Stephen Roehe fantastisch winnaar Fanfare stoort Boebka John McEnroe met boete naar vierde ronde Jagt kan kopmanschap nog niet waarmaken [arathongoud heeft ïen Japans randje £&idóe Sotvtant Hans Nielsen weer titel in speedway Sportwereld MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 boosheid weer niet onder stoelen of NEW YORK Zo simpeltjes titelverde diger Ivan Lendl de vierde ronde van het tennistoernooi om de open Ameri kaanse kampioenschappen in Flushing Meadow bereikte, zo moeizaam ging dat bij Boris Becker en John McEnroe. Zo wel de als vierde geplaatste Westduitser als de Amerikaan, die achtste op de lijst staat, moest keihard knokken voor kwa lificatie. Becker verloor de tweede set tegen de verras send sterke Brit Andrew Castle, een qualifier, die pas na drie en een half uur strijd de witte vlag omhoog stak (4-6 7-5 2-6 5-7). Becker ver draaide zijn rechter enkel bij het spelen van een lob in de tweede set van zijn partij tegen Castle, die vervolgens ook de set greep met 7-5. Het was de eerste keer, dat een Britse tennisser er in slaagde Becker een set af te snoepen. Pas tegen het slot leek Becker weer op de speler, dfe tweemaal achtereen Wimbledonkampioen werd. Hij sloeg in de laatste game twee aces en nog twee uit zijn opslag voortkomende winnen de meppen. McEnroe had nog een half uur meer nodig om de hard serverende Joegoslaaf Slobodan Zivoji- novic er uiteindelijk in vijf sets onder te krijgen (6-4 5-7 6-7 6-4 6-3). Uiteraard raakte de 'bad boy of tennis' herhaaldelijk in de clinch met de scheidsrechter, die McEnroe een strafpunt en zelfs een strafgame oplegde. Een official van de Internationale Prof Tennis Associatie verklaar de dat McEnroe een boete zou krijgen van 7500 dollar wegens wangedrag. Met een eerdere boe te van 350 dollar komt McEnroe over de grens, die hem nog een extra boete van 10.000 dollar en een mogelijke schorsing van twee maanden brengt. Ivan Lendl won voor de derde maal achtereen een zeer eenzijdige partij, dit keer van de Ame rikaan Jim Pugh. Lendl gunde zijn opponent slechts vier games: 6-1 6-1 6-2. Aan het einde van de derde set dreigde zelfs Lendl, net als de toeschouwers, in slaap te sukkelen. Hij verloor zowaar een servicegame, schrok onmiddellijk wakker en maakte een eind aan de uitermate saaie partij. Vijfvoudig kampioen Jimmy Con nors, de nummer zes, had een betrekkelijk ge makkelijke zaterdagmiddag. De veteraan had meer te stellen met een pijnlijke rechter voet dan met zijn landgenoot Jim Grabb, die in drie sets ten onder ging: 3-6 2-6 4-6. Andres Gomez uit Ecuador plaatste zich via een omweg. Hij was aanvankelijk tegen de Oosten rijker Thomas Muster het spoor volledig bijster en verloor de eerste twee sets met 1-6 en 6-7. De tiebreak had de Zuidamerikaan met 12-14 in moeten leveren. Daarna vond Gomez echter het goede pad, dat via drie setstanden van 6-3 leidde naar een plaats in de achtste finales. Bij de dames leek het er veel op of titelhoudster Martina Navratilova op tijd wilde zijn voor een afspraak voor de lunch. Ze begon haar duel met de Amerikaanse Lisa Bonder om elf uur in de ochtend en haastte zich in 43 minuten naar de winst, die cijfermatig op 6-2 6-1 uitkwam. Steffi Graf, nummer een op de plaatsingslijst ontdeed zich in 38 mimuten van de Argentijnse Patricia Tarabini. Ook in de andere partijen de den zich geen verrassende dingen voor. Beken de namen als Hana Mandlikova, Helena Suko- va, Gabriela Sabatini, Bettina Bunge, Claudia Kohde-Kilsch, Anne Hobbs en Catarina Lindq- vist wipten over naar de vierde ronde. a ILLACH Bij het