der wet Joegoslavië heeft veel aan wi jrien te bieden Langs [*1 Omwegen Space Centre opent mei '89 ALLER LEIIDSJ Eerste resultaten van campagne arbeidsbureau Wn ft OMGEVING CaidócSomont I! IVIO ORGANISEERT CURSUSSEN VOOR BUNA INGEWIJDEN EERSTE PAAL RUIMTEVAARTCENTRUM VOLGEND JAAR ZOMER BURGERLIJKE STAND DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 PAGINA 11 litsch )p televisie worden er spe- lale cursussen aan gewijd, naar voor de verdachte uit :t Leiderdorp was er geen vijfel mogelijk: de schilde- jen die hij in opdracht een bedrijf langs de probeerde te verko- waren meer kitsch kunst. „Maar kitsch is k kunst", vond officier insma. „Voor sommige >nsen wel ja", stelde ver- chte vast. Vanwaar deze eussie op niveau? Heel lijpel: verdachte had ge- Öbeerd schilderijen te rkopen en daarbij ver- rfd dat hij student was n de Rietveld Academie, joed bekend staande leiding voor kunstenaars, en makers van kitsch. hadden gezegd dat de ensen eerder een schilde- kochten als je dat zei", »de de venter uit. Hij jakte met die uitspraak gteen duidelijk dat hij lf nooit verder was geko- gp dan het beschilderen n moeders bloempotten. it was echter niet de re- n waarom de jongeman »r kantonrechter Rigters oest verschijnen. Die ging it om het ontbreken van benodigde vergunning oor het venten van schil- trijen angs de deur. „Dat een pikant détail van zaak", vroeg de ver achte zijn gehoor om spe- ale aandacht. „Ik dacht list dat ik die niet nodig ad". En hij vertelde dat ii] nog speciaal aan het be- rijf had gevraagd of hii jeen vergunning nodig had roor zijn werk. „Nee", had- ze hem gezegd en als lewijs was hem een papier neegegeven met een ver lating, afgegeven door de lamer van Koophandel, hij zondermeer mocht enten. Een officieel papier net stempels en al. Geen uiltje aan de lucht dus, ad verdachte gemeend. ^Totdat hij werd aangehou den door een agent. „Hij moest er om lachen", wist verdachte nog. „Maar mij kwam dat papier overtui gend over". „U had achter- lochtiger moeten zijn", vond de officier, die de om- tandigheden waaronder de ongen moest werken ver lacht noemde. „U werd in een busje geladen en in een lieuwbouwwijk gedumpt, dat is niet normaal", vond uj. Verdachte vond het al- emaal wel meevallen. ,Jn een nieuwbouwwijk staan veel huizen met kale mu- en. Daar is dus mooi plaats voor schilderijen", merkte hij in alle ernst op. De echter was het daarmee liet eens, maar vond dat de ogenaamde verklaring er voor een leek echt genoeg uitzag en dat de jongeman laarom niets kon worden erweten. Wel schuldig, [een straf derhalve. Is het personeel van de Na tionale Spoorwegen beleefd Df niet? Daarover verschil den de meningen gisteroch tend op het kantongerecht. De officier was vol lof, de verdachte uit Leiden dacht er bepaald anders over en de rechter stelde zich neu traal op. Toen hij ruim een jaar geleden op weg was naar de uitgang van de trein, omdat de trein het Station binnenreed, werd hij aangehouden door de conducteur. Die wilde zijn taartje zien. Het kaartje had verdachte bii de hand, maar niet de bijbehorende dalurenkaart, zonder welke het kaartje niet geldig was. De conducteur stelde hem voor de keuze: of een nieuw kaartje kopen met boetetoeslag, of een fikse boete riskeren door dat niet te doen. Verdachte koos voor het laatste. „Ik had die kaart tenslotte bij me. Ik kon hem alleen zo snel niet vinden. Ik zei nog: zul len we even uitstappen, dan kan ik rustig zoeten. Maar ja, zo'n trein kan na tuurlijk geen kwartier blij ven wachten." De officier