I Verjaardag De Jonge werd vrijheidsfeest Kamer wil duidelijkheid Diplomatieke breuk na raketaanvallen Jé 1 „Stalin bood Hess in 1952 vrijlating aan" 3UITENLAND J Het „C JSm Nieuwe documenten tegen Waldheim Tientallen doden na Israëlische aanval Sovjet media: Rust kan een lesje leren „VN-rapporteur vergat Indiaanse vluchtelingen" Politie Italië ondekt wapensmokkel naar Iran Vreedzaam protest in Oost- Berlijn EcicbcSouoont MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 politie Barcelona pakt ETA-commando (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De politie van Barcelo na heeft drie vermoedelijke leden gear- i "resteerd van de ETA-commandogroep, die in juni een autobom heeft geplaatst in de Barcelonese supermarkt Hipercor. Daarbij kwamen 21 mensen om net le ven. Het was de zwaarste terroristische aanslag die ooit in Spanje is gepleegd. De vermoedelijke ETA-leden twee man nen en een vrouw werden zaterdag middag aangehouden. Het kwam tot een schietpartij, waarbij de vrouw zwaar werd verwond. De arrestaties in Barcelo na betekenen opnieuw een zware slag voor de Baskische afscheidingsbeweging. Het „Commando Barcelona" gold als de lijkste ETA-eenheid. Derde kind voor prinses Caroline MONACO Prinses Ca roline van Monaco heeft zaterdag het leven ge schonken aan haar 3,210 kg wegende zoontje Pier re. De geboorte verliep spontaan, zonder narcose of medicamenten en moe der en kind maken het uitstekend. Bij de beval ling waren haar man, Ste- fano Casiraghi, haar vader Rainier en haar broer, kroonprins Albert aanwe zig. De prinses heeft al een zoontje van drie, Adrea en een dochtertje van één jaar, Charlotte. ATHENE Het Joods Wereldcongres (JWC) heeft nieuwe documenten gepre senteerd over het oorlogsverleden van de Oostenrijkse president Kurt Wald heim. Volgens JWC-directeur Elan Steinberg tonen deze aan dat Waldheim betrokken was bij de deportatie van Griekse burgers. Een van de documen ten is een door Waldheim ondertekend telegram uit 1944, waarin opdracht wordt gegeven tot maatregelen tegen Griekse partizanen. In een ander docu ment wordt. Waldheim genoemd als één van de drie officieren die aanwezig wa ren bij een vergadering van de generale staf waar werd gesproken over het „ef fectieve" gebruik van gijzelaars en het inzetten van burgers bij dwangarbeid. Aids- onderzoeker met aids besmet WASHINGTON Een onderzoeker die met hoge concentraties aids- virussen werkte op het Nationale Gezondheids instituut in Washington, is besmet geraakt. In een persbericht van het Nationale Kanker Insti tuut en het ministerie van volksgezondheid werd gezegd dat de on derzoeker niet tot een „risicogroep" behoorde. SIAMESE TWEELING GESCHEIDEN BALTIMORE Een uit ze ventig personen bestaand chi rurgisch team heeft in een Amerikaans ziekenhuis een Siamese tweeling gescheiden. Patrick en Benjamin Binder uit Ulm lagen gisteren voor het eerst in twee bedden. Zij werden in februari van dit jaar geboren met aan elkaar gegroeide hoofden, maar met gescheiden hersenen. Zaterdag begon de uiterst riskante ope ratie, die in totaal 22 uur duur de. De toestand van de twee ling wordt „stabiel maar kri tiek" genoemd. SAYDA Bij aanvallen van de Israëlische luchtmacht op het Palestijnse vluchtelingen kamp An Al-Hilweh bij Sayda (Sidon) in Li banon zijn zaterdag zeker veertig mensen om het leven gekomen. In het kamp leven ongeveer 80.000 Palestijnen. De afgelopen maanden werden er dagelijks nepaanvallen uitgevoerd door de Israëliërs, waar zaterdag was het echt. Volgens het militaire opperbevel in Tel Aviv was het doel van de actie het hoofd kwartier van een „terroristische organisa tie", die van plan was op korte termijn een aanval op Israël te doen. Het was de zwaar ste Israëlische