Ypenburg kan weer gaan slapen Aant jes: Kame wist niets van gesjoemel met bouwsubsidies Korthals Altes rekent op ruime steun voor euthanasiewet LUCHTBRUG NAAR DUITSLAND VOLBRACHT BINNENLAND gaidóeSouttVtit CNV: rechter wordt gebruikt om staking te beëindigen „Geen verkoop van alcohol in supermarkten" CDA wil zekerheid over bescherming mi jnen jagers Dode bij machtsstrijd in gokwereld MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGIN HILVERSUM De wetenschap dat een rechter snel geneigd zal zijn een staking te verbieden als die onevenredige schade toe brengt aan anderen wordt door de FNV be wust gebruikt om een staking uit te roepen. Dat verwijt uitte CNV-voorzitter Hofstede gisteren voor de NCRV-radio. „Ik denk dat er in Nederland minder stakingen zouden zijn als de rechter niet zo gauw geneigd zou zijn om stakingen te verbieden", aldus Hofs- tede. De voorzitter van de christelijke vak centrale reageerde hiermee op een onder zoek van FNV-juristen die eind vorige week in een nota hebben geconcludeerd dat de rechters in Nederland te snel geneigd zijn om een einde te maken aan stakingen bij ar beidsconflicten. Een staking beginnen, aldus de CNV-voorman, is nog wel te doen, een staking beëindigen is vaak veel moeilijker. „Als je dan een rechter als hulpmiddel kunt gebruiken, want die doet wel een uitspraak, die verbiedt het wel, dan is dat erg gemak kelijk voor een vakbond". Volgens Hofstede is het scenario als volgt: „Er wordt een actie gestart waarvan je van tevoren weet dat de rechter die binnen twee dagen verbiedt. De vakbond heeft dan zijn tanden laten zien, heeft schone handen naar de leden toe, maar weet al dat dat zal gebeuren". DEN HAAG De verkoop van wijn en sherry in supermarkten en alcoholreclame op radio en televisie moeten verboden worden. Dit stelde PvdA-kamerlid Van Ot- terloo vandaag bij de behandeling van de nota 'alcohol en samenleving' in de gelijk namige kamercomissie. Door de verkoop van drank te beperken tot speciaalzaken moeten mensen meer bewust worden dat zij alcohol kopen. Volgens het kamerlid is het alcoholgebruik in Nederland de laatste vijfentwintig jaar drie keer zo hoog gewor den omdat drank zo gemakkelijk te ver krijgen is. Van Otterloo bepleit actie in EG- verband en beperking van de verkoop van alcohol in de nieuwe drank- en horecawet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA wil van het kabinet zekerheid hebben over voldoende bescherming van de twee Ne derlandse mijnenjagers en hun 80-koppige bemanning, die mogelijk naar de Perzische Golf worden gezonden. Het CDA-kamerlid Frinking heeft voor de KRO-radio gezegd, dat hij daarover een debat in de Tweede Kamer wenst. Minister Van Eekelen (Defensie) bevestigde gis teren voor de AVRO, dat vandaag met de Britse marine wordt overlegd over een mogelijk gezamenlijk opereren. De Britten zouden, als het zenden van de mijnenjagers doorgaat, naar de mening van Van Eekelen moeten zor gen voor een of twee fregatten die de mijnenjagers op hun weg door de Golf begeleiden. Volgens de bewinds man zijn de voorbereidingen voor het uitzenden van de beide mijnenjagers zover, dat ze binnen tien dagen na de politieke beslissing kunnen uitvaren. Dan zal het overi gens nog vier weken duren alvorens de schepen de Golf bereiken. DEN HAAG Vliegveld Ypenburg heeft de afge lopen drie dagen zijn dienst als militaire basis weer bewezen. In het ka der van de verplaatsings oefening Reforger '87 fungeerde het vliegveld voor 65.000 Amerikaanse militairen als doorgangs- post naar West-Duitsland. Zestig vluchten met