wilde wel gelo ven dat verdachte de dalu renkaart bij zich had, maar vond dat hij die bij de hand bad moeten hebfcien. Toch wilde hij de boete verlagen van 75 naar 25 gulden. De rechter was nog milder ge stemd. Hij hechtte geloof aan het verhaal van de Lei- denaar, dat hij niet in staat was om „binnen twee se conden" zijn dalurenkaart uit zijn tas met studieboe- ben tevoorschijn te tove ren. Bovendien had hij zijn dalurenkaart naar de zit ting meegenomen om te be wijzen dat hij geen verhaal tjes stond te vertellen. De uitspraak luidde daarom °ok in deze zaak: vrij spraak. PIETER EVELEIN „Quale vinum, tale latinum", zei gistermiddag, in één van de grote conferentie- en ver gaderzalen die tezamen de agglomeratie „Leeuwenhorst Congres Center" vormen, een grote, donkere zoon van de Balkan. Het zou een klas sieke, filosofische Romeinse zegswijze zijn, voor de gele genheid geparafraseerd: „Zo als de wijn is, is de spraak; de tongval". De rijzige Balka- nees, onderdaan van de Joe goslavische republiek waar alle werkers hun eigen rege ring mogen kiezen, was aan wezig als geaccrediteerde bij de ambassade van zijn land in Den Haag. Hij hoefde zich dus niet onmiddellijk te sto ren aan de goede gebruiken bij een wijnproeverij: even het bouquet loswalsen, de in houd tegen het licht houden voorzichtig aan het bijna lege glas nippen, spoelen, discreet smakken en dan de mond le digen door in een bakje met zand te spugen. Om telkens, na elk glas, de smaak te neu traliseren worden er uitge droogde stukjes oud stok brood genuttigd. Die mag je dan nog wel doorslikken. Slechts de niet orthodoxe proevers bestaan het om een spoortje wijn door het keelgat te krijgen, als niemand er op let. Wel, zo'n vrijzinnige in de wijnleer moet ook deze diplo maat zijn geweest. Welke wijn hij ook met een gulle lach keurde, zijn taal veran derde niet; hij sprak zelfs uit stekend Nederlands. Maar er waren ook zeer zuiveren in de leer die elk restant van wijn in glazen in de zandbak ken kieperden. Nee, gezellig was het niet in de vergader zaal met de lange wit gedekte tafels vol keurig gerang schikte glazen en struise fles sen met witte en rode wijnen die een beter lot hadden ver diend. Maar het was nu een maal een professionele wijn proeverij, die bijgewoond werd door enkele „oenolo- gen" (van Griekse herkomst). Je spreekt uit „enologen"; anders blijf je lachen. Zestien uitgelezen Joegosla vische wijnen werden in de Leeuwenhorst gepresenteerd. Merken die nog niet eerder naar ons land geëxporteerd waren. In de wereld van wijnimporteurs was al eerder enige onrust ontstaan over het gebrek aan kennis bij de innemers betifeffende wijnen. Maar de behoefte aan voor lichting neemt toe, meende de vinoloog Paul Blom, te vens wijnkoper te Hoorn die al tientallen jaren de Joergos- lavische wijnen als speciali teit heeft: „De Nederlanders willen steeds meer over wij nen weten". Dat vond de Stichting IVIO, voor Onder wijs en Volksontwikkeling, een goede gedachte. De stich ting (in 1936 opgericht door de pedagoog prof.dr.Ph.A- .Kohnstamm) besloot een wegwijzende cursus „Genie ten van wijn" samen te stel len. Vraagstelling: „Wat is wijn? Hoe moet er een keuze gemaakt worden bij gerech ten? Kan de door u gekozen wijn opgeslagen worden of moet deze binnen enige tijd gedronken worden?" Daar heb je 't al! Ik geef toe, dat de meesten onder ons daar niet van wakker liggen. Maar IVIO en de wijnimporteurs vinden, dat wij dat juist wél moeten doen. En dan voorge licht worden door mensen uit