Topambtenaar ontkent ,herenakkoorcP met ABP Nicaragua smeekt bevriende landen om hulp en olie Fascinerende Japanse Koning Lear irins 7/illiam mge ictator RNENLAND/BUITENLAND Directie Spoorwegen zet sanering door KONINKLIJK HUIS Terugkeer-regeling voor buitenlanders versoepeld EfiklócSotmmt DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 aalf jaar geëist voor jord op pompbediende XEHDAM Officier van justitie mr. der Hoeven heeft gisteren voor de Jamse rechtbank twaalf jaar gevan- straf geëist tegen de 23-jarige J.C. ens de officier heeft C. in de vroege >nd van 3 juni de 51-jarige pompbe- e L. Leeflang in een benzinestation i Rotterdamse wijk Overschie met allen messteken om het leven ge- De buit van deze door de officier •xtreem gewelddadig" gekenschetste noord bedroeg 1.675 gulden in con- n en 1.893 gulden aan bankcheques betaal kaarten. C., een regelmatige van het pompstation, ontkent bij v.n bij laag dat hij Leeflang, die hij ev mocnt, heeft vermoord. Wel geeft 1 ]e die avond het pompstation te heb- ?"jezocht. Uitspraak 21 september. 10 w Noodlijn Venezolaanse bos wachters helpen een moeder via een noodlijn door een wild stromende ri vier. Bij overstromin gen en aardverschui vingen in Venezuela kwamen de laatste twee dagen meer dan 350 mensen om het leven en raakten circa vijfduizend mensen dakloos. Volgens de regering in Caracas betreft het de ernstigste na tuurramp die het land ooit heeft ge troffen. FOTO: AP UTRECHT De directie van de Neder landse Spoorwegen heeft gisteren definitief besloten tot uitvoering van de operatie „Snoeien om te groeien Ze beschouwt het advies dat de ondernemingsraad vorige week heeft uitgebracht als een positief ad vies. Het gaat bij het saneringsplan om 300 miljoen gulden: 150 miljoen bezuiniging (snoeien) en 150 miljoen kostenverschuiving voor vernieuwing of uitbreiding van activi teiten („om te groeien"). Het snoeien zal 2.400 arbeidsplaatsen kosten, in hoeverre het groeien nieuwe banen zal opleveren staat nog niet vast. Een van de belangrijkste voorwaarden van de OR is, dat het verlies aan arbeidsplaatsen zoveel mogelijk wordt beperkt en dat er in principe geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. Doodstraf voor plichtverzakende ambtenaren Syrië DAMASCUS Het Syri- sche hof voor de staatsvei ligheid heeft maandag 70 ambtenaren veroordeeld tot zware straffen wegens cor ruptie, bedrog, fraude en vervalsing van overheids documenten. Vijf beklaag den werden ter dood ver oordeeld, vier tot levenslan- §e gevangenisstraf. De an- ere beklaagden kregen langdurige vrijheidsstraf fen. Het is de eerste maal dat in Syrië doodstraffen werden uitgedeeld voor de genoemde misdrijven. DEN Mag men Britse iVard-bladen als The Sun Daily Mail geloven, dan t de 5-jarige prins Willi - de oudste zoon van de en prinses van Wales, op en rad. ens de bladen heeft Willi- ijdens een zomervakantie botland de schildwachten i\oed onder de nagels van- gehaald. Zo gebruikte hij loyal Highland Fusiliers, ich in de Falklandoorlog en onderscheiden, bij het allen als ballenjongens. vilde dat zij voor hem in mding zouden springen em aanspreken met „Sir". n drie soldaten die zijn zadelden zou hij hebben i; „Jullie kunnen er Wanneer ik koning vliegen jullie de laan uit". Maten deden hun beklag, dat later door het mi- van defensie is tegen - insje heeft een verleden peuterschool sloeg hij speelkameraadjes; aan ter en geldinzamelaar I Bob Geldof vroeg hii hij er „zo smoezelig En de moeder van de vroeger zelf peuter- r gaf hem vorig jaar iet openbaar een klap op <0 bips omdat hij niet van de in een politieauto kon les, zelf het produkt van Spartaanse opvoeding in kostschool, bespaart zijn klaarblijkelijk de roede. Daily Mail denkt dat het it door de tegenstrijdige in den van de moderne tijd. fens De Sun worden onop- oede kinderen boosaardige «s en is het tijd dat „De 'nklijke familie een voor dstel t" BIJLAGE BIJ UW KRANT MET MATJE OVER FILMS.MUZIEK SATER. RECREATIE. EX POSITIES 01 EEN COMPLETE AGENDA september pningin