'Honderden verslaafden dreigen op straat te sterven aan aids' QeidódQowiard Faculteit wijsbegeerte onder curatele kerk wereld )weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócÊouocmt Met de rug tegen de muur Regering DDR wil met kerken praten over vrede Opnieuw orthodox joods protest in Jeruzalem beroepingen DS. WOUTERS VAN A'DAMSE REGENBOOGSTICHTING: V Griekse kerk tegen opheffing van oorlog met Albanië KATHOLIEKE UNIVERSITEIT BRABANT: 0 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 2 Kritiek op Amerikaans „supermarktgeloof" VATICAANSTAD Nog geen week voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Verenigde Staten heeft de secretaris van de wereldbisschoppensynode, aartsbisschop Jan Schotte, scherpe kritiek op de Amerikaanse rooms-katholie- ken uitgeoefend. „De Amerikanen neigen steeds meer naar een supermarktge loof, waarbij ze uitkiezen wat henzelf het beste voorkomt". Blijkens een opinieonderzoek beschouwt slechts een op de vijf Amerikaanse katholieken het noodzakelijk de kerkelijke voorschriften te gehoorzamen. „Onaanvaardbaar," aldus Schotte. „De paus zal er niet voor terugdeinzen de volledige leer duidelijk te maken en zal onderdelen van de leer die worden aangevallen, krachtig verdedigen." Nieuwe regering Burundi belooft godsdienstvrijheid NAIROBI De nieuwe militaire machthebbers van het cen- traalafrikaanse staatje Burundi hebben herstel van de gods dienstvrijheid beloofd. In een radio-uitzending verweet de nieuwe president majoor Pierre Buyoya het afgezette staats hoofd Jean-Baptiste Bagaza willekeurige arrestaties, econo misch wanbeheer, corruptie en "obstructie tegen instituties". Dat laatste wordt gezien als een verwijzing naar het conflict tussen de katholieke kerk en de staat. Onder Bagaza waren tal van buitenlandse missionarissen uit gewezen, katholieke scholen gesloten, gebedsdiensten beperkt en rond twintig priesters gevangen gezet. Alleen wat nog nooit bestaan heeft, loont de moeite om gevonden te worden. Teilhard de Chardin Al had het er alle schijn van, minister Van Dijk van bij nenlandse zaken is niet door het kabinet teruggefloten van wege zijn plan volgend jaar alleen de middelbare en hoger ambtenaren een salarisverhoging te geven. Premier Lubbei kon dat vrijdag nadrukkelijk verklaren, nadat de kleine een trale van middelbare en hogere ambtenaren (CMHA) minii ter Van Dijk zelf de helpende hand had toegestoken. D CMHA stelde vrijdag voor de onderhandelingen te heropc nen, teneinde ook met de andere centrales een akkoord ove de arbeidsvoorwaarden te bereiken. Daardoor kon de minis ter het doen voorkomen alsof hij zelf had besloten in infoi mele besprekingen een uitweg te zoeken. Maar het is duide lijk dat de minister ook binnen het kabinet op de nodige te genstand was gestoten. MINISTER Van Dijk is niet bijster populair bij het ambte narencorps. Hij dwong allerwege respect af als de koele strenge voorzitter van de parlementaire commissie die eei onderzoek instelde naar de teloorgang van het RSV-concern Maar bij het grootste deel van de aan hem toevertrouwd honderdduizenden ambtenaren is van dat respect niet vet meer over. Al vrij snel na zijn aantreden joeg de stijle bt windsman hen tegen zich in het harnas door in een toe spraak gewag te maken van de luiheid van de ambtenaren waarop de gezamenlijke bonden furieus reageerden. In hc overleg over salarissen en andere arbeidsvoorwaarden ope reert de heer Van Dijk ook niet erg gelukkig. Twee jarei achtereen is hij er niet in geslaagd met de bonden tot oven eenstemming te komen. De commissie-Albeda heeft hen zelfs tot twee keer toe gedwongen meer inhoud te geven aai het begrip „open en reëel overleg". Maar heeft minister Van Dijk wel de mogelijkheid tfl open en reëel overleg? Hij is de gevangene