Sowu Bijverdiensten Goekoop moeten in gemeentekas a STAD OMGEVING Leegstaande huizen Mors IV beschikbaar voor studenten Uitgelezen opgeruimd )udere bewoners urven 's avonds e straat niet op jim miljoen voor jdelijke banen Einhovense broers verdacht van mishandeling ENQUÊTE ONDER BEWONERS OMGEVING BREESTRAAT Homosexuelen niet weigeren bij politie CDA EN D66: WERK VOOR GEMEENTE LIJDT ONDER NEVENFUNCTIES LEIDEN-NOORD KAMERNOOD NAAR RECORDHOOGTE College verdeeld over voorrangs beleid vrouwen £cidóc (Bomcvnt DINSDAG8SEPTEMBER I987PAGINA9 DEN De gemeente Leiden krijgt van het mi- ,rje van sociale zaken en werkgelegenheid subsi- mi 125 jongeren tijdelijk aan een baan te helpen. juli 1988 krijgt de gemeente hiervoor ruim een oen gulden. Om arbeidsplaatsen te vinden heeft •meente contact opgenomen met een aantal gro- organisaties. Het aantal jongeren in de leeftijd 16 tot en met 20 jaar dat langer dan zes maan- werkloos is, bedraagt 232. De gemeente kreeg tijdelijke banen voor deze jongeren aangeboden je Rijksuniversiteit, het AZL. de Stichting Pie- «rk Leiden en Verpleeghuis Mariênhoven. Ook e gemeente zelf zijn banen gecreëerd, en wel bij lolitie en bij de directies Personeel en Organisa- Groen en Sport en Recereatie. Het college heeft idie aangevraagd voor 125 plaatsen, omdat B en rvan uitgingen, dat niet alle aangeboden arbeids- tsen kunnen worden bezet. Drugshandelaar aangehouden LEIDEN In koffieshop High Times in de Beschuitsteeg heeft de politie gis teravond rond acht uur een 23-jarige Amsterdammer aangehouden voor het handelen in drugs. De man had 148 gram wiet en 200 gram hasj bij zich. Auto-inbraken LEIDEN Veertien keer is er dit weekend ingebroken in auto's en wer den er radio-cassetterecorders gestolen. De inbraken gebeurden voornamelijk in de Merenwijk en in de binnenstad. De portieren werden opengebroken of er werd een ruit ingeslagen. Volgens de politie wordt de nodige aan dacht besteed aan deze veelvoorkomen de auto-inbraken, maar is het moeilijk de daders op heterdaad te betrappen. Benoeming LEIDEN Drs. Th. J. van der Valk is met ingang van 1 ok tober benoemd tot hoofd van de nieuwe gemeentelijke direc tie Ruimtelijke Orde ning. In de nieuwe directie Ruimtelijke Ordening worden de directies Ruimtelijke Ordening, Stadsver nieuwing en Bouw en Woningtoezicht samengevoegd. Van der Valk zal op 1 ok tober zijn functie van hoofd van de directie W oonruimteverde- ling neerleggen. LEIDEN Twee broers uit Eindhoven zijn vanmorgen door de Einhovense politie naar Leiden overgebracht om daar gehoord te worden voor het bedreigen van een Leidenaar met een pistool en een vermoedelijke mis handeling van een Leidse vrouw. Deze 31-jarige vrouw is al enige tijd van één van de Einhovenaren geschei den. De Eindhovenaar achtervolgt de vrouw echter nog steeds. Hij ging afgelopen weekend met zijn broer naar de nieuwe vriend van de vrouw, woonachtig in een flat aan de Juliana van Stolberghof om de vrouw te zoeken. Toen deze vriend vertelde niet te weten waar zijn de vrouw was, bedreigde de Eindhovenaar de man met een pistool. De politie sloeg alarm en ging op zoek naar het Einhovense tweetal, mede doordat het vermoeden be stond dat dit tweetal de vrouw een week daarvoor aan het Van der Sterrepad had aangevallen en geslagen. In Einhoven werd het tweetal gistermorgen aangehouden. Vandaag worden zij in Leiden gehoord. Automobilist rijdt over voet LEIDEN Een 46-jarige Leidse vrouw is gister ochtend aan de Zuidsingel over reden. Zij stond op de rand van het trottoir toen een auto rake lings langs haar reed. De automo bilist had niet in de gaten dat hij over haar linker voet reed. De vrouw is door de EHD naar het AZL