Westen kan vluchtelingen beter onderling verdelen lÊuwS Kamer wil geen verbod van alcoholreclame Zes universtiteiten gebruiken honderden illegale proefdieren Wiegel krijgt riante vergoeding voor huis DE GROTE MERKEN BIJ STOUTENBEEK stoutenbeek ijNNENLAND" QüdMQowuvnt Boeken voor kinderen,, ledische wip Derde Vereld xoeddeels weggegooid reld PLAN VOOR OPRICHTING INTERNATIONAAL AGENTSCHAP: •r*>; 7>-■ Sponsort Loesje de Troonrede Werkmanprijs voor Anthon Beeke Bryan Adams en John Hiatt naar Nederland Sevenhuysen overleden DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 Kachels Met veel passen en meten probeert het personeel van Sotheby's Amster dam de veilingzaal zodanig in te rich ten dat alle ka chels die bestemd zijn voor de veiling van aanstaande donderdag een plaats krijgen. De in totaal 110 per fect gerestaureer de kachels zijn af komstig uit het ka chelmuseum in Ruinerwold. DEN HAAG De Friese commissaris der koningin H. Wiegel ontvangt jaarlijks van de Rijksgebouwendienst 66.000 voor het onderhoud van zijn villa in Giekerk. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken is er echter niets onoirbaars aan deze onkos tenvergoeding omdat daarover in 1982, toen ex-minister Wiegel commissaris werd, een afspraak is gemaakt met de toenmalige minister van binnenlandse zaken, mr. M. Rood. Wiegel wilde namelijk met het oog op zijn jonge kinderen niet gaan wonen in de officiële ambtswoning, die aan een drukke weg in Leeuwar den ligt, maar op een rustiger plek. Hij kocht daartoe voor bijna een miljoen gulden een pand in Giekerk. De regeling met Wie gel kwam in de openbaarheid ndat vorige week uit een intern accountantsrapport van het ministerie bekend was geworden dat enkele commissarissen der koningin de afgelopen jaren een zeer hoge onkostenvergoeding hadden ontvangen. Meeste agrarische scholen verdwijnen DEN HAAG Van de 48 middelbare agrarische scholen (MAS) in ons land moeten er 33 door fusies verdwijnen. De betrokken scholen kunnen daarbij opgaan in te stichten agrarische opleidingscentra (aoc's) of een bundeling aanj gaan met het middelbaar be roeps onderwijs (mbo). Minis ter Braks (Landbouw) zegt dit in antwoorden op vragen uit de Kamer. Volgens hem moet een MAS ten minste vierhon derd leerlingen hebben wil deze zelfstandig kunnen blij ven bestaan. Dat aantal berei ken op dit moment vijftien middelbare agrarische scho- DEN HAAG Unesco Centrum Nederland vraagt vandaag op de landelijke ABC-dag bijzondere aan dacht voor de steun aan het project „Boeken voor kin deren", vooral in de ont wikkelingslanden. De boe ken dienen in de strijd te gen het analfabetisme als lees- en oefenstof tijdens en na de opleiding. De achtste september werd in 1966 op een Unesco-conferentie uit geroepen tot ABC-dag. In 1986 waren er nog 889 mil joen analfabeten in de we reld, ofwel 27,7 procent van de volwassenen. (Van onze fn parlementaire redactie) k EN HAAG Een groot a eel van de tussen 1975 en h ïfö gegeven ontwikke- ,je ngshulp in de gezond- itj, eidszorg (totaal bijna 900 SU tiljoen gulden) moet als t reggegooid geld worden eschouwd. Een onder- in^oek van de inspectie ont- ikkelingssamenwerking W1ieeft dit duidelijk ge haakt. Minister Bukman eeft het rapport gisteren in de Kamer gezonden. 1 offit het rapport blijkt dat me at isehe apparaten vaak te mo- ns ern waren waardoor er in de p, Btrokken Derde-Wereldlan- Jen niet mee kon worden om- egaan Er werden te veel en kjoms ook overbodige appara- nejen geleverd. De leveranties no iidden nauwelijks tot een uit- ■eiding van de gezondheids- org. Vaak liepen de kosten ok zo ver op dat bezuinigd eemoest worden op bijvoorbeeld i uisartsen. 