de C- 130 Hercules-transport- vliegtuigen waren er no dig om alle Amerikanen met hun materieel te ver schepen. Moe van het lange wachten, maar nog steeds opgewekt, zijn gisteren de laatste Ameri kanen vertrokken. De mees ten moesten twee dagen in Nederland wachten voordat ze uiteindelijk naar Duitsland konden vertrekken. Na aan komst op Schiphol waren ze naar Dordrecht gebracht om van daaruit het materieel in de Rotterdamse havens op te halen. Deze vrij omslachtige manier van transport is ech ter bewust gekozen volgens luitenant H. Hameleers die de voorlichting over de oefening verzorgt. „Het is een kwestie van uitproberen en achteraf bekijken of het effect heeft gehad. Iedere manier van vervoer heeft zijn voor- en nadelen. Natuurlijk is de trein goedkoper, maar een trein is ook weer makkelijker te sabo teren vanwege de grotere concentratie en het langere traject". Bewaking Onder de Amerikaanse mili tairen bevinden zich, ook in de hogere functies, opvallend veel vrouwen Drie meisjes in een jeep zwaaien vrolijk naar alle mannen die voorbijko men. Alle vrouwen blijken zich helemaal op hun gemak te voelen. Eén van de bij de organisatie betrokken vrou wen kijkt toch al uit naar het eind van de oefening. „Ik ben nu twee weken bezig; vorige week heb ik meegeholpen in de havens. Hierna ga ik op vakantie bij mijn familie in Duitsland Daar kom ik oor spronkelijk zelf ook van daan". Voor het perscentrum bij mo tel Hoornwijck staan twee Nederlandse soldaten op wacht. Blijkbaar hebben ze niet zoveel te doen want één van hen komt binnen aan de sergeant vragen of hij een stoel mee naar buiten mag ne men. De sergeant aarzelt even, maar vindt het toch be ter om te weigeren. „Dat kan alleen als het rustig is, maar nu is het te druk". De soldaat druipt af. Gelukkig is de bewaking op het nabijgelegen vliegveld Ypenburg een stuk actiever. De slalom-rit met een busje langs allerlei prikkeldraad- hindernissen doet niet onder voor „Sterrenslag". Pasjes worden driftig gecontroleerd bij de ingang en de startbaan en pas daarna mag men zich in ganzenmars richting vlieg tuig begeven. Links: Twee C- 130 Hercules transportvliegtui gen staan klaar voor vertrek. Rechts: De Her cules is net groot genoeg om twee legerjeeps te ver voeren. De klap stoeltjes aan de zijkant bieden plaats aan onge veer twintig pas sagiers. Nog voordat het vliegtuig stilstaat, wordt de laadklep geopend opdat het laden zo min mogelijk tijd kost. Uit de laadklep van de C-130 Hercules komt - een van de twee jeeps het vliegveld bij L Osnabrück op rijden. Toupetjes af Amerikaanse soldaten hangen verveeld op hun jeep te wach ten totdat ze kunnen vertrek ken. Per vlucht kunnen er echter maar twee jeeps (type Chevrolet-Combi) en een kleine twintig passagiers mee. Vlak voor het instappen moeten baretten en ook tou1 petjes afgezet worden om te voorkomen dat ze in de lucht stroom van de propellors weg waaien. Op het vliegveld is alles pri- Deze twee Amerikaanse vrouwen zijn op weg naar het verzamelpunt van hun eenheid op de Duitse luchthaven bij Osnabrück. ma georganiseerd. Het inla den verloopt vlot en na een teken van een van de com mandanten begeven ook de passagiers zich zo snel moge lijk in het vliegtuig. Afgezien van de geringe beenruimte zitten de klapstoeltjes aan de zijkant van het vliegtuig rede lijk comfortabel. Mensen met lange benen worden gewaar schuwd hun knieën niet te dicht tegen de jeeps in het midden van de cabine aan te houden, omdat die door de turbulentie wel eens kunnen gaan veren. Geen overbodige waarschuwing. Na 35 