van het regeerak koord waarin onomwonden is vastgelegd dat het kabinet nifi alleen het aantal ambtenaren drastisch moet terugbrengen maar ook op de salarissen dient te bezuinigen. De minister i met handen en voeten gebonden aan de financiële ruimte di het kabinet jaarlijks vaststelt. Het doet dan ook wat hypo criet aan dat de bewindsman in het recente verleden oo door de regeringspartijen is gemaand wat meer inhoud te gt ven aan zijn overleg. DAT neemt niet weg dat het akkoord dat minister Van Dij onlangs met de kleinste ambtenarenbond heeft gesloten d toets der kritiek niet kan doorstaan, ook al is het zo dat d andere bonden van de onderhandelingstafel zijn weggelopen Een salarisverhoging, variërend van één tot ruim drie pro cent voor uitsluitend het hoger en middelbaar personeel i niet goed te praten - ook niet door als wordt gewezen op d noodzaak dat wordt voorkomen dat hoge ambtenaren me een gespecialiseerde functie door het bedrijfsleven worde weggekocht Ook in dat opzicht bood het bereikte akkooi immers geen soulaas. Het besluit van Van Dijk in informele gesprekken met alli bonden een uitweg te zoeken biedt nauwelijks kans op sue ces, omdat de gesprekspartners daarbij weer onmiddellijk fé gen het keurslijf van het regeerakkoord aanlopen. De chris telijke ambtenarenbond CFO liet al weten dat een loonsvei hoging voor iedereen de inzet blijft, terwijl premier Lubbei liet doorschemeren dat daar geen sprake van kan zijn. D enige uitweg die nog overblijft is een wat gewijzigde aanpa van de verlaging van de vut-regeling van 61 naar 60 jaai Zelfs als het overigens gezonde uitgangspunt van dit voorst* gehandhaafd blijft, valt er door verschuivingen wel een paa honderd miljoen gulden vrij te maken voor andere doelein den. Het is echter zeer de vraag of de bonden daar gelukki mee zullen zijn. Perioden met regen DE BILT (KNMI) Een krachtige westelijke stroming heeft zich over west-Europa uitgebreid. In deze stroming trekken verschillende storin gen naar het oosten. De eerste trok vanochtend vroeg al langs de Waddeneilanden. Een volgende zal vanavond en de komende nacht regen bren gen. Achter deze stroming breidt morgen een rug van hoge luchtdruk zich geleidelijk over onze omgeving uit. Het zal dan overwegend droog zijn met perioden met zon. Woens dag trekt de rug van hoge luchtdruk naar Duitsland, maar zal pas later op de dag zijn betekenis voor ons land verliezen. Donderdag zal een volgende storing de Noordzee bereiken. Door de opeenvol gende storingen zal het weer de komende dagen een wisse lend karakter hebben. Na de komende nacht zal het met de regen echter meevallen. BERLIJN De regering van de DDR heeft voor de eerste maal de Bond van Evangeli sche Kerken in de DDR uitge nodigd voor officiële gesprek ken over vredeszaken. De kerk is uitgenodigd voor informatieve gesprekken met vertegenwoordigers van het ministerie van defensie over onder meer schoolboeken, vre- desonderwijs en de wijze waarop de overheid belasting geld besteedt. De Bond heeft besloten de uitnodiging te aan vaarden. De Evangelische Kerken in de DDR steunt het defensiebeleid van de DDR dat officieel be rust op gemeenschappelijke liligheid in plaats van het af- hrikkingsevenwicht. Deson danks hebben de kerken al ge durende vele jaren gepleit voor vervangende dienst in de sociale sfeer voor dienstweige raars. Verder hebben de ker ken zich bij herhaling gekeerd tegen de militarisering van de samenleving. Al tien jaar lang hadden de kerken aangedron gen op gesprekken met de staat over problemen die kin deren van kerkelijke afkomst in het onderwijs hebben. Daar is nu gehoor aan gegeven. Postzegelm useum in Vaticaan VATICAANSTAD Eind september wordt in het Vati caan een nieuw postzegel- en muntenmuseum geopend. Het zal behalve