INTERMODE SMAAKT 'NAAR 'S-GRAVENHAGE ULJE EENSIN EEN SJAAL CCESSOIRES WEER MEER IN BELANGSTELLING Het mooiste is natuurlijk als schoenen en tassen bij elkaar horen (Fara- gamoVan Wordragen). WAALWIJK Het modecentrum voor de schoen- en lederbranche in Waalwijk voorspelt ons een op merkelijk modebeeld voor de ko mende winter: „De elegante vrou welijke lijn is aan de winnende hand, al zal het grote publiek nog wel even moeite hebben deze lijn over te nemen, daar de nu alom heersende smaak daarmee niet overeenkomt". Schoenen dus die de mensen in meerderheid niet wil len dragen. Dat is ook wel eens aardig. Maar hoe het ook zij: vrouwelijk dus. En degelijk ook. „Overlevings- mode" noemt de schoenenindus trie dat. Dezë is duurder omdat er materiaal van een goede kwaliteit in wordt verwerkt, maar daardoor zijn ze niet alleen duurder, maar ook mooier, bijvoorbeeld wat de kleuren betreft. Naast deze trend, die zich langzaam ontwikkelt, zo meent het schoenmodecentrum, zal er echter een sterk wisselende, actuele mode blijven bestaan. Zwart is, net als vorig jaar, de gro te winnaar als het om de kleur gaat. De andere donkere kleuren (anthraciet, grijs donkerblauw), de herfstkleuren en de zogenaamde basiskleuren wolwit, donkerblauw, fel-rood, cognac blijven hun partij tje meeblazen. Maar echt in op komst zijn de bruine kleuren die de afgelopen jaren nogal uit de gratie waren. Voor de sportieve en recre atieschoeisels bijvoorbeeld groeit de belangstelling voor natuurkieu- ren, vanaf de echte leerkleur, via brandy naar de houtkleuren, de roodbruinen en de zogenaamde neutraalbruinen. En de verschillen de kaki-tinten blijven het goed doen. De veelkleurige schoenen beginnen uit het modebeeld te ver dwijnen, in tegenstelling tot de zo genaamde kleur-op-kleurschoenen (tinten uit dezelfde kleurgroep, die goed bij elkaar passen). De materialen die worden gebruikt: veel lak, glad leer met een zachte glans, mat- en gevet leer. Het ge bruik van velours neemt toe: suè- de, hunting, nubuck en heel fijn ge slepen leer. Ook prints en diep drukken zijn er volop. Verder pro beren de modemakers de zoge naamde reptielprints door te druk ken: voor de jongeren de print van krokodillenleer, voor de elegante mode kleine krokodil en hagedis. Ook de struisvogel wordt in dit rij tje genoemd, hoewel dit dier weinig reptielachtigs over zich heeft. Wat de hakhoogte betreft: voor elk wat wils. De elegante schoen heeft verschillende hakhoogtes. De mo dieuze laars begint zijn populariteit •te verliezen. Blijven over de hoge laars die een platte hak zal hebben en de enkellaars (strakker om de enkels dan voorheen) die dit sei zoen met elke hakhoogte voor de dag kan komen. Maar er is ook een concurrent van de moonboots in opkomst: de wandel- of berg- laars. En dan vooral die welke ge maakt zijn van echt ouderwets, de gelijk vetleer, met zware zolen, die dubbelgenaaid en waterdicht ge maakt zijn. Een aardigheidje deze winter zijn enorme sjaals, omslagdoeken ei genlijk, waarin een mens zich van top tot teen kan hullen. Deze sjaals hebben de enorme omvang van 70 bij 220 centimeter en zijn voorzien van twee kwasten aan de uitein den. Zij zijn onder meer gemaakt van gefronselde goudlamé (zeven tig procent zijde, dertig procent lamé). De lamé lijkt verdeeld in hele fijne reepjes, geknipt uit glin sterend folie en verweven met de zijde, zodat er een betoverende stof ontstaat. De scarfs, zoals ze ook wel worden genoemd, zijn in tal van variaties te krijgen. Ze zijn geschikt voor „onnederlandse par tijen", zoals Ank Nusselein uit Den Haag het uitdrukt. „Bon Chic-Bon Genre" is voor haar groothandel aan het Noordeinde de invalshoek voor het winterseizoen 1987/88, dus ook op het gebied van sjaals en andere accessoires. Ank heeft in de Jaarbeurs te Utrecht een per manente showroom en zal van 19 tot en met 21 augustus in de Cen trale Hal van het Confectiecentrum te Amsterdam tijdelijk aan ieder een die het maar horen wil graag vertellen over haar zijden omslag doeken (ofwel „foulards" als ze uit Parijs komen) die als alternatief kunnen dienen voor jassen en ves ten. Ze heeft ze ook in onder meer kasjmier en lamswol. Leuk om de toch wat saaie en sobere mode van het komende seizoen wat op te