we- I «ldkampioenschap wiel- v# ;nen voor profs werd gis- i'w ren weer eens aange- Hi>ond dat het niet alleen 4i in kwestie was van hard etsen. Teun van Vliet Stak in de vorm van zijn v»ïven, reed een werkelijk Mriljante wedstrijd, maar ij uiteindelijk geen Jj :hijn van kans om de igenboogtrui veilig te J ellen. Hij werd namelijk guurlijk in de wielen ge iden door Rolf Gölz. De 1 jijtser liet de kopman a* an de Oranje-formatie in B-finale geen moment al en. Vooral daardoor kon Stephen Roche de hoogste ijtede van het podium be- vi ümmen. Ier was een fantastische 551 linnaar. Daarover waren riend en vijand het eens. Ro- wéie realiseerde een seizoen zo- s alleen Eddy Merckx in zijn gjaar 1974 had volbracht. *iok de Belg won toen de Ron- van Italië, de Tour de 'rance en de mondiale titel strijd. Roche was echter de lerste om toe te geven dat hij 5^en beetje geluk had gehad. Vi Eigenlijk was het de bedoe- voor Kelly te rijden. Sean echter niet meer in goede oen en in de finale pakte al- s in mijn voordeel uit". ""Jat had hij dan mede te dan ken aan Rolf Gölz die weer :ns een bedenkelijke rol gpeelde. Tijdens het vorig jaar Amerika gereden kampi- enschap bood hij voor veel ;ld zijn diensten aan Argen- n aan. Ditmaal verdiende hij 'eer een pak geld. Toch was in Villach meer aan de td. Hoewel verontwaardigd de suggestie werd gerea- ^ee.rd, had het er alle schijn öe an dat de vete tussen de I/a loegleiders Post en Raas op iet niet selectieve parkoers in tostenrijk sterk meespeelde. ledachten nmiddellijk gingen de ge- achten terug naar de Tirre- o-Adriatico in het begin van .1 et seizoen. Toen Van Vliet id aar i de leiderstrui reed, roteerde de voor Raas rijden de Gölz werkelijk van alles om de Panasonic coureur de triomf afhandig te maken. Van Vliet reageerde na afloop gelaten: „Gölz reed voor de Duitse ploeg en stemde zijn koers op mij af. Hij wilde ken nelijk zijn eigen kansen verde digen. Hij bleef maar in mijn wiel zitten. Uiteindelijk kwam ik in een situatie terecht als in de Goldrace. Roche kon daar van profiteren. Nou ja, hij is de beste renner van het jaar. Als ik had gewonnen was ik hoogstens de beste van de een- dagwedstrijden geweest".' Luchtig Van Vliet sprak luchtig. De nederlaag deed hem echter duidelijk pijn. Hij besefte zo'n kans op de regenboogtrui niet gauw meer te zullen krijgen. Toen de aanvankelijk uiterst vlakke koers eenmaal op gang was gekomen, manifesteerde Van Vliet zich constant aan het front. Hij haalde alles en iedereen terug en was ook be trokken bij een op het eerste gezicht kansrijke ontsnapping met Argentin, Nevens en Fer nandez. De twee laatstgenoem den werkten echter niet mee, waardoor het peloton terug kwam. Dat werd voor Van Vliet niet fataal, want hij wist zich ge steund door een prima samen werkende Nederlandse ploeg. De renners hadden uiteinde lijk toch maar besloten de ge lederen te sluiten. Van Vliet was daarover eerlijk: „De sa menwerking was goed, maar ik was vooraf behoorlijk bang dat het niet zou lukken. Ge lukkig heeft iedereen zich pro fessioneel opgesteld. Dit kan de basis zijn om in de toekomst eerlijk met elkaar om te gaan. Om elkaar het leven niet meer zo zuur te maken". Die opmerking was wellicht de grootste winst van deze voor Nederland uiteindelijk zo ongelukkig verlopen titelstrijd. Met de eveneens als ploeg sterk opererende Italianen controleerde Oranje de wed strijd volkomen. Met Rooks (6e), Van Vliet (7e) en Breu- kink (9e) kwam dat in de eindstand tot uitdrukking. Het was lang geleden dat Neder land drie renners bij de eerste tien had. Voor