Beatrix en prins aus openen in Den Haag t nieuwe muziek- en anstheater waar het Resi- entie Orkest en het Ne- prlands Danstheater een derkomen hebben ge- inden. •rins CU Claus opent in Delf- I de warmte-krachtcen- rale Delesto BV. Deze entrale is een gezamelijk roject van Akzo Zout Jemie en het Energiebe- ijf voor Groningen en ithe. DEN HAAG Ir. Pe ters, voormalig topamb tenaar op het ministerie van volkshuisvesting, ontkent dat er ooit een „herenakkoord" is geslo ten met het ABP over het „oogluikend" toe staan van aftrekposten op de stichtingskosten van beleggerswoningen. Weliswaar heeft hij in 1973 een gesprek gehad met ABP-beleggingsdi- recteur Masson en diens medewerker Van der Knaap, maar dat had „een algemeen karak ter", zo verklaarde hij gisteren voor de enquête commissies die de bouw- subsidies onderzoekt. Peters bezwoer de commissie dat hij niet heeft meegewerkt aan het „oogluikend" toe staan van aftrekposten, waarmee het ABP de stich tingskosten drukte, teneinde meer rijkssubsidie op de huurwoningen te verkrijgen. De verklaring van ir. Peters staat lijnrecht tegenover de uitspraken van de voormali ge ABP-beleggingsdirecteur, ir. Masson. Deze zei vorige week dat het gesprek met Peters was uitgemond in een herenakkoord over het ver lagen van de werkelijke stichtingskosten. Peters: „Ik hoorde pas in '86 voor de eer ste maal van een herenak koord, toen ABP-directeur Snijders dat woord liet val len. En ik ben er toen pas achter gekomen, dat daarmee werd gedoeld op afspraken tussen mij en Masson". Peters zei voorts zeker te we ten, dat hij nadien geen tele fonisch contact meer heeft gehad met Masson. Masson verklaarde daarentegen vori ge week, dat hij wel degelijk met Peters heeft gebeld om de eerder gemaakte afspra ken over de aftrekposten (het herenakkoord) nogmaals te bevestigen Volgens Masson was dit gebeurd naar aanlei ding van de kritiek van een controlerend ambtenaar (dhr. Wedel) van de Rekenkamer op het feit, dat het ABP onei genlijke aftrekposten toepas te. Het telefoontje met Peters had blijkbaar geholpen, zo constateerde Masson: „Van de brave heer Wedel heb ik daarna nooit meer iets ge hoord". Kennisgeving Peters verklaarde gisteren dat hij destijds in het weke- Ir. A. Peters legt de eed af alvorens te worden verhoord door de enquête commissie bouw- subsidies. FOTO: ANP lijks overleg van de directeu ren van het ministerie ver- Ondernemer eist 24 min van ABP AMSTERDAM De Nuenense ondernemer A.F.Poot eist van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) 24 mil joen gulden als vergoeding voor het faillissement, in 1981, van 9 vennootschappen binnen het Poot-concern. De schade vergoedingsprocedure begint donderdag bij de rechtbank in Maastricht. Tussen Poot en het ABP bestond sinds 1977 een zakelijke overeenkomst, waarbij het ABP optrad als geldschieter voor een keten tennishallen. De contacten tussen het ABP en Poot in die tijd verliepen veelal via Masson's zakenvriend J. van Zon. Volgens Poot moest Van Zon bemiddelingsgeld betaald worden in ruil voor de bekende „goede woordjes" bij het ABP. Toen Poot die, zijns inziens, „steekpenningen" niet meer betaalde stopte het ABP de financiering. Poot ging vrij snel daarna failliet. Volgens de dagvaarding handelde het pensioenfonds onrechtmatig met het stoppen van de, vooral financiële, medewerking aan het tennishallenplan. slag heeft gedaan van zijn be spreking met Masson. „Dat werd voor kennisgeving aan- lenomen", aldus Peters. Dat laarover in de notulen van die bewuste vergadering met geen woord wordt gerept, moét volgens hem verklaard worden uit het feit „dat men het kennelijk niet belangrijk genoeg vond". „Het waren terloopse opmerkingen", meende Peters. Hij sloot gis teren overigens niet uit dat hij destijds Masson zijn stand punt heeft gegeven over af trekposten als „geactiveerd onderhoud" en „bouwrente" die door het ABP werden ge hanteerd. Het oogluikend toestaan van die praktijken was volgens Peters „niet uitvoerbaar" Peters wees de commissiele den er nog eens op