Minima raken steeds verder in isolement Kamer wil fosfaatverbod vervangen door heffing Beroep op politie flink toegenomen raq valt weer wee tankers aan MUS) <:UM met speciale rubriek £ctdóc (Bowuvnt KONINKLIJKE KENTEKENPLATEN WEER TERECHT Regering Filipijnen afgetreden Aan de dood ontsnapt Rabin in Dachau iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil VOETBAL OP TV HET WEER Eerst veel bewolking en kans op regen, 's Middags vanuit het westen af en toe zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 graden. middagtemperatuur ca. 19 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westelijke wind. Zon op: 7.05; onder: 20.08. Scheveningen hoog water: 5.22 en 17.50; laag water: 1.13 en 13.23 uur. ZIE PAGINA I van de UIT-bijlage Woensdag 9 september 1987 78e jaargang no. 23905 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0.64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm. st 1.10 „EENMAAL OP HET MINIMUM IS ER GEEN WEG TERUG" DEN HAAG Van de huishoudens die van een uitkering moeten rondkomen, zit 60 pro cent al langer dan vijf jaar op het minimumni veau. Een kwart van de mensen die van een minimumuitkering moeten leven, houdt na aftrek van vaste lasten niet meer over dan 500 gulden per maand. Daarvan moeten voe ding en kleding worden betaald evenals tele foon, abonnementen, vervoer, schoolbijdra- gen en onvoorziene uit gaven. Dat blijkt uit een nieuw on derzoek „De balans, drie jaar later" dat in opdracht van Divosa (de vereniging van directeuren van sociale diensten) onder tweedui zend huishoudens in dertig gemeenten werd verricht In 1984 verscheen het ge ruchtmakende rapport „Mi nima zonder Marge". Aan het vervolgonderzoek na men onder meer de ge meenten Den Haag, Leiden en Monster deel. Volgens het rapport van daag in Den Haag gepresen teerd nemen onzeker heid en isolement bij de mi nima toe. Uitzicht op posi tieverbetering is er nauwe lijks. Wie eenmaal werkloos is, dreigt aan de onderkant van de inkomensverdeling terecht te komen. „Voor wie eenmaal op het mini mumniveau zit is er bijna geen weg terug". Geconstateerd wordt dat de gemiddelde woonlasten zo'n veertig procent van het in komen op het minimumni veau opeisen. Een stijging van de woonlasten door bij voorbeeld vermindering van de huursubsidie, zaj* veel huishoudens aantoon baar in de problemen bren gen. „Een groeiend aantal huishoudens kan niet ver der bezuinigen op de pri maire levensbehoeften", al dus de directeuren. Mocht hun budget nog krapper worden, dan zoeken de mi nima andere middelen, zo als het maken van schulden en het niet meer betalen van de huur of gas en licht. Pag. 3: Meeste werklozen bouwen binnen een jaar schulden op DEN HAAG Het aantal malen dat een beroep op de politie werd gedaan is in drie jaar tijd flink toegeno men. Vorig jaar werd de politie ruim vijf miljoen keer (5,1 miljoen) te hulp geroepen. Het aantal vragen om hulp steeg met ruim een derde ten opzichte van 1983 toen dat 3,8 miljoen keer gebeurde. Dit blijkt uit een voorlopig onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren bekend werd gemaakt. De meeste mensen (twee derde) vragen telefonisch om hulp Heel vaak, in bijna veertig procent van de gevallen, hebber\, de verzoeken te maken met criminaliteit. Verder vragen de men sen ook veel om hulp waar het gaat om openbare orde en veilig heid en om dienstverlening en veel minder waar het g a: oin het verkeer. De politie maakte in bijna een derde van de gem 1 de gevallen proces-verbaal