht om rechtdoor te gaan. Een 64-jarige automobilist uit Leiden wilde rechtsaf. De auto en de fiets reden ge lijktijdig op toen het groen werd. De automobilist nam de bocht zo scherp dat de vrouw beklemd raakte tus sen de auto en de aanhan ger. Zij is met rug- en been- letsel naar het Diaconessen- huis gebracht. LEIDEN Een slooppand aan de Haarlem merweg is gisteravond rond half negen uitge brand. Het ernaast gelegen woonhuis heeft rookschade. De politie vermoedt dat het gaat om brandstichting. De weg die de brandweerauto moest afleggen om de brand aan de Haarlemmerweg te berei ken, verliep niet vlekkeloos. Op de kruising Levendaal-Sint Jorissteeg kwam de ladderwa gen, bestuurd door een 43-jarige Leidenaar, in botsing met een drie-wielige bromfietsbak. De 28-jarige bromfietsbak-bestuurder stak juist de kruising over om linksaf te slaan, toen hij de brandweerauto met luide sirene aan hoorde ko men. Snel gooide hij het stuur om om de brand weerauto niet te hinderen. De bromfietsbak kantelde echter en raakte de zijkant van de brandweerauto. De bestuurder van de brom fietsbak is met schaafwonden en pijn in het hoofd naar het Diaconessenhuis gebracht. [DEN Het verzorgings- t Rijn en Vliet houdt met teken- en schilderacademie Aemula Naturae een ten- ïstelling voor en door ou- >n. Iedereen vanaf 65 jaar Leiden en de randgemeen- Jcan aan de tentoonstelling doen met schilder-, teken- beeldhouwinzendingen. deskundige jury van Ars t voor een deskundige se- T» m 001 expositie wordt gehouden gelegenheid van het 25-ja- tiestaan van Rijn en Vliet, deelnemers kunnen maxi- d drie werken insturen. De itieldingen moeten voor 15 ober binnen zijn bij het Irgingstehuis (tel. 071- )0) en de werken kunnen -cJnd oktober worden inge- Td. Voor fraaie werken en prijzen klaar van 80C Jyprijs) en 500 gulden (pu- ISOO'ekprijs). De werken zullen 2 tot en met 16 november 7 het verzorgingstehuis om fc" getoond 5IDEN/DEN HAAG IpOoor de Haagse rechtbank is '^Tseren bij verstek 6 maanden rangenisstraf geëist tegen >e Hagenaren (18 en 21). en een derde verdachte werden 12 maanden ge- l Voor alle drie werd 3 in van hun straf voor fdelijk gevorderd, evenals proeftijd van 2 jaar. iTdrie mannen hadden op 28 li van dit jaar in een visres- irant aan net Leidse Noord ide de kassa met inhoud ge ilen en deden de dag daarna zelfde met de kassa van de tuwenboekhandel van de chting Gaia in de Pieter- 1;_ khoorsteeg. .eÜ nvan de drie werd boven n aangeklaagd wegens een 27 pving met een luchtdruk- i rij dol. gepleegd op 7 decem- f1986. De eis tegen hem s hi itlaarom 3 maanden hoger, nnis op 22 september. LEIDEN/VALKEN BURG De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) wil een meertje nabij rijksweg A44 (Am sterdam-Den Haag) gaan gebruiken voor water winning. Het water is daar schoner dan het boezemwater dat de LDM nu voor waterwin ning gebruikt. Het is bo vendien een welkome aanvulling op de capaci teit. Het meertje is gele gen achter een autoslo perij en wordt door een smal dijkje gescheiden van het Valkenburgse Meer, in de volksmond Het Gat van Lagendijk geheten, dat voor zand winning wordt gebruikt en dient als recreatiepias. In de loop van de jaren negentig, als beide me ren zijn samengevoegd tot één grote recreatie- plas, wil de LDM het grote meer achter de hand houden bij wijze van „noodvoorraad". De LDM heeft de provincie verzocht om het kleine meer in Valkenburg, dat de pro vincie heeft gekocht van Rijkswaterstaat, te mogen ge bruiken voor waterwinning. De twee winpunten die de LDM nu gebruikt, noemt waarnemend directeur G.J. Zaadnoordijk „niet altijd even betrouwbaar" omdat de kwaliteit van het water sterk wisselt. Het gaat om de Pan en de Wassenaarse Wetering. Het water uit het meer in Valkenburg is volgens Zaad noordijk schoner. De nabij heid van een autosloperij acht hij niet bedreigend voor de waterkwaliteit, zolang het peil van de plas niet te ver daalt. „Maar dat zie ik niet zo snel gebeuren", gelooft de waarnemend directeur. Zaadnoordijk durft niet te voorspellen of de provincie akkoord gaat met de plannen van de LDM. Ruim vier jaar geleden is de LDM een alge mene vergunning