10! ,eyanuit Nederland werden ook I pparaten geleverd die in het ntvangende land zelf ge haakt konden worden. Na oi inkomst stond de apparatuur m aak lange tijd in de verpak- ie ng, omdat de installatie er- an veel tijd vergde. j1 ulp bij de bouw van zieken- 011 uizen en klinieken ging ook '8 egel ma tig fout. In vrijwel alle - 'vallen waren er vertragin- in bij de bouw en werden Ijetten overschreden, het- ten koste ging van de ^tverlening aan de armen. nng van onderhoudsper- leel bleek moeilijk. i jk inspectie wil dat er in de lekomst geen dure of al te toderne gebouwen of appara- 9 lur Kfcee. ir voor de gezondheidszorg er geleverd worden. Als al leun wordt gegeven moet het »an om kleine ziekenhuizen passen in de lokale situatie. ij elk project moeten onaf- e ankelijke deskundigen gorden ingeschakeld en oeten installatie van appara- r, training van personeel levering van reserve-on- 11 erdelen vooraf geregeld gorden. )ienstweigeraar Jij ontslag niet meer rechteloos o jj'DEN HAAG Dienstweige- o! aars die ter vervangende [J ienstplicht bij een bedrijf of fnstelling tewerk worden ge teld, kunnen voortaan niet 'eer van de ene op de andere ag worden ontslagen. Een af vaardiging van de Vereniging Oj dienstweigeraars (VD) heeft J ieróver gisteren in een ge- prek met minister De Koning an sociale zaken overeen- temming bereikt. Als de ienstweigeraar om welke re en dan ook ontslag krijgt angezegd, moet er eerst een fkoelingsperiode van vier 'eken in acht worden geno- nen. Het ministerie van socia- zaken, dat de vervangende iienstplicht regelt, en een be- ingenvertegenwoordiger van de betrokken dienstweigeraar (Onderzoeken dan of het ont- «ag al dan niet terecht is. DEKNOLLEN N VANDAAG^ DEN HAAG Om de Westerse landen te be hoeden voor de onver wachtse komst van vluchtelingen en de vluchtelingen te verlos sen van de afwerende maatregelen van Wester se landen, heeft de vere niging Vluchtelingen werk een plan gelan ceerd voor de oprichting van een Internationaal Vluchtelingen Agent schap (IVA). Dit agentschap moet de vluchtelingen „rechtvaardig selecteren" en ze over de aangesloten landen verdelen, aldus Vluchtelingenwerk- voorzitter Jan Nico Scholten, die het plan vanochtend overhandigde aan minister Van den Broek. Vluchtelingenwerk wil de se lectie van asielaanvragers, die nu pas begint als ze in het Westen aankomen (met alle ellende van dien), vervroe gen en verplaatsen. Een vluchteling die naar het Wes ten wil, zou zich na zijn vlucht in een buurland moeten melden bij het bu reau van de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR). Dit bureau kan dan beoordelen of de man of vrouw terecht aanspraak maakt op de vluchtelingen status. Als dat het geval is kan de vluchteling vertrekken naar één van de IVA-landen. Hij weet dan dat hij welkom is. En omdat het internationale agentschap bijvoorbaat vast stelt hoeveel vluchtelingen hij op wil nemen en hoe die over de landen verdeeld zul len worden, kan geen enkel aangesloten land zich onaan genaam verrast voelen door de komst van een vluchte ling Een vluchteling die toch op eigen houtje naar het Westen reist, wordt door het IVA onder zijn hoede geno men en doorverwezen naar één van de leden. Als hij ten minste voldoet aan de eisen van de UNHCR, anders wordt hij teruggestuurd. „Wij pleiten niet voor de komst van een ongecontroleerde stroom vluchtelingen", zegt Scholten. „Maar op dit mo ment doen de Westerse lan den, met Nederland voorop, buitengewoon weinig". Paniekvoetbal Het plan van Vluchtelingen werk, dat ook aan de Tweede Kamer en aan Europese zus terorganisaties wordt aange boden, maakt in elk geval een einde aan de chaos die heerst bij de opvang van vluchtelingen. Scholten: „Je voorkomt er al het paniek voetbal mee. Nu worden mensen ten onrechte het land uitgewezen en komen ze in buitenlandse gevangenis sen terecht, of ze blijven hier lange tijd om vervolgens toch te moeten vertrekken en der gelijke; er ligt duidelijk een probleem. De Westerse