gebracht. LEIDEN Buurtcomité's uit de wijken Maredorp, Pancras- Oost en -West, Vreewijk en Noordvest hebben in hun wijk een enquête uitgedeeld. Daarin wordt bewoners gevraagd naar hun mening over de gevolgen van de afsluiting van de Bree- straat. Het gaat in totaal om zo'n 3.000 formulieren. Vol gens een woordvoerder schiet het onderzoek van de gemeen te tekort. „De gemeente kijkt alleen naar de gevolgen in de Breestraat zelf en nauwelijks naar wat daarbuiten gebeurt". Doel van de enquête is de me ningsvorming van de gemeen te te beïnvloeden, aldus de woordvoerder. „Wij willen precies weten in hoeverre de bewoners belast worden door de afsluiting". Veel bewoners zouden tegen de afsluiting zijn. De Pieterswijk heeft gewei gerd aan de enquête mee te doen. „Wij houden liever een vergadering over zo'n zaak", aldus een bewoner. De enquête telt tien vragen, die ingaan op de onderwerpen als beleving, verkeersdrukte, sluipverkeer en parkeren. LEIDEN Homosexuele sol licitanten bij de Leidse politie mogen niet worden afgewezen op grond van hun sexuele geaardheid. Dat is gisteravond besloten door de Leidse ge meenteraad, die deze opvat ting ter kennis zal brengen van het landelijke selectiecen trum voor gemeentepolitie, de minister van Binnenlandse Za ken en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). De raad nam het besluit mid dels een unaniem aanvaarde motie, die door alle partijen was ingediend. De Leidse poli tie betrekt personeel van het selectiecentrum, dat in het nieuws kwam omdat het zich schuldig zou hebben gemaakt aan discriminatie op grond van sexuele geaardheid. Ook aanvaard werd een motie van de PvdA, D66 en Links Leiden om de Leidse homobe weging waar mogelijk te hel pen bij de samenwerking met de Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit (LWH) en Lesbi sche Vrouwen Leiden (LVL), twee vrijwilligersorganisaties. Postcode/plaats Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I «TlJNZ| "TSHÊ11 LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop moet het geld dat hij met zijn bij baantjes verdient in de gemeentekas storten. Zijn werk als burgemees ter lijdt onder die baan tjes; de tijd die hij eraan besteedt, kan hij beter aan de gemeente beste den. Daarvoor ontvangt hij immers een zeer goed salaris. Dat vinden het CDA en D66, die Goe koop hebben gevraagd zijn bijbaantjes en de vergoedingen daarvoor openbaar te maken. Het CDA voegde daar aan toe dat ook de wethou ders zo'n lijst zouden moeten opstellen. Volgens P. Langenberg (D66) heeft burgemeester C. Goe koop te veel bijbaantjes. „Zijn werk lijdt er zichtbaar on der", aldus de demdbraat. „Vragen die hem worden ge steld, beantwoordt hii bijzon der traag en notities die hij in commissievergaderingen toe zegt laten veel te lang op zich wachten. Op zich verricht hij met die nevenfuncties nuttig werk, maar dat mag niet ten koste gaan van zijn werk voor de gemeente". Het idee om Goekoop te vra gen zo'n lijst op te stellen kwam vooral naar boven toen bekend werd dat de burgemeester voorzitter "."l-TTIW .li I. wordt van de Nationale Mo- numentenraad. „Dat is een functie die hem een halve dag werk per week kost. Dat vind ik veel te veel", aldus Langenberg. Goekoop ver klaarde per vergadering in totaal 100.gulden te ontvan gen, onkosten inbegrepen. „Het gaat mij niet om het geld, dat bedrag is natuurlijk peanuts", stelde Langenberg. „Maar het gaat om de totale hoeveelheid tijd die Goekoop er aan besteedt. Die moet worden teruggedrongen. Hij is de best betaalde ambtenaar van Leiden, daar mag een gemeente van verwachten dat hij zijn werk goed doet en dat hij zich niet met allerlei andere zaken bezighoudt die dat werk nadelig