Sowuvnt Leidse Uitmarkt heeft nu vaste klantenkring ALLER LEIIDS1 STAD OMGEVING „Je ziet elk jaar beter vee" ilieugegevens betrekken dj evaluatie Breestraat ietsen voor rde Wereld Inbraak in woning Leerkrachten maakten geslaagde studiereis 51 KEER VEBO IN LEIDEN Speel-o- theken De drie Leidse speel-o-theken beginnen hun activiteiten Diëtist leeftijd van 40 tot 60 jaar worden in Leiden Vido-praat- groepen gehouden, waar vrou wen met anderen kunnen pra ten over deze levensfase. De bijeenkomsten hebben op di verse plekken plaats, een praatgroep telt gemiddeld acht vrouwen en twee begeleid sters. Deelname kost een rijks daalder per keer. Voor infor matie en aanmeldingen: (tel. 071- 892114 en 894797. weer nu de vakanties zijn af gelopen. In de speel-o-theken kunnen kinderen en ouders speelgoed lenen tegen een ge ringe vergoeding. Alle mede werkers werken op vrijwillige basis. De speel-o-theken zijn 'Duimelot' aan de Lage Mors- weg 4a, 'Pinokkio' aan de Ber- nhardkade 40 en 'Wiekewaai' aan het Valkepad 1. Sinds kort bestaat er ook een samenwer kingsverband: Stichting Leids Platform Speel-o-Theken. De stichting zoekt mensen die het bestuur kunnen versterken. Voor inlichtingen hierover tel. 071-220573. Praatgroep Speciaal voor vrouwen in de De diëtist van de Kruisvereni ging Leiden houdt andere spreekuren. In het gezond heidscentrum Mors aan de Ro bijnstraat is de diëtist elke le en 3e maandagmiddag van de maand aanwezig; in het ge zondheidscentrum aan het Be vrijdingsplein elke 2e en 4e dinsdagmorgen, in gezond heidscentrum Rosmolen 2 in de Meren wijk elke 2e en 4e woensdagmiddag en in het centrum aan de Bernhardkade 36 elke le en 3e donderdag morgen. Afspraken voor het spreekuur kunnen gemaakt worden via het telefoonnum mer 071-121753 van de kruis vereniging aan de Middelweg MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 een hogere bijdrage van bejaarden IIDEN Bejaarden in Leiden die over de jaren 1985 en i6 te veel betaalde inkomstenbelasting terugkrijgen, hoe ren voor die jaren niet meer te betalen voor hun verblijf in :n bejaardenoord. Dit is besloten door wethouder H. de la ir (sociale zaken) naar aanleiding van een speciaal onder- ik. fit een artikel van het Bijdragenbesluit is gebleken dat te- igontvangen inkomstenbelasting niet kan worden aange- lerkt als inkomen in de zin van het artikel. Als dat wel zo Ju zijn, had de bijdrage wel kunnen worden verhoogd, bejaarden krijgen inkomstenbelasting terug omdat zij 'n deel van hun bijdrage voor het verblijf in een bejaarde- ird van hun inkomen kunnen aftrekken als buitengewo- last. Door wijziging van het Bijdragebesluit wordt terug itvangen inkomstenbelasting in de toekomst wèl als inko- beschouwd. «DEN Bij de evaluatie van de afsluiting van de Breestraat Sten milieugegevens worden betrokken. Dat vindt raadslid R. Lint (Links Leiden). E Lint vraagt wethouder J. Peters van verkeer, ruimtelijke Mning en milieu in een brief een overzicht te geven van de ■felheid geluids- en stankoverlast tijdens en na de 'proef met Breestraat. Als in Leiden een verkeersmilieukaart wordt ge- Nkt, moeten milieugegevens beschikbaar komen over de situ- 1 in de Breestraat, het Noordeinde, de Witte Singel, de Lange- pht en de Hooigracht, vindt Van Lint. PZIE OP BREESTRAAT UDEN Een buschauffeur heeft zaterdagmiddag onenigheid ge- P met fietsers, die volgens hem op de Breestraat „tergend lang- P voor hem bleven rijden". De twee fietsers volgden de bus tot jhet Stationsplein. Toen de buschauffeur de deur open deed, j*men zij naar binnen en bedreigden de chauffeur. De politie pt de knapen niet kunnen vinden. ~onella Moensweg morgen afgesloten JIDEN De Petronella Moensweg in de Stevenshofpolder is pgen vanaf zeven uur afgesloten in verband met een storing in Stadsverwarming. Volgens de politie moet het wegdek worden Bhgebroken en zullen de werkzaamheden 1 vermoedelijk „een 6P deel van de dag" in beslag nemen. De afsluiting heeft vooral folgen voor bewoners