verleend voor waterwinning uit plas sen in Zuid-Holland. De pro vincie is van plan om het gat van Lagendijk samen te voe gen met het meer dat de LDM op het oog heeft. Een kalkzandsteenfabriek ge bruikt het gat van Lagendijk nu nog voor zandwinning. Nu worden beide meren ge scheiden door een dijkje. „Zodra die winning is beëin digd, kan het dijkje worden weggehaald", aldus een woordvoerder van de Pro vincie. Naar verwachting is dat begin jaren negentig. De LDM hoopt dat de meren niet worden samengevoegd, zodat zij over het kleinste meer kan blijven beschikken zonder last te hebben van de recreatie. „Gezien de plan nen van de provincie acnt ik die kans gering", aldus Zaad noordijk. „Zolang de kleine filas echter nog bestaat, wil- en wij hem graag gebrui ken". Als de provincie het sein op groen zet en ook de gemeente Katwijk geen bezwaar heeft tegen de plannen, kan de winning uit het kleine meer begin 1989 van start gaan. ■i Nu nog wordt het Valkenburgse Meer gebruikt door recreanten. Straks wellicht voor waterwin ning. Zaadnoordijk schat dat de LDM jaarlijks vier miljoen kubieke meter drinkwater uit het meer kan putten. De aanloopkosten bedragen min der dan een miljoen gulden, tenzij er een extra pompsta tion moet worden gebouwd. Dat zou anderhalf miljoen gulden kosten. Zaadnoordijk verwacht dat het pompsta tion bij het vliegveld Valken burg, naast de Wassenaarse Wetering, in eerste instantie het water naar de voorzuive ring in Katwijk kan pompen. Die installatie moet eind 1988 klaar zijn. Als de LDM toestemming krijgt om in de jaren negen tig het grote recreatiemeer als noodvoorraad achter de hand te houden, is de LDM volgens Zaadnoordijk „ge heel uit de nood". De LDM liet onlangs nog weten dat in tijden van nood, bijvoorbeeld in een hete zomer, wellicht onvoldoende drinkwater be schikbaar is. Die zorg is dan FOTO: HENK VAN DEN ENDE uit de wereld. De LDM zal vanaf 1992 al het drinkwater betrekken uit de Andelse Maas, omdat het boezemwa ter uit het Rijnland niet schoon genoeg is. „Als we opeens niet over Maaswater kunnen beschikken, hebben we het meer tenminste nog achter de hand", aldus Zaad noordijk. De kwaliteit van dat water zal door het recrea tief gebruik overigens wel wat lager zijn dan het water uit het kleine meer. LEIDEN Het Boddaert Centrum heeft andermaal bij de gemeente aange drongen op verbetering van het onderkomen aan de Bernhardkade. Deze leidt volgens de coördina tor tot een zeer slechte werksituatie, die ook ge volgen heeft voor de jonge jeugd die daar wordt op gevangen. Het centrum pleit voor sloop van het huidige onderkomen en nieuwbouw op dezelfde plaats. Het pand van het Boddaert Centrum verkeert in bijzonder slechte staat. De afvoer is ver stopt, het riool stinkt en het dak lekt. In 1985 heeft het centrum bij wethouder P. Bor- dewijk reeds twee maal op haast aangedrongen met het nemen van maatregelen. In een brief aan Ben W stelt het centrum dat toen is beloofd dat het centrum kon intrek ken in het voormalige pand van de Marnix van St. Algon- de school aan de Maresingel. Die toezegging is nooit waar gemaakt. Uit gesprekken met ambtenaren kwamen later drie mogelijkheden naar vo ren: het pand verbeteren, ge deeltelijk slopen of geheel her bouwen. Volgens het Boddaert Centrum kan niet langer worden gewacht met maatre gelen en is herbouw de beste oplossing. Het centrum vreest overigens subsidie van WVC mis te lopen, omdat het niet weet hoeveel huur het in de toekomst moet betalen aan de gemeente. Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) verklaarde deze week „dat er snel wat moet gebeuren". „Maar een pro bleem is dat het Boddaert Cen trum veel meer huur kan be talen dan het Muziekcentrum Noord. Dat speelt een belangij- ke rol bij het zoeken naar een oplossing". Het Muziekcen trum zit in hetzelfde pand als het centrum. Volgens Borde wijk zet de gemeente de ver schillende alternatieven nu op een rijtje. Wanneer daarover een besluit valt, is nog ondui delijk. r een plekje is in de Leidse binnenstad dat de laatste tijd 'are gedaantewisseling ondergaat, dan is het wel de grond jpp eens een deel stond van het Leidse