fleuren. Overigens zijn de sjaals niet de enige handelswaar van Ank Nusse lein. Ze reist van hot naar haar om andere accessoires als tassen, oor bellen en andere sieraden in te ko pen. Tassenthema is volgens haar voor 1987/88 leder in struisvogel- of krokodillenprint. TINY FRANCIS A Tassen, maar ook ceintuurs beginnen weer meer aftrek te krijgen. Trou wens, de grotere belangstelling geldt eigenlijk voor alle accessoires. Wat de tassen betreft: dé modetrend de komende winter is leer met reptielen print. De tassenfabrikanten beginnen echter ook materialen te ontdek ken, die in hun branche tot nu toe verwaarloosd werden. „Aero" bijvoor beeld staat voor gestructureerd rubber. De jonge ondernemer Laurent David uit België, wiens produkten overal in Nederland te koop zijn, is met dit rubber aan de slag gegaan en brengt voorzien van allerlei dessins op de markt. Voor jonge studentes heeft David de klassieke schooltas waarvan het boekenvak voorzien is van een rits en op de tas zijn drie grote linnen zakken gestikt. „Korreltasjes", met een print die de indruk wekt dat er maiskorrels in het materiaal zijn verwerkt, worden uitgebracht in zwart, naturel en marineblauw. Dan zijn er modellen van geribbeld leer waarvan de print het idee geeft van strohalmen die door de wind zijn platgelegd. Voorts noteren we mooie citytassen van geprinte, zwarte kroko met suè- de; bulgarotassen van kunststof dat er als leer uitziet en „weidetassen" met eend-emblemen in royale formaten. En verder handhaaft zich de zacht leren nappatas. TINY FRANCIS assi/zasLaaow ÜJvanoo ascii3i 'We kunnen er lang en breed over praten - feit blijft dat Haagse vrouwen wat klassieker zijn geo riënteerd dan de Amsterdamse of Rotterdamse. Saaier? Zeker niet. Maar in al hun raffinement toch wat bedachtzamer. Haagse vrou wen zijn minder geneigd om elke modegril meteen op te pakken. Meer bewust van de modetenden- zen op langere termijn. Een ietsje formeler ook. Haagse vrouwen - en in hun kielzog de vrouwelijke bevolking van heel de Haags/Leid- se regio - geven liever wat meer geld uit aan een echt fraai mantel pak dat over twee jaar nóg draag baar is dan dat ze drie keer naar de winkel rennen om een avant- garde frutsel in huis te halen dat maar één winter meekan. Het interessante van de wintermo de '87/'88 is nu dat hij heel goed aansluit bij die Haags/Leidse voor keur. Mode-expert Hannah van den Booren: „Het is allemaal wat formeler en van een wat mooiere kwaliteit. De schouder die de li- chaamslijn weer volgt, de plooirok ken, de streepblouses, heel het lambswool-programma - dat past allemaal perfect in de Haagse kle- ding-cultuur. Vorige winter zag je die klassieke trend al de kop op steken, en nu zet hij lekker door". Hannah van den Booren is styliste vrouwenkleren van het Bijenkorf- concern. Haar taak is om interna tionale mode-tendenzen te vertalen naar een specifiek Bijenkorf-assor timent dat de cliënten van dit wa renhuis (hopelijk) aanspreekt. Eer der werkte Hannah (28) in dezelfde functie bij Peek Cloppenburg. Ze ging bij Peek weg omdat de Peek- kleren haar minder aanspreken dan die van de Bijenkorf. Peek mikt, kun je zeggen, op de kleren kast van de mensen met middenin komens. C A werkt vanaf het midden naar de lagere inkomens toe, en de Bijenkorf vanaf het mid den naar de hogere inkomens. „Dat betekent bijvoorbeeld", aldus Hannah, „dat C A veel toeters en bellen aan zijn kleren hangt. Zodat iedereen onmiddellijk ziet: ja, ze heeft iets nieuws aan. De Bijen korfkleren zijn soberder, hebben een wat betere kwaliteit en zijn na tuurlijk ook duurder. Voor mij als styliste is het in het Bijenkorfkli maat het fijnste werken". B-way Om zo goed mogelijk aan de wen sen van zijn cliëntèle te voldoen, heeft de Bijenkorf deze opgesplitst in verschillende „mentaliteitsgroe- pen" die verondersteld worden een eigen levensstijl en kledinggedrag te hebben, en voor wie dan ook af zonderlijke kledingpaketten wor den samengesteld. Zo maakt men, wat de vrouwen betreft, onder scheid tussen de groepen „B- way", „Attention" en „Gap". B-way-meisjes, aldus het concept van het warenhuis, zijn globaal ge nomen tussen de 15 en 25 jaar oud (al zijn de leeftijdsgrenzen tegen woordig sterk vervaagd) en zitten bij voorkeur op het atheneum. Of hebben het atheneum-diploma in hun zak en volgen, in een niet bij zonder progressief milieu, een uni versitaire studie. Leidse Minerva- studentes bijvoorbeeld kunnen, met een knipoog naar prins Wil- lem-Alexander, heel goed in het B- way pakket terecht. Het is bedoeld voor heel modieuze meisjes die Een van de merken die bij de Bijenkorf worden gevoerd Is Umlauf: tijdloos en elegant. Mantel en jack op deze foto hebben een ruiten voering en een suède kraag. 