van de zogenaamde vlekken 4, 14 en 15. Peidingsborden geven aan hoe de huizen in deze wijken kunnen Wen bereikt. and zorgt voor paniek ipEN Negen bewoners van een Jentenhuis aan de Hogewoerd zijn in nacht van vrijdag op zaterdag in pa- rk de straat op gevlucht toen zij een ige rookontwikkeling ontdekten in pand. De rook kwam uit de keuken je eerste verdieping, waar een fri- pan oververhit was en vlam vatte, gens de politie is een bewoonsters in Bk van de eerste etage afgesprongen, ep letsel op aan haar heup en kreeg van hyperventilatie, waarvoor ze is gebracht naar het Elisabeth Zieken- in Leiderdorp. De andere bewoners meegenomen naar het politiebureau, r ze op verhaal konden komen. La tijn ze ondergebracht bij vrienden el- in de stad. De schade aan het pand ibekend, maar „valt mee", aldus de lie. (EN Geld inzame- voor de armsten ter •ld door een tocht te in. Dat kan op zater- 19 september. Dan It de laatste etappe len van een ruim kilometer lange :ht rond de wereld. __ize internationale tocht georganiseerd door Corners, een Engelse ïisatie die geld inza- it voor Intermediate iologie. j d vorig jaar vertrokken s teams van vier fietsers uit schillende delen van de ?ïeld richting Londen. De Iste rit gaat van Amsterdam 01 r Londen. Ongeveer vijf- J derd fietsers uit Engeland •len de mensen vergezellen r Amsterdam naar Hoek i Holland. De verwachting i t at ook enkele honderden ie jerlanders de etappe geheel n| edeeltelijk meefietsen. Het <e bedoeling dat sponsors lllfden gevonden die per ge- Jste kilometer een bedrag chikbaar stellen. Inschrijf- ,€fculieren zijn verkrijgbaar AN WB-kan toren en bij de ^hting Four Corners Neder- e«d. Herengracht 250, Am- r*dam, tel. 020-226254. Het -Sfchrijfgeld bedraagt 25 gul- i n, dat is inclusief een barbe- in Ockenburgh. Het be- kan worden verhoogd de sponsors. i fietsen vertrekken om half gen uit Amsterdam. Rond over elf arriveert de stoet Hillegom, waarna via Lisse, tsenheim en Oegstgeest Lei- J wordt aangedaan. Ver- "cht wordt dat de fietsers om 130 aankomen in de sleutel- I d. Om 12.45 staan de fietsers I het Stationsplein. De aan winst in Ockenburgh is ge- md om 14.00 uur, er is dan (kilometer afgelegd. Om 30 uur wordt begonnen aan 'rit naar Hoek van Holland, "Vaar men om 18.20 uur tkt te arriveren, ra atir Corners zamelt ook geld voor Novib. Dat is net als V Engelse Intermediate >gy een organisatie praktische en blijvende geeft aan ontwikkelings- Voorbeelden van rieningen die worden ge- icierd zijn windpompen. iwgereedschap, visserij- textielmachines en installaties. Drietal steelt benzine en auto LEIDEN De Leidse poli tie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie knapen aangehouden die benzine hadden geheveld uit een auto die stond op de parkeerplaats aan de Mors singel. Omwonenden zagen de daders, Leidenaars van 17, 18 en 19 jaar op de par keerplaats rondscharrelen en waarschuwden de poli tie. Agenten ontdekten dat het drietal eerder die nacht een auto had gestolen vanaf het Levendaal. De Leide naars zijn aangehouden en ingesloten voor verhoor. Dronken man slaat raak LEIDEN Een 19-jarige inwoner van Rijnsburg heeft zaterdagavond rond elf uur mensen mishandeld. Volgens de politie stond de „stomdronken man" op de Bees tenmarkt, waar hij voorbijgangers sloeg en met terasstoelen en -tafels gooide. Drie personen hebben bij de politie aangifte ge daan van mishandeling Een 19-jarige jon geman uit Roelofarendsveen liep een gat op in het trommelvlies van zijn rechteroor en klaagde over zware hoofdpijn. Een per soon uit Oude Wetering had een stoel te gen zijn hoofd gehad en een stomp in zijn gezicht. Een plaatsgenoot had eveneens een stomp in het gelaat gekregen. De dader is op de Beestenmarkt aangehouden. Vele uren later kon hij volgens de politie pas vertellen wie hij was en waar hij vandaan kwam. Van het gebeurde wist hij zich niets meer te herinneren. LEIDEN Goederen met een totale waarde van ongeveer 20.000 