documentatie en munten uit het verleden ook alle postzegels en munten to nen die de Heilige Stoel sinds zijn institutionalisering in 1929 heeft uitgegeven. De opening van het museum heeft plaats op 29 september, feestdag van de aartsengel Gabriel, patroonheilige van de Posterijen. JERUZALEM Honderden streng orthodoxe joden heb ben gisteren in Jeruzalem ge demonstreerd tegen de verto ning van films op de sabbat. Er werden 29 arrestaties ver richt. Sommige demonstran ten bleven uit het gebeden boek lezen terwijl ze de poli tiebus in werden gesleurd. Enkele tientallen mensen lie pen verwondingen op. De or thodoxen, onder wie vrouwen en kinderen, waren bijeen ge komen op 24 kruispunten in Jeruzalem om te protesteren tegen joden die zich niet strikt houden aan de rustdag. Er waren zo'n duizend man politie op de been gebracht om de orde te bewaren. Een van de ernstigste incidenten deed zich voor op een kruis punt bij de streng orthodoxe vijk Mea Shearim, waar tweehonderd demonstranten flessen stuk sloegen op de weg. Bij andere kruispunten werd ook met stenen gegooid. Zo'n 100 politiemannen maakten gebruik van traan gas en waterkanonnen om de demonstranten terug te drij ven naar Mea Shearim. De orthodoxen verzamelden zich telkens opnieuw en vielen dan de politie aan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepbaar: H van Oostende. Parel gras 15. 3902 AP Veenendaal, tel.08385-10547. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Middelburg. J. Plantinga te Leeeuwarden en B.Witzier te Den Haag-west. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Ommeren A. van der Stelt te Bergeijk. Beroepen te Amersfoort J.H. Smeets te Kamper land Aangenomen naar Zierikzee N. de Boo te Uitwijk, die bedankte voor Ens-Kraggenburg en voor Giessen- Oudekerk. Gereformeerde Kerken: Aangenomen naar Maassluis drs. W.T. Knoeff kandidaat te Kampen, die bedankte voor Ter Apel, Wagen borgen en Warffum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Eindhoven A. de Jager te Neerlandia (Canada). Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Alblasserdam Chr. van der Poel te Yerseke. Beroepen te Vlaardingen en te Wagenlngen B. van der Heiden te Woerden. AMSTERDAM Binnen enkele jaren zijn de pro blemen van de aan aids lijdende drugsverslaafden niet meer te overzien. Tussen de 800 en 1500 drugsgebruikers in Am sterdam staan nu al geno teerd als sero-positief. Enkele honderden daar van zullen de ziekte aids daadwerkelijk krijgen. Er wacht ons een epidemie van een rampzalige om vang. Die conclusie trekt ds. D. N. Wouters, beleidscoördinator van de Stichting De Regen boog. Hij laat binnenkort een boek over aids verschijnen onder de titel: 'Aids, een test case voor de kerk'. Hij vraagt daarin aandacht voor het ver schrikkelijke probleem van aids onder drugsverslaafden. Met de homoseksuelen beho ren de drugsgebruikers tot de groep die een extra risico lo pen de gevreesde ziekte te krijgen. De drugsgebruikers hebben het virus onder de le den gekregen door „gedwon gen" prostitutie of door het gebruik van besmette injectie naalden. Om dat laatste in de toekomst te voorkomen is de stichting De Regenboog be gonnen iedere maand vijf- tot zesduizend spuiten gratis te ruilen tegen schone naalden. Voor vele honderden komt de maatregel te laat: het virus is al wijd verspreid. Ds. Wouters heeft onderzoek laten verrichten naar de soci ale achtergronden van de sero-positieve verslaafden, die regelmatig bij De Regenboog binnenkomen. Daaruit is ge bleken, dat twee derde van hen geen vast dak boven zijn hoofd heeft, noch een regel matige uitkering geniet. „Die mensen dreigen straks op de straatkeien om te komen aan hun ziekte. Natuurlijk zal er tegen die tijd wel een zieken huis zijn, dat verplicht wordt hen op te