Zorg om wetenschap op moderne universiteit Chirurg verdacht van verkrachting zwangere patiente DAAR STAAT U. MET UW EXPRESSBRIEF VOOR JAPAN. 'S AVONDS. VOOREEN GESLOTEN KANTOOR. Voorstel De Korte moet ambtenaren- overleg uit impasse halen MILJOENEN NOTA 88 'arachutist dood ia botsing met kabel Tweelingen 'dUtrechtse Commissaris «ontving te «veel aan Onkosten vergoeding gekort aan jongeren Orde bouw Opening van academisch studiejaar Groningen biedt faciliteiten aan topsporters DE KNOLLEN Bloemencorso £eidóe@ouia/nt Zeven kilo cocaïne gevonden ER IS 'N BETERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 INNENLAND EcidócSoivuuit MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 IGE De 54-jarige parachutist J. Te- jte uit Uden is zaterdag om het leven :omen door een ongeval op het vliegveld jge. Tijdens zijn sprong kwam de para- [utist op een hoogte van ruim honderd ter met izijn geopende parachute tegen stalen kabel waarmee een zweefvlieg- d omhoog werd getrokken. Volgens de Itie heeft hij nog geprobeerd zijn reserve- ■achute te openen, maar de hoogte was voor te gering. De Dienst Luchtvaart de Rijkspolitie zal samen met de Rijks- ihtvaartdienst nagaan of er veiligheids- orschriften zijn die regelen wie moet ichten op wie en wie in dit geval de voor- ïriften heeft overtreden. Het is de derde jpeëer in twee weken tijd dat er een dodelijk v^geval met parachutisten plaatsvindt. Een van de tweelingen, de broers De Haan, tij dens het zaterdag in Zeist gehouden Tweelin gen-congres. De bijeen komst, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Tweelin gen, werd door onge veer 25 tweelingen be zocht. De vereniging telt zo'n 300 leden, onder wie ook drie- en vierlin gen. FOTO: PERS UNIE Zes gewonden bij ongeval op kermis GELDROP Door een ongeval op de kermis in Geldrop zijn zaterdag avond zes personen gewond ge raakt. Een van hen, een meisje uit Eindho ven van vijftien jaar, moest met ernstige rugklachten in een zieken huis worden opgenomen. De ge wonden zaten in vijf gondels van de kermisattractie de poliep waarvan één van de armen afbrak. Uit een direct ingesteld onderzoek is geble ken dat de arm van de attractie is gebroken op de plaats van een las. Het apparaat was onlangs nog in de Bondsrepubliek Duitsland gekeurd. De poliep werd meteen na het onge val stilgelegd. PvdA'er Jan Schaefer in ziekenhuis DEN HAAG Het PvdA-Tweede- Kamerlid Jan Schaefer (47) is afgelo pen vrijdag met verschijnselen die wijzen op een lichte vorm van een hersenbloeding opgenomen in het Amsterdamse Academisch Medisch Centrum. Volgens een woordvoerder van de PvdA-fractie heeft een scan in het ziekenhuis uitgewezen dat zich in de hersenen van Schaefer een bloedprop bevindt. Vorige week dins dag verliet het kamerlid al een frac tiebijeenkomst nadat hevige hoofdpij nen verder werken onmogelijk had den gemaakt. Volgens de woordvoer der voelt Schaefer zich ernstig ziek maar is er op dit moment geen spra ke van levensgevaar. Hiswa succesvol AMSTERDAM De Hiswa te water, die de afgelopen week in het water van het Ooster dok in Amsterdam werd ge houden, is bijzonder succesvol verlopen. In totaal kwamen 27.857 belangstellenden naar deze zogenoemde natte Hiswa, waar 200 kajuitjachten, zeil- en motorboten vanaf zes meter lengte in hun natuurlijke om geving werden tentoongesteld. De 135 exposanten aan de nat te Hiswa. voor het merendeel Nederlandse jachtbouwers en importeurs van buitenlandse jachten, aangevuld met een aantal toeleveranciers, toon den zich zeer opgetogen over de zakelijke resultaten. ?rn (Van onze w parlementaire redactie) •peffiN HAAG De Utrechtse reammissaris van de koningin rerfcelaerts van Blokland blijkt ienc provinciale ambtsdrager te n die vorig jaar ten onrechte anaandelijks enkele tiendui- nden guldens te veel aan on- istenvergoeding ontving. «Jorige week lekten bevindin- n van de interne accountant a"an het ministerie van bin- W inlandse zaken hierover uit. [era het rapport werden echter rijen namen genoemd, dj&lgens het ministerie is er een opzet in het spel geweest. *e fout zou gemaakt zijn op °°tt departement. Het te veel getaalde is inmiddels door de mmissaris teruggestort. )jj »sondanks zal binnenkort in j Tweede Kamer worden ge- batteerd over de representa- vergoedingen en toelagen *r e de twaalf commissarissen TOitvangen. Het kabinet be- 1 ipidt over deze kwestie een dptitie voor. ne WEN HAAG De bouwnij verheid krijgt de komende ja- ,e,en te kampen met een sterk fnemend aanbod van jonge- Ten die een vakopleiding wil- volgen. Ook in de afgelo- M»en jaren is de belangstelling lad sterk teruggelopen. Om deze sterugval op te vangen zal de ajouw zich meer moeten rich- óp andere jongeren dan diplomeerden LTO-bouw- kifchhiek, zoals mavo-leerlin- n. at zegt het Economisch Insti- "Tut voor de Bouwnijverheid ^IB) in een rapport over de (kopleiding van jongeren in bouw. Tussen 1980 en 1985 de belangstelling voor de jftuw in het beroepsvoorberei- 3nd onderwijs met een derde Tuggelopen tot 21.000 in »85. Als de vakopleiding er let in slaagt haar afhankelijk- iid van het lager technisch lerwijs te verminderen, zal het midden van de jaren igentig het aantal leerlingen eg maar tweederde bedragen an het niveau van 1985, aldus et EIB. Dat komt enerzijds Dor de lage geboortecijfers an de jaren zeventig en an- «•terajds door de verminderde j langstelling van jongeren n oor het beroepsonderwijs, j' olgens het instituut moeten i opleidingsinstanties probe ren de schoolverlaters lto- o' >uwtechniek, van wie een 0 ink deel nu niet in de bouw 1 recht komt, voor deze sector d behouden. Daarnaast moet bouw zich meer richten op 6 erlingen uit het algemeen jjwortgezet onderwijs, bij voor- ofeeld op mavo-leerlingen. 7 september 0 Prins Claus woont in het Nederlands Congresge- 12 bouw in Den Haag de vie- 01 ring bij van het vijftigjarig 5 jubileum van de Neder- i landse vereniging van We- genbouwers. 8 september Prinses Margriet verricht in Rotterdam-Europoort de officiële opening van het ..Seamen's Center De Beer". Het centrum is on langs geheel gerenoveerd en kan de zeevarenden die - »n Europoort verblijven op adeguate wijze ontvangen. DEN HAAG - Bij de opening van het nieuwe universitaire studiejaar heeft rector magnificus prof.dr. P. Drenth van de Vrije Universiteit in Am sterdam zijn zorg geuit over een accentverschui ving van de vorming tot zelfstandig wetenschaps man naar het bekleden van een maatschappelij ke betrekking. In de belangstelling en de studiekeuze van studenten overheersen tegenwoordig de motieven werkgelegenheid, arbeidsmarkt en gerichtheid op praktijk en bedrijfsleven. Het zich eigen maken van toepasbare, maatschappelijk bruikbare, nuttige kennis wordt veel hogef aangesla gen dan de zuiver weten schappelijke, culturele, meer op wetenschappelijk inzicht en kennisverrijking gerichte vorming, aldus Drenth. Contractonderzoek en -on derwijs, op de markt gerichte universitaire instituten, over waardering van toegepast en technologisch onderzoek zijn andere aanwijzingen van de accentverschuivingen. Deze ontwikkelingen zijn voor het verwezenlijken van de doel stellingen van de universi teit, voor de vervulling van haar primaire taken en de garantie van de academische vrijheid niet zonder gevaar, zo waarschuwde Drenth. Banenmarkt De Groningse rector, prof.dr. E. Bleumink, noemde als een van de beleidspeilers van zijn universiteit het voorbereiden van studenten op de arbeids markt om hun kans op een eerste baan te vergroten. Daartoe horen sollicitatietrai ningen, een vacaturebank voor academici, het houden van banenmarkten en voor lichting aan de studenten ge durende hun hele studie. Bleumink zei dat de universi teit geen baan kan garande ren, maar wel ervoor zorgen dat eventuele aansluitings problemen tot een minimum worden beperkt met behoud van de kwaliteit en het ka rakter van de studierichting. In Rotterdam verklaarde rec tor magnificus prof.dr. A. Rinnooy Kan dat de Erasmus Universiteit de banden met Rotterdam en de regio verder moet versterken. Dit geeft naar beide kanten nieuwe kansen. Als voorbeeld noem de hij de mogelijke oprich- A. Rörsch, lid van de raad van bestuur van TNO, dat