groothandel, detailhandel, (wijn)journalistiek, andere importeurs en warenhuizen. Klassiek wijnland Alleen Joegoslavië al heeft minstens 30 wijnen die in ons land nog onbekend zijn. Ver geten wij niet, dat Joegosla vië niet alleen een populair vakantieland is, maar boven dien ook een klassiek wijn- land. De republiek is de be langrijkste wijnleverancier buiten de EG van ons land. Twintig vrachtwagens, voor 95 pet. vol gebottelde wijn per jaar. We betrekken, ove rigens, onze wijn van 35 ver schillende landen in de we reld, tot uit China en Taiwan toe. Maar dus ook wijn uit Slovenië, vanaf de grenzen met Italië en Oostenrijk (de witte), langs de Adriatische kust tot in Macedonië bij Griekenland toe (de rode). Overal lacht de vrucht van de wijnstok op de berghellin- Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 tuNBI - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pietors gen ons zongekoesterd toe. Uw slijter, wie dan ook, zal moeten helpen bij een juiste waardering van de produk- ten. Daar zijn dan die cursussen voor. Daar heeft u dus niets mee te maken, maar het is wel aardig te vertellen, dat deze leergangen in de maan- Wijnautoriteiten en leden van de Joegoslavische ambassade aan het werk. Voor een dorstige leek onbemoedigend: proeven, spoelen en uitspugen. foto: wim van noort den oktober en november weekeinden beslaan, met overnachtingen, ontbijten en lunches, koffie en thee tij dens de lessen, gèèn toeslag voor eenpersoonskamers, en de cursus zelf die aaneenge- breid wordt door proeverijen en onderrichtingen aangaan de klimaat en grond, het op slaan of lageren van wijn, het werk in de wijngaard. Vooral wat dit laatste betreft weten heel wat oudere pastores er nog heel wat van. Kosten van het arrangement: 525 gulden. U zult het willen be amen: dit zijn voorzieningen die slechts aan met wijn om gaande beroepskrachten zijn voorbehouden. Afgezien nog van het prettige facet, dat de cursuskosten fiscaal aftrek baar zijn. Voor hetzelfde geld zit je voor een midweek-aan bieding op Corsica; en daar drinken ze ook wijn en die kun je dan gewoon opdrin ken ook nog. Wijnbehandeling Nogmaals, het IVIO wil iets aan die leemte op wijnken- nersgebied gaan doen. Tege moetkoming aan de amateur. Ten bate van de consument, de wijnbehandeling, de wijn- verzorging. Wat het instituut en ook de importeurs nogal steekt is, dat bij wijnhandela ren nog steeds vaak onge schoold personeel zonder die begaanheid de richting naar de kassa wijst. Dat moet an ders worden. Ook deze lieden zullen ons moeten kunnen adviseren, moeten de frisse, fruitige Beli Pinot kunnen onderscheiden van de Joego slavische Riesling, die de voornaamste witte wijn van het land is. Men zou ook moeten weten, dat een Ca bernet 1985 zuurder en min der zacht is dan een Merlot '85, die een superbe afdronk heeft. Dan kun je spugen wat Swilt, maar de kwaliteit ijft recht overeind staan. Allemaal dank zij de arme grond met kalksteen. Er zit, in het noorden van Slovenië, ook romantiek in het vak. Daar loopt de grens met Ita lië met witte paaltjes dwars door de wijngaarden heen. Links en rechts, over en weer, maken ze dezelfde wij nen. Alleen de etiketten zijn verschillend. Toen Joegoslavië nog geen Joegoslavië was (dat is 't pas sinds de helft van deze eeuw) was dat Slavische gebied al befaamd om zijn wijnen. Toen in de 11e eèuw kruis vaarders neem maar kei zer Frederik Barbarossa na hun krijgswerk in en na bij het Heilig Land Palestina op de terugweg naar huis wa ren, overwinterden ze niet zelden in de