Voorlopig geen openbaar onderwijs in Warmond m Wachterswoning bij Joefitempel Valkenburg weer in ban van paardenmarkt Snelle reconstructie Nic. Barnhoornweg PEN OMGEVING CetdócSoiwatvt verval op rinestation Automobilist ontzet gevel en geld voor chting tegen sueel geweld pinozahuisje et klaar bioscopen Miss Voorhout Eerste paal voor dansschool Geen beslissing over probleempeuters DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 HJK Het Shell-benzinesta- i de provinciale weg bii Kat- n den Rijn is gisteravond rond overvallen. De dader, ver- jfël'iik een man tussen 20 en 27 iö, benaderde de pompbedien- ,1 'achteren en sloeg hem met *n op het achterhoofd. Daarna fhij ruim 1000 gulden uit de kas. i na enige tijd ae pompbediende •wam, zag hij de dader wegren- n de richting van het parkeer- n aan de Fresiastraat. De politie jTgetuigen op die de man rond arkeerterrein zagen lopen en n een auto zagen wegrijden (tel. t.23511). Kleedkamers Rijnsburgse Boys RIJNSBURG De voet- balvereniging Rijnsburgse Boys wil een geldlening af sluiten om zes nieuwe kleedkamers te bouwen op het sportpark Middelmors. Dit is nodig omdat de laat ste jaren het aantal voetbal velden is uitgebreid. De huidige kleedkamers bieden onvoldoende ruimte voor het grote aantal voetballers. Het college van B en W stelt de raad voor om garant te staan voor deze lening van 175.00 gulden. De ge meenteraad van Rijnsburg beslist hier donderdag over. Meisje (15) verkracht SASSENHEIM Een 15-jarig meisje is zondagavond verkracht in Sassen- heim. Het slachtoffer liep omstreeks 23.00 uur op de Hoofdstraat ter hoog te van park Rusthof toen zij door een onbekende man het struikgewas werd ingetrokken en onder bedrei ging van een mes werd verkracht. De rijkspolitie van Sassenheim verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 02522-12048. Inbraak in restaurant ROELOFARENDSVEEN Uit een Chinees restaurant in Roelofarends- veen is in de nacht van zondag op maandag 400 gulden gestolen. De in brekers kwamen binnen na het for ceren van een raam. Gymnova moet sporthal bouwen LEIDSCHENDAM Ter gele- genheid van de ingebruikname van een eigen clubhuis heeft het oud-bestuurslid en mede-oprichter van de multi-sportvereniging Gymnova te Leidschendam, P. A. J. Nederstigt, gepleit voor het bou wen van een eigen sporthal voor de ruim 1300 leden. Voornaamste reden is dat de gemeente volgens hem niet of nauwelijks meer aan de behoefte van Gymnova aan steeds meer zaalruimte kan vol doen. Er zijn vijf alternatieve voorstellen vervaardigd. Daarin onder meer de variant om samen met het Veurs College de gewenste accommodatie te realiseren. VOORHOUT Een onbekend ge bleven automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag de gevel van een sliitenj in Voorhout zwaar beschadigd. De slijterij hoort bij een daarnaast gelegen café aan de Jacoba van Beieren weg in Voorhout. De man kwam rond twee uur 's nachts uit de richting van Voorhout en is waarschijnlijk in volle vaart tegen het pand opge reden. Vervolgens is hij gekeerd en weer in de richting van Voor hout gevlucht. De eigenaar van de slijterij heeft een witte Audi of Volkswagen Golf met witgeschil derde grül hard weg zien rijden. School uitgebrand WASSENAAR Een groot gedeelte van de voormalige HNO-school aan het Kloosterland is gisteravond door brand verwoest. De brandweer kon niet voorkomen dat de zolder en eerste etage geheel uitbrandden. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken door jongeren. De leegstaande school is regelmatig het doelwit van baldadige jeugd. De brand werd gis termiddag om half zes ge meld, om half elf kon de brandweer inrukken. De Kieviet onderscheiden WASSENAAR Aan de heer L H. Goudsmit. eige naar-directeur van hotel-restaurant Auberge De Kieviet in Wassenaar, is het lidmaatschap toegekend van de internationale hotel- en restaurantgroep on der leiding van Joseph Olivereau. In ons land zijn nu tien bedrijven lid van deze gerenommeerde orga nisatie. Het echtpaar Goudsmit heeft de auberge eind 1985 overgenomen, waardoor automatisch het relais et chateaux-lidmaatschap van de toenmalige eigenaren verviel. Onder leiding van de familie Goudsmit werd in de afgelopen periode met de staf gewerkt aan het terugbrengen van De Kieviet bij de absolute topbedrijven in ons land. Inmiddels heeft het bedrijf het lidmaatschap verworven van de Alli ance Gastronomique Neerlandaise en verkreeg De Kieviet weer een ster-onderscheiding voor het culi naire niveau in de Guide Michelin. De heer en me vrouw Goudsmit bezitten eveneens Molen De Dik- kert in Amstelveen. Ook dit restaurant heeft een Michelin-ster en het Alliance-lidmaatschap. DWIJKERHOUT Er jg geen beslissing genomen |de subsidieaanvraag van Jchting Samenwerkings- ind Tegen Sexueel Ge- De stichting had 3000 i subsidie gevraagd aan pwijkerhout voor de be- fobehartiging van slacht- van sexueel geweld en jhet vergaren en versprei- wan informatie over dit werp. Het college van B stelde de commissie gis- bnd voor de gevraagde die af te wijzen, omdat er •dwiikerhout een lokale iep bezig is met het op- van een hulpverle- fcrogramma voor slacht- s van sexueel geweld. Het vreesde dat er straks tel gesubsidieerd zou i Bij een keuze zou het «rijkerhoutse initiatief lorkeur financieel ge moeten worden. Het vond steun voor haar nt bij de VVD en het Alleen de PvdA-fractie e zich tegen het college- tel. A. Kuijper. „Voorio- jebeurt er nog niets dub- s wij de Leidse stichting lieren kunnen de Noord- kbouters wel vast profite- van het werk van deze Eng want tot op heden n wij nog niet veel ge- van de lokale werk- Wethouder C. van der |uw wilde het voorstel louden tot de volgende Jnissievergadering. Dan [en een paar werkgroeple- 'ichten waar ze precies izig zijn. De commissie b hier mee akkoord. nSBURG Het Spino- Uisje zal op zaterdag 12 tember niet te bezichtigen 1 tijdens de Nederlandse lentendag. dag daarvoor vindt de oplevering plaats van novatie van dit oude Wanneer het Spino- weer in gebruik ge ien zal worden, is nog kend. MHIIlllllliiiiiiiillllllllllllllllllllllllll ontvangen Bel tussen 18.00 en TrtJeflS tussen 14.00 en 15.00 f.071-122248 en uw krant I nog dezelfde avond nabezorgd llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll een uitgebreide agenda, k voor de komende dagen, iplege men ..UIT', de gratis alijkse bijlage van deze MEN AAN DEN RUN S EUROCINEMA I (Van Boetze- rstraat 6. tel. 01720-20800): living daylights (al); 18 30. 15 wo. ook 13.30. e EURO- NEMA II: Lethal Weapon (16); 30, 21.15. Een avontuur met n •taartje (al); wo. 16.00. EUROCINEMA III; Secret of •uccets (al); 18.45. 21.30. ook 13.45. zo. ook 16.15. EUROCINEMA IV: Wanted •d or alive (16); 18.30, 21.00. ook 13.30. BEN '.UXOR (Stationsweg 19, tel. 1-121239): Blind Date; 19.00, \V.15. wo. ook 14.30. LIDO en TJDI0 (Steenstraat 39. tel. 4130): Een avontuur met een ■ftjt (al); WO. 14.30; The II- 'fl daylights (al); 14.30, 18.45, -15; Lsthal Weapon (12); •00, 21.15. ma. dl. 14.30. Pre- (16); Secret of my sue- I (al); Outrageous Fortune 14-30. 19.00. 21.15. e TRIA- (Breestraat 31. tel. 3875): Firewalker (alY, 14.30, •00. 21.15. REX (Haartem- ÜJtraat 52. tel. 071-125414); on the Orient Express (16); W 19.00, 21.15. 