de profs tikte dat toch niet door. Het enige dat telde was de eindzege. Alle inspanningen ten spijt werd er derhalve niets verdiend. De tevreden ploegleider Jan Gis- bers erkende dat het hard was, maar vond dit de enige goede methode. „Het gaat nu een maal om de winst". Rooks Teun van Vliet was niet de enige verliezer in het Neder landse gezelschap. Ook Steven Rooks reed een sterke wed strijd en kwam dicht in de buurt van eremetaal. Juist toen hij echter wilde aanzetten raakte hij door een manoeuvre van Criquelion ingesloten en kon zijn illusie vergeten. Hij baalde er behoorlijk van: „Want", zo sprak hij: „Ik reed als een speer". Dat gold eveneens voor Ar- Stephen Roche gaat jubelend over de finish in de wetenschap dat hij een derde grote triomf heeft behaald dit jaar. gentin. De Italiaan, die enkele weken geleden in de Coors Classic nog aan een auto moest hangen om tijdig de eindstreep te bereiken, stak ineens weer in supervorm. De winnaar van Colorado Springs die in 1985 ook al derde werd achter Zoe temelk en Lemond, bleek we derom in staat zich voortreffe lijk op de titelstrijd te kunnen prepareren. Hij dichtte zich wederom goede kansen toe. „Ik was eigenlijk alleen bang voor Van Vliet". Dat bleek achteraf niet nodig. Het groot ste gevaar kwam tenslotte uit FOTO: ANP Ierland. De renner, die door sommigen na zijn tourzege als een „tussenpaus" werd beti teld, deed een grootse greep naar de macht. In Dublin zal hem ongetwijfeld een nieuwe tickerparade ten deel vallen. PETER VAN PUTTEN VILLACH Het contrast was schril. Een jaar na de gigantische triomfen in Colorado Springs bleken de Nederlandse amateurs niet in staat de buiten landse concurrentie op nieuw hun wil op te leg gen. De voor Oranje dra matisch afgelopen 100 km ploegentijdrit kreeg dit weekeinde een vervolg. Hoewel de mannen van bonds coach Andre Boskamp keurig samenwerkten, kon in de fina le van de snel gereden titel strijd (moyenne van 42,72 km p/u) geen vuist worden ge maakt. Op het moment dat de als kopman naar voren ge schoven Arjan Jagt het werk moest afmaken, liet hij het af weten. Hij kon niet meer mee komen en moest derhalve la ter via een herhaling op de te levisie zien hoe de Franse out sider Richard Vivien het goud weggriste voor de Westduitser Hartmut Bolts en de Deen Alex Pedersen. De man uit Woubrugge, vorig jaar nog goed voor brons ein digde nu als 66e, net achter Uwe Ampler, die er in Ameri ka met het goud vandoor ging. De vergankelijkheid van de roem werd er weer eens mee aangetoond. De beste Neder lander werd uiteindelijk Tom Cordes die op de 28e stek bleef steken. De nationale selectie werd dus stevig teruggefloten. Hoewel iedereen benadrukte dat niets aan de voorbereiding had ontbroken, lukte het niet een vooraanstaande rol te spe len. Psychologische redenen leken de basis van het verval te vormen. Een jaar geleden was de drang om de wereld te veroveren aanzienlijk groter. Na de eclatante successen en de mede daardoor verkregen zekerheid van een profcon tract werden de wielerzaken soms onbewust wat anders benaderd. Teugels vieren Coach Boskamp liet de teugels wat vieren in het vertrouwen dat zijn selectie professioneel genoeg was. Het besef dat voor het bereiken van een grote triomf meer dan honderd pro cent inzet nodig was, bleek echter verdwenen. Bonds coach Boskamp signaleerde het, liet inmiddels al weten dat de zweep weer zou worden ge hanteerd, maar kon zijn ama teurs niet meer bijsturen. Tot overmaat van ramp kon hij ook geen goede oplossing bedenken voor het „probleem" Johannes Draayer. De Neder