f V „Kunst eigen vorm van verkondiging VI kerk wereld Hervormd- gereformeerde Israëlzondag 4 oktober Behoudende r.k. organisaties roepen hulp paus in brieuen lezers Ceidóc GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EaidóeSowuvnt Douma: aids is oordeel en oproep van God GRONINGER FACULTEIT WIL DISCUSSIE MET THEOLOGEN: Olie op de golven? DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGINA Hogeschool Heerlen bezorgd over toekomst HEERLEN De verkenningscommissie godgeleerdheid, die de doelmatigheid van het aantal door de overheid gesubsidieer de theologische opleidingen moet onderzoeken, mag de macht van het getal of een bepaalde wetenschapsopvatting niet laten overheersen. Dit zei de rector van de Universiteit voor Theologie en Pasto raat in Heerlen (UTP) drs. A. Reijnen gisteravond bij de ope- r. De door minister D t letten op het te en de kerkeliike ontwikkelingen. 'Heerlen' bevindt zich in een moeilijk parket ning van het nieuwe academische jaar. De door minister Deet- man ingestelde verkenningscommissie moet letten op het aan tal studenten, de maatschappelijke behoefte en de kerkelijke door de ontwikkelingen in het bisdom Limburg. Meerderheid Ieren voor vrouwelijke priesters DUBLIN Een meerderheid van de Ierse bevolking, waar van 95 procent tot de rooms-katholieke kerk behoort, is voor stander van vrouwelijke priesters. Uit een enquête van het marktonderzoeksbureau van Ierland onder 1000 mensen blijkt dat 54 procent van de ondervraagden voor de vrouw in het ambt is, terwijl 31 procent verklaarde er tegen te zijn en 15 procent wist het niet. Van de ondervraagden tussen de 18 en 34 {aar verklaarde 64 procent niets tegen vrouwelijke priesters te lebben, terwijl 22 procent zei er grote moeite mee te hebben. Een groter aantal mannen dan vrowuen is voorstander van de vrouw in het ambt (56 tegen 53 procent). Uit het onderzoek blijkt verder dat de grote meerderheid van de Ieren van het concilie niets afweet. Achter onze beschaafde omgangsvormen verber gen we soms ons gebrek aan belangstelling voor elkaar. Heroverweger KAMPEN Aids is een oordeel van God over een manier van leven die helemaal in strijd is met de bestemming die God aan het lichaam en de geest van de mens heeft gegeven. De ziekte is ook een oproep tot grondige bezinning en radicale be kering. Homofielen kunnen de oude voet doorgaan in 'vriie liefde', maar dan nu met de angst om het hart omdat een ongelukje met een condoom, of (nog eerder) een ongelukje zonder condoom fatale gevol gen kan hebben. Ze kunnen ook de stem van God horen en alsnog het roer omgooien. Dit schriift prof.dr. J. Dou ma, hoogleraar ethiek aan de theologische universiteit van de vrijgemaakt gereformeer den in Kampen in zijn dezer dagen verschenen boeide „Aids, meer dan een ziekte Volgens Douma mogen in de schuldvraag niet alleen be paalde bevolkingsgroepen worden betrokken. „Als de aids-ziekte in ons land een welvaarts-ziekte genoemd kan worden, hoe groot zou dan de afstand zijn tussen een aids-patiënt en de door snee Nederlandse burger in het uitbuiten van die wel vaart?" De ethicus verwijst in dit verband naar abortus pro vocates („de prijs die zwan gere vrouwen voor het be houd Van hun welvaart beta len"), milieuverontreiniging, drugs, alcohol, tabak en hon gersnoden. Ook de oproep mag niet tot een bevolkings groep worden beperkt, schrijft Douma. „Worden an deren getroffen, dan kan dat voor ons net zo goed een op roep tot bezinning en beke ring betekenen". Douma hekelt in zijn boekje de uitspraken van de kerk over aids. „Zij weet mooie, maar zeer voorspelbare woorden over pastorale op vang van aidspatiënten te zeggen". Woorden over „schuld en oordeel" en over „barmhartigheid voor allen die in hun zonden bij God hun toevlucht zoekenblij ven echter achterwege. „Ze beschikt niet meer over het afweersysteem dat haar in staat zou stellen een werkelij ke