Britse bescherming voor muneniagers Reclame Klaas de Jonge heeft nergens spijt van" Miljoenenfraude bij Belgische deken fondsen til STUDENT MISHANDELD Bollenstreek moet afval apart ophalen MILJOENEN! NOTA 88 t)uits vliegtuigje tort neer lij Beek „Flitstrein" van groot belang voor Randstad RAAD VOOR OUDEREN BELEID SNEL NODIG Amnesty: Marteling op grote schaal in China Kamer akkoord met expeditie naar Golf WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊmÊÊÊÊÊi^m Top ambtenaar Voogd eervol ontslagen Bezetting £cid6c (Sowuvnt Dinsdag 8 september 1987 78e jaargang no. 23904 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Én Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredacteur I J. Hallewas, Chet-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, laar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,64 per mm, kleintjes 1.0,45 per mm e nummers! 1,10. HET WEER Eerst perioden met zon, later van het westen uit toenemen de bewolking en in de avond mogelijk regen. Minimumtem peratuur 9 graden, middag- temperatuur 19 graden. Zwak ke tot matige zuidwestenwind. Zon op: 7.03; onder: 20.11. Scheveningen hoog water: 4.41 en 17.11; laag water: 12.36 uur. CHIPHOL Een Duits vlieg- jigje is vanmorgen vroeg tijdens ;n landingspoging in dichte mist lp het vliegveld Zuid-Limburg ïergestort. De vlieger en enige izittende van het toestel is daar- Ij om het leven gekomen. Het lestel. een tweemotorige Cessna 14, was vermoedelijk in Duits- lnd opgestegen De piloot tracht- Mweemaal te landen. De eerste Ler ging het al fout, maar de tyieger zag nog kans een zoge- oetnde doorstart te maken. Bij e tweede poging stortte het toe- Ui naast de baan neer. Jackson doet mee aan verkiezingen WASHINGTON De zwarte do minee en burger rechtenactivist Jesse Jackson heeft verklaard dat hij wil meedoen aan de strijd om de no minatie van de Democratische partij voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1988. In een vraaggesprek met de televisie maatschappij ABC kondigde Jackson aan dat hij zich volgende maand op een bijeenkomst van zijn „Regenboog Coalitie" officieel kandi daat zal stellen. Jackson is de zevende Demo craat die zich voor de strijd om het Witte Huis aanmeldt, maar heeft bij voorbaat al een grote voorsprong op zijn nog vrij onbekende Democratische mededingers. DEN HAAG De Randstad moet als één ge heel worden aangesloten op de route van de Train a Grande Vitesse (TGV), ook wel „flit strein" genoemd. Alles wat van belang is voor de contacten met het buitenland is nu eenmaal verspreid over Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Daarom horen deze drie steden elk een halte te krijgen op de route van de TGV. Dat heeft burgemeester A. Ha- vermans van Den Haag gisteren bepleit bij de presentatie van het rapport „Den Haag op het goede spoor". Daarin benadrukken diensten en afdelingen van de gemeente Den Haag nog eens met klem waarom Den Haag straks niet mag worden gepasseerd door de in Frankrijk al met 250 km per uur door het landschap razende trein. Minister Brinkman: DEN HAAG Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil een bij wet in te stellen Raad voor het Ouderenbeleid zo snel moge lijk aan het kabinet voorleggen. Een voorlopige raad kan dan per 1 januari 1988 reeds aan het werk gaan. Dat liet de minister van WVC vanmorgen weten in zijn dankwoord na de ontvangst van een advies van de Voorbereidende Werkgroep Raad voor het Oude renbeleid. De werkgroep vindt zo'n raad nodig om dat door het groeiend aantal ouderen het beleid voor hen op allerlei gebied in de samenleving steeds belangrijker wordt. Meer en meer ouderen willen hun stem ook aan de regering laten