landse kampioen lag in de clinch met de vedetten Jagt en Cordes. De bondscoach koos voor zekerheid, en zette Draayer tot diens grote woede aan de kant. Het duurde even voor de ge passeerde nationale titelhou der zijn mond open deed. Eerst wachtte hij taktisch af hoe de koers zou verlopen, maar toen gaf hij hem van Jetje. Smalend klonk: „Jagt was kopman. Hoe kan hij dan steeds als eerste man in het peloton rijden?" Ook voor het optreden van Boskamp had hij geen goed woord over. „Ik had verwacht dat hij mij voor een gesprek zou uitnodigen om de gesigna leerde problemen weg te ne men. Ik heb Boskamp verteld interesse te hebben om mee te gaan naar de Coors Classic, maar hij reageerde zo belache lijk dat ik woedend de hoorn op de haak heb gesmakt. Bos kamp kijkt alleen naar resul taten. De mens ziet hij niet staan". De coach wilde er niet al te diep meer op ingaan. Hij had wel andere zorgen aan zijn hoofd. Hoewel zijn renners de opdracht om zuinig te koersen goed hadden uitgevoerd, stond hij met lege handen. Het voor tijdig verdwijnen van Rob Harmelink was wellicht al een teken aan de wand. De Nijver- daller raakte al in de eerste ronde op ongelukkige manier bij een valpartij betrokken en kon meteen een kruisje maken over zijn ambities. Achteraf had hij er misschien niet eens zo veel moeite mee, want het leek een beetje overdreven te verwachten dat hij de oranje- ploeg in zijn eentje zou hebben kunnen redden. Ook. Cornee van Rijen en Pa trick Tolhoek hoefden zich niets te verwijten. Zij reden in dienst van de beschermde ren ners De Vries, Jagt en Cordes en deden hun werk naar beho ren. Tot twee ronden voor het einde leek alles te kloppen. Toen bleken de Nederlanders tekort te schieten. „Ik baal als een stier. Ik had goede benen", verklaarde Jagt, „Gevoelsma tig zat ik heel dicht bij de titel. Ik durfde het op een sprint te laten aankomen". Het kon wel waar zijn, maar een coureur die echt goed was geweest had beslist wel eens een keer een demarrage geplaatst om zijn rivalen te testen. Jagt reed welgeteld één keer echt aan vallend en stemde zijn koers verder af op de Russen. Een verkeerd besluit. Bovendien had hij nog eens de pech dat de kabel van zijn achterrem brak. Jagt: „Ik heb niet eens meer meegesprint. In de voor laatste bocht was ik trouwens bijna nog bij een valpartij be trokken". Het klonk allemaal heel professioneel, maar ook deze amateur bleek nog heel wat te moeten leren. Cordes onderkende dat in zijn teleur stelling nog niet. Alleen de nuchtere Gerrit de Vries bleef reëel. „Ik blokkeerde, moest te veel geven. Ik wil volgend jaar een sportieve revanche nemen". PETER VAN PUTTEN AMSTERDAM Een maximale score op de tweede dag van de strijd om de wereldtitel speed way in het Olympisch Sta dion te Amsterdam hielp de Deen Hans Nielsen gis teren aan zijn tweede ach tereenvolgende wereld kampioenschap. De 27-jarige Deen leek na de openingsdag kansloos voor de titel, maar door vijf overwin ningen in evenzovele races troefde hij gisteren zijn land genoot Erik Gunnersen af. De Nederlander Hennie Kroeze kwam niet in het motorgeweld voor. De coureur uit Zenderen behaalde slechts een punt en werd daarmee laatste. De wereldkampioen uitte na afloop van het toernooi zware kritiek op het in Amsterdam gehanteerde systeem. „Ik ben geen voorstander van een tweedaags evenement. Ik geef de voorkeur aan meerdere wedstrijden, zoals ook in de formule 1 gebruikelijk is", verklaarde Nielsen, die voor de achtste keer in de finale van de wereldtitelstrijd uit kwam. Voetbal OFI Kreta, de Griekse ploeg van de Neder