politiebureau. N de Leidse agenten verhuisden naar het nieuwe bureau aan 'ingegracht, is de parkeerpolitie in het uit 1927 daterende iw aan de Zonneveldstraat gehuisvest. Een groot gedeelte jet oude politiebureau is echter gesloopt. Vorige week is het e rijtje woningen met de daaronder gelegen politiegarages ihaald. Alleen een brandstoftank, die ligt op de brakke herinnert daar nu nog aan. Politievoorlichter D. Grave- ..We zaten heel krap gehuisvest, maar als je dit ziet, denk 't was toch wel een hele oppervlakte". jdens de sloopwerkzaamheden kwamen oude voorwerpen te- ®rschijn waar nogal wat „schatgravers" op af kwamen, pandag ontdekten de parkeercontroleurs dat mensen zelfs ^•gedeelte van de funderingen van de garage hadden wegge- °opt om bij de oude voorwerpen te komen", vertelt Graveland. Pffi terreln worden woningen gebouwd. Ook het monumenta- uaase pandjeshuis wordt geschikt gemaakt voor bewoning. er is het de bedoeling dat dit toch wel een open stuk blijft, i veel groen. |k denk dat het uiteindelijk een van de mooiste 'es van Leiden wordt", verwacht Graveland. FOTO: WIM VAN NOORT Thea ter-arangemen t De VVV-Leiden, de Leide Schouwburg, het Pannekoe- kenhuysje van de Rótisserie Oudt Leyden en de Bastion Hotels Leiden en Oegstgeest hebben voor het seizoen '87-'88 een theaterarrangement sa mengesteld. Dit theaterarran gement bestaat uit: Een avond theater in de oudste schouw burg van Nederland. Hieraan voorafgaand een diner in het, i uyste loop van het schouwburgbe zoek een nacht in een Bastion Hotel. De kosten van dit pro gramma bedragen 99 gulden per persoon. Voor meer infor matie en reservering: VVV- Leiden, Stationsplein 210, tel. 071-146846. Spullenmarkt Voor tien gulden kan iedereen een stand huren op de Spullen- markt '87, die zaterdag 19 sep tember van 10.30 tot 17.00 uur wordt gehouden in en rond het gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. Alleen goede spullen mogen worden aangeboden. In het clubgebouw wordt het Rad van Avontuur gedraaid. Reserver en van een stand kan via tel. 071-765317. Schilderen Wijkvereniging Aktief (Berla gestraat 2) wil beginnen met een cursus volksschilderen voor beginners en gevorder den. Wie mee wil doen of meer informatie wil kan contact op nemen met mevrouw Mose man, tel. 071-766266. Muziek Muziekvereniging De Burcht Leiden zoekt voor het jeugd- korps dat in oktober vijf jaar bestaat tamboers, majoretten, jeugdmuzikanten en leerling- muzikanten. Voor meer infor matie: De Burcht, Aalmarkt 9, tel. 071-142532 of B. Flippo, tel. 071-412237. Pandje 65 Ouderen kunnen s morgens weer terecht in Pandje 65 op de hoek van de Koenesteeg en de Hogewoerd. Van 10.00 uur tot 12.00 uur is de deur weer open, behalve op dinsdag en woensdagmorgen. Middagacti viteiten hebben plaats tussen 14.00 en 17.00 uur. Voor meer informatie: tel. 071-143503. Volksdansen Het Dienstencentrum Binnen stad en Buurthuis Noordrijne- vest houdt een volksdanscur- sus voor ouderen vanaf 55 jaar. Wekelijks wordt gedanst onder leiding van Hennie Polak in het buurthuis aan de Groenes- teeg 107. De kosten bedragen 3,50 per maand. Voor opge ven of meer informatie: me vrouw Van Hooven, tel. 071- 140239 of Dienstencentrum Binnenstad, tel. 071-143503. LEIDEN De situatie in de Breestraat is niet optimaal. Het openbaar vervoer en de fiet sers zorgen voor grote proble men. Om de straat aantrekke lijker te maken moet het aan tal bussen dat door de straat rijdt, worden gehalveerd. Dat vindt het bestuur van de win keliersvereniging Breestraat. Nu rijden er zestig tot vijfen zestig bussen per uur door de straat, die gedurende zes maanden voor overig gemoto riseerd verkeer is afgesloten. „We willen positief meewer ken aan de oplossingen die de gemeente aandraagt voor de problematiek van de Bree straat", zegt voorzitter H. van Cleef van de winkeliersvere niging. „Tien maanden gele den liet wethouder Peters ons video-beelden zien van straten in Munster en Osnabrück. Daar zijn semi-promenades met openbaar vervoer en fiet sers, waar rekening wordt ge houden met de voetgangers. De mensen lopen midden op straat. De bussen rijden niet harder dan tien