zuidelijke voor- Alpen. En daar vonden zij destijds al goede wijnen en, zo zegt men, goede vrouwen. En als je nu naar die vrien delijke Balkanmensen kijkt, vermoed je nog altijd iets van die voorkeur. Daar verande ren socialistische Vadertje Staat en behoudend Moeder tje Kerk niets aan. Laten we daarom extra aan dacht besteden aan eén Joe goslavische rode of witte wijn; daar is zelfs een rosé: Vivo Rose. Fiscaal-technisch gezien doet de Joegoslavische republiek het ook vrij cu rieus: de wijnstokken worden belast. Wat je ook met die druiven doet. Of je ze nu laat verrotten, of er wijn van maakt, of vruchtensap of wijndistillaten, 't maakt niets uit. Je betaalt voor de opzet. Daar begrijpt een kapitalist niets van. Dat is maar goed ook. Laten we het er maar van nemen, als we een Slo- venische of Macedonische wijn ontkurkt hebben. Proost! Svoboda; of Norok, zoals ze in Roemenië zeggen. NOORDWIJK De eer ste paal voor het Space Centre Noordwijk moet in juli 1988 de grond in. Het ruimtevaartcentrum zal dan voor het zomerseizoen 1989 open zijn voor bezoe kers. Daar streeft de Stichting tot Vestiging van Noordwijk Space Centre naar. Voor het zo ver is, moet wel de com plete financiering van het Space Centre, dat het hele jaar geopend zal zijn, rond zijn. De totale kosten worden geschat op 2,2 miljoen gulden. Daarvan wordt de helft geleend bij de bank. Het resterende bedrag moet via subsidies en sponsoring binnen ko men. „We zullen bij de overheden aankloppen maar ook bij het Europese bedrijfsleven", stelt K. Rubingh, vice-voorzitter van de stichting. „S. Orlandi- ni, voormalig president-direc teur van de KLM, heeft zich inmiddels bereid verklaard voorzitter te worden van de Raad van Advies en verder opereren we onder de vlag van Estec. Ik denk dat die 1,1 miljoen dan wel binnen komt". De stichting rekent op 113.000 bezoekers per jaar. Dit aantal is gebaseerd op een haalbaarheidsonderzoek. Ru bingh: „Daarvan komen er 10.000 uit Noordwijk en Kat wijk. Verder zijn er verblijfs- recreanten meegeteld, mensen uit de directe en wijde regio en de specifiek geïnteresseerden. Ik denk dat dit een hele con servatieve schatting is, want we kunnen het bezoek aan het Space Centre ook nog gaan promoten bijvoorbeeld bij Schipholpassanten". De Stichting tot Vestiging van Noordwijk Space Centre wil op het terrein van EStec een half voorgefabriceerde hal neer zetten. Daarmee beschikt de stichting straks over 2000 vierkante meter tentoonstel lingsruimte. In de hal komt verder een filmzaal, een kof fieshop, een magazijn, een kantoor en een winkeltje voor ruimtevaartsouvenirs. Inmid dels heeft de stichting met Es tec al <een overeenkomst geslo ten over de bouw van een ex positieruimte op het terrein. De exacte lokatie is nog niet helemaal duidelijk, want het centrum kan gebouwd worden aan de Keplerlaan of aan de Zwarteweg. Zou de eerste lo katie gekozen worden dan zou het parkeerterrein op Kat- wijks grondgebied moeten worden aangelegd. Hierover is inmiddels contact opgenomen met het Katwijkse gemeente bestuur. Als het Space Centre aan de Zwarteweg komt dan ligt alles op Noordwijks grond gebied. R. Dessing, voorzitter van de stichting: „Bij beide lo- katies is ruimtqawoor een par keerterrein van ongeveer 100 auto's". Nadat de stichting een aantal mislukte pogingen had gedaan om het Space Centre op ande re plaatsen in Noordwijk te bouwen, werd in mei 1986 contact gelegd met Estec, een belangrijke technische vesti ging van European Space Agency (ESA). H. Graf, p.r. medewerkster