bijdrage in de aidsepide- mie te leveren", aldus Dou ma. „In die zin heeft de kerk aids." „Het woord dat de kerk moet Streken is niet van een Lieve eer die alles wel goedvindt en overal begrip voor heeft Want hij veroordeelt en straft ook, als het leven van de mens onder de menselijke maat wegzinkt, Hij doet dat om de mensen terug te win nen." Douma keert zich in zijn boekje tegen een algemene bevolkingstest op aids en ziet ook niets in contróles bij de grens. HOOGEBEINTUM - „Ei genlijk zou er veel meer moderne kunst in de kerken moeten hangen. Want de moderne kunst kan soms meer uitdruk ken dan een goede pre dikant in vijf of tien pre ken weet te verwoor den". Aldus dr. Regn. Steensma, wetenschappe lijk hoofdmedewerker van het Liturgisch Insti tuut aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Hij sprak in de kerk van Hoogebeintum in Fries land over de relatie tus sen kerk en moderne kunst Het is een onderwerp, waar hij zich al lange tijd voor in teresseert. Door ziin vak „kerkbouw en kerkinrich ting" probeert hij zoveel mo gelijk studenten in Gronin gen warm te maken voor de discipline. Binnenkort boekt hij daarin een klein succes, als op 14 september een nieu we vleugel van de theologi sche faculteit wordt geopend, waar ruimte is gereserveerd om iedere twee maanden nieuwe kunstvoorwerpen te exposeren. Naar aanleiding van het getoonde werk kan dr. Steensma met zijn studen ten van gedachten wisselen over het materiaal. Voor hem is die gedachten wisseling met mensen van wie een deel in de pastorie terecht komt, heel essentieel: hij hoopt dat moderne kunst een erkende plaats zal krijgen binnen de kerken. Dr. Steensma vindt, dat kerk Kunst aan de wand van de Pius X-parochiekerk in Den Haag en moderne kunst als gelijk waardige partners moeten worden gezien. Het zijn twee zelfstandige grootheden. „We moeten oppassen, dat de kerk de kunst weer voor haar kar gaat spannen. Die tijd hebben we gehad. Kerk en kunst mogen op eigen wijze de boodschap naar buiten bren- De moderne kunst werd vooral in de jaren zestig en zeventig in de kerken geïn troduceerd. In die tijd zijn er nogal wat nieuwe kerken ge bouwd, vooral in de polders en in de nieuwbouwwijken bij de grote steden. Door de subsidie van de overheid was er voldoende geld voor extra franje. De kunst kreeg daar door een kans. In sommige gemeenten bleven de moge lijkheden beperkt tot de weergave van een bekend FOTOiSP bijbelgedeelte in een ge brandschilderde ruit of in een avondmaalsdoek. Maar er zijn ook voorbeelden te noemen, dat de kunstenaar verder is gegaan en bewust nieuwe symbolen heeft ge zocht. Dr. Steensma noemde de gereformeerde kerk in Ermelo als voorbeeld. Daar zijn de oude doodssymbolen zoals de zandloper en de vleermuizen weggelaten ten gunste van een gestilleerde schietschijf in combinatie met een vizier. Op Goede Vrijdag hangen er enkel wat touwen in de vorm van een strop. „Die voorwerpen zijn vijf jaar geleden voor het eerst geïntroduceerd en nog steeds zijn er mensen die niet in de kerk komen als ze we ten dat een van de kunst voorwerpen in de kerk is". Wisseling Dr. Steensma ziet naast de architectonische en vaste versieringen in de kerk ook mogelijkheden voor wisse lende kunstvoorwerpen. In de studentengemeente te Kampen wordt er iedere maand een speciale dienst ge houden, waarbij studenten van de plaatselijke academies worden uitgenodigd op beel dende wijze een bijdrage te leveren aan het thema van de dienst. De ervaringen zijn positief, hoewel de voorstel ling van het Avondmaal nog al omstreden is, omdat Jezus aan één tafel zit met een bui tenlandse vrouw, een prosti- "Tué en een neger. „Christus heeft wel met zondaren gege ten, zeggen de mensen dan, maar toch niet met zulke erge zondaren". In het An ker, de hervormde kerk van Assen, heeft men zelfs uit er gernis over een te concrete uitbeelding een drieluik uit de kerk laten