10RDWUK U00 THEATER (Pr. Bernhard- fl 56. tel. 01719-12800): Cri- Condition (al); ma. 19.00. Academy IV (al); ma. twuk CITY THEATER I (Badstraat tel. 01718-74075): Crocodile >dee (al); wo. 14.45. 19.00, •3^ ma. dl. 19.00. 21.30. CITY THEATER II: Superman («ft ma. dl. wo. 19.00. Soul "Mei); 21.15. Tom end Jerry wo. 14.45. OPSCHOTEN ■"NWAY (tel. 01717-4354f. A with a view (16); 20.15. jRVOORSTELLJNG: Troe- »£»rt|e II; wo. 14.00. Repel- KIn^5'45' midnight *20.00. KINDERVOORSTEL* to 1,0,1,1 b—r'l" 'I: »o. WARMOND In de ge meente Warmond komt voorlopig geen openbaar onderwijs. Die conclusie kon gisteravond worden getrokken na de speciale vergadering van de com missie Maatschappelijk Welzijn en Onderwijs. In deze vergadering kwam de in maart gehouden en quête aan ae orde. Bij deze enquête werd de ou ders gevraagd welke school en wat voor soort onderwijs zij zouden wen sen indien ze de vrije keus hadden. De enquêteformulieren wer den indertijd aan 440 ouders en/of verzorgers verzonden. Zij zijn verantwoordelijk voor 745 kinderen in de leeftijd van 0 tot en met 12 jaar. Iets meer dan de helft van de ouders stuurde het formulier ingevuld terug. Vooral ouders van jonge kinderen hebben hun mening gegeven: tweederde van het totaal in de groep 0 tot en met 6 jarigen. De uitslag van de enquête geeft dus vooral een beeld van de toekomst van het Warmondse onderwijs. Voor de heer Vielvoye (VVD) is het echter nog te vroeg om hieruit de conclusie te trekken dat de invoering van openbaar on derwijs wenselijk is. Hij wil af wachten of de huidige trend doorzet en over twee jaar mid dels een nieuwe enquête de si tuatie opnieuw beoordelen. Ook de heer Van Dam (PW) wilde op grond van de uitslag niet aan de invoering van een nieuw soort onderwijs begin nen, omdat bij de uiteindelijke schoolkeuze ook andere facto ren meespelen (bijvoorbeeld de bereikbaarheid). Wel hield hij vast aan het collegepro gramma waarin staat dat er gesprekken op gang moeten omen met de schoolbesturen en dat de onderwijsmogelijk heden aangepast dienen te worden aan de behoeften van de ouders. Hiermee dient op korte termijn begonnen te worden. Namens het CDA vroeg de heer Bonnet zich af of de en quête representatief genoemd kan worden. Hij achtte een tweede onderzoek, uit te voe ren door een extern bureau, gewenst om een meer weten schappelijk onderbouwde uit slag te verkrijgen. Verder speelde in de discussie de angst voor kwaliteitsverlies een grote rol. Bovendien werd door alle partijen het draag vlak voor arie scholen te klein geacht. Het voorstel om tot één openbare en één bijzondere school te komen door verre gaande samenwerking tussen de bestaande scholen werd vanaf de publieke tribune be streden door de vertegenwoor digers van de schoolbesturen. Ook in een brief aan de com missie geven zij aan dat, gelet op de gegroeide situatie en kwaliteit van het huidige on derwijs, geen behoefte is aan interconfessionele integratie. Burgemeester Hendrickx wees er op dat eventuele fusie of sa menwerking uitsluitend een kwestie van de scholen zelf is. B en W laat verdere initiatie ven aan de raad. Waarschijn lijk in december zal de ge meenteraad zich over deze kwestie buigen. DAGBEHANDELING IN SASSENHEIM SASSENHEIM Huize St. Bernardus in Sassenheim wil tien plaatsen hebben voor de dagbehandeling van somati sche (lichamelijke) patiënten. In de Bollenstreek ontbreken dergelijke plaatsen. Huize Bernardus wil een ruimte in het voormalige personeelsge- bouw geschikt maken als dagbehandelingscentrum. Gedeputeerde Staten heeft naar aanleiding van deze aanvraag advies gevraagd aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. GS wil niet het verpleeghuisplan in Lei den afwachten. Daarvoor acht