horen en zelf iets doen aan hun positie in de maatschappij. LONDEN De politie, de veiligheids diensten en partijfunctionarissen in China martelen op grote schaal, ondanks pogin gen van de regering een einde te maken aan dergelijke praktijken. Dit stelt de Amnesty International in een vanmiddag vrijgegeven rapport. De mensenrechten organisatie vraagt de regering in Peking de wet zodanig te veranderen dat dergelij ke ernstige schendingen van de mensen rechten kunnen worden voorkomen. In het rapport staat dat gevangenen worden geslagen, gegeseld, en met elektrische stokken worden gemarteld om bekente nissen af te dwingen. Van enkele gevan genen is bekend dat zij na jaren van een zame opsluiting psychisch gestoord zijn geworden. pari den (Van onze Earlementaire redactie) HAAG Een ka mermeerderheid van CDA en VVD gaat er in principe mee akkoord dat volgende week twee mijnenjagers, de Maas sluis en de Hellevoet- sluis, naar de Perzische Golf worden gestuurd. Defensiespecialist Frin- king van het CDA wil weliswaar meer duide lijkheid hebben over de veiligheid van de be manningen (samen 94 man, waaronder enkele dienstplichtigen), die door de Britten moet worden gewaarborgd. Naar verwachting zal de Ka mer nog deze week met mi nister Van Eekelen van de fensie over deze zaak van ge dachten wisselen. De sche pen, die volgens Van Eeke len „uit en thuis" ongeveer viereneenhalve maand weg zullen blijven, varen welis waar onder Nederlands com mando maar zullen zeer nauw samenwerken met al aanwezige Engelse fregatten. Die zullen in geval van nood vóór bescherming zorgen. Daartoe heeft Van Eekelen gisteren overleg gevoerd met de Engelse onderminister van defensie, Ian Stewart. De Nederlandse schepen worden alleen uitgerust met mitrailleurs. Maar volgens de Nederlandse minister zal het zo'n vaart niet lopen omdat de boten vooral aan de in gang van de Golf (met name in de Golf van Oman) zullen opereren, waar de oorlog tus sen Iran en Irak het minst merkbaar is. Of Italië en België, die in principe wel bereid zijn om ook schepen te sturen, het Nederlandse voorbeeld zul len volgen, is nog niet be kend. België beslist vrijdag. In het Italiaanse parlement wordt evAeens deze week gesproken over het zenden van acht oorlogsbodems, waaronder drie mijnenve gers. De kosten van de operatie bedragen 4,5 miljoen gulden. Mevrouw Van Heemskerck (VVD) zei het „goed te vin den dat onze marine in de Golf aanwezig is". Naar haar mening gaat het er vooral om de vrije doorvaart te bescher men. Frinking (CDA) is er nog niet van overtuigd dat alles gedaan is om de veilig- De mijnenjagers Maassluis (M856) en Hellevoetsluis (M859) in de haven van Den Helder, wach tend op het moment dat zij moeten uitvaren naar de Golf. FOTO: ANP heid van de mariniers zo goed mogelijk te waarborgen. De fractie van de grootste op positiepartij PvdA is „niet erg gelukkig" met het be sluit Voor de PvdA heeft het „staakt het vuren, zoals be pleit door de Verenigde Na ties" de hoogste prioriteit. Volgens Stemerdink (PvdA) doorkruist de Nederlandse regering met het besluit het bezoek dat VN-secretaris Pe- j rez de Cuellar binnenkort aan Iran en Irak zal brengen, j Pag. 4: Vuurpauze in Golf oorlog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 45-jari- ge mr. L. Voogd, die tot begin 1986 directeur socia le verzekeringen was op het ministerie van sociale zaken, krijgt per 1 mei volgend jaar eervol ont slag. Voogd kwam in fe bruari 1986 in het nieuws nadat bekend was gewor den dat hij een knokploeg had ingehuurd om een woning van hem in Am sterdam, die door krakers was bezet, te laten ontrui men. De topambtenaar is sindsdien geschorst. Hoewel de rechter