verwijderen. Onder het hoofstuk „zonde" waren straaljagers uitgebeeld en een aantal mensen had daar moeite mee. Volgens dr. Steensma is het een bewijs, dat moderne kunst een zin volle aanvulling op de predi king kan zijn, omdat de uit gebeelde zaken de mensen heel direct aanspreken. DEN HAAG Op zon dag 4 oktober wordt in de hervormde gemeen ten en in de gerefor meerde kerken de zoge heten Israëlzondag ge houden. De Israël-orga- nen van beide kerken vragen om op die zondag in de kerkdiensten aan dacht te geven aan de verbondenheid van de kerk met Israël. Net als voorgaande jaren is er aan de plaatselijke kerken een „preek- schets" ter beschikking gesteld. Dit jaar belicht de hervormde dr. H. Vreekamp de achter gronden van de gelijke nis van de onvruchtbare vijgeboom (Lucas 13), de tekst die centraal staat. De Israëlzondag wordt ge houden vlak nadat in de sy nagoge de Grote Verzoendag is gevierd en de voorberei dingen voor het Loofhutten feest begonnen. Dat de ker ken in deze tijd de Israëlzon dag hebben gepland, is niet toevallig: „Het is de tijd van de joodse najaarf eesten. Daarin nemen de „geduchte dagen", van Nieuwjaar tot Grote Verzoendag, een ge wichtige plaats in. Het zijn dagen van bezinning op de mens en op zijn verhouding tot God en de mede-mens. Juist dan willen wij, als ker ken, ons bezinnen op Israël", aldus mevrouw H.L. van Ste- eren-Keizer en ds. w.F. toel, namens de gerefor meerde en hervormde Israël- organen. ag (h< de), illustratie uit het materi aal voor de Israëlzondag. Grote Verzoendag (houtsnede), illustratie uit het materiaal voor de Israëlzondag. DEN HAAG Op Ame rikaans initiatief nebben een aantal behoudende rooms-katholieke leken organisaties een brief ge schreven aan paus Jo hannes Paulus H. Aanlei ding voor hun brief is de komende bisschoppensy node over de leek in ok tober. Er moet een eind komen aan de volgens hen bestaande verwar ring rond de rol van de firiester en die van de eek. De brief is opgesteld door de redactie van het Amerikaan se tijdschrift The Wanderer, dat zich wat opstelling be vindt aan de uiterst rechtse zijde van de Amerikaanse kerk en vergelijkbaar is met het Nederlandse blad Con frontatie. Er zijn negenen dertig ondertekenende, ge lijkgezinde organisaties, voornamelijk uit de engelsta- lige landen. In Nederland hebben drie instanties de brief ondertekend: de organi satie Vrouwen in de R.K. kerk, opgericht uit onvrede over de koers van de be staande katholieke vrouwen organisaties, Herstel R.K. Pa rochieleven in Weert en de Stichting Bevordering Con tact Rooms-Katholieken in Enschede. Voorzitter Groot Wassink van deze organisatie was niet voor commentaar bereikbaar. De opstellers van de brief schrijven uit „diepe bezorgd heid over de „verdraaiing en het misbruik van de leer van het Tweede Vaticaanse Concilie over de roeping van de leek" tot hun brief te zijn gekomen. De organisaties zijn bang dat op die synode de voorstan ders van een grote rol voor de leek, hun uiterste best zul len doen de paus voor hun „revolutionaire ideeën" te winnen. Uit de tot nu toe gepubliceer de documenten voor deze sy node blijkt overigens dat de ondertekenaars op hun wen ken worden bediend. Het on derscheid tussen priester en leek wordt daarin sterk be klemtoond. Verantwoordelijk voor de verdraaiing en het misbruik van de leer van het concilie is volgens de organisaties een „samenwerkingsverband van theologen, geestelijken, uitge treden priesters en een min derheid van 'geclericaliseer- de leken', die ontevreden zijn over de zogenaamde beper kingen van de taak van de leek". Deze mensen domine ren de kerkeliike bureaucra tie op nationaal, diocesaan en parochieel niveau en vormen in toenemende mate een bar rière tussen het grote aantal getrouwen gelovigen en hun pastor. Ze proberen de leken een totaal nieuwe leer op te leggen op het gebied van de goddelijke openbaring, het wezen van de kerk en de eu charistie en de opdracht van de kerk. De paus wordt in de brief ge vraagd op te treden tegen de „kracht van de kerkelijke bureaucratie op lokaal ni veau, die voornamelijk ver antwoordelijk is voor het op leggen, en soms bedenken, van de nieuwe leer". 