landse trainer Gerards, is de Griekse competitie begonnen met een daverende zege (5-1) op Panachaiki Patras. PAOK Saloniki, de club van de aan staande bondscoach Libregts. speelde thuis gelijk (2-2) tegen AEK Athene. Boksen De Amerikaan Virgil Hill is zaterdagavond in Atlantic City wereldkampioen boksen in het halfzwaarge- wicht; volgens de WBA-versie. geworden. De scheidsrechter greep in de vierde ronde in nadat titelverdediger Leslie Stewart uit Trinidad tweemaal tegen het canvas was gegaan. Voetbal De Verenigde Sta ten heeft zaterdag in Saint Louis een kwalificatiewed strijd voor het olympisch voet baltoernooi tegen Trinidad en Tobago met 4-1 gewonnen. Bij de rust was het 1-0 voor dé Amerikanen. Gewichtheffen De Bulgaar Svedalin Marinov is gisteren bij de strijd om de wereldtitels gewichtheffen kampioen ge worden in de categorie tot 52 kg. Hij kwam tot 262,5 kg. De Chinees Zhinqiang (260) werd tweede en de Pool Jacek Gu- towski (247,5) derde. De Kenyaan Wakihuru gaat breed glimlachend over de streep als winnaar van de marathon in Rome. FOTO: ANP tÖME Het Kenyaanse goud van de marathon had op zijn ainst een Japans randje. Douglas Wakihuru heeft de Kenyaanse lationaliteit, maar stelde zich gisterochtend pas aan de bonds- "nch voor. De atleet, die na Paul Kipkoech op de tien kilometer Billy Konchellah op de 800 meter het derde wereldkampi- inschap voor zijn land veroverde, is al geruime tijd niet thuis iweest. Wakihuru, jaargang 1962, werkt als hardloper voor de ïetronicagigant Seiko in Japan. eenentwintig jaar nadat Abebe Bikila tijdens de Olympische •Pelen in Rome de wereld liet kennismaken met de Afrikaanse opcultuur, werd een vertegenwoordiger van een nieuwe gene- itie Afrikanen de opvolger van de Australiër Robert de Castel- Ja. Bikila voltooide het traject over de Via Appia Antiqua barre voets, Wakihuru besliste goed geschoeid de wedstrijd op de Via- C> Angelica, die uitloopt op de Viale dei Gladiatori. Bikili zege vierde op de marathon in 1960 en. 1964. ROME Bij de ere-cere- monie van de marathon kende het enthousiasme van het Italiaanse publiek gisteravond geen grenzen. Op het moment dat Gelin do Bordin het brons kreeg omgehangen, werden zit kussentjes op de baan ge worpen op tribunes Ben gaals vuur afgestoken. De tifosi vierden in het week einde voor nog twee atle ten feest. Voor Francesco Panetta, de winnaar van de 3.000 meter steeple chase en Said Aouita, de Marokkaan die door de Italianen als een halve landgenoot wordt be schouwd omdat hij in Sienna woont. Het slotweekeinde van het tweede toernooi om de wereld kampioenschappen, dat zijn absolute hoogtepunt had in de supersprint van de Canadees Ben Johnson', leverde een reeks enerverende finales op. Het begon met de 3.000 meter steeple chase, die de Italianen tot massahysterie bracht toen Panetta zegevierend over de eindstreep ging. De loper uit het arme Calabrië werd in Rome een nationale volksheld. Panetta, die week tevoren zil ver had veroverd op de tien kilometer, werd op de hinder nisloop echter niet tot het ui terste gedwongen omdat hal verwege de wedstrijd de Keni- aan Kipkemboi een ongeluk kige landing maakte na het nemen van een hindernis en aan de rand van de baan bleef liggen. Het deerde Rambo Pa netta niet dat de Afrikaan met de sublieme techniek op de waterbak hem verder geen strijd kon leveren, waardoor het wereldrecord van Henry Rono (8.05,4 uit 1974) overeind bleef. Een op een ongelukkig mo ment ingezette fanfare heeft ongetwijfeld een nieuw we reldrecord polsstokhoogsprin gen verhinderd. Nadat Sergei Boebka met