Kohl vraagt rionecker om Muur af te breken staatsbezoek t Klaas de Jonge had plan te ontsnappen Yuurpauze in Golfoorlog Onprettige hoorzitting over ramp met veerboot* Komst van Brits» supporters wekt onrust in België CgidAeSotvuvni FRIS „HEMELBED" VAN IZZY EN OLLY Vijf miljoen losgeld voor Duitse gijzelaar „Kus voor Arafat" in Israël omstreden Uitreisvisa voor joodse activisten BUITENLAND Diarree-epidemie in Bangladesh OPNIEUW GEVANGENISOPSTAND Uitwisseling uren later dan gepland GENÈVE Vier leden van het Israëlische parle ment hebben gisteren hun politieke carrière in de waagschaal gelegd, door voorzitter Yasser Arafat van de Palestijnse Bevrij dingorganisatie PLO te kussen. Tijdens een recep tie van de PLO in Genève overtraden de parlementa riërs bewust de Israëlische wet, die het leggen van contacten met de PLO verbiedt. „Arafat kuste me, schudde me de hand en zei: „Hier is een van de beste strij ders voor rechtvaardig heid en vrede", verklaarde Knesset-afgevaardigde Charlie Biton via een tolk. Biton beschreef de „war me ontmoeting" tussen Arafat en vier linkse Knesset-leden; Matti Peled en Mohammed Miari van de Progressieve liist voor de vrede, en Tewfik Zayy- ad en hemzelf van het De mocratische Front voor vrede. Ook vredesactivist David Esh-Shalom deelde in het broederlijke samen zijn. De vier linkse politici wilden met hun actie vol gens Biton de noodzaak voor een regeling van het Palestijnse probleem on derstrepen. t7- 1 TT 1 Werkbezoek ingrediënten MOSKOU Twee vooraanstaande joodse activisten in de Sovjetunie, Jo sef Begun (55) en Viktor Brailovksi (52), hebben van de Sovjet-autoritei ten uitreisvisa voor zichzelf en hun gezinsleden ontvangen. De 23-jarige Boris Begun verklaarde gisteren tele fonisch dat zijn vader en Brailovski naar Israël zullen emigreren. In de Sovjetunie geldt Begun, een wiskun dige, al ruim tien jaar als een van de meest vooraanstaande leiders van gods cultureel activisme. De 52-jarige railovski is ook een wiskundige. Hij was in Moskou verbonden aan een tijdschrift voor aan joodse geschiede nis, cultuur en religie. Inwoners Brezjnev willen naam terug MOSKOU Inwoners van de stad Brezjnev, in het district Ta tar ten westen van het Oeralge- bergte, hebben plaatselijke par tijfunctionarissen schriftelijk verzocht hun stad haar oude naam Naberezjnije Tsjelni terug te geven. De industriestad met 460.000 in woners werd na diens overlij den in november 1982 genoemd naar president en partijleider Leonid Brezjnev. De plaatselij ke bevolking is echter weinig ingenomen met dit eerbetoon aan een man „wiens naam thans wordt gekoppeld aan het tijdperk van verval", aldus het weekblad Ogonjok. AL-MANAMAH Iran en Iraq hebben een nieu we informele wapenstil stand afgekondigd in de tankeroorlog in de Perzi sche Golf. Gisteren maak te Iraq voor de tweede opeenvolgende dag geen melding van luchtaanval len op Iraanse schepen en Iraanse kanonneerboten lieten op hun beurt neu trale handelsschepen met rust. Voor het eerst sinds een week voeren vanmor gen weer Japanse tank schepen in de Golf. Ook aan het front namen de oorlogshandelingen af, vol gens waarnemers om een „stabiele" sfeer te scheppen voor het aanstaande bezoek van VN-secretaris Javier Pe rez de Cuellar aan beide lan den. De VN-secretaris had Iran en Iraq verzocht tijdens zijn bezoek een voorlopig staakt het vuren in acht te nemen. Donderdag wordt hij al in Teheran verwacht, waarna de VN-topman naar Baghdad reist. Iraq krijgt overigens steeds meer steun van Arabische landen in het Golfconflict. In Saudiarabië werden de oor logscommuniqués van Iraq voor het eerst integraal uit gezonden. De Libische mi nister van buitenlandse za ken voerde gisteren in Bagh dad besprekingen over „nor malisering van de betrekkin gen". Libië gold totdusverre als een van de weinige Ara bische