rege ringen bieden tegen elkaar op met regelingen om te voorkomen dat mensen het land inkomen. Op die manier leveren we nooit een redelij ke bijdrage aan de oplossing van het vluchtelingenpro bleem. Als ons plan wordt opgevolgd, zitten de Westerse landen op één lijn en kunnen ze de opvang van vluchtelin gen beheersbaar maken" Maar Vluchtelingenwerk wil niet in eerste instanties de Westerse regeringen van dienst zijn, het gaat haar om de vluchteling. Scholten vindt dan ook dat de hoe veelheid vluchtelingen die het internationale agentschap zou moeten opnemen (Vluch telingenwerk spreekt over het „quotum") hoger moet liggen dan de aantallen die Westerse landen nu toelaten. „We zouden het natuurlijk eigenlijk moeten hebben over de grote tragiek van tien tot vijftien miljoen mensen die gevlucht zijn dat doen die mensen echt niet zomaar. Maar in plaats daarvan zuch ten de Westerse regeringen: „Tjonge jonge, wat hebben wij toch een probleem met die vluchtelingen". Maar wij worden niet overstroomd door vluchtelingen. In feite doen we bijna niets. Kijk maar, een land als Jordanië, met 3,7 miljoen inwoners, heeft 823.000 vluchtelingen opgevangen. Dat is 22 pro cent van de bevolking. Soma lië heeft 550.000 vluchtelin gen binnen zijn grenzen, 4 procent van de bevolking. Zambia zit op 1 procent. Dat zijn dus allemaal Derde We- Vluchtelingen moeten vaak heel lang in een tentenkamp doorbgengen voordat een land bereid is ze op te nemen. reld landen. België komt niet verder dan 0,37 procent, West-Duitsland 0,22 procent, Nederland 0,11 procent. Ter wijl de Derde Wereld wel een bijdrage levert, laten de Europese landen het afweten. En dat terwijl van de circa 11 miljoen vluchtelingen niet meer dan 2 procent naar het Westen wil". Royaal Scholten vindt het „erg be langrijk" dat in de regio van de vluchtelingen zelf op vangmogelijkheden worden geschapen en dat het Westen daarbij helpt. Maar volgens hem is het niet geloofwaardig om alleen royaal te zijn bij de opvang van vluchtelingen als het ver weg is. „We verliezen ons krediet als we niet bereid zijn ook zelf vluchtelingen op te nemen. En hoewel het in derdaad voor de meesten het beste is in de eigen omgeving opgevangen te worden, zijn er toch altijd vluchtelingen die vanwege hun geestelijke en culturele achtergrond naar het Westen willen en moeten komen". Hoewel hij erkent geen „kei harde cijfermatige analyse" te kunnen geven, gaat Schol ten er (in navolging van de opstellers van het Vluchte lingenwerk-rapport) vanuit dat de oprichting van het In ternationale Vluchtelingen Agentschap geen verhoging van de kosten zal betekenen. Wat aan het IVA wordt uit gegeven, wordt terugver diend doordat vluchtelingen niet meer van hot naar her gesleept hoeven te worden. Als het plan van Vluchtelin genwerk wordt opgevolgd door minister Van den Broek zou Nederland zo'n vijfdui zend vluchtelingen per jaar moeten opnemen, schat Scholten. Dat is bijna vijf keer zoveel als er nu naar binnen mogen. Maar de con tacten die hij totnutoe met het ministerie van buiten landse zaken heeft gehad, stemmen Scholten hoopvol. „Het zou mij erg tegenvallen als ze het niet zouden gebrui ken als een bouwsteen voor een ander beleid", zegt hij. „De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen zou er in elk geval erg blij mee zijn. Maar als particuliere organi satie kunnen wij ons plan niet bij de Verenigde Naties en bij andere landen aan de orde stellen. Dat moet de re gering doen. En laat ze alsje blieft niet wachten op een eensgezind Europees stand punt, want dan komt er nooit een internationaal agent schap. Drie of vier landen zijn genoeg om mee te begin nen, om de eerste stap te kunnen zetten. Het zou een eer moeten zijn voor elk ka binet daar aan te werken". STEVO AKKERMAN ARNHEM Loesje, het meisje uit Arnhem dat al eens