luchtaanval sinds de invasie in Libanon in 1982. Alfonsin verliest bij verkiezingen BUENOS AIRES De Radicale Burgerunie van president Raul Al fonsin is bij de gisteren gehouden verkiezingen in Argentinië door de Peronisten naar het tweede plan verwezen. De partij van Alfonsin verloor haar krappe meerderheid in de Argentijnse tweede kamer en zag ook de belangrijke gouverneur spost van Buenos Aires naar een peronist gaan. Volgens de voorlopi ge uitslag ging de Peromstische Partij met 41 procent aan kop, ter wijl de regeringspartij nog geen 38 procent van de stemmen kreeg. De uitslag wijst op grote ontevreden heid van de 19 miljoen Argentijnse kiezers met de groeiende economi sche malaise in het land. MOSKOU De media in de Sovjet-Unie hebben de Westduitse sportvlieger hias Rust bestempeld een onverantwoorde lijke avonturier en de Jhoop uitgesproken dat de ■vier jaar werkkamp waar- Itoe hij is veroordeeld, een llesje zal zijn. I De 19-jarige Rust landde 28 |mei met een sportvliegtuig op het Rode Plein in Moskou. Zijn stunt kostte de kop aan de Sovjet-minister van defensie en de opperbevelhebber van de luchtafweer. Rust verklaar de tijdens zijn proces dat hij een vredesmissie wilde uitvoe ren, maar volgens Komsomols- kaja Pravda was Rust er slechts op uit een „superster" te worden. Het vakbondsblad Trud schreef dat Rust het land was ingekomen „als een dief in de nacht". En het partijdag blad Pravda noemde het von nis tegen Rust in een commen taar „humaan". Gisteren werd bekend dat het eenmotorige Cessna-vliegtuig- je van Rust zal worden terug geven aan de eigenaars, een vliegsportclub in Hamburg. Het vliegtuig staat nog in een hangar op het Moskouse vlieg veld Sjeremetjevo. De recht bank vond het niet nodig de Cessna in beslag te nemen, omdat het niet van Rust is. PARAMARIBO Amos Wako, de speciale rapporteur jvan de Verenigde Naties Ivoor mensenrechten, is de Indianen van Surinaamse af komst tijdens zijn bezoek aan ~~j Frans-Guyana geheel verge- ten. Hij heeft zich alleen be zig gehouden met het lot van bosnegervluchtelingen. Dit hebben woordvoerders van Indiaanse vluchtelingen gis teren in Paramaribo ver klaard. Wako bracht twee weken geleden een bezoek aan Suriname en aan vluch telingenkampen in Frans- Guyana in het kader van zijn onderzoek naar standrechte lijke executies. In Paramaribo is gisteren ook bekend geworden dat Zwitserland deze week twee verkenningsvliegtuigen heeft afgeleverd. Suriname betaalde 12 miljoen gulden voor de toestellen van het type Pilatus pc-7, die makke lijk ziin om te bouwen voor gevechtsdoeleinden. De vliegtuigen werden via Groot-Brittannië en de VS naar Paramaribo overge bracht. Klaas de Jonge, met een glas in de hand en een voor zijn ver jaardag gekregen poesje op de schouder, kon zaterdagavond opgelucht lachen. FOTO: ANP PRETORIA Het ver jaardagsfeestje dat Klaas de Jonge zaterdagavond had belegd in zijn be scheiden onderkomen in Pretoria, is volkomen on verwachts een vrijheids- feest geworden. Het duurde lang voordat De Jonge echt geloofde, dat hij vrij zou komen. „Het is allemaal erg span nend". In zijn kamer op de tweede verdieping van het Nedbank- gebouw in Pretoria hield de De Jonge een feestje voor on der anderen zijn advocate Kathleen Satchwell, de groep vrienden die hem geregeld heeft bezocht en de Neder landse marechaussees, die be last waren met zijn bescher ming. Buiten stonden nog steeds de Zuidafrikaanse poli tiemannen en de gebruikelij ke veiligheidsmaatregelen bleven van kracht. Zo had De Jonge de jalouzieën neergela ten en bleef hij bij de ramen vandaan, indachtig eerdere bedreigingen van enkele ui terst-rechtse politiemannen. Die hebben hem in het verle den toegeroepen dat hij het land niet levend zou verlaten. Desondanks