op. Andere keren werd de zaak handeld door „zich ter plaatse op de hoogte te stellen" of advies en informatie te geven. Soms werd ook niets gedaan. Inwoners van grote steden (met meer dan 100.000 inwoners) ne men veel vaker contact op met de politie dan mensen op het platteland (31,6 tegen 19,2 procent). Van de vier grote steden ligt het percentage in Amsterdam het hoogst, daarna komen Den Haag, Utrecht en Rotterdam. bedsel vergiftiging ipilepsie-patiënten [EEMSTEDE Zeker 48 bewo- ers van het Instituut voor Epi- psiebestrijding „Meer en Bos" Heemstede en Haarlemmer- ieer zijn eind vorige week be- net geraakt met de shigella-bac- xie. De besmetting is vermoede- k veroorzaakt door voedselver- jftiging. Beide vestigingen heb- en dezelfde centrale keuken. De esmette bewoners hebben last an diarree, braakneigingen en 6ge koorts. De epilepsie-patiën- >n lopen geen gevaar maar vol- ens directeur 't Hooft is de be zetting extra vervelend, omdat eze mensen kwetsbaarder zijn. Amsterdam gaat alleen nog vrouwen benoemen tot schooldirecteur AMSTERDAM De gemeente Amsterdam wil vijf jaar lang alleen vrouwen aanstellen bij vacatures voor een directeur in het openbaar basis- en voortgezet on derwijs. Vanaf 1 oktober worden daarom in adverten ties louter vrouwen opgeroepen om te solliciteren. Mannen mogen alleen nog solliciteren als ze wachtgeld heb ben. Hiermee wordt de bepaling geschrapt dat bij „gelijke ge schiktheid de voorkeur bij sollicitaties uitgaat naar een vrouw". Voor het bijzonder onderwijs blijft deze bepaling overigens wel van kracht. Wethouder Wildekamp van on derwijs hoopt met de maatregel voor het openbaar onderwijs te bereiken dat uiteindelijk de helft van de hoofdstedelijke schooldirecteuren uit vrouwen bestaat. Amsterdam gaat hier mee verder dan de gemeenten Den Haag en Leiden, die wel iswaar een voorrangsbeleid voor vrouwen voeren, maar mannelijke sollicitanten niet uitsluiten. DEN HAAG De kentekenplaten, die vorige week in Den Haag van de „ko- ninldijke" Ford Scorpio werden gesto len, zijn weer terecht. Een onbekend gebleven man reed gisteravond op een sportfiets langs het Paleis Noordeinde en wierp de op wacht staande mare chaussees een pakje toe. Daarbij riep hij: „Dat is voor jullie!". In het pakje zaten de gestolen kentekenplaten (AA- 54) en een briefje met de tekst: „Sorry hoor, het was als een grap bedoeld". De politie kan de lol hiervan echter niet inzien. Volgens een woordvoerder is met het terugbezorgen van de kente kenplaten deze zaak nog niet afgedaan. MANILA Alle 26 leden van de Filipijnse regering zijn van morgen afgetreden om presi dent Aquino in de gelegenheid te stellen haar kabinet te reor ganiseren. Ook de veel bekriti seerde kabinetssecretaris Ar royo is opgestapt, evenals de presidentiële tekstschrijver en woordvoerder. Met het besluit van de ministers eindigde een spoedzitting van het kabinet in het presidentiële paleis Het aftreden van de regering komt ruim tien dagen na de bloedige staatsgreeppoging op 28 augus tus. De militaire coup heeft veel kritiek losgemaakt op het bewind van Aquino in de af gelopen anderhalf jaar. Vol gens waarnemers tracht Aqui no met de vorming van een nieuw kabinet vooral bij het leger weer in een goed blaadje te komen. Artsen vermoord na inenting op school Zimbabwe HARARE Zes gezondheids werkers zijn in Zimbabwe ver moord, kort nadat ze op een school kinderen hadden in geënt tegen tropische ziektes De ambulance waarmee de artsen en verpleegsters terug reden naar hun