dat van enige controle op de stich tingskosten van beleggerswo ningen geen sprake was, en dat het oogluikend toestaan dus ook géén zin had. Het niet controleren van de stich tingskosten was ook na het tot stand komen van de pre- miehuurregeling '68 „gang baar beleid", aldus Peters. Prof. dr. G.A Kessler, vanaf '68 lid van de centrale beleg- gingsraad van het ABP, be vestigde gisteren dat dit toe zichthoudende orgaan op ba sis van zeer summiere gege vens besliste over beleggings plannen van het ABP. Mas son en de zijnen hadden dus alle ruimte om met de bouw kosten te knoeien, want ook de beleggingsraad vroeg niet om gespecificeerde bereke ningen. „De opgaven van het ABP werden door ons als een gegeven aanvaard. We moes ten varen op de gegevens die ons door het ABP werden verstrekt", zo verklaarde hij tegenover de enquêtecom missie. Ir. K.J. Mackenzie, indertijd lid van de directieraad op het departement en daarna lid van de ABP-beleggingsraad, vertelde de enquêtecommis sie dat controle op de stich tingskosten van de premie- huurwoningen niet eens mo gelijk was, gezien de beperk te mankracht bij de provinci ale inspecties. Alle controle richtte zich op de woning wetsector, waar wèl sterk werd gelet op de bouw- en grondprijzen. „Zelfs voor een globale toetsing van de pre miesector ontorak ons de tijd", aldus Mackenzie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Komende jaren zullen meer buitenlan ders definitief naar hun moederland terug kunnen ke ren. Het verlangen daarnaar blijkt sterk te groeien. Mede om die reden wordt de bestaande, nog experi mentele terugkeer-regeling voor buitenlanders defini tief gemaakt en daarnaast aanmerkelijk versoepeld. Dat heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werk gelegenheid besloten, op grond van ervaringen die afgelopen ja ren met de experimentele regeling opgedaan zijn. Zo mogen nu ook Grieken, Portugezen en Spanjaarden van de regeling ge bruik maken. De regeling gold aanvankelijk voor Kaapverdia- nen, Marokkanen, Turken, Tunesiërs, Joegoslaven, Surinamers, vluchtelingen en asielgerechtigden. Een tweede niet onbelangrijke versoepeling is de verlaging van de onder-leeftijdsgrens tot vijftig jaar. De bovengrens van 65 jaar komt zelfs geheel te vervallen De uitvoering van de regeling zal volgend jaar ongeveer vijftig miljoen gulden kosten, maar gezien de toenemende belangstel ling zal dat bedrag in 1992 al opgelopen zijn tot ruim 171 miljoen gulden. Volgend jaar zullen circa 8000 personen Nederland ver laten. De remigranten kunnen op grond van de regeling een tegemoet koming krijgen in de reiskosten, alsmede financiële steun om de eerste drie maanden in hun moederland te overbruggen. Geen krant ontvangen Be! tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (c) Standaard Uitgnverl|/Wav©rv Productions Enorme ravage bij Teriet Een vrachtwagenchauffeur is vanochtend op slag gedood bij een ongeluk op de weg Apeldoor- n-Arnhem ter hoogte van het zweefvliegveld Teriet. Twee andere vrachtwagenchauffeurs werden met ernstige verwondingen in een Arnhems ziekenhuis opgenomen. Een vanuit Apeldoorn komen de vrachtwagen slipte en botste op de voorste van twee met papierrollen geladen combinaties. Deze sloeg om en de tweede combinatie reed in volle vaart daarop. De gehele ochtend moest het verkeer tussen Apeldoorn en Arnhem worden omgeleid. De cabines werden door de papierrollen platgewalst. FOTO: PERS UNIE MANAGUA In de steek gelaten door vrienden en belaagd door vijanden is de Sandinistische regering van Nicaragua op zoek naar een Middenamerikaans vredesakkoord. Intussen balanceert het land op het randje van de wanhoop, als gevolg van de economische crisis. Zo zullen de olievoorraden tegen het eind van de maand opraken. En na de acht jaar durende revolutie zijn de voedselvoorraden nagenoeg uitgeput. In het verleden klopte Nicaragua steeds bij z'n vriendjes aan voor meer geld en olie. Maar nu lijken zelfs de Russen hen de rug toe te keren. De Sovjetunie heeft gisteren na lang aarzelen de