werd er druk ge danst op Klaas' favoriete song „Free Nelson Mandela". Door de open ramen konden de Zuidafrikaanse politiemannen meegenieten. De Jonge was een van de eer sten om zijn ongelijk toe te geven over het beleid van mi nister Van den Broek. Hij ge loofde er de afgelopen maan den niets van, als hem werd voorgehouden dat hij zich netjes moesf gedragen om de onderhandelingen niet te be derven. „Daar heb ik ongelijk gehad", aldus De Jonge. Bij alle blijheid over zijn vrij lating, toonde De Jonge zien bedroefd dat zijn ex-vrouw Helène Passtoors achterblijft in de gevangenis. Zij is vorig jaar tot tien jaar veroordeeld voor vrijwel dezelfde misdrij ven die Klaas de Jonge ten laste zijn gelegd. Advocate Satchwell zei te hopen dat „pogingen om Helène Pas stoors alsnog vrij te krijgen nu niet zullen verzwakken". Behalve een vrijheidsfeest, was het zaterdagavond wat Klaas de Jonge betreft ook een afscheidsfeest van Zuid- afrika. Toekomstplannen heeft hij nog niet gemaakt. „Ik ga eerst mijn zoon opzoe ken, mijn vrienden en mijn familie. Ik denk dat ik wel even nodig heb om me weer aan te passen. In Zuidafrika zien ze me niet meer terug, denk ik. Op mijn leeftijd kan ik dit allemaal niet nog een keer doormaken". (Vervolg van de voorpagina) MAPUTO/PRETORIA Klaas de Jonge werd in juni 1985 gearresteerd in Zuid afrika op verdenking van wapensmokkel voor het ANC. Tijdens een rondtocht met de Zuidafrikaanse politie langs plaatsen waar hij wa pendepots zou hebben aange legd, wist hij aan zijn begelei ders te ontkomen en de Ne derlandse ambassade in Pre toria binnen te vluchten. De politiemannen sleurden hem naar buiten, maar enke le dagen later werd hij terug gebracht naar de ambassade, na een scherp Nederlands protest tegen de aantasting van de diplomatieke on schendbaarheid van de am bassade. Sindsdien bivak keerde De Jonge in het am bassadegebouw in Pretoria, hoewel de eigenlijke ambas sade inmiddels naar een nieuw onderkomen is ver huisd. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei „erg verheugd" te zijn dat een einde is gekomen aan de sle pende kwestie rond Klaas de Jonge. Van den Broek sprak tegen dat de uitwisseling een Frans initiatief is geweest. Nu deze zaak uit de weg is geruimd, is er weer een dia loog met Zuidafrika mogelijk over die veel belangrijker zaak, namelijk hoe de apart heid kan worden afgeschaft, aldus de minister. De fracties van VVD en CDA in de Tweede Kamer willen dat minister Van den Broek snel helderheid verschaft over de afspraken die geleid hebben tot de vrijlating van De Jon ge. Klaas de Jonge blijkt overi gens maar een klein stukje te vormen van een ingewikkel de legpuzzle, waaraan de af gelopen maanden in alle stil te is gewerkt. Samen met De Jonge werd de 27-jarige Fransman Pierre-André Al- bertini vrijgelaten. Hij zat sinds maart 1987 in het thuis land Ciskei gevangen omdat hij weigerde te getuigen in een proces tegen ANC-leden. Zuid-Afrika verwelkomt de 29-jarige majoor Wynand du Toit. Hij werd in mei 1985 gevangen genomen in de An golese enclave Cabinda. Op een persconferentie vertelde hij dat hij opdracht had de olie-installaties van een Amerikaanse oliemaatschap pij in Cabinda te saboteren. Pretoria zei dat hij tot die be kentenis was gedwongen en dat hij slechts een verken ningsmissie uitvoerde. Waarnemers verwachten door de ruil ook een verbete ring van de betrekkingen tussen Zuidafrika en de zwarte buurlanden Angola en Mocambique. Beide lan den worden geteisterd door een verwoestende burgeroor log en hopen op stopzetting van de Zuidafrikaanse steun aan de rebellenbewegingen. Zuidafrika wil als vanouds dat de buurlanden geen ANC-activiteiten op hun grondgebied toelaten. In deze context is het voor Pretoria