7. UMUOHti veelvuldig met iets nieuws te voor schijn willen komen. Omdat die meisjes (nog) niet bulken van het geld, is de B-way kleding voor Bij enkorfbegrippen niet duur. Vrouwen uit de mentaliteitsgroep „Attention" zijn wat ouder (onge veer tussen de 20 en 35), hebben een baan en kunnen dus veel meer besteden dan de doorsnee B-way. Ze zijn zeer geïnteresseerd in kle ding, kennen alle merken en heb ben voorkeur voor kwaliteitskleren boven veelvuldig iets nieuws. Dan de Gap-vrouwen. Die zijn van af 25 jaar oud en nog meer op hoogwaardige kwaliteit georiën teerd dan de Attention-dames. Gap-vrouwen houden van moderne vormen, maar doen per se niet mee aan de snelle trends. In het genot van een ruim besteedbaar inkomen, kopen ze hun kleding op de langere termijn. Van deze Gap- vrouwen vind je er in Den Haag re latief meer dan in Amsterdam of Rotterdam. Ze vertegenwoordigen zou je kunnen zeggen, de Haagse smaak. Femme de siècle „Juist voor hen is er in het huidige modebeeld met zijn klassieke vor men een ruime keus", aldus Han nah van den Booren. „Wat de Bij enkorf betreft, wij hebben voor de Gap-vrouwen de kledingstijl ont wikkeld die het motto „Femme de siècle" heeft meegekregen. Inspi ratiebron zijn de voorspoedige, de cadente jaren tussen de twee we reldoorlogen in grote steden als Wenen, Berlijn en Parijs. De „Fem- me-de-Siècle"-kleren zijn heel vrouwelijk. Lichaamsvolgend en met een klokkend silhouet. De tail le wordt duidelijk geaccentueerd en de rok waait beneden uit. De schouders en armgaten zijn weer iets kleiner dan we gewend waren. De materialen zijn soepel en van mooie kwaliteit. Wollen gabardine bijvoorbeeld crêpe, camels, drap de laine en dat soort soepele man telkwaliteiten. Ze worden toege past in lichte vergrijsde kleuren, en het geheel ademt een sfeer van verfijning en luxe". Naast de Femme-de-siècle-stijl treft men deze winter in de Bijen korf collecties onder de motto's „Anatevka", „Expeditie" en „Kon- struktie". „Konstruktie" is de meest progres sieve stijl en zal het in Amsterdam en Rotterdam ongetwijfeld veel be ter doen dan in Den Haag. Strikt en een tikje sexy, is deze collectie in de kleuren bruin, groen en zwart geïnspireerd op de opvattingen zo als die golden in het konstruktivis- me, Bauhaus en Wiener Werkstat- te. De „Konstruktie"-kleding mikt op de werkende, representatieve Attention-vrouwen. De kleren zijn precies om het lichaam gecon strueerd waardoor een zakelijk, strak silhouet ontstaat. Als materi aal is voor deze collectie veelvuldig gebruik gemaakt van stretch jer sey's, maar ook van satijnbindin gen en leer. „Expeditie" heet de sportieve Bij enkorf-stijl van dit seizoen. Half lang, van onderen nauwsluitend en in felle signaalkleuren is Expeditie bestemd voor zowel Attention- vrouwen als B-way-lady's, die iets willen uitstralen van „weer- en windbestendig" Anatevka Ook „Anatevka" tenslotte mikt op de Attention- én de B-way catego rie. Ontleend aan het beeld dat we hebben van Rusland ten tijde van de tsaren, is de Anatevka-collectie groot, ruim en lang, maar wel met een taille-accent. De kleuren don kergroen en blauw versterken de sober-stevige sfeer die Anatevka uitstraalt. „Konstruktie", „Expeditie" „Ana tevka" - het heeft allemaal wel wat. Maar de verloofde van prins Willem-Alexander zien we er toch niet direct mee lopen. Nee, in Haagse, Delftse, Leidse kringen zal het de Femme de siècle zijn die de toon aangeeft. Zo'n Femme de siè cle harmonieert trouwens prima met een echtgenoot uit de Bijen korf heren-mentaliteitsgroep New Traditional. Als die echtgenoot dan ook een New-Traditional-inkomen heeft, kan de winter 87/88 niet meer stuk. WILLEM SCHEER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20