levering van 700.000 vaten ruwe olie toegezegd, maar dat is bij lange na niet voldoende iets te doen aan het nijpende ener gietekorten. Het land moet bijna alle olie die het nodig heeft (5,4 miljoen vaten per jaar) importeren, en steed minder landen voe len er voor zaken te doen met het „verkwistende en incompe tente" regiem in Managua. Ook Latijnsamerikaanse en Westeu- ropese bevriende landen laten het afweten. De voormalige revolutionairen hebben geen ander alternatief dan een nieuw pakket bezuinigingsmaatregelen op het Nicara guaanse volk los te laten. Intussen onderhandelt de regering driftig met politieke vijanden over het herstel van de democrati sche vrijheden. President Daniel Ortega werd min of meer ge dwongen tot het nemen van een dubbele gok. Enerzijds hoopt hij met zijn enthousiaste begroeting van het vredesplan, dat vo rige maand in Guatemala werd getekend, te bereiken dat donor landen hun portemonnee trekken. Maar anderzijds hoopt hij dat het vredesplan getorpedeerd wordt door de Verenigde Staten, vóórdat hij verplicht wordt tot het doen van allerlei onherroepe lijke concessies. Schaarste Economisch loopt het land op zijn laatste benen. Alles is schaars voor de gewone Nicaraguaan. Er is geen koffie, geen olie, geen bier, geen rum. Een paar herenschoenen van Nicaraguaan se makelij kost op de vrije markt bijna twee maal zoveel als het gemiddelde maandsalaris van een arbeider Verwacht wordt dat inflatie dit jaar een piek bereikt van 10.000 procent. Benzine is op de bon en per maand heeft men slechts recht op 75 liter. Des- Ijs- en olieverkopers in een Managuaans park. In Nicaragua is er de laatste weken zo'n beetje een gebrek aan alles. FOTO: Pers Unie ondanks zullen de voorraden volgende maand zijn uitgeput, ten zij een bevriende natie Nicaragua enkele vaten wil voorschieten. Er bestaat een tekort aan reserve-onderdelen en banden voor tractoren. Bovendien is er geen geld om de wegen te repareren, zodat het transport van de oogsten ernstig bemoeilijkt wordt. Op een vrij afgelegen plek, vlakbij de militaire bunker van de Sandinisten in Managua, is echter alles in overvloed. Er is verse melk te koop voor zo'n zes gulden per liter en verder bier. rum, wijn, koffie, Amerikaanse kaas, Franse mosterd, zelfs wegwer- pluiers (voor veertig gulden per pak), moderne kleding en Ja panse elektronika. Dit consumentenparadiis is echter alleen toe gankelijk voor degenen die over (veel) dollars beschikken. Dit is de „diplo", de hypermarkt voor diplomaten die enkele ja- pt. Het begon als boetiek Russische diplomaten en ren geleden uit de grond werd gestampt. Het begon als boetiek voor de verveelde echtgenotes van Russische diplc jroeide uit tot een grote winkelketen, die de Sandinisten jaar lijks miljoenen dollars oplevert. Over de balk Het is met name de geïmproviseerde manier waarop de Sandi nisten zich economisch staande trachten te houden, die de vrien den van Nicaragua ergert en die hen ervan weerhoudt het land een helpende hand toe te steken. Dit wordt beves#gd door Hen ry Ruiz, de minister van buitenlandse samenwerking. „De Rus sen zijn vooral verontrust door de administratieve fouten die ge maakt worden", zegt hij. Maar Russische functionarissen zijn van mening dat de Nicaraguanen de 300 miljoen roebels, die de Sovjetunie hen verschaft in de vorm van apparatuur, grondstof fen, reserve-onderdelen, wapens en technische steun, over de balk smijten. Diplomaten zeggen bovendien dat de slechte samenwerking tus sen de Russen en de Sandinisten een negatief is van de verhou ding tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten. „Gorbatsjovs glasnost en de ontwapeningsgesprekken vormen de grootste vij anden voor Nicaragua", aldus een diplomaat uit een socialistisch land. MARIA LAURA AVIGNOLO The Sunday Times, Londen SUPER ICHIZA MET „ROCK KABUKI" Super Ichiza's Rock Kabuki met King Lear van William Shakespea re. Script en algehele regie: Snlnl- chi Iwata. Muziek: The Orange People. Produktie: H.J. Da 8ilva theatre productions. Première