aan de verkiezingen deelnam en ons land ver siert met opgewekte pam fletten, heeft aan konin gin Beatrix voorgesteld de Troonrede te sponsoren. In een brief aan Hare Majes teit schrijft Loesje van de Troonrede een „clip" te willen maken, om die wereldwijd te verkopen. „Mijn plan brengt miljarden op', aldus Loesje. „Na aftrek van Uw en mijn onkosten blijft er nog genoeg over om het financieringste kort es flink te dekken Loesje heeft aan haar brief een „prijsvoorstel" toegevoegd, waaruit de koningin een keus kan maken. Mocht zij bijvoor beeld bereid zijn met een Loesje-button in de Ridderzaal te verschijnen, dan betaalt Loesje haar 12.000gulden, zon der camera-inzoom. Als de te levisie-camera wèl inzoomt, heeft Loesje er 50.000 gulden voor over. En als kroonprins Willem-Alexander een T-shirt aantrekt met daarop de tekst „Ik ben niet aardig, Loesje", kan de koninklijke familie wat Loesje betreft nog eens reke nen op 80.000 gulden. „De be dragen zoals vermeld zijn alle exclusief btw", aldus Loesje. AMSTERDAM De H.N Werkmanprijs 1987 (10.000 gulden) van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst is toege kend aan Anthon Beeke voor zijn gehele oeuvre als grafisch ontwerper. Volgens de jury is het grote oeuvre van Beeke vol afwisseling en vaak ook verrassend en vernieuwend en altijd intelligent en speels. Hij maakte bijvoorbeeld affiches, onder meer voor het Eindho- vense theatergezelschap Globe en voor musea. Hij verzorgde de vormgeving van tijdschrif ten zoals Kunstschrift van Openbaar Kunstbezit. Verder maakte hij veel boekomslagen, onder meer voor de uitgeverij en Bezige Bij en Bert Bakker. Ook museumcatalogi, jaarver slagen, postzegels, documentai res, kinderspellen, reclame filmpjes en nog vele andere zaken behoorden tot het oeu vre van Beeke. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Jaarlijks worden op Nederlandse uni versiteiten honderden honden en katten als proefdier ge bruikt die daar illegaal terecht zijn gekomen. De handelaren die de dieren leveren zijn daar ook illegaal aangekomen. De dieren blijken vaak afkomstig van malafide handelaren of fok kers. Soms gaat het om dieren die zijn gestolen van hun eigenaar of die door de eigenaar aan de hande laar zijn verkocht zonder te weten dat hun beest als proefdier wordt gebruikt. Dit blijkt uit een onder zoek van de Dierenbescherming. Deze heeft samen met de Neder landse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie de Tweede Kamer ge vraagd een einde te maken aan deze volgens haar „onaanvaardbare situ atie". Particuliere handelaren leveren jaarlijks ongeveer duizend honden en katten aan zes universiteiten om als proefdier te dienen voor weten schappelijke onderzoek. Van de in 1986 door particuliere handelaren feleverde honden bleek de her- omst van tachtig procent (570 die ren) niet te kloppen. De herkomst van de honden, voornamelijke bas taards, is betrekkelijk eenvoudig te achterhalen, omdat de dieren een getatoeerd nummer hebben en een paspoort met een corresponderend nummer. Voor katten geldt dit niet, zodat moeilijker is te achterhalen of met die dieren is geknoeid. Volgens de Dierenbescherming is het voor de universiteiten goedkoper dieren te betrekken van particuliere han delaren dan deze zelf te fokken. ROTTERDAM Bryan Adams komt op 3 november voor een eenmalig concert naar Nederland. Zijn concert is in de Rotterdamse Ahoy'. De kaartverkoop voor dit concert start zaterdag 12 sep tember bij alle bekende adressen. In oktober kom John Hiatt voor enige con certen naar Nederland. Dit maal zal hij met een band komen en niet, zoals de laat ste keer „Solo in concert". De bezetting is; John Hiatt guitar en zang, Sonny Land- reth gitaar, David Ranson bass en Kenny Blevins drums. Hiatt bezoekt tijdens zijn toernee Haarlem, Leeu warden, Tilburg, Venlo en Utrecht. Ook voor deze con certen begint de kaartver koop op zaterdag 12 septem ber. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer voelt niets voor een verbod op alcoholre clame via radio en televi sie. Dit werd gisteren dui delijk in een debat over de nota „Alcohol en Sa menleving". In die nota stelt het kabinet een aan tal maatregelen voor om de alcoholconsumptie te verminderen en meer voorlichting te geven over de gevaren van alcohol. „Dat is hard nodig", hield staatssecretaris Dees (volksge zondheid) de Kamer voor, „want voor velen is een dage lijkse portie alcohol even ge woon als een boterham met kaas". De wenselijkheid van een al- coholmatigingsbeleid wordt door de nele Kamer onder schreven, evenals de uitbrei ding van voorlichting (vooral op scholen) en hulpverlening en een strengere controle op dronken automobilisten. Over sommige maatregelen die vol gens het kabinet zullen leiden tot een matiger drinkgedrag zijn de meningen echter ver deeld. De fracties van CDA, VVD en D66 zien geen heil in het ver bieden van reclamespots voor alcohol omdat zij betwijfelen of de liefhebbers van alcohol daardoor ook maar één drup pel minder zouden gaan drin ken. Bovendien wordt er in te levisieseries en films ook ge dronken. Het is moeilijk daar een eind aan te maken. Vol gens genoemde fracties zou het daarom beter zijn als elke al coholreclame zou worden voorzien van een waarschu- wing tegen overmatig gebruik. Met de alcoholfabrikanten moet daartoe een „reclame-ge dragscode" worden afgespro ken. Een meerderheid van de Ka mer wil ook geen algemeen verbod op de verkoop van al cohol bij voetbalwedstrijden. CDA, VVD en D66 vinden dat zo'n verbod alleen moet worden ingesteld bij wedstrij den met een hoog risico; de be slissing daarover dient te worden overgelaten aan de burgemeesters. Het kabinetsvoorstel om de al coholverkoop in benzinesta tions te verbieden heeft de in stemming van alle fracties. Ook vindt de Kamer dat er „huisregels" moeten komen voor het schenken van alcohol in club- en buurthuizen en sportkantines. PvdA-woord- voerder Van Otterloo diende een motie in met het verzoek de alcoholprijzen op kazerne- terreinen te verhogen. Mo menteel kost in de legerplaat sen een pilsje nog geen gulden. ZUIDLAREN De muziek pedagoog Ru Sevenhuysen is zondag op 64-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zuidlaren overleden. Hii verwierf grote bekendheid als directeur van de toenmalige Vereniging, thans Stichting, Jeugd en Mu ziek, en stimulator van ren en leider van studiewe ken, en het jaarlijkse zomer kamp op Woudschoten in Zeist Het onlangs gehouden zomerkamp was het 26ste. Se venhuysen was al een tijdje ziek, maar had op het 25ste nog de kamermuziek- en or kestklas geleid. Op het aller laatste moment moest hij het dit jaar laten afweten. Als do cent directie en jeugdorkest heeft hij veel jonge musici op geleid en daarmee de amateur- kunstbeoefening op een hoog peil gebracht. (ADVERTENTIE) Optimaal zitcomfort in 'n eigentijdse vormgeving. Dat is de Mine van Artlex. ontworpen door Buikhard Vogtherr. Op het oog een strakke, bijna architecturale lijn. maar het zitten is een zonder meer aangename en comfortabele ervaring. DeT-fne talloze kleuren en variaties op het T-thema. Een venassende kijk op zitcomfort van Arflex, bij Stoutenbeek. NET "N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk. Parallelweg 10, teL 02510 - 2 90 31 Leiderdorp: Meubelplein L teL 071 - 89 93 21 Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. Artifort Auping BanzBord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor deSede Duilet Fischbacher Gelderland Hülsta Intertübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustemng M1.0. Parade Pastoe Ploeg Rohé Rolt Benz Saporiti

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3