bij Estec: „Wij krijgen veel vragen om infor matie, rondleidingen, t-shirts, stickers en dergelijke. Daar kunnen wij tot op heden niet aan voldoen. Door middel van het Space Centre, dat als een formeel bezoekerscentrum van Estec kan fungeren, kunnen wij laten zien wat Estec pre cies doet met het belastinggeld van onder andere de Neder landers. Het Space Centre be tekent dat de mensen perma nent langs kunnen komen in plaats van sporadisch tijdens een open dag". De samenwer king is voor de stichting inte ressant omdat Estec aan het ruimtevaartcentrum materiaal waaronder schaalmodellen, gaat leveren. Ook kan Estec technische hulp en eventueel personeel leveren. Dessing- :„Dat betekent niet dat het Space Centre alleen de Euro pese ruimtevaartontwikkelin gen gaat belichten. Men ver wacht weliswaar een zekere loyaliteit ten opzichte van Es tec en ESA maar belangrijke ontwikkelingen in andere lan den zullen wij in het centrum zeker niet over het hoofd zien". De nadruk tijdens de expositie zal liggen op de educatie. Het is de bedoeling dat bezoekers actief kunnen zijn tijdens hun bezoek aan het ruimtevaart- centrum. Ze zullen schaalmo dellen te zien krijgen maar ook audiovisuele presentaties kunnen bekijken. Dessing: „We hopen de mensen nieuws gierig te maken naar de ont wikkelingen in de ruimtevaart maar ze ook bewust te maken dat ze in feite dagelijks te ma ken hebben met de resultaten van onderzoek dat ten behoe ve van de ruimtevaart is ver richt. Ze komen in het dage lijks leven voortdurend dingen tegen die oorspronkelijk ont wikkeld zijn voor de ruimte vaarders. Klittenband is daar een goed voorbeeld van maar ook de niersteenvergruizer en een groot aantal computerpro gramma's". De tentoonstelling gaat verder in op de geschie denis en de toekomst van de ruimtevaart. Ook bestaan er plannen om bij speciale gele genheden zoals de lancering van een Europese ruimte vaartraket speciale manifesta ties te houden in het Space Centre. Graf:,, Het is mogelijk dat men de lancering via een directe lijn straks kan volgen op een scherm in het Space Centre". ROZA VAN DER VEER ALPHEN AAN DEN RIJN Amper 2,5 week na de start van de cam pagne van het Gewestelijk Arbeidsbureau om ge schoolde werkzoekenden aan een baan te helpen, zijn zeven mensen al aan werk begonnen. Op 21 augustus startte het Ar beidsbureau een actie om met de zeven uitzendbureaus in Alphen vijftig geschoolden voor het einde van het jaar aan werk te helpen. Het gaat hier om mensen die via het ar beidsbureau een her- of bij scholing volgden met het doel weer aan het arbeidsproces deel te kunnen nemen. Voor het merendeel waren dit vrou wen die er een tijdje uit waren geweest. De leeftijd van deze cursisten liep uiteen van twintig tot vijf enveertig jaar. De meeste vooropleidingen waren al hoog genoeg zodat men meteen in de administratieve, service of automatiseringssector een op leiding kon volgen. Dit jaar slaagden 75 cursisten voor de opjeidingen. Een deel ervan had al werk tijdens de school dagen. Voor de rest leek het of er geen vacatures waren. Dat is niet zo maar omdat al de schoolverlaters tegelijk op de arbeidsmarkt komen is de spoeling dun. Daarom bedacht het arbeidsbureau de voor Ne derland ongewone actie om sa men te werken met de profes sionele uitzendbureaus. Zo kon men via acht kanalen alle va catures achterhalen en binnen het werkkrachtenbestand een keuze maken. Voor de sollici tanten had deze methode het voordeel dat ze zich niet over al apart in hoefden te laten schrijven. Heeft