welgeteld twee sprongen op 5,70 en 5,85 meter zijn wereldtitel had geprolon geerd, liet de Rus 6,05 meter opleggen, twee centimeter ho ger dan zijn wereldrecord. Door de fanfare werd Boebka volledig uit zijn concentratie gehaald. Hij probeerde de hoogte twee maal maar slaag de niet. In totaal maakte de Rus in Rome vijf sprongen, één in de kwalificatie en vier in de finale. Superieur Even superieur als Boebka ging Carl Lewis te werk. De viervoudige olympische kam pioen, die in Rome minder hooi op zijn vork nam, was na zijn eerste sprong (8,67 meter) al nagenoeg zeker van prolon gatie van zijn wereldtitel. De Rus Robert Emmijan,.met 8,86 meter Europees recordhouder, sprong slechts twee maal gel dig. Zijn 8,53 meter, tien centi meter meer dan Lewis' minste poging, was echter ruim vol doende voor het zilver. Lewis bezorgde de Verenigde Staten nog geen 24 uur later opnieuw een gouden medaille door als slotloper in de estafette een achterstand van enkele meters op de Russen ploeg weg te Francesco Panetta is een nieuwe nationale held in Italië na zijn triomf op de 3.000 meter hindernisloop. FOTO: AP werken. De ploeg van de Sov jetunie vond nog enige troost in een nieuw Europees record van 38,02 seconden. Lewis liep die laatste 100 meter vliegend in 8,86 seconden. De Rus Vla dimir Krylov had 9,01 secon den nodig. Said Aouita, op 27 juli 1985 in Oslo door Steve Cram voor het laatst verslagen, vond dat zijn overwinning op de 5000 meter net zo gemakkelijk geweest als het kijken naar een film in een bioscoop. „Ik hoefde pas op het laatste moment iets te doen om te winnen. Tijdens de race kon ik op mijn gemak kij ken naar de tribune om te zien waar mijn vrienden zaten". Zeer langzaam Aouita, die in Rome niet op de 1500 meter kon uitkomen om dat beide nummers op de slot middag, bijgewoond door 70.000 toeschouwers, werden afgewerkt, had totaal geen moeite in een aanvankelijk zeer langezame race. De Keni- aan John Ngugi zorgde na 2000 meter (5.34,93) voor een versnelling. Aouita ging met een mee, evenals de Ier O'Ma- ra. Europees kampioen Jack Buckner (GBr) liep het gat echter weer dicht, waarna Auita wachtte tot de laatste 400 meter. De Zwitser Deleze en de Portugees Domingo Ca stro gingen mee maar hadden geen verweer tegen de Marok kaan, die zijn 38e achtereen volgende overwinning behaal de in een voor hem matige tijd van 13.26,44. Castro werd tweede en Buckner, die Deleze enkele meters voor de streep Sergei Boebka passeert de 5,85 meter, maar zal later mede als gevolg van een plotseling losbarstende fanfare de greep naar een wereldrecord missen. achterhaalde derde. De Verenigde Staten, die in Rome matig waren gestart, wonnen in het weekeinde drie van de vier estafettes. De 4 x 100 meter bij de dames en heren en de 4 x 400 m heren. Op de 4 x 400 meter waren de Oostduitse dames superieur. De hoogspringers waren er de oorzaak van dat de sluitingsce remonie veel later begon. Het publiek was er bepaald niet rouwig om want drie atleten zorgden voor een spannende ontknoping. Patrik Sjöberg, met 2,42 m wereldrecordhou der, zijn voorganger Igor Pak- lin (2,41 m) en de verrassende wereldkampioen van 1983, Gennadi Avdejenko, waren na 2,38 meter met zijn drieën overgebleven. De Zweed Sjö berg had de beste papieren met slechts vier sprongen over 2,25, 2,32, 2,35 en 2,38 m. De twee Russen haalden de 2,38 m pas in hun derde poging. De hoogte van 2,40 m was voor het drietal te machtig. Sjöberg werd winnaar, de andere twee werden met een zilveren me daille beloond.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15