3rieven graag kon en luidelijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor mgezon- len stukken te bekorten Smadelijk In een brief aan de hoofdcom missaris van de Haagse ge meentepolitie, de heer Brand, heb ik hem het volgende me degedeeld: „Ik nam enige tijd geleden via de pers kennis van gruwelverhalen van een mij overigens onbekende Haagse collega (de man blijkt nauwe lijks een jaar in de advocatuur werkzaam te zijn) als zouden in de arrestantenbewaarplaats van het Haagse hoofdbureau van politie schandelijke toe standen heersen. Ik stel er gaarne prijs op te verklaren dat ik al gedurende tientallen jaren met regelmaat strafrech telijke gedetineerden en vree- melingen bezoek in de arres tantenbewaarplaats voor heen nog in het oude hoofdbu reau van politie en mij nog nimmer ook maar een klacht van een aldaar ingesloten cliënt heeft bereikt, als zou hij of zij onheus zijn bejegend door de aldaar werkzame poli tiemensen. Ik zou daar dan terstond werk van hebben ge maakt. Ik heb daarentegen respect voor de toewijding waarmede de leiding van de bewaarplaats de wachtcom mandanten en overige functio narissen zich van hun taak kwijten en zich opstellen te genover raadslieden en hun clienten. En na de invoering van het zogenaamde straf- en vreemdelingenpiket is zulks bepaald geen sinecure! Ik dis- tancieer mij dan ook volledig van de beweringen van deze nieuwkomer in de advocatuur en wil niet door te zwijgen ge acht worden in te stemmen met diens smadelijke opmer kingen". Mr. B.J.J. Schwanebeck, DEN HAAG. Kort Galgewater Wat een heldendaad om in de rubriek Weekeinde een artikel te plaatsen met het doel een persoon, die volkomen in zijn recht staat, belachelijk te ma ken door onder meer zijn naam niet te noemen en zelfs voor het uitvinden daarvan de lezer een aardige verrassing in het vooruitzicht te stellen. Overigens was het de heer N.G. Blonk niet alleen, die voor de verwijdering van de woonboten ijverde. Mevr. Jonk van het Kort Galgewater was eveneens namens de ove rige buurtbewoners bezig tot op het hoogste niveau deze lig plaats van woonboten aan te vechten. Het bedrog dat schuil gaat met de aanduiding .„His torische Haven", zoals dit door de gemeente wordt genoemd, is niet anders bedoeld dan als camouflage voor woonboten en klinkt mooi om daarmede het publiek van Leiden zand in de ogen te strooien. Het is de heer Blonk uiteindelijk ge lukt dit spel te ontmaskeren en op zuiver democratische wijze via één van de hoogste instanties, de Raad van State, de gemeente Leiden tot de orde te roepen. Wie zal niet erkennen, dat de heer Blonk en de overige bewoners van het Kort Galgewater het grootste gelijk hebben, dat zij zich met hand en tand verzet ten tegen de ligplaats (soms vijfdik) van doodgewone woonboten zonder enige histo rische waarde. De bewoners zagen hun uitzicht, warvan sommigen zelfs meer dan 70 jaar lang hebben mogen genie ten, plotseling verdwijnen en tevens verminderden hun panden sterk in waarde. Zou de gemeente het ooit gewaagd hebben maar één boot neer te leggen als de Commissaris van de Koningin in de Stadstim- merwerf woonde? Heeft één van uw lezers wel eens een weekend zo'n grote transport- auto met oplegger voor zijn of haar deur gehad? Wat zou je denken als je altijd zo'n mooi uitzicht hebt gehad en je nu zelfs de rondvaartboot niet meer voorbij ziet gaan en de blik vanaf het water op be doelde boot nog geen complete foto meer oplevert van de fraaie Stadstimmerwerf. Nog los van het feit, dat de woon boten regelrecht hun behoefte in het Galgewater lozen, be hoeft het toch eigenlijk geen betoog, dat onze bewoners