medische post werd in een hinderlaag gelokt en nadat de zes waren afge slacht in brand gestoken. Ook de lijken van de gezondheids werkers werden volgens de politie verbrand. In de afgelo pen vijf maanden hebben ge wapende bandieten, in Zim babwe verscheidene blanke boeren gedood en aanvaller» gedaan op medewerkers van de regering. Het regeringsle ger is er nog niet in geslaagd de moordenaars op te sporen. Nog geheel ontdaan van het ongeluk staat de 34- jarige John van Haperen uit Bant naast zijn ver fomfaaide trekker. Dank zij de kooicabine is hij gisteren aan de dood ontsnapt nadat er op de A-6 tussen Lelystad en Emmeloord eerst een vrachtauto en vervolgens een personenauto tegen zijn trekker waren aange botst. Volgens de politie was de vrachtwagen chauffeur in slaap geval len. foto: persunie De chip rukt steeds verder op. Je merkt het overal om je heen. Eerst de potato-chip, daarna de chips in computers, horloges en wat al niet meer. Vervol gens noemen ze de voetballer Van 't Schip op de Spaanse tv: Van 't Chip en gisteren lazen we, dat het nu al zover is, dat de dieren van Diergaarde Blijdorp voorzien worden van een onderhuidse chip. Als hulpmiddel bij het onderscheiden en herkennen van dieren, zoals fazanten, reptielen en przwaiski- paarden. Als ze worden gestolen vergemakkelijkt het de opsporing. Lang zal het niet meer duren of ook in een krant zitten chips. Bijvoorbeeld op deze plek. Om u aan te sporen vooral een (proef-)abon- nement op de Leidse Courant te nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats:1 Telefoon (voor controle bezorging): 'EN HAAG De rege- ngsfraeties in de Tweede kmer, CDA en VVD, dllen af van een verbod er 1 januari op fosfaat erbindingen in wasmid- ?'en. In plaats daarvan lent er een heffing op 'staat te komen waar oor de consument kiest °or niet-fosfaathoudend 'aspoeder. CDA en VVD ferwachten dat de fabri kanten dan gedwongen Forden om te schakelen op milieuvriendelijker produkten. Minister Nijpels van milieube heer staat sympathiek tegen over deze suggestie, zo bleek dinsdag bij het debat over zijn wetsvoorstel om via drie hef fingen het milieubeleid te fi nancieren. Die heffingen moeten een scala van versnip perde heffingen gaan vervan gen. De regeringsfracties ho pen dat geld van de fosfaa theffing kan worden ingezet voor fosfaatzuiveringsinstalla ties bij de rioolwaterzuive- ringsbedrijven. Minister Nij pels moet dat met spoed na gaan, zo stellen zij in een mo tie. De PvdA drong er daarente gen bij Nijpels op aan te beves tigen dat het aangekondigde fosfaatverbod op 1 januari van kracht zal worden. De was middelenfabrikanten hebben tot dusver hardnekkig volge houden dat hen te weinig tijd wordt gegund om op de pro- duktie van niet-fosfaathou dend waspoeder over te gaan. Verder bleek dat minister Nij-- pels in de Kamer voldoende steun kriigt voor de invoering van een heffing op bra fen. Namens de VvD zei me vrouw Rempt er voor te zijn om het milieubeleid in de toe komst uit de algemene midde len te betalen. Zij noemde de brandstofheffing in feite een accijns, hetgeen volgens haar een verkapte belasting is. PvdA en D66 wensen dat de heffing ook opgaat voor urani um. Voorts willen deze fracties dat de heffingen het gebruik van chloorfluorkoolwaterstof fen (CFK's), die de ozonlaag aantasten, beperken. De Israëlische minister van defensie Yitzhak Rabin heeft gisteren tijdens zijn reis door de Bondsrepubliek een bezoek gebracht aan het voormalige concentratiekamp Dachau in Beieren. De