beïnvloe den". Het verzoek van het CDA en D66 loopt vooruit op een ont werp van de nieuwe Ge meentewet. De Tweede Ka mer moet hier nog over stemmen. De nieuwe wet stelt dat als een burgemeester uit hoofde van de functie een bijbaan heeft, hij de vergoe dingen hiervoor in de ge meentekas moet storten en dat de burgemeester alle ne venfuncties die hij bekleedt openbaar moet maken. Vol gens Goekoop is zijn voorzit terschap van de Monumen- tenraad geen functie die hij bekleedt als burgemeester van Leiden. Langenberg twijfelde aan dat standpunt: „Leiden is een stad vol mo numenten en Goekoop is er burgemeester. Ik kan me goed voorstellen dat er een relatie bestaat tussen die twee zaken". Of Goekoop zijn nevenfunc ties openbaar zal maken, is nog niet bekend. Wethouder P. Bordewijk zegde toe dat het college zich over het ver zoek van het CDA en D66 zal beraden. Interessant detail in de discussie is dat Goekoop zich er herhaaldelijk over heeft beklaagd dat hij in Lei den te weinig te doen heeft. Hij heeft zelfs gedreigd op te stappen als burgemeester en naar een andere baan uit te kijken. Inmiddels heeft hij verklaard zijn huidige zit tingsperiode zeker af te ma ken. Burgemeester Goekoop. foto: tejo ringers IDEN De meeste ou- Te bewoners van Lei- a-Noord durven 's a- nds niet meer alleen de aat op. Ook zijn de ou- en bang voor „vreemd k" aan de deur. Som gen zijn al angstig als er nand komt om de me stan d op te nemen. In s voelen de ouderen i alleen veilig als de lur op slot is. 1 staat in het rapport „Ver- [ingshuis of een Alterna- dat is opgesteld door het ■earch-instituut voor wo- gbouw, volkshuisvesting en dsvernieuwing (RIW) uit Ift naar aanleiding van ge- ekken met oudere bewo- rs van Leiden-Noord. De neente heeft het rapport ge likt bij het maken van een Drstel voor een alternatief zorgingshuis op Zijloever, deelnemers aan de ge- ekken vertelden dat ze snig gebruik maken van het nbaar vervoer. Dat komt idat de verbindingen slecht i en de bussen Bovendien leilijk toegankelijk zijn voor ouderen, aldus net rapport, t alternatief voor de oude- n is de Sterbus. Mensen vin- fi deze mogelijkheid echter Ur, bovendien rijdt de Ster- niet in het weekeinde en et 's avonds. Voorts is er iwege e drukte niet veel »ats in de Sterbus en rijdt te niet buiten Leiden, ouderen in Leiden-Noord Kooi, Groenoord, Noor- kwartier) ondervinden veel edast. Zij vinden dat auto- bilisten ondanks de ver- rsdrempels te hard rijden, k hebben ze last van gepar-- erde auto's en bovendien er en veel ouderen zich aan loslope de honden die het ttoir bevuilen. 1 het onderzoek is voorts er voren gekomen dat de erderheid van de bewoners geruime tijd in de wijk woont, en het wonen daar als positief ervaart. De binding met de buurt ontstaat volgens de op stellers van het rapport vooral door de lange tijd dat de men sen in de wijk wonen. Daar door ontstaat een vertrouwd heid, de bewoners kennen el kaar en zagen eikaars kinde ren opgroeien. De sociale con trole is „sterk aanwezig" maar inhoudelijke contacten zijn er weinig, aldus het rapport. Verschillende ouderen wezen erop dat de vertrouwdheid met de buurt is verminderd doordat er veel „nieuwe" mensen van buiten de wijk zijn komen wonen. Voor oude re bewoners zijn jongeren in de plaats gekomen en met hen krijgen de ouderen moeilijk contact. Toch voelen de men sen zich thuis in hun omge ving, stelt het RIW. De Kooi, Groenoord en het Noorderkwartier zijn drie buurten met een eigen kli maat. De bewoners kennen de andere buurten slecht, en voe len zich weinig betrokken bij die andere buurten. De oude ren verklaarden dat ze zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen. Ze willen al