Leid- se Schouwburg: 7/9. Toernee in Nederland t/m 7/10. In Circuathea- ter Scheveningen op 12/9. De koningsdrama's van Shake speare blijken een voortduren de bron van inspiratie voor ar tistiek Japan. Filmer Akira Kurosawa leverde al eens een versie van „Macbeth" en maakte met „Ran" een vrije bewerking van Shakespeare's „King Lear". Impresario H.J. Da Silva bracht in '85 in Am sterdam en in Edinburgh een fenomenale moderne tneater- versie van „Macbeth". Nu haal de hii een bijzondere produktie van net hedendaagse kabuki- theater voor een toernee naar ons ?ind. De groep noemt zich Super Ichiza en speelt een fas cinerende eigen bewerking van „King Lear". „Macbeth", „Lear": Het Japan se theater heeft blijkbaar de sterkste bindingen met die Shakespeare-drama's die iets gemeen hebben met hun eigen traditie van verhalen rond sa moerai en shoguns. Van macht en gecorrumpeerde macht, van duidelijke tegenstellingen tus sen goed en kwaad. Het lijkt met elkaar in tegenspraak, maar juist door de kracht van een bewaard gebleven histori sche theatertraditie heeft dat Japanse theater als geen ander in de wereld de mogelijkheid zulke „vreemde" stof te absor beren en als compleet Japans opieuw weer te geven. Met de opvoering van „King Lear" door Super Ichiza zitten we midden in de overgeleverde theatervormen van Japan. Daar <had je (heb je) het aristo cratische Noh-theater met daar tegenover het burgerlijke Ka- boeki-theater dat z n oorsprong (rond 1600) vond in door dans begeleide volksliederen en uit gebouwd werd tot een sterk ri tueel theater met toneel, dans en muziek samen. Een ver gaand gestileerde toneelvorm (met de „onnagata", de manlij ke vertolker van vrouwerollen) die in z'n zuiverste vorm nog steeds wordt bestudeerd en ge speeld in het Nationale Theater van Tokio. Maar inmiddels is er ook ruimte voor experimen ten, die de theaterklassicus uit Japan waarschijnlijk als een vloek in de oren zullen klin ken. Super Ichiza's „Lear" doet zoiets. Mannen en vrouwen spelen consequent door elkaar, er zijn zelfs vrouwen die mén- nenrollen vertolken, en er wordt gebruikt gemaakt van rock-muziek, dflor een aantal music; (in de Leidse Schouw burg in de zaal, terzijde van het toneel opgesteld). Om nu met een van „rock kabuki" te spre ken is wat al te zwaar De mu ziek is voor driekwart begelei ding, verbindt de scènes of klinkt er onder door. Levert geluidseffecten - het onweer op de hei waar Lear rondzwerft - en speelt een aantal liedjes die de „Nar" zingt. Begeleiding dus, in een geheel eigen roek- idioom, met af en toe Japans klinkende melodieën en af en toe pure New Wave-invloeden. Hoofdzaak blijft echter het the ater met ronduit prachtige klassiek-Japanse kostuums, met in hun eenvoud zeer knap pe decors en uitermate leven dig spel van de vooral jonge ac teurs. Het soort „tonende" acte ren, via het uiterlijk een rol be naderend, dat Brecht indertijd tot z'n Verfremdungstechniek geïnspireerd moet hebben. Re gisseur Iwata laat in het pro grammaboekje weten dat hij de „hayagawari '-techniek ge bruikt, dat wil zeggen één ac teur via „snelle wisselingen" twee belangrijke, contrasteren de rollen laat spelen. De Super Ichiza-Lear is dan ook vooral een huzarenstukje van acteur Tomohiko Hara, die zowel de grijze Lear speelt als de rol van Edmund, de onwettige zoon van Gloucester. Hara is bijna niet van het toneel weg te krij gen. De actrice Hisako Nakaga- wa doet net zoiets, en speelt zo wel Regan, een van de slechte dochters van Lear, als de Nar. Voor beiden gaat het op: rollen die in niets op elkaar lijken en waarin je de allergrootste moei te hebt dezelfde acteurs te her kennen. Genieten Wanneer het verhaal eenmaal op gang is, kan je genieten van een prachtig en gedetailleerd mengsel van vormen. Prachti ge plaatjes als die van de doch ters van Lear in hun paleisjes, liefkozend met hun minnaars. Acrobatiek en gestileerde stok- gevechten in de veldslag tussen Edmond en het leger van Frarnrijk BERT JANSMA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5