gulden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len uit een woning aan het Van der Lub- behof. De daders kwamen binnen via een raam en namen onder andere een televi sie, een video-recorder, een stereotoren, een Friese staartklok, twee schilderijen, enkele beeldjes en sieraden mee. De be woners waren niet thuis. Geldkist gestolen LEIDEN Uit een auto die stond gepar keerd aan de Cruquiuslaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een geldkistje ge stolen met daarin ongeveer 1500 gulden. De auto was eigendom van een 22-jarige Leidse vrouw die tegenover de politie verklaarde dat de auto was afgesloten. Duits echtpaar krijgt klappen LEIDEN Een Duits echtpaar is za terdagavond tussen zes uur en half ze ven mishandeld op de Lammenschans- rotonde. Dat gebeurde door een nog on bekende man die vanaf Alphen aan den Rijn achter hen zou hebben gere den in een bestelbus. De Duitsers ver klaarden tegenover de politie dat de man constant knipperde met zijn lich ten en hen steeds probeerde in te ha len. Beide voertuigen moesten bij de rotonde wachten voor het verkeers licht. Plotseling stapte de bestuurder van de bus uit en begon te schelden. Hij schopte tegen de Duitse auto, rende te rug naar de bus en haalde een bezem steel. Daarmee sloeg hij de man en de vrouw, waarna hij ervandoor ging. Het kenteken van de bestelbus is bekend, bovendien heeft de Duitse vrouw foto's gemaakt van het avontuur. LEIDEN De studiereis naar Turkije die twintig Turkse en twintig Nederlande basisschool- leerkrachten in de afgelopen weken hebben ondernomen, is een succes geworden. Volgens Gerard Kruif, docent pedago giek aan de Leidse PABO, is het doel van deze studiereis be reikt. „Tijdens de cursussen die in Turkije door zowel de Turk se als de Nederlandse docenten werden gevolgd, is een groot wederzijds begrip voor elkaar en eikaars cultuur ontstaan. Dit zal zeker ten goede komen aan de manier van lesgeven aan Turkse kinderen in Nederland door de Turkse en ook de Ne derlandse leraren. De reis was een initiatief van de Turks-Nederlandse Onder wijscommissie en werd voor een groot deel door de Leidse PABO georganiseerd. De reis voor veertig leraren was een onderdeeel van projecten in het kader van de culturele akkoor den die onder andere Marokko en Turkiie met Nederland heb ben op het gebied van land bouw, handel en onderwijs. In het onderwijs bestond veel be hoefte aan bijscholing voor de Turkse leraren in Nederland. Het niveauverschil tussen het onderwijs in Turkije en Neder land en de verschillende ma nieren van lesgeven bracht nogal eens problemen met zich mee „Tijdens de lessen in de Turkse taal, die aan de Neder lands docenten werd gegeven, kwam de hiërarchische manier van lesgeven van de Turken naar voren. De Turkse docent stelt de vragen en de leerling geeft antwoord. De Nederland se manier van lesgeven is veel soepeler, omdat er nogal eens gediscussieerd kan worden. Wij hebben over de manier van les geven gesproken en iedereen heeft daarvan kunnen leren. Als Nederlandse leraar begrijp je nu ook beter wat voor een gewenning een Turks kind moet doormaken als deze in Nederland op school zit", aldus Kruif. „Er zijn ook veel discus sies geweest over de verande ringen in het Turkse onderwijs. Turkse leraren hebben nieuwe Turkse boeken mee naar Ne derland genomen om het on derwijs aan de kinderen zo ac tueel mogelijk te houden. Het waren vooral boeken over taal didactiek. Ettelijke malen is er gesproken over de verschillen van het aanleren van de taal In Turkije bepaalt de overheid met welke boeken er les wordt gegeven. In Nederland kun je kiezen uit vele boeken". Volgens Kruif was de vijfdaag se rondreis van zo'n 1400 kilo meter, ook een onderdeel van de studiereis, wel iets anders dan de cursus volgen bij een temperatuur van 42 graden. „Het is vooral de Nederlandse docenten opgevallen hoe gast vrij de Turken zijn. Je wordt overal hartelijk verwelkomd en krijgt presentjes, al is het maar een snoepje. Behalve