nemen, maar de drugsgebruikers lopen daar gemakkelijk weer uit, omdat het niet past bij hun manier van leven". Ontdaan 'Toen ik deze gegevens voor het eerst op een rijtje had ge zet, was ik er helemaal van ontdaan", aldus ds. Wouters. "Drugsgebruikers hebben het toch al zo moeilijk. Ze hebben zich overgegeven aan een verslaving en gaan daarmee voor de buitenwacht over de schreef. Daarbij komt nu, dat ze een ziekte hebben, waar aan velen de schuldvraag ver binden. Zijn ze niet zelf schul dig vanwege hun gedrag? vragen de mensen. Er dreigt een stigmatisering plaats te vinden". Ds. Wouters zou graag zien, dat de kerken naast de aids- patiënten gaan staan en met hen meeleven. Uit Amerika zijn talloze voorbeelden be kend van hoe de kerken kun nen helpen. De gereformeer de predikant weet van een project in San Francisco, waar een oudere mevrouw dage lijks maaltijden serveert aan tweehonderd aids-lijders. De kerk doet er ook aan telefoon- pastoraat, waarbij aids-patiën- ten dagelijks door meelevende gemeenteleden worden ge beld. "De kerken in San Francisco, Los Angeles en New York hébben natuurlijk een voorsprong op ons. We kunnen van hun situatie le ren, van de fouten die ze heb ben gemaakt en van de pro jecten die succesvol zijn verlo pen". Ds. Wouters zou van hen de vorming van zoge naamde support-groepen wil len overnemen. Zo'n groep bestaat uit gemeenteleden, die regelmatig bij elkaar komen om de zorg voor enkele ver slaafden door te spreken. Dat lijkt meer kans van slagen te hebben dan de vorming van zogenaamde buddy-groepen, waarbij twee personen de zorg op zich hebben genomen van één aids-patiënt. De buddy- groeps zijn een succes bij de begeleiding van homoseksuele drugsverslaafden in Amster dam. "Maar", zegt ds. Wou ters, "deze aanpak is onder drugsverslaafden minder ge schikt, want zij laten zich nauwelijks aanspreken op zo'n individueel contact. Ze zijn niet ingesteld op een per soonlijke verhouding". Volgens ds. Wouters ligt hier een diakonale taak voor de kerk. Hij hoopt dat de ge meenteleden de slachtoffers accepteren zoals ze zijn. Mis schien kunnen ze leren eigen angst te overwinnen en zon der reserve de patiënten bij te staan. Ethiek Het Uitvoerend Comité van de Wereldraad van Kerken heeft vorig jaar het aids-pro- bleem onderkend. In een op roep aan de kerken is ge vraagd om voorlichting, om sociale dienst ter uitwisseling van aanwezige kennis en om pastorale hulp bij patiënten en familie. In een vervolg daarop heeft de Wereldraad deze winter een hearing over het Ds. N. Wouters: „Onder druggebruikers dreigt een slachting." FOTO: ANF thema georganiseerd. "Laten de kerken aids niet beoorde len, want het zou wel eens kunnen zijn dat de kerken juist zelf beoordeeld zullen worden op hun houding ten aanzien van aids", zegt dr. Gordon bij die gelegenheid. De Amerikaanse biochemicus roept vervolgens op: "De zie ken te blijven voeden, de do den te begraven en de vinger op de lippen te houden". De Nederlandse Raad van Kerken heeft dezelfde hou ding aangenomen. Op 28 maart is er in Amersfoort een consultatie gehouden over hetzelfde thema voor kerke lijke medewerkers. Kort daar na worden de aanbevelingen overgenomen door de Neder landse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. "Eerst dient men naast de patiënt te gaan staan, later komt de ethiek wel". Ook de bisschoppen wijzen op de pastorale taak van de kerk. Ze pleiten tevens voor een fundamentele herbezinning op seksualiteit, iets waarover ook de hervormde en gerefor meerde afgevaardigden het eens zijn. De reactie van de Nederland se bisschoppen steekt af tegen andere reacties binnen de rooms-katholieke Kerk, die veel moralistischer van toon zijn. De Franse bisschoppen hebben gezegd: "Er is een ge voel nodig voor de grootsheid