mogelijk geworden zich zonder gezichtsverlies te ontdoen van twee ongewen ste gasten, Pierre-André Al- bertini en Klaas de Jonge. Met de vrijlating van Alber- tini komt ook de weg vrij voor een normalisering van de diplomatieke betrekkin gen tussen Zuidafrika en Frankrijk. President Mitter rand had geweigerd de ge loofsbrieven van de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur in ontvangst te nemen. Brandweermannen omgekomen In de Spaanse hoofdstad Madrid hebben meer dan tweehonderd brandweermannen het afgelopen weekeinde urenlang gezocht naar de stoffelijke resten van tien collega's. De brandweerlieden kwa men om het leven toen zij bij het nablussen van een brand in het Hermanos Arias warenhuis bedol ven werden onder duizenden kilo's staal en puin toen vier van de acht verdiepingen van het ge bouw instortten. Vanmorgen waren overigens pas twee van de tien lichamen geborgen. Bij de brand zelf, die door kortsluiting ontstond, is niemand om het leven gekomen. FOTO:AP KUWAYT STUURT IRANIERS HET LAND UIT AL-KUWAYT Iran heeft met tegenmaatrege len gedreigd na het be sluit van Kuwayt vijf Iraanse diplomaten uit te wijzen. De uitwijzing van de diploma ten, die een week de tijd heb ben gekregen het land te ver laten, volgt na drie raketaan vallen op Kuwayt die het werk zouden zijn van Iran. De Kuwaytse regering heeft de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties intussen opgeroe pen een einde te maken aan de Iraanse aanvallen. Volgens Kuwayt werd de zuidkust van het land vrijdag getroffen door een raket, waarbij schade werd aange richt aan woonhuizen en in dustriële installaties. Uit on derzoek van de brokstukken zou zijn gebleken dat het ging om een Iraanse „Zijderups"- raket van Chinese makelij met een explosieve lading van 450 kilo. Diplomaten vermoeden dat de raketten vanaf het door Iraanse troepen bezette schier eiland Faw in het zuiden van Iraq zijn afgeschoten. Het is nog onduidelijk op wel ke wijze Iran de uitwijzing van zijn diplomaten zal vergel den. Kuwayt heeft nog steeds een ambassade in Teheran, maar deze staat sinds begin augustus leeg. Westerse diplo maten in het Golfgebied zei den dat Iran wellicht een nieuwe reeks raketaanvallen zal uitvoeren. Algemeen wordt de beschie ting van de Kuwaytse oliein dustrie een veel grotere be dreiging geacht dan de Iraanse aanvallen op de koopvaardij schepen in de Golf, waarbij nog relatief weinig schade is aangericht. Teheran had tot dusverre nog geen bondgeno ten van Iraq aangevallen, maar sedert de hervatting van de tankeroolog lijkt Iran uit te zijn op een verdere escalatie van het conflict. Saudiarabië Jordanië en de Verenigde Arabische Emira ten hebben de aanvallen op Kuwayt veroordeeld, zonder overigens Iran te beschuldi gen. De afgelopen weken heeft Saudiarabië volgens diploma tieke bronnen steeds meer de zijde van Iraq gekozen. Zo zouden Saudische Awacs-ra- darvliegentuigen aan Iraq in formatie doorspelen over Iraanse tankerbewegingen in het gebied. MASSA CARRARA De Ita liaanse justitie heeft 45 arres tatiebevelen uitgevaardigd te gen wapen- en drugshandela ren die er onder meer van verdacht worden mijnen naar Iran gesmokkeld te hebben. Begin vorige week nog, wer den bij een sanitair inspectie- onderzoek in een Libanees vrachtschip wapens en drugs gevonden. Bij de smokkel zou den verscheidene Italiaanse im- en exportbedrijven en de mafia betrokken zijn. De meeste verdachten zijn gear resteerd, onder wie directiele den van het bedrijf Valsella Meccanotecnica, terwijl tien personen nog voortvluchtig zijn. Daarbij zou ook een Ita liaans-Zwitserse wapenhande laar zijn volgens politiebron nen. De handelaars zijn be schuldigd van „mafiose vere niging", smokkel, illegale wa pen- en