Klaas de Jonge vri i bii gevangenenruil Goed nieuws Studenten betalen te weinig voor onderwijs Politie grijpt hard in bij gevangenis-opstand ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT ffi),i6 1.50 hi-tech hi-nTai ip D0 3- hi-f Vervroegde erkiezingen n Turkije INGEWIKKELDE UITWISSELING IN MOCAMBIQUE Jongerencentrum De Lindehoeve uitgebrand Rode loper voor Erich Honecker „Britse pers minst vrije in West-Europa" Brandbom beschadigt raadhuis ttekUe (Sowwvnt Maandag 7 september 1987 78e jaargang no. 23903 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER In de nacht en vroege ochtend regen. Overdag opklaringen en overwegend droog. Minimum temperatuur omstreeks 13 gra den, middagtemperatuur onge veer 19 graden. Matige noord westenwind. De komende dagen iets hogere temperaturen. Zon op: 7.01; onder: 20.13. Sche- veningen hoog water: 3.58 en 16.32; laag water: 11.54 en 0.25 uur. 19 september verschijnt deze krant met de bijlage. Jpening muziektheater echtstreeks op tv )EN HAAG De NOS-televisie zal omende woensdag een rechtstreekse itzending verzorgen van de opening an het nieuwe dans- en muziektheater het Spui. De NOS schenkt onder teer aandacht aan de aankomst van [oningin Beatrix en Prins Claus, de itvoering van Daphnis et Chloë van avel door het Residentie Orkest en het ■Jteningsballet van het Nederlands ans Theater. Het commentaar wordt lieverd door Joop van Zijl, die in de auzes enkele interviews heeft met de mwers van het theatercomplex en de recties van beide gezelschappen. De itzending, op Nederland 2, begint om 1.22 uur en eindigt om 20.30 uur. CDA: belasting op waspoeder met fosfaten DEN HAAG Het CDA wil belasting heffen op wasmiddelen die fosfaten bevatten. Men denkt aan een heffing van vijftig cent per kilo. Daardoor zou een pak fosfaathoudend wasmiddel één tot anderhalve gulden duurder worden. Zoals bekend zijn fosfaten schadelijk voor het milieu. Volgens de opsteller van het CDA-voorstel, het kamerlid Schartman, zullen fosfaat- houdende middelen door de heffing fi nancieel onaantrekkelijk worden en vanzelf van de markt verdwijnen. Mi nister Nijpels van milieu voelt meer voor een algeheel fosfaat-verbod. De Kamer debatteert deze week over het al dan niet verbieden van fosfaten bij de behandeling van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne. Kentekenplaten koninklijke auto gestolen DEN HAAG Onbekenden hebben in de nacht van za terdag op zondag de kente kenplaten van één van de auto's van het koninklijk huis gestolen. Het betreft een Ford Scorpio, met het kente ken AA-54, die was gepar keerd op de Koninginne gracht in Den Haag. „De auto werd vermoedelijk ge bruikt door één van de chauffeurs van de familie", aldus een politiewoordvoer der. Van de daders ontbreekt elk spoor. Duitse gijzelaar vrijgelaten BAYRUT In de Libanese hoofdstad Bayrut is vanochtend de Duitse gijze laar Alfred Schmidt (47) door zijn shi- 'itische ontvoerders vrijgelaten. Naar verluidt werd Schmidt, medewerker van het Siemens-concern, tien uur 's ochtends overgedragen aan de West- duitse ambassade in Bayrut. Hii zou direct naar Damascus zijn vertrokken om te worden teruggebracht naar de Bondsrepubliek. Eerder op de dag lie ten de „heilige strijders voor de vrij heid" in een verklaring weten dat een akkoord was bereikt met de regering in Bonn. Niet bekend is welke conces sies de Westduitse regering heeft ge daan voor de vrijlating van Schmidt, die ruim zeven maanden gevangen werd gehouden. Gijzelaar blijkt levend begraven KANKAKEE Stephen Small, de neef van een Amerikaanse krantenmagnaat die voor een los geld van een miljoen dollar was ontvoerd, is overleden nadat zijn ontvoerders hem levend hadden begraven. De ontvoerders hadden de zelfgemaakte houten kist waar in zij de 39-jarige Small begroeven voorzien van een buis voor lucht verversing. Maar de man was des ondanks gestikt of aan een hart aanval bezweken. Een politiefunc tionaris zei dat drie verdachten in middels gearresteerd zijn. Small's lichaam werd ten zuidoosten van Kankakee in Illinois gevonden op aanwijzing van één van de ver dachten. NKARA In Turkije seft een zeer kleine meer- ;rheid van de bevolking ch gisteren uitgesproken oor opheffing van het •ondwettelijke verbod dat et een aantal