van de liefde. Dat is wat an ders dan condooms uitdelen. De ernstige besmetting is niet fysiek, maar is ethisch, mo reel en zelfs spiritueel van aard". En de Duitse bisschop pen voegen daaraan toe, dat de seksuele contacten met on bekenden of met wisselende partners mensonwaardig zijn. Ook in reformatorische kring kunnen dergelijke geluiden worden gehoord. Dr. B. van Oeveren meent, dat de schuldvraag bij de ziekte niet vermeden mag worden. "Wanneer het zo is, dat men sen zich een levenswijze ver oorloven, die buiten de orde van God omgaat, moet je in zien, dat mensen schuld op zich laden. Wanneer ze zich beroepen op het liefdegebod, verengen ze de totaliteit van de geboden. Er wordt nog al tijd acht keer nee gezegd in de tien geboden". Niet forceren Ds. Wouters is het met dr. Van Oeveren eens, dat de schuldvraag bij de aids-pro- blematiek aan de orde gesteld mag worden. "Ik heb ge merkt, dat die schuldvraag bij de betrokkenen zelf leeft. Maar ik moet er bezwaar te gen maken, als wij actief pro beren de schuldvraag wakker te roepen. Als iemand er zelf over begint, zullen we er voor open staan. Maar we moeten die vragen niet opdringen. We hoeven niet te forceren". Dezer dagen is nog een ander boekje verschenen bij uitge verij Meinema, waar de hou ding van de kerken ten aan zien van aids aan de orde wordt gesteld. Coenraad Ste- geman, een aan aids overle den jongeman, zegt daarin: "Het idee van een ziekte als straf op de zonde komt me zo volstrekt onchristelijk voor; zo volkomen in tegenspraak met alle beginselen van een God die liefde is en liefde heet. Het idee dat een ziekte alleen bepaalde mensen zal treffen is mijns inziens een uitwas van de christelijke kerkgeschiedenis en niet van Christus zelf afkomstig. Was het vroeger melaatsheid of de pest, nu is het aids en wie weet hoe het in de toekomst zal heten". Ds. Wim Overdiep, remon strants predikant in Utrecht, wijst er in hetzelfde boek op, dat naar zijn idee, de kerken een grote achterstand hebben in het denken over de seksue le moraal. Hij wijst daarin Augustinus aan als een der schuldigen, omdat de kerkva der de menselijke lust afspie gelde als gevolg van de erf zonde. Hij stelde de seksuali teit voor als begeerte en zag daarin een heidense drift, die alleen mocht worden aange wend met de bedoeling zich voort te planten. Voor homo seksualiteit wordt daarbij geen ruimte gelaten, en de ziekte aids wordt dan al gauw gezien als straf op de zonde van een te vrije seksuele mo raal. KLAAS VAN DER KAMP Gesignaleerde boeken: Ds. D. N. Wouters, 'Aids een testcase voor de kerk'. Kok Kampen, 96 blz. Ria Hartmann (redactie), 'Aids en de kerkenMeinema Delft, 57 blz. 9,80. V W; '%M. Pauselijk wapen Virginia Galanis legt de laatste hand aan een pauselijk wapen dat zij geborduurd heeft op een deken die voor de paus bestemd is wanneer hij deze week naar de Verenigde Staten komt. FOTO: AP ATHENE De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft zich uitgesproken tegen het regeringsbesluit de (theoreti sche) staat van oorlog met Albanië op te heffen. Aartsbisschop Seraphim I beschuldigde dit weekeinde de regering van verraad ten opzichte van de naar schatting 200.000 grieks-orthodoxen die in Albanië wonen. Hij riep de bevolking op komende woensdag in Athene tegen het besluit te demonstreren. Van de kant van de regering is er boos gereageerd op de op roep tot een demonstratie. „De aartsbisschop laadt een grote verantwoordelijkheid op zich door het regeringsbesluit aan te vallen," aldus een woordvoerder. De Griekse regering en de Grieks-Orthodoxe Kerk liggen sinds begin dit jaar overhoop naar aanleiding van de nationali satie van kerkelijke goederen. Uit protest heeft de kerk kort geleden zeven regeringsfunctionarissen geëxcommuniceerd die met