GS de dagbehandeling- voorziening te dringend ge wenst. KATWIJK Het College van burgemeester en wet houders van de gemeente Katwijk geeft in principe groen licht voor de bouw van een wachterswoning met slaapaccommodatie bij de Soefitempel in de Katwijkse Zuidduinen. Deze aanvraag uit begin 1986 ondervond tot nu toe nogal wat weerstand bin nen de gemeenteraad om dat de gewenste bebou wing niet past in het be stemmingsplan. Het colle ge is echter van mening dat het gebouw geplaatst mag worden, omdat er noch stedelijk bouwkun dige noch landschappelij ke problemen zijn. Het bestuur van de aan de zuidkant van Katwijk aan Zee §elegen Soefitempel van de tichting Murad Hasil heeft sinds februari 1986 een aan vraag ingediend om nabij haar tempel een wachterswoning met uitgebreide slaapaccom modatie te bouwen. Het door de voorzitter van de stichting dr. H.J. Witteveen, voormalige minister van financiën, als conciërgewoning aangeduide onderkomen moet plaats kun nen bieden aan minstens acht logies. Deze behuizing is, aldus de heer Witteveen, mede noodzakelijk ter bescherming van de Soefitempel. In eerste instantie had men binnen de gemeenteraad in het Baddorp moeite met de aanvraag, die een duidelijke overschrijding van het lande lijk gebied betekende. Alhoe wel de bebouwingshoogte nog steeds ruim 2,5 meter boven de maximale bebouwingsgrens valt, gaat het college accoord met ae ingediende aanvrage van de stichting Murad Hasil, omdat, aldus burgemeester Bos, vanaf het omliggende ter rein geen bezwaren zijn ten aanzien van de voorgenomen bouw. Daarbij komt dat de aard van de gewenste bebou wing aangepast is tot een on derkomen dat noodzakelijk is ten behoeve van de met de eredienst samenhangende acti viteiten. Het begrip wachters woning met slaapaccommoda tie komt daarmee te vervallen. Desondanks kon de commissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare wer ken gisteravond niet tot een gewenst voorbereidingsbesluit omen tengunste van dit bouwplan. Het college is ech ter van mening, dat waar het bouwplan stedebouwkundig aanvaardbaar en landschappe lijk inpasbaar is, de gevraagde medewerking zou moeten worden verleend. De Katwijkse Annemarie van Elten is dit weekeinde gekozen tot Miss Voorhout 1987. De miss-verkiezing was een onder deel van de Voorhoutse najaarsfeesten. Afgelopen vrijdag be gonnen die feesten met de traditionele autopuzzelrit vooraf gaande aan de kermisdagen. Zondag waren er viswedstrijden voor volwassenen en voor de jeugd. Bij de volwassenen was het de Voorhoutse Jos Geurts die met 209 centimeter winnaar werd, gevolgd door Leo Kleihorst uit Lisse en de Noordwijker- houter Marijnen. Gisteravond werd in het parochiehuis de gro te Oranjebridgedrive gehouden met 76 deelnemers. De eerste prijzen waren voor het echtpaar Van Dam, echtpaar Van Vel- zen, J. Steenis - W. Engelen en A. Lap - G.v.d. Vlekkert. FOTO: WIL GOSLINGA VALKENBURG Het Rijndorp Valkenburg staat morgen en donder dag in het teken van de paardenmarkt en Oranje feesten. Dan heerst er een ongekende drukte in het anders zo rustige plaatsje. De markt gaat morgen ochtend om tien uur open, maar al vanaf zes uur worden de paarden aan gevoerd. Om twaalf uur 's middags wordt de handel in edele viervoeters be ëindigd. Er is een tijd geweest dat dit dorp meer bekendheid genoot dan de Limburgse plaats met dezelfde naam. Het was van ouds in de vroegere middel eeuwen reeds een interna tionaal handelsknooppunt van betekenis. Reeds vóór de veer tiende eeuw werd menigmaal de datum waarop rente en pacht betaald moest worden, vastgesteld op een van de da gen van de Valkenburgse markt. Linnen De markt ontleende oorspron kelijk haar belang aan de Vlaamse binnenwevers die er hun linnen kwamen verko pen. Toen echter de Hollandse monniken dat kunstje hadden afgekeken, kwamen zij ermee op de markt en daarmee ver minderde het belang van de markt als linnenmarkt. Be langrijker werd daarentegen Valkenburg als paardemarkt en het staat vast dat reeds in 1125 de paardenmarkt hoofd zaak was. Oranjefeesten Vanavond om half ne gen start op het Lam- brechtsveld de lampio noptocht Morgen staan er diverse feestelijkhe den op het programma. 