minuten landt de Her cules op het vliegveld bij Os nabrück waar hij binnen tien minuten weer uitgeladen en vertrokken is. Efficiënt Een tocht met de Hercules heen en weer naar Osnabrück kost volgens Hameleers onge veer tweeduizend dollar. Is het dan wel efficiënt om het transport op deze manier te regelen? Hameleers: „Er zijn wel vliegtuigen die meerdere jeeps en manschappen tegelij kertijd kunnen vervoeren, maar die kunnen hier niet landen. Ypenburg is daar ge woon te klein voor. Een C-5 toestel bijvoorbeeld is onge veer zes keer zo groot als een Hercules en een C-141 zit tus sen een C-5 en een Hercules in. Misschien moeten we ons eens afvragen of Ypenburg als vliegveld eigenlijk wel voldoet". Veel soldaten denken nauwe lijks na over het doel en het nut van de oefening en zien het dan ook als een uitstapje. Voor hen betekent het niet meer dan het doorbreken van de sleur. Het meest enthou siast en gemotiveerd zijn de beroepsmilitairen en de reser visten. De Amerikaanse re servist D. Moore doet dan ook zijn uiterste best de aanwezi gen te overtuigen van het nut van de oefening. „Ik ben het ermee eens dat de oefening veel geld kost, maar het is noodzakelijk om op deze ma nier te trainen. Door op deze manier een oorlogssituatie na te bootsen, laten we niet al leen aan onze bondgenoten zien dat we ons snel kunnen organiseren, maar ook aan het Oostblok". Tot nu toe is dat ook uitste kend gelukt. Op deze ver plaatsingsoefening volgt ech ter nog de werkelijke oorlog soefening Certain Strike die van 14 tot 24 september in Duitsland zal plaatsvinden. Voorlopig kan Ypenburg weer rustig gaan slapen. JEANNETTE VOORBIJ SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie rekent naast de steun van de beide regeringsfracties ook op enkele stemmen van de oppositie voor het kabinetsvoorstel voor een euthanasiewet. De minis ter acht het „wenselijk en mogelijk" om het wets voorstel nog tijdens deze kabinetsperiode in het staatsblad te krijgen. Voor de AVRO-radio noemde Korthals Altes het gisteren „onverstandig" dat de eutha nasiewetgeving steeds op nieuw tot politieke tegenstel lingen leidt. „Ik zal me daar toe niet verlagen", aldus de bewindsman, die toegaf dat de meerderheid, die in de Senaat te vinden is voor het wets voorstel, „aan de krappe kant" zal zijn. D66 zal overigens de eigen ini- tiatiefwet over de euthanasie handhaven om de VVD-frac- tie in de Tweede Kamer „maximaal onder druk te zet ten", zo heeft D66-fractieleider Hans Van Mierlo zaterdag voor de TROS laten weten. Volgens Van Mierlo is het ka binetsvoorstel niet alleen juri disch twijfelachtig, maar ook politiek: CDA en VVD geven volstrekt verschillende inter- opgenomen die niet als eut] pretaties aan de inhoud van het kabinetsvoorstel. De Staatkundig Gereformeer de Partij (SGP) kan en zal niet instemmen met het euthana- sie-wetsontwerp van ht kabi net. De SG P-fractieleider, in de Tweede Kamer, ir. B. van der Vlies, maakte dit vanmor gen duidelijk bij de presentatie van een nota over euthanasie, opgesteld door het weten schappelijk bureau van zijn partij. het kabinet wil weliswaar dat euthanasie in principe straf baar blijft, maar tegelijkertijd wordt in de Wet op de uitoefe ning van de geneeskunst een aantal medische handelingen tha- nasie mogen worden aange merkt, zoals het staken van een zinloos geachte behande ling. Tevens is een aantal zorg vuldigheidseisen geformu leerd, waaraan een arts die euthanasie pleegt moet vol doen om aan strafvervolging te ontkomen. De SGP is het met die wettelijke toevoegin gen niet eens omdat euthana- sie dan toch mogelijk wordt. De conclusie van het studie rapport luidt, dat er op gener lei wijze moet worden overge gaan tot wetswijziging inzake euthanasie. „Er kan geen on duidelijkheid bestaan over het feit dat in de Heilige Schrift het leven gezien wordt als een gave van God, door hem ge wild en gegeven". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vo malig ARP- en CDA-] der mr. W. Aantjes wi zeker dat de volkshuis? tingsspecialisten in Tweede Kamer desti niet op de hoogte wai van het feit dat beleggi mogelijkheden hadden i te sjoemelen met stii tingskosten van won gen. Aantjes, die in de riode '63 tot '73 voorzit was van de kamercomm sie voor volkshuisvestii verklaarde dit gistei voor de NCRV-radio. Aantjes, wiens politieke riëre eindigde door de dis sies over zijn lang verzwei oorlogsverleden, zal overig niet door de enquètecomn sie-bouwsubsidies worden hoord. Hii heeft wel een vo bereidend gesprek geh maar naar zijn zeggen kr hij onlangs berichtdat de quêtecommissie geen beha had aan zijn visie in een op baar verhoor. Buiten de muren van het i naatsgebouw, waar de enqi teverhoren inmiddels aan' gang zijn, gaf Aantjes uitj breid opening van zaken. hij in de jaren zestig had| weten van de praktijken g de subsidieregeling voor pa culiere huurwoningen, zou hij meteen aan de bel h ben getrokken bij het mini! rie van volkshuisvesting: j zou zeker niet hebben ge«| gut, dat is ons ontgaan. Ik I de minister ter verantwa ding hebben geroepen en was gebleken aat het niet gi zat, had de minister de polil ke consequenties moeten tri ken". Ook van een „herenakkoa tussen topambtenaren i volkshuisvesting en het A (het ABP mocht bepaalde trekposten op de stichtingsk ten toepassen) was de Kan volgens Aantjes niets bekei „Als ik had geweten van spraken tussen topambtenai en bedrijfsleven zonder me weten van de politiek, had grote stampij gemaakt". Cruciale getuige De voormalige direct! Bouwnijverheid op het dep tement van volkshuisvesti ir. A. Peters, die vanmidi door de enquêtecommissie verhoord, is een belangd getuige in verband met ABP-affaire rond de mogel| fraude met beleggerswol! fen. >e voormalige ABP-directi beleggingen, mr. A.J.M. M son, heeft vorige week nat lijk verklaard, dat met Pet het zogeheten „herenakkoa was gesloten. In een memo '73 van Masson aan de Al directie wordt verslag gedi van een bespreking met ir. I ters. Door Peters werd, ali het bewuste memo, „oogl kend" toegestaan dat het A bedragen voor onder nv „geactiveerd onderhoud" de werkelijke stichtingskos in mindering bracht. Met b re stichtingskosten ontving! ABP meer en langduriger 9 sidie voor projecten met p miehuurwoningen. Voorts het vrijwel zeker, dat met hulp van deze aftrekregel grote aantallen vrije secton ningen 'binnen de (door overheid gesubsidieerde) p miehuursector zijn onder bracht. WAALWIJK Een 37-J ge man uit Waalwijk is zal dagavond overleden aan verwondingen die hij I opgelopen bij een vechtpi in een casino in Waalw Een andere man uit Wi wijk ligt met een steekwi in zijn buik in een ziek huis in Den Bosch. Volg de politie van Waalwijk m .de oorzaak van de vechtp tij gezocht worden in i machtsstrijd in de goki reld. In totaal werden mensen aangehouden, zei Belgen en vier Nederland (uit Den Bosch en Waalw] De Belgische verdacb hadden een afspraak met bedrijfsleiders van het ci no. Onmiddellijk nadat zij het casino aankwamen bef de vechtpartij. Aangenon wordt dat de bedrijfsleid van het casino zich van I scherming verzekerd b den.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6