de ont moetingen met de Turkse be volking en hun tradities, heb ben we ook twee scholen be zocht. Eén school in een dorp en één in de stad. Dat is trou wens een levensgroot verschil. In de stad heeft de school een bibliotheek en goed materiaal. Op een dorpsschool is daar niets van terug te vinden. Vandaar ook dat Turkse stads- en dorps kinderen in Nederland zo van elkaar verschillen". „Met alles wat we in Turkije hebben mee gemaakt, hebben gezien en hebben geleerd proberen we in Nederland ons voordeel te doen. Dit houdt in dat het con tact tussen de Nederlandse en Turkse docenten beter zal worden. We begrijpen elkaar beter en de Nederlanders kun nen zich een voorstelling ma ken van de situaties in Turkije. Het komt ook de Turkse leer lingen ten goede, omdat alleen al een groet van een Neder landse docent in het Turks en het kunnen meepraten over hoe het in Turkije is, de kinde ren een veilig en vertrouwd ge voel kan geven", aldus Gerard Kruif. JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN Het had iets weg van een modeshow of miss-verkiezing, de Natio nale Agrarische Manifes tatie. Zaterdag vormde Leiden voor de 51e keer het decor van de veeten toonstelling van de Vere niging tot Bevordering van de Agrarische Belan gen in de Rijn- en Duin streek, de VEBO. In alle vroegte arriveerden zo'n duizend dieren bij de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Gewassen, geborsteld en veelal met een strik in de staart. Klaar voor de strijd. Net als hun eigena ren. De eerste afleveringen van deze tentoonstelling hadden E laats rond Molen de Valk, op et voormalige veemarktter rein. Toen de Groenoordhallen waren gebouwd kwam daar verandering in: vanaf 1969 wordt de manifestatie in de hallen gehouden. Volgens A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen en secretaris van de VEBO was de tentoon stelling toen nog niet zo groot als tegenwoordig: „De VEBO blijft groeien". Ongeveer dui zend dieren waren zaterdag te zien en dat is volgens De Jong een record. „Alleen misten we LEIDEN „Amsterdam heeft het, maar Leiden doet het". Met deze woorden opende Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouwburg de vijfde Leidse Uitmarkt die zaterdag werd gehou den in de Pieterskerk. Boelen vindt dat Leiden de culturele hoofdstad van Nederland is: „want Amsterdam is het van Europa". De wporden van Boelen en een optre den van de 85-jarige har moniekapel Werkmans Wilskracht, waren het begin van de vierde edi tie van de Uitmarkt. Tus sen tien uur 's morgens en twaalf uur 's avonds bezochten volgens de or ganisatie 18.000 mensen de presentatie van vere nigingen in de Pieters kerk. Vorig jaar trok de Uitmarkt ook 18.000 be zoekers. Volgens Jos Hooghuis van de Werkgroep Leidse Uitmarkt „lag de piek iets later dan vo rig jaar '.Na twee uur werd het volgens hem druk: „Toen waren er gedeelten waar je nauwelijks doorheen kon „Ik heb de indruk", zegt Hooghuis, „dat het evene ment nu heel bekend is. Dat voor veel mensen duidelijk is wat zich hier afspeelt. Toen de eerste drie Uitmarkten werden gehouden, wisten veel mensen niet wat ze er van moesten verwachten". Volgens Hooghuis hebben de amateuristische kunstvereni gingen die zich in de Pieters kerk presenteerden, veel profijt van de Uitmarkt. „We hebben nu 75 tot 80 vaste klanten. In totaal nodigen we honderd verenigingen uit. Een kwart van de Leidse verenigingen doet dus. niet mee. Omdat ze geen belang stelling hebben of omdat ze Werkmans Wilskracht zorgt voor een welluidende opening van de Leidse Uitmarkt. geen mensen hebben die ach ter de kraam kunnen staan". De Leidse Uitmarkt is meer dan een markt. De hele dag waren er optredens te zien van verschillende verenigin gen. „De akoestiek in deze kerk zorgt altijd voor proble men, terwijl je nu tijdens de optredens ook steeds een ge roezemoes op de achtergrond had. Toch heb ik de indruk dat het allemaal beter was te verstaan dan vorig jaar", meent Hooghuis. „De meeste