leen aanvullende zorg „als het echt nodig is". Het is belang rijk dat woon- en zorgvoorzie ningen goed bereikbaar zijn. Mede naar aanleiding van ge sprekken met bewoners heeft de gemeente plannen ontwik keld voor een alternatief voor een verzorgingshuis op Zijloe ver. De plannen houden in dat in Leiden-Noord twee wijk centra moeten komen voor ou deren en dertig veertig zoge naamde woonvoorziening. In die woonvoorzieningen wonen ouderen zelfstandig, maar kunnen ze een beroep doen op allerlei faciliteiten van het wijkcentrum. Een wijkcentra komt op Zijloever, de andere in de wijk Groenoord of Noor derkwartier. Verwacht wordt dat volgend iaar met de bouw kan worden begonnen. ünderen vragen om speelplaats bij Leliestraat -EIDEN Er moet een speelplaats voor kinderen komen "ij de Leliestraat. Dat schrijven zestien kinderen van 3 tot 2 jaar uit de Leliestraat. Er is nu een basketbalpleintje, naar dat is gehalveerd door de aanleg van flats. De kinde ren vragen de gemeenteraad in een brief om een speelplaats iet een glijbaan, schommel, wip en klimrek. Ook willen zij *n paar kleine struikjes om Indiaantje in te spelen. „Het noeft inderdaad niet duur te zijn", schrijven zij. Ononinn nioi i\a/ ioor se Universiteit gistermiddag het academisch jaar 1987/1988 Ufjeillliy llltfUW alrdUt?[ IIlol/I I Jaar voor geopend. De opening had plaats in de Pieterskerk, waar „Wij zouden de mogelijkheid moeten krijgen als geprivati- J3,®1?3^® ?.?k d® commissaris van de koningin in Zuid seerde autonome bijzondere instelling onze taak te vervul- Holland, S. Patijn, een rede uitsprak (foto), len". Met deze „hopelijk niet vrome" wens verklaarde mr. F0T0: wim van noort K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leid- LEIDEN Wanneer de huizen aan de Mors IV voor juni '88 leeg komen te staan, dan kunnen deze worden gebruikt als wis selwoningen voor studen ten en werkende jonge ren. Deze toezegging deed wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) gister avond aan de gemeente raad. De wethouder ging met zijn toezegging in op de woningnood onder Leidse studenten, die tot een recordhoogte is geste gen. Per 1 september is het aantal kamerzoekenden gestegen van 2.500 naar 2.726. Verwacht was een daling. Oorzaak van deze stijging is in belangrijke mate het gebrek aan mogelijkheden tot nieuwbouw. Onder de ka merzoekenden zijn 1.616 eer stejaars studenten. Van hen wonen er 789 op meer dan an derhalf uur reizen van Leiden. Het duurt minstens 7 maanden voordat zij voor een kamer in aanmerking komen. Binnen enkele maanden worden er 40 kamers in barakken neergezet op het parkeerterrein van het barakkencomplex het Duyf- huys aan de Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest. Hoeveel huizen aan de Mors IV beschikbaar komen, is nog onduidelijk. De gemeente wil om een aantal redenen alle 44 woningen slopen. Van de 29 eigenaren die met de gemeen te overeenstemming hebben bereikt over koop, gaan er waarschijnlijk 13 in de Ste venshof wonen. Dat gebeurt in juni of juli 1988. De huizen die voor dat tijdstip leeg komen te staan, komen als wisselwoning beschikbaar voor studenten en werkende jongeren van wie het huis een opknapbeurt on dergaat. Vooralsnog zouden dat dus 16 huizen kunnen zijn. Zodra de bewoners naar de Stevenshof zijn vertrokken, moeten de tijdelijke bewoners de huizen aan de zijde van de spoorlijn in elk geval verlaten. Tesselaar wil dat daar een rij huizen tegelijk tegen de vlakte gaat. Wat er dan gebeurt met leegstaande huizen aan de overzijde, is nog onduidelijk. Daar woont een aantal mensen dat zich met hand en tand te gen sloop wil verzetten. Aan de kant van de spoorlijn wil bijna niemand blijven wonen. Het