vooraanstaan- politici tot 1992 onmoge- jk maakten aan de politiek ^1 te nemen. ntussen kondigde de Turkse remier Özal vervroegde parle- lensverkiezingen aan voor no- jmber dit jaar. Nadat 99 pro- >nt van de stemmen geteld aren, bleek 50,16 procent Joorstander te zijn van de te- igkeer van de oude politieke jiders, onder wie de oud-pre- en liers Bulent Ecevit en Suley- lan Demirel. Met name de r onservatieve Demirel heeft de 03 fgelopen weken in Turkije een dt rote aanhang gekregen en is larmee een geduchte rivaal oor Özals Moederlandpartij. >e opheffing van de politieke ban", die in 1982 werd inge leid, betekent dat de demoera- Ie in Turkije in grote lijnen 'ordt hersteld. De EG heeft ilks als voorwaarde gesteld foor de eventuele toetreding in Turkije tot de gemeen- Ihap. MAPUTO/DEN HAAG Op het vliegveld van de Mocambiquaanse hoofdstad Maputo heeft Klaas de Jonge vanmid dag zijn vrijheid herkre gen. De vrijlating van De Jonge maakte deel uit van een in gewikkelde gevangenenruil, waarbij de regeringen waren betrokken van Zuidafrika, Nederland, Frankrijk, Ango la en Mocambique, alsmede het Internationale Rode Kruis. Volgens vrienden van De Jonge zal hij een dag of twee in Maputo blijven in af wachting van een vlucht naar Harare (Zimbabwe), vanwaar hij naar Nederland vliegt. Een andere mogelijk heid is dat hij met een Frans regerinsvliegtuig naar Parijs vertrekt en vandaar naar Schiphol vliegt. Behalve de afgelopen zater dag 50 jaar geworden De Jonge werden vanmiddag een Fransman, een Zuidafri- kaanse militair en 133 Ango lese gevangenen vrijgelaten. Bovendien werden door An gola drie lijken overgedra gen van omgekomen Zuida- frikaanse militairen. Angola en Zuidafrika zijn verder overeengekomen binnenkort nog een aantal Angolese ge vangenen te ruilen tegen omgekomen Zuidafrikanen. Klaas de Jonge arriveerde vanmorgen in Maputo in het gezelschap van Nederlandse ambassadeur in Pretoria, mr. H.C.G. Carstens. Hiermee kwam voor De Jonge een einde aan een gedwongen verblijf van ruim twee jaar in een gebouw van de Ne derlandse ambassade in Pre toria. Hij daarin zijn toe vlucht genomen om aan de Zuidafrikaanse politie te on- komen. De Jonge werd be schuldigd van wapensmok kel voor het verboden Afri can National Congress. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zal nog worden nage gaan of sprake is geweest van feiten, die in Nederland tot vervolging van De Jonge kunnen leiden. De uitwisseling van de ge vangenen op net vliegveld van Maputo is het resultaat van wekenlange geheime di plomatieke onderhandelin gen, waarbij Frankrijk een belangrijke roil heeft ge speeld. Al enige tijd circu leerden gerichten over een mogelijke ruil. Maar deze werden pas zaterdagmiddag door de betrokken regerin- fen bevestigd. 'ag. 5: Tweede Kamer wil duidelijkheid. •et Jongerencentrum De Lin iehoeve in Voorschoten is in Ie nacht van vrijdag op zater- lag uitgebrand. De politie ver- noedt, dat het rieten dak van e voormalige boerderij is aan- estoken. Voorlopig is nog on- feker wat er met de bouwval worden gedaan. Een onder zoek zal moeten uitwijzen of herbouw van het pand dat op de monumentenlijst staat, kan worden overwogen. Een ra ming van de schade is moeilijk, omdat De Lindehoeve ook voor de brand al enigszins aanspraak kon maken op de status „bouwval". Het jonge rencentrum kreeg sinds 1 sep tember geen subsidie meer en was al een maand gesloten. FOTO: WIM VAN NOORT Pag. 10: „Ik dacht dat pas met Oudjaar de brand in De Lin dehoeve zou gaan". BONN De Oostduitse partij- eider Erich Honecker is van ochtend in Bonn aangekomen 'oor zijn eerste bezoek aan de bondsrepubliek. De partijlei- Ier werd op zijn „officiële werkbezoek" ontvangen door de chef van de kanselarij, Wolfgang Schëuble, en door een militaire erewacht. De Westduitse autoriteiten had den voor de ontvangst een brede rode loper. Direct na de korte ceremonie op het vlieg veld werd Honecker in een Mercedes naar Bonn gereden voor zijn eerste ontmoeting met Bondskanselier Kohl. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Rundergehakt, QQO kilo J5., 12:98. ILands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LONDEN Het Internatio naal Pers Instituut (IPI) heeft in eer) brief aan de Britse regering haar bezorgd heid uitgesproken over de beknotting van de persvrij heid in Groot-Brittannië. Aanleiding was onder meer het verbod op publicaties over het boek Spycatcher van voormalig Brits geheim agent Peter Wright De Brit se regering heeft nog niet ge reageerd op de brief. Het IPI vertegenwoordigt bijna 2.000 journalisten, hoofdredacteu ren en uitgevers in Europa, Noord-Amerika, Zuid-Ame- rifca, Azië en Afrika. CATH TIJDENS OPENING ACADEMISCH JAAR IN PIETERSKERK: LEIDEN De persoonlij ke bijdrage van de stu denten aan de kosten van hun wetenschappelijk on derwijs is te laag. Studen ten of hun ouders zouden een vrijwillige bijdrage moeten geven van onge veer honderd gulden. Ook afgestudeerden zouden geld moeten geven aan het Leids Universitair Fonds zodat de universi teit extra activiteiten kan ontplooien. Dat zei mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universiteit vanmiddag bij de opening van het academisch jaar in de Pieterskerk. In zijn rede „Wieden in de tuin van Holland" ging Cath uitgebreid in op de bezuinigin gen van de rijksoverheid. De laatste bezuinigingsronde heeft het werkklimaat geschaadt en de aantrekkelijkheid van de universitaire carrière aange tast, stelde Cath. „En dan te bedenken dat de totale bezui nigingen in deze laatste ronde minder opbrengen dan het te kort op de Stopera". De minister heeft volgens Cath „in deze tweede kabi netsperiode zee gekozen met zijn schip, zonder dat de boeg- deuren waren gesloten. Naar mijn vaste overtuiging zal bin nen vijf of tien jaar tijd blijken dat in de afgelopen jaren de werkelijke problemen niet zijn opgelost en door de ingrepen van de afgelopen jaren zijn verergerd". Cath laakte het feit dat wordt bezuinigd op de universiteit om de zwakkere regio's te hel pen. „Politici worden blijkbaar gebiologeerd door de proble matiek van de uithoeken van ons land. Met politieke kunst grepen wil met die regio's te hulp komen. Dit is op zichzelf begrijpelijk, maar de universi teiten zijn hiervoor een verkeerd instrument. De regio wordt er beperkt door gehol- .pen en het universitaire bestel wordt er door ontwricht", zo zei de voorzitter van de Rijks universiteit Leiden. Samenwerking Dit jaar moeten concrete resul taten worden geboekt in de nauwere samenwerking tussen de drie Zuidhollandse univer siteiten in Delft, Rotterdam en Leiden, zei Cath. Hij vond dat allereerst een gezamenlijke keuzenvakkencatalogus moet worden gemaakt voor de ou derejaars-studenten. „Met een gezamenlijk aanbod staan wij ijzersterk en bieden wij aan onze studenten mogelijkheden die ze nergens in Nederland zullen vinden". Dr. S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, benadrukte in zijn toespraak de goede naam die de Leidse universiteit heeft. „Ik noem als recente voorbeelden uw belangrijke werk bij het na tuurbehoud in het Zuidhol landse duingebied, de voor trekkersrol bij de onwikkeling van bedrijven werkzaam in de bio-technologie in en rond Leiden, de centrale plaats van het Academisch Ziekenhuis in de nationale gezondheidszorg en de bereidheid om transfer punten voor kennisoverdracht aan het bedrijfsleven op te zet ten". Patijn zei dat de provin cie de drie Zuidhollandse uni versiteiten behulpzaam wil zijn bij de samenwerking. Arbeidsmarkt Veel rectores magnifici be steedden vandaag aandacht aan de verhouding tussen uni versiteit en arbeidsmarkt en samenleving. Op de Limburg se universiteit voorspelde prof.dr. F. Rutten, secreratis- generaal van het ministerie van economische zaken, dat in de beginjaren negentig, bij een voortzetting van het huidige beleid, de blijvende hoge werkloosheid zal zijn verdwe nen. Er zal dan weer een evenwicht bestaan op de ar beidsmarkt. Rutten voorspelde dat de rijks overheid erin zal slagen de ei gen uitgaven onder controle te krijgen. Als teken van een toe nemend vertrouwen in poli- tiek-Den Haag wees hij op de aangekondigde belastingverla ging- In Tilburg zei Philips-presi dent C. van der Klugt in een toespraak op de Katholieke Universiteit Brabant dat het bedrijfsleven zich ten nauwste betrokken voelt bij hetgeen zich in de universitaire wereld voltrekt. „Maar er is ook be hoefte aan afstand, want we hebben het al druk genoeg. Ie der heeft zijn eigen verant woordelijkheden, onnodige overlegstructuren moeten worden vermeden", aldus Van der Klugt. Pag. 3: Zorg om wetenschap op moderne universiteit. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgi sche politie heeft gister avond een einde gemaakt aan een oproer in de be ruchte Brusselse gevange nis van Vorst. Daarbij is een onbekend aantal ge wenden gevallen. Ruim tweehonderd gevange nen hadden rond vijf uur gis termiddag een vleugel bezet, vernielingen aangericht en brand gesticht. Enkele uren later kwam de politie in actie. In totaal werden meer dan driehonderd politiemensen en rijkswachters ingezet Over de gevangenis van Vorst zijn in het verleden al veel kLvhten geweest. Een groot aantal cellen is overbevolkt de hygiënische zorg is ver on der de maat. De vermoedelijke aanleiding voor het oproer is de luxe-behandeling in de ge vangenis voor de 26 Britse voetbalvandalen, die morgen aan België worden uitgele verd. De in opstand gekomen fevangenen eisten een zelfde e handeling als de voetbal vandalen. Stephen Roche completeert succesvol jaar Stephen Roche heeft giste ren in zijn eentje de twee sterkste ploegen uit de prof wedstrijd om het wereld kampioenschap, de Neder landse en de Italiaanse, aan de kant gezet. Na zijn over winningen in de ronden van Italië en Frankrijk mocht hij zich ook in Villach laten kronen; Moreno Argentin en Teun van Vliet, de promi nentste vertegenwoordigers van de machtigste ploegen, waren de grote verliezers. De Fransman Richard Vi vien zegevierde bij de ama teurs. De Nederlandse kop man Arjen Jagt kwam pas na de zeven man tellende kopgroep, in het peloton, binnen. Atletiek Het laatste weekeinde van de wereldkampioenschappen atletiek in Rome voegde niets meer toe aan de twee wereldrecords die al op de tweede wedstrijddag geves tigd werden. Bij de ploeg Nederlandse atleten die reeds teleurgesteld was afge reisd, voegde zich Marti ten Kate die in de uitslag van de marathon maar moeilijk te rug te vinden was. Han Rui ker kwam, vlak na regerend wereldkampioen Steve Cram, als negende over de finish van de finale van de 1500 meter. Voetbal De Nederlandse eredivisie krijgt langzaam maar zeker krijgt weer de vertrouwde volgorde. PSV nam de lei ding door in Sittard ondanks een onzekere doelman Van Breukelen Fortuna met 4-2 te verslaan. Feyenoord en Ajax kropen omhoog door overwinningen op Roda JC (2-0) en FC Twente (6-1). Sparta leed in Venlo tegen VVV zijn eerste nederlaag. Ruud Gullit raakte dit weekeinde in Italië gebles seerd. Hij komt aanstaande woensdag wel naar Neder land voor de interland tegen België, maar over zijn mee spelen is nog geen zeker heid. Silooy Racing Club de Paris wil op korte termijn Sonny Silooy aantrekken De Ajacied te kent wellicht al deze week voor de Franse formatie, die 2,5 miljoen voor Silooy wil betalen. Eric Gerets in duel met een verdediger van Fortuna Sittard. FOTO: ANP LEIDSCHENDAM Bij het raadhuis van Leidschendam aan de Raadhuislaan is gisternacht rond tien over twee een brandbom naar binnen gegooid. Deze veroorzaakte een be ginnende brand op de afdeling voorlichting. Doordat een buurtbewoner snel de brandweer waarschuwde, bleef de schade beperkt tot een aantal gesprongen ruiten, kapotte ko zijnen, beschadigd meubilair en vernielde vloerbedekking. Het vuurtje werd geblust met een brandslang van het raad huis en was binnen tien minuten onder controle. De schade wordt geschat op 10.000 gulden. Het raadhuis kan vandaag gewoon worden gebruikt. Optimistische geluiden bereiken ons uit het ministerie van economische zaken. Het gaat niet slecht met onze economie. De ontwikkeling is zelfs gunstig te noemen. Topambtenaar Rutten, die dat allemaal weet te melden, ziet er niet meer zo uit als een tobambtenaar. De werk loosheid gaat verder omlaag, en de beloofde verlaging van de belastingen is geen eenmalige gebeurtenis voor 1988, maar kan zich in de komende jaren voortzetten. Met Prinsjesdag in het vooruitzicht is dat goed nieuws. En daarin past natuurlijk ook onze visie op een te ver wachten verdere gunstige ontwikkeling van het abon nee-aantal van de Leidse Courant. Iets, wat ons betreft trouwens ook niet tot 1988 beperkt hoeft te blijven. Daar komt nog bij, dat u zelf daar uw aandeel in kunt leveren! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1