bondgenoten van Iran. l»cha Meijer en Olgs Zulderhoek: „lixy en Oily in Een Hemelbed", vooretel ling op baai* van Jan de Hartoga klaaaieker. Tekaten: Jan de Hartog, Han Romer, lacha Meijer, Herbert Achternbuach, Anton Tajechow. Regie-advie zen: Jan Joria Lamera. Intro: Hana van Manen. Muziek: Willem Breuker. Ko ninklijke Schouwburg, maandag 7 eeptember. Jan de Hartog schreef de klassieker „Het hemelbed", vorig seizoen te zien door Sjoukje Hooymayer en Manfred de Graaf. In een aan tal scènes volgden wij de geschiedenis van een echtpaar. Het geluk kon niet op. Ischa Meijer en Olga Zuiderhoek, Izzy en Olly, doen het dunnetjes over in hun versie. Maar dan anders. Het is niet allemaal koek en ei, dat is duidelijk. Bram kan Agnes niet over de drempel dragen, zij duwt hem in een flukse beweging op het huwelijksbed. Ze zingen een liedje over de huwelijksreis, ze maken het bed op sierlijke wijze op. „Wij nemen een kindje", kon digt ze aan. „Ja jottem! antwoordt hij. Ze demonstreren een stuk of tien slaaphoudingen en het kindie wordt gesymboliseerd door een op de buik gehangen rugzakje. Houden ze nog van elkaar Ja. maar niet zoals in dat stuk van Jan de Hartog, waarin op zoge naamd bitterzoete wijze wel en wee wordt gespeeld. Zij: „Als jij wil, gooien wij het kind in een weeshuis en gaan we er samen iedere zondag naar kijken". En als hij zijn buitenechtelijke relatie ophe melt, riposteert ze: „Wat doet ze dan behalve haar broek uit Niets O, lekker geil „Izzy en Olly in Een hemelbed" kan met recht een moderne versie genoemd worden van de klassieker van De Hartog. De teksten zijn vervangen door betere, de personages gemoderniseerd. Zelfs het hemelbed is zo'n populaire bedbak geworden met een iets hoger matras. Wat aan Hooymayers en De Graafs „Hemelbed" ontbrak, zit in deze voorstelling: hij is geestig, tracht met taalgebruik, een naaktscène (van Ischa), tekst en muziek iets los te maken. Olga Zuiderhoek kan met veelbetekenende blikken een wereld suggere ren. Ischa Meijer doet dat met de intonatie van zijn stem. Het grootste contrast wordt bereikt in de laatste scène. Ze staan voor op het toneel en houden een dialoog over gelukkig zijn. Treu riger kan het haast niet. PETER S*$EL Filipijns leger is ontevreden MANILA Uit een gisteren uitgelekt rapport is gebleken dat in het Filipijnse leger nog steeds grote onvrede over het regeringsbeleid heerst. De Ma nila Chronicle meldde dat vol gens het rapport binnen twee weken opnieuw muiterij kan uitbreken als president Aquino niet niet enkele hoge militaire en civiele functionarissen zou ontslaan, amnestie verleent aan de leiders van de jongste militaire opstand en een on derzoek instelt naar mogelijke fraude bij de verkiezingen van 11 mei. Chef-staf Fidel Ramos gaf zondag al zijn fiat aan een plan om honderden muiters met een lagere rang geleidelijk weer naar hun onderdeel te laten terugkeren. De eerste muiters kwamen gistermiddag vrij. Het zijn enkele voorbeelden van de gevoeligheden rond het gisteren begonnen histo risch bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek. His torisch, omdat hij de eerste DDR-leider is die een bezoek brengt aan Bonn. In de grondwet van de Bondsrepubliek wordt de de ling van Duitsland als voor lopig en tijdelijk beschouwd Daarom weigert de Westduit- se regering het bestaan van twee Duitslanden te erken nen. Dat heeft onder meer tot gevolg dat het bezoek van Honecker volgens het proto col een werkbezoek is, dat evenwel alle kenmerken heeft van een staatsbezoek. Zo wapperen in Bonn voor het eerst de bijna gelijke vlaggen van de twee landen. Bij de officiële ont vangst van Honecker door Kohl klonken twee volkslie deren al sprak het proto col slechts van hymnen. De gevoeligheden over en weer waren waarschijnlijk ook de oorzaak van de gespannen sfeer bij de officiële