idee om de sloopwoningen tijdelijk beschikbaar te stellen voor studenten en werkende jongeren is afkomstig van D66 en het CDA. Onlangs ver klaarde Tesselaar zich in een commissievergadering een fel tegenstander van het plan. Hij was bang dat de gemeente de „tijdelijke" bewoners er niet meer uit zou krijgen wanneer zij dat wilde. Met het burger lijk wetboek en de leegstands- wet bij de hand overtuigde W. Hettinga (CDA) hem van het tegendeel. Tesselaar ging ak koord, mede omdat de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS) nu verantwoorde lijk kan worden gesteld voor naleving van het tijdelijke contract dat met de bewoners zal worden gesloten. De ge meente moet nog wel met de SLS overleggen over de plan nen. De voltallige raad ondersteun de het voorstel om de wonin gen niet meteen te slopen. Te- fen het voorstel tot koop van e 29 woningen stemden vier leden van de VVD en Bernard Stöxen (Leiden Weer Gezel lig). Wethouder J. Peters er kende gisteravond plotseling dat er „een verband" bestaat tussen het voorstel om de Mors IV voor de vestiging van in-» dustrie te bestemmen en een mogelijke verhuizing van de Leidse Betonmortelcentrale van de Zoeterwoudseweg naar de Morsweg. Eerder had hij dat altijd pertinent tegenge sproken. LEIDEN Verdeelheid binnen het college van B en W heeft er gisteren voor een belangrijk deel aan bijgedragen, dat de beslissing over het ge meentelijke personeelsbe leid voor vrouwen is uit gesteld. Een grote meer derheid van de raad en drie leden van het college steunden een amende ment dat één van belang rijkste onderdelen van het voorstel verwierp. Van daag beslist het college wat zij doet met het voor stel: veranderen of intrek ken. De discussie spitste zich toe op de vraag in hoeverre vrouwen die al bij de gemeente werken voorrang moeten krijgen als zij solliciteren naar een bepaalde functie. Een opvallende rol was daarbij weggelegd voor de vol tallige CDA-fractie, de twee PvdA-leden L. Geradts en R. van der Lecq en PvdA-wethou- der D. Tesselaar. Zij onder steunden een amendement dat inhoudt dat naast vrouwen ook mannen die al bij de gemeente werken, mogen solliciteren in de „interne" ronde, de sollicita tieronde voor werknemers van de gemeente. Tegelijkertijd on dersteunden zij een motie die beoogt vrouwen in hogere, lei dinggevende functies voorrang te geven bij sollicitaties. Van der Lecq stemde per ongeluk voor het amendement. P. Bordewijk (financien) noem de dat stemgedrag „inconse quent". „Ik viel bijna van m'n stoel toen ik hoorde hoe zij stemden", aldus Bordewijk. Hij vond het niet vreemd dat de VVD-wethouders J. Fase en F. Kuijers voor het amendement stemden. „Zij hebben met hun leden meegestemd. Dat gebeurt wel eens vaker", vond Borde wijk, die hun gedrag verklaar de uit het feit dat het college de zaken bij dit voorstel niet van- tevoren had „dichtgespijkerd", zoals gebruikelijk. Er was nog ruimte voor verschil van me ning binnen het college. Bordewijk voelde zich wellicht niet in de steek gelaten, de gang van zaken had zijn en thousiasme om het collegevoor stel te verdedigen „er niet gro ter op gemaakt". Twintig leden van de raad ondersteunden het amendement, veertien stemden tegen. S. de Vreeze (PvdA) noemde het onderwerp van dis cussie één van de fundamenten van het collegebeleid. Wethou der H. van Dongen noemde het amendement „destructief". Het college bespreekt vandaag wat zij nu met het voorstel moet doen: intrekken of aanpassen. Daarover kon Bordewijk geen uitsluitsel geven. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nou I Naam:Voorletters Adres: Noteer als nieuwe abonnee ingaande.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9