een van de uitzendbureaus een baan dan pas hoeft de sollicitant voor een gesprek te komen. De ge gevens van de werkzoekenden waren al eerder door het ar beidsbureau verstrekt. Zeven geschoolden dus nu aan het werk en 25 anderen zijn bezig met sollocitatieprocedu- res voor in totaal negen vaca tures. Daarbij moet bedacht worden dat nu net de vakan tieperiode erop zit en de be drijven waarschijnlijk nu pas met de vraag om personeel kunnen komen. Adjunct-di recteur van het GAB de heer van Santen heeft er dan ook alle vertrouwen in da alle cur sisten voor het eind van het jaarwerk hebben. Kustbeleid De Leidse afdeling van de JOVD houdt morgenavond een politieke bijeenkomst waar het Statenlid R.E. Wa terman spréékt over „Naar een integraal kustbeleid, van zand tot land, geen dij ken maar duinen". Tevens wordt gesproken over het beleid van Provinciale Sta ten. De vergadering heeft plaats in het Gulden Vlies aan de Breestraat, aanvang 19.30 uur. Filmochtend Buurhuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40) houdt elke tweede woensdag van de maand een filmochtend. Het begint altijd om 9.30 uur, en de kosten zijn 2,50 inclusief koffie of thee. De eerste filmochtend is op woensdag 9 september. De film die dan wordt gedraaid is „Drie mannen in een wieg". LVC Het Leids Vrijetijds Cen trum gaat donderdagavond weer open. De avond staat in het teken van de zomer met de band Zon, Zee Zuidvruchten. Deze groep, te vergelijken met Kid Cre ole and the Coconuts, treedt om 21.00 uur op. De toegang is gratis. Vrijdag 11 september is er een swinga vond en speelt de band Tobi Dammit in het zolder café. Aanvang van het op- trden is 23.30 uur, toegang twee gulden vijftig. Het LVC opent om 22.00 uur. Zaterdag 12 september om 23.00 betreedt I've got the bullets het podium bij het LVC. De toegang bedraagt vijf gulden. Volksmuziek De Leidse folkclub Horus houdt vrijdag 11 september een open podium in café De Bruine Boon (Stationsweg). Iedereen die volksmuziek maakt wordt uitgenodigd om op het podium maxi maal drie nummers ten ge hore te brengen. Men kan zich van te voren opgeven, tel. 01717-2726. De toegang is gratis, aanvang 20.00 uur. I've got the bullets. VALKENBURG Geboren: Jelle, zn. van A. Bol en I.J. Knegt; Aafje Grietje Barbara, dr. van C.J. van Dijk en M.H. Bloemendaal; Mark, zn. van E.J. de Zoete en S.J.M. Vogels; Johanna Anita, dr. van A.H.M. van Leeuwen en A.A.M. van der Krogt; Maartje Elisabeth, dr. van H.C. de Vries en K.P. van der Kaaden; Johanna Hele na, dr. van H. Tegelaar en M.G.H. Cordia; Elisabeth Ge- rardine, dr. van T.J.P. van Es en M. Wildschut; Bas, zn. van P. van Rooijen en C.C. Vlaan deren; Gerrit Harmen, zn. van G.H. Bol en C. Jungerius; Ma- rius Cornelis, zn. van C.B. van Woeren en M. Guijt; Jacqueline Sabine Catharine, dr. van M. Imthorn en J.M. van der Lin den; Ruben, zn. van L.P.J, van der Zon en L. Meijer; René Ja cob, zn. van H. van der Meij en M.J. van der Meij; Anna Maria Petronalla, dr. van F.C. van Till^jrg en A.M.P. Slootweg; Anna Maria, dr. van M.J. van Leeuwen en C.M. Slootweg; Dirkje Ariea, dr. van C. van der Bent en A. Krijgsman. Overle den: Moerman, Hendrik geb. 1919; Zwaan, Jacob geb. 1921. In ondertrouw: M. Quist en C.J. de Vries; J.P. Hartsuijker en A.G. Leinberger, J.F. Rhijnsburger en J.A. Klinken berg; T. Poot en M.A. van der Meij. Gehuwd: J. Glasbergen en Y.M. Revet; R. van Klave ren en M.E. de Feiter; W. Vooi- js en S.J.M.M. de Jong; PJ. Oama en B.L. Peeman.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11