hem een boete oplegde we gens huisvredebreuk, werd Voogd niet ontslagen. Vol gens zijn baas, minister De Koning, vormde die veroor deling op zich geen grond voor ontslag. Herstel in zijn oude functie achtte de minis ter echter, na alles wat er was gebeurd, ook niet meer mogelijk. Daarom is na lang durig onderhandelen tussen De Koning en Voogd uitein delijk besloten tot een eervol ontslag. De schorsing van Voogd is nu met onmiddellijke ingang opgeheven, maar de ambte naar zal tot aan de ontslagda tum, 1 mei 1988, niet meer op het ministerie aan het werk gaan. Voogd heeft plannen om in Den Haag een advoca tenkantoor te beginnen. (Van onze correspondent) 1RUSSEL De belangrijkste Belgische ziekenfondsen hebben óver de afgelopen jaren voor honderden miljoenen guldens aan iekenpremie doorgesluisd naar „zwarte" kassen. Met dat geld eerden bevriende organisaties gesteund in een paar gevallen evriende kranten en er werden verkiezingscampagnes van levriende partijen mee gefinancierd. Dat blijkt uit een nilga is ireid gerechtelijk vooronderzoek, waarvan de resultaten sinds lort bij de onderzoeksrechter liggen. Jit het vooronderzoek is komen vast te staan dat de ziekenfond sen van zowel socialistische als christen-democratische origine :ich aan tientallen wetsovertredingen en onregelmatigheden lebben schuldig gemaakt. Daartoe behoren het wegmoffelen 'an rentewinsten, fiscale fraude en het uitschrijven van fictieve leningen. Als gevolg van deze trucs konden de fondsen over- aan tot beleggingen, terwijl de rekeningen van artsen en zie- enhuizen „bij gebrek aan kasmiddelen" maanden te laat wer en betaald. Tegelijk is gebleken dat bedragen werden aange kend voor auto's, vakanties en etentjes. 'Jaar wordt verwacht zal al op korte termijn een beslissing orden genomen over de vervolging van leidende ziekenfonds- stuurders, waaronder oud-premier Leburton en minister van iaat Claes. Daarbij wordt niet uitgesloten dat ook topfunctiona rissen van verschillende grote banken zich nog zullen moeten Want itwoorden. Vandaag bij deze krant de speciale bijlage Versterking energie-onderzoek DELFT Minister Deetman van Onderwijs en Weten schappen acht versterking van het energie-onderzoek en een verbreding van de opleiding van energiedeskundigen wen selijk. De verminderde aan dacht voor de energieproble men, zoals blijkt uit de aan zienlijke daling van de univer sitaire inspanningen op dit ge bied, acht hij niet terecht. De bewindsman maakte dit van morgen duidelijk bij de ope ning van het Windenergiecen trum van de Technische Uni versiteit in Delft. Tevens stel de hij op het onderzoekterrein de eerste coöperatieve wind molen in Nederland officieel in gebruik. Duizenden werknemers hebben gisteren een grote scheepswerf van het Zuidkoreaanse bedrijf Hy- innn bezet uit Protest te9©n bet besluit van het concern de werf te sluiten. De naar schatting >0.000 betogers eisten ook de vrijlating van gearresteerde vakbondsleiders en een loonsverhoging i van 14 procent. fr* FOTO: AP Klaas de Jonge als vrij man op het vliegveld van de Mocambiquaanse hoofdstad Maputo, waar hij door tientallen journalisten werd belaagd. Hij verklaarde „zeer gelukkig" te zijn met zijn vrijlating. Van een op het vliegveld verzamelde menigte kreeg hij een groot applaus. FOTO: AP SCHIPHOL/MAPUTO „Ik zou het allemaal weer overdoen. Maar waar schijnlijk wel veel beter". Dat verklaarde Klaas de Jonge, die vanmiddag op Schiphol is gearriveerd. Hij kwam uit Parijs, waar hij vanmorgen in alle vroegte met een Frans re geringstoestel was aange komen uit Maputo in Mo- cambique. In dat Afri kaanse land was De Jonge gisteravond een van de pionnen in een gecompli