ont vangst. Al bij de eerste ontmoeting zei Kohl verrassenderwijze, dat hij „hereniging" van bei de Duitslanden als uiteinde lijk doel ziet. Maar hij ver klaarde daarbij ook met na druk dat de Bondsrepubliek de grenzen respecteert. Aan de tweedeling kan slechts een einde worden gemaakt langs vreedzame weg en via een proces van de vorming van wederzijds begrip. Ho necker op zijn beurt ver klaarde dat „Mijn voornaam ste doel is er voor te zorgen dat beide Duitse staten actief samenwerken en om te ver zekeren dat er nooit meer oorlog begint op Duits gebied, maar alleen vrede". Ook de Westduitse president Richard von Weizsdcker roerde in een toespraak tij dens de lunch de Duitse kwestie aan. Hij zei dat de Duitsers in beide staten, on danks de deling na de oorlog, deel uitmaken van dezelfde natie. „Wij behoren tot één natie, die niet verdween in de ruïnes van de Tweede Wereldoorlog. De Duitse na tie is een culturele entiteit, die niet beperkt is tot de fy sieke grenzen van het land". Ook vandaag heeft Honecker in Bonn gesprekken gevoerd. De komende dagen maakt hij een rondreis langs grote in dustriegebieden in de Bonds republiek. Hij brengt ook een bezoek aan zijn geboorte plaats Wiebelskirchen in Saarland, heeft ontmoetingen met de ex-bondskanseliers Willy Brandt en Helmut Schmidt en bezoekt het ge boortehuis van Karl Marx in Trier. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGIN, Walen hebben geen tijd voor kinderen BRUSSEL Het Brusselse dagblad Le Soir heeft vastge steld dat de Walen weinig tijd hebben voor het bedrijven van de liefde. Een opiniepeiling van het blad heeft aangetoond dat „per soonlijke particuliere activi teit" en „activiteit die de ge vraagde niet nader wenst te omschrijven" de vrouwen van Wallonië maar twee a drie mi nuten en de mannen vijf mi nuten per dag bezighoudt. Verder is gebleken dat veel Walen gemiddeld tien keer zo veel naar de televisie kijken, dan dat ze oog hebben voor hun kinderen. DAKHA De regering van Banrfa" desh heeft meer dan 2.500 mediscsr" ploegen ingezet tegen een diarree-e F demie, die al aan 219 mensen het lev !enj heeft gekost. De epidemie volgt op enc! recente rampzalige overstromingen fe is het resultaat van het eten van e dorven voedsel en het drinken van li2''1 smet water Volgens het ministe van gezondheid zijn bijna 270.000 rm .eX' sen met het virus besmet en komen 1,101 per uur duizenden gevallen bij. 'n overstromingen van de voorbije 'r0 ken, de ergste in veertig jaar, hebh 1 1 aan meer dan 700 mensen het level gekost. De schade aan gewassen en 1 bouwen bedraagt meer dan twee een half miljard gulden. BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft op de eerste dag van het be zoek van de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker aan Bonn geen blad voor de mond genomen. In ge sprekken onder vier ogen en tijdens het offi ciële diner vroeg Kohl intrekking van het „schietbevel" (het schie ten op vluchtelingen), bekritiseerde hij het Oostduitse mensen reeh- tenbeleid en eiste hij dat de DDR de Muur af breekt. De 75-jarige Honecker, onder wiens toezicht de Muur 26 jaar geleden werd opgetrok ken, wees Kohls wens tot een herenigd Duitsland evenwel met klem van de hand. Tij dens zijn toespraak aan het galadiner week hij af van zijn van te voren bekendge maakte redevoering en zei: „Socialisme en kapitalisme gaan net zo slecht samen als water en vuur". Kohl en Honecker bij hun eerste ontmoeting. Er kon nog net een glimlachje vanaf. FOTO; Ap Bij de opening van de hoorzitting over de ramp met de „Herald of free Enterprise" werd een mod van het veerschip naar binnen gedragen. pJ FOTO. Free Enterprise, in maart van dit jaar. De hoorzitting is nodig omdat de Britse wetgeving verlangt dat ieder Brits slachtoffers of ficieel wordt geidentificeert. Lijkschouwer Stuart kan deze