zich zwaar genomen voelen. Mocht, zoals in het Bovag-arti- kel staat, de gemeente er toch iets op vinden om „De Histori sche Haven" te handhaven, dan zullen de bewoners niet nalaten hun schadeclaims bij de gemeente in te dienen. Eén ding staat immers vast: de pri ma onderhouden huizen op het Kort Galgewater dalen sterk in waarde, ditzelfde zou ook gelden als in het Rapen burg deze boten hun ligplaat sen waren toegewezen. Overi gens wil ik onder geen om standigheden de bewoners van de boten blameren. Het is niet hun schuld, dat de gemeente hen deze ligplaats heeft aange boden. A.G. v. Houten, LEIDEN. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MET waarschijnlijk alleen de stemmen van de PvdA <j klein links tegen zal de Tweede Kamer donderdag het ne licht geven voor het kabinetsbesluit twee mijnenjagei sturen naar de Golf van Oman, het gebied ten zuiden Perzische Golf. Ook de op één na grootste oppositiepai D66, zal het kabinetsbesluit steunen, hoewel fractieled Hans van Mierlo oud minister van defensie toch wat bedenkingen heeft. Toen de Verenigde Staten eind hun vloot in de Perzische Golf in sneltreinvaart gingen breiden opnieuw een belangrijke beslissing die zoi overleg met de NAVO-bondgenoten werd genomen Europa volgens Van Mierlo een unieke kans gemist or vorm van samenwerking op veiligheidsterrein te verweze lijken. fj. i ONGETWIJFELD heeft de D66-fractieleider daarin gelijl maar dat verwijt kan eerder tot andere Europese lande it worden gericht dan tot Nederland. Minister van buitenlands zaken Van den Broek is achter de schermen druk in de we»|Ty geweest binnen de Westeuropese Unie het politieke s menwerkingsverband van Frankrijk, Duitsland, Engelan Italië en de Beneluxlanden een eensgezind standpunt i verwezenlijken over een gezamenlijke actie in het Golfgi TQ bied. Dat is niet gelukt, onder meer door de grote verdeeli heid binnen het Italiaanse kabinet. Daardoor kon geen bete resultaat worden bereikt dan de verbrokkelde activiteite van de landen van de Westeuropese Unie, die nu in het Gol gebied op gang komen. T X IN elk geval is gisteren in overleg met de naar Den Haap gekomen Britse onderminister van defensie bereikt, dat d beide Nederlandse mijnenjagers in nauwe samenwerkin met de Engelse marine zullen opereren, waarbij Britse fri F gattten zullen zorgdragen voor de onmisbare bescherming ti gen eventuele aanvallen vanuit zee of uit de lucht. Donde dag zijn ook premier Goria en minister van buitenlandse i eeJ ken Andreotti van Italië in Den Haag voor overleg over h op elkaar afstemmen van de activiteiten in het Golfgebie Waarschijnlijk beslist België deze week-eveneens definiti marineschepen te sturen. In een verklaring waarin het gisti W ren genomen Nederlandse besluit werd toegejuicht, heeft e& Britse regering verklaard bereid te zijn tot nauwe samenwel^ king met meerdere Europese landen. Tegen de tijd dat on mijnenjagers over ongeveer een maand de Golf van Oma $j zullen bereiken, kan daardoor waarschijnlijk toch w ee' worden gesproken van een Europese actie, naast die v#aa Amerika en de Sovjetunie. ïan VOLGENS de grootste oppositiepartij, de PvdA, zou uit d^jt 1 Nederlandse opstelling onvoldoende blijken dat een bestan isch in de jarenlange strijd tussen Iran en Iraq ons voornaams mti oogmerk is. De socialisten gaan daarbij voorbij aan alle p Btrc gingen die ook minister Van den Broek heeft ondernome^" om via de Verenigde Naties een staakt het vuren tussen be ms de landen te bewerkstelligen. Via de onlangs aangenome in resolutie van de Veiligheidsraad is dat wat Iran betreft no(eidc niet gelukt. ^ei< re -p. ok JJE secretaris-generaal van de VN, Peres de Cuellar, he® ioe zijn.bemiddelingspogingen echter nog niet opgegeven. Hij tijdens bezoeken aan zowel Iran als Iraq beide partijen not maals tot aanvaarding van een bestand trachten te bewege Ondertussen hoeft Europa uiteraard