ceerde gevangenenruil. Op Schiphol werd De Jonge in de aankomsthal enthousiast verwelkomd door leden van solidariteitsbewegingen met het zwarte Zuidafrikaanse verzet. Kort tevoren had hij zijn familie ontmoet. Op een persconferentie had hij vervol gens nogmaals vragen beant woord over zijn meer dan twee jaar durende gevangen schap in een gebouw van de Nederlandse ambassade in Pretoria, en over de vele uren verlate gevangenenruil van gisteren. Klaas de Jonge zei hij nergens spijt van heeft. Maar ruim twee iaar kluize naarschap, met alle tijd voor bespiegelingen over de situatie in Zuidafrika, hebben hem naar eigen zeggen wel wat be zadigder gemaakt. De Jonge arriveerde in Parijs in het- gezelschap van de Fransman Pierre-André Al- bertini, die gelijk met hem werd vrijgelaten Bij de ruil waren verder de in Angola ge vangen genomen Zuidafri kaanse majoor Wynand Du Toit en 133 Angolese gevange nen betrokken. Pag. 4: De Jonge had plan te ontsnappen. Vervolg. LEIDEN Een 23-jarige student is vannacht rond half drie door drie jongens tussen de 16 en 18 jaar in elkaar geslagen. De student stond op zijn fiets met een paar meisjes te praten op de hoek Oude Singel en de Mare. Een voorbijganger vroeg om een vuurtje. Toen de student zei geen vuur te hebben trapte deze persoon de fiets weg en door nog twee andere jongens, die in middels waren gearriveerd, werd de student geschopt en gesla gen met een stuk ijzer. De student kreeg hulp van vrienden. Het drietal rende weg en er volgde een achtervolging door de bin nenstad. Aan de Marepoortkade wisten de studenten één van de ns te grijpen en zij brachten hem naar het politiebureau. )ven later verschenen aan het bureau de twee andere iongens om hun vriend op te halen. De politie heeft ook deze knapen aangehouden. llll'-'illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim'M STREEK Afval moet worden hergebruikt en niet worden verbrand. Nieuwe verbrandingso vens zijn dan ook niet no dig. Gemeenten in de Bol lenstreek moeten afval dat composteerbaar is, apart gaan inzamelen. Compost, gemaakt van dit afval kan worden ge- ADVERTENTIE- AUTOVERHUUR F.PRANGE3S Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-394040 bruikt in de land- en tuin bouw. Dit stelt de Milieu groep Bollenstreek. In september wordt in Zuid- Holland-West beslist over de verwerking van het huishou delijk- en bedrijfsafval. Er zijn plannen om een nieuwe vuil verbrandingsinstallatie te bou wen. Volgens de milieu-orga nisaties kleven er grote nade len aan verbranden; veel scha delijke stoffen komen in de lucht en de as terecht. Volgens de Milieugroep Bollenstreek kunnen ook de gemeenten in de Bollenstreek hiermee te maken hebben. Deze gemeen ten voeren hun afval nu nog af naar de VAM die er com post van maakt Het contract met de VAM loopt echter af. Als je de reclame voor alcohol op radio en televisie en in de bioscoop verbiedt, gaan de mensen toch niet minder drinken. In het buitenland is dat al be wezen, dus waarom zou je daar dan toch toe be sluiten? Zo redeneerde een meerderheid in de Tweede Kamer toen het gisteren ging over de alco holhoudende dranken. Ze wilden het bedrijfsleven de kans geven zich in zijn reclame-uitingen te be perken. Geen ingrepen van bovenaf dus. De men sen moeten zelf maar verstandig wezen. Of u het er mee eens bent of niet, het staat vandaag - en dat niet alleen! - te lezen in de Leidse Courant. De krant, waarvoor wij ons op deze plek in generlei opzicht in onze reclame-uitingen beperken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats; Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zondor postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1