13.00, De Terp: kinder- puzzeltocbt' 14.00, Dorps huisplein: kruiwagenra ce; 14.00, Manege Broek- weg: paardentestival; 15.30, Manege Broek weg: ski-hinderniswedstrijd; 16.00, clubgebouw schiet verenigingprijsschie ten. Donderdag: 9.30, Middenjoght kinderop tocht; Dorpshuisplein, 12.30: touwtrek wedstrij den, 14.30: kuipjessteken, 16.30: stoelendans. Acht dagen voor Sint Lambert begon deze markt en duurde tot acht dagen daarna en wel tot 17 september zodat het 16 dagen een drukte van belang was en kooplieden uit verre landen zelfs uit Turkije en Spanje elkaar ontmoeten. Wanneer de markt begon, hing de koster het zogenoemde Heilige Kruis aan zijn woning, dat er bleef hangen als teken van vrije geleide voor alle be zoekers. De paarden werden ook van buiten de grenzen aangevoerd. Soms werden er 4000 paarden verhandeld. Zo vermeldt een officieel stuk uit het jaar 1554, dat er toen op één enkele dag 3106 paarden verkocht werden. Elke markt dag werd „ingeluid". De kos ter die zich ook hiermee be- Beeld van de paardenmarkt in 1982. FOTO: TEJO RINGERS lastte kreeg hiervoor acht stui vers uitbetaald. In de eerste eeuwen trokken de kerken alle voordelen, ver bonden aan het houden van markten aan zich. Later was het de ambachtsheer die het voor 't zeggen had. Dikwijls werden de rechter verdeeld waaruit nog wel eens onenig heden voortvloeiden. Zo ver kocht de ambachtsheer van Valkenburg in 1260 het recht om paardenmarkt te houden aan de stad Vlaardingen. En twintig jaar later nog eens aan Voorschoten dat daar wat graag gebruik van maakte. De Valkenburgers „pikten" dit niet en riepen de hulp in van de kerk waarna de bisschop van Utrecht bepaalde dat van af Hoek van Holland tot in Kennemerland geen paard verkocht mocht worden van zes jaar en jonger gedurende de laatste zes weken vóór de Valkenburgse markt. Thans is Valkenburg weer een „vrije markt". Wel niet meer met zo'n groot aantal paarden dan vroeger jaren maar „de markt" bliift een heilige koe voor de dorpsbewoners van het kleine plaatsje aan de Rijn. JOHAN IMTHORN NOORDWIJK De Ni- colaas Barnhoornweg moet zo spoedig mogelijk vyorden gereconstrueerd. Ook moet bekeken worden of in de Juliana- straat eenrichtingsverkeer kan worden ingesteld. Pas daarna zijn de Toekomst- straat en de Trompstraat aan de beurt om opnieuw bestraat en anders inge richt te worden. Dat is de mening van de commissie verkeerszaken. Vooral A. Prins (PvdA) had moeite met het voorstel om eerste de Toekomststraat en de Trompstraat opnieuw in te richten en pas daarna de Nico- laas Barnhoornweg. In eerst genoemde straten is de nood volgens Prins zeker niet het hoogst. „Eigenlijk", stelde Prins, „zou je eerst maatrege len moeten nemen om de hele kern van Noordwijk aan Zee onaantrekkelijk te maken voor automobilisten. Daarna komt herinrichting van stra ten pas aan de orde". In de Julianastraat is volgens Prins eenrichtingsverkeer dringend gewenst. Door de straat komen dagelijks veel schoolkinderen. J. Smit (VVD) was het eens met Prins maar vond wel dat er ook iets ge daan moet worden aan de overlast van geparkeerde au to's in de