het beheer van deze goederen waren belast. Griekenland en het communistische buurland Albanië bevin den zich sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog in staat van oorlog. Enkele weken geleden besloot de Griekse regering hier een eind aan te maken. Vorige week is de Albanese staats secretaris van buitenlandse zaken, Sokrat Plaka, in Athene ge arriveerd voor besprekingen over verbetering van de handels betrekkingen. TILBURG De Katholieke Universiteit Brabant (KUB) heeft het bestuur van de fa culteit der wijsbegeerte onder curatele gesteld. Universiteits secretaris drs H. Hopman is per 1 september tot bewind voerder benoemd met als op dracht al het mogelijke te doen het bestuurlijk proces, de werksfeer en de onderlin ge verhoudingen binnen de faculteit te bevorderen. Het college van bestuur acht de voorziening nodig omdat er bij de faculteit der wijsbe geerte sprake is van „voorals nog onoplosbare spanningen en problemen die de bestuur lijke voortgang en rust om te werken en te studeren ernstig hinderen". De moeiljkheden houden on der meer verband met de nieuwe facultaire indeling bij de universiteit. Hierbij zijn wijsgerig onderwijs en onder zoek in één faculteit gecon centreerd. Dat betekent dat het wetenschappelijk perso neel van de voormalige cen trale interfaculteit is uitge breid met twaalf filosofen die tot 1 september bij de andere faculteiten van KUB werkten. zon en overwegend droc Middagtemperatuur ongeve 25 graden. Portugal en Spanje: Zonni Middagtemperatuur ongevei 30 graden. Aan de noordku Italië, Joegoslavische km Droog en overwegend zonni Middagtemperatuur ongevee 29 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam regenbui 19 14 De Bilt 20 14 Eelde 19 14 Eindhoven regenbui 19 15 Den Helder zw.bew 18 14 Rotterdam regenbui 19 14 Twente regen 19 14 Vlissingen zw.bew. 19 16 Zd. Limburg Aberdeen zw.bew. 19 15 onbew 19 5 Athene l.bew. 30 21 Barcelona onbew. 27 Berlijn regen 21 12 Bordeaux mist 24 13 Brussel regen 18 14 Dublin l.bew 15 10 Frankfort 19 14 Genève 22 9 Helsinki hbew. 17 9 Innsbruck - 19 8 Khgenfurt zw.bew. 17 8 'tl Kopenhagen regen 20 12 onbew. 33 21 Locarno onbew. 28 10 Londen regen 20 12 Luxemburg Madnd SR. 18 32 13 15 Malaga zwbew. 31 0 Mallorca lbew. 29 16 0 Malta niet ontv. lbew. 11 8 0 Munchen h.bew. 19 9 o: Nice 27 21 o Oslo zw.bew. 14 11 32 Parijs motregen 21 16 01 Rome l.bew. 28 18 0 Split l.bew 28 18 5 Stockholm 19 12 J Warschau l.bew 23 13 i Wenen 20 13 Zurich 11 Casablanca Cyprus 29 21 0 Istanbul 25 17 0 Las Palmas l.bew 28 21 0 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv niet ontv. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK 1 THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA zon en overwegend droc Middagtemperatuur ongeve 25 graden. Portugal en Spanje: Zonni Middagtemperatuur ongeve* 30 graden. Aan de noordku koeler. Italië, Joegoslavische kus Droog en overwegend zonni Middagtemperatuur ongevee 29 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Woensdag perioden met zon en overwe gend droog, donderdag van het westen uit regen. Middag temperatuur ongeveer 16 gra den. Britse Eilanden: Woensdag veel bewolking en regen, don derdag wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtempe ratuur van 15 graden in Schot land tot 20 graden in zuidoost- Engeland. Benelux: Woensdag droog en perioden met zon, donderdag half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar donderdag in de loop van de dag mogelijk regen. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Frankrijk-. Perioden met zon, donderdag in het noordwesten mogelijk regen. Middagtempe ratuur van 18 graden in de Kanaalzone tot 28 graden aan de Riviera. Alpengebied. Perioden met

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2