niet lijdzaam af te wao! ten of die pogingen succes zullen hebben. Bij de komend iaa operaties van onze mijnenjagers in het Golfgebied dient o» nl land zijn neutrale houding in het conflict uiteraard zorgvii aal dig in het oog te houden. Daarbij komt dat de aanwezighe n? van een grote, internationale armada een ondersteuning ki lI| vormen voor de VN-poging in het betrokken gebied wat ol op de golven te gieten teneinde de rust te laten terugkera -ge Perioden met zon DE BILT (KNMI) Het vrii rustige weer van vandaag zal zich ook morgen voortzetten. Een uitloper van een hoge- drukgebied bij de Azoren breidt zich over onze omge ving uit en trekt morgen naar midden-Europa weg. Een groot deel van de dag zal het hogedrukgebied nog voor flin ke perioden met zon zorgen. Later op de dag komen wol- kenschermen van een fronten systeem opzetten. Dit fronten systeem hoort bij een depres sie, die de komende dagen langs Schotland naar Scandi navië trekt. Donderdag zal het frontensysteem ons land passe ren. Veel regen zal het niet brengen. In het weekeinde wordt een volgende depressie verwacht met vrij veel wind en regen. Zuid-Scandianvië: Morgen pe rioden met zon en overwegend droog, donderdag van het wes ten uit regen. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Britse Eilanden: Morgen veel bewolking en regen, donder dag wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtempera- tuur van 15 graden in Schot land tot 20 graden in zuidoost- Engeland. Benelux: Morgen droog en pe rioden met zon, donderdag half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar donderdag in de loop van de dag mogelijk regen. Middagtemperatuur van 18 graden in net noorden tot 22 in het zuiden. Frankrijk: Perioden met zon, donderdag in het noordwesten mogelijk regen. Middagtempe ratuur van 18 graden in de k naalzone tot 28 graden aan Riviera. Alpengebied: Perioden iw zon en overwegend droo| ee Middagtemperatuur ongeve^u 25 graden. pai Portugal en Spanje: Zonn: j? Middagtemperatuur ongeva an 30 graden. Aan de noordku ror koeler. Italië, Joegoslavische kust: Droog en overwegend zonni én Middagtemperatuur ongevee ,or 29 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam onbew. 18 8 De Bilt mist 18 8 Eelde onbew. 18 9 Eindhoven mist 18 9 Den Helder l.bew. 17 13 Rotterdam mist 17 10 Twente mist 18 9 Vlissingen onbew. 17 13 Zd. Limburg 18 11 Aberdeen 18 9 Athene 29 20 Barcelona 28 19 Berlijn l.bew. 21 10 Bordeaux mist 30 13 Brussel niet ontv Dublin rw.bew. 18 8 Frankfort hbew. 21 12 Genève l.bew. 25 14 Helsinki niet ontv. Innsbruck regenbui 23 10 Klagenfurt rw.bew. 21 9 Kopenhagen Lissabon l.bew. niet ontv. 17 10 Locarno onbew. 23 11 Londen 19 9 Luxemburg niet ontv. 15 Madrid onbew 34 Malaga onbew. 30 0 Mallorca onbew 31 15 Malta niet ontv. Moskou regen 17 8 München rw.bew. 23 14 Nice l.bew. 27 18 Oslo niet ontv. Parijs l.bew. 23 12 Rome niet ontv. Split niet ontv. Stockholm rw.bew. 16 11 Warschau niet ontv. Wenen rw bew. 25 15 Zurich rw.bew. 23 15 Casablanca rw bew. 31 21 Cyprus onbew 29 21 Istanbul rw.bew 25 19 Las Palmas Beiroet niet ontv. Tel-Aviv niet ontv. S;n 0!pE Chip moet diefstal van dieren voorkomen ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp gaat als eerste dierentu in Nederland experimenteren met een chip die de registrao van dieren moet verbeteren en op die manier ook diefstal mtf tegengaan. De chip, die met een injectienaald onder de hui wordt aangebracht, doet dienst als een zendertje. Met behu van een detector en een afleesappparaatje kan men zien wel nummer de chip uitzendt. Volgens woordvoerder J. Klapwij van Blijdorp is net experiment met de chip in de eerste plaa bedoeld om diersoorten beter te kunnen registreren om zo go# fokprogramma's te kunnen opzetten. Een ander belangrijk votf deel van de chip is de preventieve werking tegen diefstal.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2