het universitaire bestuur en beleid niet bepaald vrij is van modegrillen. In de jaren zes tig ontstond het idee dat de universiteit zich meer moest bekommeren om zaken die voor de maatschappij van be lang zijn. Een lichte economi sche tegenwind was voldoen de om de universitaire bewe ging van die jaren weg te va- 8 - w' isS ma «1 viÉvw»'.! ting van een Rotterdams ver- voerscentrum, dat de inrich ting en organisatie van goe derenstromen rond de ha vens wetenschappelijk gaat ondersteunen. De ontwikke ling van dat centrum is een rechtstreeks gevolg van vra gen die het Rotterdamse bedrijfsleven aan de Erasmus Universiteit stelde. Ook heeft de universiteit een actief aandeel in contacten met China en Japan, die voor de economie van de Rijnmond van groot belang zijn, aldus Rinnooy Kan. Modegrillen Aan de landbouwuniversiteit in Wageningen zei prof.dr.ir. gen. De koers ging helemaal om. Ineens werd commercie het toverwoord. De universi teit moest de BV Nederland gaan helpen en mocht probe ren zelf een graantje mee te pikken. Het lijkt volgens Rörsch opnieuw een mode gril, waaraan gebrek aan eruditie ten grondslag ligt. Vast staat dat de commissie- Dekker een rapport kon uit brengen waarin opinies on voldoende door feitenmateri aal werden ondersteund. We zijn niet in staat om zaken als de rol van de universiteit in de moderne samenleving in een breder verband door te denken, zo zei Rörsch. In Eindhoven noemde rector magnificus prof.dr. F. Hooge het een grote zorg geschikte studenten aan te trekken. Het begint door te dringen dat de studie aan een techni sche universiteit voortreffe lijke uitzichten op een direct te volgen loopbaan biedt. Dat trekt ook de minder geschik te studenten. Een gematigde vorm van selectie kan helpen de absoluut ongeschikten en ons teleurstellingen te bespa- Heel duur Prof. Hooge wees er op dat wetenschappelijk onderwijs heel duur is. Al jaren leiden de universiteiten vele men sen op die geen werk kunnen vinden dat voortbouwt op hun academische vorming. Puur zakelijk gezien geven die dure opleidingen later weinig of geen bijdrage aan de Nederlandse economie. Sprekend over het bedrijfs leven zei Hooge dat de in vloed daarvan op de techni sche universiteiten voorlopig moet groeien, omdat het bedrijfsleven twee belangrij ke rollen vervult: werkgever van de opgeleide ingenieurs en uitvoerder van technisch wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling. Hij vond dat het alleen maar gunstig voor de studenten kan zijn als hun toekomstige werkge vers jonge ingenieurs in huis krijgen die in redelijke mate aan hun eisen voldoen. GRONINGEN - De universiteit van Gronin gen heeft een nieuw studiesysteem inge voerd, speciaal bedoeld voor topsporters. De topsporter moet een „studie-sportovereen- komst" ondertekenen, waarbij de universiteit en de betreffende sportbond de andere part ners zijn. Deze bindende overeenkomst om vat een planning van de studie- en sportacti viteiten over een periode van een of meer ja ren. Topsporter en sportbond zorgen ervoor dat trainingen, stages en andere voorberei dingen voor grote sportevenementen passen in het geplande studieprogramma. De facili teiten die Groningen kan bieden zijn onder meer aanpassing van de inschrijvingsduur, aanpassing van verplichte studie-onderdelen zoals practica en werkgroepen en persbonlij- ke tentamenregelingen. De universiteit van Groningen wil haar ima ge als „sportieve universiteit" verder onder strepen door jaarlijks een groot sportevene ment te organiseren voor leerlingen van de vijfde klassen van het vwo. Deze „Athenes- pelen" zullen volgend jaar in april voor het eerst worden gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-premier De Korte heeft het kabi net een „variant" voorgelegd, die het overleg tussen minister Van Dijk en de ambtenarencentrales uit de impasse moet halen. Het voorstel van De Korte bestaat uit een verlaging van de pensioenpremie voor alle ambtenaren. Hierdoor profiteren niet alleen de hogere ambtenaren, maar ook de lager betaal den mee van de 245 miljoen die bovenop de 795 miljoen be