drugshandel en illega le kapitaal-export. WESTDUITSE HISTORICS: PARIJS De Sovjet-autoritei- I ten hebben Rudolf Hess in 1952 een nachtlang uit de Westber- lijnse Spandau-gevangenis ge- haald en hem een functie in de DDR aangeboden. Maar Adolf Hitlers voormalige plaatsver- vaneer weigerde. Dat beweert de Westduitse historicus Wer ner Maser. Maser, een bekend Hitler-bio- graaf die in 1983 als een van de eersten zei dat de zogenaamde Hitler-dagboeken vervalst wa ren, doet zijn op zijn minst op merkelijke uitspraak in een ar tikel in het conservatieve Fran se weekblad „Le Figaro Maga- i zine". ..Ik besef dat ik mijn geloof waardigheid op de proef stel, mijn reputatie, mijn eerbied waardigheid en ik aanvaard de volledige verantwoordelijkheid voor wat ik u nu zeg. In de veertig jaar en 29 dagen die zijn gevangenschap in Spandau duurde, kende Rudolf Hess één nacht heimelijke vrijheid. Ge durende een maand waarin het de beurt was van de Sovietrus- sen om hem te bewaken, brach ten zij hem bij het vallen van de avond buiten de gevangenis en namen hem ergens naar toe, kennelijk buiten medeweten van de westerse mogendhe den". Dit werd Maser naar zijn zeg gen verteld door een voormalig minister-president van de Oost- duitse regering, Otto Grote- wohl, die in 1964 overleed. Ma ser moest hem beloven het ge heim te bewaren tot ten minste 20 jaar na Grotewohls dood. Volgens Maser zei Grotewohl in mei 1952: „Wat Rudolf Hess aangaat, ik zag hem twee maanden geleden. De Russen haalden hem op last van Stalin uit Spandau. In het geheim, ui teraard. Het was hun beurt om hem te bewaken. Ik zat in het vliegtuig dat hem vervoerde. In die nacht, legden de Russen en hun Oostduitse tussenpersonen hem een contract voor. Hij zou een openbare verklaring afleg gen, waarin hij zou zeggen dat het socialisme, waarvan hij zijn hele leven gedroomd had, in de praktijk werd gebracht in Oost- Duitsland. Als hij dat zou doen, zou een einde komen aan zijn gevangenschap. Zonder terug te keren naar Spandau, zou hij on middellijk in vrijheid worden gesteld". Maar „Hess weigerde catego risch en hooghartig in te gaan op wat hem werd voorgesteld. De Russen werden plotseling zeer boos en zeiden tegen Hess dat als hij er zo over dacht, hij de rest van zijn leven gevangen zou blijven. Toen vloog het Sovjetrussische militaire vlieg tuig hem terug naar Berlijn en werd hij teruggezet in zijn cel in Spandau". FLIP Ucu.... MTtto «E-WIl/-. 0 'ADVERTENTIE de voorraad strekt. Wie slim is koopt meteen e«n lot. Want ook deze maand zijn er meer dan1 miljoen prijzentew.nnen tegenover zo'n2miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bn elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trekking volgende week woensdag i. Alles bij elkaar EER KANS IN DE STAATSLOTERIJ -1 BERLIJN In Oost-Berijn hebben ongeveer 1.000 mensen zaterdagavond een vreedzame demonstratie gehouden, waar in werd opgeroepen tot verrui ming van de reismogelijkhe den voor Oost- en Westduit sers, en tot verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. Bij de demonstratie was een grote politiemacht op de been, die echter niet ingreep, maar zich beperkte tot het afzetten van straten en kruisingen, zo dat de optocht het verkeer niet zou hinderen. Sommige de monstranten voerden spandoe ken mee met het opschrift: „Gorbatsjov, onze hoop." Te gen middernacht hadden de betogers zich op vreedzame wijze verspreid. Het was voor het eerst dat in Oost-Berlijn op een dergelijke wijze werd ge demonstreerd. Eerder zijn er wel demonstratieve bijeen komsten voor vrede of ontwa pening gehouden, maar die vonden altijd plaats op het ter rein van een kerk of werden van overheidswege georgani seerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5