mi nister legde een krans voor de slachtoffers van het kamp. foto-.anp In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. S TRA A T VAN HORMUZ X)NDEN Met Iraakse aanvallen op twee olietan- ers bij het Iraanse olie-eiland Kharg is de relatieve rust van vier dagen in de Golfoorlog gisteravond weer oorbroken. Iraq zei dat zijn vliegtuigen na de „accura te en effectieve voltreffers" veilig op hun bases terug- ■reerden, maar uit Teheran kwam vanmorgen het be- Hcht dat een Iraaks toestel „in de buurt van de zee" ■ras neergehaald. ferwacht werd dat Iraq zich zou onthouden van militaire acties afwachting van het bezoek van VN-secretaris-generaal Javier "erez de Cuellar aan beide oorlogvoerende landen eind deze «eek. Maar in Baghdad werd gisteren nogmaals verklaard dat e aanvallen gewoon zullen doorgaan, zo lang Iran de VN-vre- Ssresolutie niet aanvaard heeft. tekou vormt intussen het toneel van druk diplomatiek over- eg. De Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Larijani esprak gisteren de zaak met de Sovjetrussische minister van i uitenlandse Zaken Sjevardnadze en premier Ryzjkov, die bei- i en vandaag een zware Arabische delegatie ontvangen. Sjevard- i ladze riep na het onderhoud met Larijani op tot een „zo snel «gelijke beëindiging van de Golfoorlog in het kader van de 'N-resolutie". In de redenering van Moskou heeft Washington Ingeval van een bestand geen voorwendsel meer voor zijn mili- aanwezigheid in de Golf. De Sovjetunie en Iran zijn het ir eens dat alle buitenlandsse schepen uit de Golf weg IRAN PERZISCHE GOLF KOEWEIT SAOEDI- ARABIË I Duitsland 2: 20.10 uur West-Duitsland-Engeland Nederland 2: 20.25 uur Nederland-België (onder voorbe- houd). liiiiiliiiiiiillliiiiiiiiiiiiiliiiiiiillllilliiiiiiiiilllllllllllllllliliilliliiimil JOTIE MAASSLUIS )VER GIFWIJK: (Onbehoorlijk provinciaal bestuur" 1AASSLUIS De gemeen- e Maassluis is het volstrekt neens met Gedeputeerde taten van Zuid-Holland om e vervuilde grond in de gif- 'ijk Steendijkpolder in laassluis slechts gedeeltelijk f te graven. In een motie stellen de politie ke partijen dat GS met het plan „de indruk wekt van het handelen in strijd met het be ginsel en de regels van be hoorlijk bestuur". Deze voor zichtig bewoordingen zijn vol gens wethouder I. van der Knaap onvermijdelijk, omdat Maassluis nog moet overleggen met de provincie en er voor wil waken dat de gemeente er helemaal niet meer aan te pas komt. Vorige week al hadaen ook bewoners hun teleurstel ling geuit over de plannen van de provincie. De bewoners willen dat de gifgrond hele maal wordt afgegraven. Klofi irnouioN Venezuela maakt de balans op van de zware overstromingen en aardverschuivingen, die het La- Naiuurgeweia tijnsamerikaanse land de afgelopen dagen hebben getroffen. Daarbij zijn honderden mensen om rt X/aooti ,Q|0 bet leven gekomen en hebben duizenden al hun bezittingen verloren. Op de foto reddingswerkers lil V6n6ZU6la bij de wrakken van auto's, die door een enorme modderlawine werden overspoeld. De auto's ston den in een file, omdat een brug in een weg was weggeslagen, toen zij met Inzittenden en al werden bedolven. foto ap GOLF VAN OMAN (verzicht van de recente aanvallen op schepen en olie-installa- es in de Perzische Golf. Het kaartje toont duidelijk dat in het ebied waar de Nederlandse marine gaat opereren de Golf n Oman tot dusverre slechts één (Iraanse) aanval op de a#epvaan is geregistreerd. tekening pers unie

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1