toneelverenigingen hebben geleerd van de vorige jaren, en gebruiken geluidsverster kers. Dat is heel verstandig". Voor de kinderen was er dit jaar weer een Lego-hoek. Ruim 130 bouwwerken wer den beoordeeld door de jury die bestond uit een architect, een beeldende kunstenaar, een journalist en een scho lier. De mooiste werkstukken werden gemaakt door Ivo van Steendelaar uit Leiden, Renée Verstegen uit Zoeter- woude, Jordi* Brouwer uit Leiden, Eva Oosten uit Oegstgeest, Thom Terwee uit Wierden en Thijs Kauffmann uit Leiden. De Uitmarkt werd dit jaar eerder gehouden dan andere jaren. Hooghuis: „Dat hebben we in overleg met de organi satie van de Leidato gedaan. Andere jaren was de Uit markt altijd op de slotdag van de Huishoudbeurs en dat vonden we over en weer niet prettig. Het was een ongeluk kige combinatie". De vijfde Uitmarkt heeft plaats op 17 september 1988. Deze Uitmarkt staat in het teken van de lustrumproduk- tie „O, Fortuna". Verschil- FOTO: WIM VAN NOORT lende Leidse amateurvereni gingen nemen deel aan dit theaterspektakel dat gedu rende drie avonden wordt opgevoerd in de Pieterskerk. Het stuk gaat over de grillig heden van het lot dat de le vensloop zou bepalen van de mensen. De regie is in han den van Jeroen Rooyakkers van het Nederlands Jeugd theater. Coördinator van het muzikale gebeuren is P. Kunst, directeur van de Streekmuziekschool Leiden. dit jaar de dwerggeiten, in verband met de nationale keu ring die ook vandaag wordt gehouden. Als dat niet het ge val was geweest, dan hadden de hallen helemaal vol ge staan". Het aantal inzendingen „schommelt" volgens De Jong. „Maar dit jaar waren er heel goede inzendingen. Je ziet elk jaar beter vee. Dat komt denk ik doordat de mensen zich steeds meer gaan specialiseren. De veehouders zoals we die vroeger kenden, bestaan ei genlijk niet meer. Nu werken de agrariërs met computers en volgens een echt bedrijfsmati ge aanpak". Hij vertelt dat er elk jaar weer koeien zijn, die meer melk produceren en die „nog beter zijn". Een tentoonstelling als de VEBO is heel belangrijk voor de boeren, denkt de directeur van de Groenoordhallen. „Het is belangrijk om te weten of je op de goede weg bent met je dieren. Op een keuring kun je daar achter komen. Het is vaak zo dat de mensen jaren bezig zijn om een bepaald type vee te fokken. Als je hier scoort, is dat een bevestiging van je vakmanschap. Het is belangrijk dat anderen hun mening geven over jouw werk". Volgens De Jong is de VEBO te vergelijken met „een com Het keuren van de geiten. pleet circus". „Zaterdagoch tend om vijf uur zijn de koeien al gewassen, gesoigneerd, zoals dat heet. De dieren moesten hier naar toe worden vervoerd en de boeren moesten zorgen dat ze hulp hadden. Om dat wat gemakkelijker te maken, wordt de tentoonstelling op za terdag gehouden". Ongeveer vijfduizend mensen kwamen zaterdag naar de hal len, schat De Jong. Zij zagen de dieren en hun eigenaren strijden om de prijzen van zes verschillende tentoonstellin gen. Er was een vetveeten- toonstelling, een fokveeten- toonstelling, een provinciale tentoonstelling van melkgei- ten, een premiekeuring van Shetland pony's, een provinci ale keuring van zwoegervrije schapen en een zuivel tentoon stelling. „Alleen de beste dieren kwa men tegen elkaar uit want melkcontroleurs verrichtten een voorselectie", vertelt De Jong. „Niet elke koe kan hier zomaar komen". De jury, die volgens hem bestaat uit „rechtgeaarde vakmensen" kende vele prijzen toe. Prijswinnaars uit de Leidse re gio waren: N. Kool uit Hazers- woude-Dorp, Duine veld-van FOTO: WIM VAN NOORT Saase uit Lisse, in de categorie jonjgvee geschikt voor de mes- terij. In de categorie rundvee: Firma Wesselingh en Bol uit Zoeterwoude, firma W. Krom hout en Zn uit Voorhout en W.J. van de Post uit Leiden. Bij de geiten: C.D., Voorhorst uit Leiden en N.C. van de Voort uit Voorschoten. Bij de schapen: Jac Verkleij uit Lei derdorp.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9