Toekomst- en Trompstraat. Vooral het op de stoep parkeren is hem een doorn in het oog. Door het plaatsen van paaltjes moet dat volgens hem voorkomen worden. Ook de andere commissieleden hadden weinig moeite met het op korte termijn herinrichten van de Nicolaas Barnhoorn weg. De bewoners in die straat ondervinden al lang overlast van verkeerd geparkeerde au to's en te veel verkeer dat da gelijks vlak langs de huizen voorbij raast Ook een stoep is er niet. Voorzitter V. Salman (CDA) beloofde verder te be zien of binnenkort de Juliana straat veiliger gemaakt kan worden. In de Toekomststraat en de Trompstraat zal voorlo pig alleen eenrichtingsverkeer worden ingesteld en mogelijk aan é£n kant een parkeerver bod. SASSENHEIM Vijfvoudig nationaal danskampioen Jaap ter Beek uit Amster dam sloeg gistermiddag de eerste paal voor bouw van dansschool Van der Pavert op de hoek van de Concordi- astraat en de Hoofdstraat Waneer alles volgens schema verloopt wil J. A. van der Pavert in december het nieu we gebouw betrekken. De dansleraar. „Ik ben erg gelukkig dat 't na anderhalf jaar eindelijk zo ver is geko men. We zijn zo lang aan het knokken geweest en dat valt nu allemaal van je af. We hoeven nu alleen nog maar elke dag te gaan kijken hoe de vorderingen zijn. Het lag aanvankelijk in de bedoeling een dansschool op palen te bouwen; het perceel van de voormalige „Hum- melhoek" diende volgens het bestemmingsplan „Noord" gereserveerd te worden voor parkeerruimte. Onoverko melijke financiële bezwaren verbonden aan een dergelij ke constructie noopten Van der Pavert de plannen te wijzigen. Hierdoor vervielen echter een aantal van de ge projecteerde parkeerplaat sen. Toen de gemeente Sas senheim onlangs een bouw vergunning verstrekte, stuit te men op bezwaren van de zijde van supermarkt Digros, die bij de Raad van State protest aantekende op grond van de verminderde par- keercapaciteit. Wanneer de rechter mocht besluiten de bezwaren van de supermarkt gegrond te verklaren, kan er alsnog een vertraging optre den in de bouw de dans school. NOORDWIJKERHOUT De PvdA en de VVD willen dat de gemeente Noordwijkerhout 1500 gulden beschikbaar stelt om peuters van ouders met een bijstandsuitkering gratis op de peuterspeelzalen te plaatsen. Dit zou alleen moeten gelden voor peuters waarvan de huisarts of een an dere hulpverlener vindt, dat dit noodzakelijk is voor de ontwikkeling van het kind. De twee partijen gingen met dit standpunt gisteravond lijn recht in tegen het voorstel van het college van B en W. Het college wil wel 1500 gul den beschikbaar stellen voor 'probleempeuters' maar stelt zich op het standpunt dat de eerste twee dagdelen, dat een peuter op de speelzaal ver blijft, door de ouders zelf moeten worden betaald. Met de 1500 gulden zou de Stich ting Kindercentra extra op vang en ontwikkelingsmateri aal kunnen betalen. Zowel de PvdA als de VVD stelde zich op het standpunt dat door deze benadering de subsidie niet te recht komt bii de groep die steun het hardst nodig nee ft. T. Ruigrok (VVD): „Juist kin deren aie nu niet de kans krij gen om naar de peuterspeel zaal te gaan maar waar dat misschien wel goed voor is, moet ie helpen met deze extra subsidie", wethouder C. van der Klaauw voelde niet veel voor de plannen van de libera le en progressieve gelegen heidscoalitie. Hij voorzag grote moeilijkheden bij het bepalen welk kind nu wel en welk kind niet naar de peuterspeel zaal mag. Bovendien hield hij vast aan het betalen door de ouders van de eerste kosten van de peuterspeelzaal. Het CDA schaarde zich aan de zijr de van de wethouder.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13