schikbaar is voor de arbeidsvoorwaarden over '87 en '88. Voor de AVRO-radio zei De Korte gisteren „goede hoop" te hebben, dat nu ook met andere centrales dan alleen de CMHA tot een akkoord kan worden gekomen. Verder noem de hij het eenzijdig opleggen van de arbeidsvoorwaarden door het kabinet de slechtste oplossing. De Korte ontkende voorts dat minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) na het akkoord met alleen de CMHA vrijdag door premier Lubbers is teruggefloten. few ^ÊEGEET wierSEN WAT ÊN een GAAP. R HUBefcT .JE KOPCM. I/ANT- Voor de veertigste keer trok zaterdag het Aalsmeerse bloemencorso door de Amsterdamse stra ten. Door het mooie weer werd er dit jaar een bèzoekersrecord gevestigd. In totaal keken naar schatting meer dan een miljoen mensen naar de optocht van de fraaie praalwagens. FOTO: ANP AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft een 37-jarige chirurg aan gehouden die ervan wordt verdacht een 22-jarige zwangere patiënte te heb ben verkracht na haar eerst een verdoving te hebben gegeven. De man werd al op 24 augustus aangehouden en zit nog steeds in voorlopige hech tenis. Het slachtoffer kwam enkele weken geleden bij de betref fende arts, die algemeen chi rurg is in een kliniek in Am sterdam en tevens een praktijk heeft in een polikliniek in de hoofdstad. De vrouw was we gens buikklachten naar hem verwezen door haar huisarts. De chirurg spoot de jonge vrouw bij het consult een ver dovend middel in. Of er toen geslachtsgemeenschap heeft plaatsgehad is niet bekend. De chirurg maakte een nieuwe af spraak met de vrouw in zijn privékliniek. Daar werd zij weer verdoofd. Meteen nadat zij uit de „narcose" was bijge komen, vertrouwde zij de zaak niet en ging naar de politie. Medisch onderzoek door de GG en GD wees toen uit dat kort tevoren geslachtsgemeen schap had plaatsgehad. De chi rurg werd daarop aangehou den en heeft inmiddels toege geven dat er „iets is gebeurd" en dat hij verleid zou zijn door de vrouw. Dees: geen verbod Rohypnol (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Dees van volksgezondheid is niet van zins het slaapmid del Rohypnol, onder drugge bruikers bekend als de „ver- geetpil", van de Nederlandse markt te weren. Ook voelt hij er weinig voor Rohypnol on der het regime van de Opium wet te brengen, waardoor art sen het slaapmiddel minder gemakkelijk aan patiënten kunnen verstrekken. „Met een verbod van Rohyp nol los je het probleem niet op. Dan grijpen druggebruikers naar een van de vele andere medicamenten, die hetzelfde effect hebben", zo betoogde de bewindsman gisteren voor de AVRO-radio. Dees benadrukte dat Rohypnol (dat bij gebruik samen met alcohol gevaarlijke bijwerkingen vertoont) bij normaal gebruik geen proble men oplevert. Een betere voorlichting aan artsen en apotheken heeft volgens hem meer nut dan een verbod. Dees bevestigde de berichten dat artsen in Amsterdam soms onder druk grote hoeveelhe den van de vergeetpil hebben voorgeschreven. Onderzoeken daarnaar door de geneeskun dige inspectie en de politie zijn nog aan de gang. Homo-monument onthuld Enkele honderden mensen staan samengedromd voor de Amsterdamse Westerkerk waar zaterdag het eerste homo-monument ter wereld of ficieel in gebruik is genomen. Het monument, ontworpen door Karin Daan, bestaat uit drie rose marmeren driehoe ken die het heden, verleden en de toekomst van de homobe weging symboliseren. FOTO: AP (ADVERTENTIE) Dinsdag 15 september verschijnt bij deze krant de bijlage MILJOENENNOTA 1988. Infor matie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Anke Heurn, bereikbaar onder nummer 071 - 122244 SCHIPHOL Op de luchthaven-Schiphol heeft een van de douanehonden gisteren een koffer met zeven kilo zuivere co caïne gevonden. De koffer, die afkomstig was uit Sao Paulo, stond bij de achtergebleven bagage die in een aparte ruimte wordt bewaard. Volgens de rijkspolitie is de koerier vermoe delijk bang geworden en heeft de koffer met de cocaïne ge woon op de band laten staan. (ADVERTENTIE) WORLDWIDE EXPRESS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3