kilometer per uur en er zit een belletje op de bussen waardoor de voetgan gers kunnen worden gewaar schuwd. Die situatie kregen we voorgeschoteld, maar als je nu in de Breestraat kijkt, zie je een heel ander beeld", aldus Van Cleef. Volgens hem vor men de bussen „een veel te zware belasting voor de straat". Het zijn er te veel en bovendien houden de chauf feurs zich niet aan de maxi mum-snelheid van 15 kilome ter per uur: „Ze rijden gemid deld 30 kilometer per uur, dat is het dubbele". De winkeliers vereniging is van mening dat het aantal bussen dat door de Breestraat rijdt, drastisch kan worden verlaagd. Van Cleef: Uitstel bespreking proef Breestraat LEIDEN De bespre- king van de voortgangs rapportage over de proef met de Breestraat gaat morgenavond niet door. Het punt stond geagen- deercf voor de commis sievergadering die wordt gehouden in het Gulden Vlies. Op verzoek van de VVD-fractie is de behan deling van het agenda punt uitgesteld. De VVD wilde de gelegenheid hebben zich beter te kun nen laten informeren door belanghebbenden, zoals de winkeliers in de Breestraat Krap De winkeliers ergeren zich ook aan het bedienend ver keer dat vanaf de Korevaar- straat de Breestraat inrijdt, terwijl dat alleen vanaf de kant van het Kort Rapenburg is toegestaan. Voorts vinden de winkeliers de ruimte om te lossen en te laden „heel krap". „En daardoor ontstaat onenig heid tussen vrachtwagen- en buschauffeurs en fietsers", al dus Van Cleef. Hij stelt dat er tijdens de hele proef met de afsluiting van de Breestraat onenigheid is geweest tussen fietsers en buschauffeurs. „De fietsers passen zich aan aan de ruimte die ze hebben gekre gen. Hun rijgedrag zorgt voor gevaarlijke situaties". Als ander negatief punt noe men de winkeliers de slechte bereikbaarheid van de par keerplaatsen op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt: „Hon derd meter achteruit rijden is daar heel gewoon". De winkeliers zijn tot de con clusie gekomen dat de voet gangers de situatie ervaren als „onvriendelijk". „Ze blijven angstvallig lopen op het trot toir", vertelt Van Cleef. „Dat is ook logisch als je ziet hoe het openbaar vervoer en de voetgangers zich gedragen". Van Cleef vindt het „logisch" dat de sfeer is verbeterd in de Breestraat. „Wat wil je ook met achtduizend voertuigen minder. We zijn een heel eind, maar de gemeente moet ons nu niet laten zitten". Bang „Wij zijn bang", zegt hij, „dat de gemeente het eigenlijk wel goed vindt zo. Dat de gemeen te vindt dat er met het afslui ten van de straat voor auto's genoeg is gebeurd. De proef is verkeerstechnisch goed verlo pen. Het particulier verkeer is op een redelijke manier om de Breestraat heengereden; de verkeersdruk is elders in de stad niet drastisch toegeno men. Als de gemeente zich echter zo opstelt, dat ze zegt dat we blij moeten zijn dat die achtduizend auto's de straat uit zijn, en dat er verder niets ge beurt, dan zeggen wij dat de situatie helemaal moet worden teruggedraaid. Dan gaan wij terug naar af in oktober als de proef is afgelopen". Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) staat achter de opstel ling van de Breestraat-winke- liers. „We zeggen niet dat alle bussen en fietsers eruit moeten, maar wel dat moet worden gesleuteld aan de om vang", aldus M. Vaessen van het KNOV. De ondernemers zijn volgens hem tevreden over hun omzet, hoewel de precieze gegevens pas bekend zijn in november. „Voor de proef namen veel onderne mers de vlucht. Dat getij is ge keerd. Sportzaak Match van de Nieuwe Rijn en Licht en Interieur uit de Haarlemmer straat hebben besloten naar de Breestraat te verhuizen", zegt H. Kramers van het bestuur van de winkeliersvereniging. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande. 'Naam: Adres: VoorL l Postcode/plaatse. 'Telefoon. (voor controle bezorging) [Deze ontvangt de krant de eerste twR weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen □maand automatisch betalen f 23,04 [□kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naam: 'Adres: i Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag GcieLe (Bomcvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9