klus alleen klaren door zoveel mogelijk getuigen te horen. Daarvoor zijn zo'n 150 mensen gedagvaard. Stuart heeft alle getuigen bij voorbaat gewaar schuwd, dat hen een onaange name tijd te wachten staat ri Ofschoon de hoorzitting gt 3^ proces is, verwachten deskundigen dat de hoorzitt t een nader licht zal werpen u de schuld van de rederij io i de ramp. En nieuwe gegew kunnen wellicht alsnog le» tot een proces. Veel nabesta» den van slachtoffers zijnni hoogst ontevreden over datjl j regering in Londen weigert rederij voor het gerecht te gen. BRUSSEL Justitie en politie in België zijn gis teravond voor de tweede maal in 24 uur geconfron teerd met een groot scheeps gevangenisoproer. Ook vanmorgen was het nog onrustig in de Belgi sche strafinrichtingen. De gevangenen in België be klagen zich al jaren over „onmenselijke" omstan digheden. Zondag en gisteren sloeg in twee Brusselse randgemeenten de vlam in de pan, nadat de televisie een reportage had uitgezonden over de „opvang" van de 26 Britse voetbalsup porters die elk moment in Bel gië kunnen arriveren. Deze relschoppers van het Heizel- drama twee jaar geleden, zul len hun voorarrest in heel wat betere omstandigheden door brengen dan in België gebrui kelijk is en dat neeft veel kwaad bloed gezet. Na de eerdere opstand Vorst weigerden gisteray ruim 400 gevangenen van cellencomplex in de ran< meente Sint Gillis naar I cellen terug te gaan. In gangen werden matrassen kranten in brand gestoken in de consternatie zagen vi tien gevangenen kans te snappen. De complete Brui se rijkswacht die naar Gillis gedirigeerd was, echter na korte tijd alweer gen ontsnapte gevangenen te rekenen. Nadat de brandjes in het ci plex geblust waren, keen de gevangenen naar hun len terug. Twintig gevangei raaRten bij de opstand licht wond. Evenals in Vorst kl den de gevangenen in Gillis over het ontbreken voldoende sanitaire vooi ningen en de ov^rbevoikin de cellen. Bovendien heefi plaatsing van enkele Aids tiënten voor spanningen zorgd. (Vervolg van voorpagina) MAPUTO De gevangenenruil op het vliegveld van Ma| vond negen uur later plaats dan aanvankelijk was gepland. vertraging was een gevolg van het feit dat de Zuidafrikaner eerst zeker van wilden zijn dat majoor Wynand Du Toit on< weg was. vóór de overige betrokkenen naar Mocambique mf ten vertrekken. Rond vijf uur gistermiddag verliet De Jonge uiteindelijk de bassade, in gezelschap van ambassadeur H. Carsten, een g raai van de Zuidafrikaanse politie en een functionaris van Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Eerder ren al zijn persoonlijke bezittingen weggehaald. Buiten het bassadegebouw stond een duizendtal mensen, die Klaas de Jo toejuichten toen hij wegreed in een minibus met geblindeel luiten. De Zuidafrikaanse politie had eerder op de dag nogt „grap" uitgehaald, door een geboeide man met een jas over 3 hoofd naar buiten te leiden en weg te voeren. Aanvankel werd gedacht, dat dat De Jonge was. De Zuidafrikaanse milil Du Toit heeft in zijn land een heldenontvangst gekregen. 1 vraag blijft nog onopgelost. Vorig jaar zei president Pieter Bo dat hij de vrijlating „op humanitaire gronden" zou overwe van ANC-leider Nelson Mandela, als Angola Du Toit zou vr ten en de Sovjet-Unie de dissidenten Sacharov en Anatoli Sjt ranski. Alle drie zijn nu vry, maar het is niet bekend of de spraak van Botha nog geldt. BONN De Westduitse regering en een niet nader ge noemd bedrijf hebben vijf miljoen gulden losgeld betaald voor de vrijlating van Alfred Schmidt. Schmidt werd gis teren na een gevangenschap van 230 dagen vrijgelaten door zijn ontvoerders in West-Bayrut en is inmiddels in West-Duitsland aangekomen. Onderhandelingen over de vrijlating van de andere Duitse gijzelaar in Libanon, Ru- dolf Cordes, gaan nog door. De Duitse regering heeft ont kend dat zij voor de vrijlating van Schmidt concessies heeft gedaan in de zaak van de Libanees Mohammed Ali Hamadei, die wordt gevangen gehouden op beschuldiging van kaping van een Amerikaans vliegtuig in 1985. „Het is prachtig weer vrij te zijn, eindelijk", aldus een vermager de en vermoeide Schmidt, die verder alleen kwijt wilde dat hij goed was behandeld. Volgens de Westduitse rege ring hebben met name Iran en Syrië geholpen bij de vrij lating van Schmidt. Alfred Schmidt (r) werd gistermiddag bij zijn vertrek uit Damascus begeleid door de Westduitse ambassa deur in Syrië Georg Hermann Schlingensiepen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het En gelse Dover wordt de grootste openbare hoorzit ting gehouden, die in En geland ooit op touw is ge zet. Gedurende een maand zullen getuigen en deskundigen worden ge hoord over de ramp met de veerboot Herald of De Jonge en Albertini op het vliegveld van Maputo. In de officiële documenten van de overdracht wordt met geen woord over Nederland gerept. De Jonge wordt erin genoemd als dader van een bomaanslag, iets waarvan hij overigens nooit is beschuldigd. FOTO: AP PRETORIA „Als ik de klok een paar jaar terug zou kunnen draaien, zou ik weer hetzelfde doen. Alleen veel beter". Dat zei Klaas de Jonge gisteren, kort voordat een einde kwam aan zijn meer dan twee jaar durende kluize naarsbestaan in het ge bouw van de Nedbank in de Zuidafrikaanse hoofd stad Pretoria. Gevraagd naar wat hij precies gedaan heeft, bleef De Jonge een beetje vaag. Maar hij gaf wel toe dat hij wapens naar Zuidafrika heeft gesmokkeld voor de zwarte verzetsbewe ging ANC, dat hij daar al een tijdje mee bezig was en dat de Zuidafrikaanse politie de ope ratie voor het grootste deel had ontdekt. Volgens De Jonge heeft hij zijn vrijlating te danken aan Pierre-André Albertini, de Fransman die in een gevange nis in het thuisland Ciskei zat. Albertini werd dit voorjaap tot vier jaar veroordeeld wegens zijn weigering om te getuigen in een proces tegen mensen die van activiteit voor het ANC werden beschuldigd. „Als hij was opgetreden als ge tuige a charge, zou ik nog in de ambassade zitten. Zijn be sluit om niet te getuigen heeft mij weer een vrij man ge maakt". Als hij nu niet vrij was geko men, had hij waarschijnlijk een ontsnappingspoging on dernomen. „Ik had al een ma nier gevonden om weg te ko men met een goede kans dat het zou lukken. Maar ik zou een beetje hulp van buitenaf nodig hebben gehad". Tijdens de 26 maanden in het Nedbank-gebouw in Pretoria heeft hii alle tijd gehad voor een nadere studie van Zuid afrika. Hij ziet de apartheids structuur als een van de mees te effectieve middelen waaro ver de regering beschikt om het zwarte verzet te bestrijden. Daarom gelooft hij ook niet dat de regering deze structu ren wil veranderen. In zijn opvattingen is De .Jon ge niet veel veranderd. „Ik steun nog steeds het ANC. Maar dat betekent niet dat ik op bepaalde punten geen kri tiek heb. Ik sta volledig achter de hoofddoelstellingen, ook achter het gebruik van geweld en de motieven daarachter, maar niet achter alle vormen van geweld. Ik zelf zou bur gerdoelen uitsluiten". Maar de Jonge vindt dat het ANC zelf duidelijk zou moeten maken waar de grenzen liggen. Het leven in de ambassade is hem gemakkelijker gevallen dank zij steun van vrienden en familie uit Nederland. „Steun kwam van al die hon derden onbekenden die kaar ten en brieven stuurden". Hij is blij weer thuis te zijn, maar weet aan de andere kant „ei genlijk niet precies waar thuis is". „Het probleem is dat ik zo gefascineerd ben door Zuid afrika. Het vooruitzicht dat ik mogelijk niet meer terugkeer, vind ik